کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

در ایران آزمونی تحت عنوان کنکور برگزار می شود، که اجازه ورود داوطلبان و متقاضیان به دانشگاه های برتر کشور را مشخص می کند.

در کشورهای چین و کره جنوبی هم چنین آزمونی برگزار می‌شود؛ اما در کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا امتحانی با نام آزمون ورودی به دانشگاه وجود ندارد. چرا که برگزاری این آزمون نمی تواند بار علمی دانش آموز را بسنجد.

بر این اساس سازمان سنجش و آموزش کشور به همراه وزارت علوم تحقیقات و فناوری و کمیسیون آموزشی تصمیم گرفتند، تا این استرس آزمون ورود به دانشگاه را برای متقاضیان کم کنند و بر سنجش سواد داوطلبان تمرکز داشته باشند. از همین رو همواره در تلاشند تا کنکورهای آتی را بهبود بخشند.

در این مقاله از مرکز مشاوره آویژه همراهان باشید تا کنکور ۱۴۰۲ را مورد بررسی قرار دهیم.

تغییرات کنکور ۱۴۰۲ چیست؟

کنکور مقوله‌ای است که از سال ۸۴ بحث قانون به آن ورود کرد و نخستین قانون با عنوان حذف کنکور مطرح شد؛ سپس قانون سال ۹۵ و اکنون این قانون تصویب شد.

هر سه قانون متکی بر توانایی وزارت آموزش و پرورش مبنی بر برگزاری امتحانات سراسری استاندارد است.

طبق آخرین اخبار در کنکور سال آینده، تحولات اساسی را شاهد خواهیم بود؛ که از این جمله می توان به حذف دروس عمومی در کنکور سال آینده و به تاثیر سوابق تحصیلی اشاره کرد.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟ با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸ صبح الی ۱۲ شب حتی ایام تعطیل.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور

منظور از تأثیر قطعی سوابق تحصیلی، این است که نمره کنکور، تحت تأثیر سوابق تحصیلی بالا و پایین می‌رود. اگر داوطلب از سوابق تحصیلی خوبی برخوردار باشد، نمره کل را بالا می‌برد و حالت برعکس آن هم ممکن است رخ دهد.

همچنین داوطلبان در دو آزمون دروس اختصاصی شرکت می‌کند و نمره هر کدام از آزمون‌ها که بالاتر بود، به عنوان ملاک پذیرش خود در دانشگاه اعلام می‌کند.

نمره آزمون با نمره سوابق تحصیلی ترکیب و نمره کل ساخته می‌شود؛ بنابراین نمره کل، ملاک پذیرش نهایی است.

تغییرات کنکور 1402 چیست؟

تغییرات کنکور ۱۴۰۱

امسال سوابق تحصیلی در آزمون تأثیر مثبت خواهد داشت؛ به این معنا که اگر داوطلبی نمره کنکور خوبی داشت، معدل نه تنها این نمره را پایین نمی‌آورد، بلکه به بالا بردن نمره آزمون نیز کمک می‌کند. بر این اساس افراد بر مبنای یک نمره، انتخاب رشته می‌کنند.

همچنین وزن دهی و ضرایب همه دروس کنکور در حوزه آزمون سوال های تخصصی و همه دروس آموزش و پرورش تغییر می‌کند، که این امر باید به تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو برسد.

آزمون بدون کاغذ از سال ۱۴۰۳

به احتمال زیاد در سال ۱۴۰۳، آزمون سراسری به شکل الکترونیکی و بدون کاغذ برگزار می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی‌ها، سازمان سنجش سالی شش آزمون برگزار می‌کند، که از این تعداد، داوطلب دو آزمون را می‌تواند به رسمیت بشناسد و چهار آزمون دیگر، آزمایشی محسوب می‌شود.

نحوه برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

سهمیه های کنکور در سال ۱۴۰۲

در کنکورهای آتی، از ۲۲ سهمیه ای که در تمامی سال های قبل از ۱۴۰۲ بر کنکورها اعمال می‌شد، تنها پنج سهمیه باقی می ماند.

این حذف سهمیه ها بر اساس رای دیوان عدالت اداری و کمیسیون آموزش صورت گرفت و همین امر موجب می شود تا داوطلبان کنکورهای سال ۱۴۰۲ به بعد، دیگر از نا عدالتی تاثیر این سهامی بر امتیازات ورود به دانشگاه رنج نبرند.

پونزپنج نوع سهمیه ای که به احتمالا به قوت خود باقی خواهد ماند، عبارتند از:

سهمیه رزمندگان ایثارگران و خانواده شهدا

سهمیه مناطق

سهمیه مناطق محروم

سهمیه مناطق محروم برای رشته های گروه پزشکی

سهمیه بهیاران

برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

در کمال تاسف داوطلبان کنکور همواره برنامه ریزی های سنگین رویایی برای رسیدن به توانایی بالا در پاسخگویی به سوالات آزمون سراسری دارند.

این برنامه ریزی ها سبب می شود تا حجم بسیار زیادی از درس را در یک روز بخوانند؛ همین امر باعث می شود به مرور زمان، شخص از درس خواندن زده شود.

بیشتر اوقات نیز این حجیم بودن برنامه ها سبب می شود تا دانش آموز توانایی اجرای آن را نداشته باشد؛ همین عدم اجرا شدن برنامه، علتی است تا از درس خواندن فاصله بگیرند.

بهترین راهکار و اصول برنامه ریزی جهت موفقیت در کنکور، این است که یک هدف بلند مدت و کوتاه مدت برای خود در طول زمان تعیین کنید. رسیدن به اهداف کوتاه مدت و موفقیت های کوچک باعث می شود تا دانش آموز انگیزه حرکت و گام بعدی تلاش را پیدا کند.

 برنامه ریزی برای گرفتن بهترین نتیجه در کنکور ۱۴۰۲

اصول برنامه ریزی کنکوری

چون کنکور هر ساله سنگین تر از سال قبل برگزار می شود، اصول برنامه ریزی از کارهایی است که یک داوطلب موظف است انجام دهد تا به موفقیت برسد.

پونزبرای حفظ اصول در برنامه ریزی کنکور، باید به موارد زیر توجه شود:

رعایت پیش نیاز

تقسیم بندی مباحث

زمان بندی درست

مرور مکرر

تست زنی

آزمون جامع با شرایط کنکور

جمع بندی در زمان مناسب

در نظر گرفتن پیش نیاز هر درس

هنگامی که شخص نتواند پیش نیازها را از ابتدا و به طور اصولی مطالعه کند، یادگیری درس های بعدی و مرتبط با این پیش نیازها صورت نخواهد گرفت.

برای اینکه یادگیری مباحث دروس کنکوری انجام شود، باید از آموزش از پایه شروع شود.

به طور مثال در درس ریاضی وقتی که توابع و مثلثات را به طور جداگانه یاد نگیرد، توانایی حل سوال ترکیبی از این مبحث را نخواهد داشت. به همین دلیل پیشنهاد ما به دانش آموزان این است که از پایه دهم به صورت اصولی شروع به یادگیری کنند، تا در نهایت بتوانند هر سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم را جمع بندی کنند.

دقت به بودجه بندی آزمون

یک برنامه ریزی دقیق و اصولی، مستلزم این است که بودجه بندی مباحث کنکور را در نظر داشته باشید، تا بتوانید زمان را بر اساس نیاز بین هر درس تقسیم کنید.

هنگامی که شخص آگاه باشد که یک مبحث با ارزش بالاتر سوالات بیشتری طرح خواهد شد، بخش اعظم زمان خود را به آن درس اختصاص خواهد داد و به مباحث کم ارزش وقت کمتری می دهد.‌

مهم ترین نکته که یک دانش آموز کنکوری باید رعایت کند، این است که هیچکدام از مباحث درسی و کتاب ‌های درسی را به هیچ عنوان از کنکور حذف نکند و در بدترین حالت ممکن سعی کند یک الی دو سوال از آن را جواب دهد.

 تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

تقسیم زمان بین دروس تخصصی و عمومی

داوطلبی که در نظر دارد رتبه بالایی در کنکور سراسری کسب کند، می بایست زمان خود را به طور مناسب بین درس های عمومی و تخصصی تقسیم نماید. این تقسیم زمان به صورت مناسب باعث می شود تا رتبه ها جابجایی چند صد هزار نفری داشته باشد.

همچنین باید بین زمان های اختصاص داده شده به هر درس، ایستگاه های جبرانی برای بازخوانی مطالبی که یادگیری آنها به طور کامل صورت نگرفته است، در نظر گرفته شود.

به علاوه انجام آزمون های جامع و تست های ترکیبی از هر مبحث نیز سبب می شود تا یادگیری در ذهنیت تثبیت گردد.

تاریخ برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲

هنوز تاریخ دقیق برگزاری کنکور سال ۱۴۰۲ مشخص نشده است؛ اما معاونت سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی، اعلام کرده است که احتمال دارد برگزاری آزمون ها هر ۶ ماه یکبار صورت گیرد.

همچنین وی اضافه کرد که نتایج این آزمون ها به مدت دو سال معتبر خواهند بود و دانش آموزان می توانند از این نتیجه به مدت دو سال استفاده کنند.

در این مقاله تلاش کردیم که پیرامون کنکور سراسری ۱۴۰۲ و شرایط و نحوه برگزاری آن صحبت کنیم. چنانچه به دریافت مشاوره تخصصی تحصیلی و مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ نیاز دارید، با کارشناسان ما در مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید.

از همراهی شما سپاسگزاریم.

سوالات متداول

علامت سوالآیا درس های عمومی از کنکور سال ۱۴۰۲ حذف خواهند شد؟

بله؛ بر اساس تغییرات اعمال شده بر این کنکور، دیگر از دروس عمومی سوالی طرح نخواهد گردید.

علامت سوالتاثیر سوابق تحصیلی امتحانات نهایی به چه صورت است؟

برای کاهش استرس دانش آموزان، هنگام قبولی در این آزمون، تصمیم گرفته شد تا معدل کتبی امتحانات نهایی پایه دوازدهم تاثیر ۶۰ درصدی بر امتیاز کنکور داشته باشد.

علامت سوالاز چه زمانی باید برای کنکور شروع به درس خواندن کرد؟

بهترین راه برای رسیدن به موفقیت این است که داوطلب راه را به صورت آهسته و پیوسته طی کند. یعنی از سال دهم سعی نماید مطالب را به صورت مفهومی و دقیق یاد بگیرد؛ تا در سال کنکور به یک جمع بندی کامل و جامع از تمامی مباحث برسد.

3.6/5 - (9 امتیاز)

کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 4 نظر:

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

جمعه

1401/4/10

شنبه

1401/4/11

یکشنبه

1401/4/12

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید