خانه خدمات مشاوره ای تحصیلی و آموزشی نکاتی که قبل از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی باید بدانید

نکاتی که قبل از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی باید بدانید

بروزرسانی شده اکتبر 6, 2017 7:35 ب.ظ
0
409
انتخاب رشته دانشگاه آزاد
نکاتی که قبل از انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی باید بدانید
میانگین 5 رای از تعداد 2

انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی تا پایان روز ۲۶ مرداد ماه ادامه دارد و بهتر است شما با نکات مهم انتخاب رشته قبل از هر اقدام آشنا شوید و یا انتخاب رشته خود را به دست مشاوران تحصیلی مجرب و با سابقه بسپارید!

نکاتی در مورد انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

از سال 92 به این سو، که آزمون دانشگاه آزاد و سراسری ادغام شده است و دانشگاه آزاد نیز از کارنامه کنکور سراسری برای انتخاب رشته استفاده می کند دیگر اهمیتی ندارد که انتخاب اول شما چه انتخابی باشد. در واقع از سال 92 به این سو انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم مثل انتخاب رشته سراسری شده است و فقط ترتیب اولویت های شما مهم است. زیرا وقتی برگه انتخاب رشته هر دانش آموز بررسی می شود تراز او مشخص است و تا وقتی کل انتخاب های هر داوطلب خوانده نشود به سراغ نفر بعدی که تراز پایین تر از او دارد نمی رود.وجه مهم مشترک در هر دو انتخاب استفاده از کارنامه آزمون سراسری است یعنی ملاک برتری دانش آموزان بر یکدیگر این است که رتبه و نمره بهتری در آزمون سراسری کسب کرده باشند. اما در روند انتخاب رشته دانشگاه آزاد، عنوان رشته‌ها و ظرفیت پذیرش تفاوت اساسی وجود دارد. در دانشگاه آزاد تعداد انتخاب‌ها بسیار محدودتر است و به جای 150 کد رشته فقط 20 کد رشته را می‌توانیم انتخاب کنیم. پس انتخاب‌ها باید دقیق‌تر و در محدوده‌ای باشد که شانس قبولی با توجه به رتبه وجود دارد. تنوع رشته‌ها در دانشگاه آزاد بطور کلی کمتر است و فقط به رشته‌های پر متقاضی توجه دارد اما ظرفیت پذیرش در این دانشگاه نسبت به رشته مشابه در دانشگاه‌های سراسری بیشتر است.

با توجه به کاهش تعداد رشته شهرها به 20 انتخاب در دانشگاه‌ آزاد و کمتر بودن تعداد مراکز آموزشی نسبت به دانشگاه‌های سراسری، اگر داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد خود دقت کافی نداشته باشند نخواهند توانست از این موقعیت به درستی استفاده کنند. انتخاب رشته شهرهایی که شانس قبولی در آنها وجود ندارد باعث می‌شود 20 انتخاب بسرعت پر شود و نتوانیم از رشته‌هایی که شانس قبولی بیشتری در آنها داریم به تعداد بیشتری انتخاب کنیم.

همانطور که گفته شد تمام رشته شهرهایی که انتخاب کرده‌ایم باید متناسب با رتبه و ترازکسب شده باشد یعنی درآن شانس قبولی وجود داشته باشد،در انتخاب رشته ازاد سهمیه ای به اسم سهمیه مناطق وجود ندارد و کلیه کسانی که در کنکور سراسری در مناطق 1 و 2 و 3 جای گرفته بودند حال در سهمیه ای به اسم “عادی” و بدون تفاوت با یکدیگر قرار می گیرند. این بدین معنی است که برای انتخاب رشته دیگر ملاک رتبه در سهمیه برای ما اهمیت ندارد و به همین دلیل هم هست که ملاک ما یا باید تراز در زیرگروه باشد یا رتبه کشوری.


برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی (مقطع کارشناسی) کلیک نمایید


ظرفیت خودگردان چیست ؟

  1. براساس مصوبات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، از سال تحصيلي 94 آن دسته از دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي كه فاقد پرديس خودگردان  مي باشند، مجاز هستند طبق ضوابط مصوب شوراي گسترش دانشگاه هاي علوم پزشكي، دانشجوي مازاد ظرفيت پذيرش نمايند.
  2. پذيرش دانشجوي مازاد مشروط به پرداخت هزينه تحصيل و خدمات رفاهي توسط پذيرفته شدگان بر اساس تعرفه تعيين شده توسط معاونت آموزشي وزارت بهداشت و تصويب هيأت امناي دانشگاه ها و دانشكده هاي علوم پزشكي مربوطه مي باشد.
  3. محل تشكيل كلاس پذيرفته شدگان مازاد ظرفيت در اختيار دانشگاه مي باشد .
  4. نقل و انتقال و مهماني پذيرفته شدگان مازاد ظرفيت ميان دانشگاه هايي كه داراي ظرفيت مازاد مي باشد، مشروط به موافقت مبدأ و مقصد و با رعايت ساير ضوابط آيي ننامه انتقال بلامانع است .
  5. ساير شرايط و ضوابط عمومي و اختصاصي پذيرش دانشجوي مازاد همانند پذيرش دانشجو در پرديس هاي خودگردان مي باشد.

توجه فرمایید‌: کسانی که ترازشان پایین تر یا (رتبه کشوری شان بالاتر باشد) بهتر این گزینه ها را انتخاب کنند ، چون درصد قبولی شان بیشتر ازبقیه می باشد.

داوطلبانی که در خصوص انتخاب رشته دانشگاه آزاد 96  نیاز به مشاوره و راهنمایی دارند هم اکنون میتوانند 9099072068 تماس حاصل فرمایند . با مشاوران ما یک لیست حرفه ای و شانس قبولی ۱۰۰٪ تنظیم کنید . 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تحصیلی و آموزشی

بررسی کنید

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97

اعلام نتایج نهایی انتخاب رشته کنکور سراسری 97میانگین 5 رای از تعداد 1 “اعلام نتایج ن…