تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی چگونه است؟

تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی چگونه است؟
به اشتراک بگذارید

تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی یکی از نیازهای روز جامعه ما میباشد. چون پیدا کردن مسیر درست برای ادامه تحصیل یکی از بزرگترین چالش هایی است که هر فرد با آن مواجه میشود. مراکز مشاوره تحصیلی خدمات مختلفی ارائه میدهند که دانش آموزان و دانشجویان با بهره بردن از این خدمات میتوانند شاهد پیشرفت تحصیلی خود باشند. تعداد زیادی از فارغ التحصیلان رشته های مشاوره و برنامه ریزی درسی و… از ابتدا با هدف تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی وارد این رشته میشوند اما تاسیس این مراکز شرایط  خاصی دارد و با توجه به حساسیت این موضوع، مجوزهای لازم برای تاسیس مراکز مشاوره تحصیلی تنها تحت شرایط خاصی برای متقاضیان صادر میشود.

در واقع سازمانهای زیربط نظارت سفت و سختی روی این موضوع دارند. طبق قوانین و مقررات تصویب شده در سالهای اخیر متقاضیان تاسیس مرکز مشاوره باید مجوزهای لازم را از سازمان نظام روانشناسی کشور، اداره آموزش و پرورش، سازمان سنجش و… کسب کنند، که متقاضیان تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی نیز از این امر مستثنی نیستند. متقاضیان باید مدارک و درخواست خود را به سازمان مورد نظر ارائه دهند تا مورد برسی قرار گیرد.

مدرک تحصیلی لازم برای اخذ مجوز تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی
مدرک تحصیلی برای اخذ مجوز تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی

مدرک تحصیلی لازم برای اخذ مجوز تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی کدام است؟

مراکز مشاوره تحصیلی یکی از انواع مختلف مراکز مشاوره تخصصی هستند. با توجه فعالیت تخصصی این مراکز یعنی ارائه مشاوره و راهنمایی در مقاطع مختلف تحصیلی، مشاورانی که در این مراکز فعالیت میکنند باید در رشته های مرتبط درس خوانده باشند تا صلاحیت لازم برای ارائه مشاوره تحصیلی داشته باشند. رشته های تحصیلی مورد نیاز برای تاسیس مراکز مشاوره تحصیلی شامل موارد زیر میباشد:

 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی با گرایش مدرسه
 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد علوم تربیتی در گرایش برنامه ریزی آموزشی
 • و…

توجه کنید که برای دریافت مجوز باید دو مقطع خود را در این رشته ها گذرانده باشید مثلا دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته علوم تربیتی گذرانده باشید تا دانش و مهارت کافی را برای ارائه مشاوره تحصیلی داشته باشید. علاوه بر این داوطلبان با مدارک تحصیلی پایین تر از کارشناسی ارشد شانسی برای دریافت مجوز ندارند. همچنین متقاضیان باید در سازمان نظام روانشناسی عضو باشند تا آموزش های لازم را ببینند.

اما مدرک تحصیلی تنها شرط لازم برای گرفتن مجوز تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی نیست و شرایط دیگری نیز توسط سازمان های زیربط در نظر گرفته شده است که در ادامه این شرایط را مورد بررسی قرار میدهیم.

شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی کدامند؟
شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی

شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی کدامند؟

همانطور که قبلا عنوان کردیم متقاضیان دریافت مجوز برای مراکز مشاوره تحصیلی باید شرایط خاصی داشته باشند. برخی از مهم ترین شرایط لازم برای تاسیس مرکز مشاوره به شرح زیر است:

 • اولین و مهم ترین شرط همان داشتن مدرک تحصیلی در رشته های مرتبط با مشاوره و برنامه ریزی درسی است .چرا که افراد فاقد این مدرک صلاحیت علمی لازم را برای ارائه مشاوره تحصیلی ندارند. معمولا معدل دوره تحصیلی تاثیر زیادی در اخذ مجوز ندارد.

 • مجوز لازم برای دایر کردن مراکز مشاوره تحصیلی تنها به افرادی اعطا میشود که تابعیت ایرانی داشته باشند.

 • اعتقاد داشتن به دین اسلام یا یکی از ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی از دیگر شرایط تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی است.

 • متقاضیان باید در سازمان نظام روانشناسی کشور عضو باشند. عضویت در این سازمان هم شرایط خاصی دارد مثلا باید یک سال از زمان فارغ التحصیلی فرد گذشته باشد.

 • نداشتن سابقه کیفری و نداشتن دشمنی با نظام جمهوری اسلامی نیز شرط مهم دیگری است که باید در نظر داشته باشید.

 • بدیهی است مشاوران تحصیلی علاوه بر داشتن دانش و اطلاعات باید سلامت روانی و جسمی داشته باشند.

 • متقاضیان تاسیس مرکز مشاوره نباید هیچگونه اعتیادی به مواد روانگردان و مخدر داشته باشند.

 • نداشتن فساد اخلاقی و سوء شهرت از دیگر شرایط لازم است.

 • آقایان برای اخذ مجوز باید کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت سربازی داشته باشند. افرادی که کارت معافیت اعصاب و روان دارند ممکن است با مشکل مواجه شوند.

دقت کنید که متقاضیان باید تمام این شرایط را دارا باشند و نداشتن هر کدام از این موارد میتواند مانعی برای اخذ مجوز باشد. ضمن اینکه مهارت و تخصص متقاضیان در مراحل مختلف مورد بررسی و آزمایش قرار میگیرد و افرادی که در این آزمونها و مصاحبه ها رد شوند، امکان اخذ مجوز را نخواهند داشت.

گرفتن مجوز مرکز مشاوره تحصیلی

برای گرفتن مجوز مرکز مشاوره تحصیلی چه مدارکی لازم است؟

اگر شما متقاضی اخذ مجوز مرکز مشاوره تحصیلی هستید، در زمان ثبت نام برای دریافت مجوز باید یکسری مدارک را ارائه دهید. این مدارک شامل تمام مواردی است که صلاحیت شما را برای انجام خدمات مشاوره تحصیلی و تاسیس مرکز تایید میکند. لیست برخی از مهم ترین مدارک لازم به شرح زیر است:

 • آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی نامه پایان دوره که باید در رشته های مرتبط باشد.
 • کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی برای متقاضیان آقا
 • گواهینامه عدم اعتیاد
 • تاییدیه سلامت روان
 • برگه عدم سوء سابقه کیفری
 • رزومه و سوابق علمی و عملی
 • و…

این مدارک توسط سازمانهای مربوطه مورد برسی قرار میگیرد و در صورت تایید صلاحیت، نام مرکز مشاوره تحصیلی جدید به ثبت میرسد. البته این در صورتی است که متقاضی امتیازات لازم را در مراحل مختلف همچون مصاحبه و آزمون کسب کرده باشد.

مراحل تاسیس مراکز مشاوره تحصیلی
برای تاسیس مراکز مشاوره تحصیلی باید چه مراحلی را پشت سر بگذاریم؟

برای تاسیس مراکز مشاوره تحصیلی باید چه مراحلی را پشت سر بگذاریم؟

حالا که شرایط و مدارک لازم برای تاسیس مراکز مشاوره تخصصی تحصیلی را بررسی کردیم باید ببینیم که برای دریافت این مجوز چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

متقاضیان دریافت مجوز ابتدا باید درخواست خود را برای تاسیس مرکز مشاوره به سازمانهای مربوطه ارائه دهند. این درخواست باید حاوی اطلاعات شناسایی، هدف شما از تاسیس مرکز مشاوره، مدرک و رشته تحصیلی و… باشد. علاوه بر این متقاضیان باید مدارک مورد نیاز را نیز ارسال کنند. این مدارک به دقت بررسی میشوند و افرادی که شرایط لازم را داشته باشند پذیرش میشوند. ممکن است آزمونهایی هم برگزار شود که طی آن دانش داوطلبان سنجیده میشود. افرادی که همه ی شرایط لازم را داشته باشند و در آزمونها نیز موفق عمل کنند، میتوانند مجوزهای لازم را دریافت کنند و فعالیتشان را از سر بگیرند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات کسب و کار و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره تحصیلی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره اخذ مجوز مرکز مشاوره تحصیلی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد

تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی چگونه است؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه تاسیس مرکز مشاوره تحصیلی چگونه است؟

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.