معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

معافیت کفالت خواهر معلول از نوع معافیت هایی است که مشمولین زیادی می توانند از این طریق اقدام کرده و معافیت سربازی بگیرند . معافیت های سربازی به مشمولین کمکی بزرگی می کند . در سال های جاری تعداد زیادی از مشمولین خدمت وظیفه عمومی با داشتن برخی شرایط خاص توانستند از رفتن به سربازی منصرف شوند . زیرا رفتن به خدمت سربازی آن هم برای مدت تقریبا دو سال ، برای هر جوان ایرانی سخت و طاقت فرسا قلمداد می شود . بر این اساس مشمولین به دنبال راهی برای فرار از رفتن به خدمت سربازی هستند . اما آیا همه می توانند از مزایای معافیت بهره مند شوند ؟ آیا همه ی مشمولین می توانند با ارائه ی شرایط خود از معافیت استفاده کنند ؟ این شرایط چیست و به چه مشمولینی تعلق می گیرد ؟

معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

همه ی عزیزان می دانند که جوانان ما پس از پایان دوره ی متوسطه یا همان سال چهارم نظام جدید به نوعی مشمول خدمت وظیفه خواهند شد . به طور دقیق تر افراد ذکور در اواخر سن ۱۸ سالگی و شروع سن ۱۹ سالگی باید برای خدمت سربازی خود اقدام کنند . فرقی نمی کتد که این افراد می خواهند به خدمت سربازی اعزام شوند یا از معافیت های گوناگون استفاده کنند . یا اینکه برخی از کسری خدمت استفاده کرده یا از طریق امریه در سازمان های گوناگون مشغول به کار شوند . مهم این است که شروع سن مشمولیت ، دوره ای است که جوانان باید تکلیف سربازی نظام وظیفه خود را روشن کنند .

برای انجام هریک از این امور مشاوره نظام وظیفه می تواند به مشمولین انواع مشاوره ها در همه ی زمینه های معافیت ، کسری ، امریه و …. را بدهد . برای بهرمندی از این مشاوره ها ، مشمولین می توانند با مرکز مشاوره آویژه همه روزه در تماس باشند .


بیشتر بخوانید: کارت معافیت کفالت چند روزه صادر میشود


شرایط معافیت کفالت خواهر معلول

شرایط معافیت کفالت خواهر معلول به مشمولین فرصت استفاده از معافیت و گرفتن کارت پایان خدمت را خواهد داد . قبل از بررسی شرایط معافیت کفالت خواهر معلول با انواع معافیت های کفالت آشنا خواهیم شد . زیرا معافیت کفالت خواهر معلول تنها یکی از معافیت های کفالت به حساب می آید . امروزه با گستردگی انواع معافیت های کفالت ، بسیاری از جوانان از این طریق می توانند اقدام کنند و کارت معافیت دریافت کنند .


بیشتر بخوانید: شرایط معافیت کفالت سربازی چگونه است


انواع معافیت های وابسته به معافیت کفالت :

 • معافیت کفالت پدر بالای سن ۷۰ سال .
 • معافیت کفالت پدر دارای بیماری و ناتوانی جسمی
 • معافیت کفالت مادر بدون همسر
 • معافیت کفالت برادر کوچک و صغیر
 • معافیت کفالت برادر بزرگ
 • معافیت کفالت خواهر معلول
 • معافیت سربازی کفالت پدربزرگ
 • معافیت کفالت مادربزرگ پدری یا مادری
 • معافیت کفالت تک فرزندی یا همان تک پسری

این معافیت ها بخشی از انواع گسترده ی معافیت هایی است که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مشمولین ارائه می دهد . همانطور که در بالا نیز مشاهده کردید معافیت کفالت خواهر معلول نیز در این گروه معافیت ها قرار می گیرد . عزیزان می توانند برای اطلاع از مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول ادامه ی مقاله را خوانده وبرای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشند .

قانون معافیت کفالت خواهر معلول

قانون معافیت کفالت خواهر معلول می تواند برای مشمولین معافیت به صورت موقت یا دائم را به همراه داشته باشد . همه ی این موارد به شرایطی که مشمول در آن قرار دارد بستگی دارد . برای استفاده از قانون معافیت کفالت خواهر معلول ، پدر مشمول نباید در قید حیات باشد . این مسئله یکی از مهم ترین نکاتی است که مشمولین باید به آن دقت کنند . البته باید در نظر داشت که معافیت های کفالت خواهر در صورت های مختلف امکان پذیر است . داشتن خواهر معلول ، خواهر مطلقه ، خواهر صغیر ، داشتن سه خواهر  و شرایط دیگر می تواند به مشمولین کمک کند تا برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند .

هر کدام از این نوع معافیت های شرایط خاص خود را دارد . مشمولین عزیز باید اطلاعات کافی در همه ی زمینه های انواع معافیت کفالت خواهر بدست آورند تا بتوانند برای این نوع معافیت اقدامات لازم را انجام دهند .

شرایط معافیت کفالت خواهر معلول


بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت کفالت – مشاوره نظام وظیفه


مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول :

 • نداشتن پدر و در قید حیات نبودن پدر مشمول .
 • مجرد بودن خواهر .
 • عضو بودن خانواده در یکی از سازمان های جمایتی مانند کمیته امداد ، بهزیستی و …

چگونگی معافیت کفالت خواهر معلول

چگونگی معافیت کفالت خواهر معلول بر اساس شرایط مشمولین تعیین می شود . مشمولینی که قصد دارند از معافیت کفالت خواهر معلول استفاده کنند . باید علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی این نوع معافیت کفالت ، از مدارک لازم برای گرفتن این نوع معافیت نیز مطلع شوند . هم چنین مراحل اخذ هر نوع معافیت کفالت راه آسانی است . برای انجام این مراحل کمک گرفتن از مشاوره های نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه می تواند کمک بزرگی به مشمولین بکند . تا این عزیزان بتوانند هر چه سریع تر به نتیجه ی مطلوب رسیده و از این نوع معافیت استفاده کنند .


بیشتر بخوانید:چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم


مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت سربازی کفالت خواهر معلول :

 • اصل شناسنامه ی مشمول به همراه کپی از تمام صفحات آن
 • کارت ملی شناسایی مشمولان و کپی آن .
 • گواهی مستند فوت پدر مشمول .
 • کپی شناسنامه ی تمام اعضای خانواده .
 • کارت ملی تمام اعضای خانواده .
 •  شناسنامه خواهر مشمول و کپی از تمام صفحات آن .
 • فرم گواهی تایید وضعیت مشمولین .
 • برگه استعلام ثبت احوال .
 • عکس پرسنلی رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از مشمولین .
 • عکس پرسنلی از خواهر مشمول .
 • و سایر مدارک دیگر که مشمولین می توانند برای اطلاع از آن ها با شماره تماس های داده شده در این صفجه تماس بگیرند .

دریافت معافیت کفالت خواهر معلول

دریافت معافیت کفالت خواهر معلول همانطور که در بالا نیز گفته شد مستلزم شرایط خاص خود می باشد . مشمولینی که قصد دارند از این نوع معافیت ها استفاده کنند باید قبل از هر چیز از شرایط خود مطمئن شوند . خوشبختانه سازمان نظام وظیفه ی عمومی برای هر یک از این نوع معافیت های قوانینی وضع کرده است . که مشمولین با دانستن این نوع اطلاعات می توانند به راحتی برای انواع معافیت ها اقدام کنند . فقط کافی است که از مشاورین متخصص اطلاعات و راهنمایی های لازم را بدست آورده و برای مراحل آن اقدام کنند .

مشمولین باید در نظر داشته باشند که برای استفاده از معافیت کفالت باید از شروط اصلی و کلی آن بهره مند باشند . این شروط اصلی به شرح زیر می باشند .

دریافت معافیت کفالت خواهر معلول


بیشتر بخوانید: نکات قابل توجه معافیت کفالت – مشاوره نظام وظیفه


اصلی ترین و مهم ترین شرایط استفاده از معافیت های کفالت :

 • مشمولین عزیز برای بهره مندی از معافیت کفالت به هیچ عنوان نباید وارد غیبت شده باشند .
 • مشمولان باید پس از رسیدن به سن مشمولیت برای گرفتن معافیت اقدام کنند . زودتر از موعد مقرر اقدام برای این نوع معافیت امکان پذیر نخواهد بود .
 • مشمول باید تنها پسر بالای ۱۸ سال در خانواده ی خود باشد ، تا از شرایط معافیت کفالت بهره مند گردد .

  سوالات متداول

  کفالت خواهر معلول چگونه است؟

  برای استفاده از معافیت کفالت برای خواهران معلول ، مشمولین باید شرایط گفته شده در بالا را داشته باشند . یکی از مهم تزین این شرایط در قید حیات نبودن پدر می باشد . در برخی موارد دیگر این شرط نیز حذف خواهد شد .

  آیا کفالت خواهر معلول امکان پذیر است؟

  بله . گرفتن این نوع معافیت کفالت برای آن دسته از عزیزانی که از شرایط این نوع معافیت بهره مند باشند امکان پذیر خواهد بود . فقط کافی است مشمولین اطلاعات کافی در این زمینه را از طریق مشاوره بدست آورند . سپس برای این معافیت اقدام کنند .

 معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه  معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068