شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟

شرایط تاسیس مطب روانشناسی
به اشتراک بگذارید

تاسیس مطب روانشناسی

تاسیس مطب روانشناسی یکی از انگیزه های داوطلبان کنکور سراسری برای انتخاب این رشته میباشد . سالانه بسیاری از داوطلبان در مقاطع تحصیلی مختلف کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته ی روانشناسی پذیرش میشوند . که هدف اکثریت این داوطلبان تاسیس مطب روانشناسی میباشد . اما با توجه به اهمیت بالای امر مشاوره و روانشناسی در جامعه و همچنین افزایش نیاز در این زمینه برای فعالیت در این حوزه قوانین سخت گیرانه ای تصویب شده است . لذا با وجود اینکه داشتن مدرک تحصیلی یکی از شرایط لازم برای تاسیس مطب روانشناسی میباشد ، اما باید توجه نمود که داشتن این مدرک شرط کافی برای این امر نیست . بلکه فردی که متقاضی تاسیس مطب روانشناسی است باید واجد تمام شرایط تعیین شده از سوی نظام روانشناسی نیز باشد . که اخذ تاییدیه و یا همان پروانه ی اشتغال از این سازمان مراحل و ضوابط خود را دارد .

علاقه مندان و متقاضیان تاسیس مطب روانشناسی ممکن است درباره ی شرایط لازم و قوانین تصویب شده و همچنین مراحل اداری اخذ پروانه فعالیت با سوالات مختلفی مواجه باشند . به همین خاطر در ادامه ی این متن سعی میکنیم به پاسخ سوالاتی همچون مدرک تحصیلی مورد تایید برای اخذ پروانه ی فعالیت برای مطب روانشناسی ، چگونگی دریافت پروانه فعالیت مراکز مشاوره و روانشناسی ، مراحل صدور آن و بسیاری مطالب دیگر که متقاضیان در این مسیر باید بدانند ، خواهیم پرداخت . لذا به شما توصیه میکنیم برای اطلاع از این موارد و رفع ابهامات و سوالات خود به موارد ذکر شده در این مطلب دقت نمایید .


بیشتر بخوانید: شرایط تاسیس کلینیک روانشناسی چگونه است؟


شرایط تاسیس مطب روانشناسی

شرایط تاسیس مطب روانشناسی در سازمان روانشناسی و مشاوره به تصویب رسیده است . که تنها افراد دارای این شرایط میتوانند برای تاسیس مطب روانشناسی اقدام نمایند . اگر بخواهیم به برخی از شرایط تاسیس مطب روانشناسی بپردازیم باید به مواردی همچون داشتن مدرک تحصیلی مرتبط اشاره کرد . که حداقل مدرک تحصیلی مورد نظر شامل مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی و مشاوره میباشند و دیگر رشته های مرتبط با این حوزه ، اجازه فعالیت ندارند . این در حالی است که داوطلبان با رشته های نامرتبط در مقطع کارشناسی که مدرک کارشناسی ارشد و یا دکترا مرتبط دریافت میکردند ، تا قبل سال نود و سه میتوانستند مجوز فعالیت مرکز مشاوره و روانشناسی دریافت کنند . اما پس از این تاریخ داشتن مدرک کارشناسی مرتبط نیز یکی از شرایط لازم برای دریافت مجوز است . از دیگر شرایط تاسیس مطب روانشناسی باید به عضویت در نظام مشاوره و روانشناسی کشور اشاره کرد .

همچنین برای دریافت اجازه فعالیت در زمینه ی مشاوره روانشناسی و ارائه خدمات در مطب روانشناسی حداقل باید یک سال از زمان فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد . از دیگر شرایط تاسیس مطب روانشناسی مربوط به شرایط نظام وظیفه ی آقایان میباشد . که بر این اساس متقاضیان مرد باید دارای کارت پایان خدمت سربازی باشند و هیچگونه محدودیتی در این مورد نداشته باشند . یکی از مواردی که در گذشته برای دریافت مجوز فعالیت الزامی بود داشتن مدرک کارورزی بود . این مدرک مبنی بر داشتن سابقه فعالیت حرفه ای است . که در حال حاضر جز شرایط لازم برای اخذ مجوز مطب روانشناسی نمیباشد . اما این به این معنا نیست که داشتن مهارت ها و سابقه عملی برای این کار لازم نمیباشد . بلکه یکی از ضروریات فعالیت در هر زمینه ای اخذ تجربه و مهارت کافی در آن مورد میباشد .


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت پروانه نظام روانشناسی


شرایط تاسیس مطب روانشناسی

مراحل تاسیس مطب روانشناسی

مراحل تاسیس مطب روانشناسی شامل تمام مواردی میباشد که از سوی سازمان های زیربط اعلام شده و متقاضی تاسیس مرکز مشاوره و روانشناسی ملزم به گذراندن تمام این مراحل میباشد . یکی از اولین مراحل تاسیس مطب روانشناسی عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور میباشد . که برای این کار باید فرم های مربوطه را پر کند و مدارک خواسته شده را برای این سازمان ارسال نماید . پس از ارسال این مدارک و بررسی آنها در کمیسیون های مربوطه ، نتیجه پذیرش و یا عدم پذیرش متقاضی به شکل کتبی اعلام میگردد . انجام مصاحبه حضوری از دیگر مراحل تاسیس مطب روانشناسی میباشد . در این مصاحبه تعیین میگردد که فرد متقاضی برای فعالیت در حوزه مشاوره و روانشناسی فرد مناسبی میباشد یا خیر . که در صورت عدم قبولی دلیل آن به اطلاع متقاضیان میرسد .

همچنین در صورت قبولی در این مصاحبه ، مراجعه برای دریافت پروانه فعالیت و یا مجوز مطب روانشناسی میباشد . افراد دارای این مدرک میتوانند برای راه اندازی مطب روانشناسی اقدام نمایند . این افراد پس از تاسیس مطب موظف میباشند ضمن نصب تابلو بر اساس مصوبات و تعرفه های سازمان مربوطه هزینه ی مربوط به خدمات خود را دریافت نمایند .


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره نحوه گرفتن پروانه نظام روانشناسی


چگونگی اخذ مجوز تاسیس مطب روانشناسی

چگونگی اخذ مجوز تاسیس مطب روانشناسی همانطور که در پاراگراف قبل گفته شد ، شامل چند مرحله و پله میباشد . که متقاضی باید بر اساس این مراحل برای راه اندازی مطب روانشناسی گام بردارد . در حال حاضر نیاز به خدمات مشاوره دربین اقشار مختلف جامعه افزایش یافته است ، لذا نظارت بر تاسیس مراکز مشاوره و دریافت پروانه ی فعالیت در این زمینه افزایش یافته است . و صرفا داشتن مدرک تحصیلی نمیتواند تایید کننده صلاحیت فرد برای فعالیت در این حوزه باشد . به همین دلیل سازمان نظام مشاوره و روانشناسی کشور برای نظارت بر این موضوع راه اندازی شده است . لذا متقاضیان برای کسب اطلاعات کامل درباره چگونگی اخذ مجوز تاسیس مطب روانشناسی  باید به سایت اینترنتی این سازمان مراجعه نمایند و در نهایت در این سازمان عضو شوند تا طی مراحلی صلاحیت و یا عدم صلاحیت آنها برای دریافت مجوز راه اندازی مطب روانشناسی تایید شود .

متقاضیان میبایست بعد از دریافت پروانه فعالیت از این سازمان ، نسبت به تاسیس مرکز مشاوره و روانشناسی اقدام کنند . در این مورد نیز باید پس از تکمیل فرم های مربوطه ، مدارک خواسته شده ارائه شوند . که این مدارک شامل شرحی از فعالیت ها و سوابق حرفه ای متقاضی و همچنین کپی پروانه فعالیت میباشد . پس از دریافت مجوز نیز فعالیت مراکز مشاوره تحت نظر سازمان روانشناسی و مشاوره کشور میباشد . که تعرفه ها و هزینه های دریافتی از مراجعین باید منطبق بر مصوبات و قوانین این سازمان باشد .


بیشتر بخوانید: شرایط اخذ مجوز مراکز مشاوره از بهزیستی


مراحل تاسیس مطب روانشناسی

مدارک لازم برای تاسیس مطب روانشناسی

مدارک لازم برای تاسیس مطب روانشناسی یکی از چندین سوالی است که پیش روی متقاضیان تاسیس مراکز روانشناسی و مشاوره میباشد . این مدارک از سوی سازمان ناظر بر صدور مجوز فعالیت مراکز مشاوره و روانشناسی اعلام میگردد . لذا متقاضیان دریافت مجوز مرکز مشاوره و روانشناسی برای اطلاع از این مدارک باید به اطلاعیه های این سازمان توجه نمایند . اما برای راحتی کار شما عزیزان ما در اینجا به شرح این مدارک میپردازیم . از جمله مدارک لازم برای تاسیس مطب روانشناسی میتوان به مواردی همچون ؛ کپی برابر اصل تمام مدارک تحصیلی مربوط به رشته های مشاوره و روانشناسی ، عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و داشتن تاییدیه از این سازمان ، گواهی سلامت روانی ، کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی ، گواهی عدم سابقه کیفری ، دوقطعه عکس پرسنلی  و … اشاره نمود .


بیشتر بخوانید: مدارک لازم برای دریافت پروانه نظام روانشناسی


سوالات متداول

شرایط گرفتن مجوز دفتر مشاوره چیست ؟

داشتن مدرک تحصیلی مشاوره و یا روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر ، عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از جمله شرایط گرفتن مجوز مرکز مشاوره میباشد .

صدور مجوز دفتر مشاوره خانواده چیست ؟

صدور مجوز شامل دریافت اجازه فعالیت در حوزه مشاوره و روانشناسی و راه اندازی مطب روانشناسی میباشد که تحت نظر سازمان نظام روانشناسی کشور صورت میپذیرد .

چگونگی تاسیس مطب روانشناسی ؟

علاقه مندان باید ضمن داشتن مدرک تحصیلی و همچنین مهارت های مورد تایید سازمان روانشناسی کشور و همچنین عضویت در این سازمان برای راه اندازی مطب روانشناسی اقدام نمایند .

شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه شرایط تاسیس مطب روانشناسی چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 28 نظر:

 1. با سلام و خسته نباشید
  من لیسانس مترجم ی زبان انگلیسی دارم و میخواهم ارشد روانشناسی بالینی بخونم آیا بعد از گرفتن مدرک میتوانم در مراکز مرتبط با این رشته کار کنم یا نه چون شنیدم باید لیسانس هم روانشناسی باشه تا بتوان مرکز یا مطب زد و اینکه در رشته ی بالینی نمی توان شرکت کرد خواهشا راهنمایی کنید….

  1. با سلام
   با لیسانس مترجمی زبان مجاز به شرکت در آزمون ارشد روانشناسی بالینی نمیباشید، تنها کارشناسان رشته های مشاوره و گرایشهای روانشناسی مجاز به شرکت در کنکور ارشد این رشته میباشند.

 2. با سلام و خسته نباشید، من لیسانس میکروبیولوژی دارم و کارشناسی ارشدم مردم شناسی(گرایش علوم اجتماعی) هست. اگر دکتری روانشناسی بخونم می تونم مطب یا مرکز مشاوره داشته باشم!؟ لطفا راهنمایی کنید.
  سپاس

  1. سلام
   یکی از این شرایط تاسیس مرکز مشاوره مرتبط بودن مدرک دوره لیسانس و فوق لیسانس به رشته های مشاوره و روانشناسی و… میباشد. تاسیس این مراکز تنها برای افراد با حداقل مدرک کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی، مشاوره و راهنمایی، روانشناسی و رشته های از این دست امکان پذیر است.

 3. با سلام
  بنده دارای مدرک ارشد روانشناسی بالینی ورودیه ۹۱ هستم با مدرک کارشناسی غیر مرتبط، سابقه کاری ندارم ، میخواهم مطب بزنم ولی نمیدونم که با نداشتن سابقه حرفه‌ای نظام به من پروانه می‌دهد یا خیر
  با تشکر

  1. سلام
   مجوز تاسیس مطب تنها به کسانی داده میشود که مدرک تحصیلی آنها در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با روانشناسی و مشاوره باشد. داشتن مهارت و تخصص در این زمینه مهتر از داشتن سابقه کاری میباشد.

 4. سلام. من لیسانس آی تی دارم , آیا میتونم با اخذ مدرک ارشد و بعد از آن , دکتری روانشناسی عمومی , اقدام به تاسیس مطب کنم ؟؟ سپاسگزارم…

  1. سلام
   خیر این امکان وجود ندارد. دریافت مجوز تاسیس مطب تنها برای افرادی است که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در یکی از رشته های مرتبط همچون رشته مشاوره و راهنمایی و روانشناسی گذرانده باشند.

 5. سلام من لیسانس مشاوره و راهنمایی دانشگاه فرهنگیانم بااین حال که بسته پرورشی هستم میتونم ارشد مشاوره یا روان شناسی بگیرم که مطب بزنم یا نه ؟

  1. سلام
   بله افرادی که در دوره کارشناسی در یکی از رشته های مشاوره و روانشناسی تحصیل کنند و دوره کارشناسی ارشد نیز در رشته مرتبط تحصیل کنند، میتوانند برای تاسیس مطب و اخذ مجوز اقدام کنند.

 6. کسیکه ک درمقطع کارشناسی علوم تربیتی خونده میتونه برای ارشدآزمون روانشاسی بده؟؟واینک میتونه مجوزمطب بگیره یان؟؟

  1. سلام
   خیر رشته علوم تربیتی از رشته های نامرتبط با حوزه روانشناسی و مشاوره است که امکان دریافت مجوز برای دارندگان این مدرک وجود ندارد. چرا که داشتن مدرک تحصیلی مرتبط در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از شرایط اصلی میباشد.

 7. سلام…کسکیه ک درمقطع کارشناسی رشته علوم تربیتی خونده میتونه توآزمون ارشدرواشناسی شرکت کنه؟وبعدامجوزتاسیس مطب روبگیرع؟

  1. سلام
   خیر رشته علوم تربیتی از رشته های نامرتبط با حوزه روانشناسی و مشاوره است که امکان دریافت مجوز برای دارندگان این مدرک وجود ندارد. چرا که داشتن مدرک تحصیلی مرتبط در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد یکی از شرایط اصلی میباشد.

 8. سلام وقت بخیر، من مدرک ارشد روانشناسی رو در شهریور ۹۴ گرفتم با لیسانس غیر مرتبط، ولی ورودی سال ۹۱ ارشد بودم. آیا میتونم مجوز فعالیت روانشناسی رو بگیرم؟

  1. سلام
   خیر این امکان وجود ندارد داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط در حال حاضر از جمله شرایط لازم برای دریافت مجوز تاسیس مطب میباشد.

 9. سلام
  ” باید یک سال از زمان فارغ التحصیلی متقاضی گذشته باشد”
  خب این یک سال رو می تونیم تو مطب یکی دیگه مشاوره بدیم، منظور اینکه این یک سال رو چیکار کنیم که پول در بیاریم؟
  با سپاس

  1. سلام
   این فرصت یک ساله برای ارتقای مهارت ها و توانایی های شما در حوزه مشاوره و روانشناسی میباشد و میتوانید با شرکت در کارگاه ها و یا حضور در مطب دیگر متخصصان مهارت خود را بالا ببرید تا در مراحل دریافت مجوز موفق تر عمل کنید.

 10. سلام.من دانشجو معلم هستم.رشتم علوم تربیتی گرایش ابتداییه.میخوام ارشدو بالیتی بخونم.میتونم بعداینکه ارشد گرفتم مطب بزنم؟؟؟؟؟رشتم همخوانی داره؟؟؟؟؟

  1. سلام
   خیر تنها افرادی میتوانند مجوز تاسیس مطب بگیرند که دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را نیز در یکی از رشته های مشاوره و روانشناسی گذرانده باشند.

  1. سلام
   بله با توجه به داشتن مدرک تحصیلی مرتبط در این زمینه و در صورت داشتن شرایطی همچون عضویت در سازمان نظام روانشناسی، و اخذ مجوز تاسیس این امکان وجود دارد.

 11. سلام من کارشناسی روانشناسی عمومی و ارشد بالینی دارم و ۲سال سابقه بیمه در مرکز کودکان استثنایی و ۵ سال سابقه مار در همین مرکز را دارم برای گرفتم تاسیس مطب روانشناسی باید چه کارهایی انجام بدم ؟

  1. سلام
   شما باید برای دریافت پروانه اشتغال از نظام روانشناسی اقدام کنید که شرایط خاصی دارد از جمله گذشتن یک سال از زمان فارغ التحصیلی،داشتن مدرک تحصیلی مرتبط کارشناسی و کارشناسی ارشد، داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان و عضویت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و… در صورتیکه تمام این شرایط را داشته باشید مجوز تاسیس مطب به شما تعلق خواهد گرفت.

 12. سلام من کارشناسیم روان شناسی عمومی و کارشناسی ارشدم مدیریت آموزشی اگه دکتری روانشناسی بالینی فارغ التحصیل بشم میتونم برای کسب مجوز مطب روان شناسی اقدام کنم. آیا با توجه به مدارکم و میتونم برای کسب سایر مهارتها و مدارک مورد نیاز اقدام کنم؟

  1. سلام
   خیر مجوز مطب روانشناسی تنها برای افرادی است که مدرک تحصیلی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته ی روانشناسی یا مشاوره گرفته باشند.

 13. سلام، من کارشناسی روانشناسی عمومی، کارشناسی ارشدم مدیریت آموزشی ،،، اگر در رشته روانشناسی بالینی دکتری بگیرم میتونم برای تاسیس مطب اقدام کنم با توجه به کسب مهارت و داشتن سایر مدارک مورد نیاز

  1. سلام
   خیر داشتن مدرک تحصلی مرتبط در همه ی مقاطع تحصیلی از جمله شرایط لازم برای دریافت مجو.ز تاسیس مطب میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068