کارت پایان خدمت سربازی – همه چیز در مورد زمان صدور و نحوه پیگیری کارت پایان خدمت

کارت پایان خدمت سربازی – همه چیز در مورد زمان صدور و نحوه پیگیری کارت پایان خدمت

گذراندن دوره سربازی و اخذ کارت پایان خدمت، یکی از دغدغه های اصلی مشمولان در سال های اخیر بوده است. این مسئله به این دلیل حائز اهمیت است که گاهی اوقات برخی از سربازان به علت عدم اطلاع از روند صدور کارت پایان خدمت، در مسیر پیگیری آن دچار سردرگمی می شوند.

استعلام کارت پایان خدمت از روش های مختلفی امکان پذیر بوده که چند مورد از آنها شامل استفاده از کد سخا و کد ملی افراد می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا با شما در مورد شرایط صدور کارت پایان خدمت سربازی صحبت کنیم، لطفا در ادامه مطلب همراه ما باشید.

مشاوره حرفه ای تخصص ماست
برای مشاوره در زمینه کارت پایان خدمت سربازی – همه چیز در مورد زمان صدور و نحوه پیگیری کارت پایان خدمت با کارشناسان مرکز مشاوره آویژه تماس حاصل نمایید. ساعت پاسخگویی ۸:۳۰ صبح الی ۱۲ شب ایام تعطیل ۱۰ صبح تا ۱۰ شب.

تماس از طریق تلفن ثابت، بدون صفر و کد

۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و دریافت بسته های مشاوره لطفا کلیک کنید.
تماس از تلفن همراه

مشاوران آویژه
پاسخگوی شما هستند

زمان دریافت کارت پایان خدمت سربازی

طبق اعلام سازمان نظام وظیفه فرآیند دریافت کارت پایان خدمت چیزی در حدود دو هفته به طول انجامیده و نیازی به انجام پیگیری توسط افراد نخواهد بود. چرا که مشمولان در صورت تسویه و ثبت اطلاعات خود در سامانه نیرو های مسلح، می توانند با ارسال پیامک از آخرین وضعیت تحویل کارت خود مطلع می شوند.

در این مرحله همزمان با صدور کارت هوشمند، پیامکی از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا مبنی بر آماده شدن کارت، برای هر متقاضی نیز ارسال می شود.

زمان دریافت کارت پایان خدمت سربازی

مدارک مورد نیاز برای دریافت کارت پایان خدمت سربازی

 • تکمیل درخواست صدور کارت پایان خدمت توسط مشمولان (رگ شماره ۱)
 • عکس سیاه و سفید ۳×۲ تمام رخ متقاضی با زمینه سفید
 • تصویر کارت ملی، صفحه اول و صفحه توضیحات شناسنامه
 • ارائه برگ تعهد (برگ شماره ۲ که توسط دفتر اسناد رسمی مورد تایید قرار گرفته باشد.)
 • گواهی مبنی بر درج آگهی عدم اعتبار کارت پایان خدمت در روزنامه و یا بریده آگهی های مربوط (در دو نوبت به فاصله یک ماه)
 • اصل فیش های بانکی مورد نیاز برای تسویه و صدور کارت معافیت

بیشتر بخوانید: چگونه بدون کارت پایان خدمت پاسپورت بگیریم؟


علت تاخیر در صدور کارت پایان خدمت سربازی

همه سربازان برای پیگیری صدور کارت پایان خدمت بهتر است ابتدا موضوع را از یگان خدمتی خود پیگیری کرده و پس از حصول اطمینان از ثبت اطلاعات پایان خدمت خود در سامانه نیرو های مسلح منتظر دریافت کارت از طریق پست باشند.

در این میان ممکن است، مدت زمان دریافت کارت پایان خدمت برخی از افراد با تاخیر زیادی مواجه شود.

پونزاین تاخیر ممکن است به دلایل زیر باشد:

 • افرادی که در طول خدمت، برای آنها چند روز غیبت یا ترک محل خدمت ثبت شده باشد.

اضافه خدمت درج شده در سیستم نظام وظیفه گاهی اوقات ممکن است زمان تسویه و صدور کارت پایان خدمت افراد را با تأخیر مواجه کند.

این موارد بیشتر ناشی از عدم تکمیل پرونده مشمولان به دلیل برخی نواقص و گزارشات تایید نشده می باشد. رفع این موضوع در برخی موارد نیاز به مراجعه سرباز به یگان محل خدمت خواهد داشت.

 • افرادی که متقاضی دریافت معافیت کفالت و پزشکی دائم هستند.

معافیت های دائم انواع مختلفی داشته و مستلزم دریافت گزارشات زیادی از ارگان های کشور می باشد. این امر گاها بر حسب نوع کفالت ممکن است حتی تا چندین ماه نیز به طول انجامد! به طور مثال معافیت کفالت مادر (طلاق زوجین) با دریافت گزارش و تایید سازمان نظام وظیفه مبنی بر تداوم جدایی زوجین بعد از سی ماه انجام می گیرد که طبیعتا این امر مستلزم انجام برخی تحقیقات بوده و ممکن است باعث ایجاد تاخیر در روند صدور کارت پایان خدمت شود.

 • افرادی که دارای کسر خدمت ایثارگری، بسیج و یا پروژه علمی هستند.

به مشمولانی که اقدام به دریافت کسری خدمت پروژه های علمی، بسیج و یا ایثارگری می کنند، توصیه می شود تا روز اعزام از ثبت نهایی کسری خدمت در پرونده اطمینان حاصل کرده و این امر را به روزهای بعد(حین خدمت) موکول نکنند.

چرا که بعدا ممکن است تایید مدت زمان کسری متقاضیان (به ویژه کسری ایثارگری) افراد را با مشکل مواجه کرده و زمانبر باشد.

علت تاخیر در صدور کارت پایان خدمت سربازی

نحوه استعلام وضعیت کارت پایان خدمت

روند صدور کارت پایان خدمت هوشمند از ارسال اطلاعات خدمتی سرباز از یگان خدمتی شروع می‌ شود. معمولاً بررسی اطلاعات فردی و تطابق آنها زمان چندانی نبرده و افراد بعد از دو هفته از زمان تسویه، موفق به دریافت کارت پایان خدمت خود می شوند.

اما کسانی که کارت پایان خدمت برای آنها صادر نشده است و پیامکی نیز در این مورد دریافت نکرده باشند، می‌ توانند به آخرین یگان خدمتی خود مراجعه کرده و درخواست صدور کارت را مجدداً ارسال کنند. در برخی موارد نیز ممکن است اطلاعات پستی فرد به اشتباه وارد شده باشد که با پیگیری می توان این مشکل را رفع کرد.

همچنین در کنار این موارد امکان اطلاع از شرایط دریافت کارت پایان خدمت از طریق کد سخا نیز برای سربازان وجود دارد. کد سخا شناسه چند رقمی است که برای هر سرباز منحصر به صورت خاص در سازمان نظام وظیفه ثبت شده است.

پیگیری کارت پایان خدمت از طریق کد سخا به همراه کد ملی با ورود به سایت نظام وظیفه عمومی انجام شده و متقاضیان برای این منظور در مرحله اول برای اخذ کد سخا می بایست به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کرده و آن را دریافت کنند.

سپس با ورود به سیستم در قسمت نام کاربری، کد ملی و در قسمت کلمه عبور، کد سخا را وارد کرده و از وضعیت صدور کارت پایان خدمت خود مطلع شوند.

نحوه استعلام وضعیت کارت پایان خدمت

سخن آخر

زمان صدور کارت پایان خدمت یکی از دغدغه های اصلی مشمولان با اتمام دوره سربازی است. مراحل صدور این کارت گاها به دلیل نیاز به تایید مدت زمان کسری خدمت و یا درج جریمه و ترک خدمت در پرونده مشمولان با تاخیر مواجه شده و افراد می بایست با روش های استعلام کارت پایان خدمت خود آشنایی کافی داشته باشند.

در حالت عادی بعد از انجام تسویه و اتمام دوره سربازی، کارت پایان خدمت تا دو هفته و از طریق پست به دست افراد می رسد و نیازی به مراجعه به ارگان خاصی نخواهد بود.

اما چنانچه این دوره طولانی تر شده باشد، افراد می توانند با مراجعه به آخرین یگان خدمتی و همچنین وارد کردن کد سخا از طریق سازمان نظام وظیفه، نسبت به شرایط کارت پایان خدمت خود اطلاع حاصل نمایند.

سوالات متداول

علامت سوالمشمولان سربازی در پایان دوره، طی چه مدت موفق به اخذ کارت پایان خدمت هوشمند خود خواهند شد؟

در حالت عادی بعد از انجام تسویه و اتمام دوره سربازی، کارت پایان خدمت تا دو هفته و از طریق پستی به دست افراد می رسد.

علامت سوالاز چه روش هایی برای پیگیری کارت پایان خدمت سربازی می توان استفاده کرد؟

مراجعه به آخرین یگان خدمتی و بررسی نقص پرونده – استفاده از کد سخا – پیگیری پیامکی

کارت پایان خدمت سربازی – همه چیز در مورد زمان صدور و نحوه پیگیری کارت پایان خدمت

شما می توانید با مطالعه مقالات ما در این زمینه پاسخ سئوال خود را بیابید و در صورت نیاز با تلفن ثابت و بدون پیش شماره از سراسر ایران با شماره ۹۰۹۹۰۷۱۹۸۵ تماس بگیرید.

برای مشاوره در زمینه کارت پایان خدمت سربازی – همه چیز در مورد زمان صدور و نحوه پیگیری کارت پایان خدمت

از مرکز مشاوره تحصیلی و نظام وظیفه آویژه با تلفن همراه

در سراسر کشور با کلیک روی دکمه زیر

برای تماس با مشاور کلیک کنید
به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام اخبار نظام وظیفه آویژه

برای عضویت در کانال آخرین اخبار نظام وظیفه و اطلاع از اخبار معافیت، امریه، کسری خدمت، خروج از کشور و ... کلیک کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرات
- 47 نظر:
 1. سلام
  جهت خرید بیمه سربازی وارد سایت تامین اجتماعی میشم ولی پیغام میده که بازه تاریخی مدت زمان خدمت توسط ناجا مشخص نشده-کارت جدید هم دو سه ماه هست که صادر شده -ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. باسلام من در سال ۸۴ خدمت سربازی ام تموم شد و کارت خدمت هم گرفتم الان که در سال ۱۴۰۱ ذرفتم دنبال هوشمند کردن کارت گفتن که شما مشمول به خدمت هستین من چیکار باید بکنم

 3. سلام برای دریافت شماره کارت و تاریخ صدور باید چیکار کنم بنده سال ۱۳۸۲ خدمتم تمام شد الان به کارتش نیاز دارم ولی کارتم گم شده

 4. با عرض سلام، بنده بسیجی داشتم ۳۳ سال پیش کسر خدمت کردم و گفتن باید ۳۰ روز هم زیر پرچم خدمت کنی ۳۰ روز تو قرارگاه رمضاه زیر پرچم بودم و تا الان پایان خدمت نگرفتم بجز هماه برگه بعد از ۳ماه تحویل میدی بعد پایان خدمت دریافت میکنی حالا من چیکار کنم البته من متولد ۴۶ هستم و از طرف رهبری معاف شدیم ولی من حقم رو میخواهم به کجا مراجعه کنم‌ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. سلام من پسرم نزدیک ۱سال اضافه خدمت خورده ودیگه پایان خدمتش ادامه نداد حالاچیکارکنیم

 6. سلام آیا میشه فرار یک سرباز ثبت نشه
  چطور میشه کسی که حدود ۳۰ ماه خدمت رفته
  نه فرار براش ثبت بشه و نه کارت بهش بدن
  چیزی به اسم سرباز معلق وجود داره؟

 7. با سلام برادر بنده ۵۵ سال دارد و در زمان جنگ خدمت کرده ولی پایان خدمت خود را ندارد ما چگونه نسبت به گرفتن پایان خدمت او اقدام کنیم

 8. با سلام برادر بنده ۵۵ سال دارد و در زمان جنگ خدمت کرده ولی پایان خدمت خود را ندارد ما چگونه نسبت به گرفتن پایان خدمت او اقدام کنیم

 9. سلام من۱۴۰۱/۰۵/۲۴کارهای صدور کارت معافیت کفالت را انجام دادم داخل نظام وظیفه شهرستان شهربابک یکماه دیگه که میشه ۳۰شهریور کارتم می آید

 10. سلام خسته نباشید
  بعد از تسویه چقد طول می‌کشد در سامانه ثبت شود و پلیس +۱۰نامه بدهد؟

 11. سلام وقت بخیر
  برای تعویض کارت پایان خدمت قدیمی نیازی به ارائه ی مدارک تحصیلی هست ؟(من ارتقا تحصیلی بعد از خدمت نداشتم )

 12. سلام میخواستم بدونم که تاریخ درج شده روی کارت از روز اول اعزام هست من ۷/۹۹رفتم اموزشی ۶ماه تجدید دوره شدم بعد ۲/۴۰۰رفتم دوباره آموزشی بعد شش ماه خدمت ۳ماه تجدید دوره شدم تاریخ درج پایان ب چ صورت هست برای شرایط من

 13. سلام بنده چند روزه تسویه کردم و الان میخوام پاسپورت بگیرم اما هنوز کارتم نیامده .با این اوصاف میتونم پاس بگیرم؟

 14. سلام من خدمتم ۱۸ ماهست ارتش بوشهر ۱ تیر تمومه قانونا
  ولی یکی از دوستام برام استعلام گرفته تو سیستم زده شده ۱ مهر با اینکه هیچ اضافی ندارم.
  میشه بگید اشتباهه یا مشکل چیه؟!

 15. باسلام من در سال ۸۴ خدمت سربازی ام تموم شد و کارت خدمت هم گرفتم الان که در سال ۱۴۰۱ ذرفتم دنبال هوشمند کردن کارت گفتن که شما مشمول به خدمت هستین من چیکار باید بکنم ؟

 16. سلام برادر من ۵۰سالست خدمت کرده ولی کارت پایان خدمتشو نگرفته لطفا بگین چیکارکنیم؟

 17. سلام وقت بخیر
  ببخشید من چند مدت پیش برای معافیت اقدام کردم مراحلشو پشت سر گذاشتم گفتند زمانی کارت صادر بشه پیامی ارسال میشه اما ارسال نشد الان در سامانه سخا نگا کردم اخرین وضعیت مشمول نوشته بود صدور کارت پنج روز پیش میخواستم بدونم مرحله بعدیش چیه و از تاریخ صدور کارت چند روز بعدش ارسال میشود؟؟

 18. سلام وقت بخیر، من کارت پایان خدمتم گم شده و میخوام پاسپورت بگیرم ولی زمان ندارم صبر کنم تا المثنی صادر بشه، آیا راهی هست که بشود بدون کارت (با ارائه برگه ای که نشان دهد خدمت را گذرانده ام) پاسپورت گرفت؟

 19. سلام ایا بعد از دریافت نامه کسری خدمت از یگان پدر این نامه در سازمان نظام وظیفه باید ثبت شده باشد

 20. سلام من سه تا سوال دارم ممنون میشم جواب بدین
  میخواستم ببینم برای تمدید گواهینامه و همینطور وام ازدواج و فروش خودرویی که به نام بندست ( توی قرعه کشی برنده شدم میخوام سال بعد بفروشم ) آیا کارت پایان خدمت نیاز دارن یا نه برای این ۳ موضوع ؟

 21. سلام و وقت بخیر
  ببخشید من ۳ بهمن ترخیص شدم و بهم گفتن تا ۱۵ روز دیگ کارت شما میاد .
  الان ی ماه گذشته ولی چیزی ارسال نشده .

  1. سلام خدمت شما، از نظام وظیفه استان یا یگان محل خدمت پیگیری کنید، ممکن است مدارک تکمیل نباشد.

 22. سلام من از شهریور سال ۱۳۶۳تا آبان یا آذر ۶۴ در جزیره خارک سرباز نیروی دریایی بودم بعد از آن به منطقه یکم نیروی دریایی منتقل شدم و در نوزده خرداد ۶۵پس از تسویه کار پایان خدمتم را دریافت کردم به من ۱۳ماه ایثار گری دادند الان فرزندم سرباز است برای کسری خدمت سربازی فرزندم باید به کجا مراجعه کنم متشکرم

  1. سلام وقت بخیر ایشان باید تشریف به یگان خدمتی بخش اشتغال خدمت و از انجا پس از دریافت برگه مربوطه به خدمات ایثار مراجعه کنند.

 23. من احمد البوبالدی سربازتیپ تفنگ دارن امام حسین بندرعباس سال ۱۳۸۷ اعضام شدم وتاحلا بدون تکلیف فقط تصفیه خدمت دارم خواهشن راهنمایی بکنید ۳تافرزند دارم خیلی گیرم.

  1. سلام. در صورتی که مدت خدمت سربازی خود را به اتمام رسانده اید میتوانید برای دریافت کارت پایان خدمت اقدام کنید.

   1. من یاسرزویداوی کدملی ۱۸۱۸۳۵۸۳۴۴ سال ۶۵ در پادگان لویزان ارتش ۲۱حمزه تهران سه ماه اموزشی بعداز اتمام اموزشی به منطقه دهلران موسیان درزمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اعزام شدم ولی تا کنون فقط بگه عبور دارم کارت پایان خدمت نگرفتم لطفن راهنمای کنید باید چکار کنم

براي تماس با مشاور کليک کنيد!

تماس با مشاور

تماس با موبایل

هزینه تماس:

دقیقه ای 1400 الی 1800 تومان

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

جهت ادامه و تماس با مشاور کلیک کنید

تماس با تلفن ثابت

شماره تماس:
نحوه پرداخت
9099071224 بدون صفر
قبض تلفن

لطفاً شماره موبایل خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

کاربر گرامی، برای ادامه روند دریافت مشاوره، لطفاً نام خود را وارد کنید:

گام بعدی
بازگشت

سلام در چه زمینه ای نیاز به مشاوره دارید؟

گام بعدی
بازگشت

بازه زمانی مورد نظر خود را برای مشاوره انتخاب کنید:

نگران از دست رفتن بازه زمانی انتخاب شده نباشید، تا زمانی که کامل مشاوره نگرفته اید رزرو شما باقی خواهد ماند.

فوری

شنبه

1402/3/13

یکشنبه

1402/3/14

دوشنبه

1402/3/15

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

گام بعدی
بازگشت

موجودی شارژ شما:

با این میزان اعتبار شما می توانیددقیقه با مشاور صحبت کنید

دقیقه کافیست، ادامه
خرید شارژ بیشتر
بازگشت

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

خرید شارژ مشاوره:

بازگشت

شارژ مشاوره شما همیشه در حساب کاربریتان موجود خواهد بود و در صورت تمایل باقیمانده شارژ به کارت بانکی شما بازگردانده خواهد شد.

تایید نهایی:

موضوع

مشاوره

مدت

مشاوره

زمان

مشاوره

دقیقه

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

تایید نهایی
بازگشت

زمان مشاوره شما با موفقیت رزرو شد. منتظر تماس از طرف مشاور ما باشید.

در صورت داشتن ابهام یا مواجهه با هرگونه مشکل با شماره تلفن 62999066-021 تماس حاصل نمایید

پس از مشاوره بقیه شارژ شما در حساب کاربریتان باقی خواهد ماند، در صورتی که تمایل دارید باقیمانده پولتان به کارتتان واریز شود با شماره 62999066-021 تماس حاصل نمایید