رشته علوم زمین چیست؟

رشته علوم زمین چیست؟

در این مقاله از آویژه می خواهیم رشته علوم زمین یا همان زمین شناسی را مورد بررسی قرار می‌ دهیم. به این منظور، روحیات مناسب برای فعالیت در این رشته، بازار کار، گرایش‌ ها، مهارت‌ های مورد نیاز برای موفقیت و بسیاری از سایر نکات را معرفی می ‌کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تا پایان این مقاله از آویژه همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه رشته علوم زمین چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رشته زمین شناسی مناسب چه کسانی است؟

کسانی که به سیاره زندگی خود یعنی زمین علاقه دارند و از بررسی و مطالعه آن لذت می‌ برند، توانایی این را دارند که رشته علوم زمین یا همان زمین‌ شناسی را برگزینند.

در زمین شناسی مهم ترین جنبه‌ های مورد مطالعه عبارت اند از: بررسی شیمیایی و فیزیکی زمین و مواد سازنده آن، بررسی ابعاد و شکل زمین و عوامل کنترل ‌کننده ریخت و شکل زمین. این رشته با علوم شیمی، جغرافیا، زیستی، آب و خاک و هواشناسی همخوانی و ارتباط نزدیکی دارد.

افراد زمین ‌شناسان می توانند روش ‌های مختلفی از جمله تصاویر هوایی و ماهواره ‌ای، حفاری، نقشه ‌برداری، فسیل‌ های میکروسکوپی و بزرگ، اندازه ‌گیری و لرزه ‌نگاری ‌های الکترومغناطیسی را به کار گیرند. پس رشته زمین ‌شناسی مناسب کسانی می باشد که در شغل خود به چنین روش‌ های مطالعه ‌ای علاقه دارند.

علوم زمین  یا همان زمین ‌شناسی در کشف منابع زیر زمینی (حامل‌ های آب، انرژی، مواد معدنی از جمله مس، طلا و نقره، آهن، سنگ‌ های ساختمانی و…) و استفاده استراتژیک از آن ها ‌انسان را یاری می ‌دهند. و هم مدیریت منابع زمین مانند آب از اهداف افراد زمین ‌شناس می باشد و از این طرف اشخاصی که تمایل به مسائل سد سازی دارند، توانایی این را دارند که در این رشته تحصیل کنند.

رشته زمین شناسی مناسب چه کسانی است؟

در رشته زمین شناسی کدام دروس دوره دبیرستان بیشتر کاربرد دارند؟

زمین ‌شناسی یا همان علوم زمین، علم مطالعه مواد معدنی، ساختار ها و منابع انرژی داخل یا روی سطح زمین می باشد. کلیات این مباحث در دوره دبیرستان، در قالب دروس زمین ‌شناسی و جغرافیا مورد بررسی قرار می‌ گیرند. البته تا حدودی مفاهیم پایه ریاضی، شیمی و فیزیک دبیرستان نیز در فعالیت ‌های مرتبط با این رشته کاربرد دارند.

پونزدروس مربوط با یاد گیری منابع رشته زمین ‌شناسی در دوره دبیرستان:

 • زمین شناسی پایه یازدهم
 • شیمی
 • ریاضی
 • فیزیک

بیشتر بخوانید: بهترین منابع زمین شناسی کنکور ۱۴۰۲


برای ادامه تحصیل گرایش‌ های رشته زمین شناسی چه هستند؟

در سطح کارشناسی ارشد و دکترا رشته زمین شناسی گرایش‌ های بسیاری دارد که ادامه تحصیل در ایران گرایش‌ هایی که در ادامه اشاره شده است امکان ‌پذیر می باشد.

پونزگرایش های زمین شناسی به شرح زیر می باشد:

 1. گرایش زمین شناسی آب یا هیدروژئولوژی
 2. گرایش زمین شناسی مهندسی
 3. رسوب شناسی
 4. زمین شناسی اقتصادی
 5. تکتونیک
 6. زمین شناسی نفت
 7. زمین شناسی زیست محیطی
 8. چینه و فسیل شناسی
 9. چینه و فسیل شناسی
 10. سنگ شناسی یا پترولوژی
 11. سنجش از دور و GIS زمین شناختی

برای ادامه تحصیل گرایش‌ های رشته زمین شناسی چه هستند؟

فارغ التحصیل رشته زمین شناسی می‌ تواند در چه کارها و صنایعی شاغل شود؟

در حال حاضر زمین شناسی جایگاه خاصی را در بین رشته ‌های تحصیلی پیدا نموده است. ایران ذخایر با ارزشی از مواد معدنی و و هم گاز و نفت دارد و بر پایه این منابع اقتصاد بنیان ‌گذاری شده است. دانش  علوم زمین یا زمین‌ شناسی در رابطه با استحصال و کشف این مواد خیلی حیاتی و چاره ‌ساز می باشد.

افراد فارغ التحصیل زمین شناسی توانایی این را دارند که در وزارتخانه‌ های آموزش و پرورش صنعت معدن و تجارت، نیرو، راه‌، نفت‌، جهاد کشاورزی‌، مسکن، علوم تحقیقات و فناوری و شهرسازی و هم موسسه ها و شرکت‌ هایی از جمله سازمان‌ اکتشافات معدنی و زمین‌ شناسی کشور‌، ذوب‌ آهن، موسسه ژئوفیزیک، شرکت ‌های‌ مربوط با فعالیت ‌های‌ سدسازی‌، حفر تونل‌، راه سازی‌، آب‌ یابی‌، اکتشافات‌ نفت‌ و آب‌ و معادن‌، قسمت های‌ مربوط با تهیه‌ نقشه‌ های‌ معدنی و ‌زمین‌ شناسی‌، آزمایشگاه ‌های‌ زمین‌ شناسی‌ و سنگ‌ شناسی‌ استخدام گردد.

در صورت دارا بودن علاقه و توان مورد نیاز، زمین ‌شناس توانایی این را دارد که کار آفرینی نموده و در این حوزه شرکتی شخصی راه ‌اندازی نماید. برای مثال به عنوان کارشناس سنگ‌ های قیمتی امکان کار برای افراد فارغ التحصیل این رشته امکان‌ پذیر می باشد.

بازار کار رشته زمین شناسی به چه صورت می باشد؟

رشته علوم زمین یا همان زمین شناسی از رشته‌ های تحصیلی حساب می شود که بازار کار گسترده‌ و متنوعی دارد و به موارد جزئی ‌‌تر و مرتبط آن در این راستا در جواب سوال پیش اشاره شد.

همچنین در هر شرایطی به تعداد قابل قبولی، بازار کار زمین شناس احتیاج دارد چون در هر پروژه عمرانی احتیاج به مطالعات زمین شناسی می باشد و اقتصاد کشور ما مبتنی بر گاز و نفت و معادنی بنا نهاده گشته که در زمین قرار دارند و لازم است اول به روش‌ های زمین شناختی آن‌ ها را کشف نموده و بعد استخراج کرد.

به علاوه مطالعات منابع آب که در خشکسالی ‌های اخیر جزئی از مهم ‌ترین منابع حیاتی به حساب می‌ آیند، از طرف متخصصان هیدروژئولوژی صورت می ‌گیرد.

بعضی از فعالیت ‌های  رشته علوم زمین  یا همان زمین ‌شناسی احتیاج به اقامت در کمپ‌ های صحرایی و عملیات صحرایی چند روزه دارند و از طرفی استخدام بانوان در مشاغلی که با این فعالیت ‌هایی سر و کار دارند کمی با دشواری صورت می ‌گیرد. دستمزد و حقوق زمین شناسان بر اساس نوع کاری که انجام می ‌‌دهند متغیر می باشد و در ماه از حقوق پایه اداره کار تا چند برابر این پایه متفاوت می باشد.

بازار کار رشته زمین شناسی به چه صورت می باشد؟

نتیجه گیری

در این مقاله از آویژه سعی کردیم علوم زمین یا همان رشته زمین شناسی را برای کسانی که به مطالعه  و بررسی زمین علاقه دارند، به طور کامل اطلاعاتی در اختیارشان قرار دهیم.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. اگر شما بعد از مطالعه این مقاله به مشاوره نیاز دارید، با شماره گیری ۰۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ با مشاوران و متخصصان با تجربه مرکز مشاوره آویژه در ارتباط باشید تا پاسخگوی تمام سوالات شما باشند.

سوالات متداول

سوال علامترشته علوم زمین برای چه کسانی مناسب می باشد؟

کسانی که به سیاره زمین علاقه دارند و از بررسی و مطالعه آن لذت می‌ برند، می توانند رشته علوم زمین یا همان زمین‌ شناسی را برگزینند.

سوال علامتدروس مربوط با یاد گیری منابع رشته زمین ‌شناسی در دوره دبیرستان کدام اند؟

آن دروس شامل زمین شناسی پایه یازدهم، شیمی، فیزیک و ریاضی می باشد.

رشته علوم زمین چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه رشته علوم زمین چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1402/1/11

شنبه

1402/1/12

یکشنبه

1402/1/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید