مزایا و معایب معافیت پزشکی

مزایا و معایب معافیت پزشکی,معافیت سربازی,نظام وظیفه,آویژه دانش,مشاوره معافیت سربازی,مشاوره مزایا و معایب معافیت پزشکی,معایب معافیت پزشکی,مزایای معافیت پزشکی,مشاوره معافیت پزشکی

در مورد مزایا و معایب معافیت پزشکی چه میدانید؟

آگاهی دقیق و کامل از مزایا و معایب معافیت سربازی مهم است.

” مزایا و معایب معافیت پزشکی ” آیا به مزایا و معایب معافیت پزشکی آگاهی دارید؟ آیا با خود فکر کرده اید که با توجه به مزایا و معایب معافیت پزشکی معافیت سربازی به هر قیمتی اعتبار و ارزش دارد؟ از جمله مسائل و مواردی که مشمولان خدمت وظیفه با دریافت معافیت سربازی با آن روبه رو خواهند شد مزایا و معایبی می باشد که مشمولین عزیز با این مزایا و معایب معافیت سربازی تا مدت های طولانی و شاید بتوان گفت تا آخر عمر دست و پنجه نرم می کنند.

با نظر به این که پرداختن به مزایا و معایب معافیت پزشکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابرین در این مطلب به تحلیل و بررسی مزایا و معایب معافیت پزشکی پرداخته شده است.

از آنجایی که معافیت پزشکی انواع مختلفی دارد بنابرین در ادامه به طور کلی به بررسی مزایا و معایب معافیت پزشکی پرداخته می شود.


بیشتر بخوانید: درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل ۹۹


انواع معافیت های پزشکی

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه یکی از راه هایی است که سالانه تعداد زیادی از افراد مشمول خدمت وظیفه ی عمومی ، از آن طریق موفق به دریافت معافیت سربازی میشوند . به طور کلی برای معاف شدن از خدمت سربازی راه های مختلفی وجود دراد .

از جمله ی این را ها میتوان به مواردی همچون:

 1. اخذ معافیت کفالت
 2.  معافیت تحصیلی
 3. و معافیت پزشکی نظام وظیفه را نام برد .

از آن جایی که افراد بسیاری به دنبال دریافت معافیت و یا کسری خدمت میباشند ؛ این نیاز احساس میشود که شخصی مطلع و باتجربه در این حوزه برای راهنمایی و ارائه مشاوره درباره ضوابط نظام وظیفه در کنار مشمولان باشد . که به اصطلاح با ارائه مشاوره نظام وظیفه بتواند تمام راه و چاه های قانونی را به مشمولان نشان دهد . دریافت معافیت نظام وظیفه نیز از جمله مواردی است که نیاز به مشاوره و راهنمایی دارد .

بر اساس آیین نامه ها و قوانین تصویب شده ی مربوط به سازمان نظام وظیفه ، تنها افرادی که به برخی از بیماری های خاص مبتلا هستند ، میتوانند از معافیت پزشکی نظام وظیفه استفاده کنند . بنابراین بیماری این افراد باید به تایید پزشکان و متخصصان سازمان نظام وظیفه برسد . که تایید شدن بیماری از سوی این سازمان مستلزم عبور از مراحل مختلفی میباشد . اگر این مراحل و ضوابط برای شما سوال برانگیز هستند و چنانچه شما عزیزان ، متقاضی دریافت معافیت پزشکی نظام وظیفه باشید ، میتوانید از کمک و تخصص مشاوران ما برای گام برداشتن در این مسیر استفاده کنید . در این متن نیز نکات مهمی درباره دریافت معافیت پزشکی و مدارک مورد نیاز آن ، همچنین مراحل مختلف مربوط به آن مطرح میشود . که به همین خاطر به شما توصیه میکنیم ، تا پایان این مطلب مرکز مشاوره آویژه را به دقت مطالعه نمایید .


بیشتر بخوانید: مراحل دریافت معافیت پزشکی حین خدمت ۹۹


 

مزایا و معایب معافیت پزشکی چیست؟

معافیت پزشکی چیست و شامل چه بیماری هایی می شود ؟

همه شما عزیزان در بدو ورود به خدمت سربازی اصولا به دنبال راه هایی برای کسری خدمت یا معافیت خدمت سربازی می باشید . راه های بسیاری برای دریافت معافیت وجود دارد . یکی از راه های معافیت سربازی، دریافت معافیت پزشکی است . برای اینکه بتوانید از معافیت پزشکی استفاده نمایید باید ابتدا بدانید، معافیت پزشکی چیست و چه شرایطی دارد؟ و اینکه آیا شما شرایط استفاده از معافیت پزشکی را دارید یا خیر . انواع معافیت ها در سربازی وجود دارد . که شما باید با شرایط خود مطابقت دهید . تا بتوانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید .

ابتدا شما هم باید مراحل همه سربازان را طی کنید . یعنی اینکه باید دفترچه خود را پست کنید . اگر شما بیمار هستید و به نحوی با پزشک و بیمارستان سروکار دارید و مطمئن هستید که می توانید از معافیت پزشکی استفاده نمایید، باید به پزشک مراجعه نمایید . برگه ای را که باید همه موارد بیماری خود را در آن به دقت بنویسید، پر کنید . البته پزشک هم باید وجود این بیماری را در شما تشخیص دهد . در ضمن پزشک باید حتی این بیماری را تایید نماید .

معایب معافیت پزشکی

از مزایا و معایب معافیت پزشکی شاید بتوان به این مسئله اشاره کرد که با وجود این که در این نوع معافیت افراد از انجام دو سال خدمت وظیفه معاف می شوند ولی این امکان وجود دارد که تا آخر عمر خود عواقب و نتایج این نوع معافیت آنها را گریبان گیر خود کرده و این عزیزان را با مشکلاتی مواجه کند. به این شکل که در این شرایط افراد امکان دارد بدلیل معافیت پزشکی، در زمان استخدام به مشکل دچار شده و حتی تا آخر عمر خود نتوانند شغل مناسب و درخوری را بدلیل وجود معافیت پزشکی پیدا کنند.

لازم به ذکر است که شاید بتوان گفت این مشکل در معافیت پزشکی نسبت به سایر معافیت ها نظیر معافیت کفالت، معافیت ایثارگری و معافیت موارد خاص شدید تر است ولی با این وجود بعضی از شرکت های دولتی یا خصوصی به دلیل های مختلف نظیر پرداخت بیمه و مشکلات پزشکی و … از استخدام کردن افراد دارای معافیت پزشکی اجتناب می ورزند که این امر یک مشکل مهم و عدیده برای افراد دارای معافیت پزشکی ایجاد می کند. البته معافیت پزشکی امکان دارد مزایایی نیز داشته باشد که نسبت به افراد مختلف با شرایط متفاوت ممکن است این مزایا به معایب آن بچربد.

افرادی که معافیت پزشکی گرفته اند ولی به دلیل معایب آن پشیمان شده اند ممکن است این امکان وجود داشته باشد که بتوانند لغو معافیت پزشکی بگیرند.

 

مزایا و معایب معافیت پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه

شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه یکی از سوالات و ابهاماتی است که پیش روی داوطلبان و مشمولان متقاضی دریافت معافیت پزشکی قرار دارد . در ابتدا باید به این نکته بپردازیم که نوع بیماری افراد میتواند نوع معافیت را مشخص کند . به طور مثال برخی مشمولان بر اثر بیماری که دارند میتوانند کارت معافیت از خدمت سربازی دائم دریافت کنند . این درحالی است که برای بسیاری دیگر از بیماری ها حکم معافیت موقت و یا معافیت از رزم صادر میشود . پس بنابراین یکی از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه ناتوانی مشمول برای انجام فعالیت های بدنی سخت و نفس گیر خدمت سربازی میباشد . یک مورد دیگر از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه نداشتن غیبت در خدمت سربازی از زمان رسیدن به سن مشمولیت میباشد . علاوه بر این موارد یکی دیگر از شرایط معافیت پزشکی نظام وظیفه تایید بیماری توسط پزشک و بیمارستان معتمد سازمان نظام وظیفه میباشد.

انواع معافیت پزشکی

 • معافیت پزشکی بیماریهای چشم و عوارض بینایی
 • معافیت پزشکی بیماریهای عمومی
 • معافیت پزشکی جراحی مغز و اعصاب
 • معافیت پزشکی بیماریهای ریه و قفسه صدری
 • معافیت پزشکی بیماریهای فک و دهان و دندان
 • معافیت پزشکی گوش و حلق و بینی
 • معافیت پزشکی بیماریهای قلب و عروق
 • معافیت پزشکیبیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 • معافیت پزشکی پوست و بافتهای زیر پوست
 • معافیت پزشکی داخلی مغز و اعصاب(نورولوژی)
 • معافیت پزشکی اعصاب و روان
 • معافیت پزشکیبیماریهای استخوان(اسکلت)
 • معافیت پزشکی شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
 • معافیت پزشکی خون وانکولوژی(بدخیمی ها)
 • معافیت پزشکی دستگاه ادراری و تناسلی
 • معافیت پزشکیروماتولوژی وبافت همبند
 • معافیت پزشکی بیماری های عفونی

نظام وظیفه

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه

انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه و چگونگی اخذ هر یک از این معافیت ها یکی دیگر از دغدغه های مشمولانی است که میخواهند از قوانین مربوط به معافیت پزشکی نظام وظیفه استفاده کنند . در پاسخ به این افراد باید گفت که به طور کلی سه نوع معافیت پزشکی وجود دارد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت .

 • یکی از انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه همان معافیت دائم میباشد . که در این نوع معافیت فرد مشمول به دلیل عدم توانایی جسمی و یا روانی برای انجام فعالیت های مربوط به خدمت وظیفه ی عمومی کاملا از خدمت سربازی معاف میشود .
 • از دیگر انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه معافیت از رزم میباشد . این نوع خاص از معافیت برای افرادی میباشد که بیماری باعث شده که انجام برخی فعالیت ها برایشان ممنوع شود . و برای انجام فعالیت های سنگین بدنی منع پزشکی داشته باشند .

نکته ای که درباره ی معافیت از رزم اهمیت دارد ؛ این است که : مشمولانی که از رزم معاف میشوند تنها برای سه ماه مربوط به دوره آموزشی خدمت سربازی معاف میشوند و باید بقیه مدت مربوطه که ۲۱ ماه است را بگذرانند . البته این افراد میتوانند برای اخذ امریه نیز اقدام کنند .

 • اما آخرین نوع معافیت پزشکی ، معافیت موقت میباشد . این نوع از معافیت برای افرادی کاربرد دارد که به بیماری های قابل درمان مبتلا هستند . به همین دلیل این افراد برای گذراندن طول دوره ی درمانی ، میتوانند از معافیت پزشکی موقت استفاده کنند . بعد از گذراندن مراحل درمان نیز ، با انجام معاینات و تشخیص پزشک درباره ی اعزام به خدمت مشمول تصمیم گرفته میشود . در صورتی که انجام خدمت سربازی به سلامتی مشمول صدمه ای وارد نکند ، موظف به اتمام دوره ی خدمت وظیفه ی عمومی میباشد .
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معافیت پزشکی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه

مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه از مهم ترین مباحث مربوط به دریافت معافیت پزشکی میباشد . که با توجه به درجه بیماری میتواند متفاوت باشد . اگر بخواهیم اولین مرحله را بیان کنیم باید به تکمیل دفترچه مربوط به اعزام مشمولان نظام وظیفه ، اشاره کنیم . که مشمولان  در این دفترچه علاوه بر اطلاعات شناسایی خود ، درخواستشان برای اخذ معافیت و همچنین نوع معافیت را نیز  اعلام میکنند . در مرحله ی بعد فرد مشمول باید معاینات لازم را برای اخذ گواهی پزشک مبنی بر بیمار بودن ، انجام دهد . سپس با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ درخواست اخذ معافیت پزشکی را در سیستم سازمان نظام وظیفه ی عمومی ثبت میکند . از دیگر مراحل اقدام معافیت پزشکی نظام وظیفه ، اخذ برگه ی معرفی به بیمارستان میباشد . که بیمارستان با دریافت این برگه ؛ معاینات تخصصی را برای تایید بیماری مشمولان انجام میدهد .

درانتها بیمارستان نتایج حاصل از معاینات را به شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ارسال میکند . این شورا با بررسی های نهایی ، نوع معافیت مشمول را مشخص میکنند  و بر اساس نوع بیماری و دیگر شرایط مربوط به مشمول همچون مدرک تحصیلی ، یکی از انواع معافیت های پزشکی شامل ؛ کارت معافیت دائم و یا گواهی معافیت از رزم یا معافیت موقت را برای مشمولان صادر میکند . ذکر این نکته الزامی است که مشمولانی که معاف از رزم میشوند باید برای اعزام به خدمت سربازی اقدام کنند . تا از غیبت و جریمه شدن جلوگیری کنند . جا دارد به این نکته اشاره کنیم که افراد موظف هستند در زمان معاینه اولیه ، بیماری های خاص خود را به اطلاع پزشک برسانند . در غیر این صورت آسیب های احتمالی در دوران سربازی بر عهده خود مشمولان میباشد و نظام وظیفه در قبال این موضوع مسئولیتی ندارد .

 

مزایا و معایب معافیت پزشکی

مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه

مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه نیز یکی از سوالات متداولی است که برای مشمولان خدمت وظیفه ی عمومی پیش میاید . در واقع این مدارک بر اساس قوانین مربوط به سازمان نظام وظیفه و از سوی این سازمان اعلام میگردد . افرادی که تمایل دارند برای اخذ معافیت پزشکی اقدام کنند ، میبایست تمام این مدارک را تهیه کنند و به مراجع زیربط از جمله پلیس +۱۰ ارائه دهند . حال این مدارک لازم برای معافیت پزشکی نظام وظیفه کدامند ؟ بدیهی است که یکی از این مدارک مهم همان مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه میباشد . علاوه بر این پر کردن برگه وضعیت مشمولان و تکمیل برگه ی مربوط به معاینات اولیه توسط پزشک از دیگر مدارک مورد میباشد . همانطور که میدانید مشمولان برای اعزام و یا اخذ معافیت باید واکسیناسیون شوند . برگه واکسیناسیون نیز یکی دیگر از مدارک مورد نیاز میباشد .

یکی از مواردی که بر نوع معافیت پزشکی مشمولان  خدمت سربازی اثر گذار است ، مدرک تحصیلی میباشد . بنابراین ارائه ی مدرک تحصیلی نیز یکی از مدارکی است که برای اخذ معافیت پزشکی  مورد نیاز میباشد . در آخر یک قطعه عکس پرسنلی جدید و افتتاح حساب در بانک سپه و درج شماره حساب در برگه مربوط به وضعیت مشمولان نیز ضروری میباشد .

سوالات متداول

انواع معافیت های پزشکی کدامند ؟

مشمولان خدمت سربازی میتوانند بر اساس نوع و شدت بیماری یکی از انواع معافیت های دائم ، معافیت موقت و معافیت از رزم را دریافت کنند .

مراحل اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

در مرحله ی اول دریافت گواهی از پزشک و مراجعه به پلیس +۱۰ برای ثبت درخواست در سازمان نظام وظیفه ضروری میباشد . سپس بر اساس رای شورای مربوطه ، نوع معافیت مشخص میگردد .

مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت پزشکی کدامند ؟

آخرین مدرک تحصیلی ، شناسنامه و کارت ملی و کپی از آن ها ، برگه ی معاینه پزشک و تایید بیماری ، معرفی نامه بیمارستا از مدارک لازم برای دریافت این نوع معافیت میباشد .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستا مرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره معافیت پزشکی به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

مزایا و معایب معافیت پزشکی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مزایا و معایب معافیت پزشکی

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با ۹۰۹۹۰۷۱۲۲۴ تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1750 الی 2250 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

دارای نماد اعتماد الکترونیکی از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت.

با خیال راحت خرید کنید.

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1399/7/8

چهارشنبه

1399/7/9

پنجشنبه

1399/7/10

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 91023933-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 91023933-021 تماس حاصل نمایید