تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ | نحوه برگزاری کنکور

تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور

با اعلام رسمی سازمان سنجش مبنی بر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی از کنکور ۱۴۰۲، یکی از سوالاتی که برای داوطلبان به وجود آمده، نحوه ثبت نام دارندگان دیپلم نظام قدیم است.

همانطور که می‌دانید، تفاوت نظام جدید و نظام قدیم آموزشی، در طول زمان تحصیل است؛ به این معنی که دانش آموزان در نظام قدیم پس از ۱۱ سال تحصیل، دیپلم می‌گرفتند؛ در حالیکه در نظام جدید آموزشی، دانش آموزان پس از ۱۲ سال تحصیل، دیپلم می‌گیرند.

در نظام جدید آموزشی نیز دانش‌ آموزان در پایه سوم متوسطه، «دیپلم» می گیرند؛ اما می توانند با این دیپلم در دانشگاه شرکت کنند و دیگر دوره پیش‌ دانشگاهی وجود ندارد.

در این مقاله از شما دعوت میکنیم با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا به بررسی تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ بپردازیم.

تفاوت دارندگان دیپلم نظام قدیم و جدید

 • دوره سالی – واحدی یا پیش دانشگاهی

این دوره که سال ۱۳۹۰ در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت، داوطلبان را ملزم به شرکت در دوره پیش دانشگاهی و آزمون کنکور (بدون تاثیر معدل) برای پذیرش دانشگاه می کرد.

 • دوره اول و دوم متوسطه (نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳)

دوره دیپلم نظام جدید هم که از مهر سال ۱۳۹۲ شروع شد، این دوره با پذیرش دانش آموزان ششم ابتدایی شروع شده و داوطلبان پس از قبولی وارد دوره دهم ،یازدهم و دوازدهم می شوند.

تفاوت دارندگان دیپلم نظام قدیم و جدید

نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ برای نظام قدیم

با تغییرات ایجاد شده در سیستم آموزشی مدارس و حذف دوره پیش دانشگاهی، در نحوه برگزاری کنکور نیز تغییراتی اعمال شد که این موارد به شرح زیر می باشد:

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ | نحوه برگزاری کنکور با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

۱- تاثیر معدل کتبی در کنکور ۱۴۰۲ برای نظام قدیم

یکی از مهمترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ نسبت به سال های گذشته، تاثیر مثبت معدل امتحانات نهایی دانش آموزان به میزان ۳۰ درصد بوده است که برای کنکور ۱۴۰۲ تصمیم گرفته شده است.

البته طبق آخرین اخبار میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور به ۶۰ درصد افزایش یابد و سهم آزمون در شانس قبولی داوطلب ۴۰ درصد باشد. برای داوطلبانی هم که به دلایل مختلف موفق به کسب معدل بالا نشده اند، شرکت در طرح ترمیم معدل راهی است که برای جبران سوابق تحصیلی آنها میتوان پیشنهاد کرد.

۲- حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ برای نظام قدیم

در کنکور ۱۴۰۲ دروس عمومی یعنی دروس زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی (دینی)، زبان انگلیسی و زبان عربی حذف خواهند شد و از این منابع سوالی در کنکور طرح نخواهد شد.

در واقع تاثیر دروس عمومی تنها به معدل داوطلبان برمیگردد. به این صورت نمرات دانش آموزان در امتحانات نهایی دروس عمومی به طور مستقیم بر روی کارنامه آنها تاثیر خواهد گذاشت.

۳- برگزاری آزمون سراسری دوبار در سال

یکی دیگر از مهمترین تغییرات کنکور ۱۴۰۲ نظام قدیم و نظام جدید، برگزاری آزمون دوبار در سال است که هر دو این آزمون ها فقط برای دروس اختصاصی برگزار می شوند.

این مصوبه برای اضافه کردن یک شانس اضافه به داوطلبان کنکور طرح شده تا افرادی که بار اول از شرایط لازم برای پذیرش دانشگاه خود برخوردار نبودند، در همان سال فرصت دیگری برای تحصیل پیدا کنند.

نحوه برگزاری کنکور 1402 برای نظام قدیم

حذف زیرگروه ها در کنکور سراسری ۱۴۰۲

هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور سراسری، لینک مربوط به دانلود دفترچه راهنمای کنکور هم در سایت سنجش قرار می گیرد. امسال هم مانند سال های قبل در زمان شروع به ثبت نام کنکور، لینک دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ در سایت این سازمان قرار خواهد گرفت.

در نتیجه، داوطلبان شرکت در کنکور گروه های آزمایش مختلف می توانند نسبت به دانلود و مطالعه دفترچه ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۲ از این طریق اقدام نمایند.

همانطور که احتمالا می دانید در طی سال های برگزاری کنکور سراسری تا کنون، هر گروه آزمایشی دارای چند زیرگروه بوده است. هر درس متناسب با زیرگروهی که در آن قرار می گرفت، دارای ضریب مخصوصی بوده و داوطلب به ازای هر زیرگروه نمره ای بدست می آورد.

اما در کنکور سال ۱۴۰۲ چنین نبوده و داوطلبان بر مبنای یک نمره، تعیین رشته خواهند کرد.

حذف زیرگروه ها در کنکور سراسری 1402

تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲

اما موضوع نحوه شرکت دارندگان دیپلم نظام قدیم و تاثیر این موضوع در کنکور سراسری، مطلبی است که هنوز اطلاعات زیادی در رابطه با آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نشده است.

طبق آخرین اخبار سازمان سنجش، قرار است تا در اطلاعیه‌هایی نحوه اعمال سوابق تحصیلی این افراد را اعلام نماید. در ادامه با فرض اجرایی شدن مصوبه کنکور ۱۴۰۲ و انتشار بخشنامه، محتمل ترین فرضیه ها برای دارندگان دیپلم نظام قدیم را بررسی می کنیم.

دسته اول

دانش آموزانی که هیچ سوابق تحصیلی ندارند، چون امتحانات نهایی نداشته اند، پس برای این افراد دو حالت وجود دارد: یا تاثیر معدل برای آن ها در نظر گرفته نمی شود و ملاک پذیرش همانند سال های گذشته کارنامه نهایی کنکور می باشد.

یا اینکه آن ها نیز باید در امتحانات نهایی دوازدهم رشته مورد نظری که می خواهند کنکور دهند، شرکت کنند و در این صورت نمرات کسب شده، به عنوان سوابق تحصیلی در نظر گرفته می شود.

دسته دوم

داوطلبان نظام قدیم که امتحانات سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی آن ها نهایی بوده است. این افراد می توانند برای جبران نمرات قبلی خود در ترمیم معدل شرکت کنند و نمرات خود را بهبود ببخشند.

تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور 1402

سخن آخر

کنکور سراسری ۱۴۰۲، بعد از هفته های گمانه زنی در نهایت با تغییراتی جدیدی پیگیری می شود که این موارد عبارتند از دو مرحله ای شدن کنکور، حذف دروس عمومی و تاثیر مثبت معدل داوطلبان در پذیرش دانشگاه. البته این قانون با انتقادهایی نیز همراه بود که یکی از آنها مربوط به بلاتکلیفی دارندگان دیپلم نظام قدیم مربوط می شود.

طبق آخرین اخبار در حال حاضر شرایط شرکت دارندگان دیپلم نظام قدیم مشخص نشده و قرار است در این زمینه اطلاعیه های جداگانه ای صادر شود.

در این مقاله بر آن بودیم که شما را از تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ آگاه سازیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید، یا به دریافت مشاوره تخصصی تحصیلی احتیاج دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی نمایند.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتتفاوت برگزاری کنکور ۱۴۰۲ نسب به سال های گذشته چگونه خواهد بود؟

دو مرحله ای شدن کنکور، حذف دروس عمومی و تاثیر مثبت معدل داوطلبان در پذیرش دانشگاه.

سوال علامتتاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

در حال حاضر خبر قطعی مبنی بر نحوه تاثیر سوابق تحصیلی دارندگان دیپلم نظام قدیم منتشر نشده و به محض انتشار خبر، این موارد اطلاع رسانی خواهد شد.

تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ | نحوه برگزاری کنکور

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه تاثیر سوابق تحصیلی برای دارندگان دیپلم نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۲ | نحوه برگزاری کنکور

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 12 نظر:
 1. سلام خدمت شما
  مطالب این پُست و خیلی از نظرهای زیر پُست رو خوندم، ولی به جواب سؤالم نرسیدم. باز اگر سؤالم تکراری بود، معذرت می خوام:
  من دیپلمۀ نظام قدیم هستم و برای شرکت در امتحانات نهایی نظام جدید اقدام کردم. موقع ثبت نام برای کنکور دی یا تیرماه ۱۴۰۲ چه معدلی رو باید در تقاضانامۀ ثبت نام وارد کنم؟ اگر می فرمایید «معدل کتبی قبلی»، پس معدل ترمیم شده را کِی می توانم اعلام کنم تا در فرایند سنجش و پذیرش، مورد ارزیابی و لحاظ قرار بگیرد؟
  از اینکه طولانی شد، عذرخواهی می کنم.
  سپاسگزارم.

 2. برای نظام قدیم که قبلا ترمیم معدل داشته ولی چون تاثیر مثبت داشت اون زمان و شاید بازم خوب نداده امتحان ترمیم رو چرا دوباره برای نظام جدید نمیتونه ترمیم کنه؟ خب هم کتابها تغییر داشته و هم الان تاثیر قطعیه…من نظام قدیم یبار ثبتنام ترمیم داشتم ولی اونموقع تاثیر قطعی نداشت حالا چیکارکنم من

 3. سلام ببخشید می خواستم بپرسم این که نظام قدیم ها برای ترمیم در کنکور ۱۴۰۲ فقط کتاب های درسی دوازدهم نظام جدید رو باید بخوانند یا دهم و یازدهم نظام جدید رو باید بخوانند این که نظام قدیمی ها که سال ۹۶ فارق التحصیل شدن می توانند برای کنکور ۱۴۰۲ ترمیم بکنند یا نه و این که نظام قدیمی ها برای ترمیم در کنکور ۱۴۰۲ کتاب های درسی دوازدهم رو فقط بخوانند یا سوم و پیش نظام قدیم رو و این که حذف زیر گروه ها در کنکور ۱۴۰۲ یعنی چی و ضریب زمین برای تجربی های نظام قدیمی در کنکور ۱۴۰۲ همانند کنکور ۱۴۰۱ یک می باشد یا بیش تر شده اگه در این مورد که نوشتم اطلاعاتی دارید ممنون میشم اگه جواب بدید

 4. سلام ببخشید می خواستم بپرسم این که در کنکور ۱۴۰۲ نظام قدیمی ها ی که سال ۹۶ فارق التحصیل شدن نمی توانند ترمیم بکنند و این که نظام قدیمی ها برای ترمیم در کنکور ۱۴۰۲ فقط کتاب های درسی دوازدهم نظام جدید رو ترمیم باید بکنند یا دهم ویازدهم رو هم باید ترمیم بکنند واین نظام قدیمی ها برای ترمیم در کنکور ۱۴۰۲ باید کتاب های درسی سوم و پیش رو باید ترمیم بکنند یا نه و این ضریب برای نظام قدیمی ها تجربی زمین شناسی در کنکور ۱۴۰۲ همانند کنکور ۱۴۰۱ می باشد یعنی ضریب زمین شناسی یک هست یا بیش تر کردن اگه در این مواردی که نوشتم اطلاعاتی دارید ممنون میشم اگه جواب بدید

 5. سلام.
  دیپلم های۱۳۸۰وقبل آن که در سیستم آموزش و پرورش هیچ سابقه قبلی ندارد.حالا چیکار کند

 6. سلام
  ما قبل از ۸۴دیپلم گرفتیم .هیچ چیزی در ان زمان در سیستم امزش وپرورش نبود
  حالا بدون معدل چه می شود.مثلا دیپلم من در سال ۱۳۸۰ است
  تکلیف ما چه می شود

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید