آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد ؟!

آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر است؟

تحصیل همزمان با خدمت سربازی را می توان یکی از مهمترین موضوعات برای گروه بزرگی از مشمولان خدمت وظیفه دانست.

همانطور که میدانید، قسمت اعظم مشمولان خدمت سربازی افرادی هستند که در سنین ورود به دانشگاه قرار دارند و یا فارغ التحصیلان مقاطع مختلف دانشگاهی هستند، که بین دوراهی ادامه تحصیل و یا رفتن به خدمت سربازی قرار گرفته اند؛ همین امر باعث شده که این سوال در ذهن بسیاری از مشمولان نقش بندد که آیا می توان همزمان با خدمت سربازی ادامه تحصیل نیز داد؟

متاسفانه یا خوشبختانه پاسخ به این سوال منفی است و باید گفت سازمان وظیفه عمومی کشور چنین اجازه ای را به سربازان نمی دهد و افرادی که در زمان انجام دوره سربازی و از طریق کنکور در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم پذیرفته شوند، از خدمت ترخیص می شوند و بعد از اتمام دوره تحصیل، دوباره به خدمت سربازی اعزام می شوند تا دوره دو ساله سربازی خود را تکمیل کنند.

علت این امر را می توان در سختی ها و وظایف دوره سربازی دانست که برعهده فرد قرار دارد و زمان و انرژی زیادی را می طلبد و درواقع سربازان باید تمام وقت خود را در خدمت سازمان وظیفه باشند.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی باعث می شود که سربازان تمرکز لازم و کافی را برای انجام وظایف محوله نداشته باشند؛ علاوه بر این موارد، اغلب محل خدمت سربازان در مناطق دور افتاده و مرزی است که دسترسی به مراکز آموزشی وجود ندارد؛ همین امر نیز می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که مانع ادامه معافیت تحصیلی افراد در دوره سربازی می شود.

البته در سالهای اخیر سازمان نظام وظیفه تحت شرایط خاصی امکان تحصیل برای سربازان را فراهم آورده است، که در ادامه متن مورد بررسی قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفا در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی، دری را به روی سربازان علاقه مند به ادامه تحصیل گشوده است.

در واقع این دانشگاه با همکاری سازمان نظام وظیفه و ستاد کل نیروهای مسلح، شرایطی را فراهم آورده که سربازان بتوانند در دوران خدمت خود در برخی رشته های کاربردی که مهارت های شغلی افراد را ارتقا می بخشد، ادامه تحصیل دهند.

در همین راستا دانشگاه علمی کاربردی، دوره هایی را تحت عنوان دوره های تک پودمان برای سربازان معرفی کرده است که مدت زمان این دوره ها بین ۱۶۰ تا ۴۸۰ ساعت می باشد.

سربازان در پایان دوره، مهارت های کاربردی را فرا می گیرند که می تواند به آنها در یافتن شغل مناسب و کارآفرینی کمک کند؛ همچنین بعد از گذراندن این دوره مدرک کاردانی، از سوی دانشگاه علمی کاربردی به دانش آموختگان اهدا می شود.

یکی دیگر از تسهیلاتی که برای ادامه تحصیل سربازان در این دانشگاه در نظر گرفته شده است، میزان شهریه می باشد که سربازان به نسبت دیگر افراد، شهریه کمتری را پرداخت می کنند.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

پونزبرخی از رشته هایی که در این دوره ها برای سربازان ارائه می شود، شامل:

تعمیر کاری موتور

طراحی مبلمان مرکب

مکالمه زبان انگلیسی

ساخت گلخانه خاکی

تولید و نگهداری طیور گوشتی

امور بازاریابی

توجه داشته باشید که تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی، شرایط خاصی دارد که از آن جمله می توان به داشتن حداقل مدرک تحصیلی دیپلم اشاره کرد.

همچنین لازم به ذکر است که تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و… امکان پذیر نیست و سربازان می توانند تنها در همین دوره های تک پودمان و برای دریافت مدرک کاردانی در رشته های موجود در لیست رشته های ویژه سربازان وظیفه، تحصیل کنند.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

داوطلبانی که قصد شرکت در دوره های تک پودمان را دارند، باید در حال گذراندن دوره خدمت سربازی باشند؛ به علاوه حداقل مدارک تحصیلی آن ها برای پذیرش در هر دوره نیز اهمیت دارد.

پونزحداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز بر اساس جدول زیر است:

شرایط پذیرش دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی ۱۴۰۲
عنوان دوره تک پودمان حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز عنوان دوره تک پودمان حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز
آماده سازی و مونتاژ در جوشکاری دیپلم تولید و نگهداری طیور گوشتی دیپلم
نقشه کشی در ماشین کاری دیپلم ساخت گلخانه خاکی و هیدروپونیک دیپلم
تعمیرکار تخصصی موتور دیپلم فروش انواع تور دیپلم
عملیات پایه برق و الکترونیک دیپلم مکالمه زبان انگلیسی (سطح پایه) دیپلم
سیم کشی، کابل کشی و اندازه گیری الکتریکی دیپلم امور بازاریابی دیپلم

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد نیز برخلاف تصور بسیاری از افراد امکان پذیر نیست.

همانطور که می دانید یکی از شرایط لازم برای ثبت نام در دانشگاه آزاد و ادامه تحصیل مشمولان وظیفه عمومی در این دانشگاه، ارائه یکی از مدارک پایان خدمت سربازی، کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت موقت تحصیلی می باشد؛ از آنجایی که سازمان وظیفه هیچ یک از این مدارک را به سربازان در حین خدمت اعطا نمی کند، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد برایشان وجود نخواهد داشت.

البته باید شرایطی را عنوان کنیم که طی آن افرادی که در حال انجام خدمت سربازی هستند و قبل از سربازی برای پذیرش در دانشگاه آزاد اقدام کرده اند؛ چنانچه این افراد در دانشگاه آزاد پذیرفته شوند، خدمتشان متوقف می شود تا در مقطع مربوطه ادامه تحصیل دهند و بعد از اتمام دوره تحصیل دوباره به خدمت اعزام می شوند.

لازم به ذکر است این مورد نیز تنها برای سربازانی که غیبت نداشته باشند، امکان پذیر است.

در حال حاضر اطلاعیه ای مطابق با امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی برای سال ۱۴۰۲ منتشر نشده است، در صورتی که این امکان بوجود آید، این مقاله به‌روزرسانی خواهد شد.

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

در ادامه مقاله به بررسی و ارائه لیستی از خدماتی که توسط مرکز مشاوره آویژه به شما همراهان عزیز ارائه می شود، اشاره کرده ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد ؟! با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 مشاوره کسری خدمت

در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید از کسری خدمت استفاده نمایید.

پونزانواع کسری خدمت سربازی عبارتند از:

مشمولان خدمت سربازی می توانند با داشتن شرایط از انواع کسری خدمت استفاده کنند.

مشاوره معافیت سربازی

پونزانواع معافیت های نظام وظیفه عبارتند از:

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

درس خواندن در خدمت

نحوه دریافت امریه

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافت امریه خدمت سربازی اقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند.

برای دریافت امریه سربازی، باید رشته تحصیلی شما با سازمانی که می خواهید از آن امریه بگیرید، متناسب باشد؛ مقطع تحصیلی فرد بسته به سازمان مورد نظر، از دیپلم تا دکتری را شامل می شود.

از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت سربازی می باشد.

اعزام به خدمت

هر فرد ذکور ایرانی، وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمول قانون خدمت وظیفه قرار می گیرد.

فرد مشمول در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود، این فرد باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید؛ همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد.

بعضی از مشمولین نیز به جای اعزام به خدمت، از انواع معافیت ها و کسری های خدمت سربازی استفاده می نمایند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

طبق قانون، سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است؛ ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد.

مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی، ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است.

از آنجا که قوانین وظیفه عمومی دائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند، تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی

خروج از کشور

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند، برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است، حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید.

دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند، در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیر زیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و…، باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

مشمولین خدمت

افراد مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر نا آگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد.

با وجود اینکه برخی از مواقع فرد مشمول وارد دوره غیبت می شود، اما می تواند با استفاده از شرایطی، از گزینه غیبت موجه استفاده نماید.

توجیه غیبت

در شرایطی مثل داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد و…، اینگونه موارد می تواند موجب توجیه غیبت مشمول خدمت شود.

برخی مشمولین هم درخواست تمدید و یا تعجیل خدمت را دارند، که بر اساس ارائه مدارک، این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد، فرار از خدمت محسوب می شود.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی

سخن آخر

تحصیل همزمان با خدمت سربازی، موضوعی است که همواره مشمولان زیادی از شنیدن اخبار آن استقبال می کنند.

طبق آخرین اخبار، در حال حاضر قانون مبنی بر اجازه ادامه تحصیل مشمولان حین خدمت وجود ندارد و صرفا داوطلبان دانشگاه علمی کاربردی در برخی رشته های خاص این اجازه را دارند که در این مقاله به آنها اشاره شد.

لذا سربازان باید توجه داشته باشند که امکان تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی در اکثر مراکز آموزشی وجود نداشته و برای این گونه از دانشجویان معمولا معافیت تحصیلی نیز صادر نمی گردد.

در این مقاله تلاش که به سوال اکثر مشمولان در خصوص امکان تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی پاسخ داده باشیم؛ چنانچه سوالی در این زمینه دارید یا به مشاوره دقیق احتیاج دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید تا در کمترین و سریعترین زمان ممکن شما را راهنمایی نمایند. از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتنحوه ثبت نام در دانشگاه حین خدمت سربازی برای مشمولان به چه شکل است؟

در حال حاضر این شرایط صرفا برای داوطلبان دانشگاه علمی کاربردی، در برخی رشته های خاص فراهم شده و امکان تحصیل همزمان با انجام خدمت سربازی در باقی مراکز آموزشی کشور وجود ندارد.

سوال علامتآیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه آزاد برای سربازان وجود دارد؟

خیر، چنین موضوعی صحت ندارد.

آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد ؟!

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه آیا امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود دارد ؟!

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید