معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری

معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری

چگونگی معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری اعلام شد

به گزارش مرکز مشاوره آویژه مشمولانی که دارای مدرک تحصیلی دکتری هستند تنها تحت شرایط خاصی میتوانند از معافیت های پزشکی استفاده کنند. مشمولان دارای مدرک دکتری را میتوان به دو گروه دسته بندی کرد:

 • مشمولان دارای مدرک دکتری رشته های غیر پزشکی
 • مشمولان دارای مدرک دکتری در رشته های پزشکی

قوانین نظام وظیفه برای معافیت پزشکی هر کدام از این گروه ها متفاوت است و به شرح زیر است:

بر اساس تبصره ۱ ماده ۴۰ قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان پزشک شامل : پزشکان عمومی، دندانپزشکان و پزشکان متخصص تنها در صورتی میتوانند از معافیت های پزشکی استفاده کنند که به سبب بیماری توانایی لازم را برای اشتغال به حرفه طبابت در نیروهای مسلح نداشته باشند. این موضوع باید توسط شورای پزشکی وظیفه عمومی تایید شود و وضعیت جسمانی پزشکان مورد معاینه قرار گیرد. اگر وضعیت جسمانی مشمول به نحوی باشد که توانایی خدمت در نیروهای مسلح به عنوان پزشک را داشته باشد به خدمت سربازی اعزام میشود. البته در این موارد از انجام فعالیت های رزمی و نظامی معاف خواهد شد. مشمولانی که توانایی طبابت و خدمت در بهداری ها و مراکز درمانی نیروهای مسلح را نداشته باشند میتوانند از معافیت پزشکی استفاده کنند.

پس ممکن است مشمولان پزشک به یک بیماری مبتلا باشند که دیگر مشمولان به سبب ابتلا به آن بیماری قادر به اخذ معافیت پزشکی دائم هستند اما درباره مشمولان پزشک شرایط فرق میکند. در چنین مواردی پزشکان معاف نخواهند شد و سازمان وظیفه از تخصصشان در حوزه پزشکی استفاده میکند. البته اگر بیماری به گونه ای باشد که مشمولان توانایی طبابت نیز نداشته باشد، معاف میشود. این قانون فقط برای افرادی است که دارای مدرک دکتری در رشته های پزشکی هستند.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

 معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری غیر پزشکی مانند دیگر مشمولان است

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به نقل از رییس سازمان وظیفه عمومی، مشمولان با مدرک تحصیلی دوره دکتری در رشته های غیر پزشکی مانند دیگر مشمولان میتوانند از معافیت های پزشکی سازمان وظیفه استفاده کنند و هیچ شرط و شروط اضافه ای برایشان مطرح نشده است. چنانچه بیماری فرد مشمول در لیست بیماریهای معافیت پزشکی نظام وظیفه قرار گیرد، از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهد شد. مشمولانی دارای مدرک دکتری داروسازی، دامپزشکی، تکنسین های اتاق عمل و… نیز به مانند مشمولان عادی هستند که میتوانند برای معافیت پزشکی اقدام کنند و قوانین مربوط به پزشکان در مورد این افراد اجرا نمیشود.

مدت دوره سربازی برای مشمولان گروه پزشکی چقدر است؟
شرایط معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری

مدت دوره سربازی برای مشمولان گروه پزشکی چقدر است؟

به گزارش مرکز مشاوره آویژه و به گفته ی رییس سازمان وظیفه عمومی کشور طول دوره خدمت سربازی برای مشمولان گروه پزشکی نیز مانند دیگر مشمولان است. البته عواملی همچون کسری خدمت، فاصله محل خدمت تا محل زندگی، تاهل و… در طول دوره تاثیر گذار است. اما به طور کلی مدت خدمت این افراد نیز ۲۱ ماه است. پزشکانی که درخواست معافیت پزشکی داده اند اما توانایی آنها برای انجام طبابت تایید شود،این دوره را به کار طبابت مشغول میشوند.

مراحل دریافت معافیت پزشکی برای مشمولان دارای مدرک دکتری

مشمولان دارای مدرک دکتری نیز مانند دیگر افراد باید درخواست معافیت پزشکی خود را به سازمان وظیفه ارائه دهند و مراحل زیر را طی کنند:

 • مشمولان ابتدا باید به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند و دفترچه اعزام به خدمت سربازی را دریافت کنند و این دفترچه را به دقت مطالعه نمایند.
 • در مرحله ی بعد مشمولان باید به یکی از پزشکان معاین اولیه مورد اعتماد سازمان وظیفه مراجعه کنند. پزشک اولیه باید برگه معاینه را تکمیل و مهر کند.
 • حال مشمول باید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ با ارائه مدارک مورد نیاز همچون کارت ملی، مدرک تحصیلی، آدرس محل زندگی و… درخواست معافیت پزشکی خود را ثبت کند.
 • برگه معرفی نامه ای از طریق پست به آدرس مشمول ارسال میشود ومشمول برای انجام معاینات و آزمایشات تکمیلی به بیمارستان دعوت میشود.
 • مرحله بعد مراجعه به بیمارستان و انجام معاینات تکمیلی است. مشمولانی که نقص عضو یا بیماری قابل مشاهده داشته باشند، نیازی به مراجعه به بیمارستان ندارند.
 • علاوه بر این وضعیت فرد باید در شورای پزشکی نظام وظیفه نیز مورد بررسی قرار گیرد که بعد از آن جلسه شورای پزشکی درباره معافیت یا عدم معافیت مشمول تصمیم گیری میکند. مشمولان پزشک اگر توانایی طبابت داشته باشند، باید به خدمت اعزام شوند و در حرفه خود مشغول به خدمت شوند. اما در صورتیکه توان انجام طبابت نیز نداشته باشند به طور کامل از خدمت معاف میشوند و کارت پایان خدمت برایشان صادر میشود.
شرایط اخذ امریه پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی
شرایط معافیت پزشکی مشمولان دکتری

خدمات مشاوره نظام وظیفه آویژه

یکی از بزرگترین مراحل زندگی هر ‍‍‍پسر ایرانی خدمت سربازی است و در صورتی که مشکلی در وضعیت نظام وظیفه شما وجود داشته باشد از بسیاری از خدمات اجتماعی همانند استخدام به هر صورت، اجازه خروج از کشور، دریافت هر گونه وام، دریافت مدرک تحصیلی و … محروم خواهید شد. بنابراین بسیار اهمیت دارد تا اطلاع دقیقی از تمامی موارد مربوط به نظام وظیفه داشته باشید.

مرکز مشاوره آویژه توسط کادری مجرب می توایند به شما بدون نیاز به مراجعه حضوری خدمات مشاوره نظام وظیفه ارائه دهد. مشاورین ما نیاز شما را در موارد زیر که از اصلی ترین موضوعات مربوط به نظام وظیفه هستند برطرف می کنند:

 • امریه سربازی:

اگر دارای تحصیلات عالی باشید ما به شما در ‍پیدا کردن سازمانی متناسب با رشته و مقطع تحصیلی شما که بتوانید با دریافت امریه سربازی آن خدمت خود را به آسان ترین شکل ممکن بگذرانید کمک می کنیم.

 • معافیت خدمت سربازی:

در قوانین سازمان نظام وظیفه راه های متعددی برای بهره مندی از معافیت خدمت سربازی وجود دارد. ما با بررسی شرایطتان به شما خواهیم گفت که آیا شامل یکی از انواع معافیت خواهید شد یا خیر.

 • کسری خدمت سربازی:

ممکن است بعضی از مشمولین خدمت سربازی شامل استفاده از کسری خدمت سربازی باشند ولی حتی از این موضوع آگاه نباشند. مشاورین ما وضعیت شما را بررسی می کنند و در صورت امکان استفاده از کسری خدمت سربازی شما را راهنمایی می کنند.

باید به این موضوع دقت داشته باشید که قوانین مربوط به خدمت سربازی دائما در حال اصلاح و تغییر هستند، مشاورین ما شما را از آخرین تغییرات مربوط به قوانین و تبصره های آن آگاه می سازند تا بتوانید بهترین انتخاب را( در زمینه امریه، کسری و معافیت) داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه معافیت پزشکی مشمولان دارای مدرک دکتری

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

دوشنبه

1400/9/15

سه شنبه

1400/9/16

چهارشنبه

1400/9/17

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید