آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ امکان پذیر است؟

آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال 1400 امکان پذیر است؟

همان طور که می دانید، همه مردان بالای ۱۸ سال، تنها یک سال فرصت دارند تا برای خدمت نظام وظیفه خود تصمیم بگیرند. بعد از این یک سال فرد باید خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند؛ بنابراین مشمولان سعی می کنند در این یک سال وارد دانشگاه شوند تا خدمت سربازی خود را بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه سپری نمایند.

در این میان ممکن است که فردی در این یکسال موفق به ورود به دانشگاه نشود؛ بنابراین مجبور می شود که به خدمت اعزام شود. در تمام سال های گذشته، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود نداشت؛ اما در سال ۱۴۰۲ وضع کمی فرق می کند.

حال اگر شما نیز مشمول خدمت نظام وظیفه هستید و دغدغه این را دارید که آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی  در سال ۱۴۰۲ وجود دارد یا نه؛ بهتر است که این مقاله را حتما بخوانید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ امکان پذیر است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ وجود دارد!

در سال های گذشته امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود نداشت و سربازان یا باید از ایست سربازی بهره ببرند و یا اینکه قید تحصیل را بزنند تا زمانی که سربازی خود را به پایان برسانند و دوباره به سراغ تحصیل بروند.

در سال ۱۴۰۲ دانشگاه علمی کاربردی در نظر دارد تا شرایطی را فراهم کند که داوطلبان بتوانند در مدتی که در حال خدمت نظام وظیفه هستند، تحصیل خود را ادامه دهند. شرایط این دانشگاه به این صورت است که در برخی از واحد های آموزشی این دانشگاه برخی از دوره های تک پودمانی ارائه می شود.

مشمولان بعد از انتشار فراخوان این دانشگاه می توانند به مراکز مجری تابعه موسسه آموزش عالی علمی کاربردی ناجا در استان محل سکونت مراجعه کرده و ثبت نام خود را تکمیل کنند.

امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال 1400 وجود دارد!

منظور از دوره های تک پودمانی دانشگاه علمی کاربردی چیست؟

دوره تک پودمانی یک مجموعه آموزشی است که مهارت های داوطلب و توانمندی های شغلی او را تقویت می کند. حداقل زمان آموزش این دوره ۱۶۰ ساعت و حداکثر زمان این دوره ۴۸۰ ساعت است.

شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه علمی کاربردی به چه صورت می باشد؟

مشمولینی که قصد دارند در دوره های تک پودمان دانشگاه جامع علمی کاربردی شرکت کنند، باید مدرک دیپلم را برای هر کدام از عناوین زیر داشته باشند:

 • آماده سازی و مونتاژ در جوشکاری
 • نقشه کشی در ماشین کاری
 • تعمیرکار تخصصی موتور
 • عملیات پایه برق و الکترونیک
 • سیم کشی، کابل کشی و اندازه گیری الکتریکی
 • طراحی مبلمان مرکب
 • تولید و نگهداری طیور گوشتی
 • ساخت گلخانه خاکی و هیدروپونیک
 • فروش انواع تور
 • مکالمه زبان انگلیسی (سطح پایه)
 • امور بازاریابی

داوطلب باید مدرک دیپلم مرتبط با عنوان انتخابی را داشته باشد. در صورتی که نوع مدرک مشمول با عنوان انتخابی مرتبط نباشد، فرد باید دروسی را به عنوان پیش نیاز بگذراند.

همچنین یکی از نکاتی که در خدمت سربازی بسیار اهمیت دارد، عدم غیبت مشمول است. در صورتی که مشمول غیبت از سربازی داشته باشد، نمی تواند از هیچ کدام از تسهیلات خدمت نظام وظیفه استفاده کند.

آیا امکان تحصیل همزمان با امریه وجود دارد؟

آیا امکان تحصیل همزمان با امریه وجود دارد؟

امریه یک روش آسان تر برای گذراندن دوره سربازی است. بسیاری از سربازان که دارای مدرک تحصیلی هستند، به جای گذراندن خدمت سربازی در پادگان های نظامی، در نهادهای دولتی و اداری به عنوان نیروی متخصص در رشته موردنظر، خدمت می کنند.

امریه از نظر شرایط تحصیلی فرق چندانی با سربازی ندارد و افرادی که در امریه خدمت می کنند، نمی توانند به صورت همزمان ادامه تحصیل دهند.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه هایی به غیر از علمی کاربردی به چه صورت است؟

مشمولانی که بخواهند در هر کدام از دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور و… (به جز دوره تک پودمان علمی کاربری) ادامه تحصیل دهند، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند.

این داوطلبان باید از معافیت تحصیلی استفاده کنند تا بتوانند با خیال راحت به سر کلاس درس بروند و بعد از پایان تحصیل دوباره خدمت سربازی خود را ادامه دهند.

ورود با کنکور یا بدون کنکور به دانشگاه ها چه تاثیری در صدور معافیت تحصیلی سربازی خواهد داشت؟

چنان چه مشمولی در حین خدمت سربازی در کنکور دانشگاه پذیرفته شود و یا بخواهد بدون کنکور وارد دانشگاه شود، می تواند از ایست سربازی یا معافیت تحصیلی استفاده کند. در واقع قبولی در کنکور در تصمیم سازمان نطام وظیفه برای صدور ایست سربازی تاثیری ندارد.

تنها چیزی که مهم است، این است که داوطلب باید شرایط استفاده از ایست سربازی را داشته باشد و در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری مشغول به تحصیل شود. بنابراین سازمان نظام وظیفه نیز با توجه به شرایط فرد برای او ایست خدمت را صادر خواهد کرد.

تحصیل همزمان با خدمت سربازی در دانشگاه هایی به غیر از علمی کاربردی به چه صورت است؟

سخن آخر

خدمت سربازی یک دوره اجباری است و همه واجدین شرایط باید این دوره را بگذرانند. در سال های قبل امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود نداشت و مشمولین یا باید درس می خواندند و یا خدمت می کردند.

در واقع در صورتی که سرباز در حین خدمت از دانشگاهی پذیرفته می شد، با توجه به شرایط از معافیت تحصیلی استفاده می کرد که یک مرخصی موقت از سربازی بود.

امروزه دانشگاه علمی کاربردی برای بالا بردن مهارت و توانایی های جوانان، دوره های تک پودمان را برگزار می کند. سربازان می توانند بدون دریافت معافیت تحصیلی به صورت همزمان با خدمت در یکی از این دوره ها ثبت نام کنند. بدین ترتیب داوطلب می تواند همزمان با دوره سربازی، تحصیلات خود را نیز پیش ببرد.

البته هنوز اطلاعیه دقیقی در این مورد منتشر نشده است و اگر بخواهید از جزئیات بیشتر این قانون، اطلاعاتی کسب کنید، می توانید با کارشناسان ما در آویژه در ارتباط باشید.

سوالات متداول

حداقل مدرک مورد پذیرش برای شرکت در دوره های تک پودمان چیست؟

حداقل مدرک مورد پذیرش برای دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی، مدرک دیپلم است. این مدرک می تواند با عنوان دوره تک پودمان مرتبط باشد یا نباشد. در صورتی که مرتبط نباشد، دروسی به عنوان پیش نیاز به داوطلب داده خواهد شد.

آیا افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند، می توانند برای دریافت یک مدرک کارشناسی دیگر از ایست سربازی استفاده کنند؟

خیر، برای تحصیل مجدد در یک مقطع تحصیلی، ایست سربازی صادر نمی شود. داوطلب برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، می تواند از معافیت سربازی استفاده کند؛ اما برای مدرک کارشناسی مجدد، نمی تواند از معافیت تحصیلی بهره ببرد.

آیا تحصیل همزمان با تحصیل (شرکت در دوره های تک پودمان) در تمامی کشور از این قانون بهره می برند؟

هنوز دانشگاه علمی کاربردی اطلاعیه ای در این زمینه منتشر نکرده است. قرار بود که این طرح ابتدا در استان های تهران، فارس، خوزستان، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان و گیلان شروع شود و بعد در سراسر کشور اجرایی گردد. در حال حاضر مشمولین باید منتظر اطلاعیه های این دانشگاه باشند.

سربازان امریه می توانند از دوره تک پودمان دانشگاه جامع علمی کاربردی بهره ببرند؟

سربازان امریه نیز مانند تمامی سربازان دیگر امکان تحصیل همزمان با خدمت را ندارند. این سربازان نیز شرایط یکسانی با سربازان دیگر دارند. بنابراین در صورتی که بخواهند می توانند وارد دوره تک پودمان دانشگاه جامع علمی کاربردی شوند.

این در صورتی است که معمولا این سربازان دارای مدارک تحصیلی هستند و معمولا به مدارک بالاتر از مدرک خود فکر می کنند. بنابراین شاید نیازی برای تحصیل در دوره تک پودمان در خود احساس نکنند.

آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ امکان پذیر است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه آیا تحصیل همزمان با خدمت سربازی در سال ۱۴۰۲ امکان پذیر است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

چهارشنبه

1402/3/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید