معرفی رشته زبان آلمانی (صفر تا صد این رشته)

معرفی رشته زبان آلمانی

در دنیای امروزی تعامل و ارتباط با یکدیگر را می توان جزو  مهم ترین شروط زندگی دانست و  فقط دانستن زبان محلی و ملی برای هیچ کس کافی نیست و باید حتما یک زبان بین الملی بلد باشید.

امروز میخواهیم در این مقاله پر گویشترین زبان اتحادیه اروپا یعنی زبان آلمانی را برای شما توضیح دهیم پس در ادامه این مقاله باما همراه باشید. رشته زبان و ادبیات آلمانی به کسانی که به زبان‌های خارجی، مترجمی، صنعت توریسم و گردشگری علاقه دارند توصیه می‌شود.

در این مطلب ابتدا به گرایش های رشته زبان آلمانی می پردازیم. سپس گرایش های آن را برای شما توضیح می دهیم.

گرایش‌ های رشته زبان آلمانی

زبان و ادبیات آلمانی دارای دو گرایش است:

  • زبان و ادبیات آلمانی
  • مترجمی زبان آلمانی

بیش از ۹۵ میلیون نفر به زبان آلمانی در دنیا صحبت می کنند. زبان آلمانی پس از وبسایت های انگلیسی و روسی سومین زبان استفاده شده در سایت های اینترنتی است.

جالب است این نکته را هم بدانید که در حدود یک دهم کتاب هایی که هر سال تالیف می شوند، با زبان آلمانی نگارش می شوند؛ حتی ویکی پدیای آلمانی چهارمین رتبه ویکی پدیاهای زبان های دیگر را دارد.

این زبان یکی از مهم‌ترین زبان‌های جهان است و در آلمان، اتریش، لیختن‌اشتاین و آلتو آدیجه تنها زبان رسمی و در سوئیس، بلژیک، لوکزامبورگ و نامیبیا یکی از زبان‌های رسمی به شمار می آید.

جمعاً حدود ۱۰۵ میلیون نفر گویشوران مادری این زبان هستند و در حدود ۸۰ میلیون نفر آلمانی را زبان دوم خود می‌دانند. زبان آلمانی به‌ طور گسترده در مدارس، دانشگاه‌ها و انستیتو گوته به خارجی‌ها آموزش داده می‌شود.

معرفی گرایش های رشته زبان آلمانی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معرفی رشته زبان آلمانی (صفر تا صد این رشته) با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

گرایش‌ مترجمی‌ رشته زبان آلمانی

دانشجوی‌ مترجمی‌ زبان‌ آلمانی‌ طی‌ چهار سال‌ مکالمه‌، نگارش‌ و گرامر زبان‌ آلمانی‌ را از پایه‌ و به‌ طور درست و اصولی یاد گرفته و در نتیجه می توانند کتاب ها، مقالات، نامه ها و … به طور ساده ترجمه کنند و در مراحل‌ پیشرفته‌ تر، یک‌ اثر ادبی‌ یا یک‌ کتاب‌ را از زبان‌ آلمانی‌ به‌ فارسی‌ یا برعکس‌ ترجمه‌ کنند.

برای تحصیل در رشته مترجمی زبان آلمانی از رشته های دانشگاهی زبان علاقه و انگیزه کافی برای ادامه تحصیل حرف اول را می‌زند. خیلی از افراد بدون هیچ زمینه‌ای وارد این رشته می‌شوند و حتی یادگیری حروف آن را هم در دانشگاه آموزش می‌بینند.

گرایش زبان و ادبیات آلمانی

اگر دوست دارید با فرهنگ و ادبیات کشور آلمان و زبان آلمانی آشنا شوید، رشته زبان و ادبیات آلمانی را انتخاب کنید. با انتخاب این رشته می‌توانید کتاب‌های زبان اصلی شاعران و نویسندگان معروف این کشور مثل «گوته» یا «برتولت برشت» را بخوانید و تحلیل کنید.

دروس‌ مشترک‌ در‌ گرایش ‌های‌ زبان‌ آلمانی‌

دستور زبان‌ آلمانی‌، درک‌ مفهوم‌ متن‌ و تمرین‌ بیان‌، گفت‌ و شنود و آزمایشگاه‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ دستوری‌ متن‌، تمرین‌ واژگان‌ و اصطلاحات‌، دستور پیشرفته‌، اصول‌ تحقیق‌.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مترجمی

زبان‌شناسی‌ همگانی‌، جمله‌نویسی‌ و مقدمات‌ انشاء، ترجمه‌ ساده‌ از آلمانی‌، زبان‌ دوم‌ (یک‌ زبان‌ اروپایی‌)، اصول‌ ترجمه‌، مبانی‌ نگارش‌ فارسی‌، انشا، درآمدی‌ بر ادبیات، ترجمه‌ ساده‌ از فارسی‌، ترجمه‌ نامه‌های‌ اداری‌ و بازرگانی‌، بررسی‌ ترجمه‌های‌ متون‌ اسلامی‌، تلخیص‌ متون‌، ترجمه‌ پیشرفته‌ از فارسی‌، ترجمه‌ متون‌ علوم‌ انسانی‌، ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی‌، بررسی‌ تطبیقی‌ ساختمان‌ دستور زبان‌ فارسی‌ و زبان‌ آلمانی‌

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ زبان‌ آلمانی‌

زبان‌شناسی‌ همگانی‌، جمله‌نویسی‌ و مقدمات‌ انشا، ترجمه‌ ساده‌ از آلمانی‌ به‌ فارسی‌، خواندن‌ متون‌ ساده‌، خواندن‌ متون‌ پیشرفته‌، انشا، ترجمه‌ پیشرفته‌، خواندن‌ با تفسیر، درآمدی‌ بر ادبیات‌، تلخیص‌ متون‌، بررسی‌ چند نمایشنامه‌، گزیده‌ای‌ از ادبیات‌ مردمی‌ جهان‌، بررسی‌ آثار منثور، اصول‌ نامه‌نگاری‌، ترجمه‌ متون‌ اسلامی‌، بررسی‌ و نقد شعر، سخنرانی‌ و بحث، بررسی‌ آثار ترجمه‌ شده‌ از آلمانی‌ به‌ فارسی.

مترجمی‌ رشته زبان آلمانی

توانایی‌ های‌ لازم رشته زبان آلمانی

متقاضیان و کسانی که به عنوان دانشجو رشته زبان آلمانی برمی گزینند باید این نکته را حتما به خاطر بسپارند که زبان آلمانی یکی از سخت ترین زبان های دنیاست و نباید به این زبان صرفا به عنوان منبع درآمد نگاه کرد. چون کسانی که معمولا این رشته را صرف پول دراوردن می بینند از مطالعه کمتری برخوردارند.

ظرفیت دانشگاه ‌ها در رشته زبان آلمانی

رشته زبان آلمانی همانطور که گفتیم جزو رشته های سخت محسوب می شود و ظرفیت دانشگاه برای این رشته خیلی محدود می باشد به طوری که امسال فقط ۱۲۰ نفر دانشجو در سراسر کشور برای این رشته وجود دارد پس می‌توان گفت قبولی در آن خیلی هم راحت نیست و تلاش زیادی می‌خواهد.

ظرفیت گرایش‌های مترجمی زبان آلمانی و زبان و ادبیات آلمانی به طور میانگین ۱۲۵ نفر است که از این تعداد ۱۰۵ نفر در دوره روزانه و ۱۵ تا ۲۰ نفر در دوره شبانه به تحصیل می پردازند. همچنین این نکته هم فراموش نشود که ظرفیت دانشگاه آزاد در هر یک گرایش های رشته زبان آلمانی ۶۰ نفر است.

شما می توانید با رتبه حداقل ۱۲۰ منطقه ۱ و حداکثر ۲۰۰۰ منطقه ۳ از رشته زبان آلمانی دانشگاه تهران قبول شوید. در صورتی که سهمیه داشته باشید می توانید با رتبه های بالاتر هم از این رشته قبول شوید.

لیست دانشگاه های پذیرنده ی رشته ی زبان آلمانی
نام دانشگاه استان دانشگاه نوع دوره نحوه پذیریش نام رشته جنسیت پذیرش ظرفیت
دانشگاه شهید بهشتی – تهران تهران روزانه با آزمون زبان آلمانی مرد-زن ۲۵
موسسه غیرانتفاعی نوین – اردبیل اردبیل غیرانتفایی صرفا بر اساس سوابق تحصیلی زبان آلمانی مرد-زن ۶۰

بازار کاز رشته زبان آلمانی

درآمد رشته زبان آلمانی

قبل از بحث درامد این نکته را هم یادآور شویم که یاد گرفتن صرف زبان آلمانی برای هیچکس توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود که به غیر از این زبان حتما زبان انگلیسی را در کنار این یاد بگیرید که باعث می شود راحتر زبان آلمانی را یاد بگیرید.

اگر در یک آموزشگاه زبان مشغول به کار باشید، درآمد متوسطی خواهید داشت. اما می‌توانید این زبان را به صورت خصوصی هم آموزش بدهید و درآمدتان را افزایش دهید. درامد آن برای تدریس خصوصی بین ۴۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر ساعت است. اگر به تعداد کافی دانش ‌آموز داشته باشید، بین ۴ تا ۵ میلیون درآمد ماهانه خواهید داشت.

کار در سفارت امور خارجه هم بسیار عالی است که البته توانایی ‌های بسیار بالایی می‌طلبد. ترجمه کتاب درآمد زیادی در پی ندارد و به فروش و تیراژ کتاب بستگی دارد. اما می‌توانید با ترجمه فیلم ‌های آلمانی و ساخت زیرنویس و فروش آن به سایت ‌ها شروع کنید و کم کم معروف ‌تر و حرفه ‌ای ‌تر شوید

سخن آخر

با توجه به اینکه رشته زبان آلمانی در ایران جزو رشته های محدود در دانشگاه ها است، توصیه می کنیم کسانی که به این رشته علاقه دارند بیشتر به صورت حضوری یاد بگیرند تا به صورت آنلاین و غیر حضوری چون حضور استاد در یادگیری موثر است.

اگر شما علاقه مند هستید تا در رشته زبان آلمانی تحصیل کنید و یا می خواهید تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید، می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و با آنان در این زمینه، راهنمایی بگیرید.

معرفی رشته زبان آلمانی (صفر تا صد این رشته)

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معرفی رشته زبان آلمانی (صفر تا صد این رشته)

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- یک نظر:
  1. سلام، لطفا در صورت امکان درباره ی بازار کار این رشته، به خصوص در حوزه ترجمه، بیشتر توضیح بدید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1401/5/30

دوشنبه

1401/5/31

سه شنبه

1401/6/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید