شرایط خرید سابقه بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

صفر تا صد شرایط خرید سابقه بیمه سربازی در سال 99-1400

طبق قانون ایران، هر مردی که تابعیت ایرانی دارد ملزم به گذراندان دوره ای تحت عنوان خدمت سربازی است. در آخرین بازنگری که برای این قانون انجام شد، طول دوره خدمت سربازی از ۲۱ ماه به ۲۴ ماه افزایش یافت.

در این قانون هیچ تفاوتی بین افراد قرار داده نشده و تمام مردان ملزم به گذراندن این دوره هستند؛ مگر آن که تحت عناوینی توسط سازمان وظیفه عمومی معاف شوند. یکی از مهم ترین بحث هایی که درباره خدمت سربازی وجود دارد، خرید سابقه بیمه سربازی است.

سربازان در طول دوره خدمت سربازی به مدت ۲ سال تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هستند؛ یعنی در صورت وقوع حوادث، می توانند از بیمارستان های ارتش و تحت قرارداد با نیروهای مسلح استفاده کنند. بسیاری از خدمات این بیمارستان ها برای سربازان وظیفه رایگان است.

حال سوالی که مطرح می شود این است «آیا می شود این ۲ سال سابقه بیمه را، به سابقه بیمه اصلی خودمان اضافه کنیم؟» پاسخ این سوال مثبت است. در صورت داشتن یک سری شرایط، شما می توانید سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کرده و آن را به سوابق کاری خود اضافه کنید. این موضوع از آن جهت اهمیت پیدا می کند که فرد با استفاده از این بیمه می تواند ۲ سال زودتر از موعود بازنشسته شده و از خدمات آن استفاده کند.

در این مقاله قصد داریم صفر تا صد خرید سابقه بیمه سربازی را به شما توضیح دهیم. اگر شما هم مانند هزاران سرباز دیگر درباره این موضوع سوال و ابهامی دارید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

خرید بیمه سربازی شرایط سخت و پیچیده ای ندارد. تمام سربازان به راحتی می توانند ۲ سال بیمه خدمت سربازی خود را خریداری کرده و سنوات سابقه بیمه خود اضافه کنند. خبر خوب این است که مهم نیست شما چه شغلی داشته باشید و بیمه را برای چه حرفه ای بخواهید؛ سابقه بیمه خدمت سربازی به کاری که در آن مشغول هستید افزوده خواهد شد.

مهاجرت تحصیلیسازمان وظیفه عمومی و سازمان تامین اجتماعی برای خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ دو شرط زیر را تعیین کرده اند:

 1. فرد مشمول باید حداقل ۲سال سابقه بیمه به صورت اجباری یا اختیاری داشته باشد. یعنی اگر فردی سابقه بیمه نداشته باشد نمی تواند سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کند.
 2. هنگامی که درخواست خود را مبنی بر خرید سابقه بیمه سربازی می دهید، باید تحت پوشش یا اصطلاحا بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی باشید.

در صورت دارا بودن دو شرط بالا می توانید به راحتی سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کنید.

حال سوالی که برای بسیاری از مشمولان مطرح می شود این است «اگر در هنگام ترخیص از خدمت، شرایط بالا را نداشته باشیم، دیگر نمی توانیم سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کنیم؟»

پاسخ این سوال منفی است. شما بعد از ترخیص از خدمت، هر زمان شرایط بالا را داشتید می توانید برای خرید سابقه بیمه سربازی خود اقدام کنید. موارد بسیار زیادی بوده است که ۲۰ سال پس از اتمام خدمت برای خرید سابقه بیمه سربازی اقدام کرده اند و کارشان در یک روز انجام شده است. پس از این بابت نگرانی نداشته باشید.


بیشتر بخوانید: انواع معافیت سربازی و شرایط استفاده از آن


مدارک مورد نیاز برای خرید سابقه بیمه سربازی

در بخش قبل درباره شرایط لازم جهت خرید سابقه بیمه سربازی توضیح دادیم و این نکته را هم متذکر شدیم که هیچ محدودیتی برای خرید این سوابق وجود نداشته و هرزمان که شرایط لازم را داشتید می توانید برای خرید سابقه بیمه خود اقدام کنید.

حال ما فرض را بر این می گذاریم که شما دو شرط گفته شده در بخش قبل را دارید و می خواهید سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کنید.

مدارک مورد نیاز برای خرید سابقه بیمه سربازی

مهاجرت تحصیلیبرای این کار شما به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل کارت پایان خدمت

نکته مهم: در صورت مفقود شدن یا در دسترس نبودن اصل کارت پایان خدمت می توانید از مراجع ذی صلاح، گواهی تحت عنوان انجام خدمت سربازی دریافت کنید و آن را به جای اصل کارت پایان خدمت به سازمان تامین اجتماعی بدهید. توجه داشته باشید که در این گواهی باید تاریخ آغاز و پایان خدمت سربازی شما درج شده باشد تا بتوان از آن برای محاسبه سابقه حضور در خدمت استفاده کرد.

حال باید مدارک گفته شده را به یکی از شعبات سازمان تامین اجتماعی تحویل داده (توصیه می کنیم به همان شعبه ای بیمه واریز می کنید مراجعه کنید تا کارهایتان سریع تر انجام شود) و فرمی تحت عنوان «احتساب سوابق مدت خدمت» دریافت کرده و آن را تکمیل کنید. اگر سابقه حضور در جبهه نیز دارید در این فرم بنویسید تا به سوابق بیمه تان افزوده شود.

تمامی مراحل بالا معمولا در یک روز کاری انجام می شود و فرآیند زمانبری ندارد. در بخش بعدی به قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ می پردازیم.

قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

همانطور که در بخش قبل نیز گفتیم، در طول دوره خدمت سربازی شما تحت پوشش بیمه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستید و بسیاری از خدمات در بیمارستان های تحت قرارداد با این سازمان برای شما رایگان انجام می شود.

بنابراین به ارائه این خدمات، خرید سابقه بیمه سربازی رایگان نیست و برای دریافت آن باید مبلغی را بپردازید.

مهاجرت تحصیلیبر طبق آخرین آیین نامه هایی که از سوی قانون گذار ابلاغ شده است، قیمت خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ با فرمول زیر محاسبه می شود:

میزان حق بیمه = (نرخ) ۳۰% * مدت زمان خدمت * میانگین حقوق دو سال آخر کاری داوطلب

نکته مهم: بر طبق آخرین قوانین، ۲۳% پرداخت نرخ بیمه بر عهده دولت و ۷% باقی مانده آن بر عهده شخص متقاضی است.

به دلیل آن که شرایط خدمت سربازی برای تمام سربازان یکسان نیست، ما امکان این را نداریم که نرخ ثابت و معینی را برای خرید سابقه بیمه سربازی اعلام کنیم. شما به سادگی می توانید با استفاده از فرمول بالا، سابقه بیمه سربازی خود را محاسبه کنید.

در صورت داشتن هرگونه مشکل و عدم توانایی در محاسبه قیمت سابقه بیمه سربازی، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

قیمت خرید بیمه سربازی در سال 99 – 1400

نحوه پرداخت اقساط خرید بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

برخی از افراد ممکن است امکان پرداخت نقدی حق بیمه را نداشته باشند. قانون گذار برای این موضوع نیز تدبیری اندیشیده است. متقاضیان می توانند حق بیمه خود را در اقساط ۱۲ماهه پرداخت کنند.

لازم است این نکته را یادآوری کنیم که پرداخت منظم و سروقت حق بیمه در تاریخ سررسید اقساط از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ زیرا در صورت پرداخت در تاریخ های غیر، متقاضی «مشمول محاسبه مجدد» حق بیمه خود می شود.

در صورتی که می خواهید اقساط را به صورت نقدی و یک جا پرداخت کنید، یک ماه برای آن فرصت دارید.

مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی ۱۴۰۰

یکی دیگر از موضوعات مهمی که در این بحث مطرح می شود، مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی است.

مهاجرت تحصیلیبرای مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی باید به «وبسایت سوابق بیمه شوندگان» به نشانی account.tamin.ir مراجعه کرده و طبق مراحل زیر پیش بروید:

در گام نخست باید در وبسایت ثبت نام کرده و حساب کاربری ایجاد کنید.

بر روی دکمه «ثبت نام» در صفحه اصلی کلیک کنید.

در فرم کد ملی، اپراتور و شماره موبایل خود را وارد کنید.

اگر مرحله قبل را درست انجام داده باشید، کد شناسه ای به منظور احراز هویت برای شماره موبایل شما ارسال می شود.

کد شناسه را در کادر مورد نظر وارد کنید.

در صورتی که مراحل بالا را به درستی پیش رفته باشید، حساب کاربری شما ایجاد و تمام سوابق بیمه سربازی در آن نشان داده می شود.

مشاهده سوابق بیمه خدمت سربازی 99 – 1400

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط خرید سابقه بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سخن پایانی

با خرید سوابق بیمه سربازی فرد مشمول ۲ سال زودتر از موعود بازنشسته می شود. همچنین برای افراد ۲ سال سابقه کاری در حرفه مورد نظرشان محسوب می شود. همانطور که در مطلب بررسی کردیم، خرید سابقه بیمه سربازی پیچیدگی خاصی نداشته و در صورت دارا بودن شرایط آن, در یک روز کاری قابل وصول است.

اگر در حال حاضر شرایط خرید سابقه بیمه سربازی را ندارید، اصلا نگران نباشید. طبق قوانین فعلی شما حتی ۲۰ سال بعد از ترخیص خدمت نیز می توانید سابقه بیمه خود را خریداری کنید.

اگر در هر قسمت از خرید با مشکل خاصی مواجه شدید؛ می توانید با مشاوران متخصص ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. فراموش نکنید که مرکز مشاوره آویژه حتی در روزهای تعطیل هم از ۸ صبح الی ۱۲شب آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است.

سوالات متداول

آیا بدون داشتن سابقه بیمه تامین اجتماعی، می توانیم سابقه بیمه سربازی خود را خریداری کنیم؟

خیر. اولین شرط خرید سابقه بیمه سربازی، دارا بودن حداقل ۲ سال بیمه تامین اجتماعی است.

آیا تمام هزینه نرخ بیمه خرید سابقه بیمه سربازی را باید خودمان بپردازیم؟

خیر. ۲۳ درصد نرخ بیمه توسط دولت و ۷ درصد باقی مانده توسط متقاضی پرداخت می شود.

سقف دریافت بیمه سربازی چقدر است؟

سقف دریافت بیمه سربازی حداکثر ۳۰ ماه است.

4.1/5 - (16 امتیاز)

شرایط خرید سابقه بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط خرید سابقه بیمه سربازی در سال ۱۴۰۰

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 27 نظر:
 1. من در زمان سربازی بیمه نبودم و بعد از گذراندن دوره سربازی ۳ سال بعد از ان بیمه شدم الان ۱۳ سال و ده ماه سابقه بیمه دارم می توانم بیمه سربازی را به سابقه تامین اجتماعی اضافه کنم

  1. سلام . بله میتوانید در ازای پرداخت هزینه دو سال خدمت سربازی را به سابقه بیمه خود اضافه کنید.

 2. با سلام یه سوال داشتم قبل از اعزام به خدمت چند ماه باید بیمه شده باشم که بیمه خدمتم جزو بیمه تامین اجماعی بشه؟؟؟؟؟؟

  1. سلام. در صورتی که حداقل دو سال پیش یا پس از خدمت سربازی سابقه بیمه پردازی داشته باشید می-توانید برای خرید بیمه سربازی اقدام کنید.

 3. سلام
  من ۴ سال پیش قسطی حق بیمه سربازی رو واریز کردم الان میگن بدلیل اینکه یکی از اقساط ۲ روز دیرتر بوده در سیستم لحاظ نشده و باید از اول اقدام کنی و پول واریز کنی .ممکنه لطفا راهنمایی کنید چطور این مشکل رو میتونم حل کنم؟

  1. سلام. اگر در سیستم ثبت نشده باشد باید مجددا این قسط را پرداخت کنید ، اگر رسید پرداخت را دارید میتپانید با ارائه آن ادعای خود را اثبات کنید.

 4. با سلام و احترام و تشکر از توضیحات شما.
  بنده ۲۷ ماه خدمت کرده ام. ۲۴+۳٫ سه ماه اضافه به دلیل بومی بودن بوده. اکنون آموزش و پرورش می گوید فقط ۲ سال را بابت تعجیل در بازنشستگی قبول می کنم. به نظر شما ادعای آموزش و پرورش درست است؟ لطفا برای اعمال سه ماه اضافه خدمت در بازنشستگی راهنمایی کنید.

 5. ببخشید من الان ۴ماه بیمه هستم اگه مهر ماه برم سربازی و بعد از پایام خدمت هم بیمه رو ادامه بدم میتونم ۲سال سابقه بیمه سربازی رو رایگان دریافت کنم؟

  1. سلام درصورتی که سربازان بتوانند خود را در این مدت سربازی بیمه کنند، خدمت سربازی آن ها جزو سوابق بیمه ای ایشان محسوب شود

 6. ببخشید من الان ۶ماه بیمه هستم اگه مهر ماه برم سربازی و بعد از پایام خدمت هم بیمه رو ادامه بدم میتونم ۲سال سابقه بیمه سربازی رو رایگان دریافت کنم؟

  1. سلام
   درصورتی که سربازان بتوانند خود را در این مدت سربازی بیمه کنند، خدمت سربازی آن ها جزو سوابق بیمه ای ایشان محسوب شود

  2. سلام عرض شد
   بنده نزدیک ۱۰ سال هست که سابقه بیمه دارم و هنوز بیمه سابقه من وصل است
   حدود ۹ ماه هست که از خدمت سربازی من میگذرد
   در طول مدت این ۹ ماه خدمت، سابقه بیمه من از طریقی،غیر از بیمه خدمت سربازی واریز میشد
   یعنی تا به الان از بیمه سربازی استفاده نکردم
   خواستم بدونم آیا بعد از اتمام سربازی
   میتونم دو سال بیمه سربازی رو دریافت کنم و به میزان سابقه ام اضافه کنم؟

   1. سلام دردوران خدمت سربازی کلیه بیمه شدگان جزو سوابق بیمه‌ای آنان محسوب می‌شود مشروط بر اینکه رابطه بیمه‌ای فرد با سازمان برقرار باشد، حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد، بیمه شده قبل از تاریخ تقاضا حداقل دو سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و البته متقاضی آن را نیز درخواست کرده باشد.

  3. سلام
   من قبل ازاینکه برم خدمت بیمه بودم بیمه خدمت چجوری بهم میدن رایگن یا باید خریداری بشه

 7. باسلام ایا کسانی که در زمان خدمت بیمه بودند هم نیاز به پرداخت خرید بیمه سربازی میشنیعنی حتما باید پول پرداخت کنن تا سربازی جز بیمشون بشه هزینه کسی که دیپلم داره چقدره برای اوردنشرجز سابقش

 8. با سلام و احترام
  من در یکسال وسط سربازی در جایی مشغول کار هم بودم و بیمه اجباری برایم پرداخت شده است آیا می توانم برای بقیه خدمت ( یکسال باقیمانده ) خرید خدمت را انجام دهم؟

  1. سلام سایت خرید فعلا بسته هست ولی جهت کسب اطلاعات بیشتر لطفا تماس بگیرید

 9. سلام.میخواستم بپرسم اگر کسی سابقه بیمه روستایی و عشایر داشته باشه میتونه خرید خدمت سربازی انجام بده

 10. سلام….من حدود هفت ماه پس از شروع سربازی معاف شدم و کارت معافیت برام صادر شده، الان تو سامانه بیمه اقدام میکنم برای خرید میزنه که سابقه ای از سمت ناجا ثبت نشده….اما اطلاعاتم تو نظام وظیفه هست ک سرباز بودم اون مدت رو…می تونم برای خرید سابقه اون هفت ماه اقدام کنم؟؟تشکر

 11. اگر نخواهیم از سابقه سربازی استفاده کنیم تا بتوانیم بیشتر کار کنیم و زودتر از موعد بازنشسته نشویم آیا امکان پذیر است؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/9/15

سه شنبه

1400/9/16

چهارشنبه

1400/9/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید