معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی

معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی

مشمولان نظام وظیفه در برخی از شرایط جسمی یا روانی قادر به انجام خدمت سربازی نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری پارگی رباط صلیبی نیز از جمله این بیماری هاست و شما می توانید برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی اقدام نمایید.

با توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سربازی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه، پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر، مشاوره معافیت پزشکی خدمت سربازی انجام شود.

اولین گام آشنایی با بیماری است که در ادامه توضیحات اجمالی درباره پارگی رباط صلیبی ارائه می شود. لذا از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

رباط صلیبی چیست؟

رباط صلیبی یکی از مهمترین رباط های مهم مفصل زانو است، که نقش زیادی در تحرک طبیعی پا دارد. در زانو دو نوع رباط صلیبی خلفی یا قدامی pcl، acl وجود دارد. در صورتی که دچار پارگی شود عملکرد پا دچار مشکل می شود.

آسیب رباط صلیبی پیشین (انگلیسی: Anterior cruciate ligament injury) کشیدگی ACL و پارگی رباط صلیبی پیشین در مفصل زانو است و در زنان نسبت به مردان شایع‌تر بوده که علت اصلی این امر، آناتومیک است.

به این صورت که خانم‌ها دارای لگن پهن‌تر است و به عبارتی بیومکانیک زانوی متفاوت نسبت به آقایان هستند که خود باعث افزایش زاویه بین استخوان ران و استخوان ساق پا (زاویه Q) می‌شود و میانگین زاویه Q در زنان تا ۵ درجه بیشتر از مردان است و می‌تواند منجر به کنترل ضعیف زانو و افزایش خطر نیروهای ولگوس یا نیروهای جانبی در زانو، به ویژه هنگام فرود از پرش یا چرخیدن شود.

شایعترین علل آسیب به رباط صلیبی

هنگامی رباط متقاطع جلویی دچار پارگی می شود، که زانو شدیدا رو به عقب حرکت کند یا اصابت ضربه انتهای درشت نی نسبت به ران به سمت جلو رانده شود.

بیشترین دلیل پارگی رباط متقاطع جلویی (صلیبی یا قدامی) عبارت از چرخش زانو به خارج به همراه والگوس زانو است. این رباط می تواند در ناحیه اتصال به انتهای پایینی ران انتهای بالایی درشت نی و یا در وسط دچار پارگی شود.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

شایعترین علل آسیب رباط صلیبی

شایعترین مکانیسم پارگی رباط متقاطع جلویی (صلیبی یا قدامی) چرخش زانو به خارج به همراه والگوس زانو است. محل پارگی ممکن است در ناحیه اتصال این رباط به انتهای تحتانی ران انتهای فوقانی درشت نی و یا در وسط باشد.

پونزدیگر عوامل موثر در پارگی ACL، عبارتند از:

 • انجام برخی ورزش ها که با پریدن و دویدن مرتبط هستند باعث می شوند رباط صلیبی پاره شود.
 • علل هورمونی؛ افزایش سطح هورمون استروژن باعث بالا رفتن احتمال پارگی ACL می شود.
 • علل آناتومیک؛ در رباط متقاطع جلو احتمال آسیب در قسمت میانی بیشتر از سایر نواحی است.
 • علل هورمونی؛ با افزایش سطح هورمون استروژن، احتمال پارگی ACL بیشتر است

شایعترین علل آسیب به رباط صلیبی

شرایط دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی چیست؟

در پروسه مراحل دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی، این نکته بسیار حائز اهمیت است که با توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته باشد.

با توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت باشد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته تقسیم کرده است.

پونزاین چهار دسته بشرح زیر است:

کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند.

کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می باشند.

کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی را با کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که در مورد معافیت پزشکی باید به آن توجه داشته باشید، این است که در زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که در زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز با توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری پارگی رباط صلیبی از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است.

برای بیماری پارگی رباط صلیبی با توجه به شرایط مشمول معافیت به شرح جدول زیر است و مشمول می تواند با توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در مواردی که چند رباط (بیش از دو رباط) پاره شده باشد – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در موارد پارگی رباط ACL و PCL – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در موارد پارگی رباط ACL یا PCL به همراه یکی از رباط های جانبی – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در مواردی که چند رباط (بیش از دو رباط) پاره شده باشد – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود. برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاترمعاف از خدمات رزمیخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در موارد پارگی رباط ACL و PCL – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود. برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاترمعاف از خدمات رزمیخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد در موارد پارگی رباط ACL یا PCL به همراه یکی از رباط های جانبی – در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود. برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاترمعاف از خدمات رزمیخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیپارگی ACL یا PCL دوطرفهمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیدر افراد جراحی شده (دو رباط و بیشتر) همراه با اختلال عملیمعاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)پارگی رباط صلیبیدر افراد جراحی شده بدون اختلال عملیمعاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی پارگی رباط صلیبی چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که در آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سربازی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سربازی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟

طبق قوانین نظام وظیفه، افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته می شوند، بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند.

با توجه به نوع و درجه سختی بیماری پارگی رباط صلیبی، در صورت تایید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی را دریافت کنند.

منظور از معافیت از رزم برای بیماری پارگی رباط صلیبی چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله پارگی رباط صلیبی، به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قادر به انجام کارهای سنگین و قرار گیری در شرایط سخت را ندارند.

به همین دلیل سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم، اختصاص داده است.

در نتیجه در دوران سربازی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری پارگی رباط صلیبی، در دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهبانی و … معاف خواهند بود.

افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر در امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. در نتیجه معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته باشید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً در زمان صلح می باشد و در صورت نیاز از آن ها در امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سربازان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می باشند که بعد از پایان خدمت سربازی، از آن ها در امور رزمی استفاده نخواهد شد.

برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی از کجا شروع کنم؟

برای دریافت معافیت پزشکی، ابتدا باید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی اقدام نمایید و موفق نشوید؛ ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید.

حال که امکان معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی را می دهید، باید با طی کردن مراحل زیر، گام های لازم برای دریافت کارت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی را بپیمایید.

برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی از کجا شروع کنم؟

مراحل دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای دریافت معافیت پزشکی اقدام می کنند، این است که چه مراحلی را باید طی کنند؛ اینکه از کجا باید شروع کنند و به ترتیب به کجا مراجعه کنند؟!

در اینجا قصد داریم تا به صورت کاملاً مفصل درباره مراحل اقدام برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز دریافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، باید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که در پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید تا در هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته باشید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه در دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می باشد.
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آدرس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +10 دریافت کنید.)
 4. در این مرحله درخواست شما توسط کاربر پلیس +‌10 در سیستم ثبت می شود. شما باید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +10 پس بگیرید. شما باید این مدارک را همراه داشته باشید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماری های قابل مشاهده می باشند نیازی به مراجعه به بیمارستان نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارستان (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آدرس شما جهت حضور در شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

مراحل تایید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، باید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای دریافت معافیت پارگی رباط صلیبی را انجام دهید.

پونزبه طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: تایید بیماری پارگی رباط صلیبی توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: تایید بیماری پارگی رباط صلیبی توسط شورای پزشکی بیمارستان

مرحله سوم: تایید بیماری پارگی رباط صلیبی توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته باشید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند، مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد.

اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می شوید، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید.

پس حتماً سعی کنید با پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید تا به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی را از دست ندهید.

افراد مشمول نظام وظیفه‌ای که غیبت سربازی ندارند و درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی عمداً باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارستان، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تایید کمیسیون پزشکی، در صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. در صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی، سرباز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صادر و ارسال می گردد.

تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع1.300.000 ريال

مراحل تایید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی چیست؟

چگونه می توانم به رأی صادر شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که درباره معافیت پزشکی پارگی رباط های جانبی صادر شده است، اشتباه باشد. سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صادره اعتراض کنند.

مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما در هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و در صورتی که از رأی صادر شده توسط این کمیسیون هم راضی نباشید، می توانید اعتراض خود را اعلام کنید تا در کمیسیون استان بررسی شود.

مراتب اعتراض به ترتیب عبارتند از اعتراض به کمیسیون شهرستان، اعتراض به کمیسیون استان، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی.

اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت پارگی رباطهای جانبی است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده در کمیسیون شهرستان

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رای کمیسیون شهرستان است. در صورتی که به رأی شورای شهرستان درباره رأی مربوط به معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی اعتراض داشته باشید، باید اعتراض خود را کتباً اعلام نمایید، تا مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی انجام شود.

شورای شهرستان متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رای اکثریت آنان ملاک عمل است.

چنانچه پس از معاینه شما، در شورای شهرستان و قبل از اعزام به خدمت، تغییری در وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قلبی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قادر به انجام خدمت نباشید، باید مجدداً در شورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می باشد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری پارگی رباطهای جانبی باشید یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشید، باید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. با توجه به شرایطتان میزان هزینه معاینه در جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای بار اول)130.000 ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)195.000 ریال

اگر در شورای پزشکی شهرستان مربوطه با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودتان، نیاز به معاینه تخصصی پارگی رباطهای جانبی داشته باشید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی کند.

بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال می شود.

در صورت اصرار بر اعتراض با تامین هزینه ها از سوی شما نتایج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.

بررسی پرونده در کمیسیون استان

در صورت اعتراض به رای شورای شهرستان، می توانید دوباره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما در شورای استان ارجاع داده می شود. اما در صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) استان نیز اعتراض داشته باشید، امکان اعتراض وجود دارد.

مشمولانی که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و در صورت عدم حضور، شورای مربوط با حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرستان، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای استان، متشکل از سه نفر پزشک متخصص استان تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان در خصوص معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده در شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رای شورای پزشکی، با قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده در شورای عالی

اگر چنانچه در شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. در صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشید، پرونده شما در شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید.

پس از اینکه رأی شورای عالی صادر شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رایی که صادر شده باشد باید عمل کنید.

آیا در حین انجام خدمت سربازی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

آیا در حین انجام خدمت سربازی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت، در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از 6 ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی – سیاسی در نیروی مربوطه هستند، قادر به انجام خدمت نباشند، از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود.

دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت که کمتر از شش ماه نباشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت. مراتب را مشروحاً در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

منظور از معافیت موقت پارگی رباط صلیبی چیست؟

همان طور که از نام آن بر می آید، معافیت موقت برای کسانی صادر می شود که می خواهند عازم خدمت شوند، اما به طور موقت امکان خدمت ندارند.

نظام وظیفه به طور موقت برای این افراد امکان معافیت را می دهد تا اقدام به درمان کرده و پس از بهبود آن به خدمت اعزام شوند.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی

توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت پزشکی، باید مدارکی را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این مدارک برای دریافت معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی الزامیست و در صورتی که هر یک از مدارک ماده نباشد، روند گرفتن معافیت با تاخیر مواجه خواهد شد.

پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی را چک کنید که موردی از قلم نیفتد و در هنگام ارائه مدارک با مشکل مواجه نشوید.

پونزمدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت پزشکی، عبارتند از:

 • تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره 1)
 • تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره 2)
 • تکمیل برگ واکسیناسیون سربازی (برگه شماره 5)
 • اصل و تصویر کارت ملی مشمول
 • اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول
 • اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
 • افتتاح حساب عابر بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت)
 • یک قطعه عکس رنگی 4×3 تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها)

آشنایی با بیماری های دیگر معافیت پزشکی

سازمان نظام وظیفه علاوه بر معافیت پزشکی پارگی رباطهای جانبی، برای بیماری های دیگر نیز با توجه شرایط بیمار معافیت هایی لحاظ کرده است. به طور کلی بیماری های مشمول معافیت پزشکی در 17 دسته قرار دارند که در جدول زیر شما می توانید لیست آنها را ببینید.

برای آشنا شدن با این بیماری ها و شرایط معافیت های گوناگون هر یک از بیماری ها، می توانید روی هر یک از لینک ها کلیک کنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید. همچنین اگر سوالی در زمینه مشاوره معافیت پزشکی دارید، می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا بتوانید تصمیم مناسبی در این زمینه بگیرید.

نام دسته بیمارینام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلتبیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبندبیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روانبیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینیبیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومیبیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)بیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های غدد مترشحه داخلیبیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاببیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق

آشنایی با بیماری های دیگر معافیت پزشکی

در پایان

پارگی رباط صلیبی از مواردی است که ممکن است برای جوانان اتفاق بیفتد، علت آن می تواند در اثر سوانح رانندگی یا صدمات ورزش باشد.

افرادی که دچار این عارضه می شوند، حرکت آنها دچار اختلال می شود، بنابراین نمی توانند کارهای سختی مانند رزه گروهی یا حمل اسلحه را انجام دهند. نظام وظیفه برای افرادی که دچار این عارضه هستند، با توجه به شرایطشان معافیت های دائم یا معاف از رزم را در نظر گرفته است.

اگر دچار پارگی رباط صلیبی هستید و می خواهید از معافیت استفاده کنید، می توانید با مرکز مشاوره آویژه صحبت کرده و در مورد شرایط خود سوالات خود را بپرسید و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

کارشناسان با تجربه این مرکز به شما کمک می کنند از آخرین اطلاعیه های نظام وظیفه مطلع شده و بهترین تصمیم را برای سربازی خود بگیرید

برای استفاده از خدماتمشاوره تخصصی نظام وظیفه، با شماره۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵(از سراسر کشور و بدون پیش شماره) تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا می توانم برای معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی در حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر؛ نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

سوال علامتبرای بیماری پارگی رباط صلیبی چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری پارگی رباط صلیبی با توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

سوال علامتآیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله؛ با توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت پزشکی پارگی رباط صلیبی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 42 نظر:
 1. سلام بنده یک بار ACL جراحی کردم ولی دوباره بعد از عمل توی ی حادثه ACL ,PCL,MCL و مینیسک هم پاره شد مدرک هم لیسانس است؟

  شامل معافیت دائم میشم

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله امکان معافیت وجود دارد البته با کارشناسی امکان معاف از خدمات رزمی هم وجود دارد

 2. سلام وقتتون بخیر من در حین خدمت و در پادگان رباط و مینیسک زانوی راستم پاره شد و اینکه میخواستم بدونم میتونم با این شرایط معافیت دائم بگیرم مدرک تحصیلیم هم دیپلم

  1. سلام برای شما معافیت موقت صادر میشود و بعد از اتمام معافیت موقت در صورتی که بهبودی حاصل نشده باشد با تایید کمیسیون پزشکی کیتوانید معافیت دائم بگیرید.

 3. سلام خسته نباشید من رباط صلیبی و مینیسک زانوم در حین خدمت پاره شده میتونم معافیت دائم بگیرم یا خیر مدرک تحصیلیم هم دیپلم

  1. سلام برای شما معافیت موقت صادر میشود و بعد از اتمام معافیت موقت در صورتی که بهبودی حاصل نشده باشد با تایید کمیسیون پزشکی کیتوانید معافیت دائم بگیرید.

 4. سلام وقت بخیر،بنده رباط acl پای چپم به صورت کامل پاره شده و مینیکسم هم پاره شده و به تازگی عمل جراحی کردم در حال حاضرم سربام و توی خدمت سر بازی این اتفاق برای بنده افتاد،می خواستم ببینم معاف میشم یا خیر

  1. سلام خدمت شما، اگر بعد از عمل جراحی، همچنان در راه رفتن اختلال عملکرد و عارضه مشهود است ، امکان معافیت دارید. ولی باید ام آر آی ، مدارک پزشکی، و… بررسی شود.با کارشناسان تماس بگیرید.

 5. سلام وقت بخیر من ACLو مینیسکم پاره شد و استخوان نازک نی و درشت نیم شکست عمل کردم دو با ولی نمی توانم بدوم یا زانوم تعادل نداره الان وضعیت من برای سربازی چطوره اگه بگید ممنون میشم

  1. سلان با تایید کمیسیون پزشکی امکان گرفتن معافیت پزشکی دارید.

 6. سلام وقتتون بخیر.بنده رباط acl سه سال پیش پاره شده بود عمل کردم.پزشک اولیه برام کومیسیون پزشکی نوشت.کومیسیون هم گفته برو ام ار ای بگیر.الان به من معاف از رزم میدن یا چون عمل کردم هیچ معافیتی بهم تعلق نمیگیره؟

  1. در موارد پارگی رباط acl و pcl معافیت دایم و در موارد پارگی رباط acl و pcl به همراه یکی از رباط های جانبی معافیت دایم حاصل میشود البته برای دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از خدمات رزمی حاصل میشود

 7. سلام وقت بخیر من رباط ACL پای راست و چپم هر دو کاملا پاره شده و عمل نکردم میخواستم ببینم امکان معافیت دائم هست یا خیر ؟

  1. سلام و ارادت امکان معافیت دائم به وسیله پارگی رباط صلیبی ، کاملا بستگی به مدرک تحصیلی شما دارد . لطفا با کارشناسان ارتباط بگیرید .

 8. سلام من دچار پارگی جزئی رباط acl
  و ریزش مفصلی(آرتروز) خفیف هستم و ۴ ماه از خدمتم میگذره ، آیا میتونم معاف از رزم بگیرم؟

  1. سلام در صورت پارگی 2رباط یا بیشتر معافیت دائم شامل شما میشود.

 9. سلام بنده لیسانس هستم aclپای چپ و یک از مینیسک ها پارگی کامل و پای راستم دچار پارگی acl و پارگی مینیسک است عمل نکردم آیا احتمال معافیت دائم هست

  1. سلام در صورت پارگی حداقل ۲ رباط acl معافیت دائم دریافت میکنید

 10. سلام خسته نباشید

  من رباط pcl عمل کردم و داخل پام رباط مصنوعی و پروتز هستش میخواستم بدونم معاف ار رزم میشم یا معافیت دائم؟ممنون

  1. در صورتی که پارگی رباط همراه با ناپایداری مفصل ها باشد برای مدارک زیر کارشناسی معافیت دائم و برای مدارک کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم دارد.

 11. سلام ACLمن درطول خدمت پاره شد وعمل کردم
  والان در استعلاجی سر میبرم وaclرو عمل کردم
  میشه شرایط معافیت در طول خدمت را توضیح دهید
  با تشکر

 12. سلام بنده یکسال غیبت دارم. رباط Acl ام پارگی کامل و عمل شده. رباط Lcl پارگی درجه ۲.
  شرایطم چجوریه

 13. سلام من Acl هر دو زانوم با مینیسک هر دو زانو پاره شده و نیاز به عمل جراحی داره
  در صورتی که هر دو پاهام به طور کامل جمع نمیشوند و برای استفاده از سرویس بهداشتی و نماز دچار مشکلم.
  با این شرایط امکان معافیت وجود داره ؟

  1. سلام وقت بخیر اگر با عمل جراحی دارای عوارض باشد یا شدید باشد امکان معافیت دائم است در غیر این صورت معاف از رزم

 14. سلام. من هردو زانوم پارگی acl و pcl دو طرفه داره. منتهی مفصل زانوهام سالمه. میتونم معافیت بگیرم؟

  1. سلام وقتتون بخیر باشه نوع معافیت شمابستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

 15. سلام وقتتون بخیر من ربات جانبی و دوتا منسیک های پای چپم پارس مدرک لیسانس هم دارم ایا معاف دائم میشم یا معاف از رزم؟

 16. سلام خسته نباشید من باط جانبی و دوتا منسیک های پای چپم پارس ایا معاف دائم میشم یا معاف از رزم ممنون میشم کمکم کنید

 17. سلام من ۱ سال پیش ۳ رباط و مینیسک پاره شد و رفتم عمل کردم و همچنان الان عمل ام خوب نبوده acl و مینسیک هم کامل پاره است مدرک ام دیپلم است الا معاف از رزم ام

  1. سلام
   پرونده پزشکی شما باید دقیق تر بررسی شود لذا با کارشناسان ما تماس بگیرید

 18. سلام خسته نباشید من امسال کنکور میدم و رباط ومینیسک یک زانوم کامل پاره شد تو همین سال و جراحی هم کردم و دوباره یک جراحی دیگه هم دارم خواستم بدونم بعد از کنکور میتونم اقدام کنم برای معافیت و چه طرحی به هم شامل میشه معاف دائم یا معاف رزم. حدود۴ماه از عمل اولم میگذره

  1. سلام

   بستگی به نوع پارگی رباط شما دارد اما باید پرونده ی پزشکی شما کامل بررسی شود لذا با برای بررسی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

 19. سلام خسته نباشید مدرک من زیر دیپلمه و پارگی رباط صلیبی acl و pcl زانوی راست دارم و عمل هم نکردم چند سالی هم ازش میگزره و هرروز زانوم در میره باید جابندارم یا موقع حرکت خالی میکنه و درد شدیدی داره در ضمن مادرم هم یک سالی هست طلاق توافقی گرفته به دلیل اعتیاد پدرم و درحال حاضر سرپرست مادرم هستم و حتی قبل طلاق هم سرپرست بودمو خرج خانوادمو خودم میدادم یه برادر زیره ۱۸ سال هم دارم سن خودم هم ۲۳ هستش و اصلا شرایط سربازی رو ندارم حتی درسم رو همبخاطره خرج و مخارج خانوادم رها کردم.برای معافیت کفالت مادر مطالعه کردم و متاسفانه طلاق مادرم قبل از سن ۱۶ سالگی من نبود و در سن ۲۱ سالگی اتفاق افتاد سن مادرم هم بالای ۵۰ سال هستش .میخاستم بدونم با پارگی رباط صلیبی acl و pcl میتونم معافیت دائم بگیرم یا نه؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر در مورد مشکل زانو بستگی به میزان مشکل شما دارد و در کمیسیون پزشکی مشخص می شود. در مورد کفالت مادر به دلیل داشتن غیبت نمی توانید اقدام کنید

 20. با سلام. یک زانو acl پاره و یک زانو acl و مینیسک پاره، شامل چه معافیتی میشه؟

 21. با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده رباط ( ACL ) و ( LCL ) و ( MCL ) و رگ میانی کشکک و شاخ خلفی مینیسک پاره شده
  و ( PCL ) هم صدمه دیده و تغییر سیگنال بافت نرم در مجاورت زانو در اثر ضربه وارده دیده شده مدرک تحصیلیم هم دیپلم هستش شرایطم برای معافی دائم کافی هستش ؟
  ۴ سال غیبت هم دارم
  ب دلیل اینکه پدر ندارم مادرم سنش بالاس و اینکه در حال حاضر از کار افتاده هستش در اثر سکته مغزی و کلی بیماری های دیگه
  یک خواهر دارم ک ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده
  یک برادر بزرگ تر دارم ک متاسفانه معتاد سفت و سخت هستش صواق کمپ و زندان بیشمار داره اما چون از من بزرگتره به من کفالت نمیدن
  ولی تمام بار خونه الان سال هاست ک روی دوش بنده هستش و واقعا نمیتونم برم خدمت با این شرایطم
  و نمیدونم دیگه چکار کنم

  1. سلام برای معافیت در خواست دهید باتوجه به شرایطی که ذکر کردید شاید بشود معافیت دائم گرفت

   1. سلام من دیپلم هستم یکی از زانو هام acl اش پاره شده مینیسک اش پاره شده ولی دوخته شده و pcl اش کامل پاره نشده بنظر شما برای معافیت کافیه؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید