لغو امریه|شرایط انصراف از امریه خدمت سربازی چیست؟

لغو امریه سربازی چه شرایطی دارد؟

درخواست لغو امریه سربازی امکان پذیر است؟

لغو امریه سربازیو امکان انصراف از آن یکی از موضوعات سوال برانگیزی است که گاه با آن مواجه میشویم. لذا در این قسمت برای رفع ابهاماتی که در این باره وجود دارد به بحث و بررسی میپردازیم؛ به طور کلی امکان لغو امریه سربازی به دو طریق وجود دارد:

 • یکی اینکه فرد متقاضی از امریه شدن منصرف شود و بخواهد امریه خود را لغو کند.
 • دیگری در صورتی که ارگان امریه گیر به دلایل مختلف امریه مشمولان را لغو کند.

البته لغو امریه سربازی به این راحتی ها هم نمیباشد و برای لغو باید دلایل محکم و مورد تاییدی وجود داشته باشد. مشمولانی که تمایلی به انجام ادامه خدمت سربازی خود در قالب امریه ندارند بایستی دلایل خود را به سازمانی که در آن به عنوان سرباز امریه خدمت میکنند، ارائه دهند چنانچه این سازمان و سازمان وظیفه عمومی کشور با انصراف و لغو امریه موافقت کند، مشمول میتواند امریه خود را لغو کند. درغیر این صورت امکان انصراف وجود ندارد و مشمول باید سربازی خود را در همان سازمان به پایان برساند. علاوه بر این سازمان های امریه گیر نیز برای لغو امریه سربازان خود باید دلایل محکمی داشته باشند و تنها با تایید سازمان وظیفه این اجازه را دارند.

شرایط انصراف از امریه سربازی چگونه است؟

شرایط انصراف از امریه سربازی برای آن دسته از سربازان مطرح است که تمایلی به ادامه خدمت خود به عنوان سرباز امریه ندارند. باید توجه داشته باشید که شرایط انصراف از امریه سربازی ممکن است اختصاصی باشد یعنی با توجه به ارگانی که در آن خدمت میکنید متفاوت است. لذا متناسب با ارگان امریه گیر باید شرایط لازم برای انصراف را فراهم آورید. علاوه بر این شرایط اختصاصی داشتن دو شرط برای انصراف الزامی میباشد که به قرار زیر میباشند:

 • یکی از مهم ترین شرایطی که برای انصراف از امریه در اکثر ارگان ها در نظر گرفته شده است ارائه ادله ی محکم برای انصراف از امریه به سازمانی است که در آن در حال انجام خدمت میباشید.
 • یکی دیگر از شرایط انصراف دریافت موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی کشور برای انصراف از امریه است.

لیست سازمان ها و ارگانهای امریه گیر خدمت سربازی

در لیست زیر به برخی از سازمان های امریه گیر اشاره شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد هر سازمان بر روی لینک مربوطه در جدول لطفا کلیک کنید.

سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیرسازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر
امریه وزارت نیروامریه سرباز معلم
امریه نیروهای مسلحامریه وزارت نیرو
امریه سازمان انرژی اتمیامریه بنیاد شهید و امور ایثارگران
امریه وزارت دفاعامریه وزارت بهداشت
امریه شرکت های دانش بنیانامریه وزارت صنعت، معدن، تجارت
امریه وزارت نفت و شرکت گازامریه جهاد کشاورزی
امریه وزارت راه و شهرسازیامریه سازمان ملی استاندارد
امریه قوه قضاییهامریه اداره اوقاف
امریه بنیاد مسکن انقلاب اسلامیامریه وزارت علوم و تحقیقات
امریه سربازی اداره برقاامریه سازمان بهزیستی
امریه کمیته امداد امام خمینیامریه وزارت اقتصاد و دارایی
امریه وزارت ورزش و جوانانامریه استانداری ها
امریه نهاد ریاست جمهوریامریه سربازی شهرداری ها

لغو امریه سربازی چگونه انجام می شود؟

دلایل لغو امریه سربازی چیست؟

دلایل لغو امریه سربازی متناسب با نوع لغو امریه متفاوت است. همانطور که عنوان کردیم لغو امریه میتواند از سوی خود سرباز امریه باشد و یا سازمان های امریه گیر، این کار را انجام دهند. بنابراین برای هر کدام از انواع لغو امریه دلایل مختلفی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها میپردازیم:

 1. فردی که میخواهد امریه خود را لغو کند میتواند دلایل مختلفی اعم از دلایل خانوادگی و شخصی، دلایلی همچون شرایط نامناسب سازمان مورد نظر همچون ندادن برگه سابقه، آب و هوای نامناسب محل خدمت و… داشته باشد که البته این دلایل باید سازمان وظیفه و ارگان امریه گیری که در آن خدمت میکنند را قانع کند.

 2. سازمان های امریه گیر نیز با ارائه برخی دلایل میتوانند امریه سربازان را لغو کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر میباشد:

 • عملکرد نامناسب سرباز امریه در انجام وظایف محوله یکی از دلایلی است که منجر به لغو امریه میشود.
 • امکان لغو امریه سربازانی که بیشتر از 15 روز محل خدمت خود را ترک کنند و یا غیبت بیش از 15 روز داشته باشند، وجود دارد. البته اگر این غیبت دلایلی همچون فوت اقوام درجه یک و بالایای طبیعی مثل سیل، زلزله و… داشته باشد قابل چشم پوشی است.
 • سازمان های امریه گیر میتوانند امریه سربازانی را که به گروه ها و فرقه های سیاسی وارد میشوند، لغو کنند.
 • در برخی ارگان های امریه گیر که امکان استفاده از کسری خدمت وجود ندارد، درصورت مشاهده چنین موردی امریه فرد مشمول لغو خواهد شد.
 • سرقت اموال دولتی، جعل اسناد ، تظاهر به بیماری و… از دیگر دلایل مربوط به لغو امریه میباشد.

بنابراین میتوان به طور کلی نتیجه گرفت هر اقدامی که خلاف چهارچوب قوانین نظام وظیفه و ارگان امریه گیر باشد میتواند از جمله دلایل لغو امریه سربازی از جانب سازمانهای امریه گیر باشد.

انصراف از امریه سربازی چه مراحلی دارد؟

انصراف از امریه سربازی اگر از سوی ارگان های امریه گیر صورت گیرد؛ باید با ارائه ی دلایل و مستنداتی همچون غیبت، عدم صلاحیت و … به ستاد کل و دفتر سیاست گذاری همراه باشد. ستاد کل و سازمان وظیفه بررسی های لازم را انجام میدهند. لازم به ذکر است که دفتر سیاست گذاری میتواند در هر زمانی از سازمان های امریه گیر بازدید کند و چنانچه گزارش ها بدون هیچگونه غرض ورزی و دشمنی باشد و صحت این گزارشات تایید شود تصمیمات لازم را برای لغو امریه سربازان اتخاذ کند. نکته ای که در اینجا باید مطرح کنیم این است که سازمان های امریه گیر تا پایان دوره دو ساله امریه نمیتوانند سربازان را ترخیص کنند و این موضوع تنها تحت شرایطی که عنوان کردیم امکان پذیر است.

اما وقتیکه خود سرباز امریه بخواهد برای لغو امریه سربازی خود اقدام کند باز هم شرایط تفاوت چندانی نخواهد داشت. این افراد باید دلایل قانع کننده ای را ارائه دهند که در این مورد نیز سازمان امریه گیر اطلاعات و گزارشات را به ستاد کل ارسال میکند تا تصمیمات لازم اتخاذ شود.

نظام وظیفه

امریه سازمانها تحت چه شرایطی لغو میشود ؟

در سال های اخیر و با بروز مسائلی همچون کاهش فرصت های شغلی، گاها با این موضوع مواجه میشویم که امریه برخی از ارگان ها لغو میشود و این ارگان ها دیگر مجوز لازم برای اقدام به پذیرش سرباز امریه را ندارند. این موضوع به این دلیل است که فرصت های شغلی بیشتری وجود داشته باشد و نیروهای مورد نیاز این سازمان ها از بین متقاضیان یافتن کار و از طریق آزمون های استخدامی تامین شود. علاوه بر این زمانی که سازمان وظیفه به نیروی وظیفه و دفاعی بیشتری برای انجام امورات نظامی نیاز داشته باشد، سهمیه ی مربوط به جذب سربازان امریه سازمان های امریه گیر را لغو میکند تا نیاز خود را برطرف کند. این موضوع در سال های اخیر با توجه به کاهشی که در تعداد مشمولان خدمت سربازی وجود داشته، مشهود است.

پس میتوان به طور کلی عنوان کرد که با افزایش نیاز سازمان وظیفه کشور به نیروی نظامی در پادگان ها احتمال لغو امریه ارگان های غیر نظامی افزایش میابد.

 

سوالات متداول

شرایط انصراف از امریه برای همه افراد ممکن است؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

خیر ممکن است برخی افراد شرایط لازم برای انصراف از امریه را نداشته باشند. این موضوع توسط ارگان مربوطه و ستاد کل بررسی میشود و تنها درصورتی که دلایل منطقی برای انصراف ارائه دهند با انصرف آنها موافقت خواهد شد.

انصراف از امریه سربازان چه دلیلی دارد؟

هر فردی ممکن است دلایل متفاوتی برای انصراف از امریه داشته باشد. دلایلی همچون کمبود امکانات سازمان مربوطه، عدم ارائه ی سابقه کاری، یا نا کارآمدی سابقه کار در ارگان مربوطه برای استخدام در آینده و… میتواند از دلایل انصراف باشد.

امریه جذبی یعنی چه؟

امریه جذبی نوعی از امریه سربازی میباشد که این امکان را برای مشمولان فراهم آورده است که سربازان بعد از گذراندن دو سال دوره خدمت ضرورت خود در سازمان مربوطه، جذب همان ارگان شوند. البته سازمانهای امریه گیر معمولا تعهدی برای جذب سربازان وظیفه ندارند به جز برخی ادارات، که درصورتیکه سرباز امریه شرایط لازم را داشته باشد جذب آن ارگان میشود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره آویژهخدمات متنوعی را در زمینهمشاوره امریه خدمت سربازیبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

لغو امریه|شرایط انصراف از امریه خدمت سربازی چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 18 نظر:
 1. سلام وقت بخیر… چند سوال داشتم
  دقیقا چند ماه بعد از فارغ التحصیلی فرصت داریم دفترچه خدمت را پست کنیم؟ و اینکه این تاریخ بعد از تاریخ اخذ مدرک لحاظ میشود یا تاریخ لغو معافیت؟
  بنده قراره برای امریه چند روز دیگه اعزام بشم. اگر برای اعزام حاضر نشوم برای من اضافه خدمت خواهد خورد؟ ( در صورتی که هنوز به ۶ ماه پس از اخذ مدرک زمان باقی مانده است).
  سوال بعدی اینه که اگر برای اعزام حاضر نشوم امریه بنده به طور کل باطل میشود؟ اگر میشود بنده چند روز بعد از تاریخ اعزامی میتوانم دوباره از اول دفترچه بعنوان سرباز عادی پست کنم؟

  1. با سلام خانم ناصری هستم شرایط شما نیاز به بررسی تخصصی دارد برای کسب اطلاعات لازم با مشاورین مرکز آویژه تماس بگیرید

 2. سلام وقت بخیر اگر من برای امریه ثبت نام کنم و قبول نشم میتونم کلا از سربازی انصراف بدم یا هرماه مجدد برای امریه ثبت نام کنم تا قبول بشم و بعد برم سربازی؟

  1. سلام و عرض ادب.خانم حاجی محمدی هستم خیر متاسفانه این امر امکان پذیر نیست. بعد از گرفتن برگه اعزام و هماهنگی با سازمان امریه پذیر مشخص می شود که آیا جذب امریه سازمان شده اید یا خیر.

 3. سلام من ۵ماهه امریه هستم اگه بخوام لغو کنم و برم پادگان این ۵ماه جزد خدمت حساب میشه یا باید از اول خدمت کنم؟

 4. سلام خسته نباشید
  اگر من برای ثبت درخواست امریه وزارت نفت اقدام کنم و درخواست امریه ام پذیرفته نشه . میتونم برای سرباز معلمی اقدام کنم و درخواستم رو اونجا ثبت کنم یا دیگه امکان پذیر نیست

  1. درصورت وجود فراخوان برای جذب سرباز معلم بله امکان پذیر است

 5. با سلام و احترام
  سوالی که داشتم از خدمتتون آیا در صورت انصراف و لغو امریه اضافه خدمت خواهیم خورد ؟

 6. سلام وقتتون بخیر ببخشد همسر من امریه از طرف وزارت بهداشت و این دوماه آموزشی ک داشته رو نرفته و احتمالا تجدید دوره بخوره بنظرتون با این کار امریه از بین میره و نمیتونه بیمارستان کار کنه یا جی؟
  و دوره برگ سبز اسفند برگزار میشه اگ بمونه واسه اسفند چی بازم امریه حذف میشه؟

 7. با سلام، اگه امریه انصراف بدیم ویا اخراج بشیم خدمتمون چجوری مشه

  1. سلام وقت بخیر برای پاسخ باید شرایط شما بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد

 8. با سلام
  بنده سرباز امریه هستم در یک شرکت دولتی، 10 ماه از خدمت من گذشته و هنوز حقوق به من ندادن و من بعد از این که این مشکل رو با بالاترین مدیرهای شرکت هم مطرح کردم و مشکلم حل نشد به ارتش اطلاع دادم و الان ارتش اینارو تحت فشار گذاشته که هر چه زودتر حقوق من رو برقرار کنند. حالا شرکت به جای حل مشکل من رو تهدید کرده که با ارتش تماس بگیر و بگو مشکلم حل شده در غیر این صورت امریه رو لغو می کنیم.
  میخوام بدونم میتونن این کارو بکنن؟ با توجه به این که وظایفم رو به درستی انجام میدم و رییس هم از من راضی هست.

  1. نه نمیتونن امریم حق و حقوقی داره نزار حقتو بخورن حق با توست و دلایلشون برای لغو امریه کافی نیست اگه سازمان دولتیه که مطابق قانون باید پرداخت کنه حقوقتو و اگه پرداخت نمیشه شاید یکی داره این وسط بالا میکشه حقتو

   1. سلام وقتتون بخیر ببخشد همسر من امریه از طرف وزارت بهداشت و این دوماه آموزشی ک داشته رو نرفته و احتمالا تجدید دوره بخوره بنظرتون با این کار امریه از بین میره و نمیتونه بیمارستان کار کنه یا جی؟
    و دوره برگ سبز اسفند برگزار میشه اگ بمونه واسه اسفند چی بازم امریه حذف میشه؟

    1. باسلام برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/31

جمعه

1403/4/1

شنبه

1403/4/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید