دانشگاه مالک اشتر – شرایط ورود (ثبت نام) + لیست رشته و نکات تکمیلی

دانشگاه مالک اشتر- شرایط ورود(ثبت نام) نکات تکمیلی

دانشگاه مالک اشتر، یکی از دانشگاه های صنعتی کشور است. این دانشگاه در جهت تربیت کارشناسان متعهد برای انجام پروژه های ملی تلاش می کند. فارغ التحصیلان این دانشگاه عمدتا در شاخه مهندسی فعالیت می کنند و به همین دلیل متقاضیان اکثرا زیر گروه آموزشی ریاضی هستند.

شایان ذکر است که برای ثبت نام و ورود به دانشگاه، باید از شرایط پذیرش خاص این دانشگاه، اطلاعات کامل داشته باشید. لذا در این مقاله به معرفی دانشگاه مالک اشتر و شرایط پذیرش در آن پرداخته ایم و از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

معرفی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه مالک اشتر، یکی از دانشگاه های صنعتی کشور است. این دانشگاه به کار های پژوهشی تحقیقاتی در حوزه مهندسی و صنعتی می پردازد. در واقع هدف اصلی دانشگاه تربیت کارشناسان متعهد در این حوزه است.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر، وابسته به نیروهای مسلح و وزارت دفاع است.

این دانشگاه در سال 1363 تاسیس شد و هم اکنون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. توجه نمایید که مقطع کاردانی در دانشگاه مالک اشتر ارائه نمی شود.

دانشگاه مالک اشتر از نظر رتبه پژوهشی بین 74 دانشگاه کشور سومین رتبه را دارا است؛ هم چنین این دانشگاه از نظر سطح علمی و آموزشی رتبه حائز اهمیتی را در طول سالیان اخیر کسب کرده است. بدین دلیل قبولی و پذیرش در این دانشگاه بسیار سخت است.

دانشگاه مالک اشتر دارای دو پردیس، پژوهشکده، مراکز فناوری و تحقیقاتی و دانشکده ها است. پردیس های دانشگاه مالک اشتر در دو شهر تهران و شاهین شهر اصفهان است و دانشجویان می توانند فقط از این دو استان اقدام به تحصیل در این دانشگاه صنعتی بکنند.

دانشکده های دانشگاه مالک اشتر شامل موارد زیر است:

دانشکده مهندسی برق و اویونیک (اصفهان)

دانشکده مهندسی پدافند غیرعامل (تهران)

دانشکده شیمی و مهندسی شیمی (تهران)

دانشکده مهندسی صنایع (اصفهان)

دانشکده مهندسی مواد (اصفهان)

موقعیت جغرافیایی پردیس استان تهران در لویزان و پردیس استان اصفهان در شاهین شهر اصفهان قرار دارد. هم چنین این دانشگاه دارای چندین مجتمع دانشگاهی است که علاوه بر استان تهران و اصفهان، در شیراز نیز قرار دارد.

از جمله انجمن های علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر که موجب افتخار آفرینی شده است، می توان از انجمن علمی ستاره شناسی، انجمن علمی مهندسی مواد، انجمن علمی مهندسی صنایع، انجمن علمی مهندسی مکانیک، انجمن علمی مهندسی هوافضا و… نام برد.

جهت آشنایی بیشتر با این دانشگاه، می توانید به سایت رسمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر به نشانی اینترنتی mut.ac.ir مراجعه فرمایید.

معرفی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

لیست رشته های دانشگاه صنعتی مالک اشتر

تعدادی از رشته هایی که در دانشگاه مالک اشتر در مقطع کارشناسی می توانید ثبت نام کنید، در جدول زیر قابل مشاهده است.

لیست رشته های دانشگاه صنعتی مالک اشتر
مهندسی هوافضا
مدیریت بحران
مهندسی پدافند غیرعامل
مهندسی مکانیک
مهندسی مواد
مهندسی پلیمر
زیست شناسی
مهندسی کامپیوتر
مهندسی برق
مهندسی شیمی
روابط بین الملل
مهندسی صنایع
مدیریت کسب و کار

برای اطلاع از گرایش های هر کدام از این رشته ها و هم چنین رشته های موجود در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، به سایت خود دانشگاه مراجعه کنید.

بسیاری از داوطلبان با توجه به وابسته بودن دانشگاه به نیروهای مسلح و نظامی تلقی کردن آن، گمان می کنند که در صورت تحصیل در این دانشگاه از خدمت سربازی معاف خواهند شد.

شرایط معافیت از خدمت سربازی در دانشگاه مالک اشتر مانند سایر دانشگاه های دیگر است و شما مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

لازم به ذکر است به دانشجویان این دانشگاه طبق عددی که مرکز آموزشی تعیین کرده است، حقوقی ثابت به صورت ماهیانه پرداخت می شود، تا با خیال راحت از معیشت خود مشغول به کار های تحصیلی و پژوهشی شوند.

شرایط دانشگاه صنعتی مالک اشتر

شرایط ورود به دانشگاه مالک اشتر

دانشگاه صنعتی مالک اشتر وابسته به نیروهای مسلح و وزارت دفاع است و به همین علت قوانین به خصوص و شرایط سختی را برای ورود دانشجویان به دانشگاه در نظر گرفته است.

هم چنین این دانشگاه یکی از رتبه های برتر از نظر سطح علمی است و به همین دلیل قبولی در کنکور و پذیرش نیز نیاز به رتبه های پایین تر دارد.

برای اطلاع از رتبه و ترازهای چند رقمی مورد نیاز برای قبولی در دانشگاه مالک اشتر، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید. دانشگاه مالک اشتر امکان بورسیه تحصیلی نیز برای مقطع کارشناسی ارشد قرار داده است؛ زیرا قبولی این مقطع فقط با رتبه تک رقمی امکان پذیر است.

این دانشگاه تعداد محدودی از دانشجویان را که در حوزه پژوهشی و تحقیقاتی پروژه های درخشانی را ارائه داده اند، به عنوان دانشجو بورسیه می پذیرد. البته پس از سال 80 دانشگاه بیشتر از تمرکز روی بورسیه کردن دانشجویان، بر روی استخدام فارغ التحصیلان متمرکز شده است، که این خود یکی از نمونه های برتری این دانشگاه نسبت به دانشگاه های دیگر است.

تغییر رشته و گرایش و هم چنین انتقال در این دانشگاه امکان پذیر نیست؛ پس با دقت نظر به کد رشته های محل اقدام به انتخاب رشته نمایید.

پس از قبولی در کنکور، برای پذیرش در دانشگاه صنعتی مالک اشتر باید در مصاحبه حضوری نیز شرکت کنید. در این مصاحبه پرسش هایی با موضوعات سیاسی و عقیدتی مطرح می شود و سپس اگر فرد مورد تایید داوران قرار بگیرد، می تواند برای ثبت نام در این دانشگاه اقدام کند.

از جمله شرایط ورود به دانشگاه مالک اشتر، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

تبعیت از دین اسلام یا یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی کشور

التزام به قانون اساسی کشور

عدم عضویت در هیچ یک از دسته ها و احزاب سیاسی کشور و احزاب معاند

پذیرش و التزام به اصل ولایت فقیه

نکته: در طول تحصیل در دانشگاه، هیچ کدام از قوانین و شرایطی که در هنگام پذیرش گفته شد، نباید زیر پا گذاشته شود. در صورت زیر پا گذاشته شدن قوانین، دانشجو از دانشگاه اخراج خواهد شد.

دانشگاه صنعتی امیر کبیر

در ادامه برای نمونه، تعدادی از سوالاتی که در هنگام مصاحبه از داوطلبان می پرسند را آورده ایم. (توجه داشته باشید که این سوالات برای مثال مطرح شده و سوالات اصلی نیست!)

 • نماز میت چند رکعت است؟ (سوال عقیدتی)
 • نام آخرین کتابی که خوانده اید و موضوع آن را بگویید.
 • نظر شما درباره اتفاقات سیاسی اخیر مانند برجام چیست؟
 • سخنان اخیر مقام معظم رهبری در چه موردی بود و به چه نکاتی اشاره داشت؟
 • محتوای شبکه های تلویزیونی که اخیرا مشاهده کردید؟
 • چند ماه در بسیج عضویت داشته اید؟
 • ولایت مطلقه فقیه چیست؟
 • درباره خودتان و زندگیتان به طور مختصر توضیح دهید؟

مصاحبه حضوری به صورت کتبی و شفاهی انجام می شود. برای آمادگی بیشتر در این مصاحبه حتما به تمامی موضوعات عمومی، سیاسی و عقیدتی روز اشراف کامل داشته باشید و در روز و ساعت مقرر در محل حضور پیدا کنید؛ زیرا تمدید یا مهلت دوباره، داده نخواهد شد.

برای اطلاع از سوالات و نحوه مصاحبه، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مالک اشتر

پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه مالک اشتر به دو صورت با کنکور سراسری و بدون کنکور و از طریق استعدادهای درخشان خواهد بود.

پونزداوطلبانی که می خواهند بدون کنکور وارد مقطع ارشد دانشگاه مالک اشتر شوند، باید دو شرط زیر را داشته باشند:

جزو برگزیدگان رتبه های اول تا پانزده مرحله نهایی المپیادهای علمی و دانشجویی باشند.

در مقطع کارشناسی پیوسته جزو دانشجویان ممتاز باشند.

برای ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه مالک اشتر، دانشجو باید شرایط عمومی و اختصاصی این دانشگاه را که پیشتر ذکر کردیم داشته باشد.

آینده شغلی دانشگاه مالک اشتر

آینده شغلی دانشگاه مالک اشتر

با توجه به اینکه این دانشگاه وابسته به وزارت دفاع است، اکثر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مراکز نیروهای مسلح استخدام و مشغول به کار می شوند. هم چنین دانشگاه مالک اشتر یکی از دانشگاه های معتبر است و فارغ التحصیلان به راحتی به استخدام مراکز وزارت دفاع در می آیند.

با این که این دانشگاه تضمینی برای استخدام ارائه نمی کند؛ ولی مدرک آن برای برخی از سازمان ها دارای ارزش بوده و دارندگان آن وضعیت بهتری نسبت به بقیه دارند.

اعتبار مدرک دانشگاهی و بالا بودن سطح علمی دانشگاه و در نتیجه بالا رفتن مهارت عملی فرد، باعث استخدام هرچه آسان تر در دیگر مراکز خواهد شد. هم چنین شما با داشتن مدرک دانشگاه مالک اشتر، می توانید به سادگی اقدام به مهاجرت تحصیلی در خارج از کشور کنید.

دانشگاه مالک اشتر نیز تسهیلاتی در این زمینه برای دانشجویانی که تمایل به انجام کارهای تحقیقاتی در خارج از کشور دارند، با شرایط خاصی قرار داده است. آینده شغلی این دانشگاه برای افرادی که به کار در مراکز نظامی علاقه دارند، بسیار مناسب است.

سخن پایانی

در این مقاله به صورت جامع شرایط ثبت نام و نحوه ورود به دانشگاه مالک اشتر را باهم بررسی کردیم. فراموش نکنید که قبل از مصاحبه حضوری، حتما با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و درباره سوالات و نحوه روند آن اطلاعات لازم را کسب کنید.

برای بهره مندی از خدمات تخصصی مشاوره تحصیلی آویژه، با شماره 9099071985 از سراسر کشور تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا دانشگاه مالک اشتر برای خانم ها پذیرش دارد؟

نخیر؛ این دانشگاه تک جنسیت بوده و تنها دانشجویان آن آقا هستند.

سوال علامتاستخدام دانشگاه مالک اشتر به چه صورت است؟

بخشی از فارغ التحصیلان در صورت داشتن شرایط، به استخدام سازمان های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح در می آیند. اما بنا به شرایط ذکر شده در سایت دانشگاه استخدام دانشگاه مالک اشتر برای فارغ التحصیلان دکتری تضمینی نیست.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

دانشگاه مالک اشتر – شرایط ورود (ثبت نام) + لیست رشته و نکات تکمیلی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 30 نظر:
 1. هم شهریه داره اصلا چیزی بنام بورسیه تعلق نمیگیره یکسری دانشجویان که سفارش شدن آینده شغلی دارند.

 2. سلام خسته نباشید خوب هستیدمیخواستم ازشما سوال کنم که دانشگاه صنعتی مالک اشتر بورسیه می کنند چون میخواستم این دانشگاه ثبت نام کنم

 3. سلام اگه در مصاحبه کارشناسی ارشد دانشگاه مالک اشتر رد بشیم تکلیف اولویت های بعدی ما چه میشود.آیا سایر دانشگاه هایی که قبول شده ایم را برایمان حساب میکنند. و کسی که ۳۵ سال سن دارد برای مصاحبه شانسی دارد .ممنون میشم جوابم رو بدهید.

 4. سلام اگر دانشگاه صنعتی مالک اشتر قبول بشیم ارشد بعد مصاحبه رد بشیم میتونیم قبولی بعدیمون در دانشگاه دیگر ثبت نام کنیم یا نه؟ مشکلی پیش نمیاد

 5. سلام من فارغ التحصیل این دانشگاهم
  بذارین خیالتون را راحت کنم نه تاکنون کسی تونسته از این دانشگاه کمک هزینه دریافت کنه نه کسی بورس شده نه کسی استخدام
  کیفیت آموزشش هم از پیام نور پایین تره
  دیگه خود دانید

 6. با سلام تا جایی که میدونم حداقل واحد تهران تک جنسیتی نیست و از سال ۹۶ که دانشجوی این دانشگاه هستم هم دانشجوی خانم و هم آقا پذیرش میشن

  1. سلام.وقت بخیر.نه اینجا هم در رشته هایی مثل آمار و شیمی خانم هم دارند.اشتباه زدند تک جنسیت.اما بیشتر رشته های دانشگاه رشته هایی هستند مثل هوا و فضا یا مکانیک یا زیر سطحی برای همین همه اشتباه فکر میکنن همه آقا هستند.

 7. سلام من ارشد قسمت نتایج بورسیه، مالک اشتر اوردم،باید برم مصاحبه
  دانشگاهش هزینه داره؟ مثل ازاد حساب میشه هزینه هاش؟

 8. سلام. من فارغ التحصیل دانشگاه پیام نور میباشم و ۳۳ سال سن دارم. می خواهم در دانشگاه صنعتی مالک اشتر در مقطع ارشد ثبت نام کنم. آیا میتوانم؟ و شرط معدل و سنی هم این دانشگاه دارد یا نه؟ با تشکر

  1. به صورت نیمه متمرکز است و آزمون و مصاحبه دارد رتبه باید کمتر از 300 با سهمیه آزاد و معدل بالا می خواهد شرایط سنی ندارد.

   1. رتبه در کنکور کارشناسی ارشد باید کمتر از 300 با سهمیه آزاد باشد؟ و اینکه معدل بالا مربوط به مقطع کارشناسی هست؟

 9. سلام ببخشید نوشتین به دانشجوهای روزانه کمک هزینه تعلق میگیره؟؟؟ مطمِنین؟؟ برادر من یکساله الان همونجا ارشد میخونه .. اصلا هم کمک هزینه ندادن

  1. سلام وقت بخیر کمک هزینه به صورت وام های دانشجویی تعلق میگیرد

 10. من هنوز فارغ التحصیل نشدم.ولی شرایطش خوب نیست به خصوص برای بچه‌ها ی شهرستان. برای اطلاعات

 11. باسلام
  من سال 98 ازین دانشگاه قبول شدم هم علمی هم مصاحبه.وهمچنین ثبت نام کردم که متاسفانه بخاطر مشکلاتی که برام پیش اومده بود نتوستم ادامه دهم وموندم والان خیلی پشیمونم که همچین امفرصت خوبی را ازدست دادم.

  1. سلام سوالات فقط مدهبی اعتقادی بود یا سوال تخصصی هم بود مثلا کسی که گرایش برق هستش از برق سوال کنند

   1. سلام. در اکثر آزمون های استخدامی و بخش مصاحبه هم سوالات تخصصی و هم سوالات عقیدتی پرسیده میشوند.

  2. سلام منم سال۹۸ قبول شدم ثبت نام کردم ولی چون بورسیه نبود نرفتم الان میشه رفت وادامه داد؟

   1. خیر اگر ثبت نام نکرده اید به عنوان دانشجوی انصرافی هستید شرایط ثبت نام از طریق کنکور سراسری اقدام می کنید شرط سنی، 25،سال است معدل دیپلم بالای، 14

   2. هم شهریه داره اصلا چیزی بنام بورسیه تعلق نمیگیره یکسری دانشجویان که سفارش شدن آینده شغلی دارند.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید