آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی + زمان ثبت نام + شرایط و سوالات آزمون

برای آگاهی از شرایط آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی حتما این ویدئو را از دست ندهید:

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی یکی از شروط دریافت پروانه اشتغال تخصصی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران می باشد.

💙 متقاضیانی که تمایل به ورود حرفه ای به بازار کار روانشناسی و مشاوره دارند، باید نسبت به اخذ پروانه اشتغال تخصصی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اقدام کنند.

💙 این سازمان برای ارائه پروانه فعالیت رسمی به روانشناسان و مشاوران شرایطی مشخص را در نظر گرفته است که از جمله آنها می توان به داشتن کارت عضویت سازمان، برخورداری از مدرک معتبر کارشناسی ارشد یا بالاتر در یکی از رشته های روانشناسی یا مشاوره و قبولی در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی اشاره کرد.

💙 بنابراین پذیرش در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی یکی از اصلی ترین شروط دریافت پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی می باشد.

برای قبولی در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی ابتدا نیاز است تا با ماهیت آزمون، زمان ثبت نام، منابع آزمون و …. آشنا شویم. ما مشاوران آویژه در این مقاله از آویژه در تلاش هستیم تا در خصوص شرایط شزکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی، مدارک لازم برای ثبت نام، منابع آزمون و مراحل اقدام برای ثبت نام اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم. پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

معرفی آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در آبان ماه 1402 اعلام کرد که تمام متقاضیانی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را در رشته های روانشناسی و مشاوره داشته و تمایل به اخذ پروانه فعالیت رسمی دارند، باید در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرکت کنند.

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران در آبان ماه 1402 اعلام کرد که تمام متقاضیانی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر را در رشته های روانشناسی و مشاوره داشته و تمایل به اخذ پروانه فعالیت رسمی دارند، باید در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرکت کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زمان ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

دومین مرحله آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی در مرداد ماه سال 1403 برگزار خواهد شد. طبق اطلاعیه های رسمی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، زمان ثبت نام آزمون از 9 تیر ماه شروع شده و تا 16 تیر ماه ادامه خواهد داشت.

ضمنا زمان ثبت نام آزمون برگزار شده در مرحله قبلی یک مرتبه تمدید شده و بنابراین امکان تمدید زمان ثبت نام آزمون در سال جاری نیز در صورت صلاحدید سازمان وجود دارد.

لازم به ذکر است که کارت ورود به جلسه آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی از 24 مرداد در سایت سنجش منتشر خواهد شد و متقاضیان در تاریخ 26 مرداد ماه می توانند در دومین مرحله آزمون شرکت کنند.

طبیعی است که اگر داوطلب در جلسه آزمون حاضر نشود، به منزله انصراف وی تلقی خواهد شد. همچنین نتایج پذیرفته شدگان آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی معمولا یک ماه پس از برگزاری آزمون در شهریور ماه اعلام می شود.

به طور خلاصه، می توان زمان ثبت نام، انتشار کارت ورود به جلسه و زمان برگزاری آزمون را به شرح زیر عنوان کرد:

زمان ثبت نام آزمون6 تا 12 تیر
زمان انتشار کارت ورود به جلسه24 مرداد
زمان برگزاری آزمون26 مرداد
زمان اعلام نتایج پذیرفته شدگان آزمون و معرفی به مرحله مصاحبه تخصصیاواخر شهریور

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

سایت ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

💟 آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی معمولا در دو نوبت هر ساله برگزار می شود و ثبت نام هر دو دوره از طریق سایت سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام شده و متقاضیان می توانند با به همراه داشتن مدارک مورد نیاز در زمان ثبت نام به سایت سنجش مراجعه کرده و مراحل ثبت نام را تا انتها انجام دهند.

💟 همچنین اعلام نتایج پذیرفته شدگان در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی هم از طریق سایت سنجش اطلاع رسانی شده و متقاضیان می توانند از طریق کد پیگیری خود که در پایان ثبت نام دریافت کرده اند، از نتیجه آزمون خود مطلع شوند.

شرایط ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرایط خاصی را در نظر گرفته است. متقاضیان شرکت در آزمون، باید تمام شرایط مورد نظر سازمان را داشته باشند تا بتوانند در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرکت کنند.

طبیعی است که عدم داشتن شرایط لازم برای شرکت در آزمون باعث خواهد شد تا حتی پذیرفته شدگان در آزمون هم نتوانند برای اخذ پروانه اشتغال تخصصی به مرحله مصاحبه دعوت شوند.

شرایط شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی به شرح زیر است:

🌟 داوطلب باید ایرانی باشد

🌟 متقاضی باید به یکی از ادیان رسمی کشور معتقد باشد

🌟 داوطلب نباید سوء سابقه کیفری داشته باشد

🌟 عدم اعتیاد به مواد مخدر از شرایط اصلی شرکت در آزمون است

🌟 داوطلب باید کارت پایان خدمت سربازی یا معافیت دائم (اعم از پزشکی، کفالت و …) داشته باشد

🌟 داوطلب باید عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران بوده و شمارع عضویت سازمان را به همراه داشته باشد

🌟متقاضی شرکت در آزمون باید فارغ التحصیل مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته های روانشناسی یا مشاوره باشد

در رابطه با شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی نکات زیر را به خاطر بسپارید

💥 در صورتی که فردی معافیت موقت نظام وظیفه داشته باشد و در آزمون صلاحیت حرفه روانشناسی پذیرفته شود، پروانه اشتغال تخصصی وی تا تاریخ اعتبار معافیت موقت صادر می شود.

💥 داوطلبان برای شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای باید حتما عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران باشند.

💥 مدارک تحصیلی متقاضیان باید به تایید وزارت علوم یا بهداشت رسیده باشد.

اگر در زمینه شرایط شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی ابهام یا سوالی دارید، می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

 زمان ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

داوطلبان برای شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی ابتدا باید مدارک مورد نیاز سازمان نظام روانشناسی و مشاوره را تهیه کرده و سپس نسبت به ثبت نام در آزمون اقدام نمایند. مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی به شرح زیر می باشد:

تصویر عکس داوطلب که به صورت 4*3 ، رنگی، زمینه سفید و تمام رخ باشد
تصویر آخرین مدرک تحصیلی متقاضی
تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت دائم متقاضی

مراحل ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

متقاضیان شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی که واجد شرایط شرکت در آزمون هستند، باید پس از تهیه مدارک مورد نیاز، به سایت sanjesh.org مراجعه کنند و مراحل ثبت نام در آزمون را تا انتها با دقت انجام دهند. طبیعی است که عدم دریافت کد رهگیری در پایان ثبت نام بدین معناست که داوطلب ثبت نام خود را به طور کامل انجام نداده و امکان شرکت در آزمون را نخواهد داشت.

مراحل ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی به شرح زیر می باشد:

🔴 ورود به سایت سنجش آموزش کشور به آدرس org

🔴 انتخاب گزینه «سایر آزمون های استخدامی» از منوی بالای سایت

🔴 انتخاب گزینه «سیستم ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی» و ورود به صفحه ثبت نام

🔴 پرداخت هزینه ثبت نام آزمون و دریافت کارت اعتباری ثبت نام

🔴 بارگزاری مدارک مورد نیاز

🔴 تکمیل تقاضانامه الکترونیکی

🔴 دریافت کد رهگیری ثبت نام

نمونه تقاضا نامه الکترونیکی ثبت نام آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسان

نمونه تقاضا نامه الکترونیکی ثبت نام

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

آزمون صلاحیت حرفه ای سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برای سنجش و ارزشیابی شایستگی های حرفه ای داوطلبان طراحی شده و با سایر آزمون های مشابه در این حوزه کاملا متفاوت است. تاکنون منابع خاصی برای مطالعه این آزمون از سوی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و همچنین سازمان سنجش در نظر گرفته نشده است. هدف از برگزاری آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی غربالگری و تایید صلاحیت علمی و حرفه ای متقاضیان پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی می باشد.

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شامل 100 پرسش چهار گزینه ای است که به طور کلی چهار حیطه زیر را شامل می شود:

راهبری حرفه ای
خلاقیت حرفه ای
اخلاق حرفه ای
مسائل فرهنگی و اجتماعی

لازم به ذکر است که هر چهار حیطه فوق، ضریب تاثیر یکسانی در آزمون دارند. در ادامه به صورت خلاصه، موارد فوق را شرح می دهیم:

💜 راهبری حرفه ای: سوالات این بخش، متقاضی را در موقعیت های خاصی قرار می دهد تا توان تصمیم گیری و مدیریت وی را ارزیابی کند.

💜 خلاقیت حرفه ای: سوالات این حوزه، مراجعان متفاوتی را در برابر متقاضی قرار می دهد تا میزان آمادگی داوطلب در برخورد با وی را به چالش بکشد.

💜 اخلاق حرفه ای: سوالات این بخش، در خصوص اطلاعات متقاضی از معیارهای اخلاقی در ارتباط با مراجعان می باشد.

💜 مسائل فرهنگی و اجتماعی: سوالات مربوط به این حوزه، اطلاعات داوطلب از بافت اجتماعی مربوط به فعالیت های تخصصی روانشناسی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

با توجه به توضیحات بالا، طبیعی است که نمی توان منابع خاصی را برای شرکت در آزمون معرفی کرد و به عبارتی، تمام کتب درسی دوران کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی می توانند به سهم خود بخشی از منابع مطالعه آزمون باشند.

از طرف دیگر، میزان تجربه روان شناس یا مشاور در فعالیت های قبلی و سوابق شغلی و کارورزی خود و در ارتباط با مراجعان می توانند به عنوان نقطه قوت داوطلب در پاسخگویی به سوالات آزمون محسوب شوند.

اگر در زمینه منابع آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی ابهام یا سوالی دارید، می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید.

 مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

نمونه سوالات آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

همان طور که گفتیم، آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی میزان دانش علمی و حرفه ای داوطلبان را در چهار حیطه مختلف بررسی می کند. هر کدام از این حیطه ها، سوالات تخصصی مربوط به خود را دارند. نمونه هایی از نحوه طرح سوالات آزمون را در در جدول زیر شرح می دهیم:

حیطه ارزیابینحوه طرح سوال
راهبری حرفه ایممکن است از داوطلب سوال شود که در جریان جلسات مشاوره، باچه راهکاری می توان تنش عصبی مراجع را کنترل کرد.
خلاقیت حرفه ایبه عنوان مثال سوالی در آزمون طرح می شود که میزان مهارت داوطلب را در مواجهه با افرادی که نیازهای مشخصی دارند، به چالش می کشد
اخلاق حرفه ایممکن است این گونه سوال طرح شود که توانایی داوطلب در برخورد با مراجعان مجرم مورد بررسی قرار دهد
مسائل فرهنگی و اجتماعیمثلا ممکن سوال به این شکل طرح شود که میزان اطلاعات متقاضی از نقش سازمان های دولتی در ارتقای سلامت روانی مراجعان را ارزیابی کند

مصاحبه آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

مصاحبه آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی

داوطلبانی که تمایل به دریافت پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی دارند، باید حتما در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرکت کرده و پذیرفته شوند. در سال های اخیر شرط اصلی دریافت پروانه اشتغال تخصصی شرکت در مصاحبه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره بوده است اما بر اساس قانون صدور مجوزهای کسب و کار الکترونیک، امضاهای طلایی در دریافت مجوزها حذف شده و در قسمت مربوط به دریافت پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی، موضوع شرکت در مصاحبه جهت دریافت پروانه مطرح نشده است.

به همین دلیل، (تا زمان انتشار این مقاله) داوطلبانی که در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی پذیرفته شده اند، بدون شرکت در مصاحبه و درصورت داشتن شرایط مورد نیاز دیگر می توانند حائز دریافت پروانه اشتغال تخصصی روانشناسی شوند.

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی و سخنی از مشاوران آویژه

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی یکی از شروط اصلی دریافت پروانه اشتغال تخصصی از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره می باشد. همه متقاضیان دریافت پروانه فعالیت رسمی روانشناسی باید در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی شرکت کنند و با پشت سر گذاشتن موفق مرحله آزمون کتبی موفق به دریافت پروانه شوند. از شرایط شرکت در آزمون می توان به داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته های روانشناسی یا مشاوره و همچنین عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اشاره کرد.

داوطلبان واجد شرایط عمومی و اختصاصی برای شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی باید در زمان مقرر با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و ثبت نام خود را انجام دهند. طبیعی است که داوطلبان برای قبولی در آزمون باید آمادگی لازم را در چهار حیطه راهبری حرفه ای، خلاقیت حرفه ای، اخلاق حرفه ای و مسائل فرهنگی و اجتماعی داشته باشند.

مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه آماده پاسخگویی به سوالات شما در زمینه آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی و موارد مربوط به آن می باشند.

سوالات متداول

شرایط اختصاصی شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی چیست؟

از شرایط اختصاصی شرکت در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی می توان به عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و همچنین داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته های روانشناسی یا مشاوره اشاره کرد.

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی کدام اند؟

مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی عبارتند از: فایل عکس 4*3 داوطلب، تصویر مدرک تحصیلی و تصویر کارت معافیت دائم یا پایان خدمت متقاضی

سوالات آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی در کدام حیطه ها طرح می شوند؟

به طور کلی، سوالات آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی در چهار حیطه راهبری حرفه ای، خلاقیت حرفه ای، اخلاق حرفه ای و مسائل فرهنگی و اجتماعی طرح می شوند.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آزمون صلاحیت حرفه ای روانشناسی + زمان ثبت نام + شرایط و سوالات آزمون

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/4/29

شنبه

1403/4/30

یکشنبه

1403/4/31

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید