سوالات کمیسیون معافیت کفالت چیست؟

کمیسیون معافیت کفالت چه شرایطی دارد؟

سوالات کمیسیون معافیت کفالت چه مواردی است؟

کمیسیون معافیت کفالت یکی از مهم ترین مراحل برای اخذ دریافت معافیت کفالت است به همین دلیل مشمولین باید کمیسیون معافیت کفالت را جدی بگیرند. قبل از توضیحات درباره مراحل و ضوابط کمیسیون معافیت کفالت، مشمولین باید با شرایط این معافیت کفالت آشنا شوند. برای آشنایی با شرایط معافیت کفالت و … می توانید به مشاوره نظام وظیفه مراجعه فرمایید. معافیت سربازی کفالت انواع بسیاری دارد که برای هرکدام جداگانه کمیسیون معافیت کفالت خاصی برگزار می شود. همانطور که می دانید جوانان برای رسیدن به سن مشمولیت و گذراندن مراحل سخت سربازی دغدغه ی بسیاری دارند زیرا 24 ماه دوره ی خدمت ضرورت و دور بودن از محیط خانه و خانواده بعد از ۱۸ سال برای هر کسی سخت خواهد بود.

 • انواع معافیت های کفالت
 • معافیت کفالت پدر مسن
 • معافیت کفالت مادر بدون همسر
 • معافیت کفالت مادر طلاق گرفته
 • معافیت کفالت پدر بیمار
 • معافیت کفالت برادر صغیر
 • معافیت کفالت خواهر
 • معافیت کفالت جد یا پدربزرگ
 • معافیت کفالت جده یا مادربزرگ
 • معافیت کفالت فرزند
 • معافیت کفالت تک پسری
 • معافیت کفالت همسر
 • معافیت کفالت برادر کبیر بیمار

برای استفاده از معافیت های کفالت و شرکت در کمیسیون معافیت کفالت، مشمولین باید قبل از هر چیز از سه شرط اصلی برخوردار باشند. با داشتن این شرایط و شرایط اختصاصی هر نوع معافیت کفالت آن ها می توانند از معافیت سربازی کفالت بهره مند شوند.

 • فرد متقاضی معافیت سربازی کفالت باید برای ثبت درخواست خود به سن مشمولیت رسیده باشد. زودتر از سن قانونی پسران قادر نخواهند بود برای این نوع معافیت اقدام کنند.
 • مشمول باید تنها پسری باشد که در خانواده ی خود بالای ۱۸ سال سن دارد تا درخواست او در سازمان نظام وظیفه مورد بررسی قرار بگیرد.
 • فرد باید سریعا پس از ورود به سن مشمولیت برای معافیت کفالت اقدام کند، زیرا پس از ورود به غیبت غیر موجه امکان گرفتن معافیت کفالت را نخواهد داشت.

مشمولین معافیت کفالت سربازی چه افرادی می باشند؟

معافیت کفالت سربازی خود نیز انواع مختلف و بسیاری دارد. در این قسمت بخشی از شرایط و قوانین اولیه مشمولین معافیت کفالت سربازی را بیان می کنیم.

کفالت پدر: از مشمولین معافیت کفالت پدر می توان به فرزندانی اشاره کرد که به تشخیص شورای پزشکی پدر آن ها نیازمند به مراقبت و قادر به اداره امور خود نباشد.

کفالت مادر: همچنین تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال که پدرش فوت کرده است و نگهداری و مراقبت مادر را به عهده داشته باشد جزو مشمولین معافیت کفالت مادر به حساب می آید.

کفالت خواهر: تنها برادر تنی که سرپرستی خواهری که فاقد پدر و همسر باشد را بر عهده دارد.

کفالت برادر: در صورتی که برادر بزرگ نیازمند مراقبت ویژه باشد و فاقد پدر و همسر باشد.

همان گونه که قبلا گفته شد این دسته از معافیت افراد بسیاری را شامل می شود. از دیگر انواع معافیت می توان به کفالت پدربزرگ و مادربزرگ، کفالت خواهر مجرد، کفالت اعضای بیمار خانواده و غیره اشاره کرد. هر دسته از مشمولین معافیت کفالت قوانین و مدارک مورد نیاز خاص خود را برای معافیت از خدمت سربازی نیاز دارد.

با توجه به این که این دسته از معافیت انواع مختلفی دارد داوطلبان این دسته از معافیت با اطلاعات جامع و کامل و آشنایی با مدارک مورد نیاز هر نوع از انواع معافیت، می توانند در گروه مشمولین معافیت کفالت قرار بگیرند و وضعیت خود را برای معافیت از سربازی بررسی کنند.

مشمولین کفالت به چه کسانی گفته می شود ؟

اول از هر چیز باید بگوییم مشمول به کسی گفته می شود که وارد سن ۱۹ سالگی می شود؛ یعنی سن ۱۹ سالگی همان سن مشمولیت است که مشمولین باید در این سن یا مراحل اعزام به خدمت خود را طی کند و به خدمت سربازی برود.

همانطور که می دانید خدمت سربازی 24ماه است که مشمولین باید این مدت را در خدمت سربازی بگذرانند . این 24ماه کم نخواهد شد مگر اینکه برخی مشمولین بتوانند از انواع کسری خدمت سربازی استفاده کرده و این مدت 24 ماه را کاهش دهند. باید این نکته را توجه داشته باشید که کسر خدمت برای مشمولین با توجه به شرایطشان متغیر بوده و از ۲ ماه تا ۶ ماه نیز افزایش خواهد یافت.

اما این سوال برای تمام مشمولین پیش خواهد آمد که چگونه می توانند از رفتن به سربازی معاف شوند و این 24 ماه خدمت دوره ضرورت را معافیت بگیرند؟ مشمولین باید بدانند اگر از شرایط معافیت سربازی مانند شرایط معافیت کفالت سربازی، شرایط معافیت پزشکی، شرایط معافیت تحصیلی و شرایط سایر معافیت ها مانند ایثارگری، مددجویان و غیره برخوردارند، می توانند با کسب اطلاعات صحیح و جامع در مورد شرایط هر یک از این معافیت ها مراحل مربوط به هریک را به درستی طی کرده و از سربازی معاف شوند.

معافیت کفالت به آن دسته از معافیت هایی گفته می شود که مشمولین تنها سرپرست و نگهدارنده ی ذکور بالای ۱۸ سال پدر، مادر و یا سایر بستگان خود بوده و باید کفالت آن ها را به عهده بگیرند. باید این نکته را نیز توجه کنید که مشمولین باید از شرایط اختصاصی دیگری نیز بهره مند باشند که در اینجا به تمامی آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

کمیسیون معافیت کفالت شامل چه مواردی می باشد؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

اصلی ترین شرایط معافیت کفالت سربازی

 • مشمولینی که قصد دارند از شرایط معافیت کفالت سربازی بهره مند شوند نباید وارد غیبت شده باشند. ورود به غیبت آن ها را از معاف شدن محروم خواهد کرد .
 • مشمولین باید تنها سرپرست و نگهدارنده ی بالای ۱۸ سال فردی باشند که می خواهند کفالت آن را به عهده بگیرند.
 • مشمولین برای اقدام و بهره مندی از شرایط معافیت کفالت سربازی باید به سن ۱۹ سالگی وارد شده باشند و پس از آن برای معافیت کفالت اقدام کنند.

این ها از اصلی ترین و اولین شرایط معافیت کفالت سربازی بوده که مشمولین باید آن ها را دارا بوده و با گرفتن راهنمایی و مشاوره در این زمینه برای مراحل دیگر معافیت کفالت اقدام کنند.

سوالات کمیسیون معافیت کفالت

سوالات کمیسیون معافیت کفالت از بخش های مهم این معافیت است؛ زیرا شرایط مشمول و فردی که می خواهد کفالتش را به عهده بگیرد برای سازمان نظام وظیفه حائز اهمیت خواهد بود. سوالات کمیسیون معافیت کفالت به سوالات متداولی گفته می شود که مشمولین باید به پاسخ های آن واقف باشند. این سوالات مجموعه سوالاتی است که بر اساس نوع معافیت کفالت متغیر خواهد بود. برخی سوالات کمیسیون معافیت کفالت سربازی را می توانید در ادامه بخوانید و پاسخ های آن ها را به خاطر بسپارید.

شناخته شده ترین سوالات کمیسیون معافیت کفالت

 

 • آیا داشتن برادری که زیر سن ۱۸ سال است می تواند برای مشمول خواستار معافیت کفالت مشکلی ایجاد کند؟

خیر. برادر زیر سن ۱۸ سالگی هیچ مانعی برای معافیت سربازی کفالت نخواهد بود .

 • آیا منظور از تنها مراقب و نگهدار این است که مشمول هیچ خواهر و برادری نداشته باشد؟

خیر. نیاز است که مشمول تنها پسر بالای ۱۸ سال خانواده ی خود باشد. داشتن خواهر بزرگ تر مانعی برای این موضوع نخواهد بود.

 • مشمول غایب می تواند از انواع معافیت کفالت بهره مند شود؟

خیر. مشمول متقاضی معافیت کفالت باید به موقع و پس از ورود به سن ۱۹ سالگی برای معافیت اقدام کند.

سوالات کمیسیون معافیت کفالت مادر

سوالات کمیسیون معافیت کفالت مادر مخصوص این نوع معافیت است. همانطور که می دانید برای استفاده از معافیت سربازی کفالت مادر، مشمول باید شرایط زیر را در نظر بگیرد. طبق آخرین سوالات کمیسیون معافیت کفالت مادر، مادر مشمول باید دارای یکی از شرایط زیر باشد:

 • مادر مشمول باید از همسرش طلاق گرفته باشد. ازدواج مجدد نیز برای مادر مشمول غیر مجاز خواهد بود. پس از طلاق باید ۳۰ ماه از آن گذشته باشد تا به مشمول معافیت دائم داده شود. یعنی قبل از ۳۰ ماه مشمول می تواند معافیت موقت بگیرد.
 • مادر مشمول بر اثر فوت همسر تنها شده و نیازمند مراقبت و نگهداری باشد. مشمولینی که مادر جوان داشته و حتی کارمند بودن مادرشان هیچ تاثیری در روند رسیدگی به معافیت کفالت آن ها نخواهد داشت.

نظام وظیفه

 

سوالات کمیسیون معافیت کفالت پدر

سوالات کمیسیون معافیت کفالت پدر مانند دیگر معافیت ها نیازمند جواب های دقیق و صحیح است. مشمولین باید بدانند برای معافیت سربازی کفالت پدر باید شرایط زیر را در نظر بگیرند، هم چنین پاسخ سوالات مهم زیر را به خاطر بسپارند.

 • _آیا تنها سن پدر ملاک و معیار استفاده ی مشمولین از معافیت کفالت پدر است؟

خیر. برای استفاده از معافیت کفالت پدر بیماری و ناتوانی پدر مشمول نیز می تواند مورد بررسی قرار گرفته و معافیت کفالت به فرد تعلق خواهد گرفت.

 • سن پدر مشمول باید چقدر باشد تا فرزند پسر بتواند از کفالت سن پدر استفاده کرده و معاف شود؟

در سال های گذشته پدر با سن 60 سال می توانست برای فرزند خود معافیت کفالت بگیرد اما در سال های اخیر این قانون تغییراتی داشته و سن پدر از ۶۵ سال به سن ۷۰ سال تغییر کر .

زیرا مشمول در دو صورت می تواند از معافیت کفالت سن پدر استفاده کند:

 • به خاطر سن ۷۰ سال پدر
 • به خاطر بیماری و ناتوانی پدر

سوالات کمیسیون معافیت کفالت پدر بیمار

سوالات کمیسیون معافیت کفالت پدر بیمار که یکی از شناخته شده ترین معافیت ها است؛ زیرا در این کمیسیون مدارک پزشکی پدر می تواند نقش اصلی را ایفا کند. در این کمیسیون علاوه بر مشمولین، پدر ناتوان نیز می تواند حضور پیدا کند. رای اصلی این شورا در هیئت رسیدگی می تواند قطعی باشد. بر اساس نوع بیماری و شرایط جسمی و روحی پدر مشمول می تواند از معافیت کفالت پدر بیمار خود بهره مند شود .

مراحل و شرایط معافیت کفالت سربازی

مراحل و شرایط معافیت کفالت سربازی بر اساس ماده ۴۴ از قوانین بخش سوم معافیت کفالت سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا که در تاریخ ۲۲/۰۸/۱۳۹۰ اصلاح شده است به شرح زیر است:

 • مشمول باید تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال پدر بالای ۷۰ سال خود باشد یا فرزند ذکور بالای ۱۸ سال پدری باشد که بیمار است و نیازمند مراقبت است.
 • مشمول باید یگانه فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر خود باشد که یا همسرش فوت شده باشد یا به خاطر مسئله ی طلاق از همسر خود جدا شده باشد و دیگر ازدواج نکرده باشد.
 • مشمول باید بدون پدر و مادر بوده و یگانه برادر ذکور بالای ۱۸ سال خواهر خود باشد که همسر و فرزند ندارد.
 • مشمول باید بدون پدر و مادر بوده و یگانه برادر ذکور بالای ۱۸ سال برادر صغیر خود باشد.
 • مشمول فاقد پدر و مادر و تنها نگهدارنده ی برادر کبیر خود بوده که همسر و فرزند ندارد و نیازمند مراقبت است.
 • مشمول باید تنها نوه ی ذکور بالای ۱۸ سال جد مادری یا پدری خود بوده و مراقب و نگهدارنده ی یکی از آن ها باشد.
 • مشمولی که تنها نوه ی ذکور بالای ۱۸ سال جده پدری یا مادری خود است و به عنوان کفیل از آن ها مراقبت و نگهداری می کند.

این مراحل و شرایط معافیت کفالت سربازی که در بالا ذکر شد به مشمولین کمک خواهد کرد تا بر اساس آن شرایط خود را مورد سنجش قرار داده و هر چه زودتر برای بهره مندی از شرایط معافیت کفالت سربازی خود اقدامات لازم را انجام دهند. همانطور که در بالا گفته شد اگر مشمولی وارد غیبت شده باشد حتی اگر از شرایط معافیت کفالت سربازی نیز بهره مند باشد نمی تواند از آن استفاده کند.

شرایط کمیسیون معافیت کفالت

کسری خدمت سربازی

جوانان پس از ورود به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه سربازی شده و باید برای اعزام به خدمت مراحل مشخصی را طی کنند. اما درصد زیادی از مشمولین این کار را نخواهند کرد. شاید بپرسید چرا؟ ما در جواب این سوال دلایل زیادی خواهیم داشت. در سال های اخیر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا شرایط مناسبی را برای مشمولین محیا کرده است تا بتوانند از تسهیلات ویژه ای استفاده کرده و خدمت سربازی برایشان آسان شود. راه های زیادی وجود دارد که جوانان ما بتوانند رفتن به خدمت سربازی را به تعویق بیندازند یا اینکه به کلی از خدمت سربازی معاف شوند. همه ی مشمولین می دانند که معافیت سربازی بهترین و مطمئن ترین راهی است که آن ها می توانند از خدمت کردن پرهیز کرده و سختی دوره ی خدمت ضرورت را نگذرانند و به راحتی کارت یایان خدمت بگیرند.

برای استفاده از معافیت سربازی مشمولین نیازمند شرایط ویژه ای هستند. شاید درصد زیادی از مشمولین این شرایط را نداشته باشند. این افراد چه کاری می توانند انجام دهند تا بار سنگین خدمت سربازی بر دوششان سبک تر شود؟ آیا راهی به ذهنتان می رسد ؟ برای پاسخ به این سوال باید به مشمولین عزیز بگوییم خوشبختانه راه هایی وجود دارند که بیشتر جوانان می توانند از آن ها به طریقی بهره بگیرند. فقط کافی است شناخت خود را نسبت به مسائل نظام وظیفه بیشتر کرده و سطح اطلاعات خود را بالا ببرند. این راه های موثر و مفید شامل کسری خدمت سربازی، معافیت تحصیلی، امریه سربازی، سازمان های امریه بگیر، شرایط کسر خدمت و بسیاری راه های دیگر است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینهمشاوره خدمت سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سوالات کمیسیون معافیت کفالت چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 177 نظر:
 1. سلام بنده در مریض دارم که دیابت داره
  و خودم یک برادر دارم که بالای ۱۸هست سنش
  بخام معافیت کفالت پدر رو بگیرم تعلق میگیره به من؟

  1. به دلیل وجود برادر بالای 18 سال امکان پذیر نیست

 2. سلام خسته نباشید پدر و مادر من به تازگی از هم جدا شده اند
  من در خارج کشور مشغول تحصیل هستم
  از زمانی که برا دریافت معافیت کفالت مادر مطلقه به کنسولگری کشور محل تحصیل مراجعه میکنم تا زمانی که کارت معافیت صادر بشه / حدودا چه قدر طول میکشه ؟

  1. سلام برای گرفتن کفالت مادر باید حداقل 30 ماه از جدایی گذشته باشد و از زمانی که اقدام میکنید تا زمانی که به 30 ماه کامل برسد به شما معافیت موقت میدهند.و حداقل 1 ماه طول میکشد تا مراحل انجام شود و معافیت موقت تعلق بگیرد.

 3. من هم پدر وهم مادرم فوت کردن من یه برادر معلول دارم که دارای کارت معلولیت جسمی روحی روانی گفتاری فیزیکی شدید دارد الان من غیراز اون برادر معلولم دوبرادر بزرگتراز خودم دارم که خیلی وقته متاهلن وجدااز ما زندگی میکنن ویه برادر کوچیک تراز خودم دارم که ناتنی من هست اونا هم از اون وهم از زن بابا نگهداری میکنن خواستم بدونم میتونم کفالت برادر معلولمو بگیرم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 4. سلام من درتاریخ1401/09/05کارهای تعویض کارت معافیت غیرهوشمند قدیمی پدرم را انجام دادم چندهفته دیگه کارت معافیت هوشمندپزشکی برایش صادروبه درب منزل ارسال می گردد؟

 5. سلام وقت بخیر.پدر من دیسک کمر داره و اکثر روزا درد شدیدی داره که مجبوره استراحت کنه و علاوه بر اون دی وی تی داره در یکی از پاهاش که باعث میشه بعد از یک ساعت سرپا ایستادن پاش ورم کنه و نتونه بایسته. مشکل تنگی عروق قلب هم به طور مادر زادی داره. بنظر شما کفالت میدن؟ نیازی به پوشش کمیته هست؟

  1. سلام
   بله احتمالا بتوانید کفالت پدر مریضتان را بگیرید اما باید تمام مدارک پزشکی جمع اموری بشود و به پلیس به اضافه 10 مراجعه شود

 6. کسی که تنها یک فرزند دارد باید معاف بشه چون تنهاامیدش تنهازندگیش همین فرزند است چراباید پدرومادری تنهایک فرزنددارند فرزندش ب پدرومادرشون خدمت نکنه ممنون میشم رسیدگی کنید

 7. اگرشورای بدوی نروم چه مشکلی پیش می آید من کارهایی صدور کارت معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت ماده6 بهزیستی را پیش رئیس نظام وظیفه شهرستان شهربابک انجام دادم 1401/05/24مشکلی نیست چه موقع کارتم درمنزل می آید

 8. سلام خسته نباشید بنده پدرم فوت کرده و مادرم متولد 1333 هست برای کفالت مادر اقدام کردم و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست البته غیبت داشتم که بعد از ثبت درخواست توجیه غیبت در پلیس 10+ نظام وظیفه تایید کرد و گفتن برم پلیس 10+ پرونده تشکیل بدم ( گواهی فوت پدر نامه های کمیته امداد و… ) پلیس 10+ « برگ تایید اطلاعات ثبت شده معافیت کفالت مشمولان » رو بهم داد و گفت از نظام وظیفه پیگیری کنم؛ الان تو سایت نظام وظیفه وضعیت رو زده معرفی به حوزه کفالت میخوام بدونم چطوری پیگیری کنم و آیا معاف میشم و اگه معاف میشم چقدر طول میکشه ؟ و ممنون میشم بهم بگین معرفی به حوزه کفالت یعنی چی ؟

 9. سلام من معافیت کفالت پدرنیازمندمراقبت را کمیسیون شورای عالی پزشکی معاونت وظيفه عمومي استان کرمان تاییدکرددعوت شدم به شورای بدوی برای چه هسته شورای شهر در شهربابک کجاجلسه برگزار میشه برای صدور کارت هسته

  1. با سلام برای بررسی شرایط شما با کارشناسان ما تماس بگیرید

 10. سلام وقت بخیرر
  میخاستم بپرسم کمسیون من بخاطر تحقیقات محلی رد شد ایا بعدش باید برم پست کنم یا همون تشکیل پرونده کافیه برا خدمت؟

 11. سلام اگر کمیسیون پزشکی معاونت وظیفه عمومی شهرستان سیرجان معافیت کفالت پدر را تاییدنکند کمیسیون شورای عالی پزشکی معاونت وظیفه عمومی استان کرمان تاییدمی کند معافیت کفالت پدررا معلولیت ذهنی شدید

  1. سلام وقت بخیر
   بله معلولیت پدر در صورت اثبات بهزیستی و تایید پزشک میتوان معافیت گرفت اما اگر شوارای عالی پزشکی تایید نکند حق اعتراض ندارید

 12. باسلام خدمت مشاوران آویژه من سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد فرزندسیدعلی یوسفی شریک آباد برای معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت از طریق بهزیستی شهرستان شهربابک اقدام کردم کمیسیون پزشکی بهزیستی استان معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت را تایید کرده است پدرم معلولیت ذهنی شدید دارند برادرم هم 9سال داردفقط پدرم تحت پوشش بهزیستی است ولی حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت را تایید نکرده است گفته بخاطر اینکه ضریب هوشی پدرت 50است متوسط هسته پورت مشکلی ندارد سالم هسته پرونده معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت که حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان تایید نکرده است رئیس نظام وظیفه شهرستان شهربابک به حوزه نظام وظیفه استان کرمان برای کمیسیون پزشکی فرستاده است 1399/3/31دیپلم ادبیات وعلوم انسانی گرفتم غیبت خوردم یانه 1399/7/1دانشگاه پیام نور واحدشهربابک رفتم رشته روانشناسی دوترم خواندم 1400/8/9 انصراف دادم علاقه نداشتم غیبت خوردم یانه غیبت داشتن برای معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت مشکل ایجاد می کند یانه حوزه نظام وظیفه استان کرمان کمیسیون پزشکی اش معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت را تایید می کند یانه احتمالش چنددرصده که معاف پدرم بشوم خواهش میکنم جواب دهید

 13. سلام من برای معافیت کفالت پدر بیمار اقدام کردم پدرم دارای بیماری های(تیرویید سمی_بیماری پافیلی: ورم شدید پاها بصورت آبله آبله مقاوم به درمان_فشار خون بالا و دیابت) می‌باشند چهار مرتبه جراحی چشم و یک مرتبه جراحی تیرویید شدن. رأی کمیسیون پزشکی استان مثبت شد رأی کمیسیون نظام وظیفه شهرم هم مثبت شد کمیسیون سوم هم که بازم نظام وظیفه شهرم بود رأی مثبت داد به من گفتن مدارک صدور کارت کفالت بگیر بیار بعد گفتن که پرونده باید بره استان تایید بشه.
  گفتن تا دوماه دیگه اگه کارتت نیومد دوباره باید بری کمیسیون استان من کمی گیج شدم که آیا من معاف شده ام یا خیر؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگر کارت صادر نشود وارد مرحله ی اعتراض و بررسی مجدد خواهید شد

 14. سلام وقت بخیر پدر و مادر من بیست ساله پیش از هم جدا شده اند.
  مادرم ازدواج مجدد کرده اما همسرش بعداز گذشت مدتی فوت کردوالان مادرم در کنار من زندگی میکند میخواستم بدونم شرایط کفالت به من تعلق می‌گیرد یانه.

  1. باسلام دوست عزیز درصورتی که شما غیبت نخورده باشید و از فوت همسر مادر شما مدت زمان مشخصی گذشته باشد با رعایت یک سری از موارد برای گرفتن کفالت بله

 15. سلام وقت بخیر پدر و مادر من بیست ساله پیش از هم جدا شده اند.
  مادرم ازدواج مجدد کرده اما همسرش بعداز گذشت مدتی فوت کردوالان مادرم در کنار من زندگی میکند میخواستم بدونم شرایط کفالت به من تعلق می‌گیرد یانه

  1. باسلام دوست عزیز درصورتی که شما غیبت نخورده باشید و از فوت همسر مادر شما مدت زمان مشخصی گذشته باشد با رعایت یک سری از موارد برای گرفتن کفالت بله

 16. سلام علیکم وخسته نباشید من خانم مطلقه یشتر از ۳۰ ماه وتک فرزند دارم وتحت پوشش بهزستی هستم وپسرم دوماه که رفته سربازی وتک فرزندم هست برای معاف تکفلی راهنماییم کنید متشکرم

 17. سلام علیکم وخسته نباشید من خانم مطلقه یشتر از ۳۰ ماه وتک فرزند دارم وتحت پوشش کمیته هستم وپسرم دوماه که رفته سربازی وتک فرزندم هست برای معف تکفلی راهنماییم کنید متشکرم

 18. سلام
  من ۲۳ سالنه دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم
  غیبت ندارم و پدر و مادرم ۱۲ ساله که جداشدن
  مادر ام تو این مدت ازدواج نکرده
  دوتا برادر بزرگتر دارم که یکی سربازی اش رو رفته و ازدواج کرده و جداست و یه برادر ام ۷ سال غیبت داره و با ما نیست
  من و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم و از طریق کمیته امداد برای معافیت اقدام کردم میخاستم بدونم شرایط معافیت رو دارم یا اینکه بخاطر این که برادر بالای ۱۸ سال و بزرگتر از خودم دارم رد میشیم؟
  ممنون از پاسخگویتون

  میخولستم بدونم بخاطر اینکه برادر بالای ۱۸ سال داره

  1. با سلام یکی از فرزندان ذکور مادران تحت پوشش یکی از نهاد حمایتی هم چون بهزیستی و کمیته امداد، می توانند معافیت کفالت بگیرند

 19. سلام خسته نباشید،خواستم بدونم آیا اگه طلاق والدین توافقی باشه،معافیت کفالت مادر تعلق نمیگیره؟؟
  اگر نه راهی داره که تعلق بگیره؟

  1. سلام وقت بخیر مهم این است که طلاق سوری نباشد در صورتی که طلاق توافقی باشد هم شانس گرفتن کفالت مادر وجود دارد

 20. سلام خسته نباشید
  من متولد 80هستم پدر و مادرم نزدیک به ۳ ماه جدا شدن(مادرم با داشتن حق طلاق از پدرم جدا شد)
  غیبت نخوردم مشغول تحصیل هستم و اینکه شاغل هم هستم
  پلیس10+ اقدام کردم برای معافیت و اینکه خبرش اومده قراره تا یه هفته دیگه با مادرم بریم نظام وظیفه
  میخاستم بدونم چه سوالایی ازمون میپرسن؟؟

  1. باسلام دوست عزیز برای دریافت راهنمایی با مشاورین ما تماس بگیرید

 21. سلام خسته نباشید بنده برای معافیت کفالت پدرم اقدام کردم و در بیمارستان ناجا تهران معاینه شدن گفتن ۴۵روز دیگه جوابش میاد خواستم بدونم بعد از ۴۵روز دوباره کمیسیون برگزار میشه؟یا همون معاینات کافیه؟

 22. سلام خسته نباشید من پدرم فوت کرده میخواستم معافیت بگیرم و این که میتونم معاف بشم من سرپرست خانواده میشم ی برادر کوچکم دارم یه خواهر دارم اون شوهر کرده آیا میتونم معاف شم و اگه میشم بعد چند مدت کارتم میرسد

 23. با عرض سلام خدمت شما
  من سوالی داشتم اینکه خرج مادر رو باید در کفالت مادر مشمول برعهده داشته باشد یا اقوام و کسانی دیگر هم میتوانند کمک خرج باشند؟

 24. سلام عرض وقت بخیر.تک فرزند پسر هستم مادرم طلاق گرفته و 30 ماه هم گذشته. پدر و مادر جدا زندگی میکنن.من گاهی پیش پدرم میرم سر میزنم و پیش مادرم هم هستم.یک خواهر کوچکتر دارم.برای معافیت کفالت اقدام کردم.جلسه شورای بدوی هم نامه اومد و رفتم با مادرم.اونجا گفتن: گفتی با مادرت هستی ولی آدرس خونه پدری رو داخل پرونده نوشتی.باید تحقیقات بشه و رای صادر نکردن.تی سایت سخا در بخش استعلام معافیت کفالت دیدم که نوشتن عدم حضور در جلسه.این یعنی مارو پیچوندن؟باید از کجا پیگیری کنم؟

 25. سلام بنده یک بار برای کفالت درخواست دادم.چون پدرم بیماری قلبی داشتن ونمیتوانستن کار انجام دهند.اما رد شدم.باز هم میتوانم درخواست دهم؟

 26. سلام خسته نباشید
  من برای کفالت مادر میخواهم اقدام کنم و پدر و مادرم ۲۰ سالی هست جدا شدن و من به ۱۸ سال رسیدم و مادرم طی مدتی با شخصی بودن ولی به صورت دائم ازدواج نکردن میخواستم بدونم وقتی کمیسیون تشکیل بشه مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  1. سلام در صورتی که ازدواج بصورت رسمی ثبت نشده باشد مشکلی پیش نمی آِید

 27. هفده سال از طلاق پدرومادرم میگذره من وتولد ۸۲تیرماه هستم اقدام کردم والان خواسنه شدیم ب جلسه کمیسیون نمیدونم ک غیبت میخوره ب من یانه؟ومعافیت دائم میدن؟ممنون

  1. سلام احتمال اینکه معافیت دائم بگیرید بالاست ولی بستگی به نظر کمیسیون دارد، اگر شهریور ۱۴۰۰دیپلم گرفتید تا شهریور ۱۴۰۱ وارد غیبت نمیشوید.

 28. سلام من مادر پدرم از سال ۹۲ جدا شدن و منم ازدواج کردم خونه خودمم و مادرم هم خونه خودش قبلا با مخدرم زندگی میکردم ۳ ماهه ک خونه خودمم بد رفتیم کمیسیون سوال کردن گفتن خونه ک مامانت هست ب نام کیه ماهم از ترس اینکه بگن شما خونه داریو اینا گفتیم ب نام خواهر مامانمه در صورتی ک ب نام مامان خودمه بد گفتن اگ شما ۲۰ تا خونه هم داسته باشی ب نام خودت مشکلی نیست فقط میخوایم ببینیم خونه ب نام باباته یا نه اگ نباشه معاعی بد ماهم سندو اوردیم راستشو گفتیم بد پچ پچ کردن سندو هم گرفت گذاست تو پرونده گفت دوباره خبر میدیم مبخواستم ببینم ایا پیچوندن مارو یا ک نه؟؟

  1. سلام. خیر داشتن تمکن مالی مادر خللی در دریافت معافیت کفالت ایجاد نمی‌کند.

 29. سلام وقت بخیر، بنده پدرم کارافتادگی 90 درصد داره وخرجی خانواده میدم برادر کوچکترم ۱۳ سالشه وخودم کار میکنم میخاستم ببینم معاف میشم؟؟

  1. سالم و درود بله از کار افتادگی باالی ۶۰ درصد پدر باتوجه به تایید نظام وظیفه معافیت به همراه دارد به خصوص باتوجه به اینکه برادر شما هنوز به سن قانونی نرسیده

 30. من 21 سالمه و دانشجو هستم و تک پسر خانواده و پدرم 62 سالشان هست و بازنشسته و دیسک کمر دارند و دو چشم هایشان نیز آب مروارید دارند میتوانم معافیت بگیرم

  1. سلام خدمت شما باتوجه به سن پدر اگر نظام وظیفه و پزشک ازکارافتادگی ایشان را تایید کنند بله امکان معافیت دارید.

 31. با سلام من درحال خدمت هستم برای کفالت مادر اقدام کردم با توجیه غیبت من موافقت شدپدرومادرم ۱۸ سال از هم جداشدند ایا در جلسه شورا با کفالت مادر موافقت می کنند

  1. سلام. در صورت داشتن سایر شرایط و با توجه به پذیرفته شدن توجیه غیبت میتوانید معافیت کفالت بگیرید.

 32. با سلام بنده مادرم از همسر قبلیش یک پسر داشته که از من بزرگ تر میباشد و پیش ما زندگی نمیکند بنده پدرم فوت کرده آیا میتوانم معاف شوم

 33. سلام بنده برای معافیت کفالت اقدام کردم و تایید پزشکی شد الان گفتن جلسه کفالت باید تشکیل بشه چی هست اون قراره چی سوال کنن ؟ خیلی ذهنمو مشغول کرده

  1. سلام بعد از تایید پزشک ، جلسه ی کمیسیون پزشکی کفالت برگزار میشود که شرایط بالینی پدر ،نظر پزشکان و عوارض دیگر مورد بررسی قرار گیرد و البته جواب نهایی در کمیسیون مشخص میشود.

 34. سلام خسته نباشین من 22سالمه سه ساله که نرفتم دنبال معافیم تاحالا پستم نکردم برا خدمت تک فرزندم متاهل هستم مادرمم زیر پوشش کمیته ایاامکان معاف شدنم هست

  1. سلام میتوانید کفالت مادر را بگیرید اما درصورت داشتن غیبت باید اول توجیه غیبت انجام شود و درصورت تایید برای معافیت اقدام کنید.

 35. سلام وقت بخیر
  من تمام شرایط کفالت مادر رو دارم ولی پدرم بعد از طلاق که در سال ۱۳۸۸ انجام شده در دسترس نبوده و کلا ارتباطی نداریم که بخوام شناسنامه یا کپی شناسنامه پدر رو جزو مدارک تحویل بدم
  ایا حتما باید شناسنامه یا کپی شناسنامه پدر هم تحویل داده بشه ؟!!!

  1. سلام جزو مدارک لازم کپی شناسنامه پدر نیز لازم است، میتوانید از مراجع قضایی پیگیری کنید و اگر نظام وظیفه تایید کند جزو مدارک ارائه ندهید.

 36. سلام من تنها فرزند هستم، ۱۹ سال سن دارم ، پدر و مادرم ۲ ماه است طلاق گرفته اند، من با مادرم زندگی میکنم، شاغل هستم و بیمه تامین اجتماعی دارم و خرجی به مادرم پرداخت میکنم، غیبت ندارم و از معافیت تحصیلی برخوردار هستم، آیا میتوانم برای معافی موقت کفالت مادرم اقدام کنم؟

  1. سلام بله درصورت تایید نظام وظیفه مبنی بر صوری نبودن طلاق و مدارک مستند برای ارائه به کمیسیون بله میتوانید قبل از ۳۰ماه شدن طلاق معافیت موقت و بعد از آن معافیت دائم بگیرید.

 37. با سلام خدمت شما،ببخشید در معافیت کفالت مادر تفاوت معافیت ۳۰ ماهه با دائم در چی هست؟

  1. سلام. اگر از طلاق 30 ماه نگذشته باشد معافیت موقت داده می شود و بعد از 30 ماه معافیت دائم می شود

 38. سلام وقت بخیر خسته نباشید بنده فرزند شهید(تنها فرزند ذکور شهید)و ۵۳سال سن و بازنشسته شدم .پسرم که تنها پسر من و تنها نوه ذکور شهید وداری مدرک مهندسی صنایع میباشند یکماه پیش رفته سربازی لطفا با توجه به موارد ذیل بنده را جهت معافیت پسرم راهنمایی فرمایید .
  ۱_همسرم مشکل شدید جسمی حرکتی دارند و تشکیل پرونده در بهزیستی دادند.
  ۲_مادرم دارای ۷۳سال سن و همسر شهیداست.پسر بنده تنها نوه ذکور شهید میباشد.
  با احترام و سپاس

  1. سلام طبق قانون شما کفیل مادرتان هستید و این امر برای پسرتان معافیت ندارد تنها در صورت از کار افتادگی شما یا بیماری صعب العلاج پسرتان می‌توانست برای کفالت اقدام کند این موارد درباره همسر شما نیز صادق است.

 39. بنده پدرم فت کردن و ۴تا برادر و ۲تا خواهر هستیم که ازدواج کردن و خودم و یکی از برادرم که زیر نظر بهزیستی هست بخاطر پاش کنار مادرم زندگی میکنیم و برادرم بخاطر بیماری پدرم کفالت پدر گرفته بودن و یکیشون هم خدمت رفته است و مادر هم زیر نظر تامین اجتماعی هستن حالا سوال اینجا ایا من میتونم کفالت مادر بگیرم یا خیر با تشکر

  1. سلام چون برادر بزرگ تر دارید خیر نمیتونید اقدام کنید و برادر تون هم از معافیت کفالت استفاده کردن

 40. سلام من الان درحال خدمت هستم.پدرم ۶۶ سال دارد تنها فرزندش هستم پدر دچار بیماری
  تخریب شدید کمروجابجایی است من تحت پوشش بهزیستی هستم ایا امکان کفالت پدروجود دارد

  1. سلام. به علت تحت پوشش بودن بهزیستی می توانید برای کفالت مادر اقدام نمایید

 41. سلام من الان درحال خدمت هستم پدرومادرم ۱۸سال ازهم جداشدندایا امکان کفالت مادرم وجود دارد غیبت هم دارم .تحت پوشش بهزیستی می باشم

  1. سلام. به علت تحت پوشش بودن بهزیستی می توانید برای کفالت مادر اقدام نمایید

 42. سلام از طلاق پدر و مادرم ۶ سال گذشته،با این شرایط باز هم معافیت موقت ۳۰ ماهه میدن‌؟یا از همون اول معافیت دائم میگیرم؟

 43. سلام من تک پسر هستم ، ۲۴ سالم هستش ،
  پدرم ۶۱ سال دارد و مشکل قلبی (بالن و فنر ) دارد و دیابت و زخم پای دیابتی دارد(دکتر گفته نباید راه بره) و بیماری های دیگه هم داره مثل چربی و پروستات و….
  مادرم هم فوت شده ، پدرم روبازه زن گرفت اما مشکل دارند و ۱۰ ساله جدا زندگی میکنیم ، من و پدرم تنها زندگی میکنیم، میتونم معاف بشم؟

 44. سلام
  من پدرم به دلیل واریس معاف شدند. الان هم بیماری معده و … غیره دارن که برای کار افتادگی منتظریم بیمه کمیسیون تشکیل بده. ۵۹ سالشه. غیبت ندارم. برادر بزرگتر دارم که متاهله و چندبار معتاد شده کمپ بردیم.
  سوال: ایا میتونم کفالت بگیرم؟ کارافتاده بودنش لازمه؟ یا با همون واریس که قبل از بیمه شدن داشته میشه؟

  1. سلام شما درصورت نداشتن غیبت ابتدا باید از کارافتادگی پدر را دریافت کنید وسپس میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

 45. سلام.
  من پدرم خودش بخاطر واریس معاف شده.
  الات هم مشکل معده و اینا داره که البته هنوز
  از طرف بیمه کمیسیونن تشکیل نشده که ببینیم کار افتاده هس یا خیر. یک برادر بزرگ غایب هم دارم که اولا متاهله و ثانیا چند بار معتاد شده.

  سوال : آیا من میتونم کفالت بگیرم ؟ و کفالت بخاطر واریسش میدن یا باید کارافتاده بشه؟ سنش ۵۹

  1. سلام شما درصورت نداشتن غیبت ابتدا باید از کارافتادگی پدر را دریافت کنید وسپس میتوانید معافیت کفالت پدر ازکارافتاده راداشته باشید

 46. سلام
  من دانشجو هستم وپدرم مادرم بیش از 30 ماه از همدیگه طلاق گرفتند. من با پدرم زندگی میکنم و مادرم جدا زندگی میکند و امکان نقل مکان به منزل مادرم را ندارم میخواستم بدانم اولا تحقیقات محلی در محل سکونت من انجام میشود یا مادرم دوما میخواستم بدونم اینکه با مادرم زندگی نمیکنم در تحقیقات محلی مشکلی ایجاد میشود؟با تشکر

  1. سلام بله قطعا تحقیقات محلی برای شما دردسر ساز میشود. درصورتی که غیبت نداشته باشید وشما تنها فرزند پسر خانواده باشیدشما میتوانید چندین ماه مکان زندگیتان با مادر یکی باشد تادر تحقیقات محلی به مشکل نخورید.

   1. سلام بعد تحقیقات محلی و تاییدش
    معافیت موقت میدن؟
    چون میخوام بدونم چند ماه باید بمونیم ۱ ماه یا ۱۰ ماه
    چون کار و زندگی من تهران
    مادرم کرج
    خیلی برام سخت میشه

 47. سلام
  من 19 سالمه و تازه مشمول شدم.
  بلافاصه بعد از مشمول شدنم، برای معافیت کفالت پدر بیمارم مراجعه کردم.
  پدرم نزدیک به 15 ساله که دیابت شیرین داره و انسولین و قرص هم مصرف میکنه؛ علاوه بر این، بیماری دیابتش به چشماش آسیب زده و شبکیه چشم چپش دچار آسیب‌دیدگی شده.
  کم کاری تیروئید هم داره.

  شنبه 1400/4/26 تاریخ کمیسیون اولیه ی بنده و پدرم هست.

  احتمال معاف شدن رو دارم یا خیر؟

 48. سلام ببخشید من تنها پسر خانواده هستم وتمام شرایط رو دارم ولی طلاق پدر و مادرم توافقی بوده و از این میترسم آیا من معاف میشم حتی قولنامه اجاره خونه هم بردم و چند وقت دیگه کمیسیون هست

   1. چرا؟ سخت میشه مگه هر کسی که پدر و مادرش طلاق توافقی گرفتن برای کفالت گرفتن مشکلی پیش میاره؟؟؟؟؟

  1. با سلام.پدر من۹۱سال سن دار و بیماربا مستندات اینو ثابت میکنم .و مادرم هم ۸۶ساله و دوسال پیش تصادف کرده و داغونه الان. تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم تمام برادرام ازدواج کردنه ورفتنه و در این شرایط واقعا حتی از پس زندگی خودشون برنمیان چه برسد که از پدرومادرم مراقبت کنن .من هم بخاطر این که غیبت نخورم رفتمه خدمت دوماه خدمتم .ایا امکان داره من معاف بشم درصورتی که ثابت میکنم هیچکدام از برادرها توانی مالی لازم برای مراقبت از پدر ومادر رو نداشته باشند .ممنون میشم جواببدین .با تشکر.

   1. سلام چون مادر تحت پوشش کمیته امداد میباشد یکی از فرزندان معافیت دائم می‌گیرند.

  2. سلام معاف شدید میشه بهم بزنگی چند تا سوال دارم ۰۹۱۸۵۰۵۰۱۲۰

 49. سلام
  من متولد1375هستم پدرومادرم طلاق گرفتن بالای 10ساله
  خودمم متاهلم،چون پدرم ازدواج کرده بود زمانیکه ک طلاق گرفتن من دوتا برادرهامو نگه میداشتم الانم از مادرم نگهدای میکنم و امکانش نبوده ب خدمت مقدس سربازی برم بخاطر خاص بودن شرایطم
  میخاستم ببینم بااین شرایط من امکان معافی دارم یا خیر

  1. سلام
   اگر تک پسر بالای 18 سال خانواده باشید و غیبت نداشته باشید بله

 50. پدرو مادرم یک ماهه جدا شدن ومن ۵ ماهه بدون غیبت خدمت میکنم چند ماه از طلاق باید بگذرد تا بتوانم کفالت مادرم را بگیرم

  1. اگر شما همین الان اقدام کنید معافیت موقت به شما تعلق خواهد گرفت و بعد از 30 ماه در صورت عدم ازدواج مجدد مادر شما برای گرفتن معافیت دائم اقدام کنید.

 51. سلام
  من ۱۹ سالمه و برای کفالت پدر بیمار اقدام کردم .
  نظام وظیفه بعد از کمیسیون اول فرستادمون بیمارستان نیرو انتظامی برای اثبات ادعا و با بیماری پدرم موافقت شد و نظام وظیفه بهمون یه برگه داد که ببریم محضر و سه تا امضای محضری از اقوام بگیریم ، و تحویلشون بدیم دیروز که نظام وظیفه رفتم ببینم در چه مرحله ای هستیم متوجه شدم که یک کمیسیون دیگه که کمیسیون کفالت هست هم برگزار میشه و خیلی استرس گرفتم میخواستم بدونم امکان معافیت دائم هست یا خیر ؟
  ممنون

  1. سلام
   وابسته به نوع بیماری پدر شما و اینکه آیا نیازی به مراقبت دارند یا خیر نظر کمیسیون ارائه خواهد شد.

 52. سلام و عرض ادب
  ۳۰ سال سن دارم و تک پسره خانواده هستم.
  پدرم چندماه پیش فوت کردن
  آیا امکانش هست بتونم از معافیت کفالت برای مادره سالمند و خواهره صغیرم استفاده کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن غیبت کفالت مقدور نیست.برای بررسی دقیق تر با مشاورین تماس بگیرید

 53. سلام من متولد ۹ ابان ۱۳۸۰ هستم و یک عمویه بیمار دارم چند ساله کارایه اونو میکنم مشکل قلب و دیابت دارد و پاش پلاتین داره یک پاشه تراشیده شده و نمیتونه راه بره و سربازی هم معاف شده برای مشکل قلب همه یه کاراش و دکتر بردنش رو من میکنم چون فرزند ندارد ولی همسر دارد ک کارایه خونه رو میکنه و منبع درامدی ندارن کارایه دکتر و … همه رو من میکنم یه برادر دارم ک پدر بنده هست و مشکل دیابت و فشار دارند و سن ۵۵ سال یه برادر هم دارم ک همسر و فرزند دارد پدرم نمیتواند از عمویه من مراقبت کن. چون خودش مشکل دیابت داره و نمیتونه خیلی جایی بره ایا راهکاری دارد ک من معاف بشوم

  1. سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط باید بررسی بیشتری صورت گیرد با کارشناسان تماس بگیرید

  2. سلام من دنبال کفالت مادرم هستم ولی سه ماه دیر به خدمت سربازی رفتم و که بعد از طلاق بود آیا کفالت و معافیت به من تعلق میگیرد یانه

   1. سلام دوست عزیز
    در صورت توجیه غیبت میتوانید

 54. باسلام اگر فرزند دوم خانواده باشی و پدر درقید حیات نباشد وکفالت مادر برعهده بنده باشدمیتوانیم اقدام کنیم یاخیر؟؟؟سن مادر چقدر باید باشدخودم متولد۱۳۶۱ می باشم باتشکر

  1. سلام دوست عزیز
   با وجود برادر فقط از طریق ماده 6 بهزیستی میتوانید اقدام کنید

 55. سلام وقتتون بخیر پدر من مشکل چشم داره و آب سیاه گرفته چشم سمت راستش کم میبینه و چشم سمت چپش کوره واسه کمیسیون رفتم با پدرم ودکتر دیدیش و یه برگه ای من و پدرم مهر کردیم و بعد دو سه روز ک رفتم نظام وظیفه بهم گفتن برگه اول کفالتت. تایید شده بنظرتون من میتونم کفالت پدرم را بگیرم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله احتمال بالایی دارد منتظر نتیجه ابتدایی باشید

 56. با سلام من تنها فرزند پدر و مادرم هستم و دانشجوی سال سوم کارشناسی هستم.
  پدرم 59 ساله هست و خودش به علت مشکلات قلبی از سربازی معاف شده بود.(مدارک معافیتش گم شده) آیا من شانسی برای معافیت دارم؟

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت از کارافتادگی شدید پدر میتوانید . اقدام کنید

 57. سلام، ببخشید من تک فرزندم، اضاف دفترچه ای ندارم، مادر و پدرم 33 ماهه از هم جداشدن، مادرم ازدواج مجدد و یا عقد و سیقه نداره، با مادرم زندگی میکنم،تمام مدارک هم کامل کردم فقط 3 روز دیگه کمیسیونه میخواستم ببینم سوال ها یا اصلا کار کمیسیون چجوریه و معاف میشم ویا کمیسون اصلا چه کاری انجام میده ایا سوالی میپرسه؟

  1. سلام دوست عزیز
   احتمال بالایی دارد برای بررسی دقیق تر با کارشناسان تماس بگیرید

 58. سلام خسته نباشین
  من متولد۱۲بهمن ۸۰هستم ۲۰سالمه
  پدر من سه ساله مارو رها کرده و طلاق نداده . من و دوخواهر که یکی ۵و یکی دیگر ۱۴سالش هست عرسش کردم و درحال آماده کردن جهیزیه هستم وبامادرم تنهازندگی میکنیم کل خرج و مخارج بامنه ومن یک ماه من درحال خدمت هستم میخواستم ببینم میتونم کفالت بگیرم و معاف شم لطفا راهنمایم کنید
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   تا ثبت نشدن رسمی طلاق امکان کفالت وجود ندارد

  2. سلام وقتتون بخیر پدر من مشکل چشم داره و آب سیاه گرفته چشم سمت راستش کم میبینه و چشم سمت چپش کوره واسه کمیسیون رفتم با پدرم ودکتر دیدیش و یه برگه ای من و پدرم مهر کردیم و بعد دو سه روز ک رفتم نظام وظیفه بهم گفتن برگه اول کفالتت. تایید شده بنظرتون من میتونم کفالت پدرم را بگیرم؟

   1. سلام دوست عزیز
    بله احتمال بالایی دارد منتظر نتیجه ابتدایی باشید

 59. سلام‌ بنده دوسال پیش برای مادر مطلقه معافیت گرفتم‌اگر پدر و مادرم الان بخوان باهم‌دوباره ازدواج کنن معافیتم‌باطل میشه؟

   1. سلام من دنبال کفالت مادرم هستم ولی سه ماه دیر به خدمت سربازی رفتم و که بعد از طلاق بود آیا کفالت و معافیت به من تعلق میگیرد یانه

    1. سلام دوست عزیز
     در صورت توجیه غیبت میتوانید

 60. سلام وقت بخیر
  مادر من از شوهر قبلیش یه پسر داره که الان سربازیشو کامل رفته و پناهنده المان هست و ۶ سالی هست که در المان زندگی میکنه و مادرم بعد از ازدواج با پدرم طلاق گرفتن و مادرم بعد از پدرم دیگه ازدواج نکرده و 11 سال از طلاقشون میگذره بنظر شما من میتونم کفالت مادرمو بگیرم و از سربازی معاف بشم؟

  1. سلام دوست عزیز
   باید به نظام وظیفه مراجعه کرده و درخواست دهید . ولی بعلت اینکه برادر بالای 18 سال دارید به احتمال زیاد رد بشود

  2. سلام من ۲۱سالمه و دانشجو، نوزده سالم‌بود که مادرم به دلیل خیانت پدرم از پدرم‌جدا شد و به صورت رسمی طلاق ثبت شد ایا میتوانم کفالت مادرم معافی بگیرم ممنون مبشم جوابمو بدید

   1. سلام، بله اگر برادر بالای ۱۸ سال ندارید مشکلی ندارد و میتوان اقدام کرد البته اگر از تاریخ طلاق کمتر از ۳۰ ماه گذشته است ابتدا معافیت موقت و بعد از گذشت ۳۰ ماه معافیت دائم تعلق میگیرد.

 61. سلام وقتتون بخیر
  پدر و مادر بنده تحت کمیته امداد هستند خودمم از دانشجویان تحت کمیته امداد هستم برادر کوچکتر دارم ک معاف پزشکی شد بخاطر بیماری بیضه و واریکوسل…میخواستم بدونم ایا معافیت کفالت به من میدهند .بخاطر شرایط زندگی و نبود منبع درامد ..پدرمم هم هم فشار خون شدید و هم یکی دوتا عمل انجام داده اند ..ایا نامه کمیته امداد تاثیری در گرفتن کفالت دارد ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله . معافیت کفالت ماده 44 . باید از کمیته امداد فرم سه برگی را دریافت کنید.

 62. سلام من پدر مادرم شش ساله طلاق توافقی گرفته ان الان ۱۸ سالمه رفتم برای معافیت میگن به طلاق توافقی تعلق نمیگیره لطفا بفرمایید همچون موردی درسته یانه

  1. طلاق توافقی کاملا رسمیه و مشکلی واسه گرفتن معافیت نداره حتی تو سایت خود نظام وظیفه هم زده

 63. سلام خسته نباشید. من تک فرزند بالای 18 سال هستم. پدرمم سالهاست ک فوت کرده. چند درصد احتمال رد شدن در جلسه کمسیون هست؟ چه چیزی باید بهشون ثابت بشه که رای به معافیت بدهند؟

  1. سلام مهرداد جان
   برای معافیت کفالت شرایط کافی را دارید . برای بررسی دقیق تر با مرکز تماس بگیرید

 64. سلام وقت بخیر
  من مادرم طلاق گرفته و حدود 6 ماهی میشه الان میخوام برم و معافیت کفالت مادر بگیرم از آنجایی که الان به کارت پایان خدمت نیاز دارم سریع معافیت بهم میدن یا حتما بهم معافیت موقت میدن تا 30 ماه بشه ؟ نیاز زیادی به کارت پایان خدمت برای استخدام دارم

  1. سلام متاسفانه شما مهلت سی ماهه را باید پشت سر بگذارید

 65. سلام وقت بخیر
  من پدرم چند وقت پیش فوت شدن
  و من قبل از فوت ایشان چون غیبت نخورم دفترچمو پست کردم و برای معافیت رزم رفتم کمیسیون که با معافیت رزم قبول شد و غیبت نخوردم
  الان هم میتونم کفالت مادرم را بگیرم هم کفالت خواهرم که فاقد همسر و پدر میباشد.
  به نظر شما کدوم کفالت رو بگیرم
  اگر کفالت خواهرم رو بگیرم درصورت ازدواج یا در صورت جنگ اعتبار اون از بین میره یا خیر
  و سوال اخر اینکه من دوره اموزشی باید برم یا خیر
  با تشکر

  1. سلام
   شما میتوانید برای معافیت کفالت خواهر درخواست دهید که اعتبار این نوع معافیت در زمان صلح دائم است. دوره آموزشی برای همه ی مشمولان وظیفه ضروری است مگر اینکه تایید شود این دوره بعث آسیب جدی به سلامت شما میشود.

 66. سلام خسته نباشید من دانشجو هستم ۲۱ سال سن دارم پدرم ۷۰ سالشه و ناتوانه یه برادر بزرگتر از خودم دارم که ۳۵ سالشه و ازدواج کرده
  میخواستم بدونم با وجود برادرم که البته ازدواج کرده میتونم کفالت پدر رو بگیرم.

  1. سلام
   خیر شما باید تنها نگهدارنده سالم و بالای 18 سال باشید لذا داشتن برادر با سن بالای 18 سال مانع معافیت کفالت شما میشود.

 67. سلام
  من پدرم 55سالش هستش 15سال هستش که بیماری پارکینسون دارد و نمی تواند کار کشاورزی انجام دهد یعنی یکی باید باشد کارهاش رو انجام بده یعنی یکی باید باشه همیشه که تویی خونه که دستش رو بگیره تا از جا بلند شه مادرم هم دیسک کمر دارد بعد من دو تا بردار دارم که از خودم بزرگ تر هستند ولی رفتن سر خونه زندگی خودم 24سالم هست
  دانشگاه میرم متاهل هم هستم برای کفالت هم اقدام کردم ولی هنوز کمیسیون پزشکی نرفتم به دلیل ویروس کرونا خواستم ببینم امکان این که معاف بشم هستش یا نه ممنون

  1. سلام
   داشتن برادر سالم بالای 18 سال مانعی برای اخذ معافیت کفالت میباشد. مگر رای کمیسیون بر این باشد که برادر بزرگتر شرایط نگهداری از پدر را ندارد.

   1. سلام چطور میشه اقدام کرد که کمیسیون تشکیل بشه بفهمند برادر بزرگتر شرایط نگه داری رو ندارد؟

    1. سلام. شما می تونید از سازمان نظام وظیفه اقدام کنید.

 68. سلام
  من پدرم 55سالش هستش 15سال هستش که بیماری پارکینسون دارد و نمی تواند کار کشاورزی انجام دهد یعنی یکی باید باشد کارهاش رو انجام بده یعنی یکی باید باشه همیشه که تویی خونه که دستش رو بگیره تا از جا بلند شه مادرم هم دیسک کمر دارد بعد من دو تا بردار دارم که از خودم بزرگ تر هستند ولی رفتن سر خونه زندگی خودم 24سالم هست
  دانشگاه میرم متاهل هم هستم برای کفالت هم اقدام کردم ولی هنوز کمیسیون پزشکی نرفتم به دلیل ویروس کرونا خواستم ببینم امکان این که معاف بشم هستش یا نه ممنون

  1. سلام
   داشتن برادر سالم بالای 18 سال مانعی برای اخذ معافیت کفالت میباشد. مگر رای کمیسیون بر این باشد که برادر بزرگتر شرایط نگهداری از پدر را ندارد.

 69. سلام ببخشید من برای کفالت پدرم اقدام کردم و رای کمیسیون پزشکیم توش نوشته نیاز به مراقبت دارد الان گفتن باید برم کمیسیون بدوی ایا ممکنه اونجا رای رو قبول نکنن؟

  1. سلام. وقت بخیر
   در این کمیسیون احتمال رد شدن هم هست ولی باید منتظر جواب باشید.

  2. سلام.پدر ومادر من ۱۳ سال پیش جداشدن. من و مادرم ساکن شهر دیگری هستیم. تمام مدارک معافیت کفالت رو تنظیم کردیم که از پلیس +۱۰ فرستادن .
   سوال اولم اینه ؛:. مادر من کارهای یک آقای شصت و یک ساله رو در همسایگی به عهده داره که خونش جداست و ما رفت وامد داریم و دستمزد هم ازشون میگیره. درنظر همسایه ها اینطور وانمود کردن که زن و شوهرن. ایا احتمال داره در تحقیقات محلی غیر از سه نفری که خودمون اسم و آدرس نوشتیم ، از افراد دیگری در محل بپرسن. وایا اگر همسایه هامون بگن که مادرم شوهر داره اما در شناسنامه و ثبت اینطور نباشه، آیا حرف همسایه ها ملاک قرار می‌گیره؟؟
   وسوال دوم من اینه که اگر معافیت دایم رو بگیرم مادر من میتونه ازدواج کنه؟ واگر ازدواج کنه معافیت من باطل نمیشه؟

   1. در صورت انجام تحقیقات اگر صحبتی در رابطه با همسر داشتن مادر شما بشود ، نظام وظیفه می تواند درخواست شما را رد کند ، ۲)در صورتی که وضعیت بحرانی شود مثلا جنگ می توانند معافیت را باطل کنند.

 70. سلام خسته نباشید پدر فوت کرده و مادر زیر نظر بهزستی میباشید من گواهی کفالت مادر برعهده بگیرم
  معافیت میگیرم درضمن به غیر از من دوتا برادر دیگه دارم

  1. سلام
   معافیت کفالت مادر به مشمولانی داده میشود که برادر بزرگتر بالای 18 سال نداشته باشند در غیر این صورت امکان معافیت وجود نخواهد داشت.

 71. سلام من بیماری اسکیزوفرنی دارم می خواستم بدونم بهم معافیت تعلق میگیرد

  1. سلام محمدرضا جان
   اگه وجود این بیماری در شما تایید بشه بله.

 72. سلام من 5سال هست ازهمسرم جدا شدم وپسرم کفالت مادرش رادارد وغیرازاین فرزند فرزندی ندارم ولی چون قانون رابلد نبود وقتی مراجعه کرده گفتن حدود یکسال غیبت داری ومعاف نمیشوی باتوجه به اینکه من همین یک فرزند رادارم که با مادرش زندگی میکنه ومادرش نیزازدواج نکرده چه کارباید بکنیم

  1. سلام
   نداشتن غیبت برای اخذ معافیت کفالت مادر شرط اساسی است، در صورتیکه شما بتوانید غیبت فرزندتان را با یکی از دلایل مورد تایید نظام وظیفه توجیه کنید میتواند از این نوع معافیت استفاده کند.

   1. سلام من پدرمادرم شش سال پیش جداشدند وتک فرزندم هیجده سال دارم اکنون برای معافیت رفتم میگن به طلاق توافقی تعلق نمیگیره میشه راهنمایی کنید

    1. دوست عزیز
     در صورتی که مادر از پدر نفقه دریافت کن امکان وجود ندارد باید شرایط شما بررسی شود

 73. سلام.خسته نباشید.پدرمن حدود۴۲سال سن دارد ودارای بیماری دیسک کمرمیباشد به همین خاطر نمیتواند به صورت کاردائم کارکند.مادرم حدود۵۰سال سن دارد ودارای بیماری های قلبی واعصاب میباشد.ایا منکه فرزند بزرگ هستم میتوانم کفالت پدرومادرم رابرعهده بگیرم وازخدمت مقدس سربازی معاف شوم.باتشکر

  1. سلام
   دریافت معافیت کفالت پدر یا مادر به وضعیت سلامت آنها بستگی دارد اگر به تشخیص کمیسیون پزشکی، وضعیت جسمی پدر شما به گونه ای باشد که نیاز به مراقبت داشته باشد میتوانید از معافیت کفالت پدر استفاده کنید.

 74. سلام وقت بخیر
  پدرم سه سال پیش فوت کردند
  مادرم تحت پوشش کمیته هستن
  برادرم وسطیم تحت پوشش بهزیستی
  ما سه برادر هستیم
  بردار بزرگترم کفالت پدر رو در ۹ سال پیش گرفتند. الان هم اقامت ایتالیا دارند. و ازدواج کردند . و ایران نمیان
  میتونم کفالت مادر بگیرم؟

  1. سلام
   خیر داشتن برادر بالای 18 سال مانع دریافت معافیت کفالت میباشد و شما باید تنها نگهدارنده مادر باشید. مهاجرت نیز دلیل بر استفاده از این معافیت نمیباشد.

  2. سلام وقت بخير من از تمام شرايط گرفتن كفالت مادر براى طلاق بهره ميبرم و سوال دارم براى ارائه مدارك حتما بايد اصل شناسنامه پدر باشد يا كپى هم ميشود؟ چون با پدر در ارتباط نيستم
   و كپى از شناسنامه هاى او دارم

    1. برای گرفتن کفالت مادر مطلقه شناسنامه پدر اصلا لازم نیست من خودم اقدام کردم

   1. سلام من پسری 18 ساله هستم و پدرم نزدیک پنچ سال فوت کرده می دو تا برادر معلول دارم که از خودم بزرگ ترن و کارت معلولی دارن می خواستم بدونم من می تونم سرپرستی مادرم رو به عهده بگریم از خدمت معاف شم

     1. سلام من مادرم بیماری صعب العلاج دارع و از کار افتاده هست و برادر بزرگتر دارم که خودش معافیت پزشکی داره و نمیتونه مراقبت کنه ولی پدر دارم ایا میتونم معافیت بگیرم

     2. سلام. تنها در صورتی که تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی ره باشید میتوانید برای دریافت معافیت کفالت اقدام کنید یا اینکه پدر نیز از کار افتادگی داشته باشند.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید