“چگونه دیپلم مجدد بگیریم؟ راهنمای جامع برای بازگشت به تحصیلات علمی”

چگونه دیپلم مجدد بگیریم؟

در سال‌های اخیر، تنها بزرگسالان مجاز به دریافت دیپلم مجدد بودند. اما با ایجاد تغییرات در سیستم آموزشی، این شرایط تا حدودی تغییر کرده است. اکنون تمام متقاضیانی که شرایط لازم را دارند، در صورت تمایل می‌توانند دیپلم مجدد خود را دریافت کنند. با این حال، برای دریافت دیپلم مجدد، هنوز باید شرایط مشخصی که توسط سازمان‌ها و مقررات مربوطه تعیین شده است، رعایت کنند.

با تغییرات اخیر در نظام آموزشی، دانش‌آموزانی که دارای گواهینامه پایان تحصیلات دوره متوسطه هستند. اکنون در صورت تمایل می‌توانند در رشته غیرمتناظر، دیپلم مجدد را دریافت کنند. که معادل دیپلم قبلی آنها است و طبق سیستم آموزشی جدید اعمال می‌شود. این تغییرات به این معنی است که همهٔ متقاضیانی که شرایط مربوطه را دارند، امکان دریافت دیپلم مجدد را دارند، بدون در نظر گرفتن سن و تحصیلات قبلی آنها. با این حال، لازم است که همچنان شرایط تعیین شده توسط وزارت آموزش و پرورش را رعایت کنند.

افرادی که به دریافت دیپلم مجدد علاقه‌مند هستند، معمولاً شامل دو دسته می‌شوند:

افرادی که جزو دیپلم‌های نظام قدیم یا جدید هستند و علاقه‌مندند در رشته‌های غیر از رشته تحصیلی خود دیپلم مجدد دریافت کنند. آنها ممکن است به دلایلی مانند تغییر علاقه‌ها، فرصت شغلی در رشته دیگر، توسعه مهارت‌های جدید در زمینه‌ای خاص این تصمیم را بگیرند.

افرادی که علاوه بر داشتن دیپلم در رشته نظری، قصد دارند دیپلم کار و دانش را نیز دریافت کنند.

شرایط مورد نیاز برای دریافت دیپلم مجدد

خیلی ساده بگیم که بر اساس بخشنامه جدید دیپلم مجدد دیگه افرادی که می‌خوان دیپلم مجدد بگیرن، می‌تونن به ادارات آموزش و پرورش شهرشون برن. بعد باید دروس قدیمیشون رو با دروس جدید مقایسه کنن. بعد تو آزمون دروس جدیدی که توی سیستم جدید هستن ولی توی سیستم قدیمی خونده نشده به صورت داوطلب آزاد، شرکت کنن. اگه تو اون آزمون قبول شدن، دیپلم جدیدشون رو تو مدرسه بزرگسالان دولتی می‌گیرن.

بخشنامه جدید برای دریافت دیپلم مجدد: شما که قبلاً دیپلم خود را در یک رشته نظری یا در شاخه های کار و دانش دریافت کرده‌اید، می‌توانید حالا در رشته‌های دیگری که با رشته تحصیلی قبلی شما مرتبط نیستند، دیپلم مجدد دریافت کنید.

متأسفانه، شما نمی‌توانید در همان رشته قبلی خود اقدام به دریافت دیپلم مجدد نمایید. با این حال، شما می‌توانید در رشته‌های دیگری که با رشته قبلی شما متفاوت هستند، دیپلم مجدد را کسب کنید.

برای دریافت دیپلم مجدد، بزرگسالان باید به ادارات آموزش و پرورش مربوطه در منطقه خود مراجعه کنند. آن ها باید دروس مشترک خود را با نظام آموزشی جدید تطبیق داده و سپس در آزمون دروس باقی مانده شرکت کنند تا بتوانند دیپلم مجدد خود را دریافت کنند.

دریافت دیپلم مجدد برای بزرگسالان: برای اینکه بزرگسالان بتوانند دیپلم مجدد دریافت کنند، باید به مدارس دولتی مراجعه کنند و به صورت داوطلب آزاد در آزمون‌های دروس غیرمشترک باقی مانده شرکت کنند. در صورت کسب نمره قبولی، می‌توانند دیپلم مجدد را در رشته انتخابی خود دریافت کنند.

راه‌های دریافت دیپلم مجدد در رشته‌های غیرمتناظر

راه‌های دریافت دیپلم مجدد در رشته‌های غیرمتناظر

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

آزمون دریافت دیپلم مجدد در شاخه‌ نظری در رشته‌های غیرمتناظر نظام آموزشی جدید

اگر شما یکی از فارغ التحصیلان نظام‌های قدیم شش ساله، چهارساله، ترمی-واحدی یا سالی-واحدی هستید و می خواهید دیپلم مجدد در رشته‌ای غیرمتناظر با رشته قبلیتان در نظام جدید آموزشی بگیرید، باید در آزمون تمامی دروس پایه دوازدهم شرکت کنید. به این معنا که باید دروس مهم دوازدهم را بخوانید و توانایی پاسخگویی در آزمون‌های مربوطه را داشته باشید. اگر در این آزمون‌ها قبول شدید، می‌توانید دیپلم مجدد خود را در رشته مورد نظرتان دریافت کنید.

آزمون دریافت دیپلم مجدد در شاخه کار و دانش در رشته‌های غیرمتناظر نظام آموزشی جدید

به طور خلاصه، وزارت آموزش و پرورش برای دریافت دیپلم مجدد در رشته‌های غیرمتناظر شاخه کاردانش در نظام جدید آموزشی(3-3-3-3)، اقداماتی را تعیین کرده است.

در صورتی که فردی بخواهد دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر شاخه کاردانش دریافت کند، برای قبولی به دروس زیر نیاز دارد:

دروس عمومی، انتخابی، اختیاری و شایستگی پایه: کارنامه قبولی پایه دوازدهم متقاضی برای دروس عمومی، انتخابی، اختیاری و شایستگی پایه از او پذیرفته می‌شود. این دروس شامل مباحث عمومی و پایه‌ای است که در همه رشته‌ها تدریس می‌شود.

دروس مهارتی: فرد باید گواهینامه دروس مهارتی (شایستگی‌های فنی) را ارائه کند. این دروس مرتبط با رشته مهارتی انتخابی و شامل مهارت‌های عملی و تخصصی در آن رشته است.

دروس شایستگی‌های غیرفنی: فرد باید دروس شایستگی‌های غیرفنی رشته مورد نظر را گذرانده باشد.

دروس تعلیمات دینی: فرد باید دروس تعلیمات دینی سطح 3 (دینی، اخلاق و قرآن 3) و (عربی، زبان، قرآن 3) را در یکی از رشته‌های مهارتی شاخه کاردانش گذرانده باشد.

با پاس کردن تمامی دروس مورد نیاز و کسب نمره قبولی، فرد می‌تواند “دیپلم مجدد در رشته‌های مهارتی” را دریافت کند. این معدل بر اساس نمرات دروس مهارتی و عمومی است که در طول دوره آموزشی بدست می‌آید.

انتخاب آزاد دروس برای فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی برای دریافت دیپلم مجدد غیرمتناظر

فارغ‌التحصیلان نظام جدید آموزشی با ساختار 3-3-6 که قصد دارند دیپلم مجدد در رشته‌ای غیرمتناظر با رشته قبلی خود را دریافت کنند، اجباری نیست دروسی که در گذشته نمره قبولی در آنها کسب کرده‌اند را دوباره انتخاب کنند. با توجه به تمایل و علاقه شخصی، این فارغ‌التحصیلان می‌توانند درس‌هایی را که قبلاً نمره قبولی در آنها کسب کرده‌اند را انتخاب کنند. نمرات قبلی آنها در این دروس به عنوان نمره فعلی در نظر گرفته می‌شود و کارنامه تحصیلی جدید آنها به‌روزرسانی خواهد شد.

به عبارت دیگر، اگر شما فارغ‌التحصیلی هستید و قصد دارید دیپلم مجدد در رشته‌ای غیرمتناظر با رشته قبلیتان را دریافت کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که درس‌هایی را که قبلاً در آنها نمره قبولی کسب کرده‌اید را دوباره بخوانید یا از انتخاب دروس جدید و مرتبط با رشته جدیدتان استفاده کنید. در هر صورت، نمرات قبلی شما در دروس قبلی به‌عنوان نمره فعلی در نظام جدید ثبت خواهد شد و کارنامه تحصیلی جدید شما آپدیت می‌شود.

این امکان به شما ارائه می‌شود تا با توجه به علایق و تمایلات شخصیتان، دروس را انتخاب کنید و به تحصیل در رشته جدید خود ادامه دهید.

شرایط شرکت در کنکور سراسری برای دانش‌آموزان دارای دو دیپلم نظام جدید و قدیم

شرایط شرکت در کنکور سراسری برای دانش‌آموزان دارای دو دیپلم نظام جدید و قدیم

“شرایط شرکت در کنکور سراسری برای دانش‌آموزانی که دو دیپلم دریافت کرده‌اند، در نظام آموزشی جدید و قدیم ممکن است متفاوت باشد. برای دانش‌آموزانی که قصد دارند در سال 99 کنکور بدهند، باید اطلاع داشته باشند که دو شیوه سنجش برای نظام آموزشی جدید و قدیم وجود دارد.

با این حال، حتی دانش‌آموزانی که در نظام آموزشی قدیم درس خوانده باشند ( باید حتما ایجاد سوابق تحصیلی در دوازدهم داشته باشند)، می‌توانند پایه دوازدهم را در نظام جدید بگذرانند و در کنکور نظام جدید شرکت کنند. یعنی امکان انتخاب شیوه سنجش برای آن‌ها وجود دارد.

به طور خلاصه، دانش‌آموزانی که دو دیپلم دریافت کرده‌اند، در تصمیم‌گیری برای شرکت در کنکور سراسری باید به شیوه سنجش نظام جدید و قدیم توجه کنند و می‌توانند بر اساس نظامی که ترجیح می‌دهند و با توجه به شرایط خود، پایه دوازدهم را بگذرانده و در کنکور نظام موردنظر خود شرکت کنند.” ( طبق نظام جدید)

زمان ثبت نام برای اخذ دیپلم مجدد غیرمتناظر: بررسی زمانبندی و روند ثبت نام

زمان ثبت نام برای اخذ دیپلم مجدد در رشته های غیرمتناظر معمولاً از اوایل ماه مهر آغاز می‌شود. در این زمان، متقاضیان باید به ادارات مربوطه مراجعه کرده و مدارک موردنیاز را ارائه دهند. ثبت نام در این مرحله شامل تطبیق دروس است که به منظور بررسی معادل دروس عمومی، انتخابی، اختیاری، شایستگی پایه و کارورزی انجام می‌شود.

مهلت ثبت نام برای متقاضیان دریافت دیپلم مجدد در رشته های غیرمتناظر از ابتدای ماه مهر آغاز می‌شود و تا اواخر ماه آبان ادامه دارد. این مدت زمان به دانش آموزان فرصت می‌دهد تا مدارک لازم را تهیه و به ادارات مربوطه ارائه کنند.

بنابراین، داوطلبانی که قصد تحصیل در رشته های دانشگاهی غیرمرتبط با مدرک دیپلم خود را دارند، می توانند در زمان ثبت نام اخذ دیپلم مجدد غیرمتناظر، مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. این شامل تطبیق دروس و ارائه گواهینامه دروس مهارتی، گذراندن دروس شایستگی‌های غیرفنی رشته مورد نظر و دروس تعلیمات دینی می‌شود.

همچنین، افرادی که به دلایلی نمی توانند در آزمون سراسری شرکت کنند، می توانند بر اساس سوابق تحصیلی خود و با عدم نیاز به کنکور، در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهند.

ولی در صورتی که داوطلبان می‌خواهند شانس قبولی خود را در رشته‌های بدون کنکور افزایش دهند، می‌توانند به منظور اخذ دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر خود اقدام کنند. این اقدام شامل شرکت در آزمون‌های تعیین شده و تکمیل مراحل مربوطه برای دریافت دیپلم مجدد می‌شود.

اهمیت ثبت نام در زمان مناسب و تکمیل مدارک لازم برای اخذ دیپلم مجدد غیرمتناظر در زمان مقرر قابل تأکید است. از طریق این ثبت نام، داوطلبان می‌توانند فرصتی برای تحصیل در رشته‌های مرتبط با علاقه خود را فراهم کنند و با انجام مراحل و امتحانات مربوطه، به دیپلم مجدد خود دست یابند. این اقدام به آنها امکان می‌دهد تا به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی خود، در رشته‌های مورد علاقه‌شان تحصیل کنند.

بنابراین، زمان ثبت نام اخذ دیپلم مجدد غیرمتناظر برای دانش‌آموزان از اهمیت بالایی برخوردار است و آنها باید در زمان تعیین شده به ادارات مربوطه مراجعه کرده و مراحل موردنیاز را به‌طور دقیق و به‌موقع انجام دهند. این اقدامات، فرصتی را برای تحصیل در رشته‌های موردعلاقه و افزایش شانس قبولی در رشته‌های بدون کنکور به دانش‌آموزان می‌دهد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ دیپلم مجدد در رشته‌های غیرمتناظر:

برای اخذ دیپلم مجدد در رشته‌ای غیرمتناظر با رشته تحصیلی قبلی، شما باید به اداره مربوطه مراجعه کنید و مدارک تحصیلی خود را به همراه داشته باشید. مدارکی که برای دریافت دیپلم مجدد لازم است، عبارتند از:

کارنامه فارغ التحصیلی: باید آخرین وضعیت تحصیلی خود را در کارنامه قبلی خود نشان دهید.

اصل مدرک گواهی موقت دیپلم: باید اصل مدرک گواهی موقت دیپلم خود را به اداره آموزش و پرورش تحویل دهید.

پس از تحویل این مدارک، شما باید مراحل مختلفی را طی کنید، از جمله تطبیق دروس مشترک و شرکت در امتحانات دروس تخصصی رشته جدید خود. با قبولی در آزمون‌های مشخص شده، شما شرایط اخذ دیپلم مجدد خود را خواهید داشت.

به طور خلاصه، برای اخذ دیپلم مجدد در رشته غیرمتناظر، باید به ادارات ذیل مراجعه کنید و مدارک لازم را تحویل دهید. سپس با گذراندن مراحل مختلف و شرکت در امتحانات مربوطه، می‌توانید دیپلم مجدد خود را در رشته جدید دریافت کنید:

– اداره آموزش و پرورش
– امتحانات دروس تخصصی رشته جدید
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

“چگونه دیپلم مجدد بگیریم؟ راهنمای جامع برای بازگشت به تحصیلات علمی”

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 9 نظر:
 1. سلام.من امسال شهریور برای دیپلم مجددثبت ونام کردم.چهارتادرس راامتحان دادم.حالا مدرسه میگه باید بقیه درسارو خرداد بدی .نمی دونم قضیه چیه.

 2. سلام من دیپلم فنی حرفه ای دارم ولی الان ترم یک دانشگاه هستم و برای ثبت نام اصل دیپلم موقت دادم به دانشگاه الان می خوام دیپلم مجدد تجربی بگیرم باید چیکار کنم از دانشگاه سوال کردم گفت نهایت یک روز بهت میدیم و دوباره باید بیاری؟چیکار کنم.

  1. سلام جزایری هستم.از طریق اموزش و پرورش در ازمون دیپلم مجدد شرکت کنید و پس از قبولی مدارک جدید را تحویل دانشگاه بدهید.

 3. سلام
  کسی که کارت پایان خدمت داره ولی دانشجو هستش و اصل مدارک دست دانشگاس میتونه دیپلم مجدد بده؟

 4. سلام ببخشید برای گرفتن دیپلم تجربی فقط کتاب های اختصاصی رو امتحاس میدیم؟

  1. خیر دروس عمومی و تخصصی هردو برای معدل کتبی مهم میباشد

 5. سلام آیا دیپلم مجدد را هم درصورت پایین بدون نمرات اکتسابی میتوان ترمیم معدل کرد؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید