خانه خدمات مشاوره ای نظام وظیفه مشاوره معافیت سربازی شرایط معافیت تحصیلی و سنوات در خدمت سربازی

شرایط معافیت تحصیلی و سنوات در خدمت سربازی

بروزرسانی شده سپتامبر 6, 2018 5:26 ب.ظ
1
1,242
شرایط معافیت تحصیلی
شرایط معافیت تحصیلی و سنوات در خدمت سربازی
میانگین 5 رای از تعداد 1
 از چه سنی مشمول می شوید؟ تا چه زمانی می توانید دانشجو یا دانش آموز باشید ؟ چرا ادامه تحصیل در داخل یا خارج از ایران چگونه است ؟ آیا شرایط خاصی برای نخبگان در نظر گرفته شده است ؟ تمام مواردی که در حوزه تحصیلی بر نظام وظیفه و خدمت سربازی موثر است در این مطلب گردآوری شده است .
 • معافيت تحصيلي

1- معافيت تحصيلي دانش آموزان

دانش آموزاني كه وارد سن 19 سالگي شده و طبق مقررات وزارت آموزش و پرورش و وظيفه عمومي در دوره متوسطه مشغول به تحصيل ميباشند براي اخذ مدرك پيش دانشگاهي تا سن 24 سال تمام و براي اخذ ديپلم كار و دانش و فني و حرفه اي تا سن 22 سال تمام مجاز به ادامه تحصيل بصورت حضوري و پيوسته بوده و تا پايان دوره تحصيل از معافيت تحصيلي بهره مند خواهند بود.

تذكرات 

 1. تحصيل دانش آموزان بايد به صورت پيوسته باشد.
 2. به دانش آموزان داوطلب آزاد معافيت تحصيلي تعلق نمي گيرد.
 3. كليه افراد برخوردار از معافيت تحصيلي در صورت انصراف و يا ترك تحصيل بايد ظرف مدت 4 ماه در داخل كشور و يكسال در خارج از كشور خود را به سازمان وظيفه عمومي ناجا در داخل كشور معرفي نمايند تا غايب شناخته نشده و نسبت به تعيين تكليف نمودن وضعيت خدمتي آنان اقدام گردد.

2- معافيت تحصيلي دانشجويان

مشمولان فارغ التحصيل ديپلم و پيش دانشگاهي غير غايب كه طبق مقررات وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري يا وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي و يا دانشگاه آزاد اسلامي در يكي از دانشگاهها و موسسات آموزش عالي مورد تائيد وزارتخانه ها و دانشگاهي مذكور پذيرفته شوند تا پايان سقف تعيين شده به شرح جدول ذيل از معافيت تحصيلي برخوردار خواهند بود.

حداكثر مدت مجاز

مقطع تحصيلي

رديف

3 سال

كارداني

1

3 سال

كارشناسي ناپيوسته

2

3 سال

كارشناسي ارشد ناپيوسته

3

5 سال

دكتري ناپيوسته

4

6 سال

كارشناسي پيوسته

5

8 سال

كارشناسي ارشد پيوسته

6

8 سال

دكتري پزشكي پيوسته

7

 

تذكرات

 1. دانشجوياني كه بيش از سقف مجاز به تحصيل خود ادامه دهند غايب شناخته خواهند شد.
 2. معافيت تحصيلي براي هر مقطع تحصيلي يكبار و حداكثر تا اخذ مدرك تحصيلي دكترا صادر مي شود.

3- معافيت تحصيلي طلاب حوزه هاي علميه

مشمولان غير ديپلم كه قبل از ورود به سن مشموليت (19 سالگي) در حوزه هاي علميه به تحصيل اشتغال يابند مي توانند حداكثر تا سن 24 سالگي دوره مقدمات را طي و از معافيت تحصيلي بهره مند شوند. مشمولان تارك تحصيل دوره دبيرستان كه ظرف مدت يك سال از تاريخ ترك تحصيل، در حوزه علميه به تحصيل اشتغال يابند در صورتي كه دوره مقدمات را حداكثر تا سن 24 سالگي به اتمام رسانند مي توانند از معافيت تحصيلي بهره مند شوند. برخورداري از معافيت تحصيلي در مقاطع بالاتر از مقدمات در حوزه هاي علميه مشروط به عدم ورود به غيبت مشمول مي باشد.

4- چگونگي ادامه تحصيل مشمولان در خارج از كشور

ادامه تحصيل دانشجويان در خارج از كشور ، صرفاً

 • 1. در اجراي مصوبات مربوط به نخبگان و استعدادهاي برتر .
 • 2. قانون نحوه تأمين اعضاي هيئت علمي.
 • 3. قانون اعزام دانشجو به خارج از كشور.
 • 4. معافيت دانش آموزي (ماده 19)
 • 5. معافيت دانشجويي (ماده 21). مجاز مي باشد كه به اجمال هر يك از اين قوانين توضيح داده مي شود.

قانون ادامه تحصيل نخبگان

1. نخبگان با معرفي بنياد ملي نخبگان مجاز به خروج از كشور براي ادامه تحصيل مي باشند و نخبگانيهم كه پروژه هاي تحقيقاتي خود را در نزد بنياد نخبگان نيروهاي مسلح انتخاب كرده اند صرفاً با موافقت اين بنياد مجاز به خروج از كشور مي باشند.

2. براي احراز استعدادهاي برتر و نخبگي، مصوبات متعددي وجود دارد كه برابر فرآيند تعيين شده توسط بنياد ملي نخبگان انجام شده و به طور كلي شامل افراد ذيل مي باشد:

برگزيدگان المپيادهاي علمي معتبر داخلي و جهاني

 • 1. نفرات اول تا سوم المپيادهاي معتبر جهاني و بين المللي دانش آموزي
 • 2. راه يافتگان مرحله نهائي المپيادهاي معتبر جهاني و بين المللي دانش آموزي
 • 3. نفرات اول تا سوم المپيادهاي معتبر بين المللي دانش آموزي
 • 4. نفرات اول تا سوم المپيادهاي علمي دانشجويي كشور
 • 5. نفرات اول تا سوم المپيادهاي معتبر علمي دانش آموزي

كشور برگزيدگان از ميان آزمون هاي سراسري

 • 1. 100 نفر اول گروه رياضي فيزك مقطع كارشناسي
 • 2. 50 نفر اول گروه علوم تجربي مقطع كارشناسي
 • 3. 50 نفر اول گروه علوم انساني مقطع كارشناسي
 • 4. 20 نفر اول رشته هاي هنر

مخترعان و مكتشفان ، آفرينندگان آثار بديع و ارزنده ادبي و هنري

 • برگزيدگان مسابقات و جشنوارهاي علمي معتبر داخلي و خارجي از قبيل خوارزمي ، رازي
 • برگزيدگان از ميان مخترعان و مكتشفان ايراني كه اختراع و اكتشاف انان در مراجع ذيصلاح داخلي و خارجي به ثبت رسيده باشد
 • برگزيدگان ازميان آفرينندگان آثار بديع و ارزنده هنري درحوزه هاي موسيقي ، نقاشي ، هنرهاي تجسمي ، هنرهاي نمايشي، معماري و غيره با معرفي مراجع معتبر.

  برای مشاوره در زمینه نظام وظیفه

  می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

  با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

  9099072068

دانش آموختگان برتر

برگزيدگان از ميان نفرات اول دانش آموخته رشته هاي دانشگاهي (كارشناسي و بالاتر) داخل كشور و حوزه هاي علميه (سطح يك بالاتر)

برترين هاي مسابقات علوم قرآني

 • برگزيدگان نفرات اول تا سوم مسابقات معتبر قرآني داخلي و بين المللي
 • شخصيت هاي برجسته علمي ، اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور.
 • برگزيدگان ازميان محققان ايراني كه براساس كه معيارهاي موسسات معتبر اطلاعات علمي بين المللي و داخلي به لحاظ تعداد ارجاعات به مقالات آنها و يا ساير شاخصهاي مرتبط به عنوان پژوهشگران و دانشمندان ملي و بين المللي قرار گرفته اند.
 • برگزيدگان از ميان افرادي كه براي حل مشكلات ملي ، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي راه كارهاي مناسبي ارائه كرده و اين راه كارها تجربه شده و نتايج حاصل از آن به تائيد مراجع ذيربط رسيده باشد
 • برگزيدگان از ميان افرادي كه درهر يك از رشته ها و گروههاي علمي اعم از علوم انساني ، معارف اسلامي ، علوم پايه، فني و مهندسي ، پزشكي ، كشاورزي و هنر نظريه يا تئوري جديد ارائه كرده و از سوي مراجع معتبر ملي و بين المللي مربوط ، تاثير گذار شناخته باشند.
 • برگزيدگان ازميان مولفان و مترجمان كتب ، نويسندگان مقالات ، واعظان و شاعران كه آثار فاخر ايشان داراي نقش مهم و تاثير ويژه در توسعه مرزهاي دانش و فناوري با ترتيبي و اخلاقي در حوزه مربوط بوده است.
 • برگزيدگان برتر اعضاي هيئت علمي دانشگاهها و مدرسين و محققين علوم حوزوي.
 • برگزيدگان ازميان اعضاي هيئت علمي كه مراتب دانشگاهي كار ممتاز و شاخص را انجام داده اند برگزيدگان ازميان اساتيد نمونه و ممتاز در سطح كشور برگزيدگان از ميان پژوهشگران نمونه كشوري برگزيدگان ازميان مدرسين حوزه هاي علميه كشور كه تدريس مينمايند برگزيدگان ازميان محققين برتر حوزوي

تسهيلات به نخبگان و استعداد برتر جهت ادامه تحصيل در خارج از كشور

 • نخبگان و استعداد برتر از ضوابط ادامه تحصيل در خارج از كشور مستثني بوده ليكن دانشگاه محل تحصيل آنان بايد مورد تائيد وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري باشد.
 • افراد فوق درحين تحصيل در داخل كشور ، در صورت انصراف و ترك تحصيل مجاز به خروج از جهت ادامه تحصيل ميباشند و همچنين كساني كه درخارج از كشور مشغول تحصيل هستند در صورت تائيد مراجع ذيربط مي توانند انصراف داده و در داخل كشور ادامه تحصيل دهند.
 • مدت زمان خروج از كشور جهت ادامه تحصيل همانند ساير دانشجويان از سوي وزارت علوم تحقيقات و فناوري حسب نياز و ضرورت تعيين ميگردد.
 • نخبگان واستعداد برتر مشمول بورسيه وزارتخانه و سازمانها صرفا با اجازه سازمانهاي فوق از طريق سازمان وظيفه عمومي مجاز به خروج از كشور مي باشند.

قانون ادامه تحصيل اعضاي هيئت علمي درخارج از كشور

ادامه تحصيل اعضاي هيئت علمي در خارج از كشور به دو شرط امكان پذير مي باشد:

 • شرط اول : درخواست معافيت تحصيلي از سوي وزارتخانه هاي علوم ، تحقيقات و فن آوري يا وزارت بهداشت و درمان يا دانشگاه آزاد اسلامي از سازمان وظيفه عمومي ناجا انجام گرفته باشد.
 • شرط دوم : تضمين مراجعت بعد از اتمام تحصيل يا ترك تحصيل از سوي مبادي كه درخواست معافيت تحصيلي نموده اند، انجام گرفته باشد.

قانون تمديد ادامه تحصيل در مقطع دكتري

دانشجوياني كه با اخذ معافيت تحصيلي ، در خارج در مقطع ارشد تحصيل مي نمايند و تمايل دارند كه در مقطع دكتري ادامه تحصيل دهند بايد:

وزارتخانه هاي علوم ، تحقيقات و فن آوري يا بهداشت و درمان براي اين مقطع معافيت تحصيلي درخواست نمايند.

دانشجو هم حداكثر ظرف يك سال پس از فراغت از تحصيل در مقطع ارشد ، در مقطع دكتري شروع به تحصيل نمايد.

البته تضمين مراجعت قبلي با توجه به شرايط زماني تطبيق داده مي شود، چنانچه تغيير كرده باشد متناسب با شرايط جديد بايد تضمين ارائه شود.

قانون اعزام دانشجو به خارج

اولاً صرفاً دانش آموختگان مقطع كارشناسي ، با رعايت ساير شرايط اين قانون مجاز به خروج از كشور براي ادامه تحصيل هستندكه با درخواست خروج از كشور از سوي وزارت علوم يا بهداشت و درمان، صدور معافيت تحصيلي براي آنان در دستور كار سازمان وظيفه عمومي قرار ميگيرد.

ضمنا در رابطه با مورد فوق رعايت نكات ذيل الزامي است:

 • 1. مشمول بايد فاقد غيبت باشد.
 • 2. تاريخ پذيرش در دانشگاه خارج از كشور مشخص شده باشد و به هنگام آغاز تحصيل حداكثر يك سال از تاريخ مجوز خروج از كشور، نگذشته باشد.
 • 3. ظرف مدت يكسال پس از صدور مجوز خروج از كشور ، شروع به تحصيل آنها به سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شود.
 • 4. مشمول در همان رشته ، دانشگاه و كشوري كه مجوز صادر شده است تحصيل خود را آغاز نمايد.

دانش آموزاني كه قبل از رسيدن به سن مشموليت از كشور خارج و در دوره دبيرستان مشغول به تحصيل شده باشند : در صورتي كه تحصيل آنان واجد شرايط مشمولان مشابه در داخل كشور بوده و مورد تائيد وزارت آموزش و پرورش قرار گيرد ميتوانند از معافيت تحصيلي استفاده كنند.

مشمولاني كه در خارج از كشور موفق به اخذ ديپلم شده باشند: چنانچه در رشته هاي مورد تائيد وزارت علوم و يا وزارت بهداشت و درمان مشغول به تحصيل شده باشند تا رسيدن به درجه دكتري مي توانند از معافيت تحصيلي استفاده نمايند.

ساير تسهيلات پيش بيني شده براي تحصيل در خارج از كشور:

مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور كه موفق به اخذ ديپلم در خارج از كشور شده باشند يا قبل از رسيدن به سن مشموليت از كشور خارج و در دوره دبيرستان مشغول به تحصيل شده باشند ميتوانند در رشته هاي مورد تأييد وزارت علوم تا مقطع دكتري به شرطي كه پيوستگي تحصيلي آنها رعايت شده باشد با هماهنگي وزارت علوم يا وزارت بهداشت و درمان و اخذ معافيت تحصيلي ، ادامه تحصيل بدهند.

چند نكته مهم در خصوص ادامه تحصيل مشمولان ايراني مقيم خارج از كشور:

 • الف) هرگونه تغيير رشته يا دانشگاه محل تحصيل با رعايت مقررات وظيفه عمومي و به شرح ذيل امكان پذير مي باشد:

حداكثر 4 نيمسال تحصيلي از آغاز تحصيل در رشته يا دانشگاه اوليه نگذشته باشد. رشته و دانشگاه ، مورد تاييد وزارتين علوم و بهداشت و درمان قرار گرفته باشد. موضوع از سوي وزارتين علوم و بهداشت و درمان به سازمان وظيفه عمومي جهت اخذ معافيت مجدد منعكس گردد.

 • ب) معافيت تحصيلي صادره صرفاً براي آن مقطع تحصيلي كه صادر شده اعتبار دارد و چنانچه مشمولي قصد ادامه تحصيل داشته باشد بايد با تائيد وزارت علوم و تحقيقات و يا بهداشت و درمان و قبل از اتمام و حداكثر يك سال فاصله از فارغ التحصيلي مقطع قبلي براي وي درخواست معافيت تحصيلي شود تا امكان استفاده از معافيت تحصيلي براي مقطع جديد فراهم شود البته در اينگونه موارد حتماً تضمين مراجعت قبلي با توجه به
 • شرايط زماني تطبيق داده خواهد شد.
 • ج) برگشت به كشور حداكثر يكسال پس از فراغت ، انصراف يا اخراج از تحصيل بايد صورت گيرد تا مشمول وارد غيبت نشود.
 • د) دانشجويان اخراجي يا انصرافي مجاز به خروج از كشور براي ادامه تحصيل نمي باشند.

ايجاد تسهيلات براي ادامه تحصيل فرزندان مأمورين ثابت دولت درخارج از كشور، پس از مراجعت پدراز مأموريت

كليه فرزندان مأمورين ثابت دولتي در خارج از كشور، برابر ضوابط موجود بايد در صورت پايان يافتن مأموريت والدين ظرف مدت 6 ماه خودشان را جهت تعيين تكليف وضعيت خدمتي به سازمان وظيفه عمومي معرفي نمايند ليكن تعدادي از فرزندان والدين ممكن است در حال تحصيل باشند و قصد ادامه تحصيل داشته باشند كه در اين راستا در صورت پايان يافتن مأموريت والدين، مشمولاني كه در خارج از كشور مشغول به تحصيل هستند مي توانند با تبديل وجه الضمان وزارت ، سازمان يا نيرو به وجه الضمان معتبر شخصي تا پايان تحصيلات در خارج ادامه تحصيل دهند و مشكلي براي اين امر ندارند. كه البته براي تسهيل كردن اين بخش توافقنامه اي هم بين وزارت امور خارجه و سازمان وظيفه عمومي امضا شده است.

طبق ماده 110 و 111 آئين نامه اجرايي : مشمولان مقيم خارج از كشوركه مدعي كفالت هستند مكلفند مدارك مورد نياز را به نمايندگي سياسي يا كنسولگري جمهوري اسلامي محل اقامت و در صورت نبودن نمايندگي سياسي در محل اقامت به نزديكترين نمايندگي سياسي تسليم نمايند تا از طريق وزارت امور خارجه به سازمان وظيفه عمومي ارسال گردد.به وضع مشموليت اين قبيل مشمولان درحوزه مركزي تهران رسيدگي ودر صورتي كه راي هيئت رسيدگي مبني برمعافيت صادر گرددكارت معافيت به منظور تحويل به مشمول به وزارت امور خارجه ارسال خواهد شد.

تذكر : در صورت درخواست انواعي از معافيت كفالت كه لازم است بستگان مشمول در شوراهاي پزشكي معاينه شوند مانند (پدر كمتر از 70 سال و نيازمند مراقبت ، خواهر يا برادر بيمار و….) با توجه به اينكه هنوز هيچ سازوكاري در خصوص تشكيل شوراهاي پزشكي در خارج از كشور وجود ندارد بايستي جهت معاينه در شوراهاي پزشكي به داخل كشور مراجعه نمايند.

https://www.anjammidam.com/uploads/order/delivery/file/3e2c2fcbc245d39fe834b29a362cc0fe.gif

در صورتی که در خصوص شرایط خدمت سربازی ٬ انواع معافیت و … سوالاتی دارید٬ هم اکنون با مشاوران مجرب ما در این خصوص تماس حاصل فرمایید.

 

برای مشاوره در زمینه نظام وظیفه

می توانید از سراسر کشور با استفاده از تلفن ثابت از ساعت 8 صبح الی 12 شب حتی در ایام تعطیل

با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه دانش تماس بگیرید:

9099072068

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در مشاوره معافیت سربازی

بررسی کنید

طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکتری

طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکتریمیانگین 5 رای از تعداد 10 طرح کسری خدمت سربازی ارشد و دکت…