تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ ۹۹

معافیت موقت پزشکی چه شرایطی دارد؟

شرایط معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه چیست؟

معافیت موقت پزشکی یکی از انواع مختلف معافیت هایی است که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته است . به طور کلی سازمان وظیفه کشور برای جلوگیری از آسیب به مشمولان ، امکان اخذ معافیت نظام وظیفه را برای آن دسته از مشمولانی که شرایط لازم برای اعزام به خدمت سربازی را ندارند ، فراهم کرده است . یکی از شرایطی که برای گذراندن دوره سربازی بسیار حائز اهمیت است ، سلامت جسمی و روانی مشمولان میباشد . افرادی که سلامت آن ها تایید نشود ، میتوانند برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند .شرایط و مراحل لازم برای اخذ معافیت موقت پزشکی از مباحثی است که مشمولان باید از ان اطلاع داشته باشند . گاهی ابهامات و سوالاتی درباره این موضوع برای مشمولان وجود دارد . که توصیه ی ما برای رفع این ابهامات و سوالات استفاده از خدمات مربوط به مرکز مشاوره آویژه میباشد .

معافیت موقت پزشکی :  از جمله راه های دوری از خدمت بیماری های معافیت پزشکی هستند. در سال های اخیر بر اساس قوانین نظام وظیفه فرد باید شرایط خاص و متفاوت با دیگران داشته باشد. در شرایط و موارد خاص مشمولین خدمت سربازی می‌توانند از سربازی معاف شوند. افرادی که دچار مصدومیت یا نارسایی‌ های بدنی یا برخی شرایط اجتماعی هستند از خدمت معاف می‌شوند. معافیت پزشکی خدمت وظیفه عمومی به دو دسته  تقسیم می شوند .

 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی

معافیت موقت پزشکی چه مراحلی دارد؟

معافیت موقت پزشکی چیست ؟

همان طور که گفتیم ، یکی از انواع معافیت پزشکی ، معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه می باشد . معافیت موقت نظام وظیفه ، همان طور که از نام آن پیداست ، به صورت موقت و دوره ای می باشد . یعنی جوانانی که می خواهند به خدمت سربازی اعزام شوند ، شرایط رفتن به سربازی را به طور موقت ندارند . این افراد می توانند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند . وقتی فردی توانایی لازم برای اعزام به خدمت را در شرایط فعلی نداشته باشد ، می تواند از معافیت موقت نظام وظیفه استفاده نماید .

معافیت موقت پزشکی به افرادی تعلق میگیرد که از یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های معافیت پزشکی رنج میبرند. اما بیماری یا نقص عضو آنها قابل درمان است و در یک دوره کوتاه شش ماهه برای گذراندن دوره درمان خود نیاز دارند. لذا سازمان وظیفه مشمولان دارای این شرایط را به شکل موقت از رفتن به خدمت معاف میکنند. اگر به دنبال دریافت معافیت موقت پزشکی خدمت سربازی هستید، می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. مشاوران ما می توانند در کوتاه ترین زمان، اطلاعات ضروری را در زمینه معافیت موقت پزشکی در اختیار شما قرار دهند.


بیشتر بخوانید: شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی۹۹


معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت چه شرایطی دارد؟

معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت ممکن است به یکی از دغدغه های مشمولان وظیفه تبدیل شود. افرادی که در زمان انجام خدمت خود به بیماری یا نقص عضو مبتلا میشوند و یا بیماری که از قبل داشته اند عود کرده باشد، مجاز به اقدام برای دریافت معافیت پزشکی موقت و یا دائم حین خدمت هستند. اما نکات مهمی درباره ی معافیت موقت حین خدمت وجود دارد که آن ها را در این قسمت ارائه میکینیم:

 1. معاینات لازم برای تشخیص بیماری در حین خدمت باید از طریق بهداری و یا درمانگاه یگان خدمتی مشمول انجام شود.
 2. مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند؛ به عنوان دوره ی خدمت ضرورت در نظر گرفته میشود و از کل زمان خدمتشان کسر میشود.
 3. دوره ی درمان برای افرادی که در زمان فرار یا غیبت و یا در زمان انجام جرم، دچار آسیب یا نقص عضو شده باشند، از خدمتشان کسر نمیشود.

مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت، باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند به عنوان دوره ی سربازی در نظر گرفته میشود و از کل زمان خدمتشان کسر میشود.

معافیت موقت پزشکی  و خروج از کشور

فردی که دارای معافیت موقت پزشکی است گاهی مجبور به ترک کشور برای درمان و یا اهداف دیگری میشود. اما برای خروج از کشور این افراد شرایط خاصی لازم است که یکی از این شرایط نداشتن غیبت از سربازی میباشد. علاوه براین مشمول باید گواهی و مجوز های لازم برای خارج شدن از کشور را کسب کند. لازمه ی دریافت مجوز خروج از کشور پرداخت هزینه ای به عنوان وثیقه میباشد. این وثیقه نزد سازمان وظیفه باقی میماند تا مشمول به کشور بازگردد، در غیر این صورت توسط سازمان وظیفه مصادره خواهد شد. میزان این وثیقه با توجه به نوع سفر و مدت زمان سفر متفاوت خواهد بود، به این ترتیب و با رعایت این نکات و شرایط امکان معافیت موقت و خروج از کشور به شکل همزمان فراهم آمده است.

برای معافیت موقت پزشکی چه مدارکی مورد نیاز است؟

کارت معافیت موقت پزشکی

کارت معافیت موقت تنها به آن دسته از مشمولان بیمار تعلق میگیرد که بیماریشان در زمان محدود ۶ ماهه قابل درمان باشد بنابراین مشمولانی که به دوره درمان طولانی تری نیاز دارندبا تشخیص شوراهای پزشکی به شکل دائم معاف میشوند. مشمولان باید در زمان معافیت موقت برای درمان خود حال عمل جراحی باشد یا استراحت و… اقدامات لازم را انجام دهند. بعد از گذشتن این مدت زمان امکان دریافت معافیت دائم برای آن دسته از افرادی که بیماریشان درمان نشود و یا بیماریشان عود کرده باشد وجود دارد. اما کارت معافیت موقت پزشکی افرادی که به شکل کامل درمان شده باشند باطل میشود و مشمول باید بعد از انجام معاینات و آزمایشات مجدد به خدمت خود بازگردد و بقیه ی خدمت خود را انجام دهد با این تفاوت که مدت زمان درمان از طول دوره سربازی وی کسر خواهد شد.


بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی


معافیت موقت پزشکی جز خدمت محسوب میشه؟

این سوال یکی از متداول ترین پرسش هایی است که برای مشمولان خدمت سربازی مطرح میشود. برای پاسخ دادن به این سوال لازم است به این نکته توجه کنید که بسیاری از مشمولان در زمان انجام خدمت سربازی متوجه بیماری خود میشوند یا در این دوره دچار نقص عضو میشوند، لذا سازمان وظیفه برای این دسته از افراد شرایطی را در نظر گرفته است تا کمتر به مشکل بر بخورند. یکی از موارد احتساب دوره درمان و درواقع دوره معافیت موقت به عنوان بخشی از خدمت سربازی است و از خدمتشان کم میشود. البته برای پاسخ دادن به سوال معافیت موقت جز خدمت محسوب میشه؟ تحت شرایط مختلف متفاوت میباشد. مثلا برای مشمولانی که در حین فرار، غیبت و ارتکاب جرم دچار نقص عضو میشوند شرایط فرق میکند؛ چرا که دوره درمان این افراد از خدمتشان کسر نمیشود.

معافیت موقت پزشکی چه مزایایی دارد؟

مزایای معافیت موقت پزشکی کدامند؟

همانطور که میدانید افرادی که معافیت دائم پزشکی دریافت میکنند برای برخی موضوعات همچون یافتن شغل و گرفتن گواهی نامه رانندگی و … دچار مشکل میشوند. علت این امر این است که معیار برخی ادارات و سازمان برای استخدام افرداد، برخورداری از سلامت کامل میباشد. اما درباره معافیت موقت اینگونه نیست. چرا که این معافیت برای درمان و بهبود مشمول در نظر گرفته شده است. فردی که بعد از پایان دوره معافیت موقت به خدمت سربازی خود باز میگردد، به معنی بهبود و نداشتن هیچگونه مشکل سلامتی است. لذا با مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم مواجه نخواهد بود. یکی دیگر از مزایای معافیت موقت که قبلا هم اشاره کردیم این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر میشود.

از جمله مزایای مشمولان دارای معافیت موقت این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر میشود همچنین برای استخدام و اخذ گواهینامه رانندگی و… مشکلی ندارند.

معافیت موقت پزشکی شش ماهه چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  شش ماهه یکی از انواع مختلف معافیت های پزشکی است که سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان دارای بیماری یا نقص عضو در نظر گرفته است. اگر شما نیز به یکی از عارضه ها و بیماری هایی که توسط این سازمان اعلام شده، مبتلا باشید، امکان اخذ معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه را دارید. البته داشتن شرایطی از قبیل تاییدیه پزشک اولیه و نظر شوراها ی پزشک بیمارستان و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین موارد برای اخذ این معافیت است. فردی که معافیت پزشکی موقت دریافت میکند باید برای درمان بیماری خود اقدام کند و بعد از بهبود برای اعزام به خدمت اقدام کند. اما افرادی که بیماریشان به مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز دارد باید معافیت دائم بگیرند.

بیماری هایی که سبب معافیت موقت پزشکی به مدت ۶ ماه می شوند :

 1. اگر بیمار با سنگ و هیپرهیدروز مراجعه کند و قابل درمان باشد موجب معافیت ۶ ماه می شود . ( که این مورد معافیت موقت پزشکی می باشد ) .
 2. گلومرولونفریت (بیماری داخلی کلیه که با افزایش فشار خون و دفع پروتیین ادرار مشخص می شود .
 3. پیلونفریت حاد (عفونت سیستم جمع کننده کلیه ) .
 4. هیدروسل یا آب آوردگی (بیضه ، طناب منوی ) کیست های طناب منوی نوع حجیم جهت انجام عمل جراحی .
 5. واریکوسل یک طرفه یا دو طرفه جهت عمل جراحی ، سبب معافیت های موقت پزشکی گردد .

شرایط دریافت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه

افرادی که می خواهند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند . باید حتما از شرایط و قوانین معافیت موقت خدمت سربازی اطلاع داشته باشند . تا به راحتی بتوانند به دریافت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه بپردازند . افرادی که مشمول معافیت موقت نظام پزشکی می شوند باید دارای شرایط زیر باشند .

 • این افراد باید توانایی اعزام به خدمت سربازی را نداشته باشند .
 • شورای نظام پزشکی باید ناتوانی و مشکل این افراد را تایید نماید .
 • دچار بیماری ای باشند که فعلا قادر به انجام خدمت سربازی نباشند .
 • بیماری افراد برای معالجه احتیاج به زمان داشته باشد .
 • و …
 1. یکی از مهم ترین شرایطی که مشمولان برای اخذ معافیت های موقت پزشکی  باید داشته باشند ، عدم غیبت از خدمت سربازی میباشد . بر اساس این موضوع افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت غیبت داشته اند ، نمیتوانند برای اخذ این معافیت اقدام کنند . البته گاهی شرایط برای توجیه غیبت وجود دارد و در صورت پذیرش توجیه توسط سازمان وظیفه امکان اخذ معافیت موقت وجود دارد .
 2. یکی دیگر از شرایط معافیت موقت پزشکی تایید و امضای گواهی بیماری فرد مشمول ، توسط پزشک اولیه میباشد . علاوه بر این انجام آزمایشات تخصصی در بیمارستان و تشخیص شورای پزشکی بیمارستان و کمیسیون نظام وظیفه از دیگر شرایط معافیت موقت پزشکی برای مشمولان میباشد.

معافیت موقت پزشکی چه معایبی دارد؟

چگونه معافیت موقت پزشکی بگیریم ؟

تنها افرادی می توانند از معافیت موقت پزشکی استفاده نمایند که بنا به هر دلیلی در حال حاضر قادر به اعزام به خدمت سربازی نیستند. مشمولین معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه، شامل افراد زیر می شوند .

 • افرادی که از نظر جسمی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که از نظر روحی و روانی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که به دلیل داشتن نقص عضو در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که به دلیل داشتن بیماری در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند .
 • افرادی که در حین سربازی دچار بیماری می شوند و به طور موقت قادر به ادامه خدمت سربازی نیستند.

درواقع معافیت موقت برای گذراندن دوره ی درمان برای مشمولان در نظر گرفته شده است.

به طور مثال گاهی مشمولان به عارضه هایی مبتلا هستند که نیاز به عمل جراحی دارد ف در این صورت اخذ معافیت موقت ضروری میباشد. لازم به ذکر است که مشمولان بیمار بعد از پایان دوره معافیت موقت، دوباره توسط پزشک معاینه میشوند . در صورتی که بیماری رفع شده باشد باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

راه گرفتن معافیت موقت پزشکی به این صورت است که بعد از دریافت دفترچه اعزام باید به پزشک اولیه و مورد تایید نظام وظیفه مراجعه کنند . در صورتی که بیماری آن ها توسط این پزشک تایید گردد ، باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز همچون گواهی بیماری ، در دفاتر پلیس +۱۰ به ثبت برسانند . پس از بررسی درخواست ، از سوی بیمارستان دعوت نامه ای برای مشمول ارسال میگردد . که برای انجام معاینات و آزمایشات بیشتر باید به بیمارستان مراجعه کنند.

کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه

آخرین مرحله برای اخذ معافیت پزشکی موقت مربوط به کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه میباشد . که این کمیسیون با بررسی نتایج معاینات ، یکی از انواع معافیت های پزشکی را برای مشمول در نظر میگیرد . در صورتی که گواهی معافیت موقت برای مشمول صادر شود ، امکان نرفتن به خدمت سربازی تا پایان موعد مقرر که معمولا شش ماه است ، برای مشمول بیمار فراهم میشود .

معافیت موقت سربازی از مهم ترین انواع معافیت ها میباشد که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت وظیفه در نظر گرفته است . چرا که سازمان وظیفه همواره سعی دارد در دوره سربازی ، کمترین آسیب ممکن به مشمولان و خانواده های آن ها وارد شود . زیرا نبود یکی از افراد خانواده ممکن است مشکلاتی را به همرا آورد . درصورتی که فرد مشمول به بیماری های همچون بیماری قلبی عروقی ، بیماری دستگاه گوارش ، بیماری های چشم و … مبتلا باشد . این موضوع اهمیت بیشتر پیدا میکند . به همین دلیل امکان اخذ معافیت موقت پزشکی سربازی برای مشمولان دارای بیماری فراهم شده است . تا مشمولان بیمار در این دوره معافیت موقت ، دوره درمان خود و همچنین در صورت لزوم عمل های جراحی مربوطه را انجام دهند . با پایان این دوره معافیت موقت و بهبودی ، مشمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند.

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل  از انواع رایج معافیت های موقت است. این نوع معافیت برای افرادی است که به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. این بیماری در سه درجه مختلف وجود دارد که برحسب درجه بیماری نوع معافیت مشمول نیز مشخص میشود. نوع درجه سه این بیماری که سخت تر است معمولا نیاز به عمل جراحی دارد. افرادی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند میشوند. این معافیت برای مشمولان و سربازان حین خدمت امکان پذیر است. البته لازم به تذکر است که در برخی موارد بیماری فرد، بعد از انجام عمل جراحی عود میکند، در این صورت معافیت دائم به مشمول تعلق میگیرد.

افرادی که تحت عمل جراحی قرار میگیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند میشوند.

معافیت موقت پزشکی  اعصاب و روان

معافیت موقت پزشکی اعصاب و روان برای دسته ای از بیماری ها در نظر گرفته شده است که درصورت گذراندن دوره درمان کوتاه مدت، برطرف میشوند و فرد سلامت روانی خود را به دست میاورد. البته عوامل مختلفی همچون مدرک تحصیلی و درجه ی سختی بیماری و… در دریافت معافیت موقت اعصاب و روان دخیلند. برخی بیماری های اعصاب و روان که فرد به واسطه ی آن به طور موقت از خدمت معاف میشود به شرح زیر است:

 • اعتیاد به مواد مخدر
 • کژخویی هایی شامل انحراف جنسی و…
 • اختلال سایکوز و…

معافیت دائم پزشکی چیست؟

چگونه میتوان از این معافیت دائم پزشکی استفاده کرد؟

کدام دسته از مشمولان در زمره افرادی هستند که از این معافیت برخوردار شوند؟

مزایا و معایب این معافیت کدامند؟

همه این سوالات مطرح شده حداقل یک بار به ذهن مشمولان خدمت سربازی خطور کرده است. زیرا اغلب مشمولان رفتن به خدمت را تلف کردن وقت و عمر میدانند پس به دنبال راهی میگردند که از رفتن به خدمت معاف شوند و یا حتی از مدت زمان آن کم کنند. معافیت پزشکی یکی از مواردی که اغلب افراد سعی میکنند از آن استفاده کنند. اما به مشمولان توصیه میشود قبل از انجام اقدامات عجولانه اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند تا بعدا دچار سردرگمی و مشکلات دیگر نشوند.

اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از معافیت دائم پزشکی داشته باشیم باید بگوییم که افراد مشمولی که بیماریهای خاصی دارند و این بیماری قابل درمان نیست، به دلیل عدم توانایی در انجام فعالیتهای دوره سربازی از رفتن به خدمت معاف میشوند. چرا که این دوره متشکل از مجموعه ای از فعالیت های سخت بدنی است که لازمه ی انجام آنها داشتن جسم و روانی است.

البته دریافت معافیت دائم برای بیماران تحت تاثیر عوامل مختلفی است لذا فردی که میخواهد از این معافیت و یا هر قانون دیگری از قوانین سازمان وظیفه استفاده کند باید با آگاهی و دانش اقدام کند. حال سوال اینجاست مشمولی که تا کنون هیچ تخصص و اطلاعی از قوانین گسترده ی نظام وظیفه نداشته چگونه میتواند در این مسیر درست عمل کند؟ خوشبختانه در حال حاضر راه های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد. مشاوره نظام وظیفه یکی از همین موارد میباشد. این مشاوره ها به طرح و بررسی بسیاری قوانین میپردازد. برخی موارد همچون انواع بیماریها برای اخذ این معافیت، شرایط مورد نیاز و اقدامات لازم برای دریافت معافیت از آن جمله میباشند.

 

معافیت موقت پزشکی چه قوانینی دارد؟

قوانین معافیت دائم پزشکی چیست؟

قوانین معافیت دائم پزشکی و اطلاع دقیق از بندهای این قانون برای متقاضیان دریافت این نوع معافیت الزامی است. این قوانین موضوعات مختلفی را در برمیگیرد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

 • طبق قوانین نظام وظیفه تنها افرادی میتوانند از معافیت های دائم پزشکی استفاده کنند که وضعیت سلامت جسمی و یا روحیشان اجازه رفتن به خدمت را به طور دائم به آنها نمیدهد.
 • افرادی که پزشک هستند و به عنوان مشمول خدمت وظیفه در نظر گرفته میشوند، در صورتی میتوانند معافیت دائم اخذ کنند که نتوانند شغل خود را ادامه دهند.
 • مشمولانی که متقاضی دریافت معافیت پزشکی هستند باید بیماری خود را به تایید سازمان وظیفه برسانند. این امر در مراحل مختلفی انجام میشود.
 • یکی از مراحل برای تایید بیماری مشمول مراجعه به پزشک اولیه است. البته تمام مشولان باید به این پزشک مراجعه کنند. پزشک اولیه تحت نظر نیروهای مسلح است و فرد مشمول را مورد معاینه قرار میدهد و نتایج را در برگه مربوطه ثبت میکند.
 • بر اساس قوانین معافیت دائم پزشکی مشمولان اجازه ی اعتراض به نتیجه ی آزمایشات و معاینات پزشک اولیه را دارند و در پی آن پرونده به شورای شهرستان تحویل داده میشود.
 • دریافت تاییدیه ی بیمارستان نیز از دیگر قوانین مقرر برای دریافت معافیت است. طی آن مشمول با مراجعه به بیمارستان معاینات بیشتری انجام میدهد.
 • گرفتن تصمیم نهایی برای دریافت یا عدم دریافت معافیت برعهده ی شورای پزشکی نظام وظیفه است که در صورت تایید کارت معافیت مشمول صادر میشود و در غیر این صورت برگه ی آماده به خدمت مشمول صادر میشود و فرد باید اقدامات بعدی را برای اعزام انجام دهد.
 • فردی که در زمان انجام خدمت به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا شود میتواند از معافیت دائم برخوردار شود.

مشمولین معافیت دائم پزشکی چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت دائم پزشکی کدام گروه هستند؟ بسیاری از مشمولان سعی دارند به این موضوع پی برند که آیا میتوانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که مشمولیت این افراد برای این نوع معافیت بستگی به موضوعات مختلفی دارد. نوع و درجه سختی بیماری و تایید آن توسط سازمان وظیفه، طول دوره درمان و البته نوع مدرک تحصیلی مشمولان از مواردی است که در این موضوع اثر دارد. طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته میشوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند. همچنین افرادی که بیماریشان قابل درمان نیست مثلا افاد دارای نقص عضو در این گروه قرار دارند.

البته افرادی که دوره درمانیشان بیشتر از دو سال طول بکشد نیز میتوانند از معافیت دائم مربوط به بیماری های مطرح شده توسط نظام وظیفه استفاده کنند.

معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی:

افرادی که دارای معافیت پزشکی باشند از آموزش ، رزم مقدماتی و یا به‌ طور کامل معاف هستند .

ایرانیان خارج از ایران می‌توانند با حضور در نمایندگی‌ های ایران در خارج از کشور درخواست معافیت پزشکی بدهند .

قانون نظام وظیفه ، مشمولان خدمت را از لحاظ وضع مزاجی ، جسمی و روانی به چهار دسته تقسیم می کند .

 • افرادی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت نظام وظیفه هستند .
 • کسانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اند . ولی قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی هستند .
 • افرادی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتا قادر به انجام خدمت سربازی نیستند .
 • افرادی که به علت نقص عضو یا بیماری جسمی یا روانی به‌ طور دائم قادر به خدمت نیستند .

تفاوت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه با معافیت دائم

همان طور که گفته شد افراد با شرایط خاص می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند . معافیت موقت پزشکی نیز یکی از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می باشد . معافیت پزشکی خود شامل ۲ نوع می باشد . معافیت موقت و معافیت دائم . معافیت موقت و دائم پزشکی هر یک دارای شرایط خاص خود می باشند . در ادامه به تفاوت معافیت موقت و دائم می پردازیم .

 • معافیت موقت پزشکی : معافیت موقت همان طور که از اسم آن پیداست . فرد مشمول به مدت موقت از اعزام به خدمت سربازی معاف می باشد . یعنی فرد به طور موقت از خدمت معاف است ولی بعد از مدت تعیین شده مجدد باید به خدمت سربازی برود . معافیت موقت مثلا برای معالجه بیماری یا مشکلات خاص تعلق می گیرد .
 • معافیت دائم پزشکی : معافیت دائم نیز همان طور که از نام آن پیداست . فرد مشمول خدمت سربازی به طور دائم از خدمت سربازی معاف می شود . یعنی فرد بعد از اینکه از خدمت معاف شد دیگر نیاز نیست به خدمت سربازی اعزام شود . به طور کامل و دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شده است .

نظام وظیفه

معافیت دائم پزشکی سربازی

در معافیت دائم افراد با داشتن شرایط کفالت ، ایثارگری یا پزشکی از خدمت معاف می شود . تغییر شرایط وضعیت فرد مانند بهبود بیماری ، ازدواج خواهر و … در استفاده او از معافیت تاثیری ندارد . معافیت موقت پزشکی اهداف مختلفی دارد که در ارتباط مستقیم با وضعیت فرد است . اگر فرد بیمار باشد ، این معافیت برای اقدامات درمانی و بهبود جسمانی فرد در نظر گرفته می شود . تا وضعیت بیماری فرد در یک دوره زمانی معین  مورد بررسی قرار می گیرد .

در معافیت موقت پزشکی افراد دچار نوعی بیماری هستند . به منظور فراهم  نمودن شرایط مناسب برای اشتغال یا ادامه تحصیل و کسب دانش در موضوع رسیدگی به وضعیت پزشکی خود از معافیت موقت استفاده می کند . هدف شورای پزشکی  از این معافیت فراهم نمودن شرایط آسان تر و بهتر است . تا در انجام خدمت وظیفه از تشدید بیماری فرد در دوران مقدس سربازی جلوگیری شود .

انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی :

 

برخی بیماری ها که در معافیت های موقت پزشکی کاربرد دارند . افرادی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر است معاف دائم پزشکی می شوند . دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر ، قد کمتر از ۱۴۰ ، شامل معافیت دائم پزشکی می شود .
چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت ندارد . افراد معمولا در صورت چاقی یا لاغری شدید ناشی از بیماری ، از رزم معاف می شوند .
افرادی که دچار بیماری هیپرهیدروز ( تعرق شدید کف دست و پا ) هستند . معاف از رزم خواهند بود . صافی کف پا اگر همراه با دفورمیتی مچ پا باشد ، معافیت دائم دارد . البته دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند بود .
برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان بیان نیز شامل معافیت می شوند . افرادی که به تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه ، به افسردگی اساسی مبتلا هستند . از خدمت سربازی معاف دائم می شوند . افرادی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته است و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته اند . بهبودی کامل پیدا کرده اند معاف از رزم خواهند بود .
جهت اطلاع از معافیت موقت پزشکی با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس حاصل نمایید .
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ ۹۹ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معافیت دائم ، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزم را بگیرند :

 • بیماری های عمومی
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های چشم و مشکلات بینایی
 • بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های پوستی
 • بیماری های استخوانی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های گوارش و جراحی های عمومی
 • بیماری های مرتبط با گوش و حلق و بینی
 • بیماری های دهان و دندان
 • بیماری های داخلی معز و اعصاب
 • بیماری های غدد مترشحه و داخلی
 • بیماری های بدخیم خون و آنکولوژی

این لیست بیماری ها را به خاطر داشته باشید . مشمولین باید بدانند که مشکل پزشکی آن ها در کدام دسته از این بیماری ها قرار دارد . توضیحات بیشتر راجع به بیماری ها در دیگر مقاله های سایت آویژه موجود است . علاقمندان می توانند آن ها را مطالعه کنند . برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتر نیز با مشاوران این مرکز در تماس باشید.

مشاوره معافیت موقت پزشکی

مشاوره معافیت موقت پزشکی برای مشمولانی که میخواهند از این نوع معافیت استفاده کنند ، بسیار مفید و کمک کننده میباشد . چرا که در این نوع مشاوره ها مباحث بسیار مهمی مطرح میشود که ممکن است مشمولان از آن ها اطلاع نداشته باشند . اگر بخواهیم به برخی از موضوعات مربوط به مشاوره معافیت موقت پزشکی بپردازیم میبایست به مباحثی همچون ؛ شرایط لازم برای اخذ این معافیت اشاره کرد . همچنین مراحلی که مشمولان برای اخذ این نوع معافیت باید طی کنند ، از دیگر موضوعاتی است که میتوان با استفاده از این مشاوره از آن ها اطلاع یافت . همانطور که میدانید این نوع معافیت تنها برای مشمولان با بیماری های خاص و مورد تایید سازمان وظیفه عمومی وجود دارد . مشمولان خدمت وظیفه عمومی برای رفع ابهامات خود و همچنین اطلاع از لیست این بیماری ها میتوانند از مشاوره معافیت موقت پزشکی استفاده کنند .

معافیت خود گونه های مختلفی دارد از جمله معافیت تحصیلی ، معافیت پزشکی ، معافیت کفالت و معافیت های دیگر که هر جوانی هر کدام از شرایط  این معافیت ها را دارند می توانند با کمک گرفتن از مشاوره نظام وظیفه از رفتن به سربازی معاف شود . کسانی که برای گرفتن امریه اقدام می کنند می توانند دوره خدمت خود را در شغل مورد علاقه ی خود بگذرانند و بر عکس کسانی که دوره ی سربازی خود را در پادگان های نظامی می گذرانند از گذراندن این دوره لذت ببرند .

سوالات متداول

معافیت موقت پزشکی چیست؟

افرادی که به خاطر داشتن بیماری ، به طور موقت قادر به انجام خدمت سربازی نمی باشند . برای درمان ، به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر یکسال معافیت موقت در زمینه پزشکی به آنان تعلق می گیرد . پس از این مهلت ، به مدت یک ماه وقت دارند . مجدد برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی خود به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنند .

معافیت دائم پزشکی چیست؟

افرادی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند . به طور دائم ، قادر به خدمت سربازی در امور رزمی یا غیر رزمی نمی باشند ، معافیت دائم پزشکی می گیرند . افراد برای معافیت پزشکی باید پس از فراغت از تحصیل ، اخراج یا ترک تحصیل ، اقدام نمایند . مگر در صورت نقص عضو یا داشتن  بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد .

مراحل دریافت معافیت پزشکی چگونه است؟

مراحل دریافت معافیت پزشکی به ترتیب زیر است:دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه ی عمومی از دفاتر پلیس+ ۱۰ و تکمیل تمام فرم های مربوط به آن مراجعه به پزشک و انجام معاینات اولیه و تکمیل گواهی مبنی بر بیماری مشمول ثبت درخواست در سازمان وظیفه و وارد کردن اطلاعات شناسایی و… دریافت دعوتنامه از بیمارستان های سازمان وظیفه مراجعه به بیمارستان برای معاینات تخصصی تر توسط شورای پزشک بیمارستان فردی که تمام این مراحل دریافت معافیت پزشکی را با موفقیت پشت سر گذارد، کارت معافیت دائم خود را دریافت میکند. البته گاهی افرادی تنها معافیت موقت و یا معافیت از رزم دریافت میکنند. کسانی که از سلامت روحی و جسمی برخوردار هستند و به هیچ یک از بیماری های مطرح شده توسط سازمان وظیفه مبتلا نیستند نیز باید برای رفتن به خدمت آماده شوند.

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت موقت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ ۹۹

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ ۹۹

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1750 الی 2250 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

با خیال راحت خرید کنید.

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/8

چهارشنبه

1399/7/9

پنجشنبه

1399/7/10

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید