مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

شرایط دریافت معافیت تحصیلی چیست؟
به اشتراک بگذارید

نحوه دریافت معافیت تحصیلی و آشنایی با اقدامات لازم برای آن سوالات زیادی را برای مشمولان به همراه دارد. این موضوع یکی از گسترده ترین و پر کاربردترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه است که اغلب مشمولان با آن مواجه میشوند. همانطور که میدانید اغلب افرادی که به سن مشمولیت میرسند و باید به خدمت سربازی اعزام شوند در حال تحصیل در دوره های متوسطه و یا دانشگاه میباشند. لذا این افراد برای جلوگیری از وارد شدن به دوره ی غیبت باید برای دریافت معافیت تحصیلی اقدام کنند به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد در این مقاله سعی میکنیم انواع معافیت تحصیلی برای محصلان و دانشجویان، قوانین مقرر شده مربوط به این موضوع و نکات مهمی را که مشمولان باید از آن اطلاع داشته باشند مورد بررسی قرار دهیم. معمولا سازمان وظیفه موعدی را مقرر میکند که مشمولان باید در آن زمان وضعیت وظیفه عمومی خود را مشخص کنند.

مشخص کردن وضعیت وظیفه عمومی به معنای اقدام برای اعزام به خدمت، دریافت یکی از انواع معافیت های دائم یا موقت و… میباشد. معافیت تحصیلی نیز یکی از انواع معافیت موقت است. نحوه دریافت معافیت در تحصیل برای مشمولان با شرایط مختلف، با هم فرق میکند. مثلا دانشجویان برای دریافت برگه ی معافیت تحصیلی باید گواهی اشتغال به تحصیلی که دانشگاه در اختیارشان قرار میدهد را به سازمان وظیفه ارائه دهند. این سازمان نیز معافیت تحصیلی این افراد را صادر میکند که تا پایان تاریخ مقرر شده در این برگه، دانشجو از خدمت معاف است.

البته روند دریافت معافیت در تحصیل به همین راحتی ها هم نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد که در ادامه به تفضیل به شرح این نکات میپردازیم. اگر بعد از مطالعه این متن نیز سوالاتی در این باره داشتید، میتوانید با استفاده از مشاوره نظام وظیفه بسیاری از ابهامات و سوالات خود را برطرف کنید.


بیشتر بخوانید:  چه کسانی مشمولین خدمت سربازی هستند ؟


شرایط دریافت معافیت تحصیلی چیست؟

شرایط دریافت معافیت تحصیلی بنا به شرایط فرد مشمول متفاوت میباشد. مثلا برای دانشجویان، دانش آموزان، طلاب و… قوانین خاصی در نظر گرفته شده است که برخی از این موارد را در ادامه مورد بحث قرار میدهیم. یکی از شرایطی که برای معافیت تحصیلی دانش آموزان مطرح شده است مربوط به نوع دوره تحصیلی آنها میباشد. یعنی دانش آموزان باید در دوره های حضوری و پیوسته تحصیل کرده باشند تا بتوانند از قانون معافیت تحصیلی استفاده کنند. این افراد تنها مدت زمان مشخصی میتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. مدت زمان مقرر شده تا پایان ۲۰ سالگی است. دانش آموزانی که مشمول خدمت سربازی هستند با پایان دوره تحصیل، اخراج و یا انصراف از تحصیل دیگر از معافیت تحصیلی برخوردار نیستند و حداکثر شش ماه مهلت اقدام برای اعزام به خدمت دارند. یکی دیگر از مهم ترین شرایط دریافت معافیت تحصیلی نداشتن غیبت بعد از رسیدن به سن مشمولیت میباشد.

دیگر شرایط دریافت معافیت تحصیلی

افرادی که به دلایل موجه وارد دوره ی غیبت از سربازی شده باشند، میتوانند از طریق سایت سازمان وظیفه برای توجیه غیبت خود اقدام کنند که در صورت تایید توجیه امکان استفاده از معافیت تحصیلی را خواهند داشت. لازم به ذکر است که دانشجویان مشمول خدمت سربازی تا پایان دوره تحصیل از خدمت معاف هستند. البته مدت معافیت بر اساس نوع دوره تحصیلی مشخص میشود. یکی از قوانینی که برای معافیت تحصیلی دانشجویان در نظر گرفته شده است، سنوات ارفاقی میباشد. طبق این طرح افرادی  که نتوانند تحصیل خود را در زمان مقرر شده در برگه معافیت تحصیلی به پایان برسانند، میتوانند از سنوات ارفاقی استفاده کنند. این سنوات تا یک سال به معافیت تحصیلی مشمول اضافه میکند. ارائه ی گواهی اشتغال به تحصیلی یکی از شرایطی است برای بهره مندی از معافیت تحصیلی در نظر گرفته شده است. این گواهی را میتوان از دانشگاه ها، مدارس و… دریافت کرد.


بیشتر بخوانید:  مراحل اعزام به خدمت سربازی چیست؟


مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی شامل چه مواردی میباشد؟

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی از آن جهت اهمیت دارد که ارائه ی به مقع تمام موارد درخواستی سازمان وظیفه میتواند به مشمولان کمک کند که راحت تر معافیت خود را دریافت کنند و با مشکلات کمتری مواجه باشند. لذا برای راحتی کار شما عزیزان در این قسمت به تمامی مدارکی را که باید به سازمان وظیفه ارائه دهید، مطرح میکنیم. کپی و اصل کارت ملی یکی از اصلی ترین مدارکی است که مشمول باید ارائه دهد. همچنین تصویر همه ی صفحات شناسنامه از دیگر مدارک مورد نیاز است. یکی از اصلی ترین مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی برگه ی اشتغال به تحصیل است که از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در اختیار دانشجویان قرار میگیرد. البته برای دانش آموزان نیز این برگه صادر میشود که با ارائه ی آن به سازمان وظیفه معافیت موقت تحصیلی میگیرند.

لازم به ذکر است دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده اند باید مدارک مربوطه همچون برگه انصراف را ارائه دهند. همه ی متقاضیان بایستی تقاضانامه ی خود برای معافیت تحصیلی را به تایید امور آموزشی محل تحصیل خود برسانند و بعد به سازمان وظیفه تحویل دهند.

دیگر شرایط دریافت معافیت تحصیلی


بیشتر بخوانید:  شرایط معافیت خدمت سربازی شامل چه مواردی است؟


انواع معافیت تحصیلی کدام است؟

انواع معافیت تحصیلی به چهار دسته تقسیم میشود که شمل موارد زیر است:

  • معافیت دانشجویی
  • معافیت تحصیلی دانش آموزان
  • معافیت تحصیلی طلاب
  • معافیت تحصیلی خارج از کشور

به طور کلی تمام افرادی که در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و یا مدارس داخل و خارج از کشور به تحصیل مشغول هستند، میتوانند از معافیت های تحصیلی استفاده کنند. اما دریافت هر کدام از انواع معافیت تحصیلی شرایط و قوانین مخصوص به خود را دارد. درباره ی آن گروه از مشمولان که بعد از دوره متوسطه و دریافت مدرک دیپلم در دانشگاه پذیرفته شوند معافیت تحصیلی تا پایان دوره تحصیل، صادر میشود. اما دانش آموزان باید تا سن بیست سالگی مدرک تحصیلی خود را دریافت کنند، زیرا بعد از آن نمیتوانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند. لازم به ذکر است که این افراد بعد از اتمام درسشان، انصراف یا اخراج تنها یک سال مهلت دارند تا برای اعزام به خدمت اقدام کنند. این موضوع برای افرادی که در خارج از کشور تحصیل میکنند نیز صدق میکند و باید ظرف مدت یک سال اقدامات لازمه را انجام دهند.


بیشتر بخوانید:  قوانین جدید معافیت نظام وظیفه


میزان معافیت تحصیلی چگونه است؟

میزان معافیت تحصیلی تحت تاثیر نوع دوره ی تحصیلی مشمولان متغیر است. اطلاع از میزان معافیت امری ضروری است زیرا چنانچه مهلت معافیت مشمول به پایان برسد، به عنوان غایب در نظر گرفته میشود و با مشکلاتی مواجه خواهد شد. میزان معافیت تحصیلی برای برخی از دوره های تحصیلی به ترتیب زیر است:

  • برای دانشجویان مقطع تحصیلی کاردانی به مدت دو سال و نیم معافیت تحصیلی در نظر گرفته شده است.
  • مدت زمان معافیت برای مقطع کارشناسی ناپیوسته سه سال میباشد.
  • برای دوره کارشناسی پیوسته زمان ۵ سال در نظر گرفته شده است
  • دانشجویان کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال معافیت دارند.
  • برای مقطع دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال معافیت تحصیلی مقرر شده است.
  • و درنهایت مدت زمان معافیت برای دانشجویان دوره های دکتری تحصصی شش سال است.

لازم به ذکر است که افرادی که در این زمان های مشخص شده موفق به دریافت مدرک تحصیلی و گذراندن همه ی واحد های درسی خود نشوند، با استفاده از سنوات ارفاقی میتوانند از معافیت تحصیلی بیشتری بهره مند شوند. البته اخذ این سنوات ارفاقی نیز شرایط خاصی دارد مثلا مشمول به شرطی میتواند از آن استفاده کند که در طی این سنوات ارفاقی همه ی واحد های درسی باقی مانده خود را اخذ کند. دانشجویان برای دریافت این سنوات باید به کمیسیون موارد خاص دانشگاه ها مراجعه کنند.

میزان معافیت تحصیلی چگونه است؟


بیشتر بخوانید:  شرایط دریافت معافیت ایثارگری چیست ؟


معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی چیست؟

معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی یکی از موضوعات مهم نظام وظیفه است. طبق قوانین نظام وظیفه افرادی که در مقاطع مختلف تحصیل میکنند، میتوانند در طول دوره تحصیل خود تنها یک بار انصراف دهند و بعد از آن باز هم به تحصیل در دانشگاه و یا رشته دیگر تحصیل کنند. لازم به ذکر است که معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی تنها یک سال مهلت دارد و در صورتیکه یک سال بیشتر از زمان معافیت تحصیلی گذشته باشد فرد به عنوان غایب شناخته میشود و دیگر از معافیت های تحصیلی برخوردار نخواهد بود.

سوالات متداول

شرایط دریافت معافیت در تحصیل کدام است؟

نداشتن غیبت بعد از رسیدن به سن مشمولیت، دانش آموزان باید در دوره های حضوری و پیوسته تحصیل کرده باشند، ارائه ی گواهی اشتغال به تحصیلی از جمله این شرایط میباشند.

انواع معافیت های تحصیلی کدامند؟

معافیت دانشجویی، معافیت تحصیلی دانش آموزان، معافیت تحصیلی طلاب، معافیت تحصیلی خارج از کشور.

زمان معافیت برای دوره های تحصیلی چقدر است؟

این زمان برای مقطع کارشناسی ناپیوسته سه سال، کارشناسی پیوسته زمان ۵ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۶ سال، دکتری پزشکی پیوسته ۸ سال و برای دکتری تحصصی شش سال است.

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068