رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

دانش آموزان پایه نهم، پس از به اتمام رساندن این دوره و قبل از شروع پایه دهم باید یکی از رشته های موجود مانند رشته تجربی، رشته ریاضی و فیزیک، رشته علوم انسانی یا یکی از شاخه های فنی و حرفه ای یا کار دانش را انتخاب کنند و به تحصیل در این رشته بپردازند.

رشته تجربی از رشته هایی است که طرفداران بسیار زیادی در میان خانواده های ایرانی دارد، به طوری که ۴۶ درصد دانش آموزان در ایران در رشته تجربی در حال تحصیل هستند.

انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد، زیرا آینده دانش آموزان خصوصا آینده شغلی دانش آموزان به رشته تحصیلی افراد مرتبط است، پس باید با نگاهی به آینده شغلی هر رشته و در کنار آن با در نظر گرفتن علاقه و استعداد دانش آموزان، اقدام به انتخاب رشته کنند.

رشته تجربی مانند هر رشته دیگری نیازمند یک سری مهارت ها است، داوطلبان برای وارد شدن و تحصیل در این رشته، نیاز به آگاهی و آشنایی با این مهارت ها و شرایط را دارند تا در زمان تحصیل و یا در زمان کنکور تجربی به مشکل نخورند.

اگر به شغل های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، پرستاری، مامایی، مهندسی شیمی، داروسازی، فیزیوتراپی، کشاورزی و… علاقه دارید، رشته تجربی برای شما مناسب است و می توانید به تحصیل در این رشته بپردازید.

رشته تجربی چیست؟ چگونه می توان وارد رشته تجربی شد؟ مهارت های مورد نیاز برای وارد شدن به رشته تجربی؟

سوالات بالا از اصلی ترین سوالات دانش آموزان هستند که ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد رشته تجربی اطلاعات کامل و جامع و مورد نیاز دانش آموزان را قرار دهیم، تا سوالات دانش آموزان در رابطه با این رشته رفع شود و بتوانند با اطلاعات کامل اقدام به تصمیم گیری در مورد انتخاب رشته خود کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته تجربی، در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

رشته تجربی چیست؟

رشته تجربی، رشته ای است که در مورد انسان ها، طبیعت، زیست و عوامل طبیعی مطالعه و بررسی می کنند و سپس در مورد نتایج به دست آمده به دانش آموزان آموزش می دهند.

رشته تجربی چیست؟

هدف رشته تجربی چیست؟

دلیل وجود رشته تجربی چیست؟ شاید این سوال به ذهن شما هم خطور کرده باشد که رشته تجربی یا شغل هایی که در آینده این رشته وجود دارند، چه هدفی را دنبال می کنند؟

رشته تجربی برای مطالعه آناتومی بدن موجودات زنده (انسان ها، حیوانات، گیاهان) و کشف راه های جدید برای درمان انواع بیماری ها برای انسان ها، حیوانات و حتی گیاهان، حفظ جان حیوانات و پیشگیری از منقرض شدن آنها از هدف های رشته تجربی و علوم زیستی است.

مطالعه شرایط زمین و زیست گاه ها، مطالعه طبیعت و یافت روش های مدرن برای حفظ طبیعت و آسیب رساندن کم تر به حیات وحش از هدف های علوم زمین محسوب می شود.

به طور کلی می توان گفت رشته تجربی در مسیر خدمت و حفظ جامعه و بشریت تلاش می کند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی

مسلما برای شروع هر کاری، مهارت هایی مورد نیاز است تا بتوانید در مسیر انتخابی موفق و سربلند شوید.

از اصلی ترین مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی، داشتن حافظه ای قوی است؛ حافظه قوی برای به یاد سپردن دروسی مانند زیست شناسی، زمین شناسی و شیمی که از اصلی ترین دروس رشته تجربی هستند و تاثیر زیادی در قبولی و داشتن رتبه خوب در کنکور تجربی دارند، هستند.

البته که همیشه کنکور راه حل آخر نیست و دانشجویان میتوانند با ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، آزاد و پیام نور اقدام به تحصیل در رشته های تجربی کنند.

به دلیل این که ریاضی و فیزیک از دروس تخصصی رشته تجربی به حساب می آیند، پس باید داوطلبان این رشته در ریاضیات و حل مسائل استعداد داشته باشند تا در این رشته موفق شوند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی

زیر گروه های رشته تجربی

رشته تجربی به دلیل داشتن طرفداران و علاقه مندان زیاد در دوران دبیرستان، رقابت سختی را بین دانش آموزان کنکوری به وجود می آورد پس اگر می خواهید در کنکور تجربی ۱۴۰۲ سربلند بیرون بیایید، باید به کمک یک مشاور تحصیلی حرفه ای، با تجربه و کاربلد یک برنامه بهینه و با زمانبندی مفید تنظیم کنید.

قبل از کنکور باید هدف خود را مشخص کنید که می خواهید در کدام رشته قبول شوید، می توانید از طریق مطالعه زیر گروه های رشته تجربی و رشته های آنها متوجه شوید برای قبولی در رشته انتخابی و مورد علاقه خود باید روی چه دروسی بیشترین تمرکز را داشته باشید.

در زیر ۵ زیر گروه رشته تجربی و رشته های موجود در آنها را قرار داده ایم، می توانید مطالعه کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رشته های زیر گروه اول رشته تجربی

رشته های زیر گروه اول رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کاردانی کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی – کاردانی اتاق عمل – کاردانی بهورزی – کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی – کاردانی تکنسین سلامت دهان – کاردانی تکنولوژی پرتو درمانی – کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان ، فک و صورت – کاردانی دامپزشکی – کاردانی علوم آزمایشگاهی – کاردانی فوریت های پزشکی – کاردانی مامایی – کاردانی هوشبری
کارشناسی آموزش ابتدایی – آموزش زیست شناسی – آموزش کودکان استثنایی – تکنولوژی اتاق عمل – اعضای مصنوعیبهداشت مواد غذایی – بهداشت و بازرسی گوشت – بینایی سنجیپرستاری – تکنولوژی پرتو درمانی – تکنولوژی پرتو شناسی – روان شناسیزیست شناسی جانوری – زیست شناسی دریا – زیست شناسی سلولی و مولکولیزیست شناسی گیاهی – زیست فناوری – ساخت پروتزهای دندانی – شنوایی شناسی – علوم آزمایشگاهی – علوم آزمایشگاهی دامپزشکی – علوم تربیتیعلوم تغذیهعلوم و صنایع غذاییفیزیوتراپیکاردرمانیگفتار درمانیماماییهوشبریمیکروبیولوژی
دکتری دکترای پیوسته بیوتکنولوژی – پزشکی – دکترای عمومی دامپزشکی – دندانپزشکی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کاردانی کاردانی بهداشت حرفه ای – کاردانی بهداشت عمومی (گرایش های بهداشت خانواده) – کاردانی بهداشت محیط – کاردانی شیمی آزمایشگاهی
کارشناسی آموزش شیمی – بهداشت عمومی – بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها – تکنولوژی پزشکی هسته ایشیمی کاربردیشیمی محض – فناوری اطلاعات سلامت – مهندسی بهداشت محیط – مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار
دکتری داروسازی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه سوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه سوم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کارشناسی اقیانوس شناسی – زمین شناسی

رشته های زیر گروه چهارم رشته تجربی

رشته های زیر گروه چهارم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل موارد جدول زیر است.

کاردانی کاردانی امور بانکی – کاردانی بیمه – کاردانی امور دولتی – کاردانی امور فرهنگی – کاردانی امور مالی و مالیاتی – کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم – کاردانی تربیت معلم قرآن کریم – کاردانی گردشگری – کاردانی حسابداری – کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی – کاردانی علوم انتظامی – کاردانی مدارک پزشکی – کاردانی مدیریت بازرگانی – کاردانی مدیریت صنعتی – کاردانی مدیریت گمرکی – کاردانی هتلداری
کارشناسی ادیان و مذاهب – اقتصاد – امنیت اقتصادی – تاریخ اسلام – تاریخ تمدن ملل اسلامی – حسابداری – زبان و ادبیات عربی – شیعه شناسی – علم اطلاعات و دانش شناسی – علوم انتظامی – علوم قرآن و حدیث – فقه و حقوق اسلامی – فقه و حقوق امامی – فقه و حقوق حنفی – فقه و حقوق شافعی – فقه و حقوق مذاهب اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی – فلسفه و حکمت اسلامی – فلسفه و عرفان اسلامی – فلسفه و کلام اسلامی – فناوری اطلاعات و ارتباطات – گردشگری – مدیریت اطلاعات و ارتباطات – مدیریت امور بانکی – مدیریت امور گمرکی – مدیریت بازرگانی – مدیریت بیمه – مدیریت بیمه اکو – مدیریت دولتی – مدیریت صنعتی – مدیریت فرهنگی هنری – مدیریت کسب و کارهای کوچک – مدیریت مالی – مدیریت و بازرگانی دریایی -معارف اسلامی – معارف اسلامی، تبلیغ و ارتباطات – معارف اسلامی و اخلاق – معارف اسلامی و ادیان – معارف اسلامی و تاریخ – معارف اسلامی و علوم تربیتی – معارف اسلامی و علوم قرآنی – معارف اسلامی و کلام – معارف اسلامی و مدیریت – هتل داری
کارشناسی ارشد کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

کاردانی کاردانی امور اراضی – کاردانی امور زراعی و باغی – کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی – کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی – کاردانی تکنولوژی جنگل داری – کاردانی تکنولوژی چوب – کاردانی تکنولوژی شیلات – کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی – کاردانی تکنولوژی محیط زیست – کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیز داری – کاردانی تکنولوژی مواد غذایی – کاردانی تولید و فرآوری خرما – کاردانی پرورش اسب – کاردانی پرورش زنبور عسل – کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر – کاردانی علوم ورزشی – کاردانی نوغان داری
کارشناسی آموزش تربیت بدنی – امنیت اطلاعات – امنیت بین الملل – امنیت نرم – پژوهشگری امنیت – تربیت مروج سیاسی – ترویج و آموزش کشاورزی پایدار – حفاظت اطلاعات – ضد تروریسم – علوم دامی – علوم سیاسی – علوم فنی امنیت – علوم ورزشی – علوم و مهندسی باغبانی – علوم و مهندسی جنگل – علوم و مهندسی خاک – علوم و مهندسی شیلات – علوم و مهندسی صنایع غذایی، کشاورزی – علوم و مهندسی محیط زیست – کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی – گیاه پزشکی – مددکاری اجتماعی – مدیریت خدمات بهداشتی درمانی – مربیگری عقیدتی – مطالعات امنیتی – مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی – مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی – مهندسی صنایع مبلمان – مهندسی طبیعت – مهندسی فضای سبز – اقتصاد کشاورزی

علاقه مندان به رشته های روانشناسی و حقوق، اگر در رشته تجربی در حال تحصیل نیستند، نگران نباشند؛ برای تحصیل در این رشته ها در دانشگاه ها می توانند از طریق رشته های انسانی و ریاضی نیز وارد شده و به تحصیل بپردازند.

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی

سخن آخر

به دلیل این که رشته تجربی آینده شغلی خیلی خوبی در ایران و در همه کشورها دارد، باعث شده علاقه مندان و طرفداران زیادی نیز پیدا کند. برای تحصیل در این رشته باید وارد رقابتی سخت شده و نهایت تلاش خود را کنید تا بتوانید به اهدافی که در سر دارید دست پیدا کنید.

برای راهنمایی و طراحی برنامه ای با زمانبندی بهینه و مناسب خودتان، می توانید با مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره آویژه به صورت تلفنی مشاوره کنید و سوالات و مشکلات خود را حل کنید.

برای استفاده از خدمات تخصصی مشاوره تحصیلی آویژه، می توانید از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس گرفته و سوالات و دغدغه های خود را با مشاوران تحصیلی مطرح کرده و به پاسخ سوالات خود در کمترین زمان برسید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا می توان از طریق رشته تجربی وارد رشته حقوق در دانشگاه شد؟

بله؛ رشته حقوق از زیرگروه های رشته تجربی به شمار می رود. زیر گروه های رشته تجربی را در مقاله بالا قرار داده ایم، می توانید مراجعه کرده و مطالعه کنید.

سوال علامتاگر در حل مسائل ریاضی حرفه ای باشیم می توانیم در زمان انتخاب رشته، به رشته تجربی برویم؟

حرفه ای بودن در حل مسئله ها، از مهارت های مورد نیاز برای وارد شدن به رشته تجربی است؛ اما اگر به دیگر دروس تخصصی رشته تجربی که در بالا گفته شده است، علاقه مند نباشید، پیشنهاد می کنیم وارد این رشته نشوید.

سوال علامتدر بین رشته های موجود در دانشگاه رشته تجربی، کدام رشته ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند؟

این موضوع به دانشگاه بستگی دارد که در کدام رشته ها به صورت بدون کنکور دانشجو جذب کند.

رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 3 نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

چهارشنبه

1401/11/19

پنجشنبه

1401/11/20

جمعه

1401/11/21

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید