سنوات تحصیلی چیست؟

سنوات تحصیلی چه شرایطی دارد؟

سنوات مجاز تحصیلی به چه معناست؟

سنوات تحصیلی از جمله مواردی میباشد که ذهن هر داوطلب و مشمول خدمت سربازی را درگیر میکند. در این متن سعی میشود که به بررسی معافیت نظام وظیفه برای هر دوره و سال های مجاز  تحصیل برای مشمولان سربازی و همچنین موضوعات مربوط به معافیت تحصیلی بپردازیم.

به گزارش معاونت اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا ، سرهنگ “نجف حمیدزاده” بیان داشت: دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاهی که در سنوات اولیه تحصیلی موفق به فراغت از تحصیل نشده اند، در صورت موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه،می توانندحداکثر به مدت یک سال از سنوات ارفاقی استفاده کنند.

وی گفت: مشمولان برای برخورداری از سنوات ارفاقی می بایست با توجه به مقطع تحصیلی خود،حداقل تعداد واحد درسی مشخصی را گذرانده باشند که در این صورت با موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه ، دانشجویان می بایست سه ماه قبل از اتمام سنوات اولیه تحصیلی،درخواست خود را از طریق دانشگاه محل تحصیل پیگیری کنند.

سرهنگ حمید زاده بیان داشت:طبق تبصره ۲ ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی مصوبه هیئت وزیران ، دانشگاه ها موظفند حداکثر ظرف مدت سه ماه از پایان مدت مجاز سنوات اولیه تحصیلی، موافقت خود را جهت بهره مندی دانشجویان از سنوات ارفاقی به سازمان وظیفه عمومی اعلام کنند، در غیر این صورت دانشجویان نمی توانند از سنوات ارفاقی بهره مند شوند.


بیشتر بخوانید: صدور و تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان/شرایط و مدارک لازم


سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی

سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی نیز برای دانشجویان این دوره مشخص شده است . که بر اساس آن دانشجویان تنها میتوانند به همان اندازه سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی دردانشگاه ها تحصیل کنند . و پس از پایان سنوات تعیین شده ، مشمول به عنوان سرباز غایب تلقی میشود . سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی برای دوره های کارشناسی پیوسته و کارشناسی نا پیوسته ، متفاوت میباشد . برای دانشجویان دوره های کارشناسی ناپیوسته ، سنوات مجاز تحصیلی سه سال میباشد . که با درخواست دانشجویان امکان افزایش آن به اندازه ی یک نیم سال نیز امکان پذیر است . اما درباره ی دوره ی کارشناسی پیوسته وضع فرق میکند . سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی برای دانشجویان این دوره ، شش سال ، یعنی دوازده نیم سال تحصیلی میباشد . اما چنانچه کمیسیون موارد خاص دانشگاه تشخیص دهد ، میتواند این زمان را تا دو نیم سال دیگر نیز افزایش دهد .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکورها چیست؟


شرایط سنوات تحصیلی چیست؟

سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد

سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد از جمله موارد مهمی میباشد که داوطلبان دوره های کارشناسی ارشد باید به آن توجه نمایند . داوطلبان باید دقت کنند که باید تمام دروس خود را در سنوات مجاز تحصیلی مربوط به دوره خود ، بگذرانند . در غیر این صورت به عنوان سرباز غایب در نظر گرفته میشوند . لازم به ذکر است که سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد برای دوره های پیوسته و ناپیوسته یکسان نمیباشد .  بر اساس این دستور کار ، برای دوره ی کارشناسی ارشد پیوسته ، ۸ سال در نظر گرفته شده است . که کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها میتوانند برای افزایش سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی ارشد تصمیم گیری کنند . در صورت تایید این کمیسیون ، سنوات مجاز میتواند تا دو نیمسال افزایش پیدا کند . اما درباره ی دوره ی کارشناسی ارشد پیوسته ، شرایط معافیت از تحصیل برای مشمولان تنها برای سه سال امکان پذیر است .

همانطور که گفته شد ، مشمولانی که موفق به فارغ التحصیلی در زمان مقرر نشده اند ، میتوانند برای استفاده از سنوات ارفاقی درخواست خود را به دانشگاه ارائه دهند . کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها با بررسی شرایط تصمیم میگیرند که دانشجو ادامه تحصیل بدهد یا خیر . در مورد دوره ی تحصیلی کارشناسی ارشد ناپیوسته سنوات ارفاقی یک نیم سال میباشد . در صورت تایید کمیسیون ، برای استفاده دانشجو از سنوات ارفاقی ، زمینه برای ثبت درخواست استفاده از سنوات ارفاقی تنها به مدت سه ماه بعد از پایان رسیدن دوره سنوات مجاز اولیه ، فراهم میشود .در خارج از این زمان هیچ درخواستی ثبت نمیشود . و لذا سنوات مازاد و ارفاقی به مشمولان تعلق نمیگیرد .


بیشتر بخوانید: چگونگی استعلام معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی


سنوات مجاز تحصیلی کاردانی

سنوات مجاز تحصیلی کاردانی نیز از جمله سوالاتی میباشد که دانشجویان دوره های کاردانی ، را درگیر میکند . درواقع سنوات مربوط به دوره ی کاردانی ، فرصتی میباشد که در اختیار مشمولان داده میشود . تا در این فرصت مدرک دوره ی کاردانی خود را دریافت نمایند . حال با توجه به اطلاعیه ها و قوانین نظام وظیفه عمومی سنوات مجاز تحصیلی کاردانی چند سال میباشد ؟ سنوات تعیین شده برای مشمولانی که قصد تحصیل در دوره ی کاردانی را دارند ، سه سال میباشد . یعن این افراد باید در مدت سه سال تمام واحد های درسی خود را بگذرانند . در غیر این صورت در خدمت سربازی غیبت کرده اند . و این افراد طبق قانون ، به عنوان جریمه مدت زمانی را باید اضافه بر زمان قانونی سربازی خدمت کنند .

البته یک تبصره هم برای افرادی که موفق به گذراندن دوره کاردانی در این زمان مقرر شده ، نشده اند وجود دارد . که بر اساس آن افراد واجد شرایط و مورد تایید کمیسیون شرایط خاص دانشگاه ، مشمولان خدمت سربازی میتوانند تا یک نیم سال اضافه تر در دانشگاه تحصیل کنند ، بدون اینکه به عنوان سرباز غایب در نظر گرفته شوند . البته استفاده از این سنوات ارفاقی نیز شرایط خاص خود را دارد . به طور مثال این سنوات تنها در صورتی به مشمولان تعلق میگیرد که در زمان اضافه مربوط به سنوات ارفاقی ، واحد های درسی باقی مانده خود را بگذرانند و فارغ التحصیل شوند .

نظام وظیفه

سنوات مجاز تحصیلی دکتری

سنوات مجاز تحصیلی دکتری نیز بر اساس مصوبات و قوانین مربوط به خدمت وظیفه ی عمومی مشخص میگردد . همانطور که میدانید دوره تحصیلی دکتری نیز به دو شکل دکتری پیوسته  و ناپیوسته میباشد . به همین ترتیب قوانین مربوط به سنوات تحصیلی این دو دوره نیز با هم متفاوت است . برای دانشجویان مردی که در دوره دکتری پزشکی پیوسته تحصیل میکنند ، ۸ سال به عنوان سنوات مجاز تحصیلی دکتری در نظر گرفته شده است . که علاوه بر این هشت سال ، افراد واجد شرایط میتوانند از دو نیم سال سنوات ارفاقی و مازاد استفاده نمایند . اما در دوره ی دکتری ناپیوسته ، سقف سال های مجاز به تحصیل برای مشمولان ۵ سال میباشد . که چنانچه فردی نتواند در مدت پنج سال تمام واحد های درسی خود را بگذارند ، میتواند درخواست استفاده از سنوات ارفاقی را به کمیسیون های موارد خاص دانشگاه ارائه دهد .

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه سنوات تحصیلی چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

نکات مربوط به سنوات مجاز تحصیلی و معافیت تحصیلی

یکی از نکات مهم درباره معافیت تحصیلی مربوط به مشمولانی است که به شکل داوطلب آزاد ادامه تحصیل میدهند . اینگونه افراد نمیتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند . و ادامه تحصیل آنها به شکل آزاد ، به عنوان ترک تحصیل تلقی میشود . لذا سرباز غایب خوانده میشوند . نکته ی دیگر این است که دانشجویان و دانش آموزان بعد از فارغ التحصیلی به مدت یک سال مهلت دارند ، تا خود را برای خدمت سربازی معرفی نمایند . البته دانشجویانی که بعد از استفاده از سنوات تحصیلی ارفاقی نیز موفق به فارغ التحصیلی نشده باشند نیز یک سال برای مشخص کردن وضعیت نظام وظیفه ی خود مهلت دارند . با توجه به اطلاعات ارائه شده در این متن شما عزیزان میتوانید از شرایط مربوط به سنوات تحصیلی مطلع شوید .

سوالات متداول

قانون معافیت تحصیلی چگونه است ؟

مشمولان خدمت وظیفه عمومی بعد از فارغ التحصیلی و یا اخراج از دانشگاه و یا انصراف از تحصیل به مدت یک سال از خدمت عمومی سربازی معاف میباشند . بعد از این یک سال باید وضعیت نظام خود را مشخص نمایند .

امکان تمدید معافیت تحصیلی وجود دارد ؟

بله مشمولان خدمت سربازی ، چنانچه در فرصت تعیین شده قانونی نتوانند دروس خود را بگذرانند  میتوانند برای تمدید معافیت سربازی اقدام کنند .

معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور چگونه است ؟

مشمولانی که در خارج از کشور تحصیل میکنند ، تا پایان دوره ی تحصیلی خود و فراغت از تحصیل و البته بر اساس سنوات مجاز مربوط به مشمولان خدمت سربازی در خارج از کشور ، از خدمت سربازی معاف میباشند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفه به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

منبع خبر : vazifeh.police
2.2/5 - (5 امتیاز)

سنوات تحصیلی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه سنوات تحصیلی چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 133 نظر:
 1. سلام خسته نباشید من کاردانی پیوسته رو تمام کردم
  و دوباره هم سنوات گرفتم
  آیا بازم یک سال معافیت دارم که نرم داخل اضافه خدمت یا نه اضافه میخورم ممنون میشم بهم بگید

 2. سلام من ورودی بهمن ۹۴ دانشگاه ازاد هستم و یک ترم هم مرخصی گرفتم و این ترم که میشه ترم ۱۲ درسم تموم میشه میخاستم بدونم بهم لیسانس میدن یا معادل لیسانس؟

  1. سلام. پس از گذراندن تمام واحد ها در یک رشته ی دانشگاهی در مقطع لیسانس به شما مدرک همان مقطع یعنی لیسانس داده میشود.

 3. سلام خسته نباشید
  من ورودی ۹۴ دانشگاه روزانه ارشد پیوسته هستم
  و ترم ۱۳ با سنوات انفاقی سوم که از پلیس بعلاوه ده گرفتم، فارغ تحصیل شدم در تاریخ ۳۰/ ۷ /۱۴۰۰
  و وقتی مقطع بالاتر( کارشناسی ارشد) دانشگاه روزانه قبول شدم و برای معافیت در مقطع بالاتر به پلیس بعلاوه ده مراجعه کردم
  گفتن شما از سنوات سوم استفاده کردید بنابراین نباید کنکور می‌دادید و معافیت برا مقطع بالاتر به شما تعلق نمی گیرد
  سوال من اینه اگر تاریخ فارغ تحصیلی به ۳۱ / ۶ /۱۴۰۰ به وسیله کمسیون دانشگاه تغییر بدم( تاریخ سنوات دوم تا ۳۱/ ۶ /۱۴۰۰ بوده)
  آیا میتونم معافیت تحصیلی در مقطع بالاتر بگیرم؟

  1. سلام. بله میتوانید با استفاده از کمیسیون موارد خاص دانشگاه معافیت تحصیلی را دریافت کنید

 4. سلام خسته نباشید
  من دوره کاردانی ۳ ترم در دانشگاهی خوندم و انصراف دادم و جایی دیگ واسه کاردانی ثبت نام کردم الان ترم پنجم هسم و این ترم تمومش میکنم میخاسم بدونم میتونم واسه کارشناسی ثبت نام کنم ؟توی سایت نظام وظیفه معافیت تحصیلی منو زده تا ۱۴۰۰/۱۱ میتونم یا نمیتونم؟

 5. سلام و عرض ادب
  من دانشجوی کاردانی کامپیوتر شهید بهشتی کرج هستم فنی حرفه‌ایی
  نهایت من میتونم چند ترم درسامو پاس کنم؟
  یه ترم مرخصی گرفتم و از سنواتم استفاده شده

 6. با سلام
  من دانشجوی کارشناسی ارشد ورودی ۹۶ هستم که بعد از سه ترم تمدید سنوات متاسفانه موفق به دفاع از پایان نامه ام نشده ام و یک سال کامل هم بدون هیچگونه مرخصی از تحصیل دور بوده ام. وضعیت کنونی من سامانه ” اخراج به علت اتمام سنوات تحصیلی (غیر فعال)” زده شده. آیا امکان بازگشت به تحصیل و دفاع از پایان نامه برایم فراهم است یا خیر؟
  با سپاس

 7. سلام من اول مهر ۹۷ وارد دانشگاه شدم و الان یک ترم از سه سال ارشدم اضافه رد میشه و درخواست دادم و موافقت هم شد. حالا برام سواله که مثلا بنده آذر ماه فارغ‌التحصیل بشم آیا دوره یکساله فراغت از تحصیلم سر جاشه؟ یعنی تا آذر ۱۴۰۱ سرباز نمیشم؟

 8. سلام. عرض احترام. بنده ورودی سال ۹۵ هستم و دانشجوی مجازی. ۳۱ شهریور سنوات مجاز تحصیلی بنده به اتمام میرسه. ۱۰۰ واحد رو به پایان رسوندم و معدل کلم حدود ۱۵ و نیم هستش. به دو ترم برای فارغ تحصیلی انشاءا… و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد احتیاج دارم. من درخواست شروع روند و تنظیم و زدن نامه ی تمدید معافیت و اخذ سنوات ارفاقی از دانشگاه به نظام وظیفه رو دادم اما به هردلیلی تا اینجا که تنها چند روز به شهریور و پایان مهلت مونده ، تعلل صورت گرفته از سمت دانشگاه. البته نامه تنظیم شده و نامه تو دبیرخانه برای طی مراحل نهایی هستش. ولی بازم خیلی طولانی شده. میخواستم بدونم تکلیف بنده چیه در شرایط حاضر و آیا میشه این درخواست تا سه ماه یا شش ماه بعد از پایان مهلت هم صورت بگیره یا خیر ؟ دغدغه مندم واقعاً . تسریع رو در پاسخ رو خواهش دارم از شما. با تشکر .

  1. سلام. پیگیر نتیجه بررسی کمسیون مواد خاص از دانشگاه باشید و در اسرع وقت آن را به پلیس +۱۰ارایه دهید. در غیر اینصورت مشمول غایب شناخته خواهید شد و ممکن است با ادامه تحصیل شما موافقت نشود.

 9. سلام. عرض احترام. بنده ورودی سال ۹۵ هستم و دانشجوی مجازی. سنوات مجاز بنده ، ۳۱ شهریور به پایان میرسه. ۱۰۰ واحد رو به اتمام رسوندم و معدل کلم حدود ۱۵ و نیم. به دانشگاه هم درخواست شروع روند و زدن نامه به نظام وظیفه رو دادم. اما به هردلیلی تا اینجا که سه روز تا پایان شهریور و مهلت مونده ، تعلل صورت گرفته در ارسال نامه ی تمدید معافیت بنده و اخذ سنوات به س. نظام وظیفه از طرف دانشگاه. انتخاب واحد هم حتی کردم. میخواستم بدونم تکلیف بنده چیه و آیا بعد از این تاریخ ۳۱ شهریور هم تا سه ماه یا شش ماه میشه درخواست رو تحویل پلیس +۱۰ داد ؟ تسریع در جواب رو خواهش دارم. ممنون.

  1. سلام. پیگیر نتیجه بررسی کمسیون مواد خاص از دانشگاه باشید و در اسرع وقت آن را به پلیس +۱۰ارایه دهید. در غیر اینصورت مشمول غایب شناخته خواهید شد و ممکن است با ادامه تحصیل شما موافقت نشود.

 10. سلام من ورودی سال ۹۵ هستم و تیر امتحاناتم به پایان رسید و درسم تموم شد الان یک سال برای رفتن به سربازی مهلت دارم؟

  1. سلام. سنوات مجاز تحصیلی برای مقطع کارشناسی پیوسته ۸ ترم می‌باشد و مشمولین طبق قوانین نظام وظیفه پس از این ۸ ترم یک سال زمان دارند وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

 11. سلام
  من ورودی کارشناسی پیوسته سال ۹۵ هستم و امسال با ۱۰ ترم فارق التحصیل شدم، میخواستم بدونم که تا یک سال دیگه فرصت شرکت در کنکور ارشد دارم یا باید برای سربازی خودمو معرفی کنم؟

 12. سلام..من قبلا یه رشته دیگه میخوندم وانصراف دادم و از اون یکسال ظرفیت بعدش استفاده کردم و دوباره رفتم دانشگاه..
  اگر من الان واحدهامو جوری بردارم که در ترم خرداد ۱۴۰۱ فارغ التحصیل بشم تاریخ اتمام معافیت تحصیلی برای من تا آخر خرداد هست یا تا روزی که گواهی فارغ التحصیلی به دستم میرسه؟ ممنون

 13. من در خارج کشور مشغول تحصیل در دوره کارشناسی ارشد هستم
  امکان استفاده از سنوات مازاد تحصیلی برای من وجود دارد یا خیر
  در حال حاضر من سه سال معافیت تحصیلی دارم.

 14. سلام تا ۱۰ ترم که نیاز به کاره خاصی ندارد؟ فقط ترم ۱۱ و ۱۲ هست دیگه باید سنوات گرفت؟

 15. سلام . من ترم ۱۱ هستم و فقط ۱۶ واحدم مونده ، و یک بار هم سنوات گرفتم ، سوال من اینه که آیا با سنوات ترم بعد من موافقت میشه؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

 16. من ورودی ۹۵ ارشد هستم دانشگاه ازاد هستم
  تا الان ۱۰ ترم برداشتم هنوز موفق به پایان تحصیل نشدم آیا اجازه ادامه تحصیل را به من می دهند ؟؟
  با تشکر

  1. سلام. در مقطع ارشد در حالت کلی سه سال به علاوه یک سال سنوات اضافه آخرین تایم شما است.

 17. با سلام من ورودی سال ۹۵ هستم بعد از ۴ ترم تغییر رشته دادم و با ورودی های ۹۷ سر کلاس رفتم و الان ترم دهم را تموم کردم ولی ۱۸ واحدم مونده. خواستم بدونم میشه ترم ۱۱ را هم برداشت؟ چون ترم ۹ و ۱۰ تمدید سنوات شدم.

 18. سلام خسته نباشید من دانشجو تهران مرکز هستم و ۱۲ ترمه تموم میکنم میخواستم ببینم بهم لیسانس میدن یا معادل لیسانس؟

 19. سلام من ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم . ۱۰۴ واحد پاس کردم معافیتم ۳۱ شهریور تموم میشه . بازم میتونم تمدیدش کنم؟
  اگر میتونم بعدش میتونم برای ارشد هم کنکور بدم

  1. سلام اگر شما در مهلت سنوات ارفاقی درستون رو تموم کنین اره، یکسال مهلت معرفی رو دارین
   ولی اگر سنوات ارفاقی شما تموم بشه و نتونین فارغ التحصیل بشین ، وارد مهلت یکساله معرفی میشین باید دراین زمان کوتاه برای ارشد ثبت نام داشته باشید

 20. سلام
  من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته‌ام و از ۳ ترم سنوات ارفاقی استفاده کردم و فارغ‌التحصیل شدم (مجموعا ۹ ترم)
  من هم یکسال مهلت معرفی رو دارم و میتونم برای ارشد اقدام کنم؟

 21. سلام.من ورودی ۹۵ هستم.چندروز دیگه مرداد ماه سنوات مجازم تموم میشه و کلا شاید ۱۵ واحد مونده باشه تا اتمام تحصیلم.میتونم سنوات بگیرم؟لطفا جواب منو بدید خیلی نگرانم خواهش میکنم

 22. سلام.من ورودی ۹۵ هستم.چندروز دیگه مرداد ماه سنوات مجازم تموم میشه و کلا شاید ۱۵ واحد مونده باشه تا اتمام تحصیلم.میتونم سنوات بگیرم؟لطفا جواب منو بدید خیلی نگرانم خواهش میکنم

 23. سلام خسته نباشید من ورودی ۹۸ کارشناسی پیوسته هستم با توجه به حساب کردنم من تا ترم ۸ نمی توانم همه‌ی واحدهای پاس کرده باشم و نیاز به یک ترم دیگر دارم آیا می توانم یک ترم دیگر سنوات بگیرم؟

 24. سلام
  من ورودی ۹۷ کارشناسی پیوسته هستم
  ۶ ترم گذروندم و ترم ۶ رو هم مرخصی تحصیلی بدون سنوات گرفتم
  حالا سوالم اینه در مجموع با سنولت ارفاقی من چند ترم فرصت تحصیل دارم؟

 25. سلام من دانشجوی ورودی ۹۵ کارشناسی دانشگاه سراسری هستم میخواستم ببینم اگر ۱۱ ترمه یا ۱۲ ترمه کارشناسی رو تموم کنم میتونم بلافاصله ارشد قبول شم و بخونم ؟ یا باید سربازی برم ؟

 26. سلام
  من ورودی روزانه بهمن ۹۶ ام
  میخواستم بدونم سنوات مجاز من تا چه مدت؟؟؟؟
  و میتونم انصراف بدم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم؟؟؟
  و جریمه انصراف در صورت قبولی روزانه در دانشگاه جدید چی میشه؟؟؟

 27. سلام من ورودی ۹۵ کارشناسی پیوسته هستم ایا برای ترم ۱۱ به سنوات ارفاقی نیاز دارم؟

 28. سلام من ورودی نیمسال اول ۹۶ هستم تا ترم ۷ تمدید سنوات دادن ولی ترم ۸ رو ندادن و محروم از تحصیل معرفی کردند، چطور میتونم این ترم ۸ رو افزایش سنوات بگیرم؟

 29. سلام بنده ورودی ۹۶ کارشناسی پیوسته هستم ایا برای ترم ۹ و۱۰ باید برای معافیت موقت تحصیلی توی پلیس +۱۰ اقدامی انجام بدم؟

 30. سلام من دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی ۹۶ هستم میخاستم بدونم برای ترم ۹ و ۱۰ باید برای معافیت موقت اقدام کنم؟

 31. سلام رفتم پلیس + ۱۰ گفتم درخواست سنوات ارفاقی میخوام و دانش آموزم ۲۰ ساله و دیپلم نگرفتم هنوز فقط یک درس مونده گفتن نمیشه فقط برای دانشجو ها صادر میشه نه برای دانش آموز
  ولی شنیدم از مشاوری که گفت برای دانش آموز هم درخواست سنوات ارفاقی میدن
  من فقط یک درس مونده برای شهریور حیفه به خاطرش دانشگاه رو از دست بدم
  الان چکار کنم؟

  1. با سلام .درست گفته اند .شما تا بیست سال تمام بیشتر زمان برای ادامه تحصیل ندارید .

 32. سلام رفتم پلیس + ۱۰ گفتم درخواست سنوات ارفاقی میخوام و دانش آموزم ۲۰ ساله و دیپلم نگرفتم هنوز فقط یک درس مونده گفتن نمیشه فقط برای دانشجو ها صادر میشه نه برای دانش آموز
  ولی شنیدم از مشاوری که گفت برای دانش آموز هم درخواست سنوات ارفاقی میدن
  من فقط یک درس برای شهریور دارم حیفه به خاطرش دانشگاه رو از دست بدم
  الان چکار کنم؟

  1. با سلام .درست گفته اند .شما تا بیست سال تمام بیشتر زمان برای ادامه تحصیل ندارید .

 33. با سلام
  من برای کنکور میخوندم چون نمیخواستم غیبت بخورم مهر ۹۸ پیام نور ثبت نام کردم و به دلایلی نشد کنکور امتحان بدم و دو ترم مرخصی و دو ترم بعدی واحد کمی گرفتم،میخواستم مهر ۱۴۰۰ با سوابق تحصیلی دانشگاه ازاد ثبت نام کنم. میخوام بدونم سنوات تحصیلی من به ۱۲ نیم سال برمیگرده یا ادامه همونه؟

 34. سلام . من برای انجام پایان نامه ام ،درخواست تمدید سنوات برای ترم ۶ در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ انجام ندادم درواقع به خاطر دلایلی نمی خواستم پایان نامه انجام بدم اما الان می خوام که دوباره پایان نامه ام را انجام بدم و امروز از طرف دانشگاه نامه اومده که با پایان ترم ۵ در بهمن ۱۳۹۹دیگر دانشجوی دانشگاه نیستید . الان می تونم درخواست بازگشت به تحصیل بدم؟ چند ماه فرصت میدن برای دفاع ؟ آیا الان اخراج شدم؟

  1. سلام برای پاسخ به سوال شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست، برای دریافت پاسخ دقیق با مشاورین آویژه در تماس باشید.

 35. سلام خسته نباشید
  ببخشید بنده دانشجوی کارشناسی پیوسته ورودی ۹۶ هستم و ۸ ترمه تمام واحد هارو میگذرونم امسال و فارغ التحصیل میشم
  اما امسال نتونستم خوب جمع بندی کنم و کنکور شرکت نکردم
  میخواستم بدونم میشه واسه سال بعد کنکور بدم و وارد دانشگاه شم؟

  1. سلام اگر اقا هستید باید تعیین تکلیف سربازی بشید بعد اتمام سنواتتون

 36. سلام وقت بخیر طاعات و عبادات تون قبول باشه
  بنده دانشجوی شبانه ترم۶ کارشناسی دانشگاه دولتی هستم و کارت پایان خدمت (معافیت پزشکی ) دارم ببخشید من تا چند ترم مجاز به تحصیل هستم چون میخوام به خاطر شرایطم این ترم رو حذف کنم و ترم بعد رو هم اگه بشه مرخصی بگیرم
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر
   تا ۱۰ ترم
   ۸ ترم قانونی و ۲ ترم ارفاقی
   جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

  2. سلام
   من ورودى ٩۶ کارشناسى پیوسته دانشگاه امیرکبیرم . من تا ترم ١٠ تموم نمیکنم واحد هامو میخواستم ببینم که میتونم ترم ١١ و یا ١٢ ادامه بدم ؟! حتى اگر پرداخت شهریه هم باشه مهم نیست فقط ادامه تحصیلم تا ترم ١١ و ١٢ میشه ؟! یعنى محروم نمیشم از ادامه تحصیل ؟!

 37. سلام بنده از یک ترم سنوات ارفاقی استفاده کرده ام و فارغ التحصیل میشم چه مدت مهلت معرفی سربازی را دارم
  ممنون از شما

 38. سلام
  بنده ترم ۱۱ هستم ورودی ۹۴ کارشناسی پیوسته
  برای ترم بعد تنها ۲ واحد دارم و الان متوجه شدم ورودی های ۹۴ باید برای انتخاب واحد مشکل سنواتشون رو حل
  کنن می خواستم بدونم ایا به مشکلی می خورم یا خیر
  ممنون از خدمات خوب شما

 39. با سلام بنده دانشجوی ترم ۵ کاردانی هستم رشته حسابداری و با احتساب این ترم ۵۶ واحد پاس شده دارم و نیاز به یک ترم آخر و ۳ واحد معرفی به استاد دارم والبته ورودی مهر ۹۵ بودم و ترم ۴ انصراف داده بودم .دانشگاه گفت که بهت نامه میدیم ولی باید پلیس +۱۰ تایید بده .خواستم بدونم موافقت میکنن ؟

  1. سلام دوست عزیز
   مدت مجاز کاردانی سه سال و نیم با احتساب سنوات میباشد

 40. سلام. بنده تابستان پیش رو ۱۰ ترم (یعنی ۵ سال سنوات مجاز) رو به اتمام میرسونم. تا این ترم ۷۰ ترم پاس کردم و تا پایان ترم تابستانی ۹۰ و چند واحد. اما در شرایط اخذ سنوات ارفاقی اومده که باید تعداد واحدهای پاس شده ۱۰۰ واحد باشه حداقل. تقاضا دارم پاسخ بدین که با این اوصاف ، امکان اخذ سنوات ارفاقی از نظر نظام وظیفه وجود داره ؟ / بسیار ممنونم از شما.

 41. با سلام و عرض ادب خدمت شما
  من ورودی سال ۹۶ و ترم هفتم کارشناسی پیوسته دانشگاه سراسری هستم می خواستم بدونم سنوات تحصیلی من تا خود ترم ده ادامه خواهد داشت چون ترم ده تموم می شم آیا تا ترم ده حق تحصیل دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان معرفی دارید. سنوات کارشناسی ۵ سال به علاوه دو ترم ارفاقی میباشد

   1. با سلام
    من ترم ششم کاردانی هستم و ایترم در حال استفاده از سنوات بودم و فارغ التحصیل نشدم میخاستم بدون برای ترم هفتم امکان ادامه هست؟

 42. با سلام و عرض ادب خدمت شما
  من ترم هفتم کارشناسی پیوسته دانشگاه سراسری هستم می خواستم بدونم سنوات تحصیلی من تا خود ترم ادامه خواهد داشت چون ترم ده تموم می شم آیا تا ترم ده حق تحصیل دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از فارغ التحصیلی یک سال زمان معرفی دارید. سنوات کارشناسی ۵ سال به علاوه دو ترم ارفاقی میباشد

 43. سلام. من ترم ۷ ارشد هستم در سنوات ارفاقی. مشکل پزشکی شدیدی دارم و قادر به دفاع نیستم تا مایان بهمن آیا سنوات ارفاقی ترم هشت هم شامل حال بنده می شود؟

 44. آیا ترم روبرو که ترم نه من خواهد بود باید کار خاصی بکنم، درخواستی بدم و غیره؟ یا هیچ اشکالی وجود نداره و تا ترم ۱۰ کار خاصی نمیخواد برای تمدید سنوات انجام بدم؟

 45. با سلام بنده از ۷-۹۲ تا ۷-۹۷ در کارشناسی پیوسته سنوات تحصیلی داشتم که دو ترم سنوات تا ۷-۹۸ گرفتم سپس با توجه به کمسیون یک ترم دیگر تا ۱۱-۹۸ سنوات گرفتم که در آن نامه سنوات به من اعلام شده بود که دیگر امکان تحصیل در مقطع بالاتر را ندارم و اینکه مهلت تحصیل نهایی من تا ۷-۹۹ هستش که بنده اون نامه رو به دانشگاه تحویل دادم و در کارتابل نظام وضیفه دانشگاه هم مهلت تحصیل من تا ۷-۹۹ ثبت گردید. سپس بنده در ۲۳/۶/۹۹ فاغالتحسل شدم و ۲۵/۶/۹۹ نامه آماده به خدمت را ارسال کردم ولی در برگه سبز ۶ ماه اضافه غیبت خوردم
  سوالم اینه که بعد از اون دو ترم سنوات یک سال فراغت از تحصیل کماکان برقرار هست یا همان دو ترمی که سنوات میدن از فراغت از تحصیل استفاده می شه؟ ممنون میشم

 46. سلام من دانشجوی ترم ۵کاردانی هستم امسال کنکور کارشناسی شرکت کردم و ورودی بهمن قبول شدم اما به علت حد نصاب نرسیدن نمیتونم تحصیل کنم خواستم ببینم میتونم سال بعد کنکور بدم؟واسه نظام وظیفم مشکلی پیش نمیاد یا همین بهمن ماه برم آزاد یا علمی کاربردی

 47. سلام برادربنده برای اینکه سربازی نرن یه رشته صوری اقصادکشاورزی روانتخاب کرده بود۵سال پشت کنکوربودن وازمرخصی تحصیلی انتخاب کردن یه سال کنکوربرای خودشون هستش،.امسال کنکوردادین ازنتیجه شون راضی نبودن ویه رشته علوم تربیتی پیام نورانتخاب کردن وازرشته اقصادکشاورزی انصراف دادن وبه رشته ی علوم تربیتی رفتن آیا میتونم کنکوربدن و دانشگاه دولتی قبول شن.آیامیشه ازارفاق سنوات تحصیلی استفاده کنم ممنون میشم الان جواب بدیدباتشکر

 48. سلام وقتتون بخیر.بنده ورودی ۹۴نیمسال دوم کارشناسی ناپیوسته هستم.شهریور ۹۸ ترم ۷ بنده میشه وپلیس به علاوه ۱۰ گفته باید تا ۳۱شهریور۹۹باید دفترچه پست میکردم که نتونستم.بخاطر مشکلان مالی نتونستم با دانشگاه تسویه کنم و تا مهر ۹۹ طول کشید.دانشگاه علم و صنعت ارشد قبول شدم وحدود ۴۵روز سنوات میخوام تا بتونم الان ثبت نام کنم.به نظر شما کمیسیون دانشگاه میتونه یه ترم دیگه برام سنوات ردکنه تو نیمسال اول ۹۸ یا اصلا منتفیه؟ممنون از پاسخگوییتون

  1. سلام وقت بخیر. تصمیم با کمیسیون دانشگاه است باید ببینید همکاری می کنن یا نه

  1. باسلام سنوات مجاز ۵ سال است ولی بعدش چند ترم بسته به شرایط دانشجو سنوات ارفاقی هم میدن

 49. سلام و خسته نباشید سوالی داشتم خواهش میکنم جواب بدید
  من دانشجوی پیام نور هستم و تا مهرماه ۱۴۰۰ معافیت تحصیلی دارم
  امسال قصد شرکت در کنکور سراسری رو دارم اگه سال دیگه رتبه خوبی بیارم و بخوام در دانشگاه دیگه ای(دانشگاه دولتی) پذیرفته بشم باز هم معافیت برام صادر میشه یا خیر؟
  (به فرض اینکه قبل از فارغ التحصیل شدن از پیام نور انصراف بدم و بعد بخوام به دانشگاهی که توش قبول شدم مراجعه کنم)
  قبلا هم در همین مرکز و دانشگاه تغیر رشته دادم…از زمین شناسی به زیست

  1. باسلام شما از اجازه یک بار انصراف قبل از اعزام بخدمت استفاده کردین

 50. سلام وقت شما بخیر

  آیا کسی که ترم ۱۱ (در سنوات ارفاقی) تحصیلش تموم بشه

  میتونه واسه ارشد خارج از کشور اقدام کنه ؟؟؟

  میتونه از کشور خارج بشه ؟؟؟

 51. سلام خدمت کارشناسان محترم.
  بنده ترم ۱۱حدود ۱۰ واحدم میمونه.میخوام ترم ده رو نرم و مرخصی تحصیلی یکساله بگیرم.
  حالا دوسوال واسم پیش اومده.ممنون میشم جواب بدید.
  ۱-من که با ۱۰ واحد موندم ترم آخر محسوب میشم.آیا به ترم آخری ها هم مرخصی میدن؟
  ۲-همچنین من که ترم ۱۰ و ۱۱ باید سنوات بگیرم تا سربازی نرم و درس بخونم.آیا با مرخصیم موافقت میشه یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر
   تصمیم گیری در این موارد بر عهده دانشگاه محل تحصیل میباشد.

 52. سلام .سپاس بابت سایت عالیتون.
  یک سوال داشتم.اگر کسی از سنوات استفاده کنه تا برای مثال در ترم ۱۱ یا ۱۲ کارشناسی رو تموم کنه.آیا بعد فارق التحصیل شدن بازهم یکسال سنوات برای خواندن کنکور ارشد رو بهش میدن یا خیر؟
  سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر
   بله تمام مشمولان بعد از تاریخ فارغ التحصیلی از یک سال مهلت معرفی بهره مند خواهند شد.

 53. سلام من ترم ۵ ارشد ازاد هستم ورودی ۹۷ نیمسال اول ۹۹ ۱۴۰۰ ترم پنج اینجانب می باشد اول اینکه در این ترم نیازی به درخواست موارد خاص هست یا نه و باید انتهای نیمسال ۶ درخواست بدهیم؟ و این که من در این ترم فقط تمدید پایان نامه جهت اخذ برای اینجانب باقی مانده است اما به دلیل کرونا و دور بودن محل تحصیل و محل زندگی محل تحصیل تهران و محل زندگی خوزستان مثلا از انتخاب واحد این دو واحد تمدید پایان نامه باز مانده ام این مشکلی ایجاد نمی کند برای نظام وظیفه ی اینجانب

 54. سلام من سال ۹۶ دانشکاه ازاد مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم اما سال ۹۷ ثبت نام کردم یعنی یکسال با تاخیر اما اون یکیال تو سیستم برام مرخصی زده شده الان میخوام بدونم ایا من باید سنوات بگیرم یا نه چون هنوز پایان نامم مونده

 55. با سلام بنده ورودی دانشگاه مهر ۹۲ بودم و مدرک کارشناسی رو در سال بهمن ۹۸ کسب کردم از سنوات تحصیلیم استفاده کردم طول ترم تحصیلی من ۱۳ ترم بود ایا مجاز به تحصیل در کارشناسی ارشد میباشم یا خیر

  1. سلام
   بله در صورت قبولی در این مقطع امکان ادامه تحصیل و اخذ معافیت تحصیلی وجود دارد.

 56. سلام من ترم ۱۰ کارشناسی هستم و ۷۸ واحد پاس کردم . آیا سنوات ارفاقی به من تعلق میگیره ؟
  با تشکر.

 57. سلام من الان دانشجوی ترم ده کارشناسی هستم ،و برای اتمام دوره کارشناسی نیاز به یک ترم دیگر دارم و درسهام ترم زوج یعنی ترم دوازده ارائه خواهند شد ، آیا میتوانم ادامه تحصیل بدم یا غیبت سربازی میخورم و باید برم سربازی؟

  1. سلام
   میتوانید با نظر کمیسیون موارد خاص دانشگاه دو ترم دیگر سنوات ارفاقی بگیرید.

 58. سلام فارغ التحصیل در ترم اول سنوات ارفاقی کارشناسی یک‌سال مهلت معرفی دارد؟

  1. سلام
   مشمولان سربازی بعد از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی یک سال مهلت دارند وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند.

 59. سلام من الان ترم ۶ ارشد ناپیوسته هستم میتونم یک ترم دیگر هم ادامه دهم به خاطر کرونا پایان نامم عقب افتاد

  1. سلام
   با توجه به شرایط پیش آمده به دلیل گسترش بیماری کرونا، شما امکان استفاده از سنوات ارفاقی که توسط کمیسیون موارد خاص دانشگاه اعطا میشود را دارید.

 60. سلام اگه من ۴واحدم مونده باشه وپنج ترم درس خوندم بعدش یه ترم نرفتم میتونم سنوات بگیرم؟

  1. سلام
   بله با توجه به تعداد واحدهای درسی باقیمانده میتوانید از یک ترم دیگر به عنوان سنوات مجاز و یا به تشخیص کمیسیون موارد خاص دانشگاه از سنوات ارفاقی استفاده کنید تا فارغ التحصیل شوید.

 61. سلام من ترم ۵ کاردانی هستم
  و ۴۴واحد پاس کردم
  خواستم ببنیم میتونم برای ترم ۶ سنوات بگیرم یا نه؟

  1. سلام
   معمولا حداکثر زمان مجاز برای تحصیل در مقطع کاردانی دانشگاه ها سه سال میباشد که معادل شش ترمتحصیلی است. شما میتوانید یک ترم دیگر نیز در دانشگاه تحصیل کنید و تمام دروس خودرا بگذرانید، در غیر این صورت ادامه تحصیل شما در دانشگاه به نظر کمیسیون موارد خاص بستگی دارد.

 62. سلام …بنده ترم هفت کارداتی هستم…ترم اخرمه…یک ترم مرهصی داشتم…الان تو سنوات تحصیلی هستم…سنوات ارفاقی که رفت کمیسون استانی تا بهم ارفاقی بدن..خواستم بدون بعد از ۷ ترم …میتونم ادامه تحصیل در مقطع بالاتر مثال کارشناسی شرکت کنم یا باید برم خدمت سربازی

  1. سلام دوست عزیز
   بعد از اتمام سنوات شما برای اعزام به خدمت یک سال مهلت دارید چنانچه در یکی از رشته های کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شوید امکان تحصیل خواهید داشت.

   1. سلام من الان دانشجوی ترم ده دوره کارشناسی هستم و یک ترم دیگه نیاز دارم تا فارغ التحصیل بشم و واحد های درسی ام ترم زوج یعنی ترم دوازه ارائه خواهند شد ، آیا میتوانم ادامه تحصیل بدم یا از ترم ده ببعد غیب سربازی میخورم؟
    ممنون

    1. سلام
     میتوانید با نظر کمیسیون موارد خاص دانشگاه دو ترم دیگر سنوات ارفاقی بگیرید.

     1. با سلام
      من ترم ششم کاردانی هستم و فارغ التحصیل نشدم امکان سنوات برای ترم هفتم هستش؟

     2. سلام دوست عزیز
      در صورت تایید کمیسیون دانشگاه بله مقدور است

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/10/28

چهارشنبه

1400/10/29

پنجشنبه

1400/10/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید