شرایط و نحوه خرید سربازی در سال ۱۴۰۰

صفر تا صد خرید سربازی در سال 99-1400

طبق قانون سازمان وظیفه عمومی در ایران، تمام مردان ایرانی بعد از ۱۸ سال تمام، یعنی شروع ۱۹ سالگی، باید به خدمت سربازی اعزام شوند. این قانون برای تمام مردان اجباری بوده و راه گریزی برای آن وجود ندارد.

تقریبا تمام افرادی که به سن مشمولیت سربازی می رسند، اولین دغدغه شان معافیت و پیدا کردن راهی است که به سربازی نروند.

مهاجرت تحصیلی این طرز فکر دلایل زیادی دارد که برخی از آنها به شرح زیر است:

 • خدمت سربازی ۲ سال است و این زمان بسیار طولانی است. افراد در این ۲ سال می توانند قدم های بزرگی برای پیشرفت در زندگی شان بردارند.
 • برخی از افراد دارای کسب و کار هستند و در صورت اعزام به خدمت ممکن است شغلشان به خطر بی افتد.
 • با وجود آن که سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان متاهل تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است اما باز هم مشمولان از اعزام به خدمت سربازی خودداری می کنند؛ زیرا نگران هستند در بازه سربازی از پس هزینه های زندگی زناشویی خود بر نیایند.

ما فقط به برخی از دلایل اشاره کرده ایم زیر بررسی این موارد وظیفه ما نیست و بر عهده جامعه شناسان است.

با وجود تمام این موارد، راه های زیادی وجود دارد تا بتوانید از خدمت سربازی معاف شوید یا حداقل مدت زمان آن را کمتر کنید. یکی از محبوب ترین این راه ها، خرید خدمت سربازی است. در این مقاله تصمیم گرفتیم تا صفر تا صد خرید خدمت سربازی را به شما توضیح دهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شرایط خرید سربازی ۹۹ – ۱۴۰۰

شرایط خرید سربازیدر سال ۹۴، دولت قانونی را تحت عنوان «جریمه غیبت خدمت سربازی» وضع کرد.

طبق این قانون مشمولانی که ۸ سال و بیشتر از آن از سربازی غیبت کرده بودند، می توانستند با پرداخت جریمه نقدی کارت پایان خدمت خود را دریافت کرده و از خدمت سربازی معاف شوند.

این قانون ریزه کاری های زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • اولین شرطی که برای استفاده از طرح جریمه غیبت خدمت سربازی لازم است، داشتن حداقل ۸ سال غیبت از سربازی است. طبق قانون افرادی که تا تاریخ ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ به ۸سال غیبت برسند؛ می توانند با پرداخت جریمه، کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند. بسیاری از افراد بودند که به دلیل حتی ۱ روز اختلاف واجد شرایط این طرح نشدند. بنابراین باید در محاسبه غیبت خود دقت زیادی کنید.
 • معیار محاسبه غیبت از ۱۸ سال تمام، یعنی شروع ۱۹ سالگی است. برخی از افراد فکر می کنند افراد از ۱۸ سالگی مشمول خدمت سربازی می شوند که این تفکر غلطی است. مردان ایران از ابتدای ۱۹ سالگی یا همان ۱۸سال تمام مشمول خدمت سربازی می شوند و غیبت سربازی نیز از آن زمان شروع و محاسبه می شود.
 • دقت داشته باشید اگر شما در ۱۹ سالگی وارد دانشگاه شده یا به هر نحوی معافیت تحصیلی گرفته باشید، دیگر وارد بازه غیبت نمی شوید. برای این دسته از افراد شروع غیبت یک سال بعد از انصراف، اخراج یا فراغت از تحصیل محاسبه می شود. یعنی اگر یک سال بعد از اتمام یا ترک تحصیل به هر دلیلی، وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکنید وارد بازه غیبت می شوید.
 • این قانون برای سربازان در حال خدمت نیز برقرار است. اگر در حین خدمت سربازی هستید و قبل از اعزام، مدت زمان غیبت­تان ۸سال یا بیشتر بود می توانید برای خرید خدمت اقدام کرده و بعد از طی کردن مراحل اداری آن از خدمت مرخص شوید.
 • اگر سرباز فراری هستید هم نگران نباشید. این قانون شما را نیز شامل می شود. اگر مدت زمان غیبت تان به حد نصاب می رسد، می توانید بدون نگرانی از معرفی شدن به مقامات قضایی، جریمه را پرداخت کرده و کارت پایان خدمت خود را دریافت کنید.
 • در صورت هرسال غیبت مازاد، ۱۰ درصد به مبلغ جریمه افزوده می شود. یعنی اگر به جای ۸ سال،۹ سال غیبت داشته باشید، ۱۰درصد به مبلغ جریمه شما افزوده می شود. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که ۶ ماه، یک سال محاسبه می شود. یعی اگر شما ۸ سال و ۷ماه غیبت داشته باشید، برایتان ۹سال غیبت محسوب می شود.
 • مشمولانی غیر ایرانی که تابعیت ایرانی کسب کرده باشند، نیز معیار غیبت برای آنها از ۱۸ سال تمام محاسبه شود و واجد شرایط این قانون هستند.

 

شرایط خرید سربازی 99 – 1400

خرید سربازی برای دانشجویان ۹۹ – ۱۴۰۰

خرید سربازی برای دانشجویانیکی از پرمخاطب ترین اقشار برای این طرح دانشجویان هستند. به عبارتی دیگر، بیشتر افراد غایب قشر تحصیل کرده ای هستند که بعد از اتمام یا ترک تحصیل، خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی نکرده و وارد بازه غیبت خدمت سربازی شدند.

سازمان وظیفه عمومی، اساس قیمت گذاری برای این طرح را مدرک تحصیلی افراد قرار داده است. پس دانشجو بودن و مدرک تحصیلی هیچ خللی به این طرح وارد نمی کند. در ادامه به شرایطی که دانشجویان برای استفاده از این طرح لازم است داشته باشند می پردازیم.

 • محاسبه معیار غیبت دانشجویان از زمان فارغ التحصیلی، اخراج یا انصراف از تحصیل است.
 • سازمان وظیفه عمومی تسهیلات دیگری نیز برای دانشجویان قرار داده است. طبق این تبصره اگر دانشجویان تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ فارغ التحصیل، اخراج یا از انصراف دهند؛ معیار محاسبه غیبت آنها از تاریخ فارغ التحصیلی مقطع قبلی شان است.
 • دانشجویانی که در خارج از کشور درس می خوانند نیز شرایطشان با دانشجویان داخل ایران یکسان بوده و تفاوتی ندارد (به شرط داشتن معافیت تحصیلی).
 • اگر مشمولی بدون دریافت معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل کرده است، مدت زمان غیبت آن از ۱۸سال تمام محاسبه می شود اما هزینه ای که پرداخت می کند مطابق با آخرین مدرک تحصیلی اش است.

 

خرید سربازی برای دانشجویان

 

قیمت خرید سربازی ۹۹ – ۱۴۰۰

یکی از جنجال برانگیز ترین بخش های این قانون، میزان هزینه ای بود که سازمان وظیفه عمومی بر اساس آن قیمت گذاری را انجام داد. در ابتدا افراد فکر می کردند که مانند قانون پیشین، قیمت خرید سربازی برای تمامی افراد یکسان است اما پس از اعلام قیمت توسط سازمان وظیفه عمومی، آن روی سکه خودش را نشان داد.

در ادامه به هزینه و قیمتی که فرد مشمول باید برای خرید خدمت سربازی پرداخت کند، می پردازیم.

مدرک تحصیلی میزان جریمه
زیر دیپلم ۱۰ میلیون تومان
دیپلم ۱۵ میلیون تومان
فوق دیپلم ۲۰ میلیون تومان
کارشناسی ۲۵ میلیون تومان
کارشناسی ارشد ۳۰ میلیون تومان
دکتری غیرپزشکی ۴۰ میلیون تومان
دکتری پزشکی ۳۵ میلیون تومان
پزشکان متخصص ۵۰ میلیون تومان

 

نکته بسیار مهم: همانطور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، به ازای هرسال غیبت بیشتر از ۸ سال، ۱۰ درصد به جریمه های جدول بالا افزوده می شود.

بر خلاف اعلام رسانه ها، علی رغم قیمت گذاری سازمان وظیفه عمومی در سال ۹۷، قیمت ها تا کنون تغییری نکرده و همچنان مطابق جدول بالا هستند.

مهاجرت تحصیلی همچنین سازمان وظیفه عمومی برای افزایش عدالت اجتماعی در طرح مذکور، تخفیفات ویژه ای را در نظر گرفته است که در ادامه به آن ها می پردازیم:

 • مشمولان ایثارگری که شامل ماده ۴۵ قانون وظیفه عمومی می شوند، در صورت عدم غیبت و انجام خدمت سربازی توسط پدر، شامل این قانون شده و ۵۰% تخفیف نیز دریافت می کنند.
 • مشمولانی که تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی هستند، شامل ۵۰% تخفیف در پرداخت جریمه می شوند.
 • مشمولان به ازای همسر، ۵ درصد و به ازای هر فرزند، ۵ درصد تخفیف دریافت می کنند.

 

قیمت خرید سربازی

اقساط خرید سربازی ۹۹ – ۱۴۰۰

بعد از آن که بسیاری از مشمولان واجد شرایط این طرح شدند، با مشکل جدی و اساسی دیگر رو به رو شدند که می توانست به قیمت از دست دادن این فرصت طلایی برایشان باشد. آنها توانایی پرداخت این هزینه را نداشتند و این موضوع در ابعاد اجتماعی ممکن بود اثرات و تبعات جبران ناپذیری برای جامعه داشته باشد.

همانطور که می دانید در طرح قبلی خرید خدمت سربازی که در دوران ریاست جمهوری دکتر محمد خاتمی انجام شد؛ بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی مالی نتوانستند از طرح خرید خدمت سربازی استفاده کنند و این موضوع باعث اثرات روحی و روانی جبران ناپذیری برای جامعه شده بود.


بیشتر بخوانید: مدارک مورد نیاز خرید سربازی


سازمان وظیفه عمومی برای پیشگیری از تکرار تجربیات تلخ پیشین، طرح تقسیط پرداخت جریمه را تصویب کرد. با این طرح افراد می توانند به سادگی و به صورت اقساطی میزان جریمه خود را پرداخت کنند. بر اساس این قانون، یک سوم جریمه به صورت نقدی در ابتدا دریافت و باقی جریمه در اقساط ۳۶ ماهه با کارمزد ۴ درصد پرداخت می شود.

مشمولان برای استفاده از طرح اقساطی پرداخت جریمه و خرید خدمت سربازی، حتما باید به صورت حضوری به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

پس از طی کردن مراحل اداری و پرداخت یک سوم جریمه به صورت نقدی، سازمان وظیفه عمومی نامه ای از بانک دریافت می کند و پس از تایید آن، کارت معافیت موقت برای مشمول صادر می کند. در صورت پرداخت منظم اقساط ۳۶ماهه، کارت معافیت دائم برای فرد صادر می شود. در صورتی که فرد از پرداخت اقساط خودداری کند، کارت معافیت موقت او باطل می شود و فرد باید به خدمت سربازی اعزام شود.

اقساط خرید سربازی

سایت خرید سربازی ۹۹ – ۱۴۰۰

خرید خدمت سربازی از طریق سایت نظام وظیفه امکان پذیر نیست و تمام افراد برای انجام مراحل اداری باید به شعبات پلیس +۱۰ در سراسر کشور مراجعه کنند. در ادامه به توضیح این مراحل می پردازیم:

 1. در ابتدا باید به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و مدارک لازم را تحویل دهید.
 2. در مرحله دوم، مدارک شما توسط پلیس +۱۰ به سازمان وظیفه عمومی استان و شهرستان ارسال و مرحله اهراز هویت و تطبیق مدارک شروع می شود.
 3. در صورت عدم وجود مشکل و ایراد در مدارک، پیامکی مبنی بر پرداخت جریمه از سوی سازمان وظیفه عمومی برای فرد مشمول فرستاده می شود.
 4. در این مرحله اگر پیامک واریز را دریافت کرده اید، ۵روز فرصت دارید تا به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و مشخصات بانکی که مبلغ در آنجا واریز می شود را دریافت کنید.
 5. در این مرحله به مدت ۱۰ روز فرصت دارید تا فیش واریزی و تعهدنامه محضری را به پلیس +۱۰ بدهید.
 6. در این مرحله، آخرین بررسی ها بر روی مدارک انجام شده و پس از تایید آن توسط سازمان وظیفه عمومی، کارت پایان خدمت هوشمند به آدرس فرد مشمول ارسال می شود.

سایت خرید سربازی

نکته بسیار مهم: قانون خرید خدمت سربازی تحت عنوان جریمه سربازان غایب، تا پایان سال ۹۷ معتبر بوده و در سال ۹۸ اجرای آن متوقف شد. در حال حاضر برای سال ۹۹ خرید خدمت سربازی امکان پذیر نبوده و در صورت شروع دوباره این طرح یا اجرای طرح جدید، در همین صفحه توسط تیم مشاوران آویژه به اطلاع شما عزیزان می رسد.

خرید سربازی بدون غیبت ۹۹ – ۱۴۰۰

در طرح خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب، سوالی که پیش آمد این بود که آیا برای مشمولان دیگری که غیبت ندارند یا مدت زمان غیبت شان کمتر از ۸ سال است راهی برای خرید و معافیت از سربازی وجود دارد؟

تنها در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، امکان خرید خدمت سربازی بدون توجه به غیبت مهیا شد و در آن سال ها هم انتقادات زیادی به این طرح شد. بعد از آن طرح دیگر امکان خرید سربازی برای مشمولان بدون غیبت امکان پذیر نیست.

حال شاید نگران باشید که به هیچ شکلی نمی توانید از سربازی معاف شوید و تنها راه پیش رویتان اعزام به خدمت است. شاید این فکر درست باشد اما بازهم راه هایی وجود دارد که می توانید از سربازی معاف شده یا حداقل از مدت زمان کم کنید. در ادامه به صورت مختصر به این روش ها می پردازیم.

معافیت پزشکی

معافیت پزشکییکی از رایج ترین راه های دریافت معافیت، معافیت پزشکی است. شاید فکر کنید که شما واجد شرایط این نوع معافیت نیستید؛ اما باید بدانید که معافیت پزشکی از چیزی که شما فکر می کنید بسیار گسترده تر بوده و امکان دریافت معافیت توسط آن برای هرکسی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر حتما با مشاوران ما تماس بگیرید.

معافیت کفالت

معافیت کفالت، بیشترین سهم را در بین سایر معافیت ها دارد. زمانی که صحبت از معافیت کفالت می شود افراد به یاد معافیت کفالت مادر مطلقه یا سن پدر می افتند. لازم است بدانید که معافیت کفالت تنوع بسیار زیادی دارد که شما از آن بی خبر هستید. به عنوان مثال معافیت کفالت مادر بزرگ، معافیت کفالت خواهر صغیر و … از این دسته هستند.

حتما برای اطمینان از این نوع معافیت با مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و شرایط خود را اعلام کنید. ممکن است شما واجد شرایط این نوع معافیت شوید و خودتان از آن بی خبر باشید.

کسری خدمت سربازی

شامل هیچ کدام از معافیت ها نمی شوید؟ باز هم تمام راه ها به سوی شما بسته نشده است. سازمان وظیفه عمومی تبصره هایی را تحت عنوان کسری خدمت سربازی برای افراد تصویب کرده است که مشمولان توسط آن می توانند مدت زمان خدمت سربازی خود را کاهش دهند.

مهاجرت تحصیلی قطعا کمتر خدمت کردن بهتر از ۲ سال خدمت کامل است. در ادامه به برخی از این کسری ها می پردازیم:

کسری خدمت بسیج

کسری خدمت سربازیاگر بسیجی فعال دارید؛ نسبت به تعداد سال هایی که کارت بسیجی فعال برایتان صادر شده است، می توانید حداکثر تا ۶ماه کسری خدمت بگیرید. همچنین اگر کارت سبز بسیج را نیز داشته باشید، از گذراندن دوره آموزشی خدمت سربازی معاف می شوید.

پروژه های کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان

بعد از اعلام رهبری مبنی بر آن که باید از ظرفیت های علمی سربازان استفاده شود، سازمان وظیفه عمومی قانونی را مبنی بر استفاده علمی از سربازان تصویب کرد. بر طبق این قانون با انجام پروژه علمی می توانید از ۳ ماه تا ۱۹ ماه کسری خدمت سربازی دریافت کنید.

توجه کنید که برای دریافت پروژه باید مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد تا دکتری داشته باشید. خبر خوب دیگر نیز این است که دریافت پروژه های کسری خدمت بنیاد ملی نخبگان در زمان دانشجویی نیز امکان پذیر بوده و می توانید در هنگام تحصیل پروژه ها را انجام دهید و پس از اعزام به خدمت از کسری استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر حتما با مشاوران ما تماس بگیرید.

امریه سربازی

یکی دیگر از مواردی که سربازی را برای شما بسیار آسان می کند، استفاده از امریه سربازی است. امریه سربازی یعنی شما دوران خدمت خود را به جای گذراندن در پادگان های نظامی، می توانید در سازمان ها و ارگان های دولتی بگذرانید. در این حالت مانند دیگر کارمندان با شما رفتار می شود و خبر از قوانین نظامی نیست. همچنین به جای لباس نظامی، همانند دیگر کارمندان لباس می پوشید و ساعت کاریتان هم مطابق قوانین سازمان است.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه شرایط و نحوه خرید سربازی در سال ۱۴۰۰ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سوالات متداول

آیا امکان خرید سربازی در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ وجود دارد؟

تمامی نکاتی که درباره خرید سربازی و امکان خرید آن در سال های ۹۹ و ۱۴۰۰ باید بدانید در این نوشته از سایت «مرکز مشاوره آویژه» درج شده است.

قیمت خرید سربازی برای همه مشمولان یکسان است؟

خیر. بر اساس مدرک تحصیلی، جریمه پرداختی هر مشمول نسبت به مشمول دیگر متفاوت است.

به ازای هرسال مازاد بر ۸ سال غیبت، چه میزان جریمه افزوده می شود؟

به ازای هرسال مازاد بر ۸سال غیبت، ۱۰درصد به مبلغ جریمه افزوده می شود.

شرایط و نحوه خرید سربازی در سال ۱۴۰۰

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط و نحوه خرید سربازی در سال ۱۴۰۰

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
نظرات
- 20 نظر:
  1. سلام دوست عزیز
   طرح جدید شامل شرایط بخصوصی است و هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است

 1. سلام ببخشید من از سال ۹۷ ثبت نام کردم وهربار که مبلغ رو واریز کردم به حسابم عودت داده شده که آخرین بار برج ۱۱سال ۹۸ بودواردیبهشت پیامک زدن که درخواستم باطل شده تو بحبوحه کرونا که هیچ جا باز نبود مشکلمو بگم بالاخره نظام وظیفه گفتن خطای سیستم نظام وظیفه بوده که مبلغ عودت شده ولی دیگه نمیتونی کاری بکنی الان بعد سه سال من باید برم سربازی؟

  1. سلام دوست عزیز
   از نظام وظیفه استان برای فرایند خرید خود اقدام کنید امسال اخرین مهلت پرداخت مبلغ میباشد

   1. واقعا که،مثلا یعنی شما ادمین هستین؟کی گفته طرح مالیات برامنیت برای مشمولان ۲۸سال به بالا وجودداره؟؟فعلا هنوز یه طرحه که نماینده مجلس ارائه داده وستادکل هم مخالفت کرده،پس یعنی امکان خریدوجود نداره،باتشکر

   2. کی گفته هست؟؟هنوز تصویب نشده طرح مالیات برامنیت برای مشمولان بالای ۲۸سال،ستادکل مخالفت کرد وتمام،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1399/10/28

دوشنبه

1399/10/29

سه شنبه

1399/10/30

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید