با خصوصیات دانش آموزان تیزهوش آشنا شوید

تیزهوشان
به اشتراک بگذارید

دانش آموزان تیزهوشی که در مدارس تیزهوشان پذیرفته می شود٬ چه ویژگی ها و خصوصیاتی دارند؟ چگونه یاد میگیرند و چه علایقی دارند؟ آیا فرزند شما می تواند یک تیزهوش باشد ؟ در ادامه همراه باشید .

  • چه دانش آموزانی باید وارد مدارس تیزهوشان شوند ؟

بسیاری از حقایق پژوهش های موجود درباره کودکان تیزهوش نتیجه خدمات قابل ملاحظه لوی ترمن و همکاران او است که یک تحقیق دراز مدت بر روی ۱۵۸۲ کودک را بنیانگذاری کرد .

خلاصه ای از یافته های او درباره ویژگی های تیزهوشان :

  1. عضو متوسط گروه ، از نظر جسمی از یک کودک متوسط وضع بهتری دارد.
  2. در زمینه مربوط به موضوع های درسی آزمون، برتری تیزهوشان نسبت به کودکان غیر منتخب در خواندن، کاربرد زبان ، استدلال حسابی ، علوم ، ادبیات و هنر بود .
  3. علایق کودکان تیزهوش ، چند جانبه و خود انگیخته است
  4. آنان کمتر تمایل به مبالغه یا گزافه گویی در باره دانش خود دارند . .
  5. انحراف افراد تیزهوش مورد آزمایش از اکثریت مردم ، تقریبا“ در مورد تمامی صفات در جهت بهتر بودن و پیشرفت است.

برخی تصور می کنند که فرزند تیزهوش دارای جثه ای نحیف و لاغر،   احتمالا“ عینکی ، کم غذا ، بدخط و… است با وجود مشاهده انفرادی بعضی ازویژگی های فوق ، وجود آنها را مورد تایید قرار نداده است . به عنوان مثال ممکن است کودک تیزهوش دارای دستخط خوبی نباشد که می تواند به دلیل سرعت تفکر و سبقت آن بر حوصله و توانایی نوشتاری دانش آموز باشد . میتوان گفت که تقریبا آنان دراکثر زمینه های شناختی، هوشی، شخصیتی و حتی فیزیکی به میانگین فرزاندان عادی برتری دارند . البته بچه های فوق العاده تیزهوش که دارای هوش ۱۸۰ به بالا هستند دارای مشکلات خاصی هستند .

  • ویژگی های تحصیلی تیزهوشان

آنان معمولا خواندن را پیش از مدرسه رفتن یاد می گیرند ، بیشتر دانش آموزان تیزهوش از نظر درسی دو یا سه سال جلوتر از همسن های خود هستند . سرعت پیشرفت تحصیلی در کودکان تیزهوش از لحاظ کمی وکیفی بیشتر از کودکان عادی است . تیزهوشان خواندن راحتی قبل ازمدرسه فرا میگیرند همچنین در خواندن بیش از ریاضیات استعداد دارند. اغلب این کودکان مدرسه را دوست دارند و عاشق یادگیری هستند . لازم به یادآوری است که برتری تحصیلی به تنهایی نمی تواند نشانه تیزهوشی باشد ٬ چه بسا افرادی که دردروس مختلف نمره های بالا به دست می آورند لیکن این نمره ها به دلیل استفاده زیاد از حافظه و یادگیری های سطحی آنان است . با این حال میان هوش و موفقیت تحصیلی همبستگی بالایی وجود دارد میانگین همبستگی های به دست آمده بین ۵۰/۰+ الی+۶۰/۰ است . به طورکلی هوش بالاتر سبب موفقیت بیشتر در تحصیل می شود،مگرآنکه عواملی مانند انگیزش کم برای یادگیری ، افسردگی، اختلال شخصیت یا ناراحتی های خانوادگی در کار یادگیری و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان خلل به وجود آورند .

  • علایق تیزهوشان

تبزهوشان به خواندن داستان ها و کتاب های مختلف، نقاشی و موسیقی علاقه دارند. در این کودکان تمایل زیادی برای شرکت در جلسات بحث وانتقاد، تفریحات سالم وبازیهای دسته جمعی مخصوصا“ با افراد بزرگتر از خود وجود دارد.

  • یادگیری در تیزهوشان

یادگیری را می توان از دو نظر بررسی کرد و با هوش ارتباط داد . یکی رابطه هوش با سرعت یادگیری است ، یعنی آیا کسی که با هوش است مطالب را سریعتر و بهتر می آموزد. دیگر ارتباط هوش با سطح پیچیدگی یادگیری است . پژوهش ها نشان میدهند که هوش با هر دو جنبه یادگیری ارتباط نسبتا“ نزدیکی دارد. شخص باهوش،چنانچه از انگیزش کافی برای یادگیری برخوردار باشد و از ناراحتی جسمی و روانی رنج نبرد فهم مطالب را زودتر،بهترو بیشتر می آموزد. عوامل زیادی به جزهوش ، در یادگیری دخالت دارند که به بعضی از آنها مانند انگیزش ، سلامت جسمی و روانی و ساخت شخصیت می توان اشاره کرد . یک عامل دیگر پشتکارفرد دریادگیری است که با انگیزش ارتباط دارد ولی مترادف با آن نیست . شخص ممکن است انگیزش کافی برای یادگیری داشته باشد ولی ازپشتکارخوب برخوردار نباشد. اما پشتکار زیاد معمولا“ با انگیزش کافی همراه است. وقتی ادعا می کنیم که فرزند باهوش زودتروبهتر یاد می گیرد منظور این است که در شرایط مساوی روانی، تربیتی و محیطی ، افراد با هوش،از نظریادگیری،موفقترازافراد کم هوش هستند . افراد تیزهوش معمولا“ کمتر دیگران را عصبانی می کنند. گزافه گویی ، دروغ گویی و بازیهای خطرناکرا کمتر می پسندند. اعتماد به نفس استقلال فکری، حس همکاری ،احترام به دیگران ،دوراندیشی،تدبیر واحتیاط و ۱۱۱ در آنان دیده می شود.

اینان کمتر از همسن های خود به کارهای خلاف دست می زنند. کمتر به اغفال دیگران می پردازند و حتی در شرایط دشوار صداقت و تعهد خود را حفظ می کنند و بهتر از دیگران از افکار و اعمال خود استفاده می کنند . به طور کلی تیزهوشان اغلب شادمان و مورد علاقه دیگران میباشند. اغلب آنها ازنظرعاطفی با ثبات و متکی به نفس هستند ودربرابر اختلالات عصبی و روانی کمتر از کودکان معمولی آسیب پذیرند . اغلب تصور می شود کسانی که با هوشترین هستند، بهترین نیز می باشند. بعبارت دیگر فکر می کنیم که صفات اخلاقی همانند انصاف ، شرافت،   محبت و عدالت با تیزهوشی همراه هستند.

با این حال این حقیقت را باید مد نظر داشت که افراد مستعد و نابغه نیزمیتوانند از نبوغشان در کارهای جنایی استفاده کنند . لازم به توضیح است که در بین افراد نابغه تفاوت های زیادی وجود دارد و نمی توان همه آنها را یکسان دانست .معمولا“ افراد تیزهوش ازنظررفتارهای اخلاقی ازافراد معمولی برتر هستند . اکثر این کودکان در سنین اولیه به مفاهیم انتزاعی خوب و بد، درست و نادرست،   عدالت و ظلم ، علاقه مند می شوند. فرد نابغه ای که اصول اخلاقی را رعایت نمی کند جنبه استثنایی دارد ونمی تواند آن را یک امر کلی تلقی کرد و تعمیم داد .

با این اوصاف٬ اگر فرزند شما تیزهوش می باشد به فکر شکوفایی استعدادهای آن باشید! در صورتی که نیاز به مشاوره تحصیلی ٬ مدارس تیزهوشان ٬ شرایط قبولی و کسب اطلاعات بیشتر داشتید می توانید با مشاوران مجرب ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید

با خصوصیات دانش آموزان تیزهوش آشنا شوید

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه با خصوصیات دانش آموزان تیزهوش آشنا شوید

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068