بهترین منابع شیمی کنکور 1402

بهترین منابع شیمی کنکور 1402

همانطور که میدانید درست نیست که برای همه دانش آموزان یک نسخه چید و گفت بهترین کتاب تست شیمی کنکور برای همه مثلا فلان کتاب میباشد. شما بسته به اینکه در چه سطحی هستید باید یک کتاب را انتخاب کنید.

پس قدم اول این است که سطح بندی ارائه کنیم و سپس در ادامه این مقاله با بهترین منابع شیمی برای کنکور 1402 آشنا بشید. با ما همراه شوید

بهترین منابع شیمی کنکور 1402

هدف ما از بیان این مطلب نا امید کردن شما عزیزان نیست؛ بلکه می‌ خواهیم از کنار این درس مهم و سرنوشت ساز به آسانی عبور نکنید و در انتخاب منابع یا روش مطالعه این درس هوشمندانه عمل کنید.

برخی از داوطلبان کنکور سراسری در طی سال‌ های دبیرستان، آموزش مناسب و کاملی برای درس شیمی نداشته‌ اند و ممکن است به هر دلیلی امکان شرکت در کلاس‌ های کنکوری این درس را نیز نداشته باشند، بهترین راه‌ حل برای این دسته از داوطلبان انتخاب هوشمندانه یک منبع شیمی مناسب است؛ منبعی که بتواند تمام نیازهای آنها را پوشش دهد و دقیقا متناسب با سطح علمی آنها انتخاب شود.

اما مهم‌ ترین سوالی که مطرح می‌ شود این است که از بین منابع متنوعی که در بازار وجود دارد، کدام منبع شیمی را انتخاب کنیم؟ در ادامه به بررسی این موضوع میپردازیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ارزیابی سطح علمی قبل از انتخاب منبع شیمی

در سال‌ های دبیرستان ارتباط‌ شما با درس شیمی چگونه بود؟ آیا در یادگیری درس شیمی مشکل اساسی داشتید؟ بهتر است نگاهی به نمره های امتحانات خود بیندازید و یا درصد آزمون‌ های آزمایشی‌ تان را بررسی کنید.

به طور کلی وضعیت شما در درس شیمی از سه حالت خارج نمیباشد؛ یا در این درس ضعیف هستید، یا بسیار به آن علاقه داشته و روی مطالب شیمی مسلط هستید، حالت سوم هم بین دو حالت قبلی قرار دارد و شما به طور کلی وضعیت متوسطی در این درس دارید، پس باید به اندازه کافی سطح علمی خود را در درس شیمی ارزیابی کنید؛ چرا که این مهم ‌ترین گام شما قبل از انتخاب منبع شیمی کمک آموزشی مورد نظرتان خواهد بود.

آشنایی کلی با درس شیمی و روش صحیح مطالعه آن

در حالت کلی درس شیمی از دو بخش تشکیل شده است که عبارت اند از:

1: مفاهیم

2: مسائل

بعضی از داوطلبان تصور اشتباهی از مفاهیم درس شیمی دارند و فکر می‌ کنند که این دسته از مطالب، کاملا حفظی هستند و در نتیجه در اکثر مواقع این مطالب را جدی نمی گیرند و تنها روی یادگیری مسائل شیمی تمرکز می‌ کنند.

بررسی دقیق سوالات شیمی کنکورهای سال‌ های اخیر، این حقیقت را به ما نشان می‌ دهد که مفاهیم درس شیمی پتانسیل این را دارند که سوالات مشکل و مفهومی از آنها طرح شود.

پس توجه ویژه‌ ای به مفاهیم درس شیمی به خصوص کتاب شیمی پایه دهم داشته باشید؛ برای تسلط بر مفاهیم درس شیمی، بهتر است در کنار مطالعه دقیق متن کتاب درسی، از منابع درسنامه محور استفاده کنید.

اگر مشکل شما در درس شیمی حل مسائل آن است، بهترین روش برای رفع این مشکل، حل سوالات و تست‌ های متنوع است؛ پس بهتر است با توجه به سطح علمی‌ تان، به سراغ کتاب‌ های تست محور بروید. در ادامه به بررسی بهترین منابع شیمی موجود در بازار میپردازیم.

بهترین منابع شیمی کنکور 1402

بهترین منابع دور اول شیمی برای داوطلبان سطح ضعیف و متوسط

اگر در درس شیمی ضعیف هستید به احتمال زیاد نمی‌ توانید با این درس ارتباط برقرار کنید؛ پس بهتر است به دنبال منبعی باشید که شما را با درس شیمی آشتی دهد.

منظور از منبع مناسب برای داوطلبان ضعیف و متوسط، یعنی منبعی که درس نامه قوی و کاملی داشته باشد، به علاوه باید بیان و لحن درس نامه این کتاب ها به گونه‌ ای باشد که دانش‌ آموزان را به مطالعه درس شیمی علاقه مند کرد و باعث خستگی آنها نشود.

بعضی از بهترین منابع دور اول شیمی برای داوطلبان ضعیف و یا متوسط به شرح زیر میباشند:

کتاب نام آشنا و مشهور شیمی مبتکران

قدیمی‌ ترین و معروف‌ ترین کتاب شیمی کنکور سراسری، کتاب مبتکران به قلم دکتر بهمن بازرگان است. نقطه قوت این کتاب درس نامه قوی آن است که با لحنی روان و صمیمانه نوشته شده است.

به علاوه در کنار درس نامه قوی و جامع، این کتاب شامل تست‌ های طبقه بندی شده و استاندارد است؛ دسته بندی تست‌ های این کتاب به حدی دقیق است که داوطلب را در انتخاب تست مناسب راهنمایی می‌ کند.

کتاب‌ های خوشرنگ طلایی و نقره‌ ای گاج

کتاب‌ های شیمی انتشارات گاج، از هر نظر کتاب‌ های خوب و کاملی هستند؛ این کتاب‌ ها شامل کتاب‌ های میکروطلایی و میکرو نقره‌ ای میباشند. اگر دانش‌ آموز دهمی یا یازدهمی هستید یا قصد دارید درس شیمی را به صورت اصولی و پایه‌ ای یاد بگیرید، توصیه ما به شما کتاب‌ های میکرو نقره‌ ای گاج است؛ زیرا درس نامه این کتاب کامل و جامع است و تست‌ های این کتاب استاندارد و طبقه بندی شده هستند.

کتاب شیمی میکروطلایی گاج بیشتر مناسب دانش‌ آموزان متوسط به بالا میباشد که می‌ خواهند سطح دانش خود را در درس شیمی ارتقا دهند؛ این کتاب تست‌ های خلاقانه و ‌متنوع ای دارد و درس نامه مفصل و جامع شیمی نیز در جلد دوم آن قرار گرفته است.

بهترین منابع دور اول شیمی برای داوطلبان سطح ضعیف و متوسط

کتاب‌ های محبوب و پرطرفدار خیلی سبز

یکی دیگر از کتاب‌ هایی که درس نامه بسیار دقیق و کاملی دارد، کتاب جامع خیلی سبز است که در دو جلد تالیف شده است. طراحی و صفحه آرایی این کتاب بسیار جذاب است و لحن به کار رفته در درس نامه آن به حدی صمیمانه است که حضور یک استاد باتجربه و حرفه‌ ای را در کنار خود احساس خواهید کرد.

جلد اول این کتاب شامل درس نامه کاربردی و به دور از حاشیه پردازی اضافی است همچنین در جلد اول به تعداد کافی تست‌ های تیپ‌ بندی شده قرار داده شده. در جلد دوم این کتاب نیز پاسخنامه تشریحی گنجانده شده است که در کنار تشریح پاسخ هر سوال، به نکات مفید و کاربردی اشاره می‌ کند. اگر می‌ خواهید مطالعه درس شیمی را از صفر و به صورت پایه‌ ای آغاز کنید، این کتاب دقیقا برای شما طراحی شده است.

همچنین در کتاب جامع خیلی سبز برای مرور سریع مطالب حفظی کتاب‌ های درسی سه پایه، قسمتی تحت عنوان ضمیمه در نظر گرفته شده است که یکی از نقاط قوت این کتاب محسوب می‌ شود. اگر دانش‌ آموز پایه دهم یا یازدهم هستید و زمان کافی برای یادگیری عمیق و مفهومی درس شیمی ندارید، میتوانید از کتاب های شیمی پایه به پایه خیلی سبز استفاده کنید است.

کتاب شیمی جامع کنکور انتشارات منتشران

کتاب شیمی جامع کنکور منتشران، برای داوطلبان کنکور رشته تجربی و رشته ریاضی، شامل مقاطع دهم، یازدهم و دوازدهم توسط انتشارات منتشران به چاپ رسیده است.

همه تست ها در ابتدای این کتاب آمده و در بخش پایانی نیز درسنامه ها و پاسخنامه تست ها قرار داده شده است؛ اما به این کتاب فقط می‌ توانید به عنوان منبع دور اول نگاه کنید و برای تسلط بیشتر روی مطالب و کسب درصد های بالاتر در درس شیمی، در کنار این کتاب به دیگر کتاب‌ های تست محور شیمی نیز نیاز خواهید داشت.

معرفی منابع شیمی تست محور، مخصوص داوطلبان قوی

بعد از اینکه به کتاب‌ های درسی شیمی مسلط شدید و یک منبع درس نامه محور مانند کتاب جامع خیلی سبز یا کتاب جامع مبتکران را مطالعه کردید، اکنون زمان آن رسیده است که قدم بزرگتری بردارید.

طی سال‌ های اخیر طراحان سوالات درس شیمی در کنکور سراسری در طرح سوالات این درس خلاقیت زیادی به خرج داده‌ اند و سطح سوالات شیمی از آن ریتم ثابت قبلی خارج شده است. در چنین شرایطی برای کسب درصد خوب در این درس، بهترین کار حل کردن تست ها و آزمون‌ های متنوع میباشد. پس شما به عنوان یک دانش‌ آموز قوی باید خیلی تست کار کنید تا با انواع تیپ‌ های مختلف سوالات آشنا شوید.

در ادامه به شرح چند کتاب که مناسب سطح شماست پرداخته ایم:

تیککتاب شیمی جامع مهر و ماه

تیککتاب های جامع شیمی نشر الگو

تیکشبیه سازی سوالات کنکوربا کتاب شیمی موج آزمون

همچنین اگر احساس می‌ کنید تست‌ های کتابتان برای شما آسان یا تکراری هستند یا می‌ خواهید در آزمون‌ های آزمایشی، شاهد رشد چشم گیر درصد درس شیمی‌ تان باشید؛ باید به دنبال منابع سخت‌ تر و پیشرفته‌ تری بروید.

در ادامه به معرفی بهترین منابع برای حل تست‌ های سطح بالا و چالشی شیمی میپردازیم:

تیککتاب های شیمی آزمون محور فار

تیککتاب های آی کیو شیمی گاج

لازم به ذکر است کتاب های آی کیو شیمی گاج، بیشتر به عنوان منابع جمع بندی برای داوطلبان بسیار قوی کاربرد دارند؛ پس نباید از این کتاب‌ ها توقع یک درسنامه کامل داشته باشید.

کلام آخر

اگر میخواهید در رشته‌ ی پرطرفدار و تاپ شیمی در کنکور سراسری قبول بشوید، باید به اندازه کافی تلاش کنید. یکی از درس‌ های مهم و سرنوشت ساز برای موفقیت در کنکور سراسری، درس شیمی میباشد.

اگر هدف شما قبولی در دانشگاه‌ ها و رشته‌ های پرطرفدار است، نباید صرفا در حد امتحانات مدرسه‌ تلاش کنید؛ بلکه باید از همین ابتدا یک قدم جلوتر بروید و با انتخاب هوشمندانه منابع مناسب، درس شیمی را از پایه به صورت اصولی و کامل یاد بگیرید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق شماره زیر با مشاورین با تجربه مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل کنید. موفق باشید.

سوالات متداول

سوال علامتبهترین منبع شیمی برای قبولی در کنکور کدام است؟

نسبت به سطح شما کتاب های مختلفی در این زمینه وجود دارد از مشهورترین این کتاب ها میتوان به کتاب شیمی مبتکران اشاره کرد.

سوال علامتآیا حتما باید کتاب درسی شیمی را برای کنکور بخوانیم؟

بله، تقریبا نصف سوالات شیمی کنکور سراسری از حفظیات میباشد. همینطور برای حل سوالات استوکیومتری هم به طور باید نکات مهم کتاب درسی شیمی را بلد باشید.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

بهترین منابع شیمی کنکور 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1403/3/6

دوشنبه

1403/3/7

سه شنبه

1403/3/8

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید