کاردانی دامپزشکی چیست – معرفی کامل رشته کاردانی دامپزشکی + بازار کار و آینده شغلی آن

کاردانی دامپزشکی چیست – معرفی کامل رشته کاردانی دامپزشکی + بازار کار و آینده شغلی آن

کاردانی دامپزشکی، رشته متفاوتی از رشته دامپزشکی است که با رتبه پایین و بعضا بدون کنکور و با سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش می کند. باید به این مورد توجه نمایید که به فارغ التحصیلان این رشته، مجوز تاسیس مطب دامپزشکی داده نمی شود.

تحصیل دوره کاردانی دامپزشکی دو سال و نیم طول می کشد و افراد پس از فارغ التحصیلی، به عنوان تکنیسین دامپزشکی مشغول به کار شوند.

از شما دعوت می کنیم در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا به معرفی رشته کاردانی دامپزشکی و بررسی موارد مربوط به آن بپردازیم.

فرق کاردانی دامپزشکی با دامپزشکی

اولین چیزی که باید بدانید، این است که رشته کاردانی دامپزشکی، همان دامپزشکی نیست و این دو باهم تفاوت هایی دارند. دامپزشکی یکی از پرطرفدار ترین رشته های زیر شاخه گروه آزمایشی علوم تجربی است.

طرفداران زیاد این رشته باعث شده تا قبولی در این رشته بسیار رقابتی و سخت بشود. همچنین تحصیل بدون کنکور در رشته دامپزشکی امکانپذیر نبوده، اما در کاردانی دامپزشکی ممکن است.

رشته دامپزشکی در رتبه های بالا دانشجو می پذیرد، اما کاردانی دامپزشکی در رتبه های پایین تر دانشجو قبول می کند و این برای کسانی که علاقه به رشته دامپزشکی داشته اند و نتوانسته اند در این رشته قبول بشوند، خبر خیلی خوبی است.

از تفاوت های دیگر این دو رشته این است که تنها با مدرک دکتری عمومی دامپزشکی می توانید مطب دامپزشکی یا داروخانه دامپزشکی تاسیس کنید. به مدرک کاردانی دامپزشکی مجوز تاسیس دامپزشکی نمی دهند. همچنین با مدرک کاردانی دامپزشکی می توانید، تکنسین دامپزشک یا بهداشت یار دامپزشک بشوید.

تفاوت دیگر این دو رشته این است که مقطع دکتری دامپزشکی شش سال پیوسته طول می کشد اما کاردانی دامپزشکی دو سال و نیم زمان می گیرد.

از آن جایی که این دو رشته در راستای هم نیستند، توجه داشته باشید که اگر بعد از گرفتن مدرک کاردانی دامپزشکی، بخواهید دامپزشکی دکتری بخوانید، باید دوباره کنکور بدهید.

معرفی کامل رشته کاردانی دامپزشکی

اکنون بیشتر از رشته کاردانی دامپزشکی برای شما صحبت خواهیم کرد. این رشته هم در دانشگاه های دولتی به صورت روزانه و شبانه و هم در دانشگاه آزاد اسلامی تدریس می شود. (در دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور ارائه نمی شود.)

لیست اسامی دانشگاه های آزاد اسلامی که دارای رشته کاردانی دامپزشکی هستند را در جدول زیر می توانید مشاهده فرمایید.

لیست اسامی دانشگاه های آزاد اسلامی دارای رشته کاردانی دامپزشکی
دانشگاه آزاد واحد مهاباددانشگاه آزاد واحد ماکودانشگاه آزاد واحد میانهدانشگاه آزاد واحد ملکاندانشگاه آزاد واحد مراغهدانشگاه آزاد واحد شبستر
دانشگاه آزاد واحد شاهین شهردانشگاه آزاد واحد گناباددانشگاه آزاد واحد شهرکرددانشگاه آزاد واحد بیرجنددانشگاه آزاد واحد سبزواردانشگاه آزاد واحد نقده
دانشگاه آزاد واحد بیضادانشگاه آزاد واحد دارابدانشگاه آزاد واحد ابهردانشگاه آزاد واحد بجنورددانشگاه آزاد واحد بهبهاندانشگاه آزاد واحد شوشتر
دانشگاه آزاد واحد سنندجدانشگاه آزاد مرکز خنجدانشگاه آزاد واحد فیروزآباددانشگاه آزاد واحد زاهد شهردانشگاه آزاد واحد گرمساردانشگاه آزاد واحد اقلید
دانشگاه آزاد مرکز گمیشاندانشگاه آزاد واحد رشتدانشگاه آزاد واحد صحنهدانشگاه آزاد واحد کهنوجدانشگاه آزاد واحدشهربابکدانشگاه آزاد واحد جیرفت
دانشگاه آزاد واحد ساوهدانشگاه آزاد واحد چالوسدانشگاه آزاد واحد بابلدانشگاه آزاد واحد بروجرددانشگاه آزاد واحد کرمانشاهدانشگاه آزاد واحد یاسوج

معرفی کامل رشته کاردانی دامپزشکی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

دروس رشته کاردانی دامپزشکی

رشته کاردانی دامپزشکی در کل از 63 واحد درسی و 22 واحد عملیات درمانگاهی تشکیل شده است.

پونزتقسیم بندی این واحدها عبارتند از:

 • دروس عمومی شامل 18 واحد
 • دروس پایه شامل 8 واحد
 • دروس اصلی شامل 27 واحد
 • دروس تخصصی شامل 10 واحد
 • بالینی و کارآموزی شامل 22 واحد

دروس عمومی رشته کاردانی دامپزشکی شامل معارف اسلامی، ادبیات فارسی عمومی، تربیت بدنی، اخلاق و تربیت اسلامی، زبان خارجه عمومی و تنظیم خانواده است.

دروس پایه رشته کاردانی دامپزشکی
بیوشیمی
کالبد شناسی دام
دروس اصلی کاردانی دامپزشکی
میکروب شناسی و بیماری های میکروبی
همه گیر شناسی (اصول اپیدمیولوژی ۹)
انگل شناسی و بیماریهای انگلی دام
ویروس شناسی و بیماریهای ویروسی دام
خون شناسی
داروشناسی (فارماکولوژی)
اصول تلقیح مصنوعی
اصول پرورش گوسفند
اصول پرورش گاو
اصول جراحی و جراحیهای مقدماتی
اصول پرورش طیور
اصول تغذیه دام و طیور
روش تهیه مقاطع میکروسکوپی و رنگ آمیزی
اصول کالبد گشایی و نمونه برداری
اصول معاینات دام و تزریقات
فیزیولوژی دامپزشکی

 

دروس تخصصی رشته کاردانی دامپزشکیدروس عملیاتی و درمانگاهی (بالینی) و کارورزی
بیماریهای طیوردرونی ۱
بیماری های درونی دامدرونی ۲
مامایی دامپزشکیطیور
بیماری های مشترکجراحی
بهداشت مواد غذایی با منشا دامیکشتارگاهی ۱
بهداشت و بازرسی گوشتکشتارگاهی ۲
کالبد گشایی
مامایی
کارآموزی در روستا

دروس رشته کاردانی دامپزشکی

کاردانی به کارشناسی دامپزشکی

مقطع کارشناسی در دامپزشکی وجود ندارد؛ ولی بسیاری از منابع به اشتباه آن را عنوان می کنند. فارغ التحصیلان رشته کاردانی دامپزشکی می توانند برای مقطع کارشناسی در برخی از رشته ها کنکور بدهند یا با استفاده از سوابق تحصیلی در آن به ادامه تحصیل بپردازند.

پونزاین رشته ها عبارتند از:

 • علوم آزمایشگاهی دامپزشکی
 • بهداشت یار دامپزشکی
 • بهداشت مواد غذایی با منشأ دامی
 • تکنسین دامپزشکی

افراد پس از فارغ التحصیلی از کارشناسی، به عنوان تکنسین دامپزشکی یا دامپروری شناخته می شوند.

معایب کاردانی دامپزشکی

از معایب کاردانی دامپزشکی، این است که کارشناسی آن وجود ندارد و فارغ التحصیلان برای ادامه تحصیل باید تغییر رشته دهند. همچنین این افراد اجازه تاسیس داروخانه و مطب دامپزشکی ندارند و باید مدرک دکتری دامپزشکی عمومی داشته باشند.

شغل های رشته کاردانی

پونزفارغ التحصیلان رشته کاردانی دامپزشکی می توانند در موارد زیر فعالیت کنند:

انجام امور درمانگاهی و کشتارگاهی

انجام کارهای مربوط به آزمایشگاه

کمک به دانش آموزان دبیرستان های فنی حرفه ای در رشته امور دامی

دروس رشته کاردانی دامپزشکی

فعالیت های تکنسین دامپزشکی

فعالیت های بهداشت یار دامپزشکی

بازار کار و آینده شغلی دامپزشکی

بازار کار و آینده شغلی آن

بازار کار در این رشته تا حدود زیادی به مکان شما بستگی دارد؛ به این علت که تعداد دامپزشکان و فارغ التحصیلان این رشته در شهر های بزرگ بیشتر بوده، اما در شهرهای کوچک و شهرستان ها با کمبود دامپزشک مواجه هستند. پس اگر در شهر های کوچک باشید، به احتمال زیاد زودتر کار مناسب با رشته اتان را پیدا خواهید کرد.

مورد بعدی که قابل توجه است، در شهر های بزرگ با اینکه امکان پیدا کردن کار کمی سخت خواهد بود، ولی درآمد و حقوق بیشتری خواهید داشت. در شهرستان و شهر های کوچک دامپزشکان حقوق کمتری دریافت می کنند.

تا مدت ها قبل در ایران دامپزشکان کارشان به همکاری با دامداری ها و مزارع و مرغداری ها و مشاغل مربوط به این ها محدود می شد. اما امروزه در ایران با رواج پذیرفتن حیوانات با عنوان حیوان خانگی و البته ساخته شدن پناهگاه های حیوانات برای مراقبت از آنها، کار دامپزشکی بسیار رواج پیدا کرده است.

برای تاسیس مطب دامپزشکی یا داروخانه دامپزشکی نیاز به حداقل مدرک دکتری عمومی دامپزشکی دارید. اگر کاردانی دامپزشکی دارید، باید مجدد کنکور داده در آزمون سراسری شرکت کنید و در رشته دکتری دامپزشکی شرکت کنید.

همچنین با داشتن مدرک تحصیلی بالاتر نیز راحت تر شغل مناسب را پیدا می کنید و در زمان سریع تری برای کار دامپزشکی در کلینیک ها و یا مکان های مختلفی که به دامپزشک نیاز است، پذیرش می شوید.

از میزان حقوق دریافتی فارغ التحصیلان رشته کاردانی دامپزشکی اطلاع دقیقی در دست نیست.

در پایان

کاردانی دامپزشکی تفاوت قابل توجهی با دامپزشکی دارد.

دامپزشکی دکتری پیوسته دارد که 6 سال طول می کشد و از رشته های دانشگاه علوم پزشکی است و فرد پس از فارغ التحصیلی می تواند در آزمون تخصص شرکت کرده و فوق دکتری بگیرد. در حالی که کاردانی دامپزشکی متفاوت بوده و با رتبه پایین و بعضا بدون کنکور و با سوابق تحصیلی اقدام به پذیرش می شود و این دوره 2.5 سال طول می کشد.

اگر در حال انتخاب رشته هستید و در مورد این دو رشته نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید با مرکز مشاور آویژه تماس بگیرید. مشاوران باتجربه این مرکز به سوالات و دغدغه های شما پاسخ داده و کمک می کنند بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی آویژه، می توانید از سراسر کشور بدون پیش شماره با شماره 9099071985 تماس بگیرید.

سوالات متداول

علامت سوالکدام دانشگاه ها رشته کاردانی دامپزشکی را ارائه می دهند؟

در سال 1400 دانشگاه های اردکان، ایلام، بوعلی سینا، دانشگاه فناوری های نوین آمل و دانشگاه سمنان در رشته ی کاردانی دامپزشکی دانشجو (به صورت شبانه و روزانه) پذیرفته اند.

علامت سوالآیا تحصیل بدون کنکور و با شرط سوابق تحصیلی در رشته کاردانی دامپزشکی ممکن است؟

بله؛ این رشته بدون کنکور در بعضی دانشگاه آزاد ارائه می شود. لیست اسامی این دانشگاه ها در متن مقاله ذکر شده است.

علامت سوالآیا امکان تحصیل در رشته کاردانی دامپزشکی در دانشگاه های خارج از کشور می باشد؟

رشته کاردانی دامپزشکی خیر؛ اما رشته دامپزشکی بله، معمولا دانشگاه های معتبر خارج از کشور برای پذیرفتن دانشجو شرایط خاصی مثل تسلط به زبان انگلیسی و توانایی پرداخت شهریه و … نیز دارند.

علامت سوالچگونه می توان در دانشگاه آزاد برای رشته کاردانی دامپزشکی با توجه به سوابق تحصیلی ثبت نام کرد؟

برای ثبت نام در این رشته با توجه به سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد باید دفترچه ثبت نام در دانشگاه آزاد را از سایت سازمان سنجش دریافت کرده و با دقت مطالعه کنید. برای مراحل ثبت نام باید هزینه بپردازید.

علامت سوالآیا بعد از گرفتن مدرک کاردانی دامپزشکی می توان در مقطع دکتری عمومی دامپزشکی ادامه تحصیل داد؟

خیر؛ در متن مقاله ذکر شد که این دو رشته از هم جدا هستند و هرکدام وضعیت مستقل دارند. بعد از مقطع کاردانی اگر بخواهید در رشته ی دامپزشکی ادامه تحصیل بدهید، باید مجددا در کنکور شرکت کنید.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

کاردانی دامپزشکی چیست – معرفی کامل رشته کاردانی دامپزشکی + بازار کار و آینده شغلی آن

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 18 نظر:
 1. سلام من می‌خوام کاردانی دامپزشکی بخونم آیا میتونم بعد از اتمام کاردانی دوباره کنکور تجربی بدم و در مقطع دکتری دامپزشکی ادامه بدم؟

  1. با سلام خانم سیری هستم رشته اصلی دامپزشکی لازم داره یه دکتری عمومی ۶ ساله بخوانید و سپس تخصصی با کاردانی بدون کنکور نمی توانید تاسیس کلینیک داشته باشید

 2. سلام وقت بخیر
  من دیپلم انسانی دارم ، از طریق رشته انسانی کاردانی دامپزشکی بخونم ؟

  1. سلام اولویت ثبت نام در کاردانی رشته دامپزشکی با کسانی است که دیپلم تجربی یا مهارتی دارند و معمولا این رشته با نام های مشابه ارائه می شود

 3. سلام وقت بخیر .
  من رشتم انسانیه ، میتونم بعد از گرفتن مدرک دیپلم در کاردانی دامپزشکی شروع به تحصیل کنم؟

  1. کاردانی رشته های مشابه داریم بهتره برای این که بتوانید مطب بزنید کنکور داده و دکترای عمومی دامپزشکی را انتخاب رشته نمایید

 4. سلام. الان من اگر کنکور کاردانی به کارشناسی بدم و یکی از رشته های گفته شده تو مقاله رو قبول بشم، کدوم دانشگاه ها پذیرش دارن؟

 5. سلام وقت بخیر
  من دانشجو کاردانی دامپزشکیم خواستم بدونم دانشگاه کدوم شهرا تکنسین دامپزشکی تو مقطع کارشناسی ارائه میدن؟

  1. در صورت ارایه در دفترچه های جدید امکان تحصیل وجود دارد

 6. سلام وقتتون بخیر
  من دامپزشکیآزاد کاردانی می خوانم آیا می تونم بعد از تمام کردن کاردانیم کارشناسی رو بخونم بعدا یه سوال دیگه آیا می تونم واسه خودم داروخونه یا کلینیک باز کنم

  1. بله کارشناسی ناپیوسته بخونید و با مقاطع پشت سرهم مرتبط و حداقل ارشد میتوانید پروانه بگیرید و کلینیک تاسیس کنید

 7. اگر میخواهید آینده ای نداشته باشید رشته دامپزشکی رو انتخاب کنید .واقعا با 15سال سابقه تو رشته دامپزشکی فنا شدیم .حمایت تو این رشته تو مملکت صفررررررره

 8. سلام
  با دیپلم جدید انسانی میشه کاردانی دام پزشکی در دانشگاه آزاد خوند

  1. سلام هم با کنکور سراسری هم با سوابق تحصیلی امکان ثبت نام در این رشته را دارید.

 9. یعنی از بعد کاردانی دامپزشکی نمی‌تونیم کاردانی به کارشناسی بخونیم؟و کلا نمیشه این رشته رو ادامه داد؟یا با تغییر رشته کاردانی به کارشناسی خوند؟؟
  اینجور که شما تو مقالتون نوشتید رشته کاردانی دامپزشکی توی مقطع کاردانی متوقف میشه !!!!

  1. من رشتم دامپزشکه بعد کاردانی میتونید کارشناسی بخونید ولی کارشناسی باید درازمایشگاه کار کنید والبته میتونید درآزمایشگاه انسان هم کار کنید وهم دام

   1. سلام وقتتون بخیر لطفا سوال خود را به صورت دقیق تر بپرسید یا با کارشناسان ما در این خصوص صحبت کنید

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید