معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل

مشمولان نظام وظیفه در برخی از شرایط جسمی یا روانی قادر به انجام خدمت نیستند. سازمان نظام وظیفه این افراد را از خدمت مستثنی کرده است که بیماری کوتاهی تاندون آشیل نیز از جمله این بیماری هاست. و شما می توانید برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل اقدام نمایید. با توجه به پیچیدگی های شرایط معافیت پزشکی سربازی و آیین نامه معافیت پزشکی مختلف نظام وظیفه پیشنهاد می شود برای اقدام مؤثرتر مشاوره معافیت پزشکی خدمت سربازی انجام شود. اولین گام آشنایی با بیماری است که در ادامه توضیحات اجمالی درباره کوتاهی تاندون آشیل ارائه می شود.

تاندون یا وتر از بافت‌های فیبرمانند است که معمولا عضله را به استخوان متصل می‌کند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا است. تاندون آشیل (Achilles tendon) قوی‌ترین و بلندترین تاندون در پای انسان است که عضلات ساق پا را به استخوان پاشنه پا متصل می‌سازد.

عضله گاستروکنمیوس بعد از ساق پا در انتهای خود تبدیل به تاندون می‌شود و بعد از یکی شدن با تاندون عضله سولئوس تاندون آشیل را درست می‌کند. تاندون آشیل یا تاندون کالکانئوس به پشت استخوان پاشنه یا کالکانئوس می‌چسبد. این عضله موجب پلانتار فلکشن یا به پایین آمدن پا می‌شود و نقش بسیار مهمی در راه رفتن، دویدن و جهیدن دارد. وظیفه این تاندون پایین آوردن مچ پا است.

منبع: ویکی پدیا

شرایط دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل چیست؟

در دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل این نکته بسیار حائز اهمیت است که با توجه شدت و نوع بیماری ممکن است معافیتی که به مشمول تعلق می گیرد انواع مختلفی داشته باشد. با توجه به نوع و میزان شدت بیماری، ممکن است سطح توانایی فرد برای انجام کارها متفاوت باشد. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه مشمولان خدمت وظیفه عمومی را از نظر وضع مزاجی و استعداد جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم کرده است:

 1. کسانی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت هستند.
 2. کسانی که به علت نقص عضو و یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اما قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی می باشند.
 3. کسانی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتاً قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.
 4. مشمولانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری جسمی و یا روانی به طور دائم قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند.

شما می توانید لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی را با کلیک بر روی لینک مشاهده نمایید. یکی از نکات مهمی که در مورد معافیت پزشکی باید به آن توجه داشته باشید این است که در زمان جنگ یا بسیج همگانی، افرادی که در زمان صلح به علل پزشکی یا تکفل از خدمت دوره ضرورت معاف شده اند نیز با توجه به نوع بیماری امکان اعزام دارند.

معافیت پزشکی بیماری کوتاهی تاندون آشیل از جمله انواع معافیت پزشکی بیماری های استخوان و اسکلت است. برای بیماری کوتاهی تاندون آشیل با توجه به شرایط مشمول معافیت به صورت زیر است و مشمول می تواند با توجه به شرایطی که دارد، برای معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل اقدام نماید.

دسته بیمارینام بیماریشرایط بیمارینوع معافیتامکان بررسی معافیت حین تحصیل
بیماری های استخوان (اسکلت)کوتاهی تاندون آشیلکوتاهی تاندون آشیل توأم با اختلال در نشستن و محدودیت حرکتی مچ پا. محدودیت حرکتی با دورسی فلکسیون کمتر از 30 درجه در موقع نشستن مد نظر قرار گیرد.معاف دائمخیر
بیماری های استخوان (اسکلت)کوتاهی تاندون آشیلکوتاهی تاندون آشیل توأم با اختلال در نشستن و محدودیت حرکتی مچ پا برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر. محدودیت حرکتی با دورسی فلکسیون کمتر از 30 درجه در موقع نشستن مد نظر قرار گیرد.معاف از خدمات رزمیخیر

منظور از معافیت دائم پزشکی کوتاهی تاندون آشیل چیست؟

معافیت دائم، معافیتی است که در آن فرد هم از دوران آموزشی رزمی و هم دوران خدمت سربازی معاف می شود. به همین دلیل سوالی که برای بسیاری از مشمولان سربازی مطرح است این است که آیا می توانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته می شوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند. با توجه به نوع و درجه سختی بیماری کوتاهی تاندون آشیل، در صورت تایید پزشکان سازمان وظیفه، افراد می توانند معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل را دریافت کنند.


بیشتر بخوانید:مزایا و معایب معاف از رزم خدمت سربازی چیست


منظور از معافیت از رزم برای بیماری کوتاهی تاندون آشیل چیست؟

برخی از بیماری ها از جمله کوتاهی تاندون آشیل به گونه ای هستند که توان بدنی و جسمی افراد را کاهش می دهد. به همین دلیل این افراد قادر به انجام کارهای سنگین و قرار گیری در شرایط سخت را ندارند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرایط جسمی این افراد نوعی از معافیت به نام معافیت از خدمات رزمی که به اختصار معاف از رزم می گوییم اختصاص داده است. در نتیجه در دوران سربازی افراد دارای شرایط معافیت از رزم بیماری کوتاهی تاندون آشیل در دوره آموزشی خود از انجام برخی امور سنگین رزمی، هم چون رژه های گروهی، اردوهای دوره ای مختلف، حمل اسلحه، دوره های نگهبانی و … معاف خواهند بود. افراد دارای این نوع معافیت به جای انجام خدمات رزمی، بیشتر در امور اداری و خدماتی مشغول به خدمت می شوند. در نتیجه معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل از نوع معافیت از رزم به این صورت خواهد بود.

توجه داشته باشید که کارت پایان خدمت از خدمت وظیفه عمومی، عموماً در زمان صلح می باشد و در صورت نیاز از آن ها در امور رزمی بهره گرفته خواهد شد، اما سربازان معاف از رزم از این امتیاز برخوردار می باشند که بعد از پایان خدمت سربازی، از آن ها در امور رزمی استفاده نخواهد شد.


بیشتر بخوانید:شرایط و مراحل معافیت پزشکی پا ضربدری یا ژنوواروم


برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل از کجا شروع کنم؟

برای دریافت معافیت پزشکی، ابتدا باید بیماری های اعلام شده از طرف نظام وظیفه را یک مرور کلی نمایید. چه بسا شما برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل اقدام نمایید و موفق نشوید ولی برای بیماری دیگری اقدام نمایید و بتوانید معاف از خدمت شوید. حال که امکان معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل را می دهید، باید با طی کردن مراحل زیر گامهای لازم برای دریافت کارت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل را بپیمایید.

مراحل دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل

یکی از سوالات اساسی افرادی که برای دریافت معافیت پزشکی اقدام می کنند این است که چه مراحلی را باید طی کنند. اینکه از کجا باید شروع کنند و به ترتیب به کجاها مراجعه کنند. در اینجا قصد داریم تا به صورت کاملاً مفصل درباره مراحل اقدام برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل و قوانین معافیت پزشکی توضیح دهیم. پس با ما همراه باشید.

 1. دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی را از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) به منظور تنظیم و تکمیل مدارک مورد نیاز دریافت نمایید.
 2. قبل از مراجعه به پزشک معاینه کننده اولیه، باید ابتدا برگه خود اظهاری سوابق بیماری را که در پشت برگ معاینه اولیه قرار دارد، به دقت تکمیل نمایید تا در هنگام مراجعه به پزشک معاینه کننده آن را به او ارائه نمایند. توجه داشته باشید که مشمولانی که مشکلات پزشکی خود را به هنگام معاینه اولیه بیماری خود عنوان نکنند، چنانچه در دوران آموزش یا خدمت به دلیل اعلام نکردن مشکل پزشکی، دچار حادثه شوند مسئولیت آن بر عهده خود مشمول می باشد .
 3. به یکی از پزشکان معاین اولیه مراجعه کنید و برگه معاینه اولیه توسط پزشک را تکمیل نمایید. (شما می توانید آدرس پزشکان معاینه کننده را از دفاتر پلیس +10 دریافت کنید.)
 4. در این مرحله درخواست شما توسط کاربر پلیس +‌10 در سیستم ثبت می شود. شما باید کلیه مدارک را از کاربر پلیس +10 پس بگیرید. شما باید این مدارک را همراه داشته باشید و به شورای پزشکی ارائه دهید.
 5. برگ معرفی به بیمارستان از طریق پست به آدرس شما ارسال می گردد. ذکر این نکته ضروری است که مشمولانی که دارای نقص عضو یا بیماریهای قابل مشاهده می باشند نیازی به مراجعه به بیمارستان نخواهند داشت.
 6. جهت انجام معاینات تخصصی به بیمارستان مراجعه نمایید.
 7. جوابیه بیمارستان (‌نظریه تخصصی) به حوزه رسیدگی کننده ارسال می گردد.
 8. دعوتنامه به آدرس شما جهت حضور در شورای پزشکی ارسال می شود.
 9. جلسه شورای پزشکی برگزار می گردد.

بیشتر بخوانید:ابطال کارت معافیت پزشکی


مراحل تایید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل چیست؟

برای اینکه بیماری شما توسط نظام وظیفه تأیید شود، باید طی چند مرحله به پزشکان مورد تأیید نظام وظیفه مراجعه کنید و معاینات مورد نیاز برای دریافت معافیت کوتاهی تاندون آشیل را انجام دهید. به طور خلاصه می توانیم مراحل تأیید بیماری جهت دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل را به این صورت بیان کنیم:

مرحله اول: تایید بیماری کوتاهی تاندون آشیل توسط پزشک اولیه

مرحله دوم: تایید بیماری کوتاهی تاندون آشیل توسط شورای پزشکی بیمارستان

مرحله سوم: تایید بیماری کوتاهی تاندون آشیل توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی

توجه داشته باشید که به همراه داشتن اصل شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی جهت شرکت در شورای پزشکی الزامی است و حتماً شناسنامه یا کارت ملی را به همراه داشته باشید.

طبق قوانین نظام وظیفه مشمولانی که در سیر رسیدگی پزشکی قرار دارند مجاز به انصراف از درخواست پزشکی نیستند و رأی شورای پزشکی در خصوص آنان ملاک عمل می باشد.

اظهار نظر در مورد معافیت پزشکی مشمولین توسط سه نفر پزشک نیروهای مسلح در هر شهرستان صورت می‌گیرد و رأی اکثریت این پزشکان معتبر است.

اگر زمانی که برای معاینات تخصصی به مراکز مجهز وزارت بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی می شوید ، ظرف مدت یک ماه به این مراکز مراجعه نکنید، پس از تعیین تکلیف به خدمت اعزام می شوید. پس حتماً سعی کنید با پیگیری مناسب سریعاً اقدام نمایید تا به علت کم کاری فرصت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل را از دست ندهید.

افراد مشمولی که غیبت ندارند و درخواست پزشکی خود را ثبت می نمایند و در سیر معافیت پزشکی قرار می گیرند، اگر در مدت رسیدگی به درخواست پزشکی عمداً باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شوند، (‌مانند عدم مراجعه به موقع به بیمارستان، عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و … ) وارد غیبت می گردند.

پس از بررسی و تأیید کمیسیون پزشکی، در صورتی که معاف دائم شناخته شوید، از کارت معافیت برخوردار می شوید. در صورتی که طی بررسی معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل، سرباز یا معاف از رزم شناخته شوید برگ آماده به خدمت برای شما صادر و ارسال می گردد. تعرفه صدور کارت معافیت پزشکی به صورت زیر است.

مقطع تحصیلیمبلغ
همه مقاطع1.300.000 ريال

چگونه می توانم به رأی صادر شده اعتراض کنم؟

ممکن است از نظر شما رأیی که درباره معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل صادر شده است اشتباه باشد. سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار مشمولان قرار داده است که بتوانند نسبت به رأی های صادره اعتراض کنند. مراتب اعتراض به رأی کمیسیون های پزشکی، مختلف است. شما در هر مرحله می توانید اعتراض خود را اعلام کنید و در صورتی که از رأی صادر شده توسط این کمیسیون هم راضی نباشید می توانید اعتراض خود را اعلام کنید تا در کمیسیون استان بررسی شود. مراتب اعتراض به ترتیب عبارتند از اعتراض به کمیسیون شهرستان، اعتراض به کمیسیون استان، اعتراض به کمیسیون سازمان و اعتراض به شورای عالی. اعتراض به شورای عالی آخرین شانس شما برای اعتراض نسبت به معافیت کوتاهی تاندون آشیل است و رأی آن قطعی و لازم الاجرا است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

بررسی پرونده در کمیسیون شهرستان

اولین مرحله از اعتراض، اعتراض به رأی کمیسیون شهرستان است. در صورتی که به رأی شورای شهرستان درباره رأی مربوط به معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل اعتراض داشته باشید، باید اعتراض خود را کتباً اعلام نمایید تا مراحل زیر برای ادامه بررسی معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل انجام شود. شورای شهرستان متشکل از سه نفر پزشک نیروهای مسلح است و رأی اکثریت آنان ملاک عمل است .

چنانچه پس از معاینه شما، در شورای شهرستان و قبل از اعزام به خدمت، تغییری در وضع جسمی یا روانی شما حاصل شود و بیماری جدیدی به وجود آید یا بیماری قبلی تشدید شود که به تشخیص سازمان و یا کسب نظر مشورتی پزشک معتمد، قادر به انجام خدمت نباشید، باید مجدداً در شورای شهرستان مربوط مورد معاینه قرار گیرید و نظر اخیر شورای یاد شده ملاک عمل می باشد.

اگر متقاضی معاینه تخصصی برای بیماری کوتاهی تاندون آشیل باشید یا به آرای شورای شهرستان اعتراض داشته باشید، باید هزینه های مربوط به معاینات تخصصی، اعم از بالینی و تشخیصی را پرداخت نمایید. با توجه به شرایطتان میزان هزینه معاینه در جدول زیر آمده است.

نوع معاینهمبلغ
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت از دوره خدمت (برای بار اول)130.000 ریال
معاینات تخصصی پزشکی از مشمولان متقاضی معافیت (برای نوبت های بعدی)195.000 ریال

اگر در شورای پزشکی شهرستان مربوطه با معاینه بالینی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید و به تشخیص این شورا یا رئیس واحد وظیفه عمومی مربوطه یا اعتراض خودتان، نیاز به معاینه تخصصی کوتاهی تاندون آشیل داشته باشید، رئیس حوزه موظف است شما را به نزدیکترین مرکز مجهز وزارت بهداشت، یا بیمارستان های نیروهای مسلح معرفی کند. بدین صورت شما جهت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل معاینه می شوید و نتیجه معاینه تخصصی برای تصمیم گیری به شورای پزشکی همان شهرستان ارسال می شود. در صورت اصرار بر اعتراض با تامین هزینه ها از سوی شما نتایج جهت تصمیم گیری به شورای عالی پزشکی متشکل از پزشکان متخصص استان ارسال می گردد.

مراکز مجهز وزرات بهداشت یا بیمارستان های نیروهای مسلح موظفند به وضعیت مشمولین معرفی شده مربوط، خارج از نوبت رسیدگی نمایند و آنان را حداکثر ظرف یک ماه مورد معاینه تخصصی قرار دهند.


بیشتر بخوانید:مدت زمان و نوع معافیت بیماری های معافیت پزشکی چیست؟


بررسی پرونده در کمیسیون استان

در صورت اعتراض به رأی شورای شهرستان، می توانید دوباره برای اعتراض اقدام کنید و اعتراض شما در شورای استان ارجاع داده می شود. اما در صورتی که به رأی کمیسیون (شورای) استان نیز اعتراض داشته باشید، امکان اعتراض وجود دارد. مشمولانی که پرونده آنان به شورای استان یا شورای سازمان ارجاع داده می شود، موظفند ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ معرفی نامه، خود را جهت معاینه معرفی نمایند و در صورت عدم حضور، شورای مربوط با حذف مورد، براساس محتویات پرونده تصمیم گیری می نماید.

به منظور رسیدگی به اعتراض مشمول به رأی شورای شهرستان، پس از انجام معاینات تخصصی و تصمیم گیری نهایی، شورای استان، متشکل از سه نفر پزشک متخصص استان تشکیل می گردد. پس از بررسی پرونده، رأی این پزشکان در خصوص معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل شما اعلام می گردد.

بررسی پرونده در شورای سازمان

به منظور رسیدگی به موارد عدم تطابق رأی شورای پزشکی، با قانون و این آیین نامه و پیوست آن، که بنا به تشخیص رئیس سازمان یا نماینده او تعیین می شود، شورای سازمان متشکل از سه نفر پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد.

چنانچه رئیس سازمان یا نماینده او اطمینان حاصل نماید که رأی شورای پزشکی مطابق مقررات صادر نشده است، پرونده برای بررسی به شورای عالی پزشکی که از سه پزشک متخصص نیروهای مسلح تشکیل می گردد ارجاع می دهد. نظر این شورا قطعی و لازم الاجرا است.

بررسی پرونده در شورای عالی

اگر چنانچه در شورای پزشکی معاف از خدمت تشخیص داده نشوید، به خدمت اعزام می شوید. در صورتی که به رأی کمیسیون پزشکی اعتراض داشته باشید، پرونده شما در شورای عالی مطرح می شود و رأی کمیسیون عالی قطعی و لازم الاجراست و حق اعتراض ندارید. پس از اینکه رأی شورای عالی صادر شد دیگر به هیچ عنوان حق اعتراض ندارید و به پایان کار رسیده اید و به هر رأیی که صادر شده باشد باید عمل کنید.


بیشتر بخوانید:مزایا و معایب معافیت پزشکی


آیا در حین انجام خدمت سربازی معافیت از خدمت امکان پذیر است؟

طبق قانون معافیت پزشکی حین خدمت ، در صورتی که مشمولان در حین خدمت دوره ضرورت مبتلا به نقص عضو یا بیماری‌هایی شوند که پس از اتمام مدت معالجه که کمتر از 6 ماه نباشد و طبق نظر شورای پزشکی بیمارستان‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که مورد تأیید عقیدتی- سیاسی در نیروی مربوطه هستند قادر به انجام خدمت نباشند از انجام بقیه خدمت دوره ضرورت معاف خواهند بود. دوران معالجه مشمولان موضوع این ماده جزو خدمت دوره ضرورت آنان محسوب می‌گردد.

چنانچه شورای نیروی مربوط تشخیص دهد که نقص عضو یا بیماری تا پایان خدمت که کمتر از شش ماه نباشد، ترمیم نشده یا بهبود نخواهد یافت ، مراتب را مشروحاً در اوراق معاینه ذکر و با تنظیم صورتجلسه شورا ملصق به عکس مشمول به یگان خدمتی مربوط اعلام می نمایند تا نسبت ترخیص آنان و معرفی به سازمان اقدام شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی

توجه داشته باشید که برای دریافت معافیت پزشکی باید مدارکی را به همراه داشته باشید. به همراه داشتن این مدارک برای دریافت معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل الزامیست و در صورتی که هر یک از مدارک ماده نباشد روند گرفتن معافیت با تأخیر مواجه خواهد شد. پس حتماً هنگام اقدام، مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی سربازی را چک کنید که موردی از قلم نیافتد و در هنگام ارائه مدارک با مشکل مواجه نشوید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی :

 1. تکمیل برگ وضعیت مشمولان (برگه شماره1 ).
 2. تکمیل برگ معاینه اولیه مشمولان توسط پزشک معاین اولیه (برگه شماره2).
 3. تکمیل برگ واکسیناسیون ( برگه شماره 5).
 4. اصل و تصویر کارت ملی مشمول.
 5. اصل و تصویر کلیه صفحات شناسنامه عکسدار مشمول.
 6. اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل.
 7. افتتاح حساب عابر بانک سپه و درج شماره حساب در برگ شماره یک (ویژه متقاضیان اعزام، معافیت پزشکی و کفالت).
 8. یک قطعه عکس رنگی 4×3 تمام رخ زمینه سفید مشمول (علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها).

آشنایی با بیماری های دیگر معافیت پزشکی

سازمان نظام وظیفه علاوه بر معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل برای بیماری های دیگر نیز با توجه شرایط بیمار معافیت هایی لحاظ کرده است. به طور کلی بیماری های مشمول معافیت پزشکی در 17 دسته قرار دارند که در جدول زیر شما می توانید لیست آنها را ببینید. برای آشنا شدن با این بیماری ها و شرایط معافیت های گوناگون هر یک از بیماری ها، می توانید روی هر یک از لینک ها کلیک کنید و اطلاعات بیشتری کسب نمایید. همچنین اگر سوالی در زمینه مشاوره معافیت پزشکی دارید می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید تا بتوانید تصمیم مناسبی در این زمینه بگیرید.

نام دسته بیمارینام دسته بیماری
بیماری های استخوان و اسکلتبیماری های عفونی
بیماری های روماتولوژی و بافت همبندبیماری های دستگاه اداری تناسلی
بیماری های اعصاب و روانبیماری های عمومی
بیماری های گوش، حلق و بینیبیماری های پوست و بافت های زیر پوست
بیماری های دستگاه گوارش و جراحی عمومیبیماری های چشم و عوارض بینایی
بیماری های خون و انکولوژی (بدخیمی ها)بیماری های ریه و قفسه صدری
بیماری های غدد مترشحه داخلیبیماری های داخلی مغز و اعصاب
بیماری های جراحی مغز و اعصاببیماری های فک و دهان و دندان
بیماری های قلب و عروق

سوالات متداول

آیا می توانم برای معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل در حین تحصیل اقدام کنم؟

خیر. نمی توانید حین تحصیل اقدام نمایید.

برای بیماری کوتاهی تاندون آشیل چه معافیت هایی وجود دارد؟

برای بیماری کوتاهی تاندون آشیل با توجه به شرایط بیماری، می توانید برای معافیت دائم، معافیت از رزم، اقدام نمایید.

آیا امکان اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی وجود دارد؟

بله. با توجه به مراحلی که توضیح داده شده، می توانید برای اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی اقدام کنید.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت پزشکی کوتاهی تاندون آشیل

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 55 نظر:
 1. سلام خسته نباشید من کوتاهی آشیل پا دارم از بچگی موقعی که می شینم پاهام از زمین حدود ۳ ساعت جدا میشه نمیتونم و زمین میخورم الان در حین خدمت هستم در یگان و در افسری هم بخاطر این مشکل رد شدم مدرک هم دیپلمه آیا من می‌توانم حین خدمت برای معافیت اقدام کنم آیا شانسی دارم برای معافیت لطفا راهنمایی فرمایید

  1. با سلام خانم سیری هستم کوتاهی بیش از ۳ سانتی متر به استناد اسکنوگرام معافیت دائم در پی دارد می توانید از طریق بهداری یگان اقدام کنید و در صورتی که رای تایید پزشک معتمد سازمان نظام وظیفه را بگیرید و هم چنین رای تایید شورای عالی می توان روی معافیت حساب کرد

 2. سلام من کوتاهی اشیل پا دارم در حین خدمت برای معافیت اقدام کردم و شورا رای به معافیت داد بعد با پادگان تسویه کردم و صوتجلسه شورای پزشکی رو به نظام وظیفه دادم و مبلغی جهت صدور کارت از بنده گرفتند الان معافیه من قطعیه؟

 3. سلام. من برای خدمت اقدام کردم. رفتم پیش پزشک معاینه گفت بشین. من رو پنچه پام نشستم.گفت رو پاشنه پا باید بشینی. من سعی کردم تونستم در حد یک ثانیه بشینم. بعد گفت تمرین کنی خوب میشه. ولی الان هر کار میکنم نمیتونم رو پاشنه پام بشینم. تعادلمو از دست میدم. فقط رو پنچه میتونم بشینم. مدرک من هم دیپلم ناقص هستش. آیا امکان معافیت دائم یا معاف از رزم وجود داره

  1. سلام وقت بخیر جهت دریافت معافیت پزشکی شما باید طبق تشخیص پزشک متخصص دارای بیماری‌ و یا وضعیت سلامت وخیم باشید تا امکان دریافت معافیت داشته باشید

 4. سلام خسته نباشین تاندون آشیل پام کوتاهه ونمیتونم دستشویی ایرانی برم پاشنه پاهام نمیچسبه به زمین و به زور به ذوی پنچه میشینم مدرکم سیکل هست امکان معافیت دائم دارم

  1. سلام با تایید کمیسیون پزشکی امکان گرفتن معافیت دارید.

 5. سلام من وقتی میشینم رو پنجه میشینم و اصلا نمیتونم رو پاشنه بشینم تعادلمو از دست میدم میفتم رو زمین بعدا اینکه غیبت دارم مدرکم دیپلمه
  امکان معافیت دائمم وجود داره ؟
  تست کوتاهی آشیل پام انجام دادم کوتاهه اما نمیدونم درصدش چجوریع
  چجوری میتونم بفهمم

  1. درصورتی که تایید پزشک معتمد نظام و رای تایید کمیسیدن را داشته باشید امکان پذیر میباشد و غیبت دخیل نیست

 6. سلام من اصلا نمیتونم روی پاشنه بشینم روی پنجه میشینم
  وقتی می‌خوام رو پاشته بشینم به عقب میفتم
  من کوتاهی آشیل پا دارم و آیا باعث معافیت میشه ؟

  1. درصورت تایید پزشک معتمد نظام وظیفه و همچنین رای تایید کمیسیون امکان پذیر میباشد

 7. برای مشخص شدن دورسی فلکسیون از شما می‌خواهند که به روی پاشنه پا راه بروید و اگر پاشنه شما به زمین برسد معاف نمی‌شوید

 8. سلام من ۱۴۰۱/۰۶/۲۰ برام زده مشمول تا سال آینده ۲۰ شهرریور۱۴۰۲ وقت دارم مشخص کنم که میخوام ارشد بخونم یا برم سربازی حالا سوال من این است که میتوانم در آزمون استخدامی آموزش وپرورش بدون رفتن به سربازی و نداشتن کارت پایان خدمت ونخواندن ارشد یعنی مشغول تحصیل نبودن شرکت کنم قبولم میکنن یانه؟ یاباید سربازی برم بعد سربازی شرکت کنم ؟

 9. سلام من کوتاهی تاندون آشیل پامو تایید کرده بیمارستان الانم میخوام برم کمسیون مدرکمم دیپلمه آیا شانس معافیت دارم یا نه

 10. سلام با مدرک کارشناسی هم امکان معافیت کوتاهی تاندون اشیل هست؟

  1. سلام وقت بخیر
   در این زمینه امکان انواع معافیت وجود دارد بستگی به شرایط بیماری

 11. سلام من رو بخاطر کف پای صاف و کوتاهی آشیل پا فرستادن کمیسیون گفتن معاف از رزم هستی من الان توی نگهبانی خیلی به مشکل برمی‌خورم هر چند دقیقه باید بشینم بخاطر پام بعد افسر گیر میده بلند شو بهونه نیار …
  و بعد برای کوتاهی آشیل پام وقتی می‌شینم روی پنجه پاهام باید باشم که خیلی درد میگیره بعد از چند دقیقه و وقتی می‌خوام پام بذارم رو زمین میفتم رو زمین مدرکم دیپلم هست بنظرتون امکان معاف شدن هست دوباره اقدام کنم برای کمیسیون ؟

 12. با سلام

  منظور از حالت نشسته (در اندازه‌گیری دورسی فلکسیون) همان چمباتمه نشستن هست؟

 13. سلام وعرض خسته نباشید من باعرض پوزش مثلا وقتی به حالت نشتن روی دستشویی می نشینم نمی تونم پام رو زمین بذارم میاد روپنجه آیا من معاف داعم میشم ؟لطفا جواب دهید ممنونم

 14. سلام
  من فارغ التحصیل ارشد هستم – ولی از بچگی برای رفتن به سرویس از نوع فرنگی استفاده کرده ام چون روی کف پام نمیتونم باشم و به محض قرار گرفتن روی کف پام به زمین میخورم حتی قبل از قرار گرفتن کف پا روی زمین میخورم- هنگام ایستاده هم بیشتر وزنم روی پنجه های پام قرار میگیره – به نظرتون شانس معافیت رو دارا هستم؟

 15. سلام خسته نباشید
  من کوتاهی تاندون آشیل دارم
  موقه نشستن روی دو پا از پاشنه تا زمان حدود ۱۲ سانت پاشنه ام بالاست و نمی تونم خودم رو نگه دارم و تعادلم حفظ نمیشه .برای استخدام ارتش و نیرو انتظامی هم به همین دلیل رد شدم . پوست ۳۰ درصد بدنم هم سوخته است و جای آن رو پوستم مشخص است
  آیا من مشمول معافیت میشم
  مدرک هم دیپلم است

  1. سلام. بله از طریق کوتاهی تاندون آشیل میتوانید برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنید.

 16. سلام م کوتاهی اشیل پا دارم واسه نیرو ی انتظامی نوشتم گفتن کوتاهی اشیل پات شدیده ب خاطر این رد شدم الان سه ترم خوندم دانشجو هستم ب نططظ رتون معافم یا نع خودم ک کوتاهی سانت گرفتم 11 یا 10 سانت کوتاهه بوده

  به نظرتون معاف میشم؟؟؟؟

  1. سلام . دریافت معافیت پزشکی (کوتاهی تاندون ) با توجه به شدت بیماری و اختلال حرکتی فرد و همچنین با توجه به مقطع تحصیلی بررسی میشود برای مقطع تحصیلی بالاتر از دیپلم معافیت از زرم صادر میشود.

 17. سلام خسته نباشید، من آشیل پام کوتاه هست و اینکه برای نیرو انتظامی هم رفتم ولی با کلی التماس نسبت به آشیل پا گیر ندادن و گذر کردیم ازش، و اینکه استخدام نشدم، حالا برا سربازی ممکنه معاف بشم؟؟؟

  1. سلام. با توجه به شدت بیماری و اختلال حرکتی فرد و همچنین با توجه به مقطع تحصیلی بررسی می شود. برای تحصیل مقطع بالاتر از دیپلم معافیت از رزم داده می شود

 18. معافیت پزشکی مشکلی برای شرکت در آزمون نظام مهندسی ایجاد نمی کنه؟

 19. سلام
  من پای چپم به علت تصادف 4بار عمل کردم و الان آشیل کوتاه شده. نمیدونم چند درجه هستش فقط نمیتونم اصلا بشینم دوی 2پا وقتی بشینم پای چپم باید روی انگشتان پام وایسم. مدرک فوق لیسانس دارم احتمال معاف دایم هستش؟

 20. سلام
  من فقط پای چپم به علت تصادف 4بار عمل کردم و الان کوتاهی پاشنه آشیل دارم تا حدی که اصلا نمیتونم روی زمین روی 2پا بشینم. وقتی بشینم پای چپم باید روی نوک پا وایسم.مدرکم هم فوق لیسانس هستش. میتونم معافیت دایم بگیرم؟

 21. سلام
  ببخشید من به دلیل کوتاهی پاشنه اشیل به کمیسیون پزشکی ارجاع داده شدم میخواستم بدونم اگه معاف از رزم بشم برای استخدام در اموزش و پرورش و بانکها به مشکل میخورم؟ خواهش میکنم جواب بدید

 22. سلام خسته نباشید من آشیل پام بطور مادر زادی ۴۰درصد کوتاهه مدرک تحصیلیمم کاردانی هستش ایا میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. سلام بله اما نتیجه نهایی به نظر کمیسیون و شدت بیماری شما بستگی داره

  2. سلام خسته نباشید
   من کوتاهی آشیل پا دارم به طوری که وقتی می‌شینم پاشنه پان از زمین فاصله گرفته روی پنجه می‌شینم که تعادل ندارم و پس از چند ثانیه پاک درد میگیره
   برای استخدام نیرو انتظامی هم اقدام کردم به همین خاطر رد شدم
   آیا می توانم معافیت بگیرم؟

 23. سلام.. من آشیل پام کوتاهه.. موقع نشستن به حالت ۲ زانو کف پا کامل روی زمین قرار نمیگیره و فقط میتونم روی پنجه ها بشینم که بعد از چند ثانیه درد میگیره.. حتی اگر سعی کنم که کف پارا موقع نشستم کامل روی زمین قرار دهم تعادلم رو از دست میدم و میخورم زمین.. هم چنین هین راه رفتن معمولا روی پنجه راه میرم و این دست خودم نیست
  پارسال هم بنده تصادف کردم و زانوم دچار ترک شد.. چند ماهی توی گچ بود و الان که در معرض سرما قرار میگیره به شدت درد میگیره و توی راه های مدت زمان زیاد زانوم کاملا دچار درد شدید میشه..
  میخواستم ببینم آیا امکان معافیت دائم هست یا خیر؟ من دانشجوی مقطع کارشناسی هستم.. چه موقعی باید برای معافیت اقدام کنم؟ لطفا کمکم کنید.. ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   شرایط معافیت با توجه به مدرک تحصیلی شما نیاز به بررسی پزشک کمیسیون دارد

  2. من کوتاهی اشیل دارم موقع نشستن پاشنه پاهام بلند میشه رو پنجه می شینم اونم درد می گیره بخام بشینم از پشت رو زمین می افتم دیپلم هم دارم الان معافم ؟؟

   1. اگر کوتاهی تاندون آشیل به اثبات برسد به طور دائم معاف خواهید شد.

 24. سلام ببخشید بندە انگشتای پای چپم مادرزادی کوتاهن،اندازەشون یە سانت یا دوسانت میباشن،و چون پنجەی پام ضعیفە وموقع راه رفتن زیاد درد میگیرە،و مثل پای راستم کشش ندارە، احساس میکنم تاندون آشیل پام کوتاه باشە،آیا بنظرتون معاف میشم یا خیر..؟

  1. سلام
   برای معافیت باید وضعیت شما توسط کمیسیونهای پزشکی به دقت مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به شدت و درجه بیماری، نوع معافیت شما مشخص میشود.

   1. سلام من کوتاهی اشیل دارم ودر هنگام نشستن نمی توانم تعادلم را حفظ کنم مدرکم دیپلم

    1. سلام دوست عزیز
     احتمال معافیت دارید. اقدام کنید

     1. سلام خسته نباشید
      کوتاهی اشیل پا دارم حدود ۴۰درصد
      مدرکمم کاردانیه و الان دانشجوی کارشناسیم آیا میتونم از دانشگاه انصراف بدم و برای معافیت دائم اقدام کنم؟

     2. سلام شرایط شما باید بیشتر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید