کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ – سیر تا پیاز کنکور سراسری ۱۴۰۳ + آخرین اخبار

کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ - سیر تا پیاز کنکور سراسری 1403 + آخرین اخبار

از سال ۱۳۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع سنجش و پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری، ورود داشته و ضوابط و مقرراتی را نیز در این زمینه تصویب کرده است؛ اما بر اساس تصمیماتی که در جلسه ۸۵۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده است، هدف کاهش اثر آزمون سراسری و توجه بیشتر به سوابق تحصیلی دانش آموزان می باشد.

سال هاست زمزمه حذف کنکور سراسری به گوش می رسد؛ اما این موضوع به یکباره امکان پذیر نیست؛ ولی در راستای حذف تدریجی کنکور سراسری شاهد تغییرات بسیاری در کنکور ۱۴۰۲ و همینطور ۱۴۰۳ خواهیم بود.

هدف از این تغییرات گسترده در برگزاری کنکور سراسری، این است که سرنوشت دانش آموزان فقط بر اساس یک آزمون تعیین نشود و سال ها زحمات آنها نیز در نظر گرفته شود.

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور ۱۴۰۳ اولین کنکور هوشمند خواهد بود که در آن خبری از سوالات عمومی نیست و متقاضیان فقط باید به سوالات دروس تخصصی پاسخ دهند. همینطور کنکور سراسری دو بار در سال برگزار می شود و تاثیر سوابق تحصیلی در آن نیز تا ۶۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

برای اطلاع از سیر تا پیاز تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۳، تا انتهای این مقاله از مرکز مشاوره آویژه همراه ما باشید.

کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟

بر اساس تصمیماتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ اتخاذ کرده است، نحوه برگزاری و طراحی سوالات و همینطور سنجش داوطلبان از طریق کنکور سراسری از سال ۱۴۰۲ به بعد دستخوش تغییرات گسترده ای خواهد شد که در ادامه پیرامون هریک توضیحاتی را آورده‌ایم.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ – سیر تا پیاز کنکور سراسری ۱۴۰۳ + آخرین اخبار با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

۱- افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور سراسری ۱۴۰۳

بر اساس اطلاعیه های منتشر شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، تاثیر سوابق تحصیلی و معدل شرکت کنندگان در کنکور سراسری تا ۶۰ درصد افزایش پیدا می کند و به صورت مثبت و مستقیم در نتیجه این آزمون اعمال می شود.

بر اساس گفته های شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمرات سه سال آخر متوسطه دوم به عنوان سوابق تحصیلی دانش آموزان در نتیجه کنکور سراسری تاثیر می گذارد.

اما بر اساس آخرین اخباری که از سوی سایت سنجش دریافت کرده ایم، تاثیر معدل در کنکور سراسری برای این آزمون تغییری نخواهد داشت و مطابق سال های گذشته سوابق تحصیلی سال دوازدهم به میزان ۴۰ درصد مثبت و قطعی در نتیجه این آزمون تاثیر گذار است.

در کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ تاثیر سوابق تحصیلی یعنی معدل نمرات دروس عمومی و تخصصی پایه دوازدهم دانش آموزان تا ۵۰ درصد قطعی و مثبت اعمال می شود و این میزان در کنکور سراسری ۱۴۰۴ به بعد تا ۶۰ درصد نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

۲- الکترونیکی شدن کنکور سراسری ۱۴۰۳ (مهم‌ترین تغییرات این آزمون)

در کنکور ۱۴۰۳، هیچ کاغذی میان داوطلبان و سازمان سنجش آموزش کشور تبادل نخواهد شد؛ به عبارتی برای هر داوطلب یک مانیتور و یک صفحه هوشمند طراحی می شود. ضمنا اینکه سعی می شود از ظرفیت گوشی های تلفن همراه متصل به اینترنت نیز برای برگزاری این آزمون استفاده گردد.

در واقع این تغییر گسترده به این دلیل است که مسئولان سنجش و آموزش کشور معتقد هستند که هر چه میزان هوشمندی در یک آزمون بیشتر باشد، در نهایت آزمونی با امنیت و استاندارد بیشتری نیز برگزار می گردد. ضمنا اینکه داوطلبان نیز راحت تر می توانند به سوالات پاسخ دهند.

اجرا شدن کنکور سراسری ۱۴۰۲ بدون کاغذ نیازمند همکاری سازمان سنجش با شرکت های دانش بنیان است تا یک مرکز نوآوری و هوشمند سازی ایجاد کنند و زمینه برگزار کنکور هوشمند فراهم گردد.

در این صورت دانش آموزان قادر خواهند بود که در پشت دستگاه هایی قرار بگیرند و آزمون بدهند و در نهایت نیز بلافاصله نتیجه را دریافت کنند.

کنکور 1403 چگونه است؟

۳- برگزاری دو کنکور رسمی و چندین آزمون آزمایشی در سال ۱۴۰۳

بر اساس گفته های رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، در سال ۱۴۰۳ شاهد برگزاری دو کنکور رسمی در طول سال خواهیم بود؛ ضمنا اینکه ممکن است به صورت ماهیانه و یا هر دو ماه یکبار نیز این آزمون به صورت آزمایشی برگزار شود تا داوطلبان با نحوه طراحی سوالات آشنا شوند.

از مزیت های برگزاری کنکور سراسری ۱۴۰۳ برای چند بار در سال این است که داوطلبان می توانند وابسته به اختیار خود، در هر چند آزمون آزمایشی و رسمی که در سال برگزار می شود، شرکت کنند و در نهایت نمره یکی از آزمون ها را به عنوان نمره واقعی خود اعلام کنند.

برگزاری چند کنکور سراسری در طول سال به داوطلبان کمک می کند تا ضمن آشنا شدن با شیوه طراحی سوالات، استرس کمتری نیز داشته باشد و اگر با یکبار شرکت در این آزمون موفق به کسب نتیجه قبولی نشدند، در آزمون بعدی که نهایتا چند ماه دیگر برگزار می شود، شرکت کنند.

۴- اعتبار داشتن نتیجه برای دو سال

وقتی داوطلبان در یک یا چند آزمونی که در طول سال ۱۴۰۳ برگزار می شود، شرکت کنند و در نهایت نمره یکی از آزمون ها را به عنوان نمره نهایی خود اعلام کنند، می توانند تا دو سال از آن برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی استفاده نمایند.

بنابراین یکی دیگر از تغییراتی که در کنکور اعمال خواهد شد و در کنکور ۱۴۰۳ نیز شاهد آن خواهیم بود، اعتبار داشتن نتیجه آزمون برای دو سال است.

حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور سراسری

۵- حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۲

شاید بتوانیم بگوییم مهم‌ترین تغییرات کنکور ۱۴۰۳، حذف دفترچه سوالات عمومی است.

البته نباید حذف دروس عمومی از کنکور سراسری را بر پایه بی اهمیت بودن این دروس بگذاریم؛ بلکه با حذف سوالات دروس عمومی از دفترچه سوالات کنکور سراسری ۱۴۰۳، سنجش آنها بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنندگان خواهد بود.

۶- حذف زیر گروه های آزمایشی از کنکور سراسری

یکی از تغییراتی که در کنکور سراسری ۱۴۰۲ و سپس کنکور سراسری ۱۴۰۳ اعمال خواهد شد، حذف زیرگروه های آزمایشی در کنکور سراسری است.

اگر توجه داشته باشید هر کدام از زیرگروه های آزمایشی کنکور سراسری دارای چندین زیرگروه هستند، که ضرایب دروس تخصصی در آنها با یکدیگر متفاوت است.

با حذف زیرگروه ها، ضرایب دروس اختصاصی برای تمامی رشته ها یکسان خواهد بود و تاثیر یکسانی در رتبه داوطلب و قبولی او در رشته های مختلف خواهند داشت.

۷- تعیین شروط پذیرش توسط دانشگاه ها

از دیگر تغییراتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در نحوه پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری برای کنکور ۱۴۰۲ به بعد در نظر گرفته است، دادن اختیار به دانشگاه ها برای تعیین شروط پذیرش می باشد.

در واقع با این تغییر دانشگاه ها مجاز هستند که برای پذیرش دانشجو در رشته های دانشگاهی، شرایط خاصی را همچون حد نصاب نمرات یا رتبه تعریف کنند و فقط داوطلبانی که از حد نصاب برخوردار باشند را جذب کنند.

بنابراین متقاضیان پس از شرکت در کنکور سراسری، باید در انتخاب دانشگاه نیز دقت داشته باشند.

نحوه ممیزی سوالات در کنکور 1403

نحوه ممیزی سوالات در کنکور ۱۴۰۳

از کنکور سراسری ۱۴۰۳ نحوه ممیزی کردن سوالات با فرآیند جدیدی صورت می گیرد؛ به طوری که سازمان سنجش آموزش کشور پرتالی را طراحی می کند تا معلمان و اساتید مجرب بتوانند از طریق آن سوالات خود را به صورت الکترونیکی وارد کنند.

پس از وارد کردن سوالات به پرتال در نظر گرفته شده، این سوالات توسط هیات ممیزی سوالات پایش می شوند و در صورتی که استاندارد باشند، به بانک سوالات اضافه می شوند.

نحوه انتخاب سوالات آزمون از سوی دانش آموزان نیز به صورت هوشمند خواهد بود و حتی برخی از سوالات می تواند به جای چهار گزینه ای بودن، به صورت چند گزینه ای نیز طراحی شود.

در صورتی که سوالی از سوی دانش آموز انتخاب شده و به آن پاسخ داده شود، برای دیگر دانش آموزان مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

آیا با تغییراتی که در کنکور سراسری ۱۴۰۳ اعمال می شود، هزینه ثبت نام در این آزمون افزایش پیدا می کند؟

بر اساس گفته های رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، برای هوشمند سازی و برگزاری الکترونیک و بدون کاغذ کنکور سراسری ۱۴۰۳، بودجه های مناسبی در نظر گرفته شده است.

در این راستا هزینه ثبت نام در آزمون های سراسری گران تر نمی شود و در همین محدوده باقی می ماند.

برنامه ریزی برای کنکور سراسری 1403 با مشاوران مرکز مشاوره آویژه

برنامه ریزی برای کنکور سراسری ۱۴۰۳ با مشاوران مرکز مشاوره آویژه

همانطور که در این مقاله از مرکز تخصصی مشاوره تحصیلی آویژه مطالعه کردید، کنکور سراسری در سال های آتی به خصوص از سال ۱۴۰۳ دستخوش تغییرات گسترده ای خواهد شد؛ بی شک موفق شدن در این آزمون نیازمند برنامه ریزی و همینطور مطالعه منظم و هدفمند است.

در این زمینه می توانید از تخصص، تجربه و مهارت کارشناسان تحصیلی آویژه کمک بگیرید و یک برنامه ریزی منسجم را برای خود داشته باشید. شما عزیزان می توانید از سراسر کشور با مشاوران آویژه در ارتباط باشید و مشاوره تخصصی تحصیلی، مشاوره برنامه ریزی کنکور سراسری، مشاوره ثبت نام کنکور و… دریافت کنید.

از همراهی شما با آویژه سپاسگزاریم.

سوالات متداول

سوال علامتآیا کنکور سراسری ۱۴۰۳ به صورت الکترونیک برگزار خواهد شد؟

بله؛ یکی از تغییرات کنکور ۱۴۰۳ برگزاری آن به صورت هوشمند و بدون کاغذ می باشد.

سوال علامتبا حذف دفترچه سوالات عمومی از کنکور ۱۴۰۳، سنجش آن بر چه اساسی انجام می شود؟

با حذف دفترچه سوالات دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۳، سنجش آن بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان خواهد بود.

سوال علامتمزیت برگزاری کنکور سراسری دو بار در سال چیست؟

با برگزاری کنکور سراسری برای دو بار در سال، ضمن اینکه از استرس داوطلبان کمتر می شود می توانند با یکبار شرکت در این آزمون با نحوه طراحی سوالات آشنا شوند و با آمادگی بیشتری در آزمون بعدی شرکت کنند.

کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ – سیر تا پیاز کنکور سراسری ۱۴۰۳ + آخرین اخبار

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۳ چگونه است؟ – سیر تا پیاز کنکور سراسری ۱۴۰۳ + آخرین اخبار

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 5 نظر:
  1. برا چی الکتریکی بشه چشامون در میاد ۶ ساعت باید بشینیم پشت مانیتور یا هرچی که کیفیت مشخصه نمی تونه اونقدر بالا باشه سر دو ساعت خوار مادر چشم میاد جلو چشش چه کاریه میکنید.بقیه چیزا خوبه

  2. سلام
    میخواستم ازتون خواهش کنم که ضریب های دروس تخصصی کنکور ۱۴۰۳ رو هم در این مقاله بزارید
    ممنون از مقاله خوبتون🙏

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید