سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد 1401

سازمان سنجش آموزش هرساله سهمیه های مختلفی را برای متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد مشخص می کند. امسال نیز سازمان سنجش سهمیه های مختلفی برای کنکور ارشد سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته است.

در روش پذیرش با کمک سهمیه استعدادهای درخشان، افراد می توانند با استفاده از معدل کارشناسی ارشد خود یا سهمیه هایی که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم به مقطع کارشناسی ارشد وارد شوند.

تسهیلات و سهمیه های که سازمان سنجش و آموزش برای مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته، در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ به شکل کاملا واضحی توضیح داده شده است.

داوطلبان می توانند با مطالعه این دفترچه راهنما با انواع سهمیه های مختلف مقطع کارشناسی ارشد آشنا شوند و در صورت برخورداری از یکی از این سهمیه ها، فرم مدنظر را تکمیل کنند.

تمامی این اطلاعات به داوطلبان کمک می کند تا با شانس بیشتری برای قبولی در کارشناسی ارشد روبه رو باشند.

مشمولان سهمیه رزمندگان کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

داوطلبان برای قرارگیری در گروه سهمیه بندی رزمندگان کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۲ باید دارای شرایطی باشند که در دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون ذکر شده است و افرادی که این شرایط را دارا نباشند توانایی استفاده از سهمیه را نیز نخواهند داشت.

پونزاین شرایط عبارتند از:

رزمندگانی که ۶۰ روز متوالی به شکل داوطلبانه از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۳۱ شهریور ۶۷ در جبه به نبرد با دشمن بعثی پرداختند.

پرسنل کادر ثابت، وظیفه و پیمانی نیروهای مسلح که علاوه بر میزان موظفی خود، از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۳۱ شهریور۶۷ به صورت مرتب حداقل ۶ ماه و به شکل ناپیوسته ۹ ماه به صورت خود خواسته در جبهه به حق علیه باطل حضور یافته اند.

لازم به ذکر است افراد دارای کارت بسیج چه فعال و غیر فعال مشمول سهمیه رزمندگان کارشناسی ارشد در سال ۱۴۰۲ نمی شوند.

داوطلبانی که دارای یکی از شرایط ذکر شده می باشند می توانند به یکی از ارگان های مقاومت بسیج مستضعفین و یا وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کرده تا فرم مربوطه در اختیار آن ها قرار گیرد.

پس از ثبت فرم اطلاعات را بررسی کرده و در صورت تائید، این گروه از داوطلبان جز مشمولان سهمیه رزمندگان ارشد ۱۴۰۲ پذیرفته شده و پس از آن کد ۱۲ رقمی دریافت خواهند کرد. این کد را می بایست در زمان ثبت نام در کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ در قسمت مربوط به خود درج کنید.

مشمولان سهمیه رزمندگان کارشناسی ارشد 1401

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بررسی چند نکته مهم سهمیه رزمندگان کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

همه ما می دانیم که هر بخش از دفترچه کارشناسی ارشد دارای تبصره ها و و نکاتی می باشد که توجه نکردن به آن سبب عدم پذیرش در کنکور خواهد شد. بنابراین بهتر است متقاضیان پیش از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد دفترچه و بخش مربوط به سهمیه های رزمندگان را با دقت کافی مطالعه کنند.

داوطلبانی که از ابتدای سال ۱۳۶۸ و بعد از آن با سهمیه رزمندگان در آزمون ورودی شرکت کرده اند، در صورتی که حداقل ۱۲ ماه حضور داوطلبانه ای در جنگ بعثی داشته باشند، می توانند در آزمون امسال نیز با سهمیه رزمندگان شرکت نمایند. در غیر این صورت حق استفاده از سهمیه رزمندگان در این آزمون را نخواهند داشت.

داوطلبانی که با استفاده از سهمیه، در دو دوره کاردانی و کارشناسی پذیرفته شده اند، در صورتیکه حداقل ۸ ماه در جبهه حق علیه باطل حضور داوطلبانه داشته باشند، می توانند در این آزمون نیز شرکت کنند.

داوطلبانی که متقاضی استفاده از سهمیه رزمندگان هستند، لازم است پس از تکمیل فرم های مختص به استفاده از سهمیه رزمندگان برای دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی اقدام نمایند و در زمان ثبت نام فرم را در محل تقاضانامه اینترنتی قرار دهند.

مشمولان سهمیه ایثارگران کارشناسی ارشد 1401

مشمولان سهمیه ایثارگران کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

یکی از تاثیرگذارترین سهمیه ها در آزمون کارشناسی ارشد، سهمیه ایثارگران می باشد که در دو گروه سهمیه ایثارگران ۵ درصدی و سهمیه ۲۵ درصدی دسته بندی می شود.

در جدول زیر مشمولان هر دو دسته را همراه با شرایط استفاده از آن مشاهده می کنید.

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران افراد مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران نوع سهمیه ایثارگران
کسب حداقل ۷۰% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران / آزادگان و همسر و فرزندان آنان / جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران
جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان / همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

مشمولان سهمیه ایثارگران ۲۵ درصدی (جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنان) و ایثارگران سهمیه ۵ درصدی (جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنها) نیازمند دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی نیستند و با سهمیه گزینش خواهند شد.

اما مشمولان سهمیه ۵ درصدی که همسر و فرزند رزمندگان هستند می بایست نسبت به دریافت کد ۱۲ رقمی اقدام کنند.

بررسی چند نکته مهم سهمیه ایثارگران کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های روزانه (یکبار) کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند، نمی توانند از سهمیه ایثارگران و رزمندگان در ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ استفاده کنند.

آن گروه از داوطلبان در سال های پیش که با استفاده از سهمیه هایی مانند شاهد و ایثارگر در رشته های دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و یا دوره های مجازی و پردیس خودگردان قرار گرفته بودند، در صورتی که برای انصراف اقدام کنند، می توانند تنها یکبار دیگر از سهمیه های شاهد و ایثارگر در سال های بعد در همان مقطع استفاده نمایند.

لازم به ذکر است داوطلبانی که قصد استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند برخلاف مشمولان سهمیه رزمندگان نیازمند دریافت کد پیگیری ۱۲ رقمی نیستند و تائید ارگان مربوط به پذیرش کافی خواهد بود.

دیگر سهمیه های کارشناسی ارشد 1401

دیگر سهمیه های کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

علاوه بر سهمیه های رزمندگان و ایثارگران، تسهیلات دیگری برای افراد داوطلب با شرایط، حافظان کل قرآن کریم و استعداد درخشان نیز وجود دارد در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

امتیاز حافظان کل قرآن مجید

حافظانی که در سال های پیش با امتیاز مناسب، موفق به کسب کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث موفق شده اند، امکان استفاده دوباره از این سهمیه در کارشناسی ارشد را ندارند.

حافظان قرآن در سال پیش موظف اند امتیاز بدست آورده خود را به معاونت فنی و آماری سازمان سنجش ارائه دهند و پس از دریافت گواهی کارشناس ارشد، معدل خود را در فرم ثبت نام قرار دهند.

تسهیلات استعداد درخشان

داوطلبان استعداد درخشان که حداکثر تا یک سال پس از دانش آموختگی و تنها یکبار در صورت کسب ۹۰ درصد حد نصاب علمی فرد پذیرفته شده را داشته باشند، با داشتن برخی از شرایط امکان استفاده از این امتیاز را خواهند داشت.

پونزاین شرایط عبارتند از:

برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم المپیاد های علمی دانشجویی

دانشجویان نمونه کشوری در کارشناسی

رتبه های اول تا سوم جشنواره های خوارزمی، رازی، ابن سینا و فارابی در دوره کارشناسی

دانش آموخته رتبه اول کارشناسی پیوسته در میان هم رشته و هم ورودی های خود طی ۸ نیمسال تحصیلی

دانش آموخته رتبه اول کارشناسی نا پیوسته در میان هم رشته و هم ورودی های خود طی ۴ نیمسال تحصیلی

داوطلبان دارای سهمیه کارشناسی ارشد باید در بازه زمانی تعیین شده مدارک لازم را برای سازمان سنجش ارسال نمایند.

سهمیه استعداد درخشان، هموار کننده

سهمیه استعداد درخشان، هموار کننده

سهمیه های بسیار زیادی برای پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد، اما لازم است متقاضیان پیش از هر کاری نگاه کاملی به تبصره ها و قوانین داشته باشند تا اتفاقی خلاف علاقه آنها صورت نگیرد. سهمیه استعداد های درخشان نیز یکی از سهمیه های قابل استفاده در آزمون کنکور می باشد.

داوطلبان استفاده از این سهمیه اگر حداکثر تا یک سال پس از دانش آموختگی و تنها یکبار در صورت کسب ۹۰ درصد حد نصاب علمی فرد پذیرفته شده را داشته باشند، در صورت داشتن برخی شرایط تعیین شده امکان استفاده از این سهمیه را خواهند داشت.

سوالات متداول

علامت سوالداوطلبان تا چه زمانی می توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند؟

این گروه از متقاضیان تنها می توانند یک سال بلافاصله پس از دانش آموختگی از سهمیه خود استفاده کنند.

علامت سوالآیا افراد دارای کارت بسیج فعال مشمول سهمیه رزمندگان کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ هستند؟

خیر، این گروه از افراد مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نیستند.

علامت سوالبرای دریافت کد ۱۲ رقمی مشمولان سهمیه رزمندگان ارشد ۱۴۰۲ باید به کدام ارگان مراجعه کرد؟

داوطلبان برای دریافت کد ۱۲ رقمی می بایست به سازمان بسیج و یا وزارت جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سهمیه استعداد درخشان در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
  1. سلام‌

    فارغ التحصیلان کارشناسی دانشگاه پیام نور یا ازاد یا غیر انتفاعی مجاز به استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای رفتن به دانشگاهای سراسری هستند؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید