کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

در ایران آزمونی تحت عنوان کنکور برگزار می شود که ورود داوطلبان و متقاضیان به دانشگاه‌های برتر کشور را مشخص می کند. در کشورهای چین و کره جنوبی هم چنین آزمون برگزار می‌شود؛ اما در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا امتحانی با نام آزمون ورودی به دانشگاه وجود ندارد.

چرا که برگزاری این آزمون نمی تواند بار علمی دانش آموز را بسنجد. بر این اساس سازمان سنجش و آموزش کشور به همراه وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیسیون آموزشی تصمیم گرفتند تا این استرس آزمون ورود به دانشگاه را برای متقاضیان کم کنند و بر سنجش سواد داوطلبان تمرکز داشته باشند. از همین رو همواره در تلاشند تا کنکورهای آتی را بهبود بخشند.

نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

این آزمون هر ساله توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی داوطلبان پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم انسانی، علوم تجربی، زبان های خارجه و همچنین هنر برگزار می گردد.

این سازمان برای تفکیک داوطلبان نخبه از افراد متوسط و ضعیف، همواره سوالات هر سه سطح را طراحی خواهد کرد. این کار سبب می شود تا ۵ درصد افراد نخبه ۵ گروه آزمایشی شناسایی شود.

برخی از معترضان به آزمون سراسر معتقدند که پاسخگویی به سوالات تستی در چهار ساعت سنجش مناسبی برای تفکیک افراد نخبه از افراد کم توان در درس های نظری نیست. شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پاسخگویی به اعتراض این افراد سعی کرد تا تاثیر معدل دوران دبیرستان را بر سوالات به صورت مثبت اعمال کند، اما همچنان این آزمون با مشکلات زیادی روبرو است.

نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

با همفکری نهادهای متفاوت تصمیم بر این شد تا در سال ۱۴۰۲ کنکور از شرایط سال های قبلی خارج شود و برای دروس اختصاصی دو بار در سال امتحان گرفته شود. علاوه بر این که برگزاری کنکور در سال ۱۴۰۲ کنکور از شرایط قبلی خارج شده است تاثیر معدل از ۳۰ درصد به صورت ۶۰ درصد به دروس اختصاصی اعمال می ‌شود.

مهم ترین نکته ای که در برگزاری کنکور وجود دارد این است که به هیچ عنوان این آزمون از سیستم آموزشی ایران لغو نمی‌ شود.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به داوطلبان کنکور اعلام کرد:

چهل درصد امتیاز قبولی باید از طریق این آزمون در مدت زمان ۴ ساعت تعیین گردد. همچنین وی ادامه داد که با حذف کنکور عدالت به صورت جامع برای قشر عظیمی از جامعه رعایت نخواهد شد و همچنان مصر بر اجرای این آزمون هستیم، اما دوبار برگزاری آن سبب حذف هیجان و نگرانی بیش از حد داوطلبان  خواهد گردید.

معرفی منابع آزمون سراسری در سال ۱۴۰۲

چون از سال ۱۳۹۶ به بعد کتاب ها تغییرات زیادی کردند، می ‌توان گفت که کنکور هایی که برای نظام جدید برگزار می شود تفاوت های زیادی با کنکور های قبلی خواهد داشت.

مهم ترین منابعی که برای کنکور نظام جدید مد نظر است کتاب های درسی آموزش و پرورش می باشد؛ که دانش آموز می بایست بر تمامی مباحث آن ها تسلط کافی داشته باشد. چرا که سازمان آموزش و پرورش و همچنین سازمان سنجش معتقدند هیچ سوالی خارج از متن کتاب برای این آزمون طراحی نخواهد شد.

سهمیه های کنکور در سال ۱۴۰۲

سهمیه های کنکور در سال ۱۴۰۲

در کنکورهای آتی از ۲۲ سهمیه ای که در تمامی سال های قبل از ۱۴۰۲ بر کنکورها اعمال می‌شد تنها پنج سهمیه باقی می‌ ماند. این حذف سهمیه ها بر اساس رای دیوان عدالت اداری و کمیسیون آموزش صورت گرفت و  همین امر موجب می شود تا داوطلبان کنکورهای سال ۱۴۰۲ به بعد دیگر از نا عدالتی تاثیر این سهامی بر امتیازات ورود به دانشگاه رنج نبرند.

 1. رزمندگان ایثارگران و خانواده شهدا
 2. مناطق
 3. مناطق محروم
 4. مناطق محروم برای رشته های گروه پزشکی
 5. بهیاران

 برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

در کمال تاسف داوطلبان کنکور همواره برنامه ریزی های سنگین رویایی برای رسیدن به توانایی بالا در پاسخگویی به سوالات  آزمون سراسری دارند. این برنامه ریزی ها سبب می شود تا حجم بسیار زیادی از درس را در یک روز بخوانند همین امر باعث می شود به مرور زمان، شخص از درس خواندن زده شود.

بیشتر اوقات نیز این حجیم بودن برنامه ها سبب می شود تا دانش آموز توانایی اجرای آن را نداشته باشد. همین عدم اجرا شدن برنامه علتی است تا از درس خواندن فاصله بگیرند.

 برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

بهترین راهکار برای برنامه ریزی جهت موفقیت در کنکور این است که یک هدف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود در طول زمان تعیین کنید. رسیدن به اهداف کوتاه مدت و موفقیت های کوچک باعث می شود تا دانش آموز انگیزه حرکت و گام بعدی تلاش را پیدا کند.

اصول برنامه ریزی کنکوری

چون کنکور هر ساله سنگین تر از سال قبل برگزار می شود اصول برنامه ریزی از کارهایی است که یک داوطلب موظف است انجام دهد تا به موفقیت برسد.

 • رعایت پیش نیاز
 • تقسیم بندی مباحث
 • زمان بندی درست
 • مرور مکرر
 • تست زنی
 • آزمون جامع با شرایط کنکور
 • جمع بندی
مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

در نظر گرفتن پیش نیاز هر درس

هنگامی که شخص نتواند پیش نیازها را ابتدا و به طور اصولی مطالعه کند، یادگیری درس های بعدی و مرتبط با این پیش نیازها صورت نخواهد گرفت. برای اینکه یادگیری مباحث دروس کنکوری انجام شود باید از آموزش از پایه شروع شود.

به طور مثال در درس ریاضی وقتی که توابع و مثلثات را به طور جداگانه یاد نگیرد توانایی حل سوال ترکیبی از این مبحث را نخواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد ما به دانش آموزان این است که از پایه دهم به صورت اصولی شروع به یادگیری کنند تا در نهایت بتوانند هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را جمع بندی کنند.

دقت به بودجه بندی آزمون

یک برنامه ریزی دقیق و اصولی مستلزم این است که بودجه بندی مباحث کنکور را در نظر داشته باشید تا بتوانید زمان را بر اساس نیاز بین هر درس تقسیم کنید. هنگامی که شخص آگاه باشد که یک مبحث با ارزش بالاتر سوالات بیشتری طرح خواهد شد، بخش اعظم زمان خود را به آن درس اختصاص خواهد داد و به مباحث کم ارزش وقت کمتری می دهد.‌

مهم ترین نکته که یک دانش آموز کنکوری باید رعایت کند این است که هیچکدام از مباحث درسی و کتاب ‌های درسی را به هیچ عنوان از  کنکور حذف نکند و در بدترین حالت ممکن سعی کند یک الی دو سوال از آن را جواب دهد.

 تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

تقسیم زمان بین دروس تخصصی و عمومی

داوطلبی که در نظر دارد رتبه بالایی در کنکور سراسری کسب کند می بایست زمان خود را به طور مناسب بین درس های عمومی و تخصصی تقسیم نماید. این تقسیم زمان به صورت مناسب باعث می شود تا رتبه ها جابجایی چند صد هزار نفری داشته باشد.

همچنین باید بین زمان های اختصاص داده شده به هر درس ایستگاه های جبرانی برای بازخوانی مطالبی که یادگیری آنها به طور کامل صورت نگرفته است، در نظر گرفته شود. به علاوه انجام آزمون های جامع و تست های ترکیبی از هر مبحث نیز سبب می‌ شود تا یادگیری در ذهنیت تثبیت گردد.

 تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

هنوز تاریخ دقیق برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است؛ اما معاونت سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است که احتمال دارد برگزاری آزمون ها هر ۶ ماه یکبار صورت گیرد. همچنین وی اضافه کرد که نتایج این آزمون ها به مدت دو سال معتبر خواهند بود و دانش آموزان می توانند از این نتیجه به مدت دو سال استفاده کنند.

سوالات متداول

علامت سوالآیا درس های عمومی از کنکور سال ۱۴۰۲ حذف خواهند شد؟

بله بر اساس تغییرات اعمال شده بر این کنکور، دیگر از دروس عمومی سوالی طرح نخواهد گردید.

علامت سوالتاثیر سوابق تحصیلی امتحانات نهایی به چه صورت است؟

برای کاهش استرس دانش آموزان هنگام قبولی در این آزمون، تصمیم گرفته شد تا معدل کتبی امتحانات نهایی پایه دوازدهم تاثیر ۶۰ درصدی بر امتیاز کنکور داشته باشد.

علامت سوالاز چه زمانی باید برای کنکور شروع به درس خواندن کرد؟

بهترین راه برای رسیدن به موفقیت این است که داوطلب راه را به صورت آهسته و پیوسته طی کند. یعنی از سال دهم سعی نماید مطالب را به صورت مفهومی و دقیق یاد بگیرد؛ تا در سال کنکور به یک جمع بندی کامل و جامع از تمامی مباحث برسد.

5/5 - (1 امتیاز)

کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1400/11/1

شنبه

1400/11/2

یکشنبه

1400/11/3

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید