ترتیب درجات نظامی بر اساس مدرک تحصیلی در سربازی ۱۴۰۳

ترتیب درجات نظامی بر اساس مدرک تحصیلی در سربازی ۱۴۰۳

ترتیب درجات نظامی در سربازی عمدتا بر اساس مدرک تحصیلی تعیین می شود. به طور مثال درجه سرباز فوق دیپلم در سربازی مسلما با درجه یک سرباز با مدرک تحصیلی فوق لیسانس برابر نخواهد بود.

البته باید توجه داشته باشید که مدرک تحصیلی مهم ترین فاکتور در تعیین ترتیب درجات نظامی در سربازی محسوب می شود اما تنها فاکتور نیست.

ترتیب درجات نظامی در سربازی می تواند فاکتوری مهم در تعیین حقوق و وظایف محوله به افراد باشد. از این رو در این مقاله مرکز مشاوره آویژه سراغ نقش مدارک تحصیلی (به عنوان مهم ترین فاکتور تعیین کننده) در ترتیب درجات نظامی در سربازی رفته ایم و می خواهیم به مهم ترین سوالات این حوزه از جمله موارد زیر پاسخ دهیم:

🛑 مهم ترین نقش مدارک تحصیلی در تعیین درجه سربازی چیست؟

🛑 هر کدام از مدارج تحصیلی مشمول چه درجات نظامی می شوند؟

🛑 آیا افراد با مدارک تحصیلی پزشکی درجه ای متفاوت از سایر سربازان دریافت می کنند؟

🛑 آیا تاثیر مدارک تحصیلی در ترتیب درجات نظامی در سربازی بین ارگان های نظامی مختلف، متفاوت است؟

این مقاله برای شماست: بهترین و سخت ترین یگان برای خدمت

ترتیب درجات نظامی در سربازی و تاثیر مدرک تحصیلی

در ترتیب درجات نظامی در سربازی مدرک تحصیلی مهم ترین نقش را ایفا می کند و از نظر عملی در بسیاری از موارد به عنوان تنها فاکتور اعطای درجه نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو کاملا طبیعی است که در دوره خدمت نباید درجه دیپلم در سربازی برابر با درجه فردی با مدرک تحصیلی دکتری باشد.

به نوعی می توان گفت که سازمان نظام وظیفه و ارگان های نظامی سعی کرده اند به واسطه این تفاوت درجات بر اساس مدارک تحصیلی، نشان دهند که ادامه تحصیل و دریافت مدارک تحصیلی بالاتر تا چه اندازه می تواند با ارزش و تاثیرگذار باشد.

از این رو ارگان های نظامی و سازمان نظام وظیفه بر اساس مدارک تحصیلی ترتیب بندی خاصی برای درجات نظامی در نظر گرفته اند که عبارت است از:

مدرک تحصیلی

درجه نظامی

زیر دیپلم

سرباز صفر – سرباز دوم – سرباز یکم

دیپلم

سرباز یکم – سرجوخه

فوق دیپلم

سرجوخه – گروهبان سوم – گروهبان دوم

کارشناسی (لیسانس)

گروهبان یکم – استوار دوم – استوار یکم

کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)

ستوان سوم

دکتری

ستوان دوم

پزشک (عمومی – تخصص)

ستوان یکم پزشک

فوق تخصص پزشکی- فوق دکترای تخصصی

سروان

بنابراین می توان گفت که تفاوت درجه سرباز دیپلم در سربازی با فردی دارای درجه دکتری در سربازی مانند تفاوت درجه سرباز صفر و درجه نظامی ستوان دوم در ارگان های نظامی است.

همچنین در نظر داشته باشید که در این دسته بندی بالاترین درجات نظامی متعلق به پزشکان عمومی، پزشکان متخصص و کسانی است که دارای مدرک تحصیلی فوق دکترای تخصصی هستند.

آیا از قوانین جدید معافیت سربازی در سال جدید خبر دارید: این مقاله را بخوانید: انواع معافیت سربازی

ترتیب درجات نظامی بر اساس مدرک تحصیلی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تفاوت ترتیب درجات نظامی در سربازی در یگان های نظامی

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که ترتیب درجات نظامی فوق در سربازی به نوعی در تمامی ارگان های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد و عموما بر اساس آن درجه سربازان تعیین می شود.

در کلام ساده تر تقریبا در تمامی ارگان های نظامی بر اساس همین اصول و فاکتور درجه های نظامی اعطا می شود.

آن چیزی که ممکن است در این بین متفاوت به نظر برسد، نامگذاری درجات نظامی است.

به طور مثال در نیروی دریایی ارتش به جای عناوینی مانند سرباز سوم، ستوان و … از عناوینی مانند مهناوی، دریادار و … استفاده می شود. به نوعی می توان این تفاوت ها را بر اساس مدارک تحصیلی به شرح زیر عنوان کرد:

مدرک تحصیلیدرجه نظامی (نیروی زمینی و هوایی ارتش)درجه نظامی (نیروی دریایی ارتش)درجه نظامی (نیروی زمینی و هوا فضا و قدس سپاه)درجه نظامی (نیروی دریایی سپاه)
زیر دیپلمسربازناویسربازناوی
سرباز دومناوی دومسرباز دومناوی دوم
سرباز یکمناوی یکمسرباز یکمناوی یکم
دیپلمسرباز یکمناوی یکمسرباز یکمناوی یکم
سرجوخهسرناویرزم یارسرناوی
فوق دیپلمسرجوخهسرناویرزم یارسرناوی
گروهبان سوممهناوی سومرزم آور سوم پاسدارناویار سوم پاسدار
گروهبان دوممهناوی دومرزم آور دوم پاسدارناویار دوم پاسدار
کارشناسی (لیسانس)گروهبان یکممهانوی یکمرزم آور یکم پاسدارناویار یکم پاسدار
استوار دومناواستوار دومرزم دار دوم پاسدارناودار دوم پاسدار
استوار یکمناواستوار یکمرزم دار یکم پاسدارناودار یکم پاسدار
کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)ستوان سومناوبان سومستوان سوم پاسدارناوبان سوم پاسدار
دکتریستوان دومناوبان دومستوان دوم پاسدارناوبان دوم پاسدار
پزشک (عمومی – تخصص)ستوان یکمناوبان یکمستوان یکم پاسدارناوبان یکم پاسدار
فوق تخصص پزشکی- فوق دکترای تخصصیسروانناوسروانسروان پاسدارناوسروان پاسدار

بنابراین در میان ارگان های نظامی سپاه و ارتش تفاوت درجات نظامی تنها در نامگذاری آن ها بوده و تقریبا معادل یک دیگر محسوب می شوند. از این رو می توان گفت که درجه فوق دیپلم در سربازی در تمامی ارگان های نظامی از یک سطح ارزش برخوردار است و این مسئله برای سایر مدارک تحصیلی نیز صادق است.

ترتیب درجات نظامی در سربازی و سایر فاکتورها

اولین سوالی که در خصوص ترتیب درجات نظامی در سربازی ممکن است به ذهن شما برسد این است که چرا برای برخی از مدارک و مدارج تحصیلی دو یا سه درجه نظامی در نظر گرفته شده است؟

🟦 همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان شد مدرک تحصیلی مانند لیسانس در سربازی را می توان به عنوان یک فاکتور مهم و تاثیرگذار در تعیین درجه فرد در نظر گرفت، اما این فاکتور به عنوان تنها عامل تاثیرگذار شناخته نمی شود.

🟦 در کلام ساده تر فردی با درجه لیسانس می تواند یکی از درجات نظامی گروهبان یکم، استوار دوم یا استوار یکم را دریافت کند، در این حالت فاکتورهای مختلف دیگر مانند نظر مستقیم فرمانده، نیاز یگان و نخبه بودن سربازی تاثیر گذاری خود را نشان می دهد.

🟦 در برخی دیگر از مدارک تحصیلی مانند فوق لیسانس در سربازی، تنها عامل تاثیرگذار مدرک تحصیلی است و فاکتور دیگری در تعیین درجه نظامی فرد دخالت ندارد. این نکته مهمی است که باید در خصوص ترتیب درجات نظامی در خدمت سربازی به آن توجه داشته باشید.

این مقاله را حتما بخوانید: جدول حقوق سربازان

معیار تعیین درجه نظامی بر اساس آخرین مدرک تحصیلی

یکی دیگر از مواردی که در خصوص ترتیب درجات نظامی در سربازی عمدتا مورد پرسش قرار می گیرد این است که اگر فردی در حین تحصیل در مقطع تحصیلی فوق لیسانس به خدمت سربازی اعزام شود، آیا مدرک تحصیلی فرد کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود؟ همچنین اگر فردی در مقطعی مانند لیسانس ترک تحصیل کند و یا نتواند به تحصیل خود ادامه دهد می تواند از مدرک تحصیلی کارشناسی در خدمت سربازی استفاده کند؟

🔰 پاسخ هر دو سوال منفی است.

🔰 در واقع معیار اصلی و مهم در تعیین ترتیب درجات نظامی در سربازی آخرین مدرک تحصیلی ارائه شده در زمان ثبت نام و اعزام به خدمت سربازی است.

🔰 بنابراین ترک تحصیل، یا اعزام در حین تحصیل به عنوان مدرک تحصیلی قابل اعتنا مورد استفاده قرار نمی گیرد و معیار تعیین درجات نظامی برای فرد همان آخرین مدرک تحصیلی خواهد بود.

ترتیب درجات نظامی در سربازی و تاثیر مدرک تحصیلی

مدرک تحصیلی دریافت شده در حین خدمت سربازی

نکته مهم دیگری که در خصوص ترتیب درجات نظامی در سربازی بر اساس مدارک تحصیلی وجود دارد این است که اگر سرباز در حین خدمت سربازی چه به صورت نظامی و چه به صورت امریه سربازی اقدام به ادامه تحصیل کند آیا مدرک وی برای تعیین یا تغییر درجه معتبر است؟

💜 این سوال از پایه و اساس اشتباه است. در واقع هیچ سربازی نمی تواند در حین خدمت سربازی اقدام به ادامه تحصیل دهد.

💜 در برخی از شرایط ممکن است سرباز بتواند برخی از دوره های آموزشی را در دانشگاه هایی مانند دانشگاه علمی کاربردی تحت عنوان دوره تک پودمان سپری کند، اما امکان ادامه تحصیل به صورت آکادمیک و دریافت مدرک تحصیلی به صورت رسمی برای سرباز وجود ندارد.

ترتیب درجات نظامی در سربازی و سخنی از مشاوران آویژه

به طور کلی ما در این مقاله سعی کردیم ترتیب درجات نظامی در سربازی بر اساس مدرک تحصیلی را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم. آن چیزی که به طور قطع می توان به آن اشاره کرد این است که مدارک تحصیلی اصلی ترین عامل در تعیین درجات نظامی است.

بر این اساس می توان گفت که درجه نظامی مربوط به سرباز لیسانس در خدمت سربازی قطعا با درجه نظامی مربوط به یک سرباز با مدرک دکتری یا فوق لیسانس متفاوت خواهد بود.

البته یکی دیگر از تفاوت های مهم درجه سرباز فوق لیسانس در سربازی با مدارک دکتری و کارشناسی ارشد این است که برای مدارک لیسانس و پایین تر دو یا سه درجه نظامی پیش بینی شده، این در حالی است که در مدارک تحصیلی کارشناسی ارشد، دکتری و پزشکی تنها یک درجه نظامی عنوان شده است.

این مقاله را حتما بخوانید: دانلود دفترچه خدمت سربازی

سوالات متداول

درجه سرباز دکتری در سربازی چیست؟

سربازان با مدرک تحصیلی دکتری (غیر پزشکی) درجه ستوان دوم، دکتری پزشکی درجه ستوان یکم و دکتری (فوق تخصص) نیز درجه سروانی را در طول خدمت سربازی بر دوش خواهند داشت.

پایین ترین درجه نظامی در دوره سربازی برای کدام گروه است؟

سربازان با مدارج تحصیلی پایین تر از دیپلم پایین ترین درجات نظامی را در ارگان های مختلف خواهند داشت. این درجات عبارتند:سرباز، سرباز دوم، سرباز سرباز یکم

آیا ترتیب درجات نظامی در سربازی بر اساس مدارک تحصیلی در ارتش و سپاه متفاوت است؟

خیر – تنها تفاوت میان درجات نظامی در ارتش و سپاه را می توان نام گذاری آن ها دانست و هیچ تفاوتی از نظر ترتیب درجات بر اساس مدارک تحصیلی وجود ندارد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

ترتیب درجات نظامی بر اساس مدرک تحصیلی در سربازی ۱۴۰۳

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 65 نظر:
 1. سلام با مدرک فوق دیپلم و داشتن کارت سبز در سپاه چه درجه ای به سرباز میدن ؟

 2. سلام
  واقعا بدور از عدالت است که با مدرک لیسانس در ا رتش درجه گروهبان دومی بدهند

  1. زمان ما یعنی سال ۸۲ لیسانس ستواندوم بود. گروهبانی واسه لیسانس خیلی کمه. کاهش درجه ها بابت اینکه بیشتر بزنن تو سر سرباز

 3. سلام بنده با درجه ستوانی دارم پست نگهبانی برجک میدم ایا قانونی هست ک بگه ما افسر ها نباید بریم بالای برجک؟ محل خدمتم هم لشکر عملیاتی 25 کربلا مازندران هست

 4. سلام من درتاریخ 1401/09/05کارهای تعویض کارت معافیت قدیمی غیرهوشمندپدرم را انجام دادم چندهفته دیگه کارت معافیت هوشمند پزشکی برایش صادروبه درب منزل ارسال می گردد؟

 5. من دیپلم دارم با سابقه بسیج تو سپاه خدمت میکنم بهم سرباز دومی دادن

 6. سلام کسی از ف مرکز تولی وساخت قطعات زرهرن خبر داره ؟کسی میدونه خدمت اون جا چطوریه؟من بعد از اموزشی افتادم اونجا باید ۷ اذر خودم را به یگان معرفی کنم ممنون میشم اگه کسی اطلاعی داره بگه

 7. سلام ببخشید با لیسانس مهندسی عمران در سربازی چه درجه‌ای داره؟

 8. سلام میخواستم بدونم با مدرک لیسانس عمران در سربازی چه درجه‌ای میدن؟؟

 9. باسلام .بنده بامدرک لیسانس ونهایت همکاری در مرکز آموزشی 04بیرجندونمره ی فرماندهی بالای 95درجه گروهبان دومی بهم دادن..معلوم نیست فازشون چیه ..

 10. سلام وقت به خیر . من دانشجوی انصرافی رشته مهندسی پزشکی هستم ، چون نصف واحد هام رو پاس کرده بودم بهم فوق دیپلم دادن . توی برگ سبز سربازیم نوشته آخرین مدرک فوق دیپلم غیر پزشکی ( مدرک معادل از لیسانس غیر پزشکی ) توی سربازی چه درجه ای میگیرم ؟ توی ارتش و نیروی انتظامی ؟

 11. سلام وقت بخیر. من دانشجوی انصرافی کارشناسی مهندسی پزشکی هستم چون نصف واحد هام رو پاس کردم بهم مدرک کاردانی دادن ، توی برگه سبز سربازیم نوشته آخرین مدرک فوق دیپلم غیر پزشکی ( با مدرک معادل از لیسانس غیر پزشکی پیوسته ) توی خدمت چه درجه ای میگیرم ؟ توی نیروی انتظامی یا ارتش؟

 12. سلام من با مدرک فوق لیسانس جذب سرباز سپاه شدم چه درجه ای میگیرم؟بطفا جواب بدین

 13. در تمام دنیا لیسانس ستوان دوم است مگر ان ارتش فاقد استانداردهای یک ارتش مدرن را دارا باشد
  من خودم سال ۸۲ با لیسانس مهندسی نساجی ستواندوم مهندسی در پادگان مهندسی بروجرد بعد از ۲ ماه اموزش در تهران و ۲ ماه دوره کد مهندسی در بروجرد شدم
  حالا چطور دانشگاه افسری لیسانسش ستوان دو است ولی لیسانس دانشگاه دیگر گروهبان است؟
  خلاصه مدرک لیسانس مردم ارزش دارد یا خیر فقط ارزش دیپلم سابق را دارد؟
  به نظرم در جواب این توهین وزارت اموزش عالی هم لیسانس افسری را بی ارزش در نظر گرفته و ارزش دیپلم بدهد

 14. حسین ببخشید مدرک تحصیلی سرهنگ تمام در نیروهوایی چیه گفت:

  سلام ببخشید مدرک تحصیلی درجه سرهنگ تمام در نیروی هوایی چیه

 15. سلام مدرک تحصیلی بنده دکتری تخصصی است و اعزام آذر 1400 ارتش هستم ولی درجه ام ستوان یکم است. لطفا درجه مربوط به دکترای تخصصی را اصلاح کنید

 16. سلام آیا سربازان زیر دیپلم که در امتحانات دروس نظامی ویا تیراندازی در پایان دوره آموزش در گردان مقام اول بدست می آورند، مشمول اخذ درجه و یا امتیازی می‌شوند؟ سپاس از پاسختان ..

 17. من فوق دیپلم هستم یگان سپاه نیروی قدس افتادم
  درجم رزم داره چنده یا رزم اور چند ؟

  1. درجه ی شما گروهبان دوم یا سوم میشود البته بعضی سازمان ها نیز سرجوخه .

   1. چرا فوق دیپلم درجه گروهبان یکم می‌شود من خودم فوق دیپلم دارم در ارتش درجه ی من گروهبان یکم است

 18. سلام برادر من(۱۸ساله) سواد خواندن نوشتن نداره
  باید چه کنه
  و چه درجه‌ای بهش میدن؟

  1. سلام خود را معرفی کند و دیپلم و زیر دیپلم سرباز صفر محسوب میشوند و پائین ترین درجه قرار میگیرند

  1. ایامن که به خدمت سربازی رفته ام دوباره میتوانم به خدمت بروم

 19. سلام
  بنده ترک تحصیل کردم . و مدرک کاردانی گرفتم ولی . توی جواب سربازی نوشته با مدرک پیش دانشگاهی میرید اموزشی

 20. با سلام.
  من لیسانس دارم و‌معاف از رزم هم هستم…اما در دوره ی آموزشی به امثال من گفتند که به همین دلیل اجازه استفاده ی از سردوشی ستوان دومی را نداریم و باید بدون درجه باشیم…آیا این اظهار نظر صحیح میباشد

   1. سلام وقت شما بخیر خسته نباشید بنده لیسانس دارم تک پسر هستم اما پدرم ۶۲ سالش هست برا رفتن اقدام کردم آیا امکان داره بعد آموزشی شهر خودم بیوفتم؟چه ارگانی احتمالش هست بیوفتم؟؟

    1. اگر در شهر خودتان نیفتادید 6 ماه بعد می توانید انتقالی بگیرید

 21. سلام
  با مدرک لیسانس نیروی هوایی ارتش چه درجه ای تعلق میگیره؟

   1. ستوان یکم!!
    مگه ننوشتید دکتری ستوان دوم میشه؟
    بعد لیسانس ستوان یکم میشه؟

    1. سلام و خسته نباشید من مدرک دیپلم دارم و رشته ام علوم تجربی در سپاه چه درجه ای بهم تعلق میگیره

   2. سلام
    واقعا بدور از عدالت است که با مدرک لیسانس در ا رتش درجه گروهبان دومی بدهند

    1. عمو جان ،حالا چه فرقی می‌کنه من دکتری دارم الآنم ستوان دومی دادن،مثلا که چی مهم اینه که خدمت رو تموم کنی.

 22. سلام وخسته نباشید من لیسانس دارم وپدرم ۱۵ ماه ایثارگری دارند.مدت خدمت بنده چند ماه احتساب میگردد

  1. سلام بابت هر ماه ایثارگری پدر بین 9 الی 12 روز به شما کسری تعلق می گیرد که به طور میانگین به شما 5 ماه کسری تعلق می گیرد

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/24

جمعه

1403/3/25

شنبه

1403/3/26

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید