سربازی در نیروی انتظامی | بهترین قسمت برای خدمت + مزایا و معایب

سربازی در نیروی انتظامی

راهنمای کامل خدمت سربازی در نیروی انتظامی

سربازی در نیروی انتظامی می تواند فرصتی مناسب جهت آموزش نظامی، کمک به جامعه و همچنین رشد شخصی باشد.

نیروی انتظامی به عنوان یکی از مهمترین نیروهای امنیتی کشور، مسئولیت حفظ امنیت داخلی، مبارزه با جرم و جنایت، حفاظت از مرزها و حفظ نظم و امنیت در جامعه را برعهده دارد.

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران که به اختصار به آن فراجا گفته می شود شامل زیرشاخه های مختلفی از جمله پلیس فتا، پلیس راهور، پلیس امنیت عمومی و… می باشد. تمام افراد واجد شرایط می توانند به عنوان نیرو در بخش های متعدد نیروی انتظامی مشغول به فعالیت شوند.

با توجه به قوانین سربازی کشوری، می توانید به صورت شیفتی یا به صورت اداری در بخش های مختلف نیروی انتظامی مشغول به خدمت شوید.

در ادامه این مطلب از مرکز مشاوره آویژه قصد داریم تا شما عزیزان را با شرایط خدمت سربازی در نیروی انتظامی و نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید، آشنا نماییم.

شرایط خدمت سربازی در نیروی انتظامی چگونه است؟

شرایط خدمت سربازی در نیروی انتظامی بر اساس قوانین و مقررات و سیستم امنیتی کشور تعیین می شود. از جمله مواردی که تعیین کننده اصلی شرایط خدمت در نیروی انتظامی هستند، عبارتند از:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

1. مدت زمان خدمت

مدت زمان خدمت سربازی در نیروی انتظامی ایران بستگی به نوع خدمت و واحد مورد نظر دارد. بر طبق قانون سازمان نظام وظیفه، فرزندان ذکور ایرانی بعد از اینکه به سن 18 سالگی تمام رسیدند باید جهت تعیین تکلیف زودهنگام وضعیت خدمت سربازی شان اقدام نمایند.

با اینکه در سال های اخیر در رابطه با کاهش مدت زمان خدمت سربازی و افزایش حقوق سربازان اقدامات کمکی انجام شده است، اما با این حال همه چیز بستگی به شرایط بومی یا غیر بومی افراد مشمول دارد.

به عنوان مثال، اگر فرد مشمول بومی منطقه باشد، مدت زمان خدمت سربازی او 21 ماه خواهد بود. افراد مشمول غیر بومی نیاز است که خدمت سربازی را به مدت 18 ماه بگذرانند. البته ناگفته نماند که حقوق خدمت سربازی برای سربازان غیر بومی بیشتر از مشمولین بومی خواهد بود.

2. شرایط فیزیکی و سلامتی

یکی از مهمترین شرایط خدمت سربازی در نیروی انتظامی، بررسی وضعیت فیزیکی و سلامتی مشمولان می باشد. در این رابطه باید چند نکته مهم را مدنظر قرار داد:

تقسیم بندی مشمولان جهت اعزام به خدمت سربازیشرایط مشمولان از لحاظ وضعیت جسمی و روانی
اعزام به خدمت (امور غیر اداری یا رزمی)افرادی که از لحاظ جسمی و روانی کاملا سالم هستند.

این دسته از افراد پس از انجام مراحل مورد نیاز (مراجعه به دفاتر پلیس +10، ثبت درخواست اعزام و دریافت برگه سبز) در زمان مشخص باید جهت اعزام به خدمت آماده شوند.

اعزام به خدمت (امور اداری)افراد مبتلا به بیماری یا نقص عضو که از شرایط لازم جهت شرکت در امور رزمی برخوردار نیستند، اعزام به خدمت خواهند شد اما در بخش امور اداری مشغول به فعالیت می شوند.

البته ثبت درخواست در دفاتر پلیس +10 و معاینه توسط پزشک و بررسی پرونده در شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ضروری می باشد.

معافیت موقت از اعزام به خدمت سربازیافراد مبتلا به بیماری که در حال حاضر قادر به پست دفترچه و اعزام به خدمت وظیفه عمومی نیستند و باید تحت درمان قرار بگیرند

خدمت سربازی این افراد تا زمان بهبودی و درمان موقت بیماری، معلق خواهد ماند.

معافیت دائم از اعزام به خدمت سربازیافراد مبتلا به بیماری یا نقص عضو که از شرایط لازم جهت اعزام برخوردار نیستند، به طور دائم از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

3. میزان تحصیلات و ساعت حضور در خدمت سربازی

ساعت حضور در خدمت سربازی در نیروی انتظامی در تمام بخش های این ارگان اعم از زیر مجموعه های فراجا برای تمام مشمولان یکسان می باشد و البته که در اکثریت یگان های خدمتی نیروی انتظامی ساعت حضور به صورت شیفتی می باشد، یعنی امکان اینکه مشمولان طبق ساعت اداری خدمت کنند پایین است.

طبق این پیش زمینه احتمال اینکه در روزهای تعطیل رسمی نیز سربازان در محل خدمت حاضر باشند وجود دارد.

نیروی انتظامی جزو آن دسته از سازمان هایی است که افراد مشمول در آن باید از سواد اجتماعی لازم جهت برخورد با مردم برخوردار باشند. به همین خاطر است که میزان تحصیلات می تواند نقش تعیین کننده ای جهت ایجاد تغییر در نحوه خدمت سربازی برای مشمولان داشته باشد.

البته چگونگی نحوه خدمت در نیروی انتظامی بیشتر بر اساس درجه است تا مدرک تحصیلی. جهت تقسیم بندی مشمولان در بخش های مختلف اداری بیشتر به مدرک تحصیلی توجه می شود.

به عنوان مثال، کسی که دارای مدرک پزشکی یا پیراپزشکی است می تواند در بیمارستان ها و درمانگاه های نظامی مشغول به فعالیت شود.

ارگان های مختلف نیروی انتظامی و زیرمجموعه آنها

فاتبشامل تمام پاسگاه های پلیس و کلانتری های سراسر کشور می شود که از تمام مدارک تحصیلی جذب سرباز انجام می گیرد.
پلیس راهورمسئولیت حفظ امنیت راه ها بر عهده این ارگان است.مدرک تحصیلی قابل قبول برای تقسیم به این ارگان حداقل کاردانی است.
 

سازمان زندان ها

مسئولیت ارگان سازماندهی و نظم در زندان می باشد.در مرکزیت استان ها یا شهرهایی که زندان دارند جذب سرباز به صورت حداکثری صورت می گیرد.
 

مرزبانی

حفظ امنیت در مرزهای کشور و حفظ تمامیت ارضی کشور جزو اهداف این سازمان است.تقسیم این ارگان معمولا به صورت تصادفی و در منطقه شمال غربی ایران انجام می پذیرد.به علت حساسیت امنیت مرزی جزو سخت ترین دسته خدمتی در نیروانتظامی شمرده می شود و بیشترین مدرک تحصیلی اعزام به مرزبانی مدرک دیپلم یا کاردانی می باشد.
 

پلیس راه آهن

در راه آهن قسمتی تحت عنوان پلیس راه آهن فعالیت دارد که مسئولیت حفظ آرامش و نظم راه آهن بر عهده آنهاست.جزو یگان های خدمتی آسان شمرده می شود و طرفدار زیادی دارد.
 

پلیس فرودگاه

مثل مورد بالا،قبل از گیت و بررسی بلیط قسمتی تحت عنوان پلیس فرودگاه فعالیت دارد.سربازی دراین دسته نیز جزو بهترین دسته ها قرار می گیرد و البته دقت کنید که جذب سرباز در این دسته محدود است.
پلیس گذرنامهگذراندن خدمت وظیفه عمومی در این قسمت مانند کارکنان پلیس گذرنامه و ساعات اداری می باشد،پس طبیعتا جذب سرباز در پلیس گذرنامه بسیار کمتر از سایر یگان ها می باشد.

اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد زمان اعزام به خدمت پس از ارسال دفترچه هستید حتما این مقاله را بخوانید: بهترین زمان پست دفترچه سربازی

 بهترین قسمت برای خدمت

شرایط جذب سرباز در ارگان های مختلف نیروی انتظامی

قبل از پرداختن به موضوع بهترین قسمت برای خدمت در نیروی انتظامی باید ببینیم که پذیرش سربازان بر چه اساسی انجام می شود. شرایط تقسیم بندی و خدمت سربازی در ارگان های مختلف نیروی انتظامی، فرایندی پیچیده دارد. بسیاری از افراد تصور می کنند که اکثر تصمیم گیری ها در این رابطه به عهده مجموعه نظام وظیفه است. در حالی که این تقسیم بندی بیشتر به صورت سهمیه ای وتصادفی توسط ستاد کل انجام می شود.

پذیرش تصادفیپذیرش سهمیه ای
تقسیم سربازان هر ماه با توجه به مدرک تحصیلی و محل سکونت و برحسب اعلام نیاز ارگان صورت می گیرد.تقسیم سربازان به صورت داوطلبی می باشد و اگر علاقه مند به گذراندن سربازی در نیروی انتظامی هستید می توانید پذیرش بگیرید.
امکان تقسیم سرباز در هر کدام از یگان های خدمتی وجود دارد و مشمولان حق اظهار نظر ندارند.طبق پذیرش،تقسیم سربازان در یگان های مورد تقاضای داوطلب انجام می شود.
تقسیم سربازان به صورت کشوری می باشد و شامل شهرهای مرزی نیز می شود.تقسیم سربازان تحت عنوان بومی صورت می گیرد و می توانید در شهر محل سکونت خدمت کنید.

فاکتورهای متعددی از جمله محل زندگی، شرایط مشمول، سهمیه، نیاز ارگان و… در این تقسیم بندی دخالت دارند. میزان تحصیلات نیز می تواند مهمترین عامل جهت تعیین شرایط خدمت سربازی باشد. به عنوان مثال، افرادی که سطح تحصیلات بالاتری دارند نسبت به سایر مشمولان وضعیت بهتری دارند و می توانند به صورت اداری در نیروی انتظامی فعالیت کنند.

علاوه بر موارد فوق، شرایط متعددی در این رابطه وجود دارد. به عنوان مثال، مشمولان می توانند به صورت امریه سربازی در بخش های اداری و شرکتی ارگان های نیروی انتظامی مشغول به فعالیت شوند. این دسته از افراد، فرصت مناسبی پیدا خواهند کرد که تجربه عملی مرتبط با رشته تخصصی خود را در سازمان های نظامی بهبود بخشند. البته تمام این موارد، بستگی به یگان های مختلف و شرایط خدمت در هر کدام از آنها دارد.

بهتربن قسمت جهت خدمت سربازی در نیروی انتظامی

با توجه به تمام توضیحاتی که دادیم، بهترین قسمت برای خدمت در نیروی انتظامی، بخش های اداری است. اگر بر اساس تقسیم بندی های تعیین شده، در پخش های غیر پادگانی مشغول به فعالیت شوید می توانیم بگوییم که شانس با شما تا حد زیادی یار بوده است. از جمله بهترین ارگان های نیروی انتظامی جهت خدمت سربازی می توان به پلیس راه آهن، پلیس فرودگاه، اماکن، اداره گذرنامه و پلیس راهور اشاره نمود.

البته منظور ما این نیست که در صورت پذیرش در هر کدام از این ارگان ها از سختی کار سربازی خبری نیست. شرایط خدمت در هر کدام از این ارگان ها با توجه به میزان فعالیت و نوع خدمت می تواند متفاوت تر از شرایط خدمت در زندان ها، پادگان ها و حتی یگان ویژه باشد.

لیست پادگان های آموزشی نیروی انتظامی

مرکز آموزشی کهریزک-تهرانمرکز آموزشی شهید درویش-اهواز
مرکز آموزشی کرجمرکز آموزشی شهید دستغیب-جهرم
مرکز آموزشی شهید مدنی-اصلاندوزمرکز آموزشی ولیعصر-سیستان و بلوچستان
مرکز آموزشی ولیعصر-تبریزمرکز آموزشی مشکین شهر
مرکز آموزشی شهید بهشتی-اصفهانمرکز آموزشی بیرجند
مرکز آموزشی مالک اشتر-اراکمرکز آموزشی شهید باهنر-کرمان
مرکز آموزشی مرزن آبادمرکز آموزشی سعیدآباد آذربایجان شرقی

برای اطلاعات بیشتر قوانین جدید معافیت سربازی در سال جدید این مقاله را بخوانید: انواع معافیت سربازی

شرایط جذب سرباز در ارگان های مختلف نیروی انتظامی

شرایط خدمت سربازی در نیروی انتظامی یا ارتش و سپاه؟ کدامیک؟

سوال اساسی این است که سربازی در نیروی انتظامی بهتر است یا خدمت در ارتش و سپاه.

به طور کلی از چند منظر می توان به این موضوع نگاه کرد. مزایای خدمت در نیروی انتظامی با توجه به چندین فاکتور باید مورد بررسی قرار گیرد.

سربازان در دو ارگان ارتش و سپاه در صورت بومی بودن می توانند به صورت روز برگ و طبق ساعات اداری که معمولا 7 صبح تا 16 بعدازظهر می باشد فعالیت کنند. شرایط بومی و غیر بومی بودن جهت جذب سرباز در این دو ارگان بر اساس قواعد خاصی می باشد.

بر خلاف شرایط پذیرش سرباز در نیروی انتظامی، جذب مشمولان و تقسیم بندی آنها در ارتش و سپاه بیشتر بر اساس مدرک تحصیلی است. افراد دارای مدرک تحصیلی بالاتر از مزایای بیشتری برخوردار هستند. در حالی که در نیروی انتظامی چنین شرایطی حاکم نیست.

سپاهارتشنیروی انتظامی
مدرک تحصیلی روی فعالیت افراد تاثیر مثبت دارد.مدرک تحصیلی روی فعالیت افراد تاثیر مثبت دارد.بعد از تقسیم،هیچ گونه تفاوتی در حیطه نحوه خدمت با مدرک تحصیلی اعمال نمی شود.
حتی الامکان می توانید به صورت روزبرگ و بومی خدمت کنید.حتی الامکان می توانید به صورت روزبرگ و بومی خدمت کنید.امکان خدمت به صورت روزبرگ کم است و ممکن است در روزهای تعطیل نیز در پادگان حاضر شوید.
از مرخصی های تشویقی بهره مند می شوید.از مرخصی های تشویقی بهره مند می شوید.تعداد مرخصی های تشویقی مخصوصا برای مرزبان ها به صورت حداقلی می باشد.
در صورت نیاز به صورت چرخشی، نگهبانی و پست می دهید.در صورت نیاز به صورت چرخشی، نگهبانی و پست می دهید.طبق شیفت باید در محل نگهبانی و روی برجک ها حاضر شوید.

برای پاسخ سوال زمان مشخص شدن محل آموزش سربازی؟ این مقاله را بخوانید:استعلام محل خدمت سربازی

راهنمای اعزام به خدمت سربازی در نیروی انتظامی

از جمله مهمترین معایب خدمت سربازی در نیروی انتظامی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

⬅️ شرایط تشویقی در نیروی فراجا محدودتر از شرایط تشویقی در ارتش و سپاه می باشد.

⬅️ سختی خدمت سربازانی که در نیروی انتظامی فعالیت می کنند در مقایسه با سربازانی که در بخش های اداری این ارگان مشغول به فعالیت هستند، بسیار بیشتر است. البته این سختی در رابطه با خدمت سربازی در ارتش و سپاه هم وجود دارد.

⬅️ شرایط مرخصی سربازی در نیروی انتظامی با اعمال محدودیت بیشتری انجام می شود. اما به هر حال نمی توان در این رابطه اظهار نظر نمود. زیرا شرایط مرخصی و تشویقی در ارگان های مختلف نیروی انتظامی با یکدیگر تفاوت دارد.

کلام آخر با مشاوران آویژه

دوران خدمت وظیفه عمومی از جمله پر چالش ترین و لذت بخش ترین اتفاقاتی است که همه مردان در بازه های سنی متفاوت در قالب سربازی و زیر نظر سازمان وظیفه عمومی با آن مواجه می شوند.

خدمت سربازی در نیروی انتظامی دارای شرایط خاص و قوانین ویژه ای می باشد که آگاهی از ضوابط آن برای تمام مشمولان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. ما در این مقاله مشاوره نظام وظیفه سعی نمودیم تا تمام شرایط لازم جهت خدمت در نیروی انتظامی و نکات مهمی که باید در این رابطه بدانید را در اختیارتان قرار دهیم. امیدواریم که مطالب جامع و کاربردی محتوای فوق برای شما عزیزان مثمر ثمر واقع شده باشد.

سوالات متداول

مدت خدمت سربازی در نیروی انتظامی چند ماه است؟

طبق آخرین اصلاحات نظام وظیفه مدت خدمت وظیفه عمومی در ارگان نیروی انتظامی به صورت بومی 21 ماه و به صورت غیر بومی 18 ماه می باشد.

بهترین یگان سربازی در نیروی انتظامی کدام است؟

از بین قسمت های مختلف و زیرمجموعه های فراجا : پلیس گذرنامه،پلیس فرودگاه و پلیس راه آهن از لحاظ شدت سختی جزو بهترین و ایده آل ترین گزینه ی سربازی به شمار می آیند البته توجه کنید که جذب سرباز در این یگان ها به صورت محدود انجام می گیرد.

از بین سه ارگان ارتش،سپاه و نیروی انتظامی کدام بهتر است؟

طبق قیاس کلی و بررسی سه ارگان متفاوت از لحاظ آسانی و پارامتر های دیگر می توانیم بهترین ارگان را طبق تقسیم بندی زیر ارائه دهیم:

1-سپاه

2-ارتش

3-نیروی انتظامی
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سربازی در نیروی انتظامی | بهترین قسمت برای خدمت + مزایا و معایب

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید