مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی

مشاوره کنکور ریاضی

رشته های مهندسی همواره از جمله رشته های پرطرفدار دانشگاهی بوده اند. به خصوص قبل از اینکه در سالیان اخیر کنکور تجربی به پرمخاطب ترین کنکور آزمایشی دانشگاه ها تبدیل شود، کنکور ریاضی بیشترین شرکت کننده را داشت. در حال حاضر کنکور تجربی با اختلاف دارای بیشترین شرکت کننده است. پس از تجربی، شرکت کنندگان کنکور انسانی و ریاضی دارای بیشترین شرکت کننده هستند. با توجه به تعداد شرکت کنندگان کنکور ریاضی و ظرفیت پذیرش آن، رقابت در این کنکور بسیار کمتر از کنکور تجربی است. اما همچنان رقابت در رشته های پرطرفدار و تصاحب صندلی دانشگاه های خوب بسیار بالاست. مشاوره کنکور ریاضی می تواند مسیر شما را در رسیدن به اهدافتان در کنکور هموار کند. در ادامه سعی داریم گام های اساسی که در مشاوره کنکور ریاضی باید مد نظر قرار گیرد را یادآور شویم.

بخش اول مشاوره کنکور ریاضی

بخش اول مشاوره کنکور ریاضی: شناخت رشته های مورد علاقه در کنکور ریاضی

اولین نکته ای که مشاوران کنکور در مشاوره کنکور ریاضی به داوطلبان کنکور گوشزد می کنند، مشخص کردن هدف است. شاید در کنکور انتخاب رشته بعد از اعلام نتایج کنکور انجام می شود، اما انتخاب رشته اصلی به خود شما مربوط است و نه نتایج. این شما هستید که باید با توجه به علایق و استعدادهایتان رشته ای را به عنوان آینده شغلی خود انتخاب کنید و با برنامه ریزی و تلاش مناسب، خود را برای رسیدن به هدفتان آماده کنید. اگر چنانچه هدفگذاری هوشمندانه و عالمانه داشته باشید می توانید، قبل از اعلام نتایج کنکور ریاضی رشته خود را مشخص کنید.

پس اولین گام مشاور کنکور ریاضی آشنا شدن با رشته های دانشگاهی کنکور ریاضی است. کنکور ریاضی دارای سه زیر گروه مختلف است که در هر یک رشته های دانشگاهی متناسب با دروس با اهمیت آن رشته ها وجود دارد. به شما توصیه می شود از لینک زیر زمینه فعالیت هر یک از رشته ها و چگونگی آینده شغلی آنها را بررسی نمایید تا بتوانید دید بهتری نسبت به هر یک از رشته ها پیدا کنید.


بیشتر بخوانید : رشته های دانشگاهی ریاضی و آینده شغلی آنها


بخش دوم مشاوره کنکور ریاضی: اهمیت شناخت رشته های دانشگاهی در موفقیت کنکور ریاضی

اما جدا از این که شما برای انتخاب آینده شغلی مناسب باید با رشته های مختلف آشنا شوید، نیاز است که برای موفقیت در کنکور ریاضی نیز اطلاعات مربوط به رشته ها که در کنکور برای شما مفید است نیز دست پیدا کنید. همان طور که گفته شد، هر یک از رشته ها از نظر اهمیت مباحثی که در آن رشته ها مطرح می شود، در سه زیرگروه مختلف قرار می گیرند. برای مثال از بین دروس اختصاصی در زیرگروه یک ریاضی، دروس ریاضی و فیزیک با ضریب ۴ بیشترین اهمیت را دارند و درس شیمی با ضریب ۳ اهمیت کمتری دارد. این تفاوت ضرایب نشان دهنده اهمیت دروس در کنکور است. پس باید برای دروسی که ضریب بیشتری دارند اهمیت بیشتری قائل شد.

ضریب دروس در زیرگروه های ریاضی
عنوان درس زیرگروه ۱ زیرگروه ۲ زیرگروه ۳
ریاضی ۴٫۰ ۴٫۰ ۳٫۰
فیزیک ۳٫۰ ۳٫۰ ۲٫۰
شیمی ۲٫۰ ۳٫۰ ۳٫۰
ضرایب دروس عمومی کنکور
نام درس ضریب
زبان و ادبیات فارسی ۴٫۰
فرهنگ و معارف اسلامی ۳٫۰
زبان عربی ۲٫۰
زبان انگلیسی ۲٫۰

پس گام اول این است که برای خود هدفگذاری کنید که به چه رشته هایی علاقه مند هستید و در گام بعد ببینید که هر یک از دروس در چه زیرگروه هایی هستند و چه دروسی اهمیت بیشتری دارند. در جداول بالا ضرایب دروس اختصاصی و عمومی در زیرگروه های مختلف ارائه شده است. توجه داشته باشید که دروس عمومی در همه زیرگروه ها دارای ضریب یکسان هستند. از جدول ضریب دروس عمومی می توانید به دروس با اهمیت نیز پی ببرید. به شما توصیه می کنیم برای آگاهی بیشتر از مباحث مهم و شیوه برنامه ریزی برای دروس عمومی، مقاله دروس عمومی کنکور را از لینک زیر مطالعه بفرمایید.


بیشتر بخوانید : دروس عمومی کنکور و شیوه مطالعه آن


بخش سوم مشاوره کنکور ریاضی: آشنایی با زیر گروه های کنکور ریاضی

همان طور که گفتیم سه زیرگروه در کنکور ریاضی وجود دارد. در هنگام اعلام نتایج اولیه کنکور نیز رتبه شما در هر زیرگروه به تفکیک ارائه می شود. در واقع شما در کارنامه کنکور ریاضی چهار رتبه دارید. سه تای این رتبه ها در زیرگروه های سه گانه کنکور ریاضی است و یکی هم رشته کشوری شما. با توجه به این رتبه ها شما باید انتخاب رشته کنید. در جدول زیر رشته های هر یک از این سه زیرگروه نشان داده شده است. همان طور که مشاهده می کنید، اکثر رشته ها و اکثر رشته های معروف در زیرگروه ۱ کنکور ریاضی هستند. پس اگر هنوز تصمیم نگرفته اید که برای چه رشته هایی هدفگذاری کرده اید، بهتر است که برای زیرگروه ۱ برنامه ریزی کنید، چرا که اکثر رشته های دانشگاهی کنکور ریاضی در این زیرگروه قرار دارند. بهتر است یک نگاه گذرا به این جدول داشته باشید و دید کلی از رشته هایی که در دانشگاه ارائه می شود به دست آورید.

رشته های تحصیلی زیرگروه های رشته ریاضی
زیرگروه رشته های تحصیلی
زیرگروه ۱ مقطع دکتری: دکترای پیوسته بیوتکنولوژی ، دکترای پیوسته فیزیک
مقطع کارشناسی ارشد : کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد
مقطع کارشناسی : آمار و سنجش آموزشی ، آمار ، آموزش ابتدایی ، آموزش ریاضی ، آموزش تربیت بدنی ، آموزش فیزیک ، آموزش کودکان استثنایی ، ادیان و مذاهب ، اقتصاد ، الکترونیک و مخابرات دریایی ، امنیت اطلاعات ، امنیت اقتصادی ، امنیت بین الملل ، امنیت نرم ، ایمنی صنعتی ، پژوهشگری امنیت ، تاریخ اسلام ، تاریخ تمدن ملل اسلامی ، تربیت مروج سیاسی ، حسابداری ، حفاظت اطلاعات ، روان شناسی ، ریاضیات و کاربردها ، زبان و ادبیات عربی ، شیعه شناسی ، ضد تروریسم ، علم اطلاعات و دانش شناسی ، علوم انتظامی ، علوم تربیتی ، علوم سیاسی ، علوم فنی امنیت ، علوم قرآن و حدیث ، علوم کامپیوتر ، علوم مهندسی ، علوم ورزشی ، علوم و مهندسی آب ، فقه و حقوق اسلامی ، فقه و حقوق امامی ، فقه و حقوق حنفی ، فقه و حقوق شافعی ، فقه و حقوق مذاهب اسلامی ، فقه و مبانی حقوق اسلامی ، فلسفه و حکمت اسلامی ، فلسفه و عرفان اسلامی ، فلسفه و کلام اسلامی ، فناوری اطلاعات و ارتباطات ، فیزیک ، فیزیک مهندسی ، گردشگری ، مددکاری اجتماعی ، مدیریت اطلاعات و ارتباطات ، مدیریت امور بانکی ، مدیریت امور گمرکی ، مدیریت بازرگانی ، مدیریت بیمه ، مدیریت بیمه اکو ، مدیریت دولتی ، مدیریت صنعتی ، مدیریت فرهنگی هنری ، مدیریت کسب و کارهای کوچک ، مدیریت مالی ، مدیریت و بازرگانی دریایی ، مربیگری عقیدتی ، مطالعات امنیتی ، معارف اسلامی ، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات ، معارف اسلامی و اخلاق ، معارف اسلامی و ادیان ، معارف اسلامی و تاریخ ، معارف اسلامی و علوم تربیتی ، معارف اسلامی و علوم قرآنی ، معارف اسلامی و کلام ، معارف اسلامی و مدیریت ، معماری داخلی ، مهندسی اپتیک و لیزر ، مهندسی انرژی ، مهندسی برق ، مهندسی بهره برداری راه آهن ، مهندسی پزشکی ، مهندسی تعمیر و نگهداری هواپیما ، مهندسی حمل و نقل ریلی ، مهندسی خط و سازه های ریلی ، مهندسی دریا ، مهندسی دریانوردی ، مهندسی راه آهن ، مهندسی ساخت و تولید ، مهندسی شهرسازی ، مهندسی صنایع ، مهندسی عمران ، مهندسی کامپیوتر ، مهندسی کشتی ، مهندسی ماشین آلات دریایی ، مهندسی ماشین های ریلی ، مهندسی ماشین های صنایع غذایی ، مهندسی معماری ، مهندسی مکانیک ، مهندسی مکانیک بیوسیستم (کشاورزی) ، مهندسی مکانیزاسیون کشاورزی ، مهندسی مواد و متالورژی ، مهندسی نساجی ، مهندسی نقشه برداری ، مهندسی هوافضا ، هتلداری ، هنرهای چند رسانه ای ، هوانوردی ، اقتصاد کشاورزی
مقطع کاردانی :کاردانی آمار ، کاردانی آموزش ریاضی ، کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی ، کاردانی ارتباطات و فناوری اطلاعات ، کاردانی امور بانکی ، کاردانی امور دولتی ، کاردانی امور فرهنگی ، کاردانی امور مالی و مالیاتی ، کاردانی بهینه سازی مصرف انرژی ، کاردانی بیمه ، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم ، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم ، کاردانی تعمیر و نگهداری هواپیما ، کاردانی تکنولوژی آبیاری ، کاردانی تکنولوژی ماشین های کشاورزی ، کاردانی گردشگری ، کاردانی حسابداری ، کاردانی سخت افزار کامپیوتر ، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی ، کاردانی علوم انتظامی ، کاردانی علوم ورزشی ، کاردانی فرآوری مواد معدنی ، کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات ، کاردانی فنی خط و ابنیه ، کاردانی فنی کشتی ، کاردانی مخابرات ، کاردانی مخابرات هواپیما ، کاردانی مدیریت بازرگانی ، کاردانی مدیریت صنعتی ، کاردانی مدیریت گمرکی ، کاردانی مراقبت پرواز ، کاردانی معماری ، کاردانی معماری سنتی ، کاردانی مکانیزاسیون کشاورزی ، کاردانی هتلداری
زیرگروه ۲ مقطع کارشناسی : شیمی کاربردی ، شیمی محض ، مهندسی ایمنی ، مهندسی پلیمر ، مهندسی شیمی ، مهندسی معدن ، مهندسی نفت ، مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار ، مهندسی ایمنی صنعتی ، مهندسی ایمنی و بازرس فنی
مقطع کاردانی : کاردانی فنی مواد
زیرگروه ۳ مقطع کاردانی : کاردانی الکترونیک هواپیمایی ، کاردانی اویونیک هواپیما ، کاردانی پالایش گاز ، کاردانی شهرسازی ، کاردانی فنی برق ، کاردانی فنی جوشکاری ، کاردانی فنی صنایع ، کاردانی فنی صنایع شیمیایی ، کاردانی فنی عمران ، کاردانی فنی عملیات پتروشیمی ، کاردانی فنی معدن ، کاردانی فنی مکانیک ، کاردانی نقشه برداری

بخش چهارم مشاوره کنکور ریاضی: بودجه بندی مباحث دروس کنکور ریاضی

گام سوم در آمادگی برای کنکور که در مشاوره کنکور ریاضی مد نظر قرار می گیرد، بودجه بندی مباحث هر یک از دروس در کنکور ریاضی است. یعنی پس از این که مشخص کردید که چه رشته هایی در هدفگذاری شما قرار دارند، باید دروس با اهمیت را مشخص کنید، و در مرحله بعد در هر یک از دروس، مباحث با اهمیت و پرتکرار را مشخص کنید. با پیمودن این گام ها، شما دیدی کلی از مسیری که باید طی کنید را به دست خواهید آورد. در واقع شما برنامه ای خواهد داشت که برای شما اولویت ها را مشخص می کند. توجه به بودجه بندی دروس کنکور ریاضی به شما کمک می کند که بتوانید برنامه ریزی مناسبی داشته باشید.


بیشتر بخوانید : منابع کمک آموزشی داوطلبان گروه ریاضی کنکور ۹۸ – دروس تخصصی


توجه داشته باشید که زمان آمادگی برای کنکور محدود است و شما باید مباحث زیادی را مطالعه کنید. بدانید که اگر همه مباحث برای شما اولویت دارند، در واقع به این معنی است که شما اولویت بندی ندارید. بررسی بودجه بندی دروس کنکور ریاضی به شما کمک می کند که در برنامه ریزی کنکور اولویت بندی داشته باشید. البته این برداشت را نداشته باشید که به بقیه مباحث نباید توجه کرد، بلکه باید اولویت بندی به شما کمک می کند که بتوانید زمان خود را بهتر مدیریت کنید تا بتوانید به تسلط لازم برای قبولی در رشته مد نظرتان دست پیدا کنید. پس در ادامه با هم بودجه بندی دروس اختصاصی کنکور ریاضی را با هم مرور می کنیم.

بودجه بندی حسابان کنکور

بودجه بندی هندسه و گسسته کنکور

بودجه بندی فیزیک کنکور

بودجه بندی شیمی کنکور

بخش پنجم مشاوره کنکور ریاضی: برنامه ریزی برای مطالعه دروس کنکور ریاضی

برای اینکه بتوانید برنامه ریزی مناسب داشته باشید، بهتر است که رشته ها و دانشگاه های مورد نظر خودتان را مشخص کنید. با توجه به نتایج کنکورهای سال های قبل می توان به صورت تقریبی فهمید که برای قبولی در رشته ها و دانشگاه های مختلف چه درصدهایی از دروس مختلف نیاز است. حال که شما درصدهای حدودی هر یک از رشته ها را متوجه شدید، می توانید با توجه به بودجه بندی سوالات و میزان توانایی های خود برنامه ریزی کنید که به چه مباحثی باید بیشتر بپردازید و چه مباحثی را در اولویت قرار دهید. برای این کار می توانید با مشاوران مرکز مشاوره آویژه نیز مشورت کنید. کافیست با شماره هایی که در سایت قرار داده شده، تماس حاصل نمایید.

بخش ششم: تعداد سوالات و زمان دروس کنکور ریاضی

برای برنامه ریزی بهتر دروس کنکور ریاضی، شما باید بدانید که در آزمون کنکور چه عملکردی باید داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید. به همین دلیل در ادامه به تعداد سوالات هر یک از دروس کنکور و زمان مورد نیاز برای پاسخگویی به سوالات را بررسی می کنیم. توجه داشته باشید که زمانی که سخن از تسلط شما به دروس مطرح می شود، منظور این است که آیا شما می توانید با توجه به هدفگذاری که کرده اید، به تعداد سوال مورد نیاز در زمان مشخص شده برای هر درس پاسخ دهید یا خیر.

بخش 6 مشاوره کنکور ریاضی تعداد سوالات و زمان پاسخگویی

دقت داشته باشید که زمان در کنکور حرف اول را می زند، پس شما باید علاوه بر تسلط بر مباحث، زمان پاسخگویی به سوالات را نیز بهبود ببخشید. در این صورت است که می توانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید. در کنکور دو دفترچه به شما داده می شود، دفترچه اول که مربوط به دروس عمومی است و شامل ۱۰۰ سوال است که شما برای پاسخگویی به آنها ۷۵ دقیقه فرصت دارید. دفترچه دوم که شامل سوالات اختصاصی است که ۱۳۵ سوال است که ۱۷۵ دقیقه زمان دارید. در ادامه تعداد سوالات کنکور ریاضی و زمان پاسخگویی به سوالات را می توانید مشاهده کنید.

جدول تعداد سوالات کنکور ریاضی و زمان پاسخگویی به آنها
نام درس تعداد سوالات زمان پاسخگویی
زبان و ادبیات فارسی ۲۵٫۰ ۱۸٫۰
زبان عربی ۲۵٫۰ ۲۰٫۰
فرهنگ و معارف اسلامی ۲۵٫۰ ۱۷٫۰
زبان انگلیسی ۲۵٫۰ ۲۰٫۰
ریاضیات ۵۵٫۰ ۸۵٫۰
فیزیک ۴۵٫۰ ۵۵٫۰
شیمی ۳۵٫۰ ۳۵٫۰

بخش هفتم مشاوره کنکور ریاضی: فهرست منابع کنکور ریاضی سال ۹۹

حال که با اهمیت هر یک از دروس و مباحث و چگونگی سوالات کنکور آشنا شدیم، باید بدانیم که از چه پایه هایی و از چه دروسی در کنکور ریاضی سوال طرح می شود. با توجه به بودجه بندی سوالات و حجم منابع، می توانیم تشخیص دهیم که سرمایه گذاری روی چه مباحثی می تواند ما را در موفقیت در کنکور کمک کند. برای اطلاع از میزان پوشش محتوای کتب سال دوازدهم در سال ۹۹ اعلام شده است. در ادامه منابع دروس تخصصی و عمومی کنکور ریاضی ارائه می گردد:

منابع دروس تخصصی کنکور ریاضی نظام جدید
نام کتاب کد کتاب پایه تدریس سال چاپ
هندسه (۱) ۱۱۰۲۱۳٫۰ دهم ۹۶٫۰
هندسه (۲) ۱۱۱۲۱۳٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
آمار و احتمال ۱۱۱۲۱۵٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
حسابان (۱) ۱۱۱۲۱۴٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
حسابان (۲) ۱۱۲۲۱۴٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
هندسه (۳) ۱۱۲۲۱۳٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
ریاضیات گسسته ۱۱۲۲۱۵٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
فیزیک (۱) ۱۱۰۲۰۹٫۰ دهم ۹۶٫۰
فیزیک (۲) ۱۱۱۲۰۹٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
فیزیک (۳) ۱۱۲۲۰۹٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
شیمی (۱) ۱۱۰۲۱۰٫۰ دهم ۹۶٫۰
شیمی (۲) ۱۱۱۲۱۰٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
شیمی (۳) ۱۱۲۲۱۰٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
منابع دروس تخصصی کنکور ریاضی نظام قدیم
نام کتاب در سالی ـ واحدی کد کتاب پایه تدریس سال چاپ
فیزیک ۱ و آزمایشگاه ۲۰۶٫۲ اول متوسطه ۹۳ – ۹۴
فیزیک ۲ و آزمایشگاه ۲۲۶٫۲ دومتوسطه ۹۴ – ۹۵
فیزیک ۳ و آزمایشگاه ۲۵۶٫۴ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
فیزیک ۲۹۳٫۲ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
ریاضیات ۲ ۲۳۴٫۲ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
ریاضیات گسسته ۲۹۶٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
جبر و احتمال ۲۵۸٫۲ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
هندسه ۱ ۲۳۳٫۲ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
هندسه ۲ ۲۵۸٫۴ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
هندسه تحلیلی و جبر خطی ۲۹۴٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
حساب و دیفرانسیل و انتگرال ۲۹۵٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
حسابان ۲۵۸٫۱ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
شیمی ۲ و آزمایشگاه ۲۲۷٫۱ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
شیمی ۳ و آزمایشگاه ۲۵۷٫۱ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
شیمی ۲۸۹٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
آمار و مدلسازی ۲۳۴٫۳ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
منابع دروس عمومی نظام جدید
نام کتاب در سالی ـ واحدی کد کتاب پایه تدریس سال چاپ
فارسی (۱) ۱۱۰۲۰۱٫۰ دهم ۹۶٫۰
فارسی (۲) ۱۱۱۲۰۱٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
فارسی (۳) ۱۱۲۲۰۱٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
عربی، زبان قرآن (۱) ۱۱۰۲۰۶٫۰ دهم ۹۶٫۰
عربی، زبان قرآن (۲) ۱۱۱۲۰۶٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
عربی، زبان قرآن (۳) ۱۱۲۲۰۶٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
دین و زندگی (۱) ۱۱۰۲۰۴٫۰ دهم ۹۶٫۰
دین و زندگی (۲) ۱۱۱۲۰۴٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
دین و زندگی (۳) ۱۱۲۲۰۴٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
انگلیسی (۱) ۱۱۰۲۳۰٫۰ دهم ۹۶٫۰
انگلیسی (۲) ۱۱۱۲۳۰٫۰ یازدهم ۹۷٫۰
انگلیسی (۳) ۱۱۲۲۳۰٫۰ دوازدهم ۹۸٫۰
منابع دروس عمومی نظام قدیم
نام کتاب در سالی ـ واحدی کد کتاب پایه تدریس سال چاپ
ادبیات فارسی ۲ ۲۲۰٫۱ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
ادبیات فارسی۳ ۲۴۹٫۱ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
زبان و ادبیات فارسی عمومی ۲۸۳٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
زبان فارسی ۳ ۲۴۹٫۳ سوم متوسطه ۹۵ -۹۶
عربی ۲ ۲۲۴٫۱ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
عربی ۳ ۲۲۴٫۲ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
معارف اسلامی ۲ ۲۲۲٫۰ دوم متوسطه ۹۴ – ۹۵
معارف اسلامی ۳ ۲۵۱٫۰ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
معارف اسلامی ۲۸۵٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷
انگلیسی ۳ ۲۵۲٫۱ سوم متوسطه ۹۵ – ۹۶
زبان انگلیسی ۱ و ۲ ۲۸۴٫۱ پیش دانشگاهی ۹۶ – ۹۷

بخش هشتم: از کی برای کنکور ریاضی شروع کنیم

از نظر متخصصان مشاوره کنکور ریاضی زمان شروع اولیه برای کنکور ریاضی هنگام ورود به مقطع متوسطه دوم و شروع پایه دهم است. یعنی شما در زمان تحصیل در مقاطع دهم به بعد باید سعی کنید تا آنجا که می توانید به دروس کنکور تسلط پیدا کنید. چون زمان یکساله پایانی برای آمادگی برای کنکور زمان محدودی است، شما باید تا آنجا که می توانید زمان مرور دروس سال های دهم و یازدهم را کم کنید. این کار نیز با کسب تسلط در دروس در هنگام تحصیل در مقاطع دهم و یازدهم حاصل می شود. لازم نیست در سال دهم و یازدهم به خود خیلی فشار بیاورید و فشار کنکور را از آن موقع بر روی دوش خود وارد کنید. منظور ما این است که باید تلاش کنید برای همان پایه هایی که درس می خوانید نتیجه مطلوبی کسب کنید.

اما به صورت جدی می توان گفت که کنکور از تابستان پس از اتمام سال یازدهم شروع می شود. اما اینکه شما از تابستان به چه میزان مطالعه برای کنکور داشته باشید، به جدیت شما برای کنکور و عادت شما به مطالعه بستگی دارد. در صورتی که شما تا قبل از این خیلی عادت به زیاد خواندن نداشته باشید، شروع طوفانی می تواند خیلی سریع فروکش کند. سعی کنید به مرور به حالت ایده آل نزدیک شوید. توجه داشته باشید که این حالت گذار باید در برنامه ریزی شما در نظر گرفته شود. یک مشاور کنکور ریاضی خوب می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

بخش نهم مشاوره کنکور ریاضی: چگونه برای کنکور شروع کنم؟

تا اینجا به اهمیت زمان در موفقیت در کنکور اشاره کردیم. در واقع با برنامه ریزی برای کنکور هم توجه به مدت زمان آمادگی و هم توجه به مدیریت زمان داریم. در یک برنامه ریزی اصولی با توجه به پیشینه و میزان توانایی ها و نقاط قوت و ضعف، برای رسیدن به هدف تلاش می کنیم. پس برنامه ریزی تنها زمانبندی دروس و میزان خواندن دروس نیست، بلکه چگونگی شروع، ادامه، کیفیت مطالعه و به عبارت ساده تر چگونگی محقق کردن برنامه زمانبندی شده نیز است. چرا که اگر شروع مناسبی نداشته باشیم، امکان متوقف شدن یا سردرگمی در اجرای برنامه مطالعه به وقوع می پیوندد و هر روز از هدف دورتر می شویم. پس برای شروع بهتر است به این سوالات پاسخ دهیم:

 • قبلاً میزان مطالعه شما چه قدر بوده است؟
 • میزان تسلط شما به دروس سال دهم و یازدهم چه مقدار بوده است؟
 • در ایام تابستان هم به مدرسه می روید یا خیر؟
 • در کنکورهای آزمایشی شرکت می کنید یا خیر؟
 • آیا عادت به انجام یک کار روتین دارید یا زود از یک کار خسته می شوید و به کارهای دیگر می پردازید؟
 • تیپ شخصیتی یا مزاج شما چیست؟

با توجه به پاسخ شما به این سوالات شما باید شروع های متفاوتی داشته باشید.

 • اگر قبلاً میزان مطالعه شما کم بوده است، باید شروع کندتری داشته باشید و برای حالت گذار به ساعت مطالعه زیادتر برنامه زمانبندی مناسب داشته باشید.
 • اگر میزان تسلط شما به دروس سال دهم و یازدهم زیاد است، می توانید علاوه بر مرور دروس، تست زنی را هم در برنامه زمانبندی خود قرار دهید. در غیر این صورت باید تمرکز خود را بر روی تسلط بر دروس پایه های دهم و یازدهم بگذارید.
 • چنانچه در تابستان به مدرسه می روید، میزان زمان مطالعه شما کمتر خواهد شد و باید زمانی را هم به مطالعه دروسی پایه دوازدهم و تسلط بر آنها بگذارید.
 • عادت شما به انجام کارهای تکراری یا زود خسته شدن شما از دروس، در نحوه زمانبندی دروس و میزان مطالعه شما در ایام هفته اثرگذار است.
 • تیپ شخصیتی و مزاج شما به مقدار زیادی در چگونگی مطالعه شما اثرگذار است که با کمک گرفتن از یک مشاور کنکور ریاضی زبده می توانید اثربخشی زمان مطالعه خود را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشید.

ممکن است شما پشت کنکوری باشید، در این حالت باید کمی استراحت کنید تا از خستگی کنکور عبور کنید و با ذهنی بازتر و آزادتر برای سال بعد آماده شوید. بهره بردن از یک مشاور خوب و دلسوز می تواند به شما در عبور از ناکامی کنکور قبلی کمک شایان توجهی داشته باشد.

بخش دهم مشاوره کنکور ریاضی: برنامه ریزی و زمان بندی دروس

برای کسب موفقیت در کنکور ریاضی شما باید برای مقاطع مختلف سال با توجه به شرایطی که وجود دارد، برنامه ریزی متناسب با آن دوره داشته باشید. مثلاً شما در مقطعی از سال بیشتر مدرسه می روید و زمان کمتری برای مطالعه دارید، زمانی از سال امتحان دارید، یا در مقاطعی از سال کاملاً تعطیل هستید. باید برنامه زمانی و شیوه مطالعه برای مقاطع زمانی مختلف متفاوت باشد تا امکان تحقق برنامه و بهره وری از زمان بهتر شود. برای برنامه ریزی مناسب، واحد زمانی تان را مشخص کنید. به این صورت که در چه بازه زمانی می توانید یک کار را انجام دهید و یا یک مبحث و درس را ببندید. با این کار شما متوجه می شوید که بازه های زمانی دارای چه اهمیتی برای شما هستند. با این کار شما می توانید مشخص کنید که دروس را باید چه طور مطالعه کنید. اینکه در یک روز چند درس بخوانید یا چند روز را به صورت متوالی به خواندن یک درس اختصاص دهید یا مواردی از این دست را با این روش می توانید مشخص کنید.

برنامه خود را حتماً مکتوب کنید و هر روز آن را مرور کنید. مباحث برنامه ریزی شده را به صورت لیست بنویسید و هر وقت آن را انجام دادید تیک بزنید. این کار احساس رضایت به شما می دهد و به شما انگیزه می دهد. این که ببینید به خوبی در حال پیش بردن برنامه خود هستید قوت قلب و اعتماد به نفس به شما می دهد.

بخش 10 مشاوره کنکور ریاضی برنامه ریزی کنکور ریاضی

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

از مهر تا عید چگونه بخوانیم

در ایام مهر تا تعطیلی مدرسه که ممکن است بهمن ماه یا عید نوروز باشد، نیمی از زمان دانش آموزان در مدرسه سپری می شود. از طرفی هم دروس جدیدی تدریس می شود که اهمیت زیادی در کنکور ریاضی دارند. بهتر است در این ایام بیشتر مطالعات صرف یادگیری و تسلط بر روی این دروس باشد. از طرفی هم باید برای مرور سال های گذشته برنامه ای در نظر گرفته شود. در صورتی که در ایام تابستان دروس پایه دهم و یازدهم مطالعه شده باشد، می توانید تست زنی را در برنامه خود قرار دهید. به این ترتیب هم می توانید خود را برای کنکورهای آزمایشی آماده کنید و ارزیابی نسبتاً مناسبی نسبت به وضعیت خود داشته باشید و هم به مرور تسلط خود را بر دروس افزایش دهید. البته اگر در کنکورهای آزمایشی شرکت می کنید، ممکن است مقداری از برنامه زمانبندی این آزمون ها عقب باشید. ولی نگران نباشید و طبق برنامه حساب شده خود پیش بروید و به مرور خود را به وضعیت مطلوب برسانید.

در ایام امتحانات می توانید برنامه ویژه ای داشته باشید. شاید به نظرتان برسد که اصلاً در ایام امتحانات دیگر فرصت نکنید برای کنکور مطالعه نمایید. اما شما می توانید با مدیریت زمان، از این فرصت به بهترین وجه ممکن استفاده نمایید. در ایام امتحانات می توانید قسمتی از فرصت امتحان را به مطالعه درس مربوطه بپردازید و باقیمانده زمان را به تست زنی اختصاص دهد. با این روش هم تسلطتان به دروس افزایش می یابد و هم تمرین تست زنی و سرعت عمل داشته اید.

از عید نوروز تا کنکور چگونه بخوانیم

شاید بتوان گفت حساس ترین مقطع زمانی کنکور از عید تا روز کنکور است. بعضی ها تا اینجا خوب عمل کرده اند و در اینجا کم می آورند. بعضی ها از این فرصت برای جهش در عملکردشان استفاده می کنند و بعضی ها هم روندشان را ادامه می دهند. دقت داشته باشید که کنکور یک مسابقه ماراتن است، نه مسابقه سرعت. در کنکور تداوم و استقامت بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید به صورت مداوم تلاش کنید و طبق برنامه پیش بروید، باید حتماً برای استراحت خود نیز برنامه داشته باشید. اگر به خوبی استراحت نکنید، از نظر روانی خسته می شوید و بازدهی شما کم خواهد شد.


بیشتر بخوانید : داوطلبان کنکور سراسری ریاضی سال ۹۸ بخوانند!


در ایام تعطیلات عید چند روزی برای استراحت و بازیابی قوای از دست رفته قرار دهید و بعد از آن با قدرت به کار خود ادامه دهید. علاوه بر این در بازه های زمانی مشخص وقت استراحت برای خود قرار دهید و انرژی و انگیزه تان را مدیریت کنید. در این مقطع زمانی فرصتی برای یادگیری مباحث جدید نیست. نظر مشاوران کنکور ریاضی جمع بندی دروس و افزایش تسلط و سرعت تست زنی در مباحثی است که تا اینجا فرا گرفته اید. حتماً سعی کنید با نظر یک مشاور زبده جمع بندی دروس را دنبال کنید تا با تسلط خوب به استقبال کنکور بروید.

بخش یازدهم مشاوره کنکور ریاضی: برنامه ریزی کنکور با توجه به تیپ شخصیتی و مزاج

طبق نظر پزشکان طب سنتی افراد دارای مزاج های مختلفی هستند. هر یک از مزاج ها خصوصیات جسمی و رفتاری خاصی را در بدن ایجاد می کنند. در نتیجه عادات و نحوه عملکرد افراد با توجه به مزاج تغییر می کند. انواع تیپ شخصیتی را که روانشناسان در قالب آزمون های تیپ شخصیت ارائه می دهند، را می توان در مزاج های مختلف مشاهده کرد. یکی از نکات بسیار مهم در برنامه ریزی و نحوه مطالعه، توجه به تیپ شخصیتی هر فرد است. با توجه به ویژگی های رفتاری بسیار متفاوت افراد، منطقی نیست که برای همه یک نسخه برنامه ریزی پیچید. برنامه ریزی و مطالعه بر اساس تیپ شخصیتی باعث افزایش بهره وری در مطالعه و مدیریت بهتر زمان می شود. پس بهتر است با نظر یک مشاور زبده، برنامه ریزی متناسب با مزاج و تیپ شخصیتی خود داشته باشید تا بتوانید عملکرد خوبی از خود به جای بگذارید.

بخش 11 مشاوره کنکور ریاضی برنامه ریزی بر اساس تیپ شخصیتی

در ادامه به برخی از ویژگی های افراد دارای مزاج های مختلف می پردازیم که به اثر آن در نحوه برنامه ریزی اشاره می کنیم:

برنامه ریزی کنکور برای افراد گرم مزاج

برخی از دانش آموزان مطالب را خیلی زود می گیرند و از تکرار مطالب گریزانند. از طرفی این افراد معمولاً افراد بازیگوشی هستند و معمولاً دیده می شود که والدین و اطرافیان خیلی به آنها توصیه می کنند که درس بخوان و پشتکار داشته باش. این افراد معمولاً افراد گرم مزاج و به خصوص دَمَوی هستند. اصرار زیاد به این افراد باعث لجبازی می شود و اثر عکس دارد. این افراد بیشتر از این که نیاز به کسی داشته باشند که آنها را امر و نهی کند، نیاز به یک همراه دارند که در هنگام مطالعه آنها را همراهی کند و بعضاً آنها را تحسین کند. از طرفی برای این افراد بهتر است که برنامه ریزی های کلی و هدفگذاری های کلان و برنامه های منعطف داشته باشیم. مقید کردن آنها و برنامه ریزی های ریز و امر و نهی زیاد آنها را کلافه می کند و نتیجه عکس دارد.

برنامه ریزی کنکور برای افراد سرد مزاج

افراد سرد مزاج معمولاً افرادی مطیع و محتاط و محافظه کار هستند. این افراد معمولاً تداوم در انجام کارها دارند و پشتکار زیادی برای انجام یک کار مشخص دارند و ترجیح می دهند کمتر شاخه به شاخه شوند. این افراد معمولاً افرادی حرف شنو هستند و در صورتی که برنامه ریزی مناسبی برای آنها انجام بگیرد، سعی می کنند مطابق با آن پیش بروند و آن را مو به مو اجرا کنند. البته برای شروع یک کار جدید، باید کمی آنها را هل داد و همراهی کرد تا روی غلطک بیافتند. پس از آن خودشان به خوبی طبق برنامه پیش خواهند رفت. برای این افراد بهتر است که برنامه ریزی ها دقیق و یا حتی ریز باشد و مقید کردن آنها به برنامه مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند.

نکات مهم در برنامه ریزی کنکور

درباره برنامه ریزی برای کنکور، به نکات زیادی اشاره شد. به عنوان جمع بندی، به نکات مهمی که در بالا اشاره شد، می پردازیم تا شما هم دید کلی از مسیر برنامه ریزی داشته باشید. نکات مهم در برنامه ریزی کنکور عبارتند از:

 • ابتدا هدفگذاری خود و رشته های مورد علاقه تان را مشخص کنید.
 • مشخص کنید که رشته های مورد علاقه تان در کدام زیرگروه های کنکور ریاضی هستند.
 • دروس با اهمیت کنکور را مشخص کنید.
 • مباحث با اهمیت هر یک از دروس را مشخص کنید.
 • حجم مباحث و منابع کنکور را بررسی کنید.
 • با توجه به نکات فوق دروس و مباحث را اولویت بندی کنید.
 • با توجه به تیپ شخصیتی و مزاج خود برنامه زمانبندی دروس را مشخص کنید.
 • برای مقاطع مختلف سال برنامه زمانبندی مناسب در نظر بگیرید.

خدمات مرکز مشاوره تحصیلی آویژه در زمینه مشاوره کنکور ریاضی

اگر هرگونه سوالی درباره مشاوره کنکور ریاضی، برنامه ریزی برای کنکور، ثبت نام برای کنکور، مشاوره انتخاب رشته کنکور یا هر گونه سوال یا ابهامی برایتان مطرح شده است، می توانید روی مشاوران ما در مرکز مشاوره آویژه حساب باز کنید. فاصله ما تا شما تنها یک تماس است. کافیست از طریق شماره های ذکر شده در سایت با مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه مشاوره ثبت نام و انتخاب رشته کنکور ریاضی

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
در این مقاله بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

سه شنبه

1400/6/30

چهارشنبه

1400/6/31

پنجشنبه

1400/7/1

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید