کارنامه سبز چیست + شرایط و نحوه استفاده از کارنامه سبز

کارنامه سبز چیست + شرایط و نحوه استفاده از کارنامه سبز

کارنامه سبز کنکور سراسری، بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی قرار می گیرد. این کارنامه فرصتی برای اطلاع از وضعیت داوطلبان در رشته محل های انتخابی خود و همچنین درخواست انتقالی، تغییر رشته و رفع محرومیت کنکور سال بعد منتشر می گردد.

به دنبال اعلام نتایج کنکور سراسری، کارنامه نهایی داوطلبان نیز در سایت سنجش به نشانی رسمی sanjesh.org منتشر می شود.

این کارنامه با نام های کارنامه سبز یا محرمانه نیز بین کنکوری ها مشهور می باشد، که افراد با مشاهده و بررسی درست این کارنامه، می توانند در مواردی از قبیل درخواست انتقالی، تغییر رشته و رفع محرومیت کنکور سال بعد از آن استفاده نمایند.

از شما دعوت می کنیم در ادامه این مقاله با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید تا اطلاعات لازم در خصوص کارنامه سبز کنکور سراسری را به همراه شرایط و نحوه استفاده از آن را در اختیارتان قرار دهیم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

کارنامه سبز چیست؟

درواقع کارنامه سبز، کارنامه نهایی می باشد که پس از شرکت در آزمون کنکور و بعد از مرحله انتخاب رشته به داوطلبان ارائه می شود. این کارنامه مناسب افرادی می باشد که حداقل در یکی از انتخاب‌های خود قبول شده‌اند.

در کارنامه سبز، اطلاعاتی راجب اینکه داوطلب در کدام یک از رشته های پایین تر از انتخاب خود می تواند پذیرش شود، قرار داده شده است. در واقع کارنامه سبز به داوطلب نشان می‌دهد که نمره قبولی آنها برای انتخاب شدن در کدام رشته کافی می باشد.

کارنامه سبز چیست؟

چگونه از روی کارنامه سبز متوجه قبولی خود شویم؟

در ابتدا، بهتر است به شما یاد بدهیم که چگونه می توان از روی کارنامه سبز متوجه شد که در کدام یک از انتخاب های پایینمان می توانستیم قبول شویم.

در ادامه، جدول یک کارنامه سبز، کارنامه نهایی یا کارنامه محرمانه را به عنوان نمونه برایتان قرار می دهیم؛ به جدول زیر دقت کنید.

کد رشته های انتخابی رتبه داوطلب و آخرین رتبه قبولی در سهمیه
ترتیب علاقهکد رشتهرتبه داوطلبرتبه آخرین نفر قبولینتیجه
مفید129۱۱۹۳۱65157
غیر مفید2۱۲۴۸۷10729

پونزشرح و ارزیابی دقیق این جدول، بصورت زیر است:

ترتیب علاقه داوطلب (بر اساس فرم انتخاب رشته)

کد رشته امتحانی داوطلب (بر اساس دفترچه انتخاب رشته کنکور)

رتبه داوطلب (این رتبه‌ای پس از مقایسه با تمامی انتخاب کنندگان این رشته محاسبه شده است.)

آخرین رتبه قبولی (رتبه آخرین شخصی که در این رشته قبول شده است، محاسبه و سپس در این ستون درج می‌شود.)

ستون نتیجه (در این ستون اگر رتبه داوطلب در رشته محلی پایین‌تر از رتبه آخرین نفر قبولی شود، داوطلب در آن رشته پذیرفته شده و با علامت “+” پلاس نمایش داده می‌شود.)

مثال: در جدول بالا قسمت “مفید” به دلیل اینکه رتبه داوطلب از رتبه آخرین نفر قبولی عددی کوچکتر می باشد، داوطلب قبول شده است؛ اما در قسمت “غیرمفید” رتبه داوطلب از آخرین نفر قبولی عددی بالاتر است.

پونزدر صورتی که در جدول بالا قسمت “نتیجه” عددی از 1 تا 9 نمایش داده شود، مفهوم آن به شرح ذیل است:

عدد 1: داوطلب شرایط و ضوابط اختصاصی مندرج در دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را نداشته است؛ این شرایط می‌توانند شامل تکرار کد رشته انتخابی، عدم رعایت جنسیت پذیرش، عدم توجه به ضوابط رشته‌های دارای شرایط خاص برای رشته‌ی مذکور و… باشد.

عدد 2: داوطلب در یک کد رشته محل برای مصاحبه به دانشگاه دعوت شده است.

عدد 3: اگر داوطلب با توجه به داشتن نمره در رشته محل انتخابی، در سهمیه مجاز دیگری به جز سهمیه نهایی پذیرفته شود، عدد سه در این ستون درج می‌شود؛ همچنین برای کارمندانی که با استفاده از سهمیه کارمندی پذیرفته شده‌اند هم این عدد درج می‌شود.

عدد 4: بیانگر این است که وضعیت علمی و عمومی شما در رشته‌های پردیس های فرهنگیان یا دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در حال بررسی است.

عدد 5: بیانگر آن است که داوطلب با توجه به ضوابط عمومی گزینش در انتخاب رشته‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت معلم شهید رجایی امتیاز لازم را کسب نکرده و در اولویت جذب قرار نگرفته است. این داوطلبان حداکثر ظرف 2 ماه از زمان انتشار اسامی پذیرفته شدگان فرصت دارند، با همراه داشتن کارت شناسایی و تصویر کارنامه نهایی، به گزینش آموزش و پرورش استان خود به نشانی درج شده در پایگاه اطلاع رسانی هیأت مرکزی گزینش وزارت آموزش پرورش به نشانی gozinesh.medu.ir مراجعه کنند.

عدد 7: عدم کسب حد نصاب امتیاز در مصاحبه تخصصی و یا عدم احراز شرایط (سن، معدل، ویژگی‌های جسمانی و غیبت در مصاحبه) است.

عدد عدد 9: وضعیت علمی و عمومی شما در یکی از دانشگاه های شاهد، علوم قضائی، علوم پزشکی بقیه الله ، شهید مطهری، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، غیرانتفاعی امام رضا، علوم پزشکی ارتش، دانشکده غیر انتفاعی رفاه یا یکی از رشته‌های مدیریت بیمه اکو، دکتری پیوسته بیوتکنولوژی، کاردانی فوریت های پزشکی، تربیت مربی عقیدتی سیاسی سپاه یا موسیقی نظامی در دست بررسی است.

پلاس”+”: یعنی داوطلب در این رشته محل پذیرفته شده است.

اطلاعات کارنامه سبز زمانی برای داوطلب مفید است که رتبه داوطلب مساوی یا کوچکتر با رتبه آخرین نفر قبولی شود.

چگونه از روی کارنامه سبز متوجه قبولی خود شویم؟

چگونگی دریافت کارنامه سبز

بعد از گذشت یک هفته از اعلام نتایج کنکور باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنید و سپس بر روی گزینه سراسری از منوی سمت راست کلیک نمایید. در صفحه باز شده گزینه کارنامه نهایی آزمون سراسری را انتخاب کنید، در صفحه جدید باز شده می‌توانید با تکمیل یکی از فرم‌ها کارنامه سبزخود را مشاهده نمایید.

شرایط استفاده از کارنامه سبز جهت انتقالی

سازمان سنجش پس از انتشار کارنامه سبز هیچ مسئولیتی در مورد انتقالی یا جابجایی به اولویت‌ها و انتخاب‌های پایین‌تر را نمیپذیرد و تنها دانشگاه مبدا و مقصد است که باید با این انتقالی موافقت کنند؛ بنابراین تضمینی برای اینکه داوطلب بتواند در یکی از انتخاب‌های پایینی خود که قبول شده‌اند تحصیل کنند وجود ندارد.

نحوه استفاده از کارنامه سبز

پونزما نحوه استفاده از کارنامه سبز را به دو روش تقسیم کرده ایم:

روش اول

چنانچه داوطلب یک ماه بعد از اعلام نتایج کنکور، تصمیم به استفاده از کارنامه سبز انتقالی بگیرد؛ اولین و بهترین راه استفاده کردن از سیستم بررسی اشتباه در انتخاب رشته سازمان سنجش و تقاضای برای بررسی اولویت بعدی شما می باشد.

روش دوم

داوطلب می تواند برای ترم اول در دانشگاه مبدا دانشجو شود؛ اما از اوایل ترم اول با مراجعه به دانشگاه مقصد مورد نظر و با داشتن کارنامه سبز می تواند درخواست ثبت نام از ترم دوم را دهد؛ این روش درصد موفقیت بیشتری دارد و در صورتی که دانشگاه مقصد ظرفیت داشته باشد، با درخواست شما موافقت نمایید و پس از اخذ موافقت از دانشگاه مبدا، شما می توانید از ترم دوم در دانشگاه مقصد شروع به تحصیل کنید، همچنین واحدهای عمومی ترم اول را که پاس کرده‌اید تطبیق دهید.

نحوه استفاده از کارنامه سبز

در پایان

در این مقاله تلاش کردیم به سوال خیلی از داوطلبان در خصوص کارنامه سبز پاسخ دهیم و به بررسی کامل کارنامه سبز و چگونگی دریافت و استفاده از آن پرداختیم، و به بیان ساده و دقیق آن را مورد ارزیابی قرار دادیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص و دریافت مشاوره در همه زمینه های آموزشی، می توانید با کارشناسان زبده و کاربلد مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید. با مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه تماس بگیرید و از مشاوره های علمی و تخصصی تحصیلی آنان در این زمینه بهره بگیرید.

برای استفاده از خدمات مشاوره تلفنی با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

سوالات متداول

سوال علامتکارنامه سبز چه کاربردی دارد؟

کارنامه سبز ویژگی ها و موارد استفاده مختلفی دارد که در این مقاله به طور دقیق به بررسی کاربردهای کارنامه سبز پرداخته ایم.

سوال علامتچگونه کارنامه سبز دریافت کنیم؟

کار نامه سبز حدودا یک هفته بعد از اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته منتشر می شود که اطلاع کامل و توضیحات بیشتر در مقاله آورده شده است.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

کارنامه سبز چیست + شرایط و نحوه استفاده از کارنامه سبز

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. سلام من فرهنگیان قبول شدم و اولویت دوم؛اولویت اولم هم فرهنگیان بود ک قبول نشدم؛الان متوجه شدم که کسی ک اولویت اول من رو قبول شده نمیتوته ثبت نام کنه(مشکل سربازی)؛من چطوری میتونم خودم رو جایگزینش کنم؟؟ چون اگر اون نبود من قبول میشدم!!!

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

دوشنبه

1403/1/13

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید