آیا اعزام سربازان به خاطر شیوع ویروس کرونا لغو می شود؟

کرونا و اعزام به خدمت سربازی

همانطور که اشاره شد، سازمان نظام وظیفۀ عمومی برای جلوگیری از شیوع بیماری جدید کرونا، اعزام مشمولان خدمت سربازی را تا دو ماه به تعویق انداخت. یعنی افرادی که از ابتدای اِعمال محدودیت های تعریف شده از سوی وزارت بهداشت، مشمول به حساب آمده و می بایست خدمت خود را رسماً شروع می کردند، به خاطر جلوگیری از شیوع و ابتلای احتمالی افرادِ دیگر به این بیماری، اعزام و شروع دورۀ آموزشی آن ها در تمام پادگان ها و سایر مراکز نظامی تا اول اردیبهشت ماه سال 1399 به تعویق افتاد.

با توجّه به اینکه کروناویروس دارای طول دورۀ درمان مشخّص بوده و پس از این دوره فرد بهبودی خود را کسب می کند، لذا این بیماری تاکنون جزو آن دسته از بیماری هایی که منجر به معافیت دائم پزشکی می شوند، نبوده و صرفاً به سربازانی که علائم سرماخوردگی یا علائم کروناویروس را دارا باشند، فقط تا بهبودی کامل می توانند از معافیت موقّت پزشکی استفاده نمایند. طبیعی است بعد از پایان دورۀ درمان باید در محل خدمت خود حاضر و به ادامۀ خدمت مشغول شوند. همچنین در همین راستا و طبق اخبار اعلام شده از سوی ستاد کلّ نیروهای مسلّح، افرادی که دارای بیمار‌ی زمینه‌ای هستند، مثل جانبازان شیمیایی و بیماران قلبی و عروقی که در نیرو‌های مسلح حضور دارند، از حضور در محل کار خودداری کنند و به مرخصی بروند؛ که البته این مرخصی جزء مرخصی‌های استحقاقی سالیانه آن‌ها منظور نخواهد شد.

آیا پادگان ها به خاطر بیماری کرونا تعطیل می شوند؟

برقراری نظم و امنیّت از مهمترین وظایف دولت ها بشمار می آید. تا جایی که این امر همه ساله بودجه های کلانی را به خود اختصاص می دهد. برای این منظور کشور ما نیز قوانین و مقرّراتی را وضع و به اجرا گذاشته است. در این راستا علاوه بر استخدام رسمی نیروهای نظامی و انتظامی و تقسیم آن ها در بین شهرهای مختلف کشور، از تمامِ افرادی که به سنِّ قانونی رسیده اند به عنوان سرباز وظیفه استفاده می شود. این افراد نیز همانند سایر نظامیان کادر ارتش، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و سایر نهادهایی که وظیفۀ تأمین امنیّت را بر عهده دارند، می بایست در طول دوران خدمت، همواره پاسدار حریم امنیّت کشور باشند.

چه شرایط برای سربازی و کرونا وجود دارد؟

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

آیا سربازان مبتلا به ویروس کرونا معافیت می گیرند؟

البته این پاسداری در برهه های مختلف زمانی متفاوت است. گاهی باید همچون دوران هشت سال دفاع مقدّس، لباس رزم پوشید و در صف اول جبهه های حق علیه باطل از مرزهای جغرافیایی دفاع کرد و گاهی نظیر شرایط فعلی باید این اقتدار و توان نظامی به شکل دیگری از سوی نظامیان و سربازان کشور به نمایش گذاشته شود. به تعبیر دیگر گاهی این آمادگی رزمی در قالب دفاع فیزیکی به فعلیت می رسد و گاه به شکل بالقوّه عرض اندام می کند. بدیهی است از آنجایی که برقراری امنیّت تعطیل بردار نیست، لذا در هیچ شرایطی نمی توان حافظان امنیّت را برای همیشه به مرخّصی فرستاد! چرا که نبود همین اقتدار نمایشی و خالی کردن صحنه، تهدیدی برای امنیّت کشور محسوب خواهد شد و بیماردلان را به طمع چپاول و حمله به این سرزمین وسوسه خواهد نمود.

یکی از مواقعی که باید حریم امنیّت حفظ و صحنه کماکان آماده باشد، در مواقع بروزمشکلات داخلی است. در این حالت نیز همواره پادگان های نظامی می بایست فعّال و آماده باشند. در بحران اخیر کشور که شیوع گستردۀ ویروس کروناست، علیرغم تعطیلی بسیاری از مراکز دولتی و خصوصی، سازمان نظام وظیفۀ عمومی اعلام کرد، تمامِ سربازان حاضر در پادگان ها و دیگر مراکز نظامی و انتظامی، با رعایت مسائل بهداشتی در محل های خدمت خود حضور خواهند داشت. بدیهی است قوانین مرخّصی، تشویق و تنبیه های اضافه خدمت کماکان به قوّت خود باقی است و فرد می تواند از فرصت مرخّصی استفاده نماید.

نظام وظیفه

خدمات مشاوره نظام وظیفهآویژه:

کسری خدمت:در صورت داشتن یکسری شرایط می توانید ازکسری خدمتاستفاده نمایید. کسری خدمت سربازی شامل:

 • کسری فرزندان ایثارگران و رزمندگان
 • کسری خدمت جبهه پدر
 • کسری خدمت در مناطق بد آب و هوا
 • کسری بسیج
 • کسری خدمت نخبگان
 • کسری خدمت متاهلین
 • پروژه های کسری خدمت می باشد.

مشمولان خدمت سربازیمی توانند با داشتن شرایط ازانواع کسری خدمتاستفاده کنند.

انواع معافیت های سربازی:معافیت های نظام وظیفه شامل:

 • معافیت تحصیلی
 • معافیت پزشکی
 • معافیت کفالت
 • معافیت ایثارگری
 • معافیت موقت
 • معافیت دائم
 • معاف از رزم
 • و غیره می باشد.

افراد طبق شرایطی که دارند می توانند از هر یک از انواع معافیت های سربازی استفاده نمایند.

 • نحوه دریافت امریه:

افراد مشمولی که می خواهند برای دریافتامریه خدمت سربازیاقدام نمایند؛ باید از مراحل و شرایط آن کاملا اطلاع داشته باشند تا بتوانند از این فرصت استفاده نمایند. برای دریافت امریه سربازی بایدرشته تحصیلیتان با سازمانی که می خواهید امریه بگیرید، متناسب باشد.مقطع تحصیلیفرد بسته به سازمان مورد نظر از دیپلم تا دکتری را شامل می شود. از جمله مواردی که در گرفتن امریه بسیار مهم است، نداشتن غیبت می باشد.

 • اعزام به خدمت:

هر فرد ذکور ایرانی وقتی به سن ۱۸ سالگی تمام می رسد، مشمولقانون خدمت وظیفهقرار می گیرد. فرد در این موقعیت باید برای اعزام به خدمت سربازی آماده شود. فرد مشمول باید اقدام به دریافت دفترچه خدمت وظیفه از دفاتر خدماتی نماید. همچنین درخواست خود را در سامانه انجام دهد. بعضی از مشولین نیز به جای اعزام به خدمت ازانواع معافیت هاوکسری های خدمت سربازیاستفاده می نمایند.

 • قوانین نظام وظیفه خدمت سربازی:

طبق قانون سن مشمولیت بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی است ولی باز هم در برخی شرایط ممکن است بر حسب ضرورت به ۶۰ سالگی هم برسد. مطابق قوانین نظام وظیفه، مدت خدمت مشمولین در مناطق عادی و نظامی ۲۱ ماه است و برای مشمولینی که در سازمان ها و ارگان های غیرنظامی خدمت می کنند، ۲۴ است. از آنجا کهقوانین وظیفه عمومیدائماً در حال تغییر و تحول است، افراد باید از قوانین بروز و تغییر یافته اطلاع داشته باشند. تا شاید بتوانند از امتیازات مربوط به گرفتن انواع معافیت های سربازی، کسری خدمت، امریه و غیره استفاده کنند.

 • خروج از کشور:

افرادی که به سن مشمولیت نرسیده اند برای خروج از کشور مشکلی ندارند و نیاز به گرفتن مجوزی نمی باشد؛ اما فردی که به سن مشمولیت رسیده است حداکثر ۱ سال بعد از ترک تحصیل، اخراج یا فراغت از تحصیل باید خود را به وظیفه عمومی معرفی نماید. دانش آموزان یا دانشجویانی که معافیت سربازی دارند در خروج از کشور از سوی وظیفه عمومی هیچگونه ممنوعیتی ندارند. مشمولان جهت سفرهای زیارتی، علمی، غیرزیارتی، کاری، مطالعاتی، ورزشی، ماموریتی و … باید جهت خروج از کشور از وثیقه استفاده نمایند.

 • مشمولین خدمت:

افرادی مشمولی که به سن اعزام به خدمت رسیده اند یا برای خدمت سربازی اعزام می شوند یا اینکه مشمول غیبت می شوند. گاهی مشمولین بر اثر ناآگاهی وارد دوره غیبت می شوند؛ بنابراین اطلاع از قوانین اعزام به خدمت خیلی ضروری می باشد. گاهی اوقات با وجود اینکه فرد وارد دوره غیبت می شود اما می تواند با استفاده از شرایطی ازغیبت موجهاستفاده نماید.

 • توجیه غیبت:

در شرایطی مثل: داشتن بیماری، حوادثی که باعث صدمات جسمی و روانی فرد مشمول شده و مانع اعزام به خدمت او شده است، بستری شدن در بیمارستان بر اثر بیماری، فوت کردن یکی از اعضای درجه یک خانواده مشمول، مشکلات اداری ایجاد شده در دفترچه اعزام به خدمت فرد. اینها میتواند موجب توجیه غیبت مشمول شود. برخی مشمولین هم درخواستتمدید و یا تعجیل خدمترا دارند که بر اساس ارائه مدارک این اقدام یکبار برای فرد انجام می شود. اگر غیبت موجه نباشد،فرار از خدمتمحسوب می شود.
لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

آیا اعزام سربازان به خاطر شیوع ویروس کرونا لغو می شود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

یکشنبه

1403/1/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید