سامانه ماهرستان چیست و چه زمان راه اندازی میشود؟

سامانه ماهرستان چگونه است؟

آیا درمورد طرح سرباز ماهر اطلاعاتی دارید؟

سرباز ماهر طرحی است که سازمان نظام وظیفه با بررسی نیاز های فعلی مشمولین خدمت سربازی آن را ضروری دانست و تصمیم به اجرای ان گرفت و اما سرباز ماهر چگونه طرحی است؟

طی چند سال اخیر در قوانین نظام وظیفه تغییراتی ایجاد شد که به موجب آن مشمولین سربازی می توانند تحت شرایطی در دانشگاه های علمی و کاربردی به ادامه تحصیل بپردازند.

رشته های ارائه شده شامل ۸۰۰ رشته و دوره های تک پودمان (به طور مثال : برق و الکترونیک، تعمیر کار تخصصی موتور ، طراحی مبلمان و امور بازاریابی) می باشد که مدت آموزش آنها بین ۱۶۰ تا ۴۸۰ ساعت می باشند. لازم به ذکر است که دوره ی تک پودمان دوره ای است که در آن مهارت های شغلی محصل تقویت می شود .

از آنجا که بیشتر دوره های ارائه شده مربوط به مهارت های فنی می باشند تا بتوانند نقش کاربردی ای در زندگی سربازان بعد از دوره ی سربازی داشته باشند، با استقبال بسیار خوبی از سوی مشمولان مواجه شد و این امر  سازمان نظام وظیفه را بر این واداشت تا طرحی را با نام (سرباز ماهر) به اجرا در بیاورد. تمرکز این طرح بر روی کسانی بود که مشمول خدمت سربازی بوده اند. پس از گذشت مدتی از طرح سرباز ماهر و با جا افتادن آن، مسئولین نظام وظیفه به منظور حمایت از این سرباز ها بعد از پایان خدمت در صدد راه اندازی طرح دیگری برآمدند.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه یکی از سیاست های قرارگاه مهارت آموزی حمایت از سربازانی است که در حین خدمت سربازی خود دوره های مهارت آموزی را گذرانده اند.

به همین منظور این قرارگاه در نظر دارد طرحی با عنوان (ماهرستان) راه اندازی بکند.


بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن چگونه است؟


سامانه ماهرستان چه شرایطی دارد؟

سامانه ماهرستان ، سامانه ای حمایتی

«سامانه ماهرستان،سامانه ای حمایتی» این شعاری است که برای طرح جدید سازمان نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. طرحی که قرار است اهدافی فراتر از اهداف سازمان نظام وظیفه داشته باشد.

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از سردار کمالی ،سازمان نظام وظیفه در نظر دارد حتی پس از خدمت سربازی افراد آموزش دیده را تحت عنوان سامانه ماهرستان تحت حمایت خود قرار دهد. وقتی از ایشان درباره ی جزئیات طرح سؤال شد،ایشان فرمودند که این سامانه هنوز به طور کامل آماده اجرا نشده است. اما طبق صحبت های انجام شده قرار است برای سربازان دوره دیده امتیازاتی در نظر گرفته شود که از جمله آن ها می توان به

 • تسهیلات وام های خرید لوازم خانگی
 • وام ازدواج
 • کمک هزینه های اشتغال زایی
 • تسهیلات بهداشتی و درمانی
 • بیمه عمر و… نام برد.

بنابر صحبت های انجام شده این طرح با همکاری یکی از بانک های کشور راه اندازی خواهد شد و این بانک قرار است تا بودجه لازم برای تسهیلاتی که در نظر گرفته شده است را تامین کند.

سامانه ماهرستان با جمع آوری اطلاعات تبدیل به پل ارتباطی بین کارفرما و کارجو می شود.

طبق برنامه ریزی های انجام شده وظیفه این سامانه  این است تا نیاز های شغلی هر استان را شناسایی کند و با جمع اوری اطلاعات مربوط به آن بانک اطلاعاتی ای را ایجاد بکند و آن را در اختیار کسانی قرار دهد که در این سامانه ثبت نام می کنند.

هم چنین این امکان برای کارفرمایان فراهم شده است تا بتوانند با توجه به نیازخود و  افراد جویای کارثبت نام شده در این سامانه نیروی کار مورد نظرشان را بر حسب تخصص انتخاب کنند.

این سامانه اطلاعات خود را از سایر سامانه های مربوط به اشتغال مانند سامانه وزارت کار و رفاه اجتماعی بدست می آورد که باعث می شود یک سامانه  کلی و جامع  برای جویندگان کار با مهارت می باشد.

بر اساس سخنان سردار کمالی پیش بینی می شود سالیانه نزدیک به ۲۵ درصد از افرادی که به خدمت سربازی اعزام می شوند در سامانه (سرباز ماهر) ثبت نام کنند، و تقریبا بعد از آن نیز همین تعداد افراد در سامانه ماهرستان شرکت کنند. ولی با این حال این دو طرح هنوز در مراحل ابتدائی خود قرار دارند و برای پوشش بیشتر و تکمیل فرآیند ها ان نیاز به همکاری بیشتر سایر ارگان ها و نهاد ها از جمله وزارت کار و رفاه اجتماعی و همچنین آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور می باشد. هدف اصلی این دو طرح ( سرباز ماهر و ماهرستان) که مکمل یکدیگر می باشند، تشویق بیشتر جوانان به گذراندن خدمت سربازی و هم چنین به اشتغال افراد و کاهش نرخ بیکاری و تلاش برای حمایت از تولید و کار و سرمایه داخل کشور است.

آینده این دو طرح چه می شود؟

وقتی در مورد آینده این دو طرح (سرباز ماهر و ماهرستان) از سردار کمالی سؤال شد،ایشان فرمود:« در آینده قرار است با تهیه زیر ساخت های لازم این طرح، مشمولین خدمت با ورود به یگان های خدمتی خود ملزم به گذراندن این دوره های مهارت آموزی هستند.این طرح باید برای همه ی سربازان اجرا شود چرا که گواهی نامه مهارت یکی از شروط اخذ کارت پایان خدمت در آینده خواهد بود.

طبق مصاحبه ی انجام شده با سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت آموزی سربازان نیروهای مسلح که در آذر ماه سال ۹۸ انجام شد، پیش بینی می شود سامانه ماهرستان از اواسط سال ۹۹ به صورت آزمایشی و در استان های محدودی راه اندازی شود و در صورت موفقیت آمیز بودن و مورد استقبال واقع شدن و نبودن مشکل در بقیه استان های کشور نیز راه اندازی شود تا سربازان بیشتری بتوانند از این سامانه و امکانات آن بهره مند شوند.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفه  آویژه:

کسری خدمت: در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی: معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی باید رشته تحصیلی تان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد. مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی از غیبت موجه استفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سامانه ماهرستان چیست و چه زمان راه اندازی میشود؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سامانه ماهرستان چیست و چه زمان راه اندازی میشود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سامانه ماهرستان چیست و چه زمان راه اندازی میشود؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید