کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

کسری خدمت سربازی
به اشتراک بگذارید

کسری خدمت مناطق 

کسری خدمت مناطق چیست و چه کسانی می توانند از این نوع کسری خدمت استفاده کنند ؟ کسری خدمت مناطق چه مدت  می باشد ؟ مدت زمان کسری خدمت در کسری خدمت مناطق چقدر است ؟ شرایط و مدارک مورد نیاز کسری خدمت سربازی چیست ؟ اگر بحواهیم تعریف دقیق تری از این مسئله داشته باشیم باید بگوییم کسری خدمت مناطق 
یعنی کم شدن مدت خدمت وظیفه ی ضرورتی که مشمولین باید آن را بگذرانند . همانطور که می دانید جوانان در کشور ما بعد از اتمام سن ۱۸ سالگی و وارد شدن به سن ۱۹ سالگی مشمول خدمت وظیفه عمومی شده و باید برای اعزام به خدمت اقدام کرده و مراحل رفتن به سربازی را بگذرانند . در واقع مدت خدمت سربازی ۲۱ ماه می باشد که مشمولین می توانند در شرایط های مختلف از ۲ ماه تا ۶ ماه نیز کسری خدمت گرفته و  مدت سربازی خود را کم کنند . اگر بخواهیم راجع به انواع کسری خدمت صحبت کنیم باید بگوییم مشمولین می توانند در موارد زیادی از مشاوره کسری خدمت سربازی استفاده کنند . مرکز مشاوره نظام وظیفه و هم چنین مرکز مشاوره کسری خدمت در این مقاله مشمولین را با انواع کسری های خدمت ، مدارک کسری خدمت و تمامی مسائل مرتبط با کسری خدمت مناطق آشنا خواهد کرد و راهنمایی ها و اطلاعات لازم در این باره را در اختیار مشمولین خواهد گذاشت . همانطور که می دانید در قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا کسری های خدمت متفاوتی وجود دارد که مشمولین می توانند از  آن ها بهره مند شوند . ما در این جا به این نوع کسری ها اشاره خواهیم کرد .
 • کسری خدمت ایثارگران : این کسری شامل افرادی می شود که از فرزندان ایثارگران و جانبازان می باشند . بر اساس قوانین گذشته به ازای هر درصد جانبازی و نیز یک ماه جبهه و یک ماه اسارت پدر مشمولین میزان ۹ روز کسری خدمت برای مشمولین در نظر گرفته می شد اما امروزه بر اساس آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا برای هر درصد جانبازی و هرماه جبهه و اسارت ایثارگران فرزندانشان می توانند ۱۲ روز کسری خدمت استفاده کنند .

کسری جانبازی

درصد جانبازیمیزان کسر خدمت
۵ الی ۱۰ درصد۲ ماه
۱۱ الی ۱۵   درصد۴ ماه
۱۶الی ۲۰درصد۵ ماه
۲۱ الی ۲۴ درصد۸ ماه

کسری سابقه جبهه

مدت سابقه جبههمیزان کسر خدمت
۶ تا ۸ ماه۲ماه
۹تا۱۱ماه۳ماه
۱۲تا۱۴ماه۴ماه
۱۵تا ۱۷ماه۵ماه
۱۸تا ۲۰ماه۶ماه
۲۱تا۲۳ماه۷ماه
۲۴تا ۲۶ماه۸ماه
۲۷تا۲۹ماه۹ماه
 • کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا : همانطور که می دانید خدمت وظیفه عمومی برای افراد ۲۱ ماه می باشد . اما اگر این افراد در مناطق امنیتی یا مناطق محروم و بد آب و هوا خدمت کنند می توانند از کسری خدمت مناطق استفاده کرده و طول خدمت آن ها کم خواهد شد .
 • کسری خدمت فرزند : به آن نوع کسری خدمت گفته می شود که مشمولین به تعداد فرزندانی که دارند می توانند از یک کسری خدمت مشخص استفاده کنند . بر اساس آخرین قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا ، به ازای هر فرزند مدت ۳ ماه از مدت خدمت وظیفه کسر خواهد شد .
 • کسری خدمت نخبگان : به آن نوع کسری خدمت گفته می شود که بر اساس تاکیدات رهبر معظم انقلاب برای رشد و توسعه علم و نظریه پردازی در کشور ، مشمولین تحصیل کرده با مدرک فوق لیسانس و بالاتر از طریق بنیاد نخبگان ستاد کل نیروهای مسلح پروژه های تحقیقاتی انجام داده و بر اساس پروژه ی انجام شده مدت ۲ ماه تا ۶ ماه از کسری خدمت استفاده می کنند . البته دانستن این نکته نیز ضروری است که مشمولین می توانند در حین تحصیل خود نیز این پروژ] ها را انجام داده و از امتیازات کسری خدمت آن استفاده کنند . کسری خدمت این مشمولین از طریق بنیاد امور نخبگان نیروهی مسلح و سازمان وظیفه عمومی ناجا ثبت می شود .

این نوع کسری های خدمت از متداول ترین انواع کسری های خدمت به شمار می رود . اما کسری هایی مانند  کسری بسیج نیز وجود دارد که مشمولین می توانند از آن استفاده کرده و از کسری خدمت بهره ببرد .

 • کسری خدمت بسیج : بر اساس قوانین نظام وظیفه کسری خدمت بسیج به آن دسته از افرادی تعلق می گیرد که دارای کارت بسیجی فعال می باشند .

 کسری خدمت مناطق محروم

 کسری خدمت مناطق محروم برای آن دسته از مشمولینی اعمال می شود که در مناطق محروم و بد آب و هوا مشغول به خدمت هستند . همانطور که می دانید در این مناطق شرایط برای سربازان و مشمولین به مراتبط سخت تر از سایر مناطق می باشد . به همین دلیل سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا قانون کسری خدمت مناطق محروم را برای مشمولین قرار داده است . تا شرایط برای همه افراد یکسان باشد . بنابراین اگر مشمولی به این نوع مناطق اعزام شود در نظر داشته باشد که بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا حدود ۲ ماه از خدمت سربازی آن ها کم خواهد شد . همانطور که می دانید مدت زمان خدمت برای مشمولین در حالت عادی ۲۱ ماه می باشد اما با کسری خدمت مناطق محروم و بد آب و هوا ، مشمولین می توانند ۱۹ ماه خدمت کنند . ممشمولین در نظر داشته باشند برای استفاده از کسری خدمت نباید مشمول غیبت غیر موجه داشته باشد . بنابراین به دلیل مراحل زمان بر پرکردن دفترچه و اقدام برای اعزام به خدمت مشمولین می توانند از مرکز مشاوره کسری خدمت راهنمایی های لازم در خصوص انواع کسری های خدمت را بگیرند .

کسری خدمت مناطق امنیتی

کسری خدمت مناطق امنیتی مانند کسری خدمت مناطق محروم و بد آب و هوا از انواع کسری های خدمت به شمار می رود . سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا کسری خدمت مناطق را به دو دسته تقسیم کرده است که دسته ی اول آن همانطور که در بالا توضیحات کاملی راجع به آن دادیم راجع به کسری خدمت مناطق محروم می باشد . در این مناطق به دلیل محروم بودن و شرایط نامساعد آب و هوایی به مشمولین کسری خدمت تعلق می گیرد . اما کسری خدمت مناطق امنیتی از نظر سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا به مناطقی تعلق می گیرد که امنیتی است . این مناطق شامل مناطق مرزی و عملیاتی است که مشمولین می توانند در این مناطق از کسری خدمت مناطق امنیتی استفاده کنند . اگر بخواهیم راجع به این مناطق صحبت کنیم باید این نکته را در نظر داشته باشیم که متاسفانه سازمان نظام وظیفه عمومی لیستی مبنی بر ارائه ی اسامی این مناطق در دسترس عموم قرار نمی دهد . یعنی زمانی که مشمولین از منطقه ی خدمت خود اطلاع پیدا کردند با تشخیص سازمان نظام وظیفه ی عمومی ناجا اگر آن منطقه جزو مناطق عملیاتی به حساب بیاید مدت خدمت وظیفه ی مشمولین از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه کاهش یافته یعنی حدود ۳ ماه کسری خدمت مناطق امنیتی به آن ها تعلق خواهد گرفت .

کسری خدمت مناطق مرزی

کسری خدمت مناطق مرزی نیز یکی از عواملی است که مشمولین می توانند از کسری خدمت آن استفاده کرده و به جای ۲۱ ماه خدمت ۱۸ ماه خدمت ضرورت خود را بگذرانند . منظور از کسری خدمت مناطق مرزی آن دسته از مناطقی هستند که در مرزهای کشور مشمولین را به خدمت گرفته و باید در آن مناطق دوره ی خدمت سربازی خود را بگذرانند . سازمان نظام وظیفه عمومی لیستی برای اعلام این مناطق در اخیار عموم قرار نخواهد داد مگر در مناطقی که درگیری ایجاد شد .

 کسری خدمت مناطق عملیاتی

 کسری خدمت مناطق عملیاتی انواع دیگر کسری خدمت مناطق به حساب می آید که مشمولین می توانند با توجه به  قوانین سازمان نظام وظیفه از این نوع کسری خدمت مناظق عملیاتی استفاده کرده و کسری خدمت بگیرند . بر اساس صحبت های آقای حیدر بابا احمدی معاون سرمایه انسانی سازمان بسیج مستضعفان درباره محاسبه کسری خدمت برای فرزندان کارکنان دولتی در مناطق عملیاتی و امتیتی درگیر اینگونه گفته می شود که برای برخورداری از کسری خدمت یا معافیتفرزندان خود باید به سازمان یا اداره متبوع مراجعه کرده و تشکیل پرونده بدهند تا بتوانند از کسری خدمت مناطق عملیاتی بهره مند شوند .

مشاوران نظام وظیفه مرکز مشاوره آویژه دانش از مشاوران مجرب و متخصص حوزه معافیت های پزشکی بوده و با آگاهی از شرایط بیماری شما به راحتی می توانند نوع معافیت شما را تشخیص داده و در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به مراجعه حضوری راهنمایی های لازم را به شما مشمولان عزیز خدمت سربازی ارایه خواهند داد.

در صورت تمایل به مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع معافیت های جدید سربازی ، معافیت کفالت ، کسری خدمت ، امریه ، سوالات نظام وظیفه و … هم اکنون می توانید تهران ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ و سایراستانها ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸تماس حاصل فرمایند .

 

کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره 9099072068 تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کسری خدمت مناطق امنیتی و مناطق محروم و بد آب و هوا

از مشاورین مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه از طریق تلفن ثابت

در سراسر کشور با 9099072068 تماس بگیرید

همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 

حتی ایام تعطیل

نظرات

- 7 نظر:

 1. با سلام
  آموزشی پدافند سمنان بودم و تقسیم افتادم خنداب روستای دهنو میخواستم بدونم اینجا کسری خدمت داره یا نه؟

 2. سلام ببخشید سوالی دارم
  پادگان دو کوهه در خوزستان در چه منطقه ای {از نظر اب و هوا }قرار داره و ایا دو کوهه از مناطق عملیاتی مناطق محروم و بد‌آب‌وهوا به حساب میاد
  من دست رسی ندارم به خوزستان لطفا جواب بدین ممنون می شم

  1. سلام وقت شما بخیر

   بله در خدمتتون هستیم

   لطفا جهت کسب راهنمایی بیشتر از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد یا صفر با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۰۶۸ از سراسر ایران تماس حاصل فرمایید.

   1. سلام ببخشیدمیخواستم بدونم توخدمت درمرزبانی امکان داره اشرارحمله کنن؟واینکه دقیقاشرایط اونجاچه جوریه وچندنفرهستن؟

    1. سلام دوست عزیز این سوال خیلی بستگی داره به منطقه ای که شما اعزام شده اید. ولی در کل بدی آب و هوا بشتر ایجاد زحمت میکند

 3. سلام من ۷ سال سابقه بسیج دارم .متاهلم ..اگه شش ماه کسری بسیج تایید بشه من سه روزپیش خدمتم تموم میشد ولی چون خیلی پیگیر بودمو رفتمو امدم.مسئول لج کردن و میگن امضا نمیکنم .بنظرتون من حالا چیکا کنم کجا برم زندگیم روهواس اینده م همه 😭😭😢

 4. سلام ببخشیدمیخواستم بدونم توخدمت درمرزبانی امکان داره اشرارحمله کنن؟واینکه دقیقاشرایط اونجاچه جوریه وچندنفرهستن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی با تلفن ثابت و بدون پیش شماره

از سراسر ایران 9099072068