تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟

تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ 99

شرایط معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه چیست؟

معافیت موقت پزشکی یکی از انواع مختلف معافیت هایی است که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت سربازی در نظر گرفته است. به طور کلی سازمان وظیفه کشور برای جلوگیری از آسیب به مشمولان، امکان اخذ معافیت نظام وظیفه را برای آن دسته از مشمولانی که شرایط لازم برای اعزام به خدمت سربازی را ندارند، فراهم کرده است.

یکی از شرایطی که برای گذراندن دوره سربازی بسیار حائز اهمیت است، سلامت جسمی و روانی مشمولان است. افرادی که سلامت آن ها تایید نشود، می توانند برای دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند.

شرایط و مراحل لازم برای اخذ معافیت موقت پزشکی از مباحثی است که مشمولان باید از آن اطلاع داشته باشند. گاهی ابهامات و سوالاتی درباره این موضوع برای مشمولان وجود دارد. که توصیه ی ما برای رفع این ابهامات و سوالات استفاده از خدمات مربوط به مرکز مشاوره آویژه است.

معافیت موقت پزشکی: از جمله راه های دوری از خدمت بیماری های معافیت پزشکی هستند. در سال های اخیر بر اساس قوانین نظام وظیفه فرد باید شرایط خاص و متفاوت با دیگران داشته باشد. در شرایط و موارد خاص مشمولین خدمت سربازی می‌توانند از سربازی معاف شوند.

افرادی که دچار مصدومیت یا نارسایی‌ های بدنی یا برخی شرایط اجتماعی هستند از خدمت معاف می‌شوند.

معافیت پزشکی خدمت وظیفه عمومی به دو دسته  تقسیم می شوند:

معافیت موقت پزشکی

معافیت دائم پزشکی

معافیت موقت پزشکی چه مراحلی دارد؟

معافیت موقت پزشکی چیست؟

همان طور که گفتیم، یکی از انواع معافیت پزشکی، معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه است. معافیت موقت نظام وظیفه، همان طور که از نام آن پیداست، به صورت موقت و دوره ای است؛ یعنی جوانانی که می خواهند به خدمت سربازی اعزام شوند، شرایط رفتن به سربازی را به طور موقت ندارند.

این افراد می توانند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند. وقتی فردی توانایی لازم برای اعزام به خدمت را در شرایط فعلی نداشته باشد، می تواند از معافیت موقت نظام وظیفه استفاده نماید.

معافیت موقت پزشکی به افرادی تعلق می گیرد که از یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های معافیت پزشکی رنج می برند اما بیماری یا نقص عضو آنها قابل درمان است و در یک دوره کوتاه شش ماهه برای گذراندن دوره درمان خود نیاز دارند. لذا سازمان وظیفه مشمولان دارای این شرایط را به شکل موقت از رفتن به خدمت معاف می کنند.

اگر به دنبال دریافت معافیت موقت پزشکی خدمت سربازی هستید، می توانید با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. مشاوران ما می توانند در کوتاه ترین زمان، اطلاعات ضروری را در زمینه معافیت موقت پزشکی در اختیار شما قرار دهند.


بیشتر بخوانید: شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی


معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت چه شرایطی دارد؟

معافیت موقت پزشکی  در حین خدمت ممکن است به یکی از دغدغه های مشمولان وظیفه تبدیل شود. افرادی که در زمان انجام خدمت خود به بیماری یا نقص عضو مبتلا میشوند و یا بیماری که از قبل داشته اند عود کرده باشد، مجاز به اقدام برای دریافت معافیت پزشکی موقت و یا دائم حین خدمت هستند.

اما نکات مهمی درباره ی معافیت موقت حین خدمت وجود دارد که آن ها را در این قسمت ارائه می کنیم:

 1. معاینات لازم برای تشخیص بیماری در حین خدمت باید از طریق بهداری و یا درمانگاه یگان خدمتی مشمول انجام شود.
 2. مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند؛ به عنوان دوره ی خدمت ضرورت در نظر گرفته میشود و از کل زمان خدمتشان کسر می شود.
 3. دوره ی درمان برای افرادی که در زمان فرار یا غیبت و یا در زمان انجام جرم، دچار آسیب یا نقص عضو شده باشند، از خدمتشان کسر نمی شود.

مدت زمانی را که فرد دارای معافیت موقت در حین خدمت، باید برای انجام معالجات و دوره ی درمان خود بگذراند به عنوان دوره ی سربازی در نظر گرفته می شود و از کل زمان خدمتشان کسر می شود.

معافیت موقت پزشکی  و خروج از کشور

فردی که دارای معافیت موقت پزشکی است گاهی مجبور به ترک کشور برای درمان و یا اهداف دیگری میشود. اما برای خروج از کشور این افراد شرایط خاصی لازم است که یکی از این شرایط نداشتن غیبت از سربازی است. علاوه براین مشمول باید گواهی و مجوز های لازم برای خارج شدن از کشور را کسب کند.

لازمه ی دریافت مجوز خروج از کشور پرداخت هزینه ای به عنوان وثیقه است. این وثیقه نزد سازمان وظیفه باقی میماند تا مشمول به کشور بازگردد، در غیر این صورت توسط سازمان وظیفه مصادره خواهد شد.

میزان این وثیقه با توجه به نوع سفر و مدت زمان سفر متفاوت خواهد بود، به این ترتیب و با رعایت این نکات و شرایط امکان معافیت موقت و خروج از کشور به شکل همزمان فراهم آمده است.

برای معافیت موقت پزشکی چه مدارکی مورد نیاز است؟

کارت معافیت موقت پزشکی

کارت معافیت موقت تنها به آن دسته از مشمولان بیمار تعلق می گیرد که بیماریشان در زمان محدود ۶ ماهه قابل درمان باشد بنابراین مشمولانی که به دوره درمان طولانی تری نیاز دارند با تشخیص شوراهای پزشکی به شکل دائم معاف می شوند.

مشمولان باید در زمان معافیت موقت برای درمان خود حال عمل جراحی باشد یا استراحت و… اقدامات لازم را انجام دهند. بعد از گذشتن این مدت زمان امکان دریافت معافیت دائم برای آن دسته از افرادی که بیماریشان درمان نشود و یا بیماریشان عود کرده باشد وجود دارد.

اما کارت معافیت موقت پزشکی افرادی که به شکل کامل درمان شده باشند باطل می شود و مشمول باید بعد از انجام معاینات و آزمایشات مجدد به خدمت خود بازگردد و بقیه ی خدمت خود را انجام دهد با این تفاوت که مدت زمان درمان از طول دوره سربازی وی کسر خواهد شد.


بیشتر بخوانید: انواع معافیت تحصیلی|نحوه تمدید،صدور و استعلام معافیت تحصیلی


معافیت موقت پزشکی جز خدمت محسوب میشه؟

این سوال یکی از متداول ترین پرسش هایی است که برای مشمولان خدمت سربازی مطرح می شود. برای پاسخ دادن به این سوال لازم است به این نکته توجه کنید که بسیاری از مشمولان در زمان انجام خدمت سربازی متوجه بیماری خود می شوند یا در این دوره دچار نقص عضو می شوند، لذا سازمان وظیفه برای این دسته از افراد شرایطی را در نظر گرفته است تا کمتر به مشکل بر بخورند.

یکی از موارد احتساب دوره درمان و درواقع دوره معافیت موقت به عنوان بخشی از خدمت سربازی است و از خدمتشان کم می شود. البته برای پاسخ دادن به سوال معافیت موقت جز خدمت محسوب می شود؟ تحت شرایط مختلف متفاوت است. مثلا برای مشمولانی که در حین فرار، غیبت و ارتکاب جرم دچار نقص عضو می شوند شرایط فرق می کند؛ چرا که دوره درمان این افراد از خدمتشان کسر نمی شود.

معافیت موقت پزشکی چه مزایایی دارد؟

مزایای معافیت موقت پزشکی کدامند؟

همانطور که می دانید افرادی که معافیت دائم پزشکی دریافت می کنند برای برخی موضوعات همچون یافتن شغل و گرفتن گواهی نامه رانندگی و … دچار مشکل می شوند. علت این امر این است که معیار برخی ادارات و سازمان برای استخدام افرداد، برخورداری از سلامت کامل است.

اما درباره معافیت موقت اینگونه نیست. چرا که این معافیت برای درمان و بهبود مشمول در نظر گرفته شده است. فردی که بعد از پایان دوره معافیت موقت به خدمت سربازی خود باز میگردد، به معنی بهبود و نداشتن هیچگونه مشکل سلامتی است.

لذا با مشکلاتی که در بالا ذکر کردیم مواجه نخواهد بود. یکی دیگر از مزایای معافیت موقت که قبلا هم اشاره کردیم این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر می شود.

از جمله مزایای مشمولان دارای معافیت موقت این است که دوره معافیت موقت از طول دوره سربازی مشمول کسر می شود همچنین برای استخدام و اخذ گواهینامه رانندگی و… مشکلی ندارند.

معافیت موقت پزشکی شش ماهه چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  شش ماهه یکی از انواع مختلف معافیت های پزشکی است که سازمان وظیفه عمومی برای مشمولان دارای بیماری یا نقص عضو در نظر گرفته است. اگر شما نیز به یکی از عارضه ها و بیماری هایی که توسط این سازمان اعلام شده، مبتلا باشید، امکان اخذ معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه را دارید.

البته داشتن شرایطی از قبیل تاییدیه پزشک اولیه و نظر شوراها ی پزشک بیمارستان و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین موارد برای اخذ این معافیت است. فردی که معافیت پزشکی موقت دریافت میکند باید برای درمان بیماری خود اقدام کند و بعد از بهبود برای اعزام به خدمت اقدام کند. اما افرادی که بیماریشان به مدت زمان بیشتری برای درمان نیاز دارد باید معافیت دائم بگیرند.

بیماری هایی که سبب معافیت موقت پزشکی به مدت ۶ ماه می شوند:

اگر بیمار با سنگ و هیپرهیدروز مراجعه کند و قابل درمان باشد موجب معافیت ۶ ماه می شود. (که این مورد معافیت موقت پزشکی است).

گلومرولونفریت (بیماری داخلی کلیه که با افزایش فشار خون و دفع پروتیین ادرار مشخص می شود.

پیلونفریت حاد (عفونت سیستم جمع کننده کلیه).

هیدروسل یا آب آوردگی (بیضه، طناب منوی) کیست های طناب منوی نوع حجیم جهت انجام عمل جراحی.

واریکوسل یک طرفه یا دو طرفه جهت عمل جراحی، سبب معافیت های موقت پزشکی گردد.

شرایط دریافت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه

افرادی که می خواهند از معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه استفاده نمایند. باید حتما از شرایط و قوانین معافیت موقت خدمت سربازی اطلاع داشته باشند تا به راحتی بتوانند به دریافت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه بپردازند.

افرادی که مشمول معافیت موقت نظام پزشکی می شوند باید دارای شرایط زیر باشند:

 • این افراد باید توانایی اعزام به خدمت سربازی را نداشته باشند.
 • شورای نظام پزشکی باید ناتوانی و مشکل این افراد را تایید نماید.
 • دچار بیماری ای باشند که فعلا قادر به انجام خدمت سربازی نباشند.
 • بیماری افراد برای معالجه احتیاج به زمان داشته باشد.
 • و …
 1. یکی از مهم ترین شرایطی که مشمولان برای اخذ معافیت های موقت پزشکی  باید داشته باشند، عدم غیبت از خدمت سربازی است. بر اساس این موضوع افرادی که بعد از رسیدن به سن مشمولیت غیبت داشته اند، نمی توانند برای اخذ این معافیت اقدام کنند.
  البته گاهی شرایط برای توجیه غیبت وجود دارد و در صورت پذیرش توجیه توسط سازمان وظیفه امکان اخذ معافیت موقت وجود دارد.
 2. یکی دیگر از شرایط معافیت موقت پزشکی تایید و امضای گواهی بیماری فرد مشمول، توسط پزشک اولیه است. علاوه بر این انجام آزمایش های تخصصی در بیمارستان و تشخیص شورای پزشکی بیمارستان و کمیسیون نظام وظیفه از دیگر شرایط معافیت موقت پزشکی برای مشمولان است.

معافیت موقت پزشکی چه معایبی دارد؟

چگونه معافیت موقت پزشکی بگیریم؟

تنها افرادی می توانند از معافیت موقت پزشکی استفاده نمایند که بنا به هر دلیلی در حال حاضر قادر به اعزام به خدمت سربازی نیستند.

مشمولین معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه، شامل افراد زیر می شوند:

 • افرادی که از نظر جسمی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند.
 • افرادی که از نظر روحی و روانی در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند.
 • افرادی که به دلیل داشتن نقص عضو در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند.
 • افرادی که به دلیل داشتن بیماری در حال حاضر و به طور موقت قادر به اعزام به خدمت نباشند.
 • افرادی که در حین سربازی دچار بیماری می شوند و به طور موقت قادر به ادامه خدمت سربازی نیستند.

درواقع معافیت موقت برای گذراندن دوره ی درمان برای مشمولان در نظر گرفته شده است.

به طور مثال گاهی مشمولان به عارضه هایی مبتلا هستند که نیاز به عمل جراحی دارد در این صورت اخذ معافیت موقت ضروری است. لازم به ذکر است که مشمولان بیمار بعد از پایان دوره معافیت موقت، دوباره توسط پزشک معاینه می شوند. در صورتی که بیماری رفع شده باشد باید به خدمت سربازی اعزام شوند.

راه گرفتن معافیت موقت پزشکی به این صورت است که بعد از دریافت دفترچه اعزام باید به پزشک اولیه و مورد تایید نظام وظیفه مراجعه کنند. در صورتی که بیماری آن ها توسط این پزشک تایید گردد، باید درخواست خود را به همراه مدارک مورد نیاز همچون گواهی بیماری، در دفاتر پلیس +۱۰ به ثبت برسانند.

پس از بررسی درخواست، از سوی بیمارستان دعوت نامه ای برای مشمول ارسال می گردد. که برای انجام معاینات و آزمایشات بیشتر باید به بیمارستان مراجعه کنند.

کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه

آخرین مرحله برای اخذ معافیت پزشکی موقت مربوط به کمیسیون پزشکی سازمان وظیفه است. که این کمیسیون با بررسی نتایج معاینات، یکی از انواع معافیت های پزشکی را برای مشمول در نظر می گیرد. در صورتی که گواهی معافیت موقت برای مشمول صادر شود، امکان نرفتن به خدمت سربازی تا پایان موعد مقرر که معمولا شش ماه است، برای مشمول بیمار فراهم می شود.

معافیت موقت سربازی از مهم ترین انواع معافیت ها است که سازمان وظیفه برای مشمولان خدمت وظیفه در نظر گرفته است چرا که سازمان وظیفه همواره سعی دارد در دوره سربازی، کمترین آسیب ممکن به مشمولان و خانواده های آن ها وارد شود. زیرا نبود یکی از افراد خانواده ممکن است مشکلاتی را به همرا آورد.

درصورتی که فرد مشمول به بیماری های همچون بیماری قلبی عروقی، بیماری دستگاه گوارش، بیماری های چشم و … مبتلا باشد این موضوع اهمیت بیشتر پیدا می کند. به همین دلیل امکان اخذ معافیت موقت پزشکی سربازی برای مشمولان دارای بیماری فراهم شده است.

تا مشمولان بیمار در این دوره معافیت موقت، دوره درمان خود و همچنین در صورت لزوم عمل های جراحی مربوطه را انجام دهند. با پایان این دوره معافیت موقت و بهبودی، مشمول باید برای اعزام به خدمت اقدام کند.

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی واریکوسل از انواع رایج معافیت های موقت است. این نوع معافیت برای افرادی است که به بیماری واریکوسل مبتلا هستند. این بیماری در سه درجه مختلف وجود دارد که برحسب درجه بیماری نوع معافیت مشمول نیز مشخص می شود.

نوع درجه سه این بیماری که سخت تر است معمولا نیاز به عمل جراحی دارد. افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند می شوند.

این معافیت برای مشمولان و سربازان حین خدمت امکان پذیر است. البته لازم به تذکر است که در برخی موارد بیماری فرد، بعد از انجام عمل جراحی عود می کند، در این صورت معافیت دائم به مشمول تعلق می گیرد. افرادی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند از معافیت موقت واریکوسل که معمولا شش ماه است بهره مند می شوند.

معافیت موقت پزشکی  واریکوسل چگونه است؟

معافیت موقت پزشکی  اعصاب و روان

معافیت موقت پزشکی اعصاب و روان برای دسته ای از بیماری ها در نظر گرفته شده است که درصورت گذراندن دوره درمان کوتاه مدت، برطرف می شوند و فرد سلامت روانی خود را به دست میاورد. البته عوامل مختلفی همچون مدرک تحصیلی و درجه ی سختی بیماری و… در دریافت معافیت موقت اعصاب و روان دخیلند.

برخی بیماری های اعصاب و روان که فرد به واسطه ی آن به طور موقت از خدمت معاف میشود به شرح زیر است:

اعتیاد به مواد مخدر

کژخویی هایی شامل انحراف جنسی و…

اختلال سایکوز و…

معافیت دائم پزشکی چیست؟

چگونه میتوان از این معافیت دائم پزشکی استفاده کرد؟

کدام دسته از مشمولان در زمره افرادی هستند که از این معافیت برخوردار شوند؟

مزایا و معایب این معافیت کدامند؟

همه این سوالات مطرح شده حداقل یک بار به ذهن مشمولان خدمت سربازی خطور کرده است زیرا اغلب مشمولان رفتن به خدمت را تلف کردن وقت و عمر می دانند پس به دنبال راهی می گردند که از رفتن به خدمت معاف شوند و یا حتی از مدت زمان آن کم کنند.

معافیت پزشکی یکی از مواردی که اغلب افراد سعی می کنند از آن استفاده کنند. اما به مشمولان توصیه میشود قبل از انجام اقدامات عجولانه اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرند تا بعدا دچار سردرگمی و مشکلات دیگر نشوند.

اگر بخواهیم تعریف کوتاهی از معافیت دائم پزشکی داشته باشیم باید بگوییم که افراد مشمولی که بیماری های خاصی دارند و این بیماری قابل درمان نیست، به دلیل عدم توانایی در انجام فعالیتهای دوره سربازی از رفتن به خدمت معاف می شوند؛ چرا که این دوره متشکل از مجموعه ای از فعالیت های سخت بدنی است که لازمه ی انجام آنها داشتن جسم و روانی است.

البته دریافت معافیت دائم برای بیماران تحت تاثیر عوامل مختلفی است لذا فردی که می خواهد از این معافیت و یا هر قانون دیگری از قوانین سازمان وظیفه استفاده کند باید با آگاهی و دانش اقدام کند.

حال سوال اینجاست مشمولی که تا کنون هیچ تخصص و اطلاعی از قوانین گسترده ی نظام وظیفه نداشته چگونه می تواند در این مسیر درست عمل کند؟ خوشبختانه در حال حاضر راه های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد. مشاوره نظام وظیفه یکی از همین موارد است.

این مشاوره ها به طرح و بررسی بسیاری قوانین میپردازد. برخی موارد همچون انواع بیماریها برای اخذ این معافیت، شرایط مورد نیاز و اقدامات لازم برای دریافت معافیت از آن جمله است.

معافیت موقت پزشکی چه قوانینی دارد؟

قوانین معافیت دائم پزشکی چیست؟

قوانین معافیت دائم پزشکی و اطلاع دقیق از بندهای این قانون برای متقاضیان دریافت این نوع معافیت الزامی است.

این قوانین موضوعات مختلفی را در برمی گیرد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • طبق قوانین نظام وظیفه تنها افرادی می توانند از معافیت های دائم پزشکی استفاده کنند که وضعیت سلامت جسمی و یا روحیشان اجازه رفتن به خدمت را به طور دائم به آنها نمی دهد.
 • افرادی که پزشک هستند و به عنوان مشمول خدمت وظیفه در نظر گرفته می شوند، در صورتی می توانند معافیت دائم اخذ کنند که نتوانند شغل خود را ادامه دهند.
 • مشمولانی که متقاضی دریافت معافیت پزشکی هستند باید بیماری خود را به تایید سازمان وظیفه برسانند. این امر در مراحل مختلفی انجام میشود.
 • یکی از مراحل برای تایید بیماری مشمول مراجعه به پزشک اولیه است. البته تمام مشولان باید به این پزشک مراجعه کنند. پزشک اولیه تحت نظر نیروهای مسلح است و فرد مشمول را مورد معاینه قرار می دهد و نتایج را در برگه مربوطه ثبت می کند.
 • بر اساس قوانین معافیت دائم پزشکی مشمولان اجازه ی اعتراض به نتیجه ی آزمایشات و معاینات پزشک اولیه را دارند و در پی آن پرونده به شورای شهرستان تحویل داده می شود.
 • دریافت تاییدیه ی بیمارستان نیز از دیگر قوانین مقرر برای دریافت معافیت است. طی آن مشمول با مراجعه به بیمارستان معاینات بیشتری انجام میدهد.
 • گرفتن تصمیم نهایی برای دریافت یا عدم دریافت معافیت برعهده ی شورای پزشکی نظام وظیفه است که در صورت تایید کارت معافیت مشمول صادر می شود و در غیر این صورت برگه ی آماده به خدمت مشمول صادر می شود و فرد باید اقدامات بعدی را برای اعزام انجام دهد.
 • فردی که در زمان انجام خدمت به بیماری سخت و لاعلاجی مبتلا شود می تواند از معافیت دائم برخوردار شود.

مشمولین معافیت دائم پزشکی چه کسانی هستند؟

مشمولین معافیت دائم پزشکی کدام گروه هستند؟ بسیاری از مشمولان سعی دارند به این موضوع پی برند که آیا میتوانند از معافیت دائم بیماری های نظام وظیفه استفاده کنند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت که مشمولیت این افراد برای این نوع معافیت بستگی به موضوعات مختلفی دارد.

نوع و درجه سختی بیماری و تایید آن توسط سازمان وظیفه، طول دوره درمان و البته نوع مدرک تحصیلی مشمولان از مواردی است که در این موضوع اثر دارد.

طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که به عنوان مشمولین معافیت دائم پزشکی در نظر گرفته میشوند بایستی دارای بیماری روانی و یا جسمی باشند که به سبب این بیماری توانایی های لازم برای انجام فعالیت های سنگین سربازی را از دست داده باشند.

همچنین افرادی که بیماریشان قابل درمان نیست مثلا افاد دارای نقص عضو در این گروه قرار دارند. البته افرادی که دوره درمانیشان بیشتر از دو سال طول بکشد نیز میتوانند از معافیت دائم مربوط به بیماری های مطرح شده توسط نظام وظیفه استفاده کنند.

معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی

افرادی که دارای معافیت پزشکی باشند از آموزش، رزم مقدماتی و یا به‌ طور کامل معاف هستند. ایرانیان خارج از ایران می‌توانند با حضور در نمایندگی‌ های ایران در خارج از کشور درخواست معافیت پزشکی بدهند.

قانون نظام وظیفه، مشمولان خدمت را از لحاظ وضع مزاجی، جسمی و روانی به چهار دسته تقسیم می کند:

 • افرادی که از نظر جسمی و روانی سالم و قادر به انجام خدمت نظام وظیفه هستند.
 • کسانی که به علت نقص عضو یا ابتلا به بیماری از سلامتی کامل برخوردار نبوده اند. ولی قادر به انجام خدمت در امور غیر رزمی هستند.
 • افرادی که به علت عدم رشد یا ابتلا به بیماری موقتا قادر به انجام خدمت سربازی نیستند.
 • افرادی که به علت نقص عضو یا بیماری جسمی یا روانی به‌ طور دائم قادر به خدمت نیستند.

معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی

تفاوت معافیت موقت پزشکی نظام وظیفه با معافیت دائم

همان طور که گفته شد افراد با شرایط خاص می توانند از معافیت پزشکی استفاده نمایند. معافیت موقت پزشکی نیز یکی از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی است. معافیت پزشکی خود شامل ۲ نوع است، معافیت موقت و معافیت دائم. معافیت موقت و دائم پزشکی هر یک دارای شرایط خاص خود است.

در ادامه به تفاوت معافیت موقت و دائم می پردازیم:

معافیت موقت پزشکی: معافیت موقت همان طور که از اسم آن پیداست، فرد مشمول به مدت موقت از اعزام به خدمت سربازی معاف است؛ یعنی فرد به طور موقت از خدمت معاف است ولی بعد از مدت تعیین شده مجدد باید به خدمت سربازی برود . معافیت موقت مثلا برای معالجه بیماری یا مشکلات خاص تعلق می گیرد .

معافیت دائم پزشکی: معافیت دائم نیز همان طور که از نام آن پیداست، فرد مشمول خدمت سربازی به طور دائم از خدمت سربازی معاف می شود؛ یعنی فرد بعد از اینکه از خدمت معاف شد دیگر نیاز نیست به خدمت سربازی اعزام شود. به طور کامل و دائم از اعزام به خدمت سربازی معاف شده است.

نظام وظیفه

معافیت دائم پزشکی سربازی

در معافیت دائم افراد با داشتن شرایط کفالت، ایثارگری یا پزشکی از خدمت معاف می شود. تغییر شرایط وضعیت فرد مانند بهبود بیماری، ازدواج خواهر و … در استفاده او از معافیت تاثیری ندارد. معافیت موقت پزشکی اهداف مختلفی دارد که در ارتباط مستقیم با وضعیت فرد است.

اگر فرد بیمار باشد، این معافیت برای اقدامات درمانی و بهبود جسمانی فرد در نظر گرفته می شود تا وضعیت بیماری فرد در یک دوره زمانی معین  مورد بررسی قرار می گیرد.

در معافیت موقت پزشکی افراد دچار نوعی بیماری هستند. به منظور فراهم  نمودن شرایط مناسب برای اشتغال یا ادامه تحصیل و کسب دانش در موضوع رسیدگی به وضعیت پزشکی خود از معافیت موقت استفاده می کند.

هدف شورای پزشکی  از این معافیت فراهم نمودن شرایط آسان تر و بهتر است تا در انجام خدمت وظیفه از تشدید بیماری فرد در دوران مقدس سربازی جلوگیری شود.

انواع بیماری ها برای معافیت پزشکی

برخی بیماری ها که در معافیت های موقت پزشکی کاربرد دارند. افرادی که قد آنان کمتر از ۱۴۵ سانتی متر است معاف دائم پزشکی می شوند. دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر، قد کمتر از ۱۴۰، شامل معافیت دائم پزشکی می شود.
چاقی یا لاغری طبیعی که ناشی از بیماری نباشد معافیت ندارد. افراد معمولا در صورت چاقی یا لاغری شدید ناشی از بیماری ، از رزم معاف می شوند. افرادی که دچار بیماری هیپرهیدروز ( تعرق شدید کف دست و پا ) هستند. معاف از رزم خواهند بود.
صافی کف پا اگر همراه با دفورمیتی مچ پا باشد، معافیت دائم دارد. البته دارندگان مدرک کارشناسی و بالاتر معاف از رزم خواهند بود. برخی از بیماری های شایع اعصاب و روان بیان نیز شامل معافیت می شوند. افرادی که به تشخیص شورای پزشکی نظام وظیفه، به افسردگی اساسی مبتلا هستند از خدمت سربازی معاف دائم می شوند.
افرادی که شش ماه از حمله افسردگی آنان گذشته است و اکنون هیچ گونه علائمی نداشته اند. بهبودی کامل پیدا کرده اند معاف از رزم خواهند بود. جهت اطلاع از معافیت موقت پزشکی با مشاوران متخصص مرکز مشاوره تلفنی آویژه تماس حاصل نمایید.
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

لیست بیماری های معافیت پزشکی سربازی

فهرست بیماری هایی که مشمولین می توانند از طریق آن ها معافیت دائم، معافیت موقت و معافیت از خدمات رزم را بگیرند:

 • بیماری های عمومی
 • بیماری های عفونی
 • بیماری های چشم و مشکلات بینایی
 • بیماری های دستگاه ادراری تناسلی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های روماتولوژی و بافت همبند
 • بیماری های اعصاب و روان
 • بیماری های جراحی مغز و اعصاب
 • بیماری های پوستی
 • بیماری های استخوانی
 • بیماری های ریوی و قفسه صدری
 • بیماری های گوارش و جراحی های عمومی
 • بیماری های مرتبط با گوش و حلق و بینی
 • بیماری های دهان و دندان
 • بیماری های داخلی معز و اعصاب
 • بیماری های غدد مترشحه و داخلی
 • بیماری های بدخیم خون و آنکولوژی

این لیست بیماری ها را به خاطر داشته باشید. مشمولین باید بدانند که مشکل پزشکی آن ها در کدام دسته از این بیماری ها قرار دارد. توضیحات بیشتر راجع به بیماری ها در دیگر مقاله های سایت آویژه موجود است. علاقمندان می توانند آن ها را مطالعه کنند. برای اطلاعات و راهنمایی های بیشتر نیز با مشاوران این مرکز در تماس باشید.

مشاوره معافیت موقت پزشکی

مشاوره معافیت موقت پزشکی برای مشمولانی که می خواهند از این نوع معافیت استفاده کنند، بسیار مفید و کمک کننده است. چرا که در این نوع مشاوره ها مباحث بسیار مهمی مطرح می شود که ممکن است مشمولان از آن ها اطلاع نداشته باشند.

اگر بخواهیم به برخی از موضوعات مربوط به مشاوره معافیت موقت پزشکی بپردازیم میبایست به مباحثی همچون شرایط لازم برای اخذ این معافیت اشاره کرد. همچنین مراحلی که مشمولان برای اخذ این نوع معافیت باید طی کنند، از دیگر موضوعاتی است که می توان با استفاده از این مشاوره از آن ها اطلاع یافت.

همانطور که می دانید این نوع معافیت تنها برای مشمولان با بیماری های خاص و مورد تایید سازمان وظیفه عمومی وجود دارد. مشمولان خدمت وظیفه عمومی برای رفع ابهامات خود و همچنین اطلاع از لیست این بیماری ها میتوانند از مشاوره معافیت موقت پزشکی استفاده کنند.

معافیت خود گونه های مختلفی دارد از جمله معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت و معافیت های دیگر که هر جوانی هر کدام از شرایط  این معافیت ها را دارند می توانند با کمک گرفتن از مشاوره نظام وظیفه از رفتن به سربازی معاف شود.

کسانی که برای گرفتن امریه اقدام می کنند می توانند دوره خدمت خود را در شغل مورد علاقه ی خود بگذرانند و بر عکس کسانی که دوره ی سربازی خود را در پادگان های نظامی می گذرانند از گذراندن این دوره لذت ببرند.

مشاوره معافیت موقت پزشکی

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید.

در این راستا مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت موقت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

سوالات متداول

معافیت موقت پزشکی چیست؟

افرادی که به خاطر داشتن بیماری، به طور موقت قادر به انجام خدمت سربازی است. برای درمان به تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی، حداکثر یکسال معافیت موقت در زمینه پزشکی به آنان تعلق می گیرد.
پس از این مهلت به مدت یک ماه وقت دارند. مجدد برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی خود به سازمان نظام وظیفه مراجعه کنند.

معافیت دائم پزشکی چیست؟

افرادی که دچار بیماری، نقص عضو و یا اختلال روانی غیر قابل درمان هستند. به طور دائم، قادر به خدمت سربازی در امور رزمی یا غیر رزمی نیستند، معافیت دائم پزشکی می گیرند.
افراد برای معافیت پزشکی باید پس از فراغت از تحصیل ، اخراج یا ترک تحصیل، اقدام نمایند. مگر در صورت نقص عضو یا داشتن بیماری هایی که مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیری ندارد.

مراحل دریافت معافیت پزشکی چگونه است؟

مراحل دریافت معافیت پزشکی به ترتیب زیر است:دریافت دفترچه راهنمای خدمت وظیفه ی عمومی از دفاتر پلیس+ ۱۰ و تکمیل تمام فرم های مربوط به آن مراجعه به پزشک و انجام معاینات اولیه و تکمیل گواهی مبنی بر بیماری مشمول ثبت درخواست در سازمان وظیفه و وارد کردن اطلاعات شناسایی و… دریافت دعوتنامه از بیمارستان های سازمان وظیفه مراجعه به بیمارستان برای معاینات تخصصی تر توسط شورای پزشک بیمارستان فردی که تمام این مراحل دریافت معافیت پزشکی را با موفقیت پشت سر گذارد، کارت معافیت دائم خود را دریافت می کند.
البته گاهی افرادی تنها معافیت موقت و یا معافیت از رزم دریافت می کنند. کسانی که از سلامت روحی و جسمی برخوردار هستند و به هیچ یک از بیماری های مطرح شده توسط سازمان وظیفه مبتلا نیستند نیز باید برای رفتن به خدمت آماده شوند.

تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه تفاوت معافیت موقت پزشکی با معافیت دائم چیست؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 18 نظر:
 1. سلام
  من معافیت موقت اعصاب و روان دارم و قبلش دوسال غیبت میخواسم ببینم میتونم ادامه تحصیل بدم و تو این شش ماه برم چند واحد درسی قبول بشم ممنون میشم پاسخ بدید.

 2. سلام
  من سال ۹۹ یکی از رباط های صلیبی و منیسک زانوی چپم کامل پاره شده
  میخواستم ببینم میتونم معافیت موقت بگیرم بعد جراحی برم به خدمت ؟ یا امکان معافیت دائم هم وجود داره ؟

  1. سلام در صورت تشخیص پزشک متخصص نطام وطیفه بله میتوانید معافیت موقت بگیرد.

 3. سلام خسته نباشید معافیت ۶ماهه افسردگی و اضطراب گرفتم تو سایت نوشتید از خدمت کسر میشه این ۶ماه همه جا هم همینو نوشته آیا این ۶ ماه از خدمتم کسر میشود؟

 4. سلام علیکم
  اگر معافیت موقت ۶ ماهه بهمون تعلق بگیره و بعد از ۶ ماه درمان نشدیم ، با نظر شورای پزشکی میشه دوباره یه معافیت ۶ ماهه دیگه گرفت یا فقط یکبار ممکنه؟
  درصورت مثبت بودن جواب ایا اون معافیت ۶ ماهه دوم هم جزو خدمت محسوب میشه؟

  1. سلام
   تا زمانی که درمان نشده باشید معافیت یا تمدید و یا نوعش عوض میشود

 5. سلام من بعد از تصادف سال ۹۷ چند تیکه شیشه از ماشین توی پام باقی مونده آیا میتونم معافیت موقت بگیرم؟؟ و جقدر هست این معافیت؟؟

 6. سلام
  من حین خدمت دچار فتق جداره شکم شدم و جراحی کردم ،
  اقدام کردم کمیسیون پزشکی برای معافیت، حکم دادن ۶ماه معافیت موقت!
  آیا میتونم اعتراض کنم برای معافیت دائم؟
  این ۶ ماه معافیت جزو خدمت حساب میشه؟

 7. من حین خدمت دچار فتق جداره شکم شدم و جراحی کردم، کمیسیون اقدام کردم و جوابش ۶ ماه معاف موقت شد، آیا از جز خدمت حساب میشود؟

 8. سلام بنده سه ماه معاف موقت اعصاب و روان شدم در حین خدمت میخواستم ببینم جز خدمت حساب میشه؟

 9. سلام من چند سال پیش عمل فتق کردم حالا حین خدمت عود کرده و بیمارستان ارتش عمل کردم دوباره و آسم دیسک کمر هم دارم میخواستم ببینم معافیت داره؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید