خلاصه نویسی چیست و اهمیت آن + اصول و روش خلاصه سازی برای کنکور

خلاصه نویسی چیست و اهمیت آن + اصول و روش خلاصه سازی برای کنکور

همه داوطلبان کنکور می دانند که ازدیاد منابع و دروس کنکور باعث سردرگمی، عدم تمرکز و در نهایت عدم موفقیت در چالش کنکور میشود و در صورت عدم مطالعه درست و اصولی این منابع، شانسی برای موفقیت در این کارزار مهم ندارد. اما راه حل چیست؟

خلاصه نویسی یا نت برداری یکی از اصلی ترین و ساده ترین راه ها برای مطالعه کنکور است. این روش به داوطلبان کمک میکند تا بعد از مطالعه در صورت مطالعه مجدد وقت کمتری را صرف کنند و اینبار مطالب مهم مورد مطالعه مجدد قرار گیرد.

خلاصه نویسی مطالعه دروس را آسان و سریع میکند. اما همانطور که میگویند هر گردی، گردو نیست؛ هر خلاصه نویسی هم درست نیست و شما را به نتیجه مطلوب نمیرساند.

خلاصه نویسی خود دارای شرایط و روش هایی است که اگر به درستی انجام نشود نه تنها باعث موفقیت نمیشود بلکه ما را از مسیر آن دور میکند. مشاوران با تجربه آویژه در این مقاله به بررسی خلاصه نویسی و روش درست آن پرداخته اند تا شما کنکوریان عزیز قدمی موثر در مسیر موفقیت آزمون سراسری بردارید.

اهمیت شگفت انگیز خلاصه نویسی برای موفقیت در کنکور

امکان دارد خلاصه نویسی برای بسیاری از دانش آموزان ناممکن، سخت، تا حدودی وقت‌ گیر و غیرمنطقی به نظر برسد؛ ولی بدانید اگر یکبار مطلبی را مطالعه و خلاصه نویسی کنید، بعدا لازم به مطالعه دوباره کل مطلب نمی باشد؛ بلکه قادرید کل آن مطلب را تنها با نگاه کردن به خلاصه و قسمت های مهم آن یادآوری کنید.

اهمیت شگفت انگیز خلاصه نویسی برای موفقیت در کنکور

نکات مهم در مورد خلاصه نویسی در کنکور

وقتی مطلبی را برای اولین بار مطالعه می کنید، زیر مطالب مهم حتما خط بکشید. این کار موجب می شود در ذهنتان مطالب بیشتری جای بگیرد، اگر نکته‌ای را در مرتبه‌ بعدی مطالعه از قلم انداخته‌ اید،‌ دوباره زیر آن را هم خط بکشید و توجه بیشتری به نکته ‌هایی که دفعه‌های پیش خط کشیده‌ اید، بکنید.

لزومی ندارد زیر تمام مطالب کتاب خط بکشید. هدف از این کار فقط کلمه‌های کلیدی و نکته‌های مهم مطالب هستند؛ کلمه‌ها و نکات مهمی که با مشاهده آن‌ها می‌توانید دیگر مطالب را هم یاد آوری کنید؛ پس لازم است برای این توانایی، دفعه‌ی اول خیلی عمیق مطالعه کنید.

توصیه می شود نکته‌ های مهم را علامت‌ گذاری نمایید. برای مثال نکاتی که خیلی مهم هستند را ستاره دار کنید و …

شروع به مطالعه خلاصه های برداشته شده از‌ مطالب کنید. خلاصه‌ ها به شما در یاد آوری، بهتر و سریع تر فهمیدن مطالب کمک می کند. همچنین این روش باعث می شود در حین مطالعه تمرکز بیشتری داشته باشید و مطالب را راحت‌ تر مرور کنید.

خواندن یک درس تنها نیمی از یادگیری می باشد و تکرار و تمرین نیم دیگر آن می باشد. از آن جایی که مطالب حجم زیادی دارند، این اجازه را به شما نمی‌دهد تا تمام آن‌ها را کاملا مطالعه کنید و که قطعا موجب کم آوردن زمان می شود.

زیاده‌ روی نکنید؛ خلاصه های شما نباید به قدری باشد که چندان تفاوتی با جزوه و یا کتاب نداشته باشد. باید خلاصه های مختصر و کوتاه باشد.

مطالبی را خلاصه نویسی کنید که مهم بوده و امکان فراموشی آن‌ ها بسیار است. همچنین آنچه را که از مطلب درک کرده اید را یادداشت کنید نه عین عبارت کتاب و یا جزوه را.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

چهار هدف اصلی برای انجام خلاصه نویسی

  1. عمیق کردن مطالعه
  2. کم کردن زمان مطالعه
  3. کارایی بهتر مطالعه
  4. جمع اوری تمامی منابع درسی مرتبط با یک موضوع خاص

نکات مهم در مورد خلاصه نویسی در کنکور

روش های مختلف خلاصه برداری برای کنکور

تنها ابزار مجزا برای خلاصه‌ نویسی دفترچه یادداشت می باشد. برای اینکه به نحو احسن خلاصه ‌نویسی کنید، لازم است شما همه خلاصه‌ های یک درس را در یک دفترچه یادداشت و از خلاصه نویسی در برگه‌ های بدون صحافی و پراکنده خودداری نمایید؛ چون که با گذشت زمان، مقدار یادداشت های برداشته شده، بیشتر می شود و ترتیب آنها از دستتان خارج می گردد.

یادداشت ‌برداری، حاشیه نویسی، خط کشی زیر جملات، دسته‌‌ بندی و علامت‌ گذاری فنون مختلف خلاصه ‌نویسی می باشد که بسته به نوع مطالعه و شرایط دانش آموز می‌ تواند متفاوت باشد و موارد متعددی برای یک درس شامل شود.

در زیر به انواع روش های خلاصه نویسی می پردازیم:

  1. علامت گذاری

سریع ترین روش برای مطالعه علامت‌ گذاری می باشد و که نکات مهم را نیز مشخص می نماید. با علامت گذاری اختصاری میتوانید، تعدادی علامت برای خودتان مشخص کنید.

  1. خط کشیدن زیر مطالب مهم

خط کشیدن زیر مطالب مهم یکی دیگر از شیوه های خلاصه نویسی می باشد. بیشتر دانش آموزان و داوطلبان معمولا از این روش در خلاصه نویسی استفاده می کنند؛ چون یادداشت برداری را آسان تر می کند و هم به دانش آموز این حس را می دهد که مطالب مهم را بدون کمترین تغییری خلاصه کرده است.

توصیه می شود برای خط کشیدن زیر مطالب مهم، از ماژیک‌ های رنگی، خودکار ها و یا مدادها استفاده نمایید؛ مثلا مطالب بسیار مهم را با ماژیک و مطالبی که اهمیت کمتری دارند را با خودکار بکشید. این کار موجب می شود تا تمامی مطالب، در ذهن شما بیشتر باقی بماند و زود خسته نشوید.

در خلاصه‌ نویسی به روش خط کشیدن زیر مطالب، زیر همه مطالب را خط نکشید؛ چون این کار باعث می شود صفحه‌ ای پر از خط در زیر جملات باشد و هیچ حاصلی در یادگیری نشود.

اگر شما در هر صفحه، زیر مطالب زیادی را خط بکشید، احتمال کاهش یادگیری وجود دارد و نشانه‌ این است که این وسیله را جانشین توجه واقعی به مطلب و برگرداندن مطلب به زبان خود کرده‌ اید.

چیزی که در این عمل باید مد نظر قرار دهید و زیر آن را خط بکشید اطلاعات مهم، مانند نتیجه‌ گیری‌ های کلی، تعریف‌ های کلیدی و جمله‌ های اصلی که وظیفه‌ آنها توضیح و تشریح نکات است، جملات کلیدی، نکات تستی و … است؛ بدون اینکه به اندیشه‌ اصلی مطلب خدشه‌ ای وارد آید.

روش های مختلف خلاصه برداری برای کنکور

  1. حاشیه نویسی

حاشیه نویسی یکی از کارهای مهمی که در خلاصه نویسی می‌ توانید انجام دهید می باشد. انتقال مجموعه‌ ای از مطالب مهم و خلاصه شده از متن مطالعه شده، هدف اصلی حاشیه نویسی می باشد.

در این روش شما توانایی این را دارید که در حاشیه کتاب یا جزوه، کلیدی‌ ترین جمله هر پاراگراف را استخراج کرده به زبان خودتان یادداشت نمایید. این فرآیند به تمرکز یادگیری، دقت، فکر و حفظ بهتر شما کمک می‌ کند.

  1. دسته بندی

دسته بندی، یکی دیگر از روش‌ های مهم خلاصه‌ نویسی می باشد. روش دسته بندی برای مطالبی از جمله ادبیات، تاریخ و یا احادیث درس دین ‌و زندگی که شامل طبقه‌ بندی و‌ دسته ‌های مختلف می باشند، مزایای بسیار دارد.

روش کار نیز به این صورت است که مطالب مختلفی را که بتوان در یک دسته قرار داد، یک جا نوشته و آنها را دسته‌‌بندی می‌ کنند؛ برای مثال شاعران را بر حسب احادیث یا قرن بر اساس اشخاص دسته‌ بندی کنید.

  1. یادداشت‌ برداری

اصلی‌‌ترین نوع خلاصه ‌نویسی، یادداشت ‌برداری است که می‌ تواند کمک بسیار مؤثری به یادگیری طولانی مدت شما و همین طور صرفه‌ جویی در وقت شما نماید. یادداشت برداری، عبارت است از برداشت کلیدی‌‌ترین مفاهیم هر مطلب و ثبت آن در دفترچه‌ ای جداگانه به شیوه‌ ای خاص که در مرور های آتی کارایی داشته باشد.

نتیجه گیری

خلاصه نویسی یکی از روش های آسان کردن مطالعه منابع درسی برای کنکور است. اما همانگونه که روشی برای آسان کردن مطالعه دروس می باشد سختی های خاص خود را دارد و اگر فرد به درستی از آن استفاده نکند نه تنها به موفقیت نزدیک نمیشود بلکه دورتر هم میشود.

مشاورین ما در این مقاله به بررسی کامل خلاصه نویسی و نحوه درست انجام آن پرداختند اما شما عزیزان میتوانید در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل با جمعی از مشاوران با سابقه و موفق در زمینه کنکور که در مرکز مشاوره آویژه گرد هم آمده اند در ارتباط باشید تا نتیجه مطلوب کنکور را کسب کنید.

سوالات متداول

هدف از خلاصه نویسی چیست؟

عمیق کردن مطالعه، کم کردن زمان مطالعه، کارایی بهتر مطالعه و جمع آوری تمامی منابع درسی مرتبط با یک موضوع خاص می باشد.

روش های خلاصه نویسی چیست؟

یادداشت ‌برداری، حاشیه نویسی، خط کشی زیر جملات، دسته‌‌بندی و علامت‌گذاری فنون روش های خلاصه نویسی می باشد.

روش دسته بندی در خلاصه نویسی، مناسب کدام دروس است؟

روش دسته بندی برای مطالبی از جمله ادبیات، تاریخ و یا احادیث درس دین ‌و زندگی مناسب می باشد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

خلاصه نویسی چیست و اهمیت آن + اصول و روش خلاصه سازی برای کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/9/17

شنبه

1402/9/18

یکشنبه

1402/9/19

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید