ماه های اعزام به خدمت سربازی سپاه، ارتش و نیروی انتظامی+ تعیین ماه های اعزام ممکن است؟

بهترین تاریخ اعزام برای دوره آموزشی

ماه های اعزام به خدمت سربازی سپاه ارتش و نیروی انتظامی

ماه های اعزام به خدمت سربازی برای تمامی مشمولان در ابتدای هر ماه (به جز فروردین) خواهد بود. بنابراین سازمان نظام وظیفه برای تمامی مشمولان بدون در نظر گرفتن فاکتور هایی مانند مدرک تحصیلی مشمول، در تمامی ماه های سال (به جز فروردین ماه) نسبت به اعزام سرباز اقدام می کند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که ماه های اعزام به خدمت سربازی نقشی در تعیین یگان خدمتی نخواهد داشت.

یعنی شما نمی توانید فرمولی برای کشف ماه های اعزام به خدمت سپاه یا سایر ارگان های نظامی پیدا کنید.

ما در این مقاله مشاوره سربازی می خواهیم ماه های اعزام به خدمت سربازی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به این سوال مهم پاسخ دهیم که هر کدام از ماه های اعزام به خدمت سربازی چه تاثیری در ادامه روند سربازی خواهد داشت؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

ماه های اعزام به خدمت سربازی، در قانون قدیم نظام وظیفه

ماه های اعزام به خدمت سربازی در قانون گذشته نظام وظیفه بر اساس مدرک تحصیلی بود. بر این اساس مشمولان با مدرک تحصیلی کاردانی و پایین تر در روزهای 18 و 19 ام هر ماه فرد به خدمت اعزام می شوند. همچنین مشمولان با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در روزهای ابتدایی هر ماه زوج به خدمت سربازی اعزام می شوند.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه عنوان کنیم، قبل از سال ۱۴۰۲، ماه های اعزام به خدمت سربازی به شرح زیر بود:

مدرک تحصیلیزمان اعزام
زیر دیپلم18 یا 19 ام هر ماه
دیپلم18 یا 19 ام هر ماه
فوق دیپلم18 یا 19 ام هر ماه
لیسانس و بالاترروز دوم ماه های زوج
گروه پزشکیروز سوم ماه های زوج

بر این اساس سازمان نظام وظیفه بر اساس مدرک تحصیلی افراد نسبت به تاریخ اعزام آن ها تصمیم گیری می کرد. این قانون تا قبل از سال ۱۴۰۲پابرجا بود.

ماه های اعزام به خدمت سربازی، در قانون جدید نظام وظیفه

از سال ۱۴۰۲سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت که تمامی مشمولان خدمت سربازی را بدون در نظر گرفتن مدرک تحصیلی در تمامی ماه های سال اعزام کند. در کلام ساده تر سازمان نظام وظیفه در تمامی ماه های سال (به جز فروردین) برای تمامی مشمولان امکان اعزام به خدمت را فراهم کرده است.

یکی از مهم ترین علل این تصمیم گیری و تغییر، قانون پرداختی حقوق سربازی است. در کلام ساده تر سازمان نظام وظیفه برای منظم شدن حقوق پرداختی در ابتدای هر ماه، تاریخ اعزام و زمان شروع سربازی را برای تمامی گروه ها اول هر ماه قرار داده است. بدین ترتیب تمامی سربازان در ابتدای هر ماه حقوق سربازی خود را دریافت خواهند کرد.

البته تفاوت اندکی (تفاوت چند روزه) در تاریخ اعزام میان گروه های مختلف سرباز وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

وضعیت سرباز بر اساس مدرک تحصیلیتاریخ اعزام
سربازان با مدارک تحصیلی کاردانی و پایین ترسوم هر ماه (به جز فروردین)
سربازان با مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتراول هر ماه (به جز فروردین)

بنابراین بر اساس قانون جدید، از سال ۱۴۰۲به بعد تمامی اعزام ها در گروه های مشمولان در ابتدای هر ماه صورت می گیرد و تفاوت چندانی میان آن ها وجود ندارد.

ماه های اعزام به خدمت سربازی

تاثیر ماه های اعزام به خدمت سربازی در یگان خدمتی

یکی از مهم ترین سوالاتی که در خصوص ماه های اعزام به خدمت سربازی وجود دارد این است که آیا تاریخ اعزام سربازان در تعیین یگان خدمتی آن ها تاثیرگذار است؟

پاسخ این سوال هم مثبت است و هم منفی.

🔵 به نوعی نمی توان به طور قطع گفت که ماه های اعزام به خدمت سربازی در تعیین یگان خدمتی تاثیرگذار نیست. در کلام ساده تر هر یگان نظامی مانند ارتش، سپاه یا نیروی انتظامی بر اساس نیاز خود در ماه های مختلف سال نسبت به جذب سرباز اقدام می کند.

🔵 ممکن است در ماه هایی از سال پادگان های خاصی از سپاه یا ارتش نیاز به سرباز داشته باشند و در ماه های دیگر این پادگان ها اقدام به جذب سرباز نکنند.

🔵 بنابراین از این نظر ماه های اعزام به خدمت سربازی می تواند اهمیت داشته باشد، اما مسئله ای که وجود دارد این است که هیچ فرمول یا اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد.

🔵 یعنی شما نمی توانید بر اساس فاکتورهای خاصی و یا به صورت تجربی ماه های اعزام به خدمت ارتش یا ماه های اعزام به خدمت نیروی انتظامی را شناسایی کنید.

🔵 بنابراین عملا اگر بخواهیم به صورت ساده تر بیان کنیم شما بر اساس پیش بینی تاریخ اعزام و انتخاب ماه خاص برای شروع خدمت سربازی یگان خدمتی خودتان را انتخاب کنید.

🔵 در گذشته این شایعه مطرح بود که اعزامی های نیمه اول سال عموما در یگان های سپاه و نیروی انتظامی تقسیم شده و اعزامی های نیمه دوم سال وارد یگان های ارتشی می شوند. اما هیچ دلیل منطقی و حتی تجربی برای اثبات این شایعه وجود ندارد.

تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی

مسئله دیگری که در خصوص ماه های اعزام به خدمت سربازی وجود دارد این است که آیا امکان تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی توسط مشمول وجود دارد یا خیر؟

برای پاسخ به این سوال دو حالت وجود دارد.

🙆 اولین حالت این است که اگر شما در مهلت قانونی خود اقدام به ارسال دفترچه سربازی کرده باشید می توانید در فرم ثبت نام تاریخ پیشنهادی خود را عنوان کنید. اگر این تاریخ در مهلت قانونی اعزام شما قرار داشته باشد و مشکل خاصی از نظر سازمان نظام وظیفه، وجود نداشته باشد، همان تاریخ به عنوان تاریخ اعزام به شما ابلاغ می شود.

🙆 حالت دیگر این است که شما در مهلت قانونی اقدام نکرده باشید و به نوعی جزو مشمولین غایب محسوب شوید. در این صورت حق ارائه تاریخ پیشنهادی برای اعزام نخواهید داشت. اینجا سازمان نظام وظیفه است که تعیین می کند مشمول در چه تاریخی باید اعزام شود.

اما به صورت کلی در حالتی که تاریخ پیشنهادی توسط مشمول اعلام نشود و یا مشمول در خارج از مهلت قانونی خود اقدام کرده باشد، یک تا دو ماه بعد از پست دفترچه سربازی به عنوان تاریخ اعزام توسط سازمان نظام وظیفه انتخاب می شود.

در حالت کلی می توان شرایط گفته شده برای تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی را به شکل زیر عنوان کرد:

شرایط مشمولنحوه تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی
مشمول در مهلت قانونی برای اعزام اقدام کرده باشد. (با تعیین تاریخ پیشنهادی)امکان پیشنهاد تاریخ اعزام تا پایان مهلت قانونی برای مشمول وجود دارد. در غالب موارد این تاریخ به عنوان تاریخ اعزام انتخاب می شود.
مشمول در مهلت قانونی برای اعزام اقدام کرده باشد. (بدون تعیین تاریخ پیشنهادی)در صورتی که مشمول تاریخ پیشنهادی را تعیین نکرده باشد، سازمان نظام وظیفه یک یا دو ماه بعد از پست دفترچه را به عنوان تاریخ اعزام اعلام می کند.
مشمول بعد از مهلت قانونی برای اعزام اقدام کرده باشدتاریخ اعزام توسط سازمان نظام وظیفه تعیین می شود. معمولا یک یا دو ماه بعد از پست دفترچه به عنوان تاریخ اعزام انتخاب می شود.

ماه های اعزام به خدمت سپاه

بهترین و بدترین ماه های اعزام به خدمت سربازی

سوال مهم دیگری که در این بین وجود دارد این است که بهترین و بدترین ماه های اعزام به خدمت سربازی کدام ها هستند؟ به طور کلی شروع خدمت سربازی تاثیری در طول دوره ندارد و فرد به هر حال باید این دوره را به مدت مشخص (بدون در نظر گرفتن کسری خدمت به مدت 15 تا 21 ماه) بگذراند.

با این حال تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی می تواند باعث شود دوره آموزشی سربازی کمی ساده تر یا سخت تر شود. در واقع با توجه به دوماهه بودن دوره آموزشی و سخت گیری هایی که در این دوران وجود دارد، انتخاب ماه اعزام به سربازی می تواند در نحوه گذر از این دوره بسیار تاثیرگذار باشد.

به طور مثال شما فرض کنید در تیرماه به پادگان نیروی پدافند هوایی ارتش واقع در اطراف سمنان (نزدیک به کویر) اعزام شوید! در این حالت شما قرار است در گرم ترین روزهای سال در یکی از کویری ترین مناطق ایران دوره آموزشی سربازی خود را بگذرانید. این مسئله مسلما می تواند دوره آموزشی را برای شما سخت تر کند.

بر این اساس می توان ماه های اعزام به خدمت سربازی را از نظر بهترین و بدترین برای ورود به دوره آموزشی سربازی تقسیم بندی کرد. بهترین ماه های اعزام به خدمت سربازی عبارتند از:

عنوان دوره آموزشیماه اعزامعلت مناسب بودن تاریخ اعزام
دوره طلاییاول اسفند ماهبیشترین روزهای مرخصی (تعطیلات عید نوروز)

آب و هوای معتدل و بهاری البته به جز مناطق سردسیر

دوره نقره ایمصادف با ماه رمضانسخت گیری کمتر نسبت به سایر دوره ها به علت ماه رمضان

عمدتا سرباز در کلاس های آموزش و مسجد حضور دارد

سایر دوره هااول اردیبهشت ماه

اول مهر ماه

آب و هوای معتدل

در نظر داشته باشید که عنوان دوره آموزشی ذکر شده در بالا تنها صفت و شهرتی است که به صورت عمومی در جامعه رایج شده و هیچ حالت رسمی ندارد.

در مقابل بهترین ماه های اعزام، می توان بدترین ماه های شروع خدمت را به شرح زیر مشخص کرد:

ماه های اعزامعلت بد بودن زمان اعزام به خدمت سربازی
تیر – مردادگرمای بیش از حد
آذر – دیسرمای بیش از حد

شدت بارش باران و برف

بنابراین با توجه به این که تاریخ ارسال دفترچه می تواند تا حدودی در تعیین تاریخ اعزام تاثیرگذار باشد، شما می توانید با کمی هوشمندی بهترین ماه ها را برای شروع خدمت خودتان انتخاب و دوره آموزش بهتری را سپری کنید.

ماه های اعزام به خدمت سربازی و سخنی از مشاوران آویژه

در این مقاله آویژه سعی شد ماه های اعزام به خدمت سربازی از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. در این مقاله به چند نکته مهم اشاره شد.

✅ اول اینکه دانستیم ماه های اعزام به خدمت سربازی تاثیری در تعیین یگان به صورت مستقیم ندارد و شما نمی توانید با تغییر تاریخ اعزام وارد یگان خاصی شوید.

✅ نکته دیگر این است که بر اساس قانون جدید از سال 1402 تمامی مشمولان با هر مدرک تحصیلی در ابتدای هر ماه (به جز فروردین) اعزام می شوند.

✅ بنابراین هیچ تفاوتی در تاریخ اعزام وجود ندارد و سازمان نظام وظیفه برای تمامی گروه ها امکان اعزام به خدمت در هر ماه را فراهم کرده است.

✅ مسئله دیگری که به آن اشاره کردیم این بود که دانستیم شما با کمی هوشمندی در زمان ارسال دفترچه و یا پیشنهاد تاریخ درست اعزام می توانید دوره آموزشی ساده تری را سپری کنید.

✅ ورود به دوره آموزشی طلایی یا نقره ای سربازی فرصتی است که در فضای بهتری نسبت به سایر دوره های زمانی آموزش خود را بگذرانید. این ها عمده ترین و مهم ترین نکاتی بود که در خصوص ماه های اعزام به خدمت سربازی به بررسی آن ها در این مقاله پرداختیم.

سوالات متداول

ماه های اعزام به خدمت سربازی چگونه تعیین می شود؟

سه حالت در خصوص تعیین ماه های اعزام به خدمت سربازی وجود دارد که به شرح زیر است:

وضعیت مشمولشرایط تعیین تاریخ اعزام
مشمول در مهلت قانونی اقدام کرده و تاریخ پیشنهادی برای اعزام داشته باشد.سازمان نظام وظیفه عمدتا به این تاریخ احترام گذاشته و آن را به عنوان تاریخ اعزام انتخاب می کند.
مشمول در مهلت قانونی اقدام کرده ولی تاریخ پیشنهادی نداشته باشد.سازمان نظام وظیفه یک یا دو ماه بعد از ارسال دفترچه را به عنوان تاریخ اعزام انتخاب می کند.
مشمول خارج از مهلت قانونی اقدام کرده باشد.سازمان نظام وظیفه یک یا دو ماه بعد از ارسال دفترچه را به عنوان تاریخ اعزام انتخاب می کند.

بهترین ماه های اعزام به خدمت سربازی کدام است؟

به طور کلی می توان تاریخ اعزام در اسفند ماه را برای داشتن بیشترین مرخصی و تاریخ اعزام مصادف با ماه رمضان را به علت کمترین فشار بدنی در دوره آموزشی به عنوان بهترین ماه های اعزام به خدمت سربازی در نظر گرفت.

آیا ماه های اعزام به خدمت سربازی می تواند در تعیین یگان تاثیرگذار باشد؟

به صورت عملی تعیین یگان بر عهده سازمان نظام وظیفه و وضعیت یگان های نظامی است. از این رو مشمول هیچ تاثیرگذاری در این خصوص نمی تواند داشته باشد. بنابراین هیچ فرمول یا تجربه خاصی در خصوص تاثیر مستقیم ماه های اعزام به خدمت سربازی در تعیین یگان خدمتی وجود ندارد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ماه های اعزام به خدمت سربازی سپاه، ارتش و نیروی انتظامی+ تعیین ماه های اعزام ممکن است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 9 نظر:
  1. س مخوام دفتر چه پست کنم مخوام بدونم سپاه کی سرباز می گیرد

  2. می خوام دفترچه پست کنم می خوام بدونم سپاه کی سرباز می گیرد

    1. سلام .مشخص نیست اما برای مدارک کارشناسی و بالاتر در روز های اول هر

  3. به من گفته شد برج دو اعزام سپاهه ولی ارتش افتادم. میخوام عقب بندازم تا سپاه بیفته. ماه بعد سپاهه؟

      1. سلام یعنی اگه عقب بندازه اون کدی واسه ارتش خورده بود همون ارتش میخوره یعنی سپاه نمیخوره؟؟؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/2/29

یکشنبه

1403/2/30

دوشنبه

1403/2/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید