راهنمای کامل تغییر رشته در دبیرستان

راهنمای کامل تغییر رشته در دبیرستان

سال ها پیش، زمانی که در دوران دبیرستان بودم، بعد از انتخاب رشته متوجه شدم که توانایی خواندن این درس ها را ندارم و بسیار از انتخابم پشیمان بودم. راستش را بخواهید تقصیر من هم نبود!

از همان ابتدا که می خواستم پایم را در اولین سال دبیرستان بگذارم، در گوشم خوانده بودند که تو باید دکتر شوی؛ اما از وقتی که پایم را در کلاس های درس گذاشتم، فهمیدم که این رشته به روحیات من نمی خورد و کلا ذهنم جای دیگری ست و دلم انتخاب دیگری را می خواهد. بعد از کلی کشمکش با خودم، بالاخره دلم را به دریا زدم و تصمیم گرفتم بروم دنبال آن چه که دوست دارم.

شاید افراد زیادی باشند که شرایط من را تجربه کرده باشند و شاید تمامی افراد جرات تغییر رشته را نداشته باشند. حقیقت این است که باید چیزی را دنبال کنیم که ما را خوشحال می کند و بی علاقگی به یک رشته، شما را از درس خواندن زده کرده و مانع پیشرفت می شود.

همچنین اگر بخواهیم در امتحانات و کنکور موفق شویم، قطعا بدون علاقه نمره و نتیجه عالی نخواهیم گرفت؛ اما تغییر رشته در دبیرستان، آن چنان هم که می گویند سخت نیست و شرایط و قوانین خاص خودش را دارد!

در ادامه مقاله به مدارک و اصولی که باید برای تغییر رشته طی کنید را باهم بررسی می کنیم؛ لطفاً تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

نحوه و شرایط تغییر رشته در دبیرستان

برای تغییر رشته در دبیرستان، بهتر است اول از مسیری که الان هستید و مسیری که قصد دارید طی کنید، مطمئن شوید؛ چرا که این مسیری که قصد دارید انتخاب کنید، مسیر بازگشت ندارد. برای این منظور بهتر است با مدیر و مشاور مدرسه تان مشورت کنید و تصمیم نهایی را بگیرید. پس از گرفتن تصمیم نهایی، مواردی را که نیاز است برای تغییر رشته انجام دهید، در ادامه این مقاله برای تان آورده ایم.

 • برای تغییر رشته نیاز است تا والدین شما از تغییر رشته شما رضایت داشته باشند. برای این کار، فرم نمونه برگ را که برای تغییر رشته تهیه شده است را امضا کنید و همراه با تائید والدین و دانش آموز آن را به مسئول تغییر رشته در مدرسه دهید. توجه کنید که این نمونه برگ را باید تا حداکثر دو هفته پیش از شروع امتحانات خرداد ماه و یا شهریور ماه با امضای ولی و دانش آموز تحویل دهید.
 • نمونه برگ را در ۲ نسخه تکمیل و امضا نمایید و یک نسخه را نزد خود نگاه دارید و یک نسخه را جهت درج در پرونده دانش آموز تحویل مسئول مربوطه دهید.
 • برای تغییر رشته در دو مرحله خرداد ماه و شهریور ماه نیاز است تا فرم های جداگانه پر کنید و تحویل مدرسه بدهید.
 • بعد از تکمیل فرم درخواست نیاز است مشاور واحد آموزشی (مدرسه) دانش آموز و هم چنین آموزش و پرورش منطقه، تغییر رشته را تائید کنند.
 • اگر در مدرسه شما به هر دلیلی مشاور تحصیلی وجود نداشت، مسئولیت تائیدیه کتبی تغییر رشته، بر عهده مدیر واحد آموزشی می باشد.
 • بعد از اینکه تغییر رشته انجام دادید، واحد آموزشی باید نمونه معرفی نامه برای دانش آموز تنظیم کند تا دانش آموز بتواند در امتحانات بعد درخواست تغییر رشته شرکت کند.
 • اگر رشته دلخواه شما در مدرسه‌ اتان موجود است، کار شما آسان‌ تر خواهد شد؛ زیرا نیازی نیست به یک واحد آموزشی دیگر برای امتحان دادن معرفی شوید و می توانید امتحانات را در همان واحد آموزشی که مشغول هستید، سپری کنید.
 • در صورت موجود نبودن رشته درخواستی در مدرسه تان، می توانید از مدیر مدرسه تان در خواست کنید که با برگه معرفی نامه شما را به واحد آموزشی که رشته دلخواه شما موجود است، معرفی کند. برای این منظور، نیاز است شما نمونه برگ را پر کنید و واحد آموزشی مورد نظرتان را تعیین کنید.
 • بعد از اینکه درخواست شما توسط آموزش و پرورش تائید شد، شما باید برای تغییر رشته امتحان بدهید و این امتحان توسط مدرسه از شما گرفته خواهد شد. نتایج این امتحان در نمون برگ به مسئول تغییر رشته در واحد آموزشی تان بدهید.
 • شما می توانید در امتحانات هر دو رشته (رشته مبدا و مقصد) شرکت نمایید.
 • تنها دو فرصت خرداد و شهریور ماه برای کسب نمره قبولی برای تان وجود خواهد داشت.

نحوه و شرایط تغییر رشته در دبیرستان

شرایط تغییر رشته پایه دهم به یازدهم

برای تغییر رشته ابتدا باید فرم هدایت تحصیلی به نمره کسب شده دقت شود؛ دانش آموزانی می توانند تغییر رشته دهند، که حد نصاب نمره لازم را در رشته دلخواه بدست آورده باشند!

امکان تغییر رشته از شاخه نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) به شاخه های هنرستان (فنی و حرفه ای و کار دانش) وجود دارد.

همچنین دانش آموزان می توانند به صورت درون شاخه ای نیز تغییر رشته دهند؛ به عنوان مثال امکان تغییر رشته از تجربی به انسانی وجود دارد.

تکمیل فرم تغییر رشته

فرم تغییر رشته در سامانه سناد دانش آموزی وجود دارد. دانش آموزانی که تصمیم به تغییر رشته دارند، باید حداقل باید ۲ هفته قبل از شروع امتحانات خرداد و یا شهریور این فرم را در دو نسخه پرینت گرفته و هر دو را کامل کرده و پس از امضای ولی به مدیر یا مشاور مدرسه تحویل دهند.

این فرم ابتدا توسط مدیر تایید شده سپس اداره آموزش و پرورش منطقه، ناحیه و یا شهرستان نیز آن را تایید می کند و در قالب فرم (ب) به مدرسه ارسال می کند. اگر رشته مورد نظر در مدرسه نبود از طرف اداره آموزش پرورش  یک مدرسه دیگر برای دانش آموز معرفی می شود.  

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه راهنمای کامل تغییر رشته در دبیرستان با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مواد امتحانی تغییر رشته دهم به یازدهم

دانش آموزانی که متقاضی تغییر رشته هستند، باید در دروس تخصصی آن پایه  امتحان بدهند و قبول شوند. در جدول زیر به معرفی این دروس می پردازیم.

ردیف

عنوان رشته

عناوین دروس تغییر رشته دهم به یازدهم

۱

ریاضی فیزیک

ریاضی ۱، هندسه ۱، فیزیک ۱، شیمی ۱

۲

علوم تجربی

ریاضی ۱، فیزیک ۱، شیمی ۱، زیست شناسی ۱

۳

علوم و معارف اسلامی

تاریخ ۱ (تخصصی رشته)، عربی ۱ (تخصصی رشته)، اصول و عقاید ۱ (تخصصی رشته)، علوم و معارف قرآنی ۱

۴

ادبیات و علوم انسانی

علوم و فنون ادبی ۱، جامعه شناسی ۱، اقتصاد و منطق

۵

شاخه فنی و حرفه ای

شرکت در آزمون تمامی دروس اختصاصی، دروس شایستگی فنی و غیر فنی رشته مورد نظر خود شرکت و نمره قبولی را کسب کند.

۶

شاخه کار و دانش

شرکت در آزمون تمامی دروس اختصاصی، دروس شایستگی غیر فنی رشته مورد نظر خود شرکت و تا پایان سال یازدهم فرصت دارد که دروس شایستگی فنی (استانداردها) را گذرانده و نمره قبولی کسب کند.

 برای دروس عمومی مشترک و دروسی که در پایه قبل گذرانده فرد نیازی به امتحان ندارد و به راحتی می توان آن را تطبیق کرد.

مواد امتحانی تغییر رشته دهم به یازدهم

شرایط تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

مطابق بخش نامه تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم تنها به صورت درون شاخه ای و فقط برای رشته های نظری (از جمله ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) امکان پذیر است.

فرم تغییر رشته پایه یازدهم نیز در دو نسخه چاپ شده و پس از کامل شدن حداکثر تا ۲ هفته پیش از شروع امتحانات خرداد یا شهریور به مدیر یا مشاور مدرسه تحویل دهند.

مدیر پس از تایید به صورت کتبی به اداره آموزش و پرورش ناحیه، شهرستان و یا منطقه پیام می فرستد در صورتی که کمیسیون موارد خاص موافقت کند، اجازه شرکت در امتحانات به او داده می شود. پس از تایید فرم یک نسخه از آن به دانش آموز داده می شود و نسخه دیگر در پرونده تحصیلی او در مدرسه نگهداری می شود.

مواد امتحانی تغییر رشته یازدهم به دوازدهم

 دانش آموز باید دروس باقی مانده را در تابستان یا دی ماه امتحان بدهد.

ردیف

عنوان رشته

عناوین دروس تغییر رشته یازدهم به دوازدهم

۱

علوم تجربی

ریاضی ۲، فیزیک ۲، شیمی ۲، زیست شناسی ۲

۲

ریاضی فیزیک

حسابان ۱، هندسه ۲، فیزیک ۲، شیمی ۲

۳

علوم و معارف اسلامی

علوم و معارف قرآنی، اصول عقاید ۲، عربی (زبان تخصصی رشته) ۲، تاریخ ۲

۴

ادبیات و علوم انسانی

علوم و فنون ادبی ۲، جامعه شناسی ۲، عربی ۲ (زبان تخصصی رشته)، فلسفه ۲

تغییر رشته در دبیرستان

جمع بندی

پونز برای تغییر رشته باید:

تیک والدین شما از تغییر رشته شما رضایت داشته باشند و آن را تائید کنند.

تیک نمونه برگ تغییر رشته را پر کنید و به مدرسه و ناحیه آموزش و پرورش تحویل دهید.

تیک تائید این نمونه برگ توسط مدیر مدرسه و رئیس ناحیه یا منطقه

تیک امتحان تغییر رشته

تیک کسب نمره قبولی تغییر رشته

در پایان

همانطور که در موارد بالا ذکر شد، اگر بخواهید تغییر رشته درون شاخه ای انجام بدهید، بسیار آسان است و نیازی نیست در مورد فرایند آن نگران باشید. آنچه که مهم است، علایق و خواسته های شماست که به آن ها برسید و یکی از دلایل موفقیت، علاقه داشتن به کاری است که انجام می دهید.

اگر سوال یا پرسشی در مورد نحوه تغییر رشته دارید، می توانید از مشاوران آویژه بپرسید.  برای استفاده از خدمات مشاوره تخصصی تحصیلی با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

مشاوران آویژه در این زمینه تخصص دارند و شما را با آگاهی و دلسوزی و صبر بسیار راهنمایی می‌ کنند. اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفاً با دوستانتان و کسانی که به این مطلب نیاز دارند، به اشتراک بگذارید.

راهنمای کامل تغییر رشته در دبیرستان

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه راهنمای کامل تغییر رشته در دبیرستان

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 36 نظر:
 1. سلام من الان یازدهم هستم اگر بخوام پایان امسال برای ورود به پایه دوازدهم از رشته ریاضی به انسانی تغییر رشته بدم باید از سال دهم در رشته انسانی تحصیل کنم یا فقط دوازدهمُ میتونم در رشته انسانی تحصیل کنم؟
  خواهشا پاسخ بدید

  1. سلام
   در صورت تایید اموزش و پرورش یا مدیر مدرسه امکان تغییر رشته وجود دارد

 2. سلام ببخشید من پایه یازدهم فنی هستم آیا امکانش هست پایه دوازدهم رو تغیر رشته بدم برم به علوم انسانی

  1. سلام وقتتون بخیر امکان تغییر رشته در فنی حرفه یازدهم تقریبا غیر ممکن هست ولی حتما با آموزش پرورش و مدیر مدرسه خود صحبت کنید

  1. سلام وقت بخیر
   در این مقطع فعلی امکان برای شما وجود دارد ،برای اطلاعات دقیق در زمینه سوال تان با کارشناسان ما تماس بگیرید

 3. سلام من انسانی رو تا سوم دبیرستان ادامه دادم الان بز اساس شغلم که خیاطی هست میخوام رشته تحصیلی خودمم تغییر بدن ممنون میشم کمکم کنید

 4. سلام من یازدهم کار و دانش هستم میخام تغییر رشته بدم به انسانی .
  عایا میشه؟
  من از یکی شنیده بودم برای اینکار باید از وزارت نامه بگیرم درسته؟

 5. سلام من پایه نهم هستم ورشته انسانی رفتم می خواهم رشته تجربی برم ولی تافهمیدم انسانی رو دوست ندارم شهریور بود حالا باید چیکار کنم 😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥لطفاًجوابموبدید ممنون می شم😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 6. سلام من پایه نهم هستم وواسه دهم ثبت نام می کنم من رشته انسانی رفتم ولی می خوام تغییر رشته بدم برم تجربی ولی تا فهمیدم انسانی رو دوست ندارم شهریوربود حالا باید چیکارکنم😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥لطفاًجوابمو بدید ممنون می شم😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭😭

 7. سلام من پایه نهم هستم ورشته انسانی رفتم می خواهم رشته تجربی برم ولی تا فهمیدم انسانی رو دوست ندارم شهریور بودحالا باید چیکار کنم؟😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥😥لطفاًجوابمو بدید😭😭😭😭😭😭😭

 8. سلام وعرض ادب
  من برای تعغییر رشته باید به مشاور آموزش و پرورش مراجعه کنم تا تایید بشوم چه سوالاتی برای تایید فرم من می پرسند؟

 9. سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  من فردا قراره برای تعغییر رشته به مشاور آموزش و پرورش مراجعه کنم چه سوالاتی از من برای تاییدیه پرسیده می‌شود؟

 10. سلام من تو رشته ی کار دانش هستم پایه یازدهم و میرم دوازدهم میخوام تغیر رشته بدم به فنی امکانش هست؟

 11. سلام خسته نباشید
  من امسال دهم ریاضی هستم و برای سال بعد میخوام تغییر رشته بدم به هنرستان
  ایا لازم هست دروس تخصصی رشته ریاضی رو قبول بشم یا اهمیتی نداره؟

 12. سلام.بنده سال اول انسانیم میخوام سال دوم به حسابداری فنی و حرفه ای تغییر رشته بدم.باید شهریور درخواست بدم؟اخه من از مشاورمون پرسیدم گفت شهریور بیا و اینکه اگه یکی از کتابای رشته ی انسانیو تجدید شدم بازم میتونم تغییر رشته بدم؟

 13. سلام وقت بخیر، من دهم ریاضی هستم قصد دارم به رشته کاردانش تغییر رشته بدم. ایا تکرار پایه میخورم؟ و از دوستم شنیدم گفتن تغییر رشته چون ازاد محاسبه میشه، هزینش چیزی حدود ۵-۶میلیون تومنه؟ درسته؟

  ممنون از پاسخگوییتون 🙏🏻

 14. سلام من توی رشته انسانی مقطع دهم هستم میخواستم ب کارو دانش تغییر رشته بدم و از دهم دوباره بخونم
  باید چ کار هایی رو انجام بدم

 15. سلام من توی رشته انسانی هستم دهم
  میخوام ب کار و دانش تغغیر بدم و از دهم دوباره بخونم چ کاری باید انجام بدم

 16. با سلام و عرض ادب
  بنده در رشته ای هستم که علاقه ای بهش ندارم و میخواهم تغییر رشته بدم به کاردانش

  1. سلام با ارز ادم خدمت مشاوره محترم
   من در رشته نقشه کشی هستم و پودمان ۲ ریاضی و الزامات رو نگرفتم و باید شهریور امتحان بدم میتونم تغییر رشته بدم

  2. سلام با ارز ادم خدمت مشاوره محترم
   من در رشته نقشه کشی هستم و پودمان ۲ ریاضی و الزامات رو نگرفتم و باید شهریور امتحان بدم میتونم تغییر رشته بدم

   ح

 17. سلام من الان ١١ تجربیم
  میخوام به رشته ریاضی تغییر رشته بدم
  تابستون دقیقا چه درسایی رو باید امتحان بدم
  و چنتان
  و اینکه برا کنکور مشکلی ایجاد نمیشه؟
  (درسم خوبه)

  1. سلام طبق چارت درسی و دروس عمومی ، درس های تخصصی ریاضی را امتحان میدهید، برای کنکور موردی ندارد و مانع نیست.

 18. سلام و عرض ادب
  امیدوارم حالتون خوب باشه
  بنده در سال نهم موفق به کسب نمره قبولی برای انتخاب رشته در رشته مورد نظرم در برگه هدایت تحصیلی نشدم
  لذا قصد دارم در آزمون تغییر رشته مورد نظرم شرکت کنم
  اضافه کنم بنده در حال حاضر در رشته حسابداری کاردانش دهم مشغول به تحصیل هستم
  سوالی که در ذهنم وجود داره اینکه آیا من برای تغییر رشته باید ابتدا حتما درس های رشته ای که الان (حسابداری) مشغول به آن هستم را قبول شوم تا بتوان در آزمون تغییر رشته شرکت کنم یا اینکه برای تغییر شاخه/رشته نیازی به نمره قبولی در رشته حسابداری را ندارم ؟؟
  لطفا مرا راهنمایی کنید !!

  1. سلام ، برای تغییر رشته ابتدا باید تمام دروس رشته ی درحال تحصیل را قبول شوید ، بعد از قبولی برای تغییر رشته اقدام کنید.

   1. سلام من دهم فنی هستم میخوام برم انسانی پایه دهم هستم برای رفتن به انسانی باید در همه دروس انسانی قبول بشم یا نه

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

سه شنبه

1402/3/16

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید