سربازی مشمولان دو تابعیتی چه شرایطی دارد؟ معاف یا اعزام؟

سربازی مشمولان دو تابعیتی چه شرایطی دارد؟ معاف یا اعزام؟

شهروندانی که به دلیلی مهاجرت یا تولد در خاک سایر کشورها دارای تابعیت کشور دومی هستند، باید نسبت به تعیین تکلیف شرایط خدمت سربازی خود اقدام کنند.

این امر در حالی مطرح می شود که بنابر برخی اخبار و شایعات، معافیت از خدمت این افراد نیز مطرح شده و سوالات زیادی را برای متقاضیان به وجود آورده است.

در این مقاله سربازی مشمولان دو تابعیتی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. چنانچه در این زمینه نیاز به اطلاعاتی دارید، با مرکز مشاوره آویژه در ادامه این مطلب همراه باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید ساعت پاسخگویی 8:30 صبح الی 12 شب ایام تعطیل 10 صبح تا 10 شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

9099071985
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

آیا معافیت خدمت شهروندان دو تابعیتی صحت دارد؟!

در حال حاضر داشتن حداکثر تعداد اقامت کشورهای مختلف ممنوعیتی ندارد و افراد می‌توانند بدون محدودیت، اقامت کشورهای مختلف را دریافت کنند.

اما در مورد معافیت مشمولین دو تابعیتی، باید اشاره کنیم که از نظر قانون، هر فرد ذکور که دارای تابعیت ایرانی است باید مطابق قوانین کشور ما به سربازی رفته یا وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کند.

بر این اساس باید گفت، تفاوتی ندارد که فرد از تابعیت دیگری نیز در کنار تابعیت ایرانی خود برخوردار باشد؛ در هر دو صورت برای شهروندان دو تابعیتی قانون به این صورت است که چنانچه فرد پیش از اخذ تابعیت ایران، در کشور دیگری خدمت سربازی را گذرانده باشد، می‌تواند با استفاده از مدارک پایان دوره همان کشور، در ایران کارت پایان خدمت سربازی خود را دریافت نماید.

اما چنانچه خدمت سربازی خود را نگذرانده باشد، وی مشمول سربازی به شمار رفته و چیزی به عنوان معافیت خدمت افراد دو تابعیتی در دستور کار سازمان نظام وظیفه نیست. بنابراین فرقی نمی‌کند که یک مشمول تنها دارای تابعیت ایرانی باشد، یا در کنار تابعیت ایرانی تابعیت کشور دیگری را نیز بگیرد.

در مورد برخی از شایعات منتشر شده در این زمینه نیز باید اشاره کنیم، هر نوع مصوبه‌ای در خصوص سربازی، باید از طریق مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند مستقیما برای سربازی تعیین تکلیف کند.

آیا معافیت خدمت شهروندان دو تابعیتی صحت دارد؟!

شرایط خرید خدمت مشمولین دو تابعیتی در سال 1402

در حال حاضر مشمولین دو تابعیتی که در خارج از کشور به سر می‌برند، این امکان را دارند بعد از گذشت مدت زمانی معین، در ازای پرداخت جریمه، کارت پایان خدمت خود را دریافت نمایند. البته این قانون صرفا شامل مشمولین دو تابعیتی کشور نشده و دانشجویان نیز می‌توانند از این مصوبه استفاده کنند.

طبق مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در مورد هزینه خرید خدمت سربازی، برای مشمولان غایب خارج از کشور، آن دسته از مشمولان غایب خارج از کشور که پنج سال از زمان فراخوان آنان به خدمت زیر پرچم می‌گذرد، می‌تواند با پرداخت ۱۵ هزار یورو نسبت به خرید سربازی خود اقدام کنند.

باید اضافه کنیم، مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان ایرانی مقیم خارج از کشور، باید به نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و در صورت نبود آن، به نزدیک‌ترین نمایندگی کنسولی یا سیاسی دولت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنند.

بنا بر اعلام ستاد مشترک نیروهای مسلح، مبلغ به دست آمده از محل این طرح، صرف تجهیز پاسگاه های مرزی و رفاه سربازان و نیروی های مسلح در حال خدمت در مناطق مرزی خواهد شد.

شرایط خرید خدمت مشمولین دو تابعیتی در سال 1401

نحوه تردد مشمولان خارج از کشور در سال 1402

طبق ابلاغیه جدید ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، کلیه مشمولین ایرانی مقیم خارج از کشور که مشمول مقررات دریافت خروج مشمولان می باشند، می توانند به مدت سه ماه و حداکثر دوبار در سال به کشور تردد نمایند.

کلیه مشمولین غایب مقیم خارج از کشور که بیشتر از 8 سال غیبت دارند، صرفا تا پایان سال جاری می‌توانند به کشور تردد نمایند؛ لذا در این مدت باید نسبت به تعیین تکلیف خدمت سربازی با پرداخت جریمه یا انجام خدمت دوره ضرورت خود اقدام نمایند.

از اینرو ضمن مراجعه به بخش کنسولی سفارت، پس از تکمیل مدارک و تایید آن توسط نمایندگی از طریق اخذ وکیل و یا حضورا با مراجعه به پلیس +10 در داخل کشور، نسبت به پرداخت جریمه غیبت و اخذ کارت معافیت خود اقدام نمایند.

سال تولد مشمولمهلت تردد
کلیه متولدین سال های 1/1/1374 لغایت 29/12/137829/12/1400
کلیه متولدین سال 137329/12/1399
کلیه متولدین سال 137229/12/1398
کلیه متولدین سال 137129/12/1397
کلیه متولدین سال های 1/1/1370 تا 1/1/135529/12/1396

نحوه تردد مشمولان خارج از کشور در سال 1401

سخن آخر

یکی از شایعات منتشر شده در زمینه قوانین سربازی، امکان معافیت مشمولین دو تابعیتی است.

در این زمینه باید اشاره کنیم، طبق قانون هر فرد ذکور که دارای تابعیت ایرانی است، باید مطابق قوانین کشور ما به سربازی رفته یا وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کند. بنابراین فرقی نمی‌کند که یک مشمول تنها دارای تابعیت ایرانی باشد یا در کنار تابعیت ایرانی تابعیت کشور دیگری را نیز بگیرد.

در این مقاله تلاش کردیم تا اطلاعات لازم در خصوص شرایط سربازی مشمولان دو تابعیتی را در اختیار شما قرار دهیم. چنانچه در این زمینه سوالی دارید، یا به دریافت مشاوره تخصصی نظام وظیفه احتیاج دارید، با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید تا پاسخگو و راهنمای شما باشند.

سوالات متداول

سوال علامتآیا معافیت خدمت شهروندان دو تابعیتی صحت دارد؟

خیر؛ از نظر قانون هر فرد ذکور که دارای تابعیت ایرانی است، باید مطابق قوانین کشور ما به سربازی رفته یا وضعیت سربازی خود را تعیین تکلیف کند.

سوال علامتآیا امکان خرید خدمت مشمولین دو تابعیتی خارج از کشور در سال 1402 وجود دارد؟

بله؛ این افراد همانند سایرین می‌توانند در صورت برخورداری از پنج سال غیبت، با پرداخت ۱۵ هزار یورو نسبت به خرید سربازی خود اقدام کنند.

سوال علامتتردد مشمولان خارج از کشور در سال 1402 به چه صورت انجام خواهد شد؟

اطلاعات مربوط به این موارد به صورت مفصل در مقاله فوق به اطلاع دوستان گرامی رسانده شد.


لطفا برای استفاده از مقالات سایت به تاریخ انتشار آن دقت فرمایید در صورت هر گونه مغایرت با ما تماس بگیرید

سربازی مشمولان دو تابعیتی چه شرایطی دارد؟ معاف یا اعزام؟

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره و هم اندیشی با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل فرمایید


در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرات
- 2 نظر:
  1. من سوال کردم جواب نگرفتم
    سوال من ایا کسی هست من که در سال ۶۴ تا ۶۶ رفتم سربازی استعلام ان را در بیاورد و اگر خیر من از کجا شروع کنم چون میخوام دوسال سربازی را به مدت بیمه اضافه کنم تو سایت بالا نمیاد میگه ناجا اطلاعتی نداره ممنون میشم با معرفی فردی یا بگین خودم از کجا شروع کنم چون هیچ اطلاعتی از من در سایت بیمه و سربازی نیست انگار شهید شدم🙏🙏😭🙏🌷🌷

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

پنجشنبه

1403/1/9

جمعه

1403/1/10

شنبه

1403/1/11

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید