رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

دانش آموزان پایه نهم، پس از به اتمام رساندن این دوره و قبل از شروع پایه دهم باید یکی از رشته های موجود مانند رشته تجربی، رشته ریاضی و فیزیک، رشته علوم انسانی یا یکی از شاخه های فنی و حرفه ای یا کار دانش را انتخاب کنند و به تحصیل در این رشته بپردازند.

رشته تجربی از رشته هایی است که طرفداران بسیار زیادی در میان خانواده های ایرانی دارد، به طوری که 46 درصد دانش آموزان در ایران در رشته تجربی در حال تحصیل هستند.

انتخاب رشته اهمیت زیادی دارد، زیرا آینده دانش آموزان خصوصا آینده شغلی دانش آموزان به رشته تحصیلی افراد مرتبط است، پس باید با نگاهی به آینده شغلی هر رشته و در کنار آن با در نظر گرفتن علاقه و استعداد دانش آموزان، اقدام به انتخاب رشته کنند.

رشته تجربی مانند هر رشته دیگری نیازمند یک سری مهارت ها است، داوطلبان برای وارد شدن و تحصیل در این رشته، نیاز به آگاهی و آشنایی با این مهارت ها و شرایط را دارند تا در زمان تحصیل و یا در زمان کنکور تجربی به مشکل نخورند.

اگر به شغل های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، پرستاری، مامایی، مهندسی شیمی، داروسازی، فیزیوتراپی، کشاورزی و… علاقه دارید، رشته تجربی برای شما مناسب است و می توانید به تحصیل در این رشته بپردازید.

رشته تجربی چیست؟ چگونه می توان وارد رشته تجربی شد؟ مهارت های مورد نیاز برای وارد شدن به رشته تجربی؟

سوالات بالا از اصلی ترین سوالات دانش آموزان هستند که ما در این مقاله قصد داریم تا در مورد رشته تجربی اطلاعات کامل و جامع و مورد نیاز دانش آموزان را قرار دهیم، تا سوالات دانش آموزان در رابطه با این رشته رفع شود و بتوانند با اطلاعات کامل اقدام به تصمیم گیری در مورد انتخاب رشته خود کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته تجربی، در ادامه مطلب با مرکز مشاوره آویژه همراه باشید.

رشته تجربی چیست؟

رشته تجربی، رشته ای است که در مورد انسان ها، طبیعت، زیست و عوامل طبیعی مطالعه و بررسی می کنند و سپس در مورد نتایج به دست آمده به دانش آموزان آموزش می دهند.

رشته تجربی چیست؟

هدف رشته تجربی چیست؟

دلیل وجود رشته تجربی چیست؟ شاید این سوال به ذهن شما هم خطور کرده باشد که رشته تجربی یا شغل هایی که در آینده این رشته وجود دارند، چه هدفی را دنبال می کنند؟

رشته تجربی برای مطالعه آناتومی بدن موجودات زنده (انسان ها، حیوانات، گیاهان) و کشف راه های جدید برای درمان انواع بیماری ها برای انسان ها، حیوانات و حتی گیاهان، حفظ جان حیوانات و پیشگیری از منقرض شدن آنها از هدف های رشته تجربی و علوم زیستی است.

مطالعه شرایط زمین و زیست گاه ها، مطالعه طبیعت و یافت روش های مدرن برای حفظ طبیعت و آسیب رساندن کم تر به حیات وحش از هدف های علوم زمین محسوب می شود.

به طور کلی می توان گفت رشته تجربی در مسیر خدمت و حفظ جامعه و بشریت تلاش می کند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی

مسلما برای شروع هر کاری، مهارت هایی مورد نیاز است تا بتوانید در مسیر انتخابی موفق و سربلند شوید.

از اصلی ترین مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی، داشتن حافظه ای قوی است؛ حافظه قوی برای به یاد سپردن دروسی مانند زیست شناسی، زمین شناسی و شیمی که از اصلی ترین دروس رشته تجربی هستند و تاثیر زیادی در قبولی و داشتن رتبه خوب در کنکور تجربی دارند، هستند.

البته که همیشه کنکور راه حل آخر نیست و دانشجویان میتوانند با ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری، آزاد و پیام نور اقدام به تحصیل در رشته های تجربی کنند.

به دلیل این که ریاضی و فیزیک از دروس تخصصی رشته تجربی به حساب می آیند، پس باید داوطلبان این رشته در ریاضیات و حل مسائل استعداد داشته باشند تا در این رشته موفق شوند.

مهارت های مورد نیاز برای تحصیل در رشته تجربی

زیر گروه های رشته تجربی

رشته تجربی به دلیل داشتن طرفداران و علاقه مندان زیاد در دوران دبیرستان، رقابت سختی را بین دانش آموزان کنکوری به وجود می آورد پس اگر می خواهید در کنکور تجربی 1402 سربلند بیرون بیایید، باید به کمک یک مشاور تحصیلی حرفه ای، با تجربه و کاربلد یک برنامه بهینه و با زمانبندی مفید تنظیم کنید.

قبل از کنکور باید هدف خود را مشخص کنید که می خواهید در کدام رشته قبول شوید، می توانید از طریق مطالعه زیر گروه های رشته تجربی و رشته های آنها متوجه شوید برای قبولی در رشته انتخابی و مورد علاقه خود باید روی چه دروسی بیشترین تمرکز را داشته باشید.

در زیر 5 زیر گروه رشته تجربی و رشته های موجود در آنها را قرار داده ایم، می توانید مطالعه کنید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

رشته های زیر گروه اول رشته تجربی

رشته های زیر گروه اول رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی آموزش و پرورش ابتدایی – کاردانی اتاق عمل – کاردانی بهورزی – کاردانی تکنسین پروتزهای دندانی – کاردانی تکنسین سلامت دهان – کاردانی تکنولوژی پرتو درمانی – کاردانی تکنولوژی رادیولوژی دهان ، فک و صورت – کاردانی دامپزشکی – کاردانی علوم آزمایشگاهی – کاردانی فوریت های پزشکی – کاردانی مامایی – کاردانی هوشبری
کارشناسیآموزش ابتدایی – آموزش زیست شناسی – آموزش کودکان استثنایی – تکنولوژی اتاق عمل – اعضای مصنوعیبهداشت مواد غذایی – بهداشت و بازرسی گوشت – بینایی سنجیپرستاری – تکنولوژی پرتو درمانی – تکنولوژی پرتو شناسی – روان شناسیزیست شناسی جانوری – زیست شناسی دریا – زیست شناسی سلولی و مولکولیزیست شناسی گیاهی – زیست فناوری – ساخت پروتزهای دندانی – شنوایی شناسی – علوم آزمایشگاهی – علوم آزمایشگاهی دامپزشکی – علوم تربیتیعلوم تغذیهعلوم و صنایع غذاییفیزیوتراپیکاردرمانیگفتار درمانیماماییهوشبریمیکروبیولوژی
دکتریدکترای پیوسته بیوتکنولوژی – پزشکی – دکترای عمومی دامپزشکی – دندانپزشکی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی بهداشت حرفه ای – کاردانی بهداشت عمومی (گرایش های بهداشت خانواده) – کاردانی بهداشت محیط – کاردانی شیمی آزمایشگاهی
کارشناسیآموزش شیمی – بهداشت عمومی – بیولوژی و کنترل ناقلین بیماری ها – تکنولوژی پزشکی هسته ایشیمی کاربردیشیمی محض – فناوری اطلاعات سلامت – مهندسی بهداشت محیط – مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار
دکتریداروسازی

رشته های زیر گروه دوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه سوم رشته تجربی

رشته های زیر گروه سوم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری شامل موارد جدول زیر است.

کارشناسیاقیانوس شناسی – زمین شناسی

رشته های زیر گروه چهارم رشته تجربی

رشته های زیر گروه چهارم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی امور بانکی – کاردانی بیمه – کاردانی امور دولتی – کاردانی امور فرهنگی – کاردانی امور مالی و مالیاتی – کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم – کاردانی تربیت معلم قرآن کریم – کاردانی گردشگری – کاردانی حسابداری – کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی – کاردانی علوم انتظامی – کاردانی مدارک پزشکی – کاردانی مدیریت بازرگانی – کاردانی مدیریت صنعتی – کاردانی مدیریت گمرکی – کاردانی هتلداری
کارشناسیادیان و مذاهب – اقتصاد – امنیت اقتصادی – تاریخ اسلام – تاریخ تمدن ملل اسلامی – حسابداری – زبان و ادبیات عربی – شیعه شناسی – علم اطلاعات و دانش شناسی – علوم انتظامی – علوم قرآن و حدیث – فقه و حقوق اسلامی – فقه و حقوق امامی – فقه و حقوق حنفی – فقه و حقوق شافعی – فقه و حقوق مذاهب اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی – فلسفه و حکمت اسلامی – فلسفه و عرفان اسلامی – فلسفه و کلام اسلامی – فناوری اطلاعات و ارتباطات – گردشگری – مدیریت اطلاعات و ارتباطات – مدیریت امور بانکی – مدیریت امور گمرکی – مدیریت بازرگانی – مدیریت بیمه – مدیریت بیمه اکو – مدیریت دولتی – مدیریت صنعتی – مدیریت فرهنگی هنری – مدیریت کسب و کارهای کوچک – مدیریت مالی – مدیریت و بازرگانی دریایی -معارف اسلامی – معارف اسلامی، تبلیغ و ارتباطات – معارف اسلامی و اخلاق – معارف اسلامی و ادیان – معارف اسلامی و تاریخ – معارف اسلامی و علوم تربیتی – معارف اسلامی و علوم قرآنی – معارف اسلامی و کلام – معارف اسلامی و مدیریت – هتل داری
کارشناسی ارشدکارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی در مقاطع کاردانی، کارشناسی شامل موارد جدول زیر است.

کاردانیکاردانی امور اراضی – کاردانی امور زراعی و باغی – کاردانی تکنولوژی تولیدات دامی – کاردانی تکنولوژی تولیدات گیاهی – کاردانی تکنولوژی جنگل داری – کاردانی تکنولوژی چوب – کاردانی تکنولوژی شیلات – کاردانی تکنولوژی صنایع غذایی – کاردانی تکنولوژی محیط زیست – کاردانی تکنولوژی مرتع و آبخیز داری – کاردانی تکنولوژی مواد غذایی – کاردانی تولید و فرآوری خرما – کاردانی پرورش اسب – کاردانی پرورش زنبور عسل – کاردانی تولید و بهره برداری از گیاهان دارویی و معطر – کاردانی علوم ورزشی – کاردانی نوغان داری
کارشناسیآموزش تربیت بدنی – امنیت اطلاعات – امنیت بین الملل – امنیت نرم – پژوهشگری امنیت – تربیت مروج سیاسی – ترویج و آموزش کشاورزی پایدار – حفاظت اطلاعات – ضد تروریسم – علوم دامی – علوم سیاسی – علوم فنی امنیت – علوم ورزشی – علوم و مهندسی باغبانی – علوم و مهندسی جنگل – علوم و مهندسی خاک – علوم و مهندسی شیلات – علوم و مهندسی صنایع غذایی، کشاورزی – علوم و مهندسی محیط زیست – کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی – گیاه پزشکی – مددکاری اجتماعی – مدیریت خدمات بهداشتی درمانی – مربیگری عقیدتی – مطالعات امنیتی – مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی – مهندسی صنایع چوب و فرآورده های سلولزی – مهندسی صنایع مبلمان – مهندسی طبیعت – مهندسی فضای سبز – اقتصاد کشاورزی

علاقه مندان به رشته های روانشناسی و حقوق، اگر در رشته تجربی در حال تحصیل نیستند، نگران نباشند؛ برای تحصیل در این رشته ها در دانشگاه ها می توانند از طریق رشته های انسانی و ریاضی نیز وارد شده و به تحصیل بپردازند.

رشته های زیر گروه پنجم رشته تجربی

سخن آخر

به دلیل این که رشته تجربی آینده شغلی خیلی خوبی در ایران و در همه کشورها دارد، باعث شده علاقه مندان و طرفداران زیادی نیز پیدا کند. برای تحصیل در این رشته باید وارد رقابتی سخت شده و نهایت تلاش خود را کنید تا بتوانید به اهدافی که در سر دارید دست پیدا کنید.

برای راهنمایی و طراحی برنامه ای با زمانبندی بهینه و مناسب خودتان، می توانید با مشاوران تحصیلی مرکز مشاوره آویژه به صورت تلفنی مشاوره کنید و سوالات و مشکلات خود را حل کنید.

برای استفاده از خدمات تخصصی مشاوره تحصیلی آویژه، می توانید از سراسر کشور با شماره 9099071985 تماس گرفته و سوالات و دغدغه های خود را با مشاوران تحصیلی مطرح کرده و به پاسخ سوالات خود در کمترین زمان برسید.

سوالات متداول

سوال علامتآیا می توان از طریق رشته تجربی وارد رشته حقوق در دانشگاه شد؟

بله؛ رشته حقوق از زیرگروه های رشته تجربی به شمار می رود. زیر گروه های رشته تجربی را در مقاله بالا قرار داده ایم، می توانید مراجعه کرده و مطالعه کنید.

سوال علامتاگر در حل مسائل ریاضی حرفه ای باشیم می توانیم در زمان انتخاب رشته، به رشته تجربی برویم؟

حرفه ای بودن در حل مسئله ها، از مهارت های مورد نیاز برای وارد شدن به رشته تجربی است؛ اما اگر به دیگر دروس تخصصی رشته تجربی که در بالا گفته شده است، علاقه مند نباشید، پیشنهاد می کنیم وارد این رشته نشوید.

سوال علامتدر بین رشته های موجود در دانشگاه رشته تجربی، کدام رشته ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند؟

این موضوع به دانشگاه بستگی دارد که در کدام رشته ها به صورت بدون کنکور دانشجو جذب کند.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

رشته تجربی چیست؟ + لیست زیر گروه های رشته تجربی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 125 نظر:
 1. سلام من کلاس نهم هستم و میخام برم رشته تجربی کلاس هفتم معدلم 14.69بوده
  کلاس هشتم15,95 میتونم برم رشته تجربی

  1. با سلام خانم سیری هستم برای رشته تجربی درس ریاضی ۱۳ و علوم ۱۴ باشد مهم است

 2. سلام من کلاس نهم هستم و به رشته های تجربی علاقه دارم،
  اما نمیدونم چجوری و چطور باید بخونم
  و باید چه کارایی کنم که درسام بره بالا
  میشه به کمک بهم کنین

  1. با سلام خانم سیری هستم تکنیک های مربوط به تشریحی خوندن مهم می باشد و قوانین چهار مرور چون برای رشته تجربی نمره ۱۳ در ریاضی و نمره ۱۴ در علوم مهم می باشد برای برنامه ریزی و اطلاعات بیشتر با آویژه تماس بگیرید

 3. سلام من پایه هشتم هستم میخواهم برم تجربی معدل پارسالم ۱۹/89شد علوم ۲۰ ریاضی ۱۸گرفتم میتونم برم رشته تجربی

 4. سلام ببخشید من میخواستم بگم اینکه کدوم شغل های رشته ی تجربی خوب هستن

 5. سلام خسته نباشین بنده کلاس هشتم هستم میخواستم درباره ی رشته تجربی سوال کنم

 6. سلام وقتتون بخیر،من پایه هشتم هستم،معدل پایه هفتمم ۱۹/۸۸ شد،علوم ۲۰،ریاضی ۲۰، میخوام برای سال دیگه رشته تجربی رو انتخاب کنم،اما نمیدونم چرا دوستام منو همش میترسونن،میگن تو اطلاعاتی نداری،نمی تونی،سخته،🥲…
  حفظیاتم خوبه،درس علوم و ریاضی رو هم میفهمم
  خواهش میکنم در این مورد کمکم کنید

  مدرسه مون یه فرم برای پژوهش سرا داده که بریم اونجا درباره رشته ای که علاقه داریم و میخوایم آموزش ببینیم
  من میخوام یکی از رشته های تجربی رو انتخاب کنم میخواستم بدونم از بین (آزمایشگاه علوم،زیست فناوری،سلولهای بنیادی و پزشکی،شیمی،فیزیک)برای من که دانش اموز پایه هشتم هستم کدوم بهتره که برم دربارش یاد بگیرم

  1. با سلام در اولین قدم انتخاب رشته داشتن توانایی های لازم برای ان رشته و علاقه می باشد
   دوست عزیز باید ببینید به کدام یک از رشته های اشاره شده علاقه دارید

  2. سلام ببین داداشم من کلاس نهم میخوام برم رشته تجربی . قبل از اینکه بری رشته تجربی باید بدی ۳ سال باید سخت تلاش کنی تا در کنکور رتبه خوب بیاری و بری دنبال شغل مورد علاقت . وقتی وارد دهم بشی هفته ای باید ۶۰ ساعت درس بخونی حتی اگر آی کیو انیشتین هم داشته باشی . وارد کلاس نهم بشی فیزیک ممکنه گیجت کنه چون برای خیلی ها سخته . اگر میتونی بری تجربی موفق باشی .

 7. سلام من نهم هستم هفتم هشتم معدلم پایین بوده ۱۵و۱۶ توی اون دو سال معدل واسم اهمیتی نداشت ولی الان داره
  برای رشته تجربی باید معدل چند باشه؟
  یا چ کتاب هایی مهم هستن و باید نمره بالایی کسب کنیم

  1. سلام نمره لازم برای درس ریاضی 13 و برای درس علوم تجربی باید 14 باشد.دروس تخصصی رشته تجربی درس های علوم زیست شناسی و ریاضی و فیزیک و زمین شناسی

 8. سلام من امسال پایه نهم هستم وباید انتخاب رشته کنم رشته تجربی دوست دارم ولی ریاضیم متوسطه حفظ کردنیام خوبه میتونم تجربی بخونم

 9. سلام خسته نباشید
  من دانش آموز پایه ۱۱ام تجربی هستم
  و این رشترو خیلی دوست دارم ولی داخل ریاضی و فیزیک بشدت ضعیفم بقدری که سوال یخورد پیچید میشه دیگه توان پاسخ بهش رو ندارم
  این مسئله باعث شد خیلی نا امید شم بنظرتون بابد رشته امو عوض کنم یا میشه درستش کرد چون میترسم با تکرارو تمرین نشه

 10. سلام من هفتم ریاض 19و علوم 20 معدل 19,83
  هشتم ریاضی 19و علوم 20 نهم ریاضی 20و علوم 20 معدل هشتم 19,93هشتم 19,98 هدایت تحصیلی هر چهار رشته الف
  منطقه اهر

 11. سلام ببخشید برای کسی ک میخواد متخصص قلب بخونه چند سال باید برع دانشگاه کلن چجوریه

  1. سلام وقت بخیر فردی هستم تا مقطع دکترا باید ۷ سال و برای دوره پزشکی از ۸ تا ۱۰ سال باید تحصیل کنید

 12. ممنون
  وقتی که کنکور تجربی را دادیم میریم سراغ دانشگاه مثلا پرستاری ؟ یا کنکور رو برای پرستاری میخونیم و اینکه ‌نمره ریاضی و علومم توی هفتم جالب نبود یعنی ریاضی شد ۱۲ و علوم هم ۱۰ فکر کنم ولی معدلم شد ۱۸.۵۹ هشتم ۲۰ نهم ۲۰ قبول میشم توی رشته تجربی؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله امکان پذیر میباشد شما با کنکور تجربی در صورتی که مجاز به انتخاب رشته کنکور شوید میتوانید به دانشگاه و رشته مد نظر خود راه پیدا کنید

 13. صلام ببخشید من نهمم
  کلاس هفتم علوم شدم هیجده
  هشتم شدم پانزده
  الانم ک دارم خیلی تلاشمو میکنم ک علوم و ریاضی نمره ی خوبی بیارم
  فقد برای رشته اوردن باید بالای چند باشه معدلمون؟؟

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم دروس تخصصی مهم است که نمره ی بالا کسب کنید

 14. سلام خسته نباشید من هفتم معدلم ۱۷بوده هشتم ۱۸بودم میتونم تجربی برم جواب بدین

  1. با سلام و احترام وقت شم بخیر سیری هستم در صورتی که دروس تخصصی مثل ریاضی و علوم بالای ۱۰ باشد امکان پذیر میباشد

 15. سلام من امیر محمد سلیمی هستم من معدل هفتم و هشتم بالای 16بوده میتوانم رستهی تجربی بر دارم

  1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم نمرات ریاضی ۱۳ و علوم ۱۴ مهم میباشد

 16. سلام
  من هفتم معدل کل ۱۸/۱۰ شد هشتم ۱۹/۸۸ میتونم رشته ی تجربی برم

  1. سلام بله شرط معدلی گفته نشده است بستگی به شرایط مدرسه مورد نظر دارد.

 17. سلام من امسال پایه نهم هستم به شغل پزشکی علاقه دارم میخواستم بپرسم برای رشته تجربی باید زبان مان خوب باشد و یکی آنکه برای کنکور پزشکی رتبه باید چقدر باشد

  1. با سلام، رشته زبان اگر منظورتان برای مهاجرت هست، بله هرچقدر تقویت شده باشد فبها، وگرنه برای داخل کشور زبان تاثیر چندانی در قبولی این رشته نخواهد داشت، رتبه قبولی بنا به منطقه و سهمیه شما تعیین میشود، منطقه خود را ذکر نکردید

 18. سلام من به رشته تجربی علاقه دارم
  معدل ام در پایه هفتم 17/86
  در پایه هشتم 18/48
  می توانم رشته تجربی برم؟

  1. با سلام شما شرایط لازمه را جهت انتخاب رشته تجربی دارید

 19. سلام من راضیم حداقل معدل ۱۶ هست ولی تجربیم ۱۹.۵و… هست میتونم برم تجربی بخونم یا نه؟لطفا بقیه هم جواب بدن!

 20. سلام من کلاس نهم هستم کلاس هفتم و هشتم معدلم بالای 19شد آیا میتونم ب رشته تجربی برم؟
  برای رشته تجربی حتما باید به کلاس هایی مانند قلم چی و…. بروم؟
  برای دکتری باید روی چ کتاب هایی بیشتر زوم کنیم و آیا نیاز به کلاس خصوصی رفتن هست؟

  1. سلام محدودیتی برای انتخاب رشته ندارید برای معرفی کتاب و دوره ها و کلاس های مورد نیاز این رشته باش مشاورین آویژه تماس بگیرید.

  2. درس علوم و ریاضی ومعدل:۱۹/۷۶ و۲۰ من خیلی خیلی به رشته تجربی به خصوص پزشکی علاقه دارم امیدوارم به هدفت برسی

 21. برای ورود به رشته تجربی باید حتما ریاضی قوی داشته باشیم؟؟

  1. سلام بله بهتر است به این درس تسلط داشته باشید.

 22. سلام وقت بخیر
  من امسال کلاس نهمم و به رشته ی تجربی خیلی علاقه دارم
  هفتم ریاضیم ۱۴ و علومم۲۰ شد و معدلم ۱۸و۵۲
  هشتم ریاضی ۱۶ و علومم ۱۹ شد و معدلم ۱۸ و ۳۴
  نهم باید معدلم و نمره ریاضی و علومم چقدر بشه که بتونم رشته تجربی برم؟

  1. سلام شرط معدلی تعیین نشده است با هر معدلی امکان ثبت نام در این رشته را دارید

 23. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من یک سوال داشتم
  الان من پایه نهم هستم معدل هفتم شده بود ۲۰و هشتم ۱۹/۹۸ آیا میتونم برم تجربی؟

 24. سلام من ریاضیاتم ضعیف هست ولی به آناتومی بدن انسان و حیوانات علاقه زیادی دارم حفظ کردنمم عالیه یعنی میتونم برم تجربی

 25. سلام من در هفتم معدلم ۱۸/۸۴و د هشتم ۱۹/۶۴شد آیا میتونیم رشته تجربی قبول شم

 26. سلام من برای اینکه ریاضی خوب بشه باید چیکار کنم تا رشته علوم تجربی رو هم برم.

 27. سلام خسته نباشید من در پایه ی هفتم معدلم ۱۸/۸۴شد و در هشتم ۱۹/۶۴شد میتونم رشته ی تجربی قبول شم؟

 28. سلام من پایه هشتم معدلم شده بود19/95میتونم برم رشته تجربی

 29. سلام خسته نباشید من درس ریاضی ام یکم ضیفعه و و علوم سال هفتم شدم ۱۳/۵۰ آیا میتونم با معدل و معدل سال هفتم هم شدم ۱۷/۳۶ آیا میتوانم برم رشتخ تجربی

  1. سلام خدمت شما، معدل کتبی نهایی سال نهم باید بررسی شود. و با این اطلاعات نمیشود دقیق ، پاسخ داد‌ . با کارشناسان تماس بگیرید.

 30. سلام من به رشته تجربی علاقه دارم هشتم معدلم شد 18/86 آیا میتونم برم تجربی ؟

 31. سلام
  بنده به شگر خدا ریاضیم خیلی خوبه و خیلی دوسش دارم به حدی که علاقه داشتم برم ریاضی.اما پدرم و … گفتند اکثرا مهندسی هست و برای دختر شغل مناسبی نداره و..
  به بنده فقط گفتن برم یا انسانی یا تجربی.
  انسانی خوبه فقط من حوصله یا توان این همه حفظیات رو ندارم و ریاضیش کمه.
  تجربی ریاضی داره و فقط زیستش چون باید خیلی فهم داشته باشی و سخته … چه کار کنم؟ ایامیتونم برم رشته تجربی که زیستش وافعا سخته و حتی من به علت مجازی هفتم علوم رو زیاد نخوندم ..

  1. سلام شما باید با خانواده صحبت کنید و اینکه علاقه شما ایندتون رو می‌ساز و اینکه ریاضیات هم مانند تجربی بخش های زیادی داره مانند حسابداری و…

 32. تا چه رتبه ای میتونیم موفق باشیم در تجربی و یک رشته نسبتا خوب قبول بشین

 33. سلام وقت بخیر
  برای دندونپزشکی باید روی چ درسایی بیشتر تمرکز کنیم؟

 34. سلام ممنون بابت توضیحات مفیدتون ببخشید برای دندونپزشکی بیشتر باید روی کدوم درسا تمرکز کنیم؟

 35. عالی بود… من درسم یکم ضعیفه ولی ب رشته تجربی علاقه دارم ومیخوام هرچی زور دارم خودمو ب بهتذبن جایی ک میتونم برسونم🥺🗿

 36. سلام خسته نباشید ببخشید من بین تجربی و انسانی موندم نمیدونم چی کار کنم همه ی درسام عالیه و به پزشکی علاقه دارم اما از تاریخ خوشم نمیاد و حفظیارو میخونم ولی چون علاقه ندارم به بدبختی یاد میگیرم و از رشته های دانشگاهی انسانی خوشم نمیاد خیلی . بیشتریا بهم میگن درست خوبه حیفه برو تجربی اما تحقیق که کردم معلم شیمی و زیست مدرسمون عالی درس میده اما ریاضی و فیزیکش نه توی نهم در درس ریاضی خیلی کم پیش میومد ۱۹ یا ۱۸ بشم ولی بعد حل سی چهل تا سوال ریاضی اشتیاق اولشو نداشتم و از اون طرف معلمای جامعه شناسی و تفکر و اقتصاد انسانی هم خوب درس نمیدن میشه کمکم کنید

 37. سلام خسته نباشید ببخشید من بین تجربی و انسانی موندم نمیدونم چی کار کنم همه ی درسام عالیه و به پزشکی علاقه دارم اما از تاریخ خوشم نمیاد و حفظیارو میخونم ولی چون علاقه ندارم به بدبختی یاد میگیرم و از رشته های دانشگاهی انسانی خوشم نمیاد خیلی. بیشتریا بهم میگن درست خوبه حیفه برو تجربی اما تحقیق که کردم معلم شیمی و زیست مدرسمون عالی درس میده اما ریاضی و فیزیکش نه توی نهم در درس ریاضی خیلی کم پیش میومد ۱۹ یا ۱۸ بشم ولی بعد حل سی چهل تا سوال ریاضی اشتیاق اولشو نداشتم و از اون طرف درباره معلمای انسانی گفتن تفکر و جامعه شناسی و اقتصاد خوب توضیح نمیدن من واقعا نمیدونم چه رشته ای برم پدرو مادرمم میگن تصمیم باخودت اگر رشته تجربی میتونی برو ولی معلمم کم کاره میشه راهنماییم کنید

 38. خیلی جالب بود ممنون نمیدونستم این همه زیر رشته داره.
  یه سوال داشتم من میخوام دندانپزشکی بخونم چه راه هایی رو باید طی کنم؟
  و اینک اگه علاقه به قسمت جراح قلب و عروق داشته باشم میتونم همزمان با دندانپزشکی بخونم یا بعد از دندانپزشکی میشه خوند؟

  1. امکان تحصیل همزمان در دو رشته تحصیلی وجود ندارد ازمون بدهید و پس از کسب رتبه قبولی برای تحصیل در رشته دندان پزشکی اقدام کنید

 39. سلام ببخشید ما دبیر چه کتاب هایی میتونیم بشیم با رفتن به این رشته؟ و اینکه شرایط خواصی داره؟

 40. سلام پایه نهم هستم معدل کل ۱۹.۲۰ شدم هدایت تحصیلی هم هر چهار رشته الف شدم میتونم به تجربی یا انسانی برم

 41. سلام من میخواهم رشته تجربی را بخونم و علاقه مند همه دروس است هستم جز ریاضی و استعدادی هم نسبت به مضمون ریاضی ندارم نظرتون در مورد اینکه اگر ریاضی بلد نباشیم نمی‌تونیم به رشته پزشکی راه پیدا کنم

 42. عذر میخوام من ریاضیم یخورده ضعیفه ولی به تجربی و بقیه درسهاش خیلی علاقه مندم و مشکلم داخل ریاضیاتش هست به نظر شما میتونم اینجوری داخل رشته تجربی ب جایی برسم؟

  1. سلام – ریاضی جزو دروسی است که ضریب بالایی دارد در صورتی تنها ضعف شما ریاضی باشد میتوانید سطح علمی خود را در ان ارتقا دهید برای مشاوره درباره اساتید و کتب درسی ریاضی با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

 43. اگه برای کنکور دو پایه 11 و 12 خیلی قوی بخونیم و دهمو ضعیف احتمال قبولی هست؟

  1. با سلام، تاریخ دقیق کنکور خود را مشخص نکرده اید، اگر تاریخ کنکور شما دوسال اینده باشد، تاثیر سوابق تحصیلی پایه دهم نیز خواهید داشت، ولی در حالت کلی عمده سوالات محتوای کنکور از پایه یازدهم و دوازدهم میباشد، ضمنا شما بودجه بندی کنکور خود را از سایت جستجو نمایید،

   1. هفتم معدل ترم اولم شد 15.89 ترم دوم شد14.89
    هشتم ترم دوم شدم 14.10 اگر برای امسال که نهم حسابی بخونم میتونم تجربی بیارم؟

    1. با سلام و احترام وقت شما بخیر سیری هستم بله مطالعه ی دقیق و عمیق داشته باشید و با آویژه جهت هدایت تحصیلی تماس بگیرید

  2. سلام من الان تعیین رشته کردم و تجربی رو انتخاب کردم همه جا دیدم که میگفتن از ریاضی سخت تر هست و من استرس گرفتم با اینکه هم علاقه دارم به زیست و شیمی و فیزیک و ریاضیم هم خوبه

 44. سلام من علوم ۱۴ شدم و ریاضی ۱۷ جمع نمرات سالانه خرداد من هفت صد و خورده ای هست می تونم تجربی بردارم؟

  1. درس های اصلی رشته پزشکی زیست و زمین شناسی و فیزیک و شیمی و ریاضیه که البته قسمت زیادی از فیزیک و شیمی رشته تجربی هم مربوط به ریاضی میشه پس با قوی کردن ریاضی تون درواقع تو 3 تا درس قوی میشید و زیست و زمین های که حفظی هستن و از درس های تخصصی اند

 45. من امسال باید سال نهم رو بخونم و انتخاب رشته کنم خیلی استرس دارم قلبا به ریاضی علاقه زیادی دارم و طراحی و دکوراسیون داخلی از علاقه های شدیدمه اما اطرافیان من رو نگران میکنند و باعث شده گرایشم به سمت علوم تجربی کشیده شود:/

 46. سلام من خیلی رشته تجربی رو دوست دارم برای رشته تجربی جمع معدل های هفتم و هشتم ونهم بایر حداقل چقدر باشه

  1. سلام .شرط معدلی تعیین نشده است اما بهتر است معدل حداقل بالای 12 باشد.

 47. سلام. من میخواهم پزشک پوست یا همان زیبایی بشم باید از طریق کدام گروه تحصیل کنم؟

  1. کنکورتجربی بدین کسب حداقل تراز 9100 برای قبولی در رشته پزشکی عمومی بعد از هفت سال و نیم تحصیل تخصص شرکت کنید و انشالله اگه قبول بشین میتونین بورد تخصصی خودتون رو برای پوست بگیرید.

 48. آیا میشه خودخوان درس های تجربی رو خوند؟
  مثلاً تابستون درس های تخصصی ش رو بخونیم!؟

  1. برای کنکور تجربی پیشنهاد بنده خواندن یک سوم پایه دوازدهم در تابستان و حتما اتمام یکی از پایه های دهم یا یازدهم در تابستان هست . به صورت خودخوان میشه خوند در صورتی که منابع مطالعاتی مناسب داشته باشید

   1. سلام ببخشید من پایه ۸ هستم و ریاضیم ضعیف هست ولی حفظی تا الان خوب بوده و معدلم ۱۹/۵۰ شده میتونم رشته تجربی برم یا نه

     1. سلاپ من تجربی میخوام برم ولی معدل ۱۹ او می پذیرن یا نه

 49. ببخشید من میخوام تجربی بردارم
  ریاضی رو میتونم بالای ۱۷ کنم ولی زبانم یکم پایین مثلا ۱۳ اینا علوم هم ۲۰ تم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید