عوارض خروج زمینی از کشور در سال ۱۴۰۲

عوارض خروج زمینی از کشور در سال 1401

برخی برای مسائل کاری، تفریح، زیارت و موارد تجاری و درمانی، مجبور می شوند به کشور های دیگر سفر کنند. و اکثریت افراد بنا به دلایلی چون هزینه سفر زمینی را به سفر هوایی ترجیح می دهند. افراد برای اینکه بطور زمین از کشور خارج شوند، باید عوارضی را پرداخت کنند. در این مقاله از آویژه سعی کردیم عوارض خروج زمینی از کشور در سال ۱۴۰۲ را برای شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

عوارض خروج از کشور چیست؟

این عوارض مبلغی‌ می باشد که هر فردی که تصمیم دارد از کشور خارج شود، می بایست به دولت پرداخت کند. حتی برای افراد زیر دو سال هم این عوارض حساب می ‌شود.

نکته قابل توجه این می باشد که عوارض به مبلغی اطلاق می‌ شود که می بایست به شهرداری‌ ها پرداخت کنیم. به همین دلیل تا چند سال پیش هم عوارض خروج به حساب شهرداری واریز می‌ شد، ولیکن بنا به مصوبه بهمن سال ۱۳۹۸، عوارض خروج از کشور به عنوان مالیات خروج از کشور نامگذاری شد و از آن به بعد هزینه هر عوارض به حساب دولت واریز می گردد.

قسمت اندکی از این هزینه به سازمان گردشگری پرداخت می‌ شود و قسمت دیگری هم برای به ‌سازی و بازسازی روستاهای مرزی کشور مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

هر ساله مبلغ عوارض خروج از کشور تغییر می یابد. بنا به چنین دلایلی هم اگر تصمیم دارید به خارج از کشور سفر کنید، قطعا می بایست از آخرین قوانین آن اطلاع داشته باشید. به عنوان کودکان زیر هفت سال تا چند سال قبل از پرداخت عوارض معاف بودند، ولی بعد ها این قانون تغییر یافت و اکنون برای نوزادان هم باید این عوارض حتی پرداخت شود.

عوارض خروج از کشور چیست؟

عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲

بالاخره توسط دولت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲ بررسی و اعلام شد. میزان درآمد دولت در سال ۱۴۰۰، از عوارض خروج از کشور ۱۱۰ میلیارد تومان بود ولی برای سال ۱۴۰۲ مبلغ این درآمد به اندازه ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

هر شخصی که باید برای خروج از کشور عوارضی را پرداخت کند، به شرح زیر است:

مرحله مسافران حج تمتع و عمره مسافران عادی
مرحله اول ۱۳۲ هزار تومان ۴۰۰ هزار تومان
مرحله دوم ۱۹۸ هزار تومان ۶۰۰ هزار تومان
مرحله سوم و بقیه ۲۶۴ هزار تومان ۸۰۰ هزار تومن
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه عوارض خروج زمینی از کشور در سال ۱۴۰۲ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

عوارض خروج از کشور کودکان

در کل تفاوتی بین سایر مسافران با عوارض خروج از کشور کودکان وجود ندارد و نرخ آن یکسان می باشد. این عوارض به ازای هر فرد با بلیط پرواز و کد ملی حساب می ‌شود.

روش ‌هایی پرداخت عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور، راه‌ های مختلفی برای پرداخت دارد. استفاده از دستگاه‌ های ATM، یکی از این روش‌ ها غیر نقدی می باشد که در فرودگاه‌ های سراسر کشور نصب شده‌ اند. البته می‌ توانید  در صورت داشتن رمز دوم، از طریق سامانه مخصوص به پرداخت عوارض اقدام کنید.

استفاده از سامانه سداد، یکی از راحت ترین راه های پرداخت عوارض خروج از کشور می باشد. این سامانه با همکاری بانک ملی ایران و سازمان امور مالیاتی کشور طراحی شده و بوسیله آن به آسانی قادرید مبلغ عوارض را پرداخت کنید. البته توسط همین شرکت اپلیکیشنی به اسم ایوا ارائه شده است که برای دستگاه‌ های آی‌ او اس (IOS) و اندروید قابل دانلود می باشد.

پیامرسان بله یکی دیگر از اپلیکیشن های موبایلی می باشد که کار شما را برای پرداخت عوارض خروج از کشور راحت تر کرده است. این پیام ‌رسان به شما امکان ارسال انواع فایل، پیغام تصویری و صوتی را به شما می ‌دهد. اپلیکیشن بله وابسته به بانک ملی ایران می باشد و به شما توانایی پرداخت عوارض خروج از کشور را هم می دهد.

روش ‌هایی پرداخت عوارض خروج از کشور

معافیت دانشجویان و افراد بیمار از پرداخت عوارض خروج از کشور ۱۴۰۲

اگر بیمار هستید و با مجوز شورای پزشکی برای درمان به خارج از کشور می‌ روید و یا دانشجو هستید و مجوز تحصیل در کشور دیگری را دارید، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف می باشید. البته در مورد دانشجویان خارج از کشور می بایست بیشتر از ۳ ماه بین رفت ‌و آمد های آن‌ ها فاصله باشد. اگر هم به عنوان همراه بیمار سفر می‌ کنید، در این عوارض می‌ توانید به میزان چهل تا شصت درصد تخفیف بگیرید.


بیشتر بخوانید: عوارض خروج از کشور دانشجویان ۱۴۰۱


معافیت سایر افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور

سرانجام اگر مقیم یک کشور دیگر هستید و از وزارت کار و امور اجتماعی ویزای کار دریافت کرده اید و یا گذرنامه خدمت یا سیاسی دارید لزومی ندارد عوارضی را پرداخت کنید.

در مورد عوارض خروج از کشور یک قانونی دیگر که در مصوبه مجلس آمده این می باشد که افرادی که در روستاهای مرزی کشور زندگی می‌کنند و افرادی که به زیارت حج می‌ روند تنها یک بار در طول سال نیاز است عوارض خروج از کشور را پرداخت کنند.

معافیت سایر افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور

مدت زمان اعتبار عوارض خروج از کشور چقدر است؟

لازم به ذکر می باشد در هر سال که مدت زمان اعتبار پرداخت عوارض خروج از کشور به میزان طول همان سال می باشد. یعنی این که اگر شما در عوارضی را ماه فروردین برای سفر خارجی پرداخت کرده باشید و به هر دلیلی سفر شما لغو شود، توانایی این را دارید که تا اتمام سال از همان پرداخت عوارض استفاده کنید.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که هزینه عوارض خروجی، بخشی از درآمد های دولت می باشد و معمولا از طریق افزایش نرخ ارز و تورم، تغییر خواهد یافت. در این مقاله از آویژه عوارض خروج زمینی از کشور ۱۴۰۲ را به همراه افرادی که از پرداخت عوارض معاف می شوند را برای شما ارائه دادیم.

اگر بعد از خواند این مقاله سوالی در ذهنتان به وجود آمد که پاسخی برای آن نیافتید، با شماره گیری ۰۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ سوال خود را با مرکز مشاوره آویژه در میان بذارید.

سوالات متداول

علامت سوالعوارض خروج از کشور به کجا پرداخت می شود؟

بنا به مصوبه بهمن ۱۳۹۸، عوارض به عنوان مالیات خروج از کشور نام‌ گذاری شد و از آن به بعد هر عوارض به حساب دولت واریز می گردد.

علامت سوالبا کدام اپلیکیشن ها می توان به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کرد؟

با اپلیکیشن های ایوا و بله می توان عوارض خروج از کشور را پرداخت کرد.

علامت سوالمبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲ برای مسافران عادی در مرحله اول چقدر است؟

مبلغ عوارض خروج از کشور در سال ۱۴۰۲برای مسافران عادی در مرحله اول ۴۰۰ هزار تومان می باشد.

عوارض خروج زمینی از کشور در سال ۱۴۰۲

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه عوارض خروج زمینی از کشور در سال ۱۴۰۲

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/3/12

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید