رشته های نیمه متمرکز چیست؟ + لیست رشته های نیمه متمرکز 1402

رشته های نیمه متمرکز چیست؟ + لیست رشته های نیمه متمرکز 1402

یکی از مهم ترین مراحل زندگی بسیاری از افراد داوطلب کنکوری، انتخاب رشته حساب می شود. در خیلی از موارد شاهد هستیم که گزینش رشته به گونه ای راه اصلی زندگی اشخاص را تعیین می کند. به گونه ساده تر شخص با انتخاب رشته تصمیم می گیرد که در ادامه مسیر تحصیلی و شغلی خود کدام مسیر را انتخاب کند.

در کنکور سراسری به دلیل سنگین شدن رقابت، این روزها این آزمون به ماراتنی نفسگیر تبدیل شده و یکی از مراحل اصلی و حساس آن، انتخاب رشته بشمار می رود. شرایط قبولی همه دانشگاه های سراسر و رشته های کشور به یک شیوه نمی باشد.

به عنوان مجری برگزار کننده کنکور سراسری، به همین دلیل سازمان سنجش رشته های ارائه شده در این مقطع تحصیلی را بر اساس مراحل و نوع پذیرششان به 3 گروه متمرکز، متمرکز با شرایط خاص و نیمه متمرکز دسته بندی کرده است. در ادامه این مقاله از آویژه به چیستی رشته های رشته های نیمه متمرکز و لیست رشته ها اشاره می کنیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

از طریق سازمان سنجش، ورود به رشته های دانشگاه های سراسری صورت می گیرد. به عبارتی همه دانشگاه های سراسری در دوره های مختلف از جمله روزانه، پردیس خودگردان، نوبت دوم (شبانه)، غیر انتفاعی و پیام نور به سازمان سنجش ظرفیت های خالی خود را اعلام می کنند و از طریق کنکور یا با توجه به سوابق تحصیلی این سازمان بسته به نظر دانشگاه، اقدام به پذیرش دانشجو می کند.

پذیرش در بعضی از دانشگاه ها و رشته ها با توجه به شرایط خاصی صورت می گیرد. به عنوان مثال جهت ورود به رشته تربیت بدنی شخص نیازمند سلامت و فیزیک جسمانی مناسب می باشد که از طریق آزمون عملی، این سلامت سنجیده می شود. علاوه بر شرکت در کنکور سراسری رشته هایی که مراحل گزینش دیگری نیز دارند را رشته های نیمه متمرکز گویند.

به صورت کلی می توان گفت رشته های نیمه متمرکز شرایط خاصی را دارا هستند. این شرایط ویژه که با توجه به نیاز نهاد خاصی از کشور طراحی شده، موجب می شود تا دست اندرکاران پذیرش دانشجو دست به انتخاب هایی از جمله آزمون عملی، مصاحبه علمی و معاینات پزشکی از میان افراد داوطلب واجد شرایط (رتبه کنکور) بزنند.

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

همه رشته های دانشگاهی در 3 دسته متمرکز، نیمه متمرکز و متمرکز با شرایط خاص دسته بندی می گردند. از آن جایی که رشته های دارای شرایط خاص با رشته های نیمه متمرکز به گونه ای هم تراز بوده و برای پذیرش دانشجو نحوه ای موازی با یکدیگر داشتند، چندین سالی می باشد که وزارت علوم این 2 دسته را با هم ترکیب نموده و حال به رشته های متمرکز با شرایط خاص تبدیل شده اند.

در خصوص رشته های نیمه متمرکز نکته مهم دیگری که لازم است در نظر داشته باشید این است که رشته های نیمه متمرکز ضرورتا دارای تعهد شغلی نمی باشند. کلا هر رشته محلی که دارای شرایط خاص باشد نیازمند به دارا بودن یک مرحله انتخاب بیشتر نسبت به کنکور می باشد. امکان دارد این شرایط خاص داشتن یک قدرت علمی خاص به حساب بیاید که در کنکور مورد سنجش قرار نمی گیرد.

خلاصه در نظر داشته باشید که رشته محل های نیمه متمرکز به منظور رشته محل های تعهد دار نمی باشد. در ادامه لیست بعضی از رشته ها نیمه متمرکز می پردازیم.

رشته های نیمه متمرکز 1402

نام دانشگاهنام رشته
دانشگاه اطلاعات و امنیت ملیامنیت اطلاعات
امنیت اقتصادی
امنیت بین الملل
امنیت نرم
پژوهشگری امنیت
حفاظت اطلاعات
ضد تروریسم
علوم فنی امنیت
فناوری اطلاعات و ارتباطات
مرکز آموزش عالی تربیت مربی عقیدتی سیاسی سپاه – قمتربیت مروج سیاسی
مربیگری عقیدتی
دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایرانپزشکی
دندانپزشکی
اتاق عمل
پرستاری
تکنولوژی پرتوشناسی
علوم آزمایشگاهی
فناوری اطلاعات سلامت
هوشبری
دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان (مخصوص داوطلبان آزاد)علوم ورزشی
آموزش تربیت بدنی

رشته های نیمه متمرکز 1402

نحوه انتخاب رشته های نیمه متمرکز

همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری، گزینش رشته های نیمه متمرکز نیز انجام می گیرد. پس داوطلبان علاقمند به رشته های نیمه متمرکز کنکور سراسری دقت کنند که برای انتخاب این رشته ها جز سایت سنجش، احتیاجی به مراجعه به سایت دیگری نمی باشد.

این گروه از اشخاص لازم است در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری وارد سایت سنجش شده و به کامل کردن فرم انتخاب رشته کنکور با توجه به اولویت های خود اقدام کنند.

در مورد رشته های نیمه متمرکز مهم ترین نکته این است که لازم است به طور کامل شرایط رشته مورد نظر خود را از طریق دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مورد بررسی قرار داده و مطالعه کرده. چون شرایط هر کد رشته محل نیمه متمرکز نسبت دیگری متفاوت است.

به طور معمول در انتهای دفترچه این شرایط به طور جداگانه برای هر رشته محل آورده شده است.توصیه می کنیم اگر تصمیم انتخاب این رشته محل ها را دارید بهتر است که در ردیف های ابتدایی آن ها را بنویسید.

در مورد انتخاب رشته نیمه متمرکز نکته مهم دیگر که لازم است بدانید این است که شرایط تحصیل و احتمالا شرایط شغلی آن را به کاملا مطالعه کنید. گزینش این رشته محل ها و شرکت در مرحله دوم پذیرش آن به معنای پذیرش همه شرایط می باشد.

این شرایط توانایی این را دارد که هر چیزی باشد. پس علاوه بر استعداد، علاقه، شرایط شغلی و… به طور کامل در این کد رشته ها محدودیت های اعمال شده را نیز در نظر بگیرید، تا دچار مشکل نشوید.

نحوه انتخاب رشته های نیمه متمرکز

نتیجه گیری

کارشناسان و مشاوران سامانه مشاوره تحصیلی تلفنی آویژه هر لحظه آماده اند تا اطلاعاتی را که افراد متقاضی برای مشاهده انتخاب رشته و کارنامه کنکور سراسری نیاز دارند بوسیله سیستم مشاوره تحصیلی تلفنی آویژه در اختیارشان قرار دهند.

در این مقاله سعی کردیم تمامی اطلاعات درباره رشته های نیمه متمرکز را در اختیار شما قرار دهیم. اگر پس از مطالعه این مقاله سوالی در این پیرامون در ذهنتان ایجاد شد که پاسخی برای آن دریافت نکردید، با شماره گیری 09099071985 پاسخ آن را از مرکز مشاوره آویژه دریافت کنید.

سوالات متداول

علامت سوالهمه رشته های دانشگاهی در چند دسته تقسیم می شوند؟

همه رشته های دانشگاهی در 3 دسته متمرکز، نیمه متمرکز و متمرکز با شرایط خاص دسته بندی می گردند.

علامت سوالمنظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

علاوه بر شرکت در کنکور سراسری رشته هایی که مراحل گزینش دیگری نیز دارند را رشته های نیمه متمرکز گویند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته های نیمه متمرکز چیست؟ + لیست رشته های نیمه متمرکز 1402

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید