کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

 معافیت کفالت خواهر معلول امکان پذیر است؟

معافیت کفالت خواهر معلول چه شرایطی دارد؟
به اشتراک بگذارید

شرایط معافیت کفالت خواهر معلول

معافیت کفالت خواهر معلول از نوع معافیت هایی است که مشمولین زیادی می توانند از این طریق اقدام کرده و معافیت سربازی بگیرند . معافیت های سربازی به مشمولین کمکی بزرگی می کند . در سال های جاری تعداد زیادی از مشمولین خدمت وظیفه عمومی با داشتن برخی شرایط خاص توانستند از رفتن به سربازی منصرف شوند . زیرا رفتن به خدمت سربازی آن هم برای مدت تقریبا دو سال ، برای هر جوان ایرانی سخت و طاقت فرسا قلمداد می شود .

بر این اساس افرادی که وظیفه ی سرپرستی و تامین زندگی یک یا چند نفر از اعضای خانواده خود را برعهده داشته باشند ، میتوانند به راحتی برای اخذ معافیت از نوع کفالت یا سرپرستی اقدام کنند . معافیت کفالت خواهر معلول نیز زیرمجموعه ای از انواع معافیت های کفالت میباشد . که افراد واجد شرایط ، میتوانند از آن برای اخذ کارت معافیت از خدمت وظیفه عمومی اقدام کنند

افرادی که میخواهند کفالت خواهر معلول دریافت کنند میبایست شرایط و ضوابط خاصی را رعایت کنند . به طور کلی برای اخذ معافیت کفالت شرایطی مطرح میشود . از جمله این موارد میتوان به عدم غیبت فرد مشمول اشاره کرد . بنابراین فردی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت غیبت کرده باشد ، نمیتواند برای اخذ معافیت کفالت اقدام کند .

علاوه بر این ارائه ی درخواست برای هر کدام از انواع معافیت ها متفاوت میباشد . به طور مثال افرادی که برای معافیت کفالت برادر صغیر یا معلول اقدام میکنند ، باید مدارک مبنی بر بیماری برادر و همچنین نبودن هیچ سرپرست دیگری در خانواده را ارائه دهد . حال چنانچه شما عزیزان متقاضی اخذ معافیت کفالت خواهر معلول میباشید و میخواهید اطلاعات دقیقی در این باره به دست آورید ، پیشنهاد ما به شما مطالعه دقیق این مقاله میباشد .


بیشتر بخوانید: کارت معافیت کفالت چند روزه صادر میشود


معافیت کفالت خواهر معلول چگونه است؟

انواع معافیت های وابسته به معافیت کفالت :

 • معافیت کفالت پدر بالای سن ۷۰ سال .

 • معافیت کفالت پدر دارای بیماری و ناتوانی جسمی

 • معافیت کفالت مادر بدون همسر

 • معافیت کفالت برادر کوچک و صغیر

 • معافیت کفالت برادر بزرگ

 • معافیت کفالت خواهر معلول

 • معافیت سربازی کفالت پدربزرگ

 • معافیت کفالت مادربزرگ پدری یا مادری

 • معافیت کفالت تک فرزندی یا همان تک پسری

این معافیت ها بخشی از انواع گسترده ی معافیت هایی است که سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مشمولین ارائه می دهد . همانطور که در بالا نیز مشاهده کردید معافیت کفالت خواهر معلول نیز در این گروه معافیت ها قرار می گیرد . عزیزان می توانند برای اطلاع از مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول ادامه ی مقاله را خوانده وبرای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در تماس باشند .

قانون کفالت خواهر معلول

قانون کفالت خواهر معلول می تواند برای مشمولین معافیت به صورت موقت یا دائم را به همراه داشته باشد . همه ی این موارد به شرایطی که مشمول در آن قرار دارد بستگی دارد . برای استفاده از قانون کفالت خواهر معلول ، پدر مشمول نباید در قید حیات باشد . این مسئله یکی از مهم ترین نکاتی است که مشمولین باید به آن دقت کنند . البته باید در نظر داشت که معافیت های کفالت خواهر در صورت های مختلف امکان پذیر است . داشتن خواهر معلول ، خواهر مطلقه ، خواهر صغیر ، داشتن سه خواهر  و شرایط دیگر می تواند به مشمولین کمک کند تا برای گرفتن معافیت کفالت اقدام کرده و کارت معافیت دریافت کنند .

هر کدام از این نوع معافیت های شرایط خاص خود را دارد . مشمولین عزیز باید اطلاعات کافی در همه ی زمینه های انواع معافیت کفالت خواهر بدست آورند تا بتوانند برای این نوع معافیت اقدامات لازم را انجام دهند .

 


بیشتر بخوانید: اطلاعیه ها معافیت کفالت – مشاوره نظام وظیفه


مهم ترین شرایط معافیت کفالت خواهر معلول :

 • نداشتن پدر و در قید حیات نبودن پدر مشمول .
 • مجرد بودن خواهر .
 • عضو بودن خانواده در یکی از سازمان های جمایتی مانند کمیته امداد ، بهزیستی و …

چگونگی اخذ کفالت خواهر معلول

چگونگی معافیت کفالت خواهر معلول بر اساس شرایط مشمولین تعیین می شود . مشمولینی که قصد دارند از معافیت کفالت خواهر معلول استفاده کنند . باید علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در زمینه ی این نوع معافیت کفالت ، از مدارک لازم برای گرفتن این نوع معافیت نیز مطلع شوند . هم چنین مراحل اخذ هر نوع معافیت کفالت راه آسانی است . برای انجام این مراحل کمک گرفتن از مشاوره های نظام وظیفه در مرکز مشاوره آویژه می تواند کمک بزرگی به مشمولین بکند . تا این عزیزان بتوانند هر چه سریع تر به نتیجه ی مطلوب رسیده و از این نوع معافیت استفاده کنند .


بیشتر بخوانید:چگونه معافیت کفالت سربازی بگیریم


نظام وظیفه

مدارک مورد نیاز برای گرفتن معافیت سربازی کفالت خواهر معلول :

 • اصل شناسنامه ی مشمول به همراه کپی از تمام صفحات آن
 • کارت ملی شناسایی مشمولان و کپی آن .
 • گواهی مستند فوت پدر مشمول .
 • کپی شناسنامه ی تمام اعضای خانواده .
 • کارت ملی تمام اعضای خانواده .
 •  شناسنامه خواهر مشمول و کپی از تمام صفحات آن .
 • فرم گواهی تایید وضعیت مشمولین .
 • برگه استعلام ثبت احوال .
 • عکس پرسنلی رنگی با زمینه سفید به صورت تمام رخ از مشمولین .
 • عکس پرسنلی از خواهر مشمول .
 • و سایر مدارک دیگر که مشمولین می توانند برای اطلاع از آن ها با شماره تماس های داده شده در این صفجه تماس بگیرند .

دریافت کفالت خواهر معلول

دریافت معافیت کفالت خواهر معلول همانطور که در بالا نیز گفته شد مستلزم شرایط خاص خود می باشد . مشمولینی که قصد دارند از این نوع معافیت ها استفاده کنند باید قبل از هر چیز از شرایط خود مطمئن شوند . خوشبختانه سازمان نظام وظیفه ی عمومی برای هر یک از این نوع معافیت های قوانینی وضع کرده است . که مشمولین با دانستن این نوع اطلاعات می توانند به راحتی برای انواع معافیت ها اقدام کنند . فقط کافی است که از مشاورین متخصص اطلاعات و راهنمایی های لازم را بدست آورده و برای مراحل آن اقدام کنند .

مشمولین باید در نظر داشته باشند که برای استفاده از معافیت کفالت باید از شروط اصلی و کلی آن بهره مند باشند . این شروط اصلی به شرح زیر می باشند .

 


بیشتر بخوانید: نکات قابل توجه معافیت کفالت – مشاوره نظام وظیفه


اصلی ترین و مهم ترین شرایط استفاده از معافیت های کفالت :

 • مشمولین عزیز برای بهره مندی از معافیت کفالت به هیچ عنوان نباید وارد غیبت شده باشند .
 • مشمولان باید پس از رسیدن به سن مشمولیت برای گرفتن معافیت اقدام کنند . زودتر از موعد مقرر اقدام برای این نوع معافیت امکان پذیر نخواهد بود .
 • مشمول باید تنها پسر بالای ۱۸ سال در خانواده ی خود باشد ، تا از شرایط معافیت کفالت بهره مند گردد .

سوالات متداول

کفالت خواهر معلول چگونه است ؟

افراد مشمولی که دارای خواهر و یا برادر معلول باشند میتوانند با مراجعه به سازمان بهزیستی و ارائه مدارک مورد نیاز درخواست معافیت کفالت خواهر معلول را ارائه دهند . و درنهایت سازمان وظیفه عمومی معافیت را اعلام کند .

آیا کفالت خواهر معلول امکان پذیر است ؟

بله . افراد مشمولی که دارای خواهر معلول باشند با ارائه شواهد و مدارک مورد نیاز و تایید معلولیت و تشخیص درجه آن ، میتوانند کفالت خواهر خود را برعهده گیرند و از خدمت سربازی معاف شوند .

معافیت سربازی ویژه خانواده های دارای فرزند معلول چگونه است ؟

افرادی که دارای فرزند و یا همسر معلول میباشند میتوانند برای معافیت خدمت سربازی اقدام کنند . علاوه براین در خانواده های دارای فرزند دختر یا پسر معلول ، یکی از فرزندان پسر سالم از خدمت سربازی معاف میشود.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت کفالت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

 معافیت کفالت خواهر معلول امکان پذیر است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه  معافیت کفالت خواهر معلول امکان پذیر است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068