معافیت طلاب از سربازی چه شرایطی دارد؟

معافیت طلاب چه شرایطی دارد؟

معافیت طلاب از سربازی برای همه ی افرادی که در حوزه های علمیه تحصیل می کنند امکان پذیر نمی باشد. دانشجویانی که به هر دلیلی از دانشگاه و … اخراج شده اند نمی توانند از این معافیت استفاده کنند. مشمولانی که در حوزه ها تحصیل می کنند مدت 1 سال فرصت دارند تا برای معافیت اقدامات لازم را به عمل آورند . خیلی از جوانان در رابطه با معافیت اطلاعات کافی ندارند و می توانند با مشورت گرفتن از مشاوره نظام وظیفه اطلاعا تی را بدست آورند.

پسرانی که به سن مشمولیت می رسند برای اینکه از معافیت نظام وظیفه به درستی استفاده کنند باید اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند. هنگامی که طلاب در حال تحصیل در حوزه های علمیه می باشند و برای معافیت تقاضا کرده اند ( بدون اینکه معافیت تحصیلی از بین برود ) و پس از اینکه کارت معافیت صادر شد، کافی است تا خدمت سربازی معاف شوند. جوانانی که در حوزه ها تحصیل می کنند تا وقتی ترک تحصیل نکرده اند از گذراندن دوره خدمت سربازی معاف می باشند . معافیت طلاب از سربازی شامل حال تمام کسانی که در حوزه ها تحصیل کرده اند می باشد . فردی که دکترا گرفته و یا ، تا مقطع کارشناسی تحصیل کرده است با ادامه ی تحصیل در حوزه های علمیه از دوره خدمت سربازی معاف می شود.

شرایط معافیت طلاب از سربازی چیست ؟

شرایط معافیت طلاب از سربازی بسته به دانشجویان و دانش آموزان می باشد که بعد از اتمام تحصیل در مدارس و دانشگاه ها به حوزه ی علمیه برای تحصیل می روند یا نه؟

بنابراین دانشجویانی که در حوزه ها ی علمیه ادامه تحصیل می دهند می توانند خود را از رفتن به دوره ی خدمت سربازی معاف کنند .

افرادی که در دانشگاه های دولتی وغیر دولتی درحال تحصیل می باشند و قصد ادامه تحصیل در حوزه های علمیه را دارند تا 1 سال فرصت دارند که به حوزه ها مراجعه کنند و در آن جا به تحصیل خود ادامه دهند . قابل ذکر است که خانواده هایی که 3 فرزند آنها دوره ی خدمت را گذرانده اند یکی از فرزندان آن خانواده از خدمت سربازی معاف می شود .

شرایط معافیت طلاب از سربازی از لحاظ سنی به شرح زیر می باشد :

 • سن مشمولی که لیسانس دارد حداکثر 24 سال می باشد
 • فردی که ارشد دارد حداکثر سن 28 سال می باشد
 • جوانی که دکترا گرفته است حداکثر سن 30 سال می باشد

بیشتر بخوانید: چگونگی استعلام معافیت تحصیلی مشمولان خدمت سربازی


مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از خدمت سربازی

مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از سربازی بنا به تحصیلات مشمول متفاوت می باشد . جوانانی که دارای مدرک زیر دیپلم هستند و هنوز به سن مشمولیت نرسیده اند می توانند در حوزه های علمیه ادامه تحصیل بدهند .

به چند مورد از مدارک مورد نیاز برای معافیت طلاب از سربازی در زیر اشاره می کنیم :

 • فتو از شناسنامه وکارت ملی
 • فتو از مدارک فارغ التحصیلی
 • یک قطعه عکس
 • و …

که مشمولان باید با در دست داشتن این مدارک به پلیس +10 مراجعه کنند و این مدارک را ارائه دهند و دیگر مراحل دریافت این نوع معافیت را انجام دهند که در ادامه مطلب به آن نیز اشاره میکنیم .


بیشتر بخوانید: شرایط دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان انصرافی


چگونه معافیت طلاب بگیریم؟

مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی چیست ؟

مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی برای همه ی جوانان یکسان می باشد وهمه ی طلاب باید این مراحل را برای گرفتن معافیت سربازی طی کنند تا به چیزی که می خواهند دست پیدا کنند . دانش آموزان و دانشجویانی که ترک تحصیل کرده اند یا اخراج شده اند خود را برای دوره خدمت معرفی کنند.

یکی از مراحل دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی این است که 2 ماه قبل از تاریخ اعزام مشمولان برای معافیت اقدام کنند . اکثر جوانان ذکور ایرانی که قصد گرفتن معافیت را دارند میتوانند برای اطلاع بیشتر از همه مراحل این معافیت از مشاورین، این مرکز یاری بگیرند . پس از گذراندن مراحل مشمولان منتظر جواب معافیت هستند تا بعد از دریافت جواب با خیال راحت برای زندگی خود تصمیم بگیرند وبرنامه ریزی کنند .

امکان دریافت معافیت طلاب از خدمت سربازی چگونه است ؟

امکان دریافت معافیت تحصیلی طلاب از خدمت نظام وظیفه برای همه ی عزیزان مقدور نمی باشد . افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و ترک تحصیل کرده اند یا ازدانشگاه اخراج شده اند تا دوره ی خدمت خود را نگذرانند نمی توانند در حوزه های علمیه ادامه تحصیل بدهند . اغلب جوانان برای اینکه از خدمت سربازی هراس دارند میخواهند که از معافیت ها استفاده کنند ولی گرفتن معافیت نیز کار ساده ای نیست چرا که سازمان نظام وظیفه چون می داند جوانان به دنبال معافیت اند شرایط را سخت تر کرده است .

که انواع معافیت های نظام وظیفه عبارت اند از؛معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی ، معافیت نخبگان ، معافیت ایثارگران ، معافیت تحصیلی طلاب از سربازی و … که اگر جوانان ذکور کشور شرایط و ضوابط هر یک از معافیت ها را دارا باشد می تواند با طی کردن مراحل آنها برای دریافت کارت پایان خدمت خود اقدام کند .

امکان دریافت معافیت تحصیلی طلاب از سربازی برای خانواده هایی که 6 فرزند پسر دارند وجود دارد که از ، آن خانواده 2 فرزند می توانند از معافیت 3 برادری استفاده کند که شامل حال افراد طلبه هم می شود حتی اگر فرد طلبه فرزند اول یا دوم باشد می تواند ازاین موقعیت استفاده کند .


بیشتر بخوانید: سنوات مجاز دانشجویان کارشناسی ارشد


نظام وظیفه

میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی چگونه است ؟

میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی سقف ندارد وهمه ی جوانانی که در حوزه های علمیه درحال تحصیل می باشند می توانند از معافیت برای گرفتن کارت خدمت استفاده کنند واز رفتن به خدمت سربازی خود را مبرا کنند . یکی از امتیاز های طلاب این است که تا 70 سالگی می توانند به خدمت نروند زیرا همیشه درحال تحصیل می باشند . پس از اینکه فرد مشمول به سن 18 سالگی تمام رسید اگر شرایط معافیت را داشت معاف می شود در غیر این صورت باید 2 سال خدمت سربازی و فعالیت های سخت دوران سربازی را بگذراند .

افرادی که از میزان مجاز معافیت تحصیلی طلاب از سربازی آگاهی ندارند. خیلی از جوانان این دوره را با اشتیاق زیاد خدمت می کنند و بعضی از افراد هم فکر می کنند که وقت خود را هدر داده اند . پیشنهاد ما این است که مشمولان قبل از اتمام تحصیل در رابطه با معافیت اطلاع کافی بدست آورند تا بخاطر از دست دادن چنین فرصتی احساس پشیمانی نکنند . خیلی از جوانان هم از میزان مجاز معافیت تحصیلی اطلاع دارند واز آن استفاده می کنند .

سوالات متداول

طلاب تا چه موقع از خدمت معاف می باشند ؟

جوانانی که در حوزه های علمیه درحال تحصیل می باشند تا وقتی که ترک تحصیل نکرده اند از رفتن به دوره ی خدمت سربازی معاف می باشند حتی تا سن 70 سالگی به تحصیل ادامه بدهند ازرفتن به خدمت معاف هستند .

چه زمانی طلاب باید برای رفتن به خدمت خود را معرفی کنند ؟

طلاب حدود 1 سال مهلت دارند تا خود را برای رفتن به خدمت سربازی معرفی کنند و این در صورتی اتفاق می افتد که ترک تحصیل کرده باشند یا از دانشگاه اخراج شده باشند .

آیا کسانی که غیبت دارند می توانند از سربازی معاف شوند ؟

خیر ، تنها کسانی از طلاب می توانند از خدمت معاف شوند که غیبت نداشته باشند و در وقت معین خود را تعیین شده خود را معرفی کنند ویا اینکه برای تحصیل در حوزه ها مراجعه کنند .

خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره آویژه

هدف مرکز مشاوره نظام وظیفه آویژه از ارائه اطلاعات لازم در زمینه مشکلات خدمت سربازی و افزایش آگاهی شماست تا با توسعه دانش خود، جهت ارتقا و بهبود کیفیت زندگی خود، گامی مهم بردارید. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .

در این راستامرکز مشاوره آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره نظام وظیفهبه شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد.

لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

معافیت طلاب از سربازی چه شرایطی دارد؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 12 نظر:
 1. سلام وقت بخیر بند معافیت پزشکی دارم
  میتونم وارد حوزه علمیه شوم
  علاقه شدید دارم

  1. سلام برای ورود به حوزه علمیه یکی از شرایط اصلی داشتن سلامت کامل جسمی و روحی است اما محدودیتی برای معافیت پزشکی بیان نشده است مگر اینکه معافیت اعصاب و روان باشد.

 2. سلام خسته نباشید من سطح یک حوزوی هستم ( معادل کاردانی) الان هم دارای معافیت تحصیلی هستم و میخوام برای معافیت پزشکی چشم اقدام کنم. حوزه معافیت تحصیلی رو ابطال نمیکنه و فقط یک نامه برای درخواست معافیت پزشکی میده. خواستم بپرسم آیا با داشتن یک چشم بیشتر از 6 دیوپتر و با این شرایط نظام وظیفه معافیت پزشکی به من میده؟

  1. سلام برای چشم شماره 6تا8مد نظر است ولی قبل اقدام با پزشک صحبت کرده و حتما نمره بالای 6/5داشته باشین چون در اونجا با ریختن قطره نیم درجه تغییر میکند و باید از تحصیل انصزاف بدهید و همزمان نمیتوانید هردو معافیت رو بگیرید

 3. سلام. من در یک دانشگاه مشغول به تحصیل هستم. و معافیت دانشگاهی دارم.
  ولی قصد انصراف از دانشگاه رو دارم و اون دانشگاهی که میخوام اونجاثبت نام کنم معافیتش حوزویه. میخواستم بپرسم این تغییر معافیت دانشگاهی به حوزوی امکان پذیره؟ یا اگر من انصراف بدم مشمل میشم

 4. سلام بنده حوزوی هستم وغیبت ندارم و دانشجوی دانشگاه هم در مقطع کارشناسی هستم .آیا می توانم هم سربازی امریه حوزه بروم و ادامه تحصیل در دانشگاه هم داشته باشم ؟

  1. سلام. امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی فقط در برخی دوره های تک پودمان دانشگاه علمی کاربردی وجود دارد.

 5. سلام علیکم. بنده محصل حوزوی و سال ششم حوزه میباشم، بنده یک مطلبی رو خوندم که میخواستم ببینم صحت داره یا نه اینکه (آن دسته از طلاب انصرافی که موفق به پایان رساندن سطوح مختلف حوزوی شده اند، ضمن نداشتن غیبت اولیه صرفاً می‌توانند در مقاطع تحصیلی دانشگاهی بالاتر از مقطع همطراز سطح اخذ شده حوزوی، ادامه تحصیل دهند) خب دوتا سوال داشتم اینه که ۱-اگه الان بنده مدرک سطح ۱ حوزه رو بگیرم و انصراف از حوزه بدم و برم دانشگاه درس بخونم باید از کارشناسی بخونم؟ ۲-اگه بله فقط در رشته های مرتبط با مدرک حوزوی ام میتوانم تحصیل کنم یا اینکه در انتخاب رشته محدودیتی ندارم؟ ممنون و ببخشید که سوالم طولانی شد

  1. سلام دوست عزیز
   در صورت داشتن معادل کارشناسی محدودیتی در ارشد نخواهید داشت

  2. سلام،من بیست و هشت سالمه و غیبت داشتم،اما الآن معاف موقت دارم اگر برای تحصیل به حوزه بروم میتوانم معافیت بگیرم؟

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/3/3

جمعه

1403/3/4

شنبه

1403/3/5

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید