پروژه کسری از خدمت ارتش چیست و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟

پروژه کسری از خدمت ارتش چیست و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟

خدمت سربازی یک دوره اجباری است و گذراندن این دوره برای بسیاری از افراد کار دشواری است؛ زیرا آنها باید به مدت نسبتا طولانی دور از خانه و خانواده زندگی کنند. همچنین یک وقفه برای کسب و کار و یا تحصیل آنها ایجاد می شود.

با این حساب تمامی مشمولان خدمت سربازی تمایل دارند که مدت زمان این دوره را تا می توانند کوتاه تر کنند. کسری های مختلفی وجود دارد که مشمولان واجد شرایط می توانند از آنها استفاده کنند و زودتر خدمت خود را به پایان برسانند. یکی از این موارد، پروژه کسری از خدمت ارتش است.

اگر مشمول خدمت نظام وظیفه هستید، توصیه می کنیم که حتما این مقاله را بخوانید تا با پروژه کسری از خدمت ارتش و نحوه دریافت آن آشنا شوید.

پروژه کسری از خدمت ارتش چیست؟

پروژه کسری از خدمت ارتش نیز یکی از پروژه هایی است که به مشمولان یگان های خدمتی ارتش ارائه می شود. البته این مشمولان باید دوره آموزشی یا خدمت سربازی خود را در ارتش بگذرانند.

مشمولین نظام وظیفه با انجام دادن این پروژه، می تواند کسری از خدمت بگیرد و زودتر دوره خدمت نظام وظیفه خود را به پایان برساند.

این پروژه نیز مانند سایر پروژه ها شرایط خاص به خود دارد و داوطلبانی می توانند از آن استفاده کنند که واجد شرایط باشند. از مهم ترین شرایط این دریافت این پروژه، داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر از آن است.

شرایط دریافت پروژه کسری خدمت ارتش کدامند؟

پونزهمان طور که گفته شد، مشمولان خدمت نظام وظیفه باید شرایط لازم را برای دریافت این پروژه داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

دریافت پروژه کسری خدمت ارتش سابق بر این، به نخبه های کشوری ارائه می شد؛ اما امروزه تمامی فارغ التحصیلان رشته های مختلف می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. در حالت کلی شرایط دریافت این پروژه به ارگان دریافتی پروژه کسری خدمت بستگی دارد.

تنها کسانی می توانند این پروژه را دریافت کنند که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکتری داشته باشند. (دارندگان مدرک کارشناسی تنها در شرایط خاص می توانند پروژه دریافت کنند.)

برای دریافت این پروژه نباید زمان زیادی از فارغ‌التحصیلی فرد گذشته باشد. در قانون کلی، مشمولانی که بیش از یک سال از زمان فارغ‌التحصیلی آنها گذشته باشد، نمی توانند این پروژه را دریافت کنند.

مشمول نباید غیبت سربازی داشته باشد. مشمولانی که دارای غیبت سربازی باشند، به هیچ وجه امکان دریافت این پروژه را نخواهند داشت.

توجه کنید که مشمولانی که در حین خدمت سربازی هستند، نمی توانند پروژه کسری خدمت ارتش بگیرند.

پروژه کسری از خدمت ارتش چیست؟

رشته های موردنیاز برای دریافت کسری خدمت ارتش

رشته موردنیاز برای دریافت این پروژه در هر کدام از ارگان های ارائه دهنده این پروژه ها متفاوت است. در واقع هر ارگان با توجه به نیاز خود، رشته های تحصیلی متفاوتی را در نظر می گیرد.

تمامی دارندگان مدارک کارشناسی ارشد و دکتری می توانند در ارگان های مختلف، پروژه مربوط به خود را دریافت کنند؛ اما بیشتر در لیست رشته های مورد نیاز کسری خدمت ارتش، رشته های مهندسی قرار دارد.

پونزازجمله رشته هایی که در سال های اخیر بسیار پرکاربرد بوده و بیشتر ارگان ها به دارندگان مدرک این رشته ها، پروژه کسری خدمت ارائه کردند، عبارتند از:

 مهندسی کامپیوتر

 مهندسی مکانیک

 مهندسی برق

مهندسی شبکه

پنهان نگاری داده‌ها

مهندسی نرم افزار و سخت افزار

ارتباطات

شبکه

راه های دریافت پروژه کسری خدمت ارتش

در حالت کلی مشمولان به دو روش می توانند پروژه کسری خدمت ارتش را کسب کنند؛ یک راه این است که فرد از طریق بنیاد نخبگان اقدام به ثبت نام و دریافت پروژه کسری خدمت کند.

نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که امکان دریافت این پروژه به صورت غیرمستقیم و از طریق سایت بنیاد نخبگان نیروهای مسلح وجود دارد.

در روش دوم مشمول با مراجعه به ارگان های مختلف می تواند یک پروژه کسری خدمت مناسب تحت پوشش بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اخذ کند. این ارگان باید حتما زیر نظر ارتش جمهوری اسلامی ایران باشد. در انتهای مطلب این ارگان ها را به شما معرفی می کنیم.

راه های دریافت پروژه کسری خدمت ارتش و ارگان های مرتبط

مدارک لازم برای دریافت پروژه کسری خدمت ارتش

پونزمدارکی که برای دریافت این پروژه لازم است، عبارتند از:

 • اصل شناسنامه و کپی از تمامی صفحات آن
 • اصل کارت ملی و کپی از پشت و روی آن
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی
 • کارنامه و ریز نمرات مربوط به مدرک تحصیلی مشمول
 • مدرک مربوط به عدم غیبت سربازی
 • یک رزومه متناسب با رشته تحصیلی که نشان دهنده سوابق کاری او باشد.

مراحل و نحوه دریافت پروژه کسری خدمت ارتش

پونزمتقاضیان دریافت پروژه کسری خدمت ارتش باید یکی از دو روش دریافت پروژه را انتخاب کنند:

در روش اول افراد باید به سایت بنیاد نخبگان نیروهای مسلح وارد شده و در آن سایت ثبت نام کنند. بعد از اینکه مدارک در سامانه ثبت شد، ارگان با مشمول تماس گرفته و یک ارگان متناسب با رشته او را به او معرفی می کند. فرد متقاضی باید به این ارگان مراجعه کند و زیر نظر نیروهای مسلح و در همان ارگان، کارهایی مانند نوشتن پروپوزال، آماده کردن پروژه و دفاع از آن را انجام دهد.

در روش دوم که بسیار سریع تر از روش اول است، فرد متقاضی باید مستقیما به ارگان ارائه دهنده پروژه مراجعه کند و پیگیر دریافت پروژه کسری خدمت خود باشد.

تمامی مراحل دریافت پروژه، تعریف داور، استاد راهنما و دفاعیه مربوط به این پروژه نیز در همین ارگان انجام خواهد شد.

مدت زمان کسری خدمت با انجام پروژه ارتش

دریافت پروژه کسری خدمت ارتش می تواند ۲ تا ۲۱ ماه کسری از خدمت را به ارمغان آورد؛ در واقع با توجه به حجم پروژه این مدت زمان متغیر است.

در کسری هایی که زیر ۹ ماه هستند، سرباز باید بعد از اتمام پروژه، یک جلسه دفاع چند دقیقه ای داشته باشد که در این جلسه یک داور هم حضور دارد. متقاضی باید در این جلسه از پروژه خود دفاع کند.

در کسری های بالای ۹ ماه، پروژه های سنگین به متقاضی واگذار می شوند. مشمول باید هر سه ماه یک گزارش از روند کار خود به ارگان ارائه دهد.

همچنین هر ماه یک جلسه دفاعیه با حضور استاد راهنما و داوران در سازمان نخبگان نیروهای مسلح برگزار خواهد شد. مشمول باید در این جلسات حضور داشته باشد و از عملکرد خود دفاع کند.

مراحل و نحوه دریافت پروژه کسری خدمت ارتش

رشته های تحصیلی برای دریافت پروژه کسری خدمت ارتش

برای هر یک از ارگان های ارائه دهنده پروژه کسری خدمت ارتش رشته های موردنیاز و شرایط متفاوت است. تمامی افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در تمامی رشته‌ها فارغ‌التحصیل شده‌اند، می توانند پروژه کسری خدمت ارتش را دریافت کنند.

در لیست پروژه کسری خدمت ارتش رشته های مهندسی بیش از همه قرار دارند. در ادامه برخی از رشته‌هایی که مورد توجه ارتش بوده است را برشماریم.

لیست رشته های تحصیلی پروژه کسری خدمت ارتش
مهندسی کامپیوتر مهندسی نرم افزار و سخت افزار شبکه
پنهان نگاری داده ها ارتباطات مهندسی شبکه
مهندسی مکانیک مهندسی برق

با این که بیشتر ارگان های ارائه دهنده کسری خدمت به فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و بالاتر پروژه کسری خدمت را می دهند، اما در برخی مواد تحت شرایطی خاص امکان ارائه پروژه خدمت به مقطع کارشناسی نیز وجود دارد.

ارگان های ارتشی ارائه دهنده کسری خدمت

تنها در صورتی که فرد مشمول قصد خدمت در یگان های ارتش را دارد، می تواند پروژه کسری خدمت ارتش را درخواست کند. مشمولان متقاضی پروژه کسری خدمت ارتش باید به ارگان های موردنظر مراجعه کرده و پس از طی مراحل دریافت این پروژه آن را اخذ کنند.

در ادامه برخی از ارگان های ارائه دهنده کسری خدمت سربازی را ذکر می کنیم؛ در صورتی که فرد شرایط لازم را برای اخذ پروژه در آن ارگان را داشتید، درخواست دهد.

ارگان های ارائه دهنده پروژه کسری خدمت ارتش
سازمان تحقیقاتی نزسا سازمان تحقیقاتی ناجا
سازمان انرژی اتمی اداره تحقیقات و خودکفایی آجا
سازمان تحقیقاتی اتکا ارگان مربوط به پدافند غیر عامل
قرارگاه بعثت مرکز تحقیقات راهبری دفاعی کشور ایران

ارگان های ارتشی ارائه دهنده کسری خدمت

در پایان

پروژه کسری خدمت یکی از راه هایی است که افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر می توانند با استفاده از آن بین ۲ الی ۹ ماه (گاه بیشتر) کسری خدمت بگیرند.

متقاضیان واجد شرایط می توانند از طریق دو راهی که در این مقاله مطرح شد این پروژه را اخذ کنند. بدین ترتیب چندین ماه و یا شاید کل مدت زمان خدمت از دوره خدمت نظام وظیفه آنها کسر خواهد شد.

با توجه به اینکه خدمت نظام وظیفه یک مقطع حساس در زندگی مشمولان است، چنانچه مشمول خدمت نظام وظیفه هستید و به راهنمایی نیاز دارید، با کارشناسان ما در آویژه در ارتباط باشید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تخصصی نظام وظیفه آویژه، می توانید از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس گرفته و کلیه سوالات مربوط به خدمت سربازی معافیت و اخذ پروژه سربازی را بپرسید و به پاسخ آنها به سرعت دست یابید.

علاوه بر آن اگر در زمینه مشاوره تحصیلی نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان آویژه در کنار شما هستند تا به شما در پیمودن مسیر موفقیت تحصیلی کمک کنند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه پروژه کسری از خدمت ارتش چیست و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

سوالات متداول

ارگان ها بیشتر به کدام رشته ها پروژه کسری خدمت ارائه می دهند؟

مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شبکه، پنهان نگاری داده ها، مهندسی نرم افزار و سخت افزار، ارتباطات و شبکه

آیا با مدرک کارشناسی می توان از پروژه کسری خدمت ارتش استفاده کرد؟

خیر؛ افرادی می توانند در این طرح شرکت کنند که کارشناسی ارشد یا دکتری داشته باشند.

پروژه کسری از خدمت ارتش چیست و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه پروژه کسری از خدمت ارتش چیست و نحوه دریافت آن به چه صورت است؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 2 نظر:
 1. سلام و وقت بخیر
  اعزامی ماه آبان سال ۹۹ هستم
  نیروی دریایی ارتش
  از بندرعباس انتقالی گرفتم به استان گیلان
  به ازای هر ماه خدمت در بندرعباس چند روز کسری تعلق میگیره؟

  1. سلام. اگر نصف زمان سربازی خود را در منطقه غیر بومی بوده آید ۱ ماه تا ۴۵ روز کسر از خدمت تعلق می گیرد. در کل اگر تمام تمام طول خدمت در مناطق غیر بومی با بد آب و هوا باشید ۳ ماه از طول خدمت کم میشود.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1402/1/3

جمعه

1402/1/4

شنبه

1402/1/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید