امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن در سال ۱۴۰۰ چگونه است؟

امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن

امریه سربازی مفهوم مهمی است که سازمان وظیفه عمومی کشور به آن پرداخته است و بخشی از قوانین و مقررات این سازمان به موضوع امریه تخصص یافته است. امریه به نوعی راهی برای برقراری تعادل در تعداد نیروهای حاضر در پادگان ها و یگان های نظامی است که البته به نفع سربازان و مشمولان نظام وظیفه است و میتوانند دوره سربازی راحت تری داشته باشند.

اما قبل از هر چیز باید بدانیم که مفهوم امریه چست؟ در پاسخ باید بگوییم که سازمان وظیفه هر ساله خدمت سربازی تعداد زیادی از سربازان و مشمولان با شرایط خاص را به عنوان نیروی کار به سازمان و ارگان های مختلف واگذار می کند. این افراد بایستی دوره دو ساله سربازی را که بدون انجام خدمات رزمی و پست های شبانه و … است در ارگان مربوطه بگذرانند.

لذا با توجه به این مزیت ها هر سال تعداد زیادی از مشمولان خدمت وظیفه به دنبال راهی هستند که به عنوان امریه خدمت کنند.

امریه سربازی، انجام خدمت وظیفه اجباری در ادارات و سازمان ها ی کشور است.

 

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن در سال ۱۴۰۰ چگونه است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

هدف از امریه سربازی چیست؟

امریه سربازی راهی است که سازمان وظیفه پیش روی مشمولان خدمت سربازی قرار داده است. سربازانی که به عنوان امریه پذیرفته میشوند نیازی نیست که تمام شبانه روز را در پادگان ها خدمت کنند، بلکه مدت زمان خدمت برای این افراد مانند کارمندان سازمان های امریه گیر تنها نصف روز است.

برخی از ارگان های دولتی برای تامین نیروی مورد نیاز خود ، اقدام به استخدام مشمولان نظام وظیفه به عنوان سرباز امریه می کنند. این سازمان ها براساس نیاز خود اطلاعیه هایی مبنی بر نیاز به نیرو و سرباز امریه، منتشر می کنند.

افرادی که دوره ی سربازی را به شکل امریه سربازی می گذرانند، در ادارات و در ساعت اداری موظف به انجام وظیفه میباشند. البته پذیرش برای امریه سربازی شرایط زیادی لازم است. که تنها افرادی که این شرایط را داشته باشند می توانند، به عنوان امریه، دوره ی خدمت خود را بگذرانند. در ادامه به شرح این شرایط می پردازیم.

اخذ امریه سربازی دارای چه شرایطی است؟

اخذ امریه سربازی دارای چه شرایطی است؟

شرایط اخذ امریه سربازی از دغدغه های بسیاری از مشمولان است. اینکه چه کسانی می توانند برای امریه ثبت نام کنند و چه شرایطی لازم است، از مهم ترین سوالاتی است که برای این افراد پیش میاید .

در پاسخ به این سوال باید گفت به طور کلی شرایط اخذ امریه سربازی به دو دسته شرایط عمومی که از سوی سازمان نظام وظیفه تعیین می شود و شرایط اختصاصی، تقسیم بندی می شود.

شرایط اختصاصی نیز مربوط به هر سازمان میباشد از جمله اینکه هر سازمان یا اداره ای به افراد با چه توانایی ها و مدارک تحصیلی نیازمند است.

شرایط عمومی انواع امریه سربازی

یکی از مهم ترین شرایط نداشتن غیبت از سربازی میباشد که مشمولان باید در نظر بگیرند.

مهاجرت تحصیلیهمچنین در ادامه برخی دیگر از مهم ترین شرایط لازم برای استفاده از امریه را که پنج مورد میباشد، برایتان شرح می دهیم:

 • متاهل بودن فرد مشمول
 • مشمولانی که در خانواده های ایثارگر زندگی میکنند. مثلا فرزندان جانبازان، و رزمندگان و…
 • مشمولانی که تحت پوشش و حمایت بهزیستی و یا کمیته امداد هستند.
 • مشمولان که وظیفه سرپرستی از خانواده را بر عهده دارند به عبارتی سرپرست خانوار هستند.
 • مشمولانی که به دلیل بیماری که دارند از انجام حدمات رزمی معاف شده اند.

افرادی که شرایط مطرح شده در بالا را داشته باشند، می توانند برای دریافت امریه اقدام کنند. البته باید بگوییم اگر هیچ یک از شرایط عنوان شده را ندارید، ناامید نشوید چرا که باز هم میتوانید برای اخذ امریه اقدام کنید.

شرایط امریه سربازی چیست؟

دریافت امریه سربازی چگونه است؟

نحوه دریافت امریه سربازی و چگونگی اقدام برای اخذ امریه همواره موضوعی است که برای متقاضیان حائز اهمیت است. اگر شما متقاضی دریافت امریه هستنید و تا به حال به تحصیل مشغول بوده اید، بعد از پایان تحصیل و در مدت مشخصی قبل از اینکه وارد دوره غیبت از سربازی شوید، باید برای این اخذ امریه اقدام کنید.

همچنین لازم است که با دانشگاه ی مرکز آموزشی محل تحصیلتان تسویه کنید و مدارک تحصیلی و… را در دست داشته باشید. حال باید از بین ارگان هایی که سرباز امریه می گیرند، بر اساس مدرک تحصیل و توانایی و مهارتی که دارید؛ یکی را انتخاب کنید و مطابق با قوانین آن ارگان مدارک مورد نیاز را تهیه کنید و درخواست خود را به آن سازمان ارائه دهید.


بیشتر بخوانید: مشاوره نظام وظیفه


نکته ای که برای دریافت امریه باید به آن توجه کنید تحویل به موقع برگه ی اعزام، به سازمان مربوطه است؛ باید این برگه را سه ماه زودتر از موعد اعزام به ارگان مورد نظرتان ارائه دهید. سازمان مورد نظرتان بررسی های نهایی را انجام می دهد که در صورت تایید مدارک برگه ی امریه را در اختیارتان قرار می دهد.

مهاجرت تحصیلیمراحل دریافت امریه خدمت سربازی

 • سر زدن به بخش کارگزینی اداره ها و سازمانهای دولتی برای پذیرش امریه.
 • تنها ۶ ماه از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت وجود دارد تا  افراد مدارک خود را به سازمان وظیفه عمومی ارسال نمایند.
 • از زمان ارسال مدارک به سازمان وظیفه عمومی حدود یک ماه طول می کشد تا برگ سبز به دست افراد برسد.
 • افراد بایستی برگ سبز خود را که تاریخ اعزام آن مطابق با تاریخ معرفی به شرکت است سه ماه قبل تر از این تاریخ به این شرکت تحویل دهند.

لازم به ذکر است ادارات و شرکت های دولتی ظرفیت محدودی دارند از این رو بایستی اقدامات مربوط به پذیرش امریه نظیر ارسال برگ سبز به شرکت مربوطه و … سریع تر انجام شوند

انواع امریه سربازی شامل چه مواردی است؟

لیست ارگان های امریه سربازی شامل تمام وزارت خانه ها و سازمان هایی است که در هر سال برای تکمیل نیروی کار مورد نیاز خود اقدام به جذب سربازان امریه می کنند. متقاضیان دریافت امریه میتوانند از بین این ارگان ها یکی را انتخاب کنند و اقدامات لازم را برای امریه شدن انجام دهند.

نکته ای که باید در نظر گرفت این است که شما می توانید تنها برای یکی از ارگان های امریه گیر درخواست دهید، در غیر این صورت درخواست شما باطل خواهد شد.

مهاجرت تحصیلی

اما تعدادی از ارگان های امریه گیر به ترتیب زیر است:

لیست سازمان ها و ارگانهای امریه گیر خدمت سربازی در سال ۱۴۰۰

در لیست زیر به برخی از سازمان های امریه گیر اشاره شده است. برای آگاهی بیشتر در مورد هر سازمان بر روی لینک مربوطه در جدول لطفا کلیک کنید.

سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر سازمان ها یا وزارتخانه امریه گیر
امریه وزارت نیرو امریه سرباز معلم
امریه نیروهای مسلح امریه وزارت نیرو
امریه سازمان انرژی اتمی امریه بنیاد شهید و امور ایثارگران
امریه وزارت دفاع امریه وزارت بهداشت
امریه شرکت های دانش بنیان امریه وزارت صنعت، معدن، تجارت
امریه وزارت نفت و شرکت گاز امریه جهاد کشاورزی
امریه وزارت راه و شهرسازی امریه سازمان ملی استاندارد
امریه قوه قضاییه امریه اداره اوقاف
امریه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امریه وزارت علوم و تحقیقات
امریه سربازی اداره برق اامریه سازمان بهزیستی
امریه کمیته امداد امام خمینی امریه وزارت اقتصاد و دارایی
امریه وزارت ورزش و جوانان امریه استانداری ها
امریه نهاد ریاست جمهوری امریه سربازی شهرداری ها

آیین نامه سربازان امریه شامل چه مواردی است؟

مهاجرت تحصیلیقوانین امریه سربازی از سوی سازمان وظیفه کشور و برای متقاضیان دریافت امریه اعلام شده است که در ادامه به طرح برخی از این موارد می پردازیم:

 • افرادی که می خواهند برای اخذ امریه اقدام کنند، نباید غیبت کرده باشند. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی تنها ۶ ماه مهلت دارند تا درخواست خود را ثبت کنند.
 • ارائه ی تعهدی مبنی بر نداشتن هیچگونه نسبت فامیلی سببی و نسبی با کارکنان سازمان مورد نظر یکی از قوانین جذب امریه است.
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر و حداقل معدل مورد نیاز برای امریه شدن
 • مشمولانی که به عنوان امریه در یکی از ارگان های امریه گیر پذیرفته می شوند باید دوره آموزشی دو ماهه را در پادگان های آموزشی بگذرانند.
 • درخواست امریه تنها باید از یک سازمان باشد.
 • مدت زمان سربازی برای سربازان امریه معمولا ۲۴ ماه است.
 • امکان استفاده از کسری های خدمت سربازی به قوانین و شرایط ارگان مربوطه بستگی دارد. برخی ارگان ها این امکان را در اختیار مشمول قرار نمی دهند.

امریه سربازی چه مراحلی دارد؟

میزان حقوق سربازان امریه چقدر است؟

میزان حقوق سربازان امریه گیر یا حتی سربازان عادی، معمولا شبیه یک راز سر به مهر است و به دلیل رویه های مختلف و برخورد های بعضا سلیقه ای، میزان حقوق سربازان امریه گیر، طیف وسیعی از مبالغ را به خود اختصاص داده است.

به علاوه، بخشنامه یا سند دقیقی برای این موضوع منتشر نشده است که بتوان به آن استناد کرد و مبالغ را به صورت قطعی محاسبه کرد. میزان حقوق سربازان امریه گیر با وجود این و با توجه به استعلامات گرفته شده از ادارات و نهاد های مختلف و نیز تجربیات سربازان دیگری که از امریه سازمان های دولتی و نیمه دولتی استفاده کرده اند، می توان رقمی را برای میزان حقوق سربازان امریه گیر، به صورت حدودی محاسبه کرد.

میزان حقوق امریه سربازی: عوامل تاثیر گذار

برای محاسبه حقوق امریه سربازی، فاکتور های مختلفی را باید در نظر بگیریم.

مهاجرت تحصیلی

با توجه به تحقیقات ما در این خصوص و نیز اطلاعیه های منتشره توسط نهاد های رسمی، فاکتور های تاثیر گذار در میزان حقوق سرباز امریه عبارتند از:

 1. مدرک تحصیلی
 2. درجه نظامی
 3. متاهل بودن یا نبودن
 4. فرزند داشتن یا نداشتن
 5. میزان فاصله ی محل زندگی تا محل خدمت و هزینه ایاب و ذهاب

بدین ترتیب، میزان حقوق سربازان امریه در سال با استفاده از عوامل بالا تعیین می شود. بدین صورت که هر کدام از این موارد، شامل مبلغی می شود که در بازه های زمانی مشخص، به سربازان پرداخت می شود. و مجموع این پرداختی ها ، حقوق سربازان امریه گیر را مشخص می کند.

شرط معدل برای امریه سربازی چگونه است؟

طبق قوانین امریه سربازی شرط معدل برای امریه سربازی برای دانشگاه های مختلف متفاوت است. علاوه بر این شرط معدل برای امریه سربازی برای مقاطع مختلف تحصیلی نیز متفاوت است. طبق قوانین امریه سربازی، حداقل هایی برای معدل مشمولین امریه سربازی در نظر گرفته شده است. این حداقل ها و مرز بندی ها برای مقاطع مختلف تحصیلی و دانشگاه های مختلف سراسر کشور است.

برای مثال برای فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف یا دانشگاه تهران برای متقاضیان با مدرک کارشناسی حداقل معدل برای امریه سربازی ۱۴ و برای متقاضیان با مدرک کارشناسی ارشد معدل ۱۴٫۵ حداقل معدل برای امریه سربازی است.

برای بقیه دانشگاه های سراسر کشور اعم از دانشگاه های دولتی و آزاد نیز این حداقل ها طبق قوانین امریه سربازی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی کشور وضع شده است.

مهاجرت تحصیلی

نکاتی درباره ی شرط معدل وجود دارد که دانستن آن ها برای مشمولان الزامی است:

 • اولویت ارگان های امریه گیر برای پذیرش سربازان با افرادی است که در دانشگاه های معتبر و به شکل حضوری تحصیل کرده اند. اما این به معنای عدم پذیرش امریه از دانش آموختگان دیگر دانشگاه ها نیست.
 • هر سازمانی برای مقاطع مختلف تحصیلی معدل مشخصی را در نظر می گیرد. همچنین نوع دانشگاهی که شما در آن تحصیل کرده اید در معدل مقرر شده تاثیر گذرا است.

بر این اساس معدلی که برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی بسیاری از دانشگاه های دولتی در نظر گرفته شده معمولا ۱۴ تا ۱۵ است.

شرایط انصراف از امریه سربازی چگونه است؟

شرایط انصراف از امریه سربازی چگونه است؟

شرایط انصراف از امریه سربازی برای آن دسته از سربازان مطرح است که تمایلی به ادامه خدمت خود به عنوان سرباز امریه ندارند. باید توجه داشته باشید که شرایط انصراف از امریه سربازی ممکن است اختصاصی باشد یعنی با توجه به ارگانی که در آن خدمت میکنید متفاوت است.

لذا متناسب با ارگان امریه گیر باید شرایط لازم برای انصراف را فراهم آورید.

مهاجرت تحصیلی

علاوه بر این شرایط اختصاصی داشتن دو شرط برای انصراف الزامی میباشد که به قرار زیر است:

 • یکی از مهم ترین شرایطی که برای انصراف از امریه در اکثر ارگان ها در نظر گرفته شده است ارائه ادله ی محکم برای انصراف از امریه به سازمانی است که در آن در حال انجام خدمت است.
 •  یکی دیگر از شرایط انصراف دریافت موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی کشور برای انصراف از امریه است.

مزایای امریه سربازی چیست؟

مزایای امریه سربازی برای مشمولان باعث ضده که طرفداران زیادی پیدا کند و هر ساله تعداد زیادی از مشمولان برای اخذ امریه درخواست دهند.

مهاجرت تحصیلی

این مزایا به شرح زیر است:

 • مهم ترین مزیتی که امریه برای سربازان به دنبال دارد مربوط به خدمت در سازمان های دولتی یا غیر دولتی به مانند سایر کارمندان و بدون نیاز به انجام خمات رزمی و نظامی سخت است. یعنی سربازان امریه نیز با لباس معمولی و تنها در ساعات اداری به خدمت مشغول می شوند.
 • از آنجایی که سربازان امریه با خدمت در ادارات و سازمان های مرتبط با مدرک تحصیلشان به کار گرفته میشوند، مهارت های لازم برای ورود به بازار کار و اشتغال را دریافت می کنند.
 • برای سربازانی که دوره سربازی خود را به عنوان امریه می گذرانند، این دوره دو ساله به عنوان سابقه استخدامی در نظر گرفته می شود.
 • در برخی ارگان های امریه گیر حقوقی که برای سربازان امریه در نظر گرفته شده است بیشت از سایر سربازان است.

سامانه ثبت نام امریه سربازی

سامانه ثبت نام امریه سربازی از جمله امکاناتی است که برای متقاضیان دریافت امریه تدارک دیده شده است تا در روند ثبت درخواست امریه خود با مشکلات کمتری مواجه شوند؛ به این منظور هر سازمانی که اقدام به جذب امریه میکند باید زمینه ای را فراهم کند که متقاضیان مدارک و درخواست خود را به این سازمان ارائه دهند.

این موضوع در سال های اخیر برای تمام سازمان های امریه گیر به شکل اینترنتی و از طریق سامانه های ثبت نام امریه انجام میشود. یعنی هر سازمانی برای جذب امریه سامانه ای را اعلام کرده است که در زمان جذب امریه متقاضیان با مراجعه به آن میتوانند مدارک تحصیلی، مدارک شناسایی و… خود را به سازمان فوق الذکر ارائه کنند.

این سازمان ها اطلاعات ثبت شده در سامانه های ثبت نام را مورد بررسی قرار می دهند و متناسب با اهداف و عملکرد سازمان خود افرادی را که شرایط و مهارت های لازم دارند به عنوان سرباز امریه جذب می کنند.

پیگیری امریه سربازی

پیگیری امریه سربازی موضوعی است که شاید ابهامات زیادی را برای مشمولان خدمت سربازی و متقاضیان اخذ امریه به دنبال داشته باشد. فردی که با مراجعه به سامانه های ثبت نام امریه؛ درخواست خود را ثبت کرده است حال می خواهد بداند که روند رسیدگی به درخواستش در چه مرحله ای قرار دارد.

برای پاسخ به این مورد اول باید به این نکته اشاره کنیم که بعد از اینکه شما مدارک خود را به سازمان امریه گیر مورد نظرتان ارائه دادید، این سازمان اسامی پذیرفته شدگان را به نیروهای مسلح تحویل می دهد و بعد این سازمان محل آموزشی سربازان امریه را مشخص می کند. حال شما برای اطلاع و پیگیری این روند باید به سازمان امریه گیر مورد نظرتان مراجعه کنید.

البته این سازمان ها معمولا در زمان ثبت نام کد هایی را برای پیگیری در اختیار متقاضیان قرار می دهند تا بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها با مراجعه به سامانه مربوطه وضعیت امریه خود را پیگیری کنند.

چگونه امریه سربازی بگیریم؟

شرایط امریه ارگان های دولتی

شرایط امریه ارگان های دولتی برای پذیرش سرباز امریه در این ارگان ها موضوع مهمی است که مشمولان باید به آن توجه کنند.

مهاجرت تحصیلیاین شرایط شامل مواردی است که در زیر عنوان کرده ایم:

 • یکی از مهم ترین این شرایط نداشتن غیبت است. یعنی فرد مشمولی که میخواهد برای اخذ امریه اقدام کند با در نظر گرفتن شرایط خود قبل از وارد شدن به دوره ی غیبت باید اقدامات لازم را انجام دهد.
 • ارائه ی برگه ی اعزام به خدمت چند ماه زودتر از تاریخ اعزام به سازمان دولتی مورد نظر از دیگر شرایط است.
 • داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با فعالیت های سازمان مورد نظر و معدل مورد تایید این سازمان نیز از دیگر شرایط است.
 • سازمان وظیفه پنج شرط را عنوان کرده که افراد دارای یکی از این شرایط شانس بیشتری برای امریه شدن دارند اما نداشتن آنها نیز مانع امریه شدن افراد نیست این شرایط همان تاهل، معافیت از رزم، عضو خانواده ایثارگر، سرپرستان خانوار و مدد جویان کمیته امداد و بهزیستی است.

بنابراین اگر این شرایط را داشته باشید احتمال امریه شدن شما در ارگان های دولتی خیلی زیاد است.

شرایط امریه ارگان های نظامی

شرایط امریه ارگان های نظامی مورد توجه آن دسته از مشمولانی است که علاقه مند به انجام دوره خدمت ضرورت در این ارگان ها است. ارگان های نظامی که امریه می گیرند شامل سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، ارتش و… هستند که هر یک از این ارگان ها علاوه بر شرایط پنجگانه، شرایطی خاصی را در نظر گرفته اند.

مهاجرت تحصیلی

مثلا شرایطی که سپاه پاسداران برای سربازان امریه مقرر کرده است شامل موارد زیر هستند:

 • داشتن سابقه بسیج فعال
 • نداشتن غیبت
 • داشتن کارت سبز بسیج

دیگر ارگان های نظامی همچون نیروی انتظامی نیز شرایطی را در نظر گرفته اند. مرتبط بودن مدرک تحصیلی فرد مشمول با ردیف های شغلی که میخواهند با سرباز امریه پر کنند یکی از این مواردی است که برای امریه شدن در ارگان های نظامی ضروری است.

امریه سربازی سپاه

امریه سربازی سپاه از جمله مواردی است که شرایط لازم را برای مشمولان خدمت سربازی برای انجام دوره سربازی و تحت نظر سپاه فراهم آورده است. البته افرادی که برای امریه در سپاه پاسداران هستند باید شرایط مورد نظر این سازمان را داشته باشند.

که برای دریافت پذیرش امریه سربازی سپاه، نداشتن غیبت از زمان مشمولیت به خدمت سربازی و همچنین داشتن سابقه فعالیت در پایگاه های بسیج به مدت حداقل شش ماه الزامی است. که ارائه کارت سبز برای تایید بسیجی فعال الزامی است.

نکته ی دیگری که درباره ی امریه سپاه مطرح است؛ نوع امریه است که انواع امریه سپاه، امریه در دستگاه های نظامی و امریه در دستگاه های غیر نظامی است. خود فرد مشمول می تواند یکی از این دو را انتخاب کند. اما اخذ هر یک از این موارد فرآیندی زمان بر و پیچیده است.

حال اگر شما دارای شرایط لازم برای امریه سربازی سپاه هستید باید چگونه درخواست خود را اعلام و ثبت کنید؟ برای این منظور با مراجعه به یکی از پادگان ها سپاه پاسداران ، فرم مربوطه را تکمیل می کنید. ارائه مدارک خواسته شده از سوی این سازمان نیز از دیگر مراحل لازم برای دریافت امریه است.

شرایط امریه ارگان های نظامی

امریه سربازی قوه قضاییه

امریه سربازی قوه قضاییه نیز یکی دیگر از گونه های پیش روی مشمولانی است که می خواهند خدمت خود را به شکل امریه بگذرانند. این سازمان نیز علاوه بر شرایط عمومی دریافت امریه، شرایط دیگری نیز درنظر گرفته است.

به طور مثال، افرادی که شش ماه بسیج فعال بوده اند، مشمولان متقاضی خدمت در مناطق محروم که بومی همان مناطق باشند، مشمولان یتیم و حافظان قرآن کریم نیز می توانند برای امریه سربازی قوه قضاییه اقدام کنند. این سازمان از بین افراد با مدارک تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری سرباز امریه می پذیرد.

مشمولان باید در رشته های تحصیلی مورد نظر این سازمان که شامل رشته هایی مانند کامپیوتر، حسابداری، الهیات و معارف اسلامی، علوم قضایی و حقوق، فقه و حقوق اسلامی، مدیریت در تمام شاخه ها و گرایش ها و حقوق تحصیل کرده باشند.

نکته ای که درباره ی قوه قضاییه وجود دارد این است که این سازمان تنها از بین سربازان بومی همان منطقه پذیرش دارد. سهمیه ی اخذ سرباز امریه برای این سازمان بسیار محدود است. لذا از بین تمام متقاضیان تنها نیمی از مشمولان موفق به اخذ امریه این سازمان می شوند.

یکی از اولویت های مهم برای دریافت امریه قوه قضاییه، بومی بودن افراد است. چنانچه تمام این شرایط را داشته باشید میتوانید شانس خود را برای امریه این سازمان امتحان کنید.

امریه سربازی شهرداری

امریه سربازی شهرداری این فرصت را برای مشمولان خدمت سربازی فراهم کرده که در شهرداری ها دوره خدمت خود را سپری کنند . این سازمان نیز همانند دیگر سازمان ها و ارگان های دولتی شرایط خاصی برای سربازان امریه در نظر گرفته است.

به همین دلیل مشمولانی که تمایل دارند در این سازمان خدمت کنند، علاوه بر شرایط عمومی باید شرایط اختصاصی را نیز داشته باشند. یکی از این موارد داشتن معدل بالای ۱۵ است.

همچنین مشمولان برای امریه سربازی شهرداری باید مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در یکی از رشته های علوم انسانی، جغرافیا، خقوق، مدیریت، حسابداری، اقتصاد، کامپیوتر، مهندسی صنایع و علوم اجتماعی داشته باشند.

نکات مربوط به اخذ امریه سربازی که حتما باید بدانید!

مهاجرت تحصیلی

لطفا توجه فرمایید:

 • هرگز از ۲ سازمان بطور همزمان درخواست امریه نکنید چون هر دو باطل خواهد شد.
 • حداقل ۲ الی ۳ ماه پیش از تاریخ اعزام برای امریه اقدام کنید.
 • غیبت نباید داشته باشید.
 •  در برخی از سازمان ها کسری خدمت پذیرفته نیست (بیش از ۳ ماه)، برخی سازمان ها محدودیتی در این خصوص ندارند.
 • انتخاب محلی خدمت با سازمان مربوطه است مگر اینکه از محل مورد نیاز خود نامه ای مبنی بر نیاز آنها به سازمان ارائه دهید و الا انتقال بعدی بسیار مشکل است.
 • مدت امریه جزو سوابق استخدامی شما محسوب می شود.
 • انصراف از امریه بعد از پذیرفته شدن آن امکان دارد.
 • حقوق پرداختی به کارمند امریه حقوق سربازی است (شاید کمی بیشتر).
 • امریه شدن در یک سازمان تعهدی به استخدام آینده شما در آن ایجاد نمی کند ولی آن را تسهیل می کند.
 • اعتبار دانشگاه محل تحصیل از نظر آزاد یا سراسری بودن تفاوتی در پذیرش امریه ندارد.
 • ساعات کاری در محل امریه مثل ساعت کاری سایر کارمندان است.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره امریه سربازی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

امریه جذبی یعنی چه؟

امریه جذبی نوعی از امریه سربازی است که این امکان را برای مشمولان فراهم آورده است که سربازان بعد از گذراندن دو سال دوره خدمت ضرورت خود در سازمان مربوطه، جذب همان ارگان شوند.
البته سازمانهای امریه گیر معمولا تعهدی برای جذب سربازان وظیفه ندارند به جز برخی ادارات، که درصورتی که سرباز امریه شرایط لازم را داشته باشد جذب آن ارگان می شود.

شرایط امریه ارگان های دولتی کدامند؟

نداشتن غیبت، داشتن مدرک تحصیلی مرتبط، داشتن یکی از شرایط پنجگانه شامل معافیت از رزم، تاهل، سرپرستی خانواده و…

مدت زمان سربازی برای سربازان امریه چقدر است؟

مدت زمان سربازی برای سربازان امریه معمولا ۲۴ ماه است.

امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن در سال ۱۴۰۰ چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه امریه سربازی چیست؟ قوانین و شرایط پذیرش آن در سال ۱۴۰۰ چگونه است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 50 نظر:
 1. سلام چشم چپ من تنبلی داره و الان هم دانشجوی ارشد دانشگاه تهران رشته مهندسی معدن_ فرآوری مواد معدنی هستم
  میخواستم ببینم شرایط استفاده از امریه را دارم؟

 2. با سلام
  من امریه وزارت راه هستم و در حین خدمت متاهل شدم‌ و محل سکونت خانومم با محل خدمتم فاصله زیادی داره‌، امکان انتقالی هست یا نه؟و همچنین کسری خدمت شامل من میشه؟

 3. سلام. من شهریور امسال فارغ التحصیل میشم از مقطع لیسانس. دانشگام دولتی و معدلم تقریبا هجدهه. احتمال زیاد به خاطر لاغری مفرطم معاف از رزم خواهم شد. چون برام مهم نیست کدوم ارگان بیفتم فقط نمیخوام در محیط نظامی باشم، میخواستم ببینم شانس امریه گرفتن در کدوم ارگان بیشتره تا همون رو درخواست بدم؟ نزدیکای شهر اصفهان زندگی میکنم.ممنون میشم جواب بدین

  1. با سلام امریه گرفتن باتوجه به مدرک شما و نیازمندی ارگان هاست .که ذکر نکردید در جه رشته ای تحصیل کردید .

 4. با عرض سلام و ادب.بنده دارم ترم آخر کارشناسی میخونم تا مرداد ماه فارق التحصیل می شوم. سوال: تا کی وقت دارم به امریه جهاد کشاورزی ثبت نام کنم و در چه سامانه ایی ثبت نام کنم لازم به مراجعه خود جهاد کشاورزی دارد یا خیر؟
  سپاسگزارم از پاسخ شما🙏🏻

  1. شما یک سال سنوات دارید اما به دلیل زمان بر بودن روند بررسی درخواست ها زودتر اقدام کنید.
   از طریق سایت tinet.irو سامانه سینا پیگیری کنید.
   برای اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

 5. سلام
  من مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم برای چه سازمان هایی میتونم درخواست امریه بدم؟

 6. سلام
  من بهمن ۹۹ مهلت معافیت تحصیلیم تموم میشه. سابقه بسیج هم ندارم. آیا امکان داره بتونم امریه بگیرم؟ باید به کدوم سازمان ها مراجعه کنم؟

  1. سلام
   برای اخذ امریه باید حداقل یکی از این شرایط را داشته باشید: تاهل، معافیت از رزم، سابقه ایثارگری، مددجویی بهزیستی یا کمیته امداد و ارائه مدارک استعداد درخشان یا نخبگی. با توجه به مدرک تحصیلی به سازمان های مرتبط مراجعه کنید.

 7. سلام خسته نباشیدبارشته کارشناسی علوم تربیتی گرایش پیش دبستان ودبستانی میتونم امریه سربازمعلم بگیرم ممنون میشم الان جواب بدیدباتشکر

  1. سلام
   بله این امکان وجود دارد و باید منتظر فراخوان های مربوطه باشید.

 8. سلام
  من یک ماه سابقه خدمت در ارتش را قبل از دانشگاه داشتم و با قبول شدن در دانشگاه ترخیص دانشجویی گرفتم
  الان که درسم تمام شده آیا میتوانم برای امریه اقدام کنم؟

 9. سلام
  من دانشجوی کارشناسی مدیریت بازرگانی دارم و مدیرعامل یک شرکت دیجیتال مارکتینگم
  از شرایط گفته شده هم هیچ کدومو ندارم چجوری بعد از پایان تحصیل امریه بگیرم؟
  اگر امریه نشم شرکت ورشکست میشه

 10. سلام وقت بخیر

  من ارشد برق هستم تا بهمن ۹۹ معاف تحصیلی ام
  پدرم ایثارگر ولی رزمنده جبهه بوده
  معدلم با احتساب پایان نامه بالای ۱۷ میشم

  میتونم امریه بگیرم؟

  1. سلام
   بله با توجه به اینکه پدر شما ایثارگر هستند و یکی از شرایط لازم برای امریه شدن مربوط به فرزندان ایثارگران میباشد شما با ارائه مدارک تحصیلی و سابقه ی رزمندگی پدر میتوانید برای امریه شدن در ارگان موردنظرتان اقدام کنید و احتمال پذیرش شما بالا میباشد.

 11. سلام وقتتون بخیر .
  من ۱ تیر اعزام به خدمت دارم .
  برگ سبز برای ۱ تیر گرفتم و رفتم برای امریه آموزش و پرورش اقدام کردم و آموزش و پرورش و ستادکل نیروهای مسلح هم امریه منو تأیید کردن و تو سایت نظام وظیفه تو قسمت امریه و جذب ثبت شده .
  آموزش و پرورش به من گفته منتظر باش تا برگ اعزام جدید برات بیاد .
  ۳ تا ابهام وجود داره :
  ۱ _ منظور آموزش و پرورش برگ سبزی که قبلا گرفتن هستش یا برگ سفید ؟
  ۲ _ کسی که امریه داره تو برگ سبز و برگ سفید چیزی به اسم امریه درج میشه ؟
  ۳ _ پست میاره یا خودمون باید از پلیس+۱۰ بگیریم ؟؟؟

 12. سلام خسته نباشین.من لیسانسه معماری هستم و پدرم ۲۰ ماه از خدمت سربازیش را در مناطقه عملیاتیه جنوب گذرانده و دارای کارت ایثار هستش و سواله من اینه ک آیا میتونم امریه بگیرم؟؟ و در کدام ارگان یا سازمان.و اگر میتونم ب کجا باید مراجعه کنم.ممنون میشم پاسخ بدین.

  1. سلام وقت بخیر

   لطفا سوالات خود در زمینه ی نظام وظیفه را از مشاوران آویژه دانش بگیرید

   از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ تماس حاصل فرمایید.

 13. سلام.من فوق دیپلم کامپیوتر دارم…و شرایط ۵گانه شامل حال نمیشه.
  آیا میتونم امریه بگیرم؟

 14. سلام.ببخشین میشه ی مقداردرموردشرط پنجم یعنی اموزش پرورش وجهاد دانشگاهی توضیح بدهید.جهاددانشگاهی یعنی دانشجوهام جزء این شرط ها میشوندومیتوانند درامریه شرکت کنند؟

 15. سلام من دانشجویه حقوق هستم درپیام نورایاامریه برای من تعلق میگیره دردادگستری یا مکان های دیگر یان؟

 16. سلام خدمت شما، من همه ی شرایط رو دارم فقط جز خانواده ایثار گر نیستم، امریه شامل من میشه؟

  1. از شروطی که در این مطلب عنوان شد ، حتی یک مورد رو داشته باشید میتونید نسبت به دریافت امریه سربازی اقدام کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

جمعه

1400/7/2

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید