عوارض خروج از کشور دانشجویان 1402

عوارض خروج از کشور دانشجویان 1401

هر شخص جهت این که توانایی این را داشته باشد از مرزهای ایران، چه هوایی، چه زمینی و چه دریایی رد شود می بایست عوارض خروج بپردازد؛ به این مالیات عوارض خروج از کشور گفته می شود. داوطلبانی که به سایر کشورها برای ادامه تحصیل سفر می‌ کنند، توانایی این را دارند از مالیات خروج از کشور معاف شوند.

در این مقاله از آویژه سعی داریم جزییات معافیت دانشجو هایی که جهت ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرده اند را بیان کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

معافیت دانشجویان از عوارض خروج

با توجه به مطالبی که در سامانه مشارکت دانشجو یا همان نشا عنوان شده است؛ اگر دانشجویانی در این سامانه ثبت نام داشته باشند، از پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور معاف می باشند.

برای هر دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد، باید در سامانه نشا ثبت نام داشته باشد اما باید مراحل دیگری برای معافیت طی شود که در ادامه گفته خواهد شد. لازم به ذکر است که این سامانه مسئول پرداخت ارز دانشجویی به دانشجویان هم می باشد.

بر اساس لازم بودن اشتغال به تحصیل برای گرفتن مهر اجازه خروج و تشکیل پرونده در سفارت، واضح است دانشجو هایی که برای شروع تحصیل و ترم اول به خارج سفر می کنند می بایست عوارض خروج خود را طبق روال عادی پرداخت کنند. تا سال 1396 این هزینه که برای هر شخص مبلغ هفتاد و پنج هزار تومان بود و طی افزایش 3 برابری برای سفر اول به دویست و بیست هزار تومان تغییر پیدا کرده است.

برای دانشجویانی که تصمیم دارند در خارج از کشور ادامه تحصیل داشته باشند، نگرانی هایی ایجاد شده زیرا طبق معمول برای دانشجویان که جهت دریافت ویزا می بایست یک مرتبه به کشورهای همسایه از جمله ارمنستان و ترکیه سفر می کردند؛ و یک بار برای سفر به کشور اصلی مبلغ 330 هزار تومان و اگر مجبور به ترک کشور باشند 440 هزار تومان می باشد.

معافیت دانشجویان از عوارض خروج

معافیت از پرداخت عوارض خروج دانشجویان

وجود مهر اجازه خروج دانشجویی در پاسپورت برای معافیت از پرداخت عوارض خروج دانشجویان ضروری می باشد. این مهر مجوزی است که توسط نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، در گذرنامه ثبت و بوسیله آن، صاحب گذرنامه توانایی این را دارد از کشور خارج شود.

مهر اجازه خروج دانشجویی چگونه دریافت کنیم؟

جهت استفاده از تسهیلات دانشجویی از جمله معافیت از پرداخت عوارض خروج از کشور و درج مهر اجازه خروج دانشجویی ، لازم است اول در بخش کنسولی سفارت برای استفاده از تسهیلات مربوط به ارز دانشجوئی و گذرنامه رایگان تشکیل پرونده شود. در بخش کنسولی سفارت جهت تشکیل پرونده، می بایست اول در سامانه تاک ثبت نام کنید.

پونزجهت ثبت نام در سامانه تاک نیاز است به صورت اسکن شده مدارک زیر را در سایت بارگذاری کنید:

تیکگذرنامه متقاضی همراه با کارت ملی یا شناسنامه متقاضی

تیککارت اقامت فرد تقاضا کننده

تیکمدرک تحصیلی پایانی

تیکعکس جدید گذرنامه ای

بعد از این که در سامانه تاک ثبت نام کردید، گواهی اشتغال به تحصیل با تاریخ سال جدید و مهر دانشگاه را از دانشگاه محل تحصیل گرفته و با کیفیت خوب در سایت تاک بارگذاری کرده و کد رهگیری خود را دریافت کنید.

بعد از به اتمام رساندن این مراحل، برای تائید نهایی عکس مدارک بالا را همراه فرم تشکیل پرونده دانشجویی به صورت حضوری به بخش کنسولی سفارت ببرید و یا با پست ارسال نمایید.

در کنسولگری حال پرونده شما تشکیل شده، توانایی این را دارید برای درج مهر درخواست اجازه خروج دهید. جهت این کار به بخش کنسولی سفارت کشور محل تحصیل، با اصل گذرنامه که اعتبار دارد و تکمیل فرم اجازه خروج دانشجویی مراجعه کنید.

پونزنکات مهم درباره عوارض خروج دانشجویی و مهر خروج دانشجویی:

عددمهر خروج دانشجویی اعتباری یکساله دارد یعنی از اول مهر هر سال شروع می شود و تا پایان شهریور سال بعد وقت دارد. دانشجو قادر است در این مدت از مرزهای کشور حداکثر سه بار خارج شود به شرطی که جمعا مدت توقف در ایران بیش از 4 ماه نباشد. برای مثال در هر زمان از سال تحصیلی اگر دانشجویی با ارائه گواهی تحصیلی به منظور دریافت اجازه خروج دانشجویی به نمایندگی مراجعه کند اجازه خروج دانشجویی از تاریخ 1/7/1401 تا 31/6/1402 خواهد بود.

برای تحصیل در خارج از کشور مشمولانی که از خدمت سربازی معافیت تحصیلی گرفته اند، از پرداخت عوارض خروج معاف می باشند. کافی است پس از دریافت ویزا از کشور مقصد به اداره امور دانشجویان مراجعه کنند و برای اداره گذرنامه نامه ای بگیرند و مهر اجازه خروج دانشجویی را، با مراجعه به اداره گذرنامه دریافت کنند.

عدددر دانشگاه باید اصل گواهی های اشتغال به تحصیل در ترم تحصیلی جاری به زبان انگلیسی از سوی مدیریت دانشگاه صادر گردد و در آن سال به شروع به تحصیل، رشته و مقطع تحصیلی اشاره شده باشد.

عددافراد متقاضی که از معافیت تحصیلی استفاده می کنند، باید از سایت سامانه امور کنسولی فرم درخواست مربوط به آن را دریافت و کامل کنند و همراه بقیه مدارک به کنسولگری محل تحصیل تحویل دهند.

عدداگرچه فرد متقاضی مشمول قانون نظام وظیفه است مجوز استفاده از تسهیلات دانشجویی آن می بایست یکی از وزارت های تحقیقات و فناوری و یا بهداشت، علوم، درمان و آموزش پزشکی و از طریق سامانه تاک به این سفارت ابلاغ شده باشد تا بتواند از مهر خروج دانشجویی و تسهیلات مربوط به گذرنامه رایگان برخوردار شود.

عدداگر در اواخر شهریور دانشجو تصمیم داشته باشد به داخل کشور مسافرت کند و پس از اول مهرماه تصمیم داشته باشد از کشور خارج شود، بعد از ارائه گواهی اشتغال به تحصیل و مدارک برای سال بعد، امکان درج مهر اجازه خروج دانشجویی برای سال بعد وجود دارد.

عددصدور معرفی نامه برای دانشجویان و مهر اجازه خروج دانشجویی فقط توسط نمایندگی ها و کنسول گری ها امکان پذیر می باشد. این امور را وزارت امور خارجه انجام نمی دهد.

عدددانشجو و یا اعضای خانواده که بوسیله اجازه خروج دانشجویی وارد کشور می‌ شوند، هنگام خروج از کشور لازم نیست به اداره گذرنامه نیروی انتظامی ایران مراجعه و عوارض خروجی پرداخت کنند.

عوارض خروج از کشور در سال 1402

اعدادعوارض سفرمبلغ عوارض خروج از کشور
سفر اول264 هزار تومان
سفر دوم396 هزار تومان
سفر سوم528 هزار تومان

نتیجه گیری

اکثرا دانشجویان و یا افراد متقاضی برای این که از کشور خارج شوند و به تحصیلات خود ادامه دهند، نگران عوارض آن هستند. در حالی که می توانند از پرداخت عوارض جهت خروج از کشور معاف شوند. ما در این مقاله از آویژه سعی داشتیم راه های معاف از پرداخت عوارض دانشجویی جهت خروج از کشور را ارائه دهیم.

اگر در خصوص عوارض خروج از کشور دانشجویی سوالی دارید، با شماره گیری 9099071985 با مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید. مشاوران آویژه آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

سوالات متداول

علامت سوالدانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند، باید در کدام سایت ثبت نام کنند؟

دانشجویان باید در سامانه مشارکت دانشجو یا همان نشا ثبت نام کنند تا در خارج از کشور بتوانند به تحصیلات ادامه دهند.

علامت سوالمهر خروج دانشجویی تا چه مدت اعتبار دارد؟

مهر خروج دانشجویی اعتباری یکساله دارد یعنی از اول مهر هر سال شروع می شود و تا پایان شهریور سال بعد وقت دارد.

علامت سوالمعرفی نامه برای دانشجویان و مهر اجازه خروج دانشجویی توسط چه کسانی صادر می شود؟

صدور معرفی نامه برای دانشجویان و مهر اجازه خروج دانشجویی فقط توسط نمایندگی ها و کنسول گری ها امکان پذیر می باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

عوارض خروج از کشور دانشجویان 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

یکشنبه

1403/4/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید