ایست خدمت | تمام شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

ایست خدمت؛ تمام شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی

طبق قوانین سازمان نظام وظیفه، در صورتی که افراد مشمول خدمت سربازی، در حین خدمت قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های سراسر کشور را داشته باشند، این امکان وجود دارد که از طرح ایست خدمتی استفاده نمایند.

البته این امکان برای سربازان عادی در دسترس بوده و در صورتی که متقاضی ایست خدمت، غیبت سربازی داشته باشند، نمی توانند برای آن اقدام کنند؛ زیرا برگه معافیت تحصیلی برای مشمولان دارای غیبت صادر نمی شود.

ما در این مقاله سعی داریم تا امتیاز ایست خدمتی را به صورت کامل توضیح دهیم؛ بنابراین اگر شما نیز مشمول اعزام به خدمت سربازی هستید، حتما در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا در مواقع مورد نیاز با اطلاع قبلی از امتیاز ایست خدمتی استفاده نمایید.

منظور از ایست خدمت سربازی چیست؟

قبل از این که به شرایط و قوانین مربوطه بپردازیم، بهتر است ابتدا این را توضیح دهیم که ایست خدمت سربازی چیست و در چه مواردی مشمولان می توانند از آن استفاده کنند؟

در این رابطه باید بگوییم که تمام مردان کشور با رسیدن به سن مشمولیت، ملزم به معرفی خود به سازمان نظام وظیفه و انجام اقدامات لازم برای اعزام به خدمت سربازی هستند.

این افراد بعد از این که وارد دوره سربازی شدند، در صورت تمایل به ادامه تحصیل، می توانند از ایست سربازی استفاده کرده و تحصیل خود را ادامه دهند. در واقع این موضوع برخلاف دید عمومی است که خدمت سربازی را به معنای ممنوعیت از تحصیل می داند.

البته دقت داشته باشید که طبق شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی، استفاده از این فرصت برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر امکان پذیر خواهد بود. یعنی افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کاردانی یا پایین تر را دارند، نمی توانند از ایست سربازی استفاده کنند؛ این افراد باید خدمت شان را به پایان رسانده سپس ادامه تحصیل دهند.

نکته مهمی که در مورد ایست خدمت سربازی باید به آن توجه داشته باشید، این است که این فرصت تنها برای کسانی که قصد ادامه تحصیل دارند، نیست. بلکه افرادی که در حین خدمت به بیماری های خاصی دچار می شوند هم می توانند از ایست سربازی استفاده کرده و مداوای خود را انجام دهند.

گاهی اوقات ممکن است به دلیل صعب العلاج بودن این بیماری، دیگر نیازی به بازگشت مشمول وجود نداشته و برای آن معافیت دائم صادر شود. اما در صورت درمان بیماری، پس از این بازه مشمول باید مجددا به دوره خدمت خود باز گردد.

به هر حال، از آن جایی که ممکن است نیاز به استفاده از این فرصت برای مشمولین چه جهت ادامه تحصیل و چه در اثر بیماری پیش آید، لازم است از شرایط ایست خدمت سربازی آگاهی داشته باشند.

ایست خدمت سربازی چیست؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه ایست خدمت | تمام شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل ایست خدمت سربازی

در بخش قبل تعدادی از مهم ترین شرایط ایست خدمت سربازی را برای شما توضیح دادیم. بنابراین اگر با توجه به این موارد شرایط استفاده از ایست سربازی را داشته باشید، می توانید جهت ادامه تحصیل اقدام کنید.

اما لازم است بدانید که انجام این کار هم خود دارای مراحل مشخصی است که آگاهی از این مراحل تا حد زیادی به شما کمک خواهد کرد. در واقع شما برای این که بخواهید خدمت سربازی خود را متوقف کرده و نسبت به نام نویسی در دانشگاه مد نظر اقدام کنید، طی کردن این مراحل الزامی است.

البته دقت داشته باشید در صورت تمایل به تحصیل در دانشگاه های سراسری، اولین گام شرکت در آزمون کنکور است. اما اگر قصد تحصیل در سایر دانشگاه ها یا رشته های دارای پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری را دارید، شرکت در کنکور هم الزامی نبوده و می توانید در زمان ثبت نام اقدام نمایید.

مراحل ایست خدمت سربازی به شرح زیر می باشند:

ابتدا فرد باید به دانشگاه محل قبولی یا ثبت نام خود مراجعه نموده و از آن جا برگه درخواست معافیت تحصیلی دریافت نماید. در ادامه اطلاعات این برگه را به طور کامل تکمیل کند.

بعد از این که مشمول برگه درخواست معافیت تحصیلی را از دانشگاه تحویل گرفته و آن را تکمیل کرد، باید این برگه را به قسمت وظیفه عمومی محل خدمت خود تحویل دهد.

در ادامه بخش وظیفه عمومی باید شرایط این مشمول را برای دریافت معافیت تحصیلی در حین خدمت بررسی کند. یعنی باید استعلامات لازم را از نظر شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی برای او دریافت کرده و مطمئن شود که مشمول مشکلی برای ادامه تحصیل طبق این موارد ندارد.

در صورتی که مشکل خاصی از نظر شرایط وجود نداشته باشد، بخش وظیفه عمومی داوطلب را به یگان خدمتی جهت ترخیص از خدمت معرفی می کند.

 فرد مشمول باید به یگان خدمتی خود مراجعه کرده و تسویه حسابش را به طور کامل انجام دهد. در ادامه مجددا به قسمت وظیفه عمومی محل خدمت برود.

بعد از این که تسویه حساب مشمول از طریق یگان خدمتی به طور کامل انجام گرفت، باید به بخش وظیفه عمومی مراجعه نموده تا معافیت تحصیلی حین خدمت سربازی را برای آن تایید و صادر نماید. در این مرحله ایست خدمت سربازی برای مشمول انجام می گیرد.

در نهایت فرد باید به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نموده و ثبت نامش را به صورت قطعی انجام دهد.

با طی کردن مراحل فوق، فرد ایست سربازی را دریافت کرده و می تواند ثبت نام خود را در دانشگاه مربوطه انجام دهد. در واقع تا پایان تحصیل معافیت موقت داشته و می تواند ادامه خدمت سربازی را پس از دوره تحصیل انجام دهد.

شرایط و قوانین دریافت ایست خدمت در سال 1401

شرایط و قوانین دریافت ایست خدمت در سال ۱۴۰۱

امتیاز ایست خدمت نیز به هر مشمول نظام وظیفه داده نمی شود و سرباز برای استفاده از این مفهوم، باید شرایط لازم را داشته باشد.

این شرایط عبارتند از:

 • سرباز نباید غیبت داشته باشد.

یکی از عوامل تاثیرگذار در استفاده سرباز از تسهیلات سازمان نظام وظیفه، عدم غیبت اوست. سرباز باید به موقع خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند و هیچ تاخیر و غیبتی نداشته باشد تا بتواند از معافیت تحصیلی دانشجویی (ایست خدمت) یا سایر معافیت ها استفاده کند.

 • داوطلب نباید سابقه فرار حین خدمت داشته باشد.

یکی از شرایط ایست خدمت سربازی، این است که سرباز نباید اقدام به فرار حین خدمت سربازی کرده باشد. در واقع اگر مشمول غیبت نداشته باشد؛ اما سابقه فرار در حین خدمت سربازی داشته باشد، مجاز به استفاده از ایست سربازی نمی باشد.

 • تحصیل همزمان با خدمت سربازی ممنوع است.

یکی دیگر از شرایط استفاده از ایست خدمت این است که سرباز امکان تحصیل در حین خدمت را ندارد. بنابراین اگر مشمول تصمیم دارد که ادامه تحصیل دهد، باید خدمت سربازی خود را تا پایان دوره تحصیل متوقف کند.

 • ایست خدمت برای مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان پذیر است.

معافیت تحصیلی در حین خدمت سربازی برای مقطع کاردانی وجود ندارد و مشمول باید در یکی از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهد تا ایست خدمت برای او صادر شود. این سرباز بعد از پایان تحصیل باید به خدمت بازگردد. البته برای راحتی این مشمولان، یک فرصت یک ساله بعد از فارغ التحصیلی یا انصراف از دانشگاه به آنها داده می شود تا وضعیت نظام وظیفه خود را روشن کنند. همچنین مشمولان می توانند برای هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از ایست خدمت استفاده کنند؛ یعنی امکان دریافت این معافیت تحصیلی، برای ۳ دفعه وجود دارد.

تمامی شرایط و قوانین دریافت ایست خدمت در سال 1400

شرایط دریافت ایست خدمت (معافیت پزشکی حین خدمت) در سال ۱۴۰۱

همان طور که قبلا نیز به آن اشاره شد، برخی از مشمولان که در حین خدمت با بیماری خاصی روبرو می شوند، می توانند از ایست خدمت و معافیت موقت پزشکی استفاده کنند تا بعد از بهبودی کامل دوباره به خدمت بازگردند.

شرایط دریافت این معافیت پزشکی موقت در حین خدمت به صورت زیر می باشد:

در صورتی که فرد به بیماری های قابل علاج که دوره درمان آن بیشتر از ۱ ماه است، مبتلا شود یا تحت عمل جراحی قرار بگیرد، می تواند از ایست خدمت استفاده کند. زمان این ترخیص موقت بین ۶ تا ۱ سال خواهد بود.

بیماری هایی که مشمول ایست خدمت موقت هستند، عبارتند از: بیماری های پوستی، بیماری های غدد مترشحه داخلی، بیماری های داخلی اعصاب و مغز، بیماری های روانپزشکی، بیماری های ریه، بیماری های اسکلتی، بیماری های دستگاه تناسلی ادراری.

در صورت افت احشا به همراه اختلال های عصبی، ایست خدمت دائم یا معافیت پزشکی دائم برای سرباز صادر می شود.

کافی نبودن رشد و نمو عضلانی در مشمول و ضعف جسمانی و ناتوانی در انجام تکالیف نظامی، منجر به صدور ایست خدمت یا معافیت پزشکی دایمی خواهد شد.

نکته: تشخیص هر کدام از این موارد برعهده شورای پزشکی نظام وظیفه خواهد بود.

مراحل دریافت ایست خدمت سربازی در سال 1400

سخن آخر

یکی از قوانین سربازی، ایست خدمت است. این قانون به سرباز کمک می کند تا در حین خدمت با یک ترخیص موقت به تحصیل خود ادامه دهد و یا اگر بیماری خاصی داشته باشد، این بیماری را درمان کرده و دوباره به محل خدمت خود بازگردد.

با توجه به توضیحات داده شده، امیدواریم که با این قانون به خوبی آشنا شده باشید، در صورتی که در مورد این قانون و یا سایر قوانین نظام وظیفه به اطلاعات دقیق تر و راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

بعد از پایان ایست خدمت، مشمول چگونه می تواند به محل خدمت بازگردد؟

بعد از اینکه مشمول تحصیل خود را به پایان رساند و یا بیماری او بهبود پیدا کرد، باید به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه کند تا وضعیت ادامه خدمت سربازی خود را مشخص نماید.

بعد از پایان تحصیل مشمول چه مدت زمانی فرصت دارد تا به محل خدمت بازگردد؟

مشمولی که از ایست خدمت استفاده می کند، در صورت پایان تحصیل یا انصراف از تحصیل تا یک سال فرصت دارد تا دوباره به محل خدمت بازگردد. در این مدت مشمول اگر در مقطع بالاتری در دانشگاه پذیرفته شود، می تواند دوباره از ایست خدمت استفاده کند.

مشمولی که در مقطع کاردانی پذیرفته شده باشد، چگونه می تواند از معافیت تحصیلی استفاده کند؟

مشمولی که بعد از ۱۸ سالگی و در یک سال فرصت داده شده، بتواند در دانشگاه در مقطع کاردانی پذیرفته شود، می تواند به راحتی وارد دانشگاه شده و تحصیل کند؛ اما اگر در حین خدمت در مقطع کاردانی پذیرفته شود، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد و ایست خدمت نیز برای مشمول صادر نمی شود.

ایست خدمت | تمام شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه ایست خدمت | تمام شرایط و قوانین ایست خدمت سربازی در سال ۱۴۰۱

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 33 نظر:
 1. سلام من در دوره کارشناسی سنوات ارفاقی خودم رو استفاده کردم در حین خدمت میتونم استوپ بزنم غیبت ندارم

 2. سلام من از سنوات ارفاقی تودم در دوره کارسناسی استفاده کردم در حین خدمت میتونم استوپ بزنم برای ارشد

 3. سلام خسته نباشید بنده سرباز هستم و آموزشی را تمام کردم میتوانم دانشگاه غیر انتفاعی ثبت نام کنم و استپ سربازی بزنم ؟ و اینکه بعد از درس دوباره باید آموزشی را بگذرانم ؟

  1. سلام اول باید کنکور کارشناسی بدهید اگر قبول شدید در صورت نداشتن غیبت می توانید از استپ سربازی استفاده کنید و بعد از درس نیازی به گذرندن دوباره اموزشی نیست.

 4. سلام ببخشین من ورودی ٩۶دانشگاه پیام نور هستم وتا الان سه ترم خوندم و فک کنم اخراج شم از دانشگاه میتونم برای اینکه در کنمور ١۴٠٢ شرکت کنم ایست سربازی بگیرم و ادامه تحصیل بدم

 5. سلام وقت بخیر بعد ایست خدمتی تاریخ شروع به خدمت روی کارت پایان خدمت رو تاریخ اعزام مجدد رو میاره یا همون تاریخ قبلی رو؟

 6. سلام من پارسال دیپلم کاردانی گرفتم و وقتی رفتم وظیفه گفتن تا ۳۱شهریور معافیت موقت دارم خاستم بدونم با توجه به اینکه اعلام نتایج کنکور کاردانی ۳۰شهریور انجام میشه امکان شرکت در کنکور و ادامه تحصیل رو دارم یا خیر

 7. سلام . در تیرماه در هنگام دوره آموزشی میشه ایست خدمت تحصیلی کرد ؟ و در پیام نور ثبت نام کرد ؟

 8. سلام خسته نباشید بنده سرباز بودم که ایست خدمتی زدم و رفتم دانشگاه سراسری برای مقطع کارشناسی الان فارغ التحصیل شدم و در کنکور ارشد ثبت نام کردم معافیت تحصیلی هم دارم ایا مشکلی برای ارشد رفتن من پیش میاد؟

 9. سلام ، کسایی که دوبار انصراف دادن ، و مقطع دکتری پزشکی در بار سوم قبول شن میتونن ایست خدمت بگیرن؟؟؟؟

 10. سلام من در مقطع ارشد از دانشگاه اخراج شدم میشه در حین خدمت دوباره کنکور ارشد بدم و پس از قبولی ایست خدمت بگیرم؟

 11. سلام من بهمن ۹۹در دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرمان رشته حقوق ثبتی کارشناسی ناپیوسته ثبت نامه کردم و نامه از پلیس ۱۰+گرفتم و انتخاب واحد کردم ولی متاسفانه نتونستم سر هیچ کلاسی انلاین باشم ترم اول مشروط شدم و ترم مهر۱۴۰۰که گذشت دانشگاه ترم مهر برای من مرخصی رد کرده بود و این ترم جدید هم متاسفانه نتونستم انتخاب واحد کنم الان هم وارد سایت میشم دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرمان وضعیت مرا نوشتند عدم مراجعه غیر فعال میخواستم بدونم الان که دانشگاه وضعیت مرا نوشتند عدم مراجعه غیر فعال میتونم انصراف از دانشگاه بدم و تا قبل از یک سال بازهم میتونم بازهم کمکور بدم بعد اگر دانشگاه مرا اخراج یا نامه مرا لغو کنه یا یکسال فرصت دارم تا بازهم وارد دانشگاه بشم یا اگر دانشگاه مرا اخراج کنه مهلت یکساله دارم تا خودمو معرفی کنم

 12. سلام بعد از تموم شدن ایست خدمتی مجدد باید بریم اموزشی و مثلا اگر قبل ایست سرباز ارتش بودیم الان میشه سرباز سپاه بشیم؟

 13. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید. من بدون غیبت دفترچه ارسال کردن و اعزامم یکم خرداد است برای ارشد پردیس دانشگاه تهران بر اساس معدل (ورودی این ترم)اقدام کردم ایا در صورت قبولی و ثبتنام در دانشگاه قبل از تاریخ اعزام به سربازی می‌تونم ایست خدمت بزنم؟ چون پذیرش بر اساس معدل هست و بدون کنکور هست امکان ایست خدمت داره

 14. سلام. من پارسال سرباز بودم و در حین خدمت دانشگاه قبول شدم و ایست خدمتی گرفتم. امسال از همون دانشگاه انصراف دادم(اولین انصراف).
  میخاستم بدونم که آیا مهلت یکساله بعد از انصراف به من هم تعلق میگیره؟؟

 15. سلام. من پارسال سرباز بودم و حین خدمت پیام نو قبول شدم و ایست خدمتی گرفتم.امسال از همون دانشگاه انصراف دادم(اولین انصراف)
  میخاستم بدونم من که قبلا سرباز بودم مهلت یکساله بعد از انصراف به من تعلق میگیره؟؟

   1. این سرباز بعد از پایان تحصیل باید به خدمت بازگردد. البته برای راحتی این مشمولان، یک فرصت یک ساله بعد از فارغ التحصیلی یا انصراف از دانشگاه به آنها داده می شود تا وضعیت نظام وظیفه خود را روشن کنند.

 16. سلام ببخشید میخواستم بدونم کسی قبل از گرفتن دیپلم ترک تحصیل ولی الان پشیمون شده و میخواد ادامه تحصیل بده بهش ایست خدمتی تعلق میگیره

  1. سلام. خیر ابتدا باید مدت زمان خدمت سربازی را سپری کنید. و سپس برای دریافت دیپلم به ادامه تحصیل مشغول شوید.

 17. سربازچندروزوقت داردازتاریخ اعزام خودش معرفی کندمیتونه روزدوم خودش معرفی کند

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1401/7/9

یکشنبه

1401/7/10

دوشنبه

1401/7/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید